Kalbos kultūros klaidos spaudoje

ĮVADAS

„Kalba tobulėja kartu su kultūra“

A.Tolstojus

Kalbos kultūra yra pavyzdingas ar bent tinkamas kalbos vartojimas. Tiksliau apibrėžti, kas tai yra sunku, nes kalbos kultūrą galima suprasti siaurąja ir plačiąja prasme.

Kalbos kultūra siaurąja prasme – tai kalbos taisyklingumas. Turime vartoti įteisintus žodžius ir normines jų reikšmes, taisyklingus žodžių junginius bei sakinius. Tai kalbos kultūros pagridų pagrindas. Jokios kalbos grožybės nedaug gelbės,jei kaba bus netaisyklinga. Taisyklingumas būtinas tiek sakytinei , tiek rašytinei kalbai.

Sakytinei kalbai dar svarbi gera tartis ir taiyklingaskirčiavimas, rašytinei – norminė rrašyba ir skyryba.

Didesni kalbos kultūros reikalavimai keliami rašytinei kalbai, o sakytinė buitinė kalba griežčiau nereglamentuojama. Vis dėlto, kas netaisyklingai kalba buityje, tam sunkau sekasi taisyklingai rašyti arba be klaidų rašyti viešai. O juk sakytinė viešoji kalba savo ypatybėmis yra tarpinė tarp šnekamosios ir rašomosios kalbos, todėl jei kalbos kultūros reikalavimaim pakankamai griežti.

Taisyklingumas – pagrindinis kalbos kultūros reikalavimas.

Kalbos kultūra plačiąja prasme, apibendrintai kalbant, be kalbos taisyklingumo, dar apima kalbos estetiką ir kalbos etiką. Kalbos estetika reikalauja , kad mūsų kalba bbūtų ne tik taisyklinga, bet i gaži: vaizdinga, žodinga, įtaigi.

Kalbos kultūros klaidų ieškojau šiuose leidiniuose : žurnaluose „MOTERIS“; „ EDITA“; „LAIMA“; „COSMOPOLITAN“;laikraštyje „AKISTATA“.

KALBOS KULTŪROS KLAIDŲ ANALIZĖ

Neseniai teko girdėti šnekant vieną ryškią ( = įžymią, populiarią) rusų roko žvaigždę, žmogų ,, kuris visuomet dainavo apie laisvę, žmogų – antitolitarinio mąstymo simbolį. ( „ LAIMA“)

Jis tik atrodo ramus , bet vidus jo gilus. ( = jis piktas;irzlus;) ; ( „ LAIMA“)

Tu turi dukrą ir sūnų iš pirmosios santuokos , du anūkus. (= vaikaičius) („ LAIMA“)

Tuo metu širdis taip streikavo, kad viduryje gatvės tekdavo sėstis ant suolelio. (= taip skaudėjo širdį).; ( „ AKISTATA“)

Būtent tada jaučiausi ant beprotybės ribos ( = beišprotėsianti) ; ( „AKISTATA“)

Juk yra visai blogų žmonių, bet jiems viskas gerai klojasi ,o čia gerai ,dorai moteriai tokia nelaimė . ( =sekasi) ( „LAIMA“)

Bet , jei reikėtų įvardyti žmogų , kuris buvo pati didžiausia atrama ir kuris labiausiai palaikė palaikė , tai tokio vienintelio nebuvo. (= labiausiai mane suprato; užjautė) (( „LAIMA“)

Ir kiekvienąkart prieinu išvados – jeigu žmonės , kuriuos mylėjome, mus mato iš anapus, jie džiaugiasi, kad esame laimingi. ( = prie išvados; išvadą) ( „ LAIMA“)

Deja, dabar idealas, aišku, – kieti vyrukai. ( = šaunūs; puikūs) ( „ AKISTATA“)

Esu beprotiškai prisirišęs prie senų daiktų. (= nepaprastai ) ; ( „ LAIMA“)

Atrodydavo, bus geriau, jei vietoj pyragaičio ar saldainių maišelio pinigai atguls į kojinę ir po poros mėnesių pavirs reikiamu geros kokybės daiktu. (= bus sutaupomi;)

Kažkada publikos dėmesį bbuvo prikausčiusios jūsų ,Žaneta, ir Virgilijaus Noreikos skyrybos, jo vestuvės su Loreta Bartusevičiūte. ( = patraukusios; sukėlę susidomėjimą) ; ( „LAIMA“)

Kitame mūsų žurnalo numeryje išsispausdins straipsnis apie Virgilijaus Noreikos ir Loretos

Naujasis grožio salonas , pavadinimu, „ Eglės kirpykla“ atsidarys š. m. sausio 3 d. Kauno senamiestyje, Mapų gatvėje. (= bus atidaryta) ; ( „ EDITA“)

Į puotą garsiojo režisieriaus žmona, filmų įgarsintoja , buvusi laidos „Adomo obuolio“ vedėja Inga Valinskienė atėjo pasipuošusi prabangia , ružava, parduotuvės „ Mango“ palaidine. (= rausva; rožine) ; ( „ LAIMA“)

Ir pabaigai norėčiau priminti mūsų gerbiamiems skaitytojams, jog svarbiausia gyvenime – pasitikėjimas savimi ir savo jėgomis. ( = pabaigoje) ( „ LAIMA“)

Sidabrinė gintaru puošta „Mis Lietuva“ karūna nuo šiol priklauso palangiškei Martynai Bimbaitei, o lapkritį jai dar teks atstovauti Lietuvą konkurse „ Mis Pasaulis“. (= Lietuvai ); ( „ LAIMA“)

Į kavinę „ Senamiesčio kampelis“ mielai ateina advokatai , režisieriai, chirurgai ir pats mikrochirurgas profesorius Kęstutis Vitkus. (= advokatų, režisierių, chirurgų) ; ( „ LAIMA“)

Vaikystę pagrinde praleidau internate.(= daugiausia); („LAIMA“)

Mano Lietuva bus tada, kai man mokės du tūkstančius dolerių į mėnesį. ( = per mėnesį) ; ( „AKISTATA“)

Įvairių metodų pagalba visuomet galima pajauninti veidą, kaklą , panaikinti pagurklį, bt nepakeisi senstančių rankų ( nors šiais laikais ttampa imanoma ir tai). (= įvairiais metodais) ; („LAIMA“)

Manekenės įvaizdis praėjo evoliuciją nuo kuklių Vorto merginų iki ypatingų moterų, kurias galima pažinti net po šimto metų taip pat merginos gavo įvairius pasiūlymus dalyvauti tarptautiniuose konkursuose.(= įvairių pasiūlymų); („ LAIMA“)

Manosvajonė- turėti darbą, kuris būtų mano malonumas, mano gyvenimo būdas, tinkamiausios idėjos žmogaus egzistencijos problemos sprendimui. (= problemoms spręsti) ; ( „AKISTATA“)

Apie moters dalią, grožį , meilę , šeimą, vaikus ir , žinoma, pinigus valandos bėgyje kalbėsimės su aktorėmis : Regina Varnaite, Redita Dominaityte ir Jūrate Bitinaite. (= per valandą) ; („ LAIMA“)

Esmėje moteris vyro erzinti negali, o, jei vyrą moteris nervina, vadinasi, jam pačiam kažkas negerai. (= iš esmės) ; ( „LAIMA“)

Lazerio pagalba šalinti apgamus galima tik įsitikinus, kad apgamas nepavojingas. (= lazeriu); ( „ LAIMA“)

Prie progos, kavinėje, kurioje susitikome, padavėja paslaugiai pasiteirauja, ar būtų galimą čempionę pavaišinti šampanu.( = progai pasitaikius); ( „EDITA“)

Pas mane idealusis – miglota sąvoka, todėl prieš pradėdama vaikytis susikuryą nepriekaištingo vaikino viziją išsiaiškinu, ko iš tikrųjų ieškau. (= mano) ; ( „ EDITA“)

Galų gale niurzgi, kad tavo gyvenimas- nesibaigiantis stresas, kad nepameni, kada pastarąjįkart tave pakvietė į pasimatymą, ar kad dirbi darbą, kuris visiškai ne prie širdies. ( = pagaliau); ( „EDITA“)

Kokios mes kvailos tame reikale :: įsivaizduojame, kad tikra meilė gimsta pernakt arba apakina mus iš priešingo sausakimšos salytės galo per lemtingąjį vakarėlį. ( = tais reikalais ) ;( „EDITA“)

Išgyvenau sunkų laikotarpį, turėjau priimti lemtingą sprendimą, todėl pasiguodžiau draugei, kad tėvai nelabai mane palaiko.(= mane supranta; man pritaria); („ LAIMA“)

Principinai romanai užsimezga ne tik tarp aktorės ir režisieriaus, bet ir tarp sekretorės ir direktoriaus, kai daug laiko praleidi kartu. (= iš principo) ; („ LAIMA“)

Ikrai gaunami iš ypač vertinamų žuvų eršketų, apdirbami ir gabenami taip, kad tiesioginiai neprarastų savo tikrųjų vertybių.( = tiesiogiai); („LAIMA“)

Keistuolių teatro aktorius ir režisierius Aidas Giniotis visiškai nesureikšmina vieno iš daugelio savo darbų – lietuviškai prabilusio populiariojo Šreko,taip pat liko nutylėta dar visa eilė darbų.( = daugelis; daug); ( „LAIMA“)

Turbūt žmonėms , o kartu ir man, jie atrodo tokie tgiami, bet drauge labai žmogiški, nes kiekvieno figūrėlėje slypi emocija, jie darosi labiau suprantami. ( = suprantamesni); ( „LAIMA“)

Įvyko toks linksmas kriminalas : policija sučiupo jaunus vagis, turėjo kažkokių sunkumų, o aš turėjau važiuoti vieno angelo atpažinti. ( = tam tikrų; šiokių tokių); ( „ LAIMA“)

Bealkoholis gėrimas „Sprite“ puikiai gaivina karštą vasaros dieną. ( = nealkoholinis); („EDITA“)

Humanitarinių ir socialinių mokslų daktaro, Vytauto Didžiojo universiteto Filosofijos katedros vedėjo profesoriaus Leonido Donskio žmonai Jolantai

Donskienei sunkiausia šiandien įtikinančiai atsakyti į galbūt net filosofinį klausimą „ ką gyvenime veiki?“ ( = įtikinamai); („ LAIMA“)

Kažkada tai man Amerikoje sakė: gali užsidirbti skaitydama paskaitas, kaip dviem žmonėms išvykti devyniems mėnesiams su trimis lagaminais. ( = kažkada) ; ( „ LAIMA“)

Ši byla abipusiai naudinga. ( = abiems pusėms); ( „ LAIMA“)

Daug kas mano , kad gražioms moterms gyventi lengviau, tačiau atlikti tyrimai parodė, kad svajojančių apie išskirtinę išvaizdą kur kas mažiau nei norinčių būti kažkiek patraukliomis ar simpatiškomis.( = šiek tiek; truputį); ( „LAIMA“)

Daugybė komplimentų, pagyrimų, dėmesio ženklų jaunesnei merginai ar vaikinui gali taip apsvaiginti, kad pasimirš, kad santykiai susiję su grožiu neatitiks laimingo gyvenimo grožio reikalavimams. ( = reikalavimus); ( „LAIMA“)

Kalbant apie moterišką pavydą reikia pripažinti, jis nėra mums visiškai svetimas jausmas ir dėl to dažnai kyla nesklandumų. (= atsiranda; būna); („ LAIMA“)

Vienas iš dalykų, kodėl manęs netraukia politika, – kad joje esantys žmonės neturi draugų, o tokiose sąlygose nelengva gyventi. (= kai tokios sąlygos); ( „AKISTATA“)

Viena ppareiškė, kad nemėgsta dėvėtų daiktų, kita – kad laikosi dar mamos įkaltų nuostatų, kurios priešingai nei liaudies folkloras, byloja,jog vedęs – tai miręs. ( žodis „byloja“ yra svetimybė, todėl geriau užuot vartoję žodį „byloja“, jį pakeistume žodžiu pasakoja); („ LAIMA“)

Galbūt jjau šią akimirką, kai atsipalaidavusi skaitote šį žurnalą , dorąjį jūsų sutuoktinį ant gatvės „pakuoja“ žvitri moteriškaitė, visai dė to nejaučianti psichologinio diskomforto.( = gatvėje)

Po daugybės tyrimų buvo nustatyta širdies yda ir tokia, kad jokia operacija ir prie geriausių norų nieko nepakeis, nes širdies raumuo neišsivystęs.( = kad ir kaip norėčiau; niekaip)

Tuomet aš prisimenu save- kiek ilgai auginau pasitikėjimą savimi ir noriu, kad mano vaikams viskas sektūsi geriau ir greičiau ( = tobulinau; puoselėjau)

Šeimos išsaugojimo vardan, maniau, jog bus geriau ,jei sūnus augs šalia tėvo, nes norėjau išlaikyti tai, kas nesulaikoma, ir , aišku, klydau. ( norėdama išsaugoti šeimą; dėl šeimos išsaugojimo)

Sutinkamai su įstatymu ir jiems skiriamos lengvatos. ( = pagal įstatymą; remiantis įstatymu;)

Vaidinant Robino Hudo mylimosios vaidmenį, airių aktorei BBarbarai Griffin įvyko lemtingas pasikeitimas: ji sutiko savo gyvenimo vyrą kaskadininką – Giedrių Nagį. ( = vaidindama); ( „LAIMA“)

Man ir pačiam keista : dabar aš – visai naminis. (= daugiausia laiko praleidžiu namuose; namisėda ; šeimos žmogus;); ( „AKISTATA“)

Mirė dukrelė ankstyvą rytą prieš tai ištardama: mamyte, man skauda. (= ištarusi); ( „LAIMA“)

Būtų gerai , jei žmonės nedarytų klaidų, o iškart žinotų, kaip dera elgtis,kad,laikui bėgant, nereikėtų dėl jų pergyventi. ( = jaudintis; nerimauti; sielotis;) ; ( „AKISTATA“)

Pasiteiravę dizainerių, ką jie mmėgsta labiau : žiemą ar vasarą tikslaus atsakymo sulaukti nepavyko, gavosi tas pats, kaip uždavus klastingąjį klausimą apie vištą ir kiaušinį. (= išėjo); („LAIMA“)

Šiai dienai milijonai vyrų atiduotų puse savo turto, kad tik sulauktų meilaus Sharon Stone žvilgsnio. (= šiandien; dabar); ( „LAIMA“)

Pirmiausia turite įveikti priežastis, kurios pakenkia širdį,lemia vidurių putimą ir skysčių susilaikymą. (= pažeidžia); ( „ EDITA“)

Savo gimtadienį švenčiau itališkame restorane. (= italų); („COSMOPOLITAN“)

Kartais Neda Malunavičiūtė impulsyviai keičia odą – pasimatuoja naują , dar nemėgintą įvaizdį ir sukelia šurmuliuką, mat žvitri akis netrunka užfiksuoti, jog džiazo dainininkė, koncertuojanti rinktinei publikai, staiga virto popmergina, beveik panašia aštuntojo dešimtmečio Madonnai. ( = panaši į aštuntojo dešimtmečio Madonną); ( „COSMOPOLITAN“)

Jo sapnuose pasirodė vaikas, iš kurio buvo atimta teisė gimti ir tada Povilas suprato – jam gyvenimo bausmės neišvengti. ( = jis gyvenimo bausmės neišvengs); ( „COSMOPOLITAN“)

Paglosčiau vaiko galvą, pažvelgiau jam į akis. ( = vaikui); („COSMOPOLITAN“)

Šalis turtinga protingais žmonėmis, tačiau nuostabiausia tai, kad anglai sugeba suderinti, atrodo, visiškai skirtingus ir nesuderinamus dalykus. ( = protingų žmonių); („COSMOPOLITAN“)

Šiandien niekas neabejoja, kad labiau tobulo prietaiso už lazerį nėra. ( = tobulesnio) ; („MOTERIS“)

Ateina svečiai, o manasis vyrelis guli prie televizoriaus. ( = svečių); („MOTERIS“)

Mano vaikinas buvo šykštus meilikavimams taip iš jo niekada ir nneišgirdau tų stebuklingų trijų žodžių : „Aš tave myliu“. (= meilikavimų); („COSMOPOLITAN“)

„Man pasisekė, nes mano gyvenime visada buvo įdomių , ryškių žmonių, gal dėl to ir pati save įsi vaizdavau tik kai būsimąją menininkę“ – šypsosi Ina. ( = protingų; įžymių; populiarių); („COSMOPOLITAN“)

Matomai džiazas yra atsitiktinumų muzika, niekada nežinai, kas bus toliau. (= matyt;); („COSMOPOLITAN“)

Apart jo,daugiau niekas manęs tuo metu nedomino: pradėjo nesisekti mokslai,praradau šeimos ir draugų pasitikėjimą. (= išskyrus jį); („LAIMA“)

Pamaniau sau vyrui penkiasdešimtmetų, o šitaip durniuoja. (= kvailioja); („ MOTERIS“)

Kinietis su kuriuo gėriau kavą jau kitą dieną pasiūlė susitikti. ( = kinas);(„MOTERIS“)

Galvoje skambėjo tos moters žodžiai: „ Esi vagilka daugiau niekada negalėsiu tavimi pasitikėti“. ( = vagilė); („EDITA“)

„Kai sulauki pensijinio amžiaus, žmogus esi niekam nebereikalingas – netgi tiems, kuriems atidavei visą meilę ir šilumą.“ (= pensinio); („AKISTATA“)

Nuėjusi į jo kontorą radau jį nukritusį ant žemės , mane apėmė šiurpas. (= ofisas; įstaiga)

Žiniasklaidos atstovams buvo paaiškinta, kad ši žemė – tai Artūro Paulausko privatinė nuosavybė. ( = privati); („AKISTATA“)

Vietoj to, kad gardinusi kavą grietinėle ir dviem šaukšteliais cukraus, įsipilk 4 desertinius šaukštelius pieno. (= užuot;); („COSMOPOLITAN“)

Atsidariusi imeilą ir perskaičiusi informaciją supratau, kad mano melagystėms atėjo pabaiga.

( =elektroninį laišką;); („EDITA“)

Kompetetinga komisija įvertino merginų pastangas, protą ir grožį. ( = kompetentinga;); (( „LAIMA“)

Man nepatiko kvailelio rolė, visada gyvenime troškau būti pirmas. ( = vaidmuo;); („EDITA“)

Deja, mano svajonių princas atvyko nešinas alumi ir čipsais – mat alkoholinių gėrimų parduotuvės jau buvo uždarytos.( = bulvių traškučiais); („ COSMOPOLITAN“)

IŠVADOS

Ieškodama kalbos kultūros klaidų spaudoje ir jas analizuodama, priėjau išvadą, kad vis dėlto netgi ir pačiuose populiariausiuose spaudos leidiniuose „LAIMA“; „MOTERIS“; „COSMOPOLITAN“ sutinkama kalbos kultūros klaidų.

Jau seniai supratau, kad kalba, jos kultūra svarbu ir kiekvienai asmenybei. Tai bendrosios žmogaus kultūros sudėtinė dalis. Iš kalbos galima daug ką spręsti apie žmogų, jo išsilavinimą, erudiciją, moralę. Turtinga išlavinta kalba galima tobuliau mąstyti, tiksliau reikšti mintis, perteikti patirtį. Daugeliui intelektualiųjų profesijų kalba yra darbo įrankis. Mokytojas, dėstytojas dirba kalbėdamas, aiškindamas. Kalbėdamas vaidina aktorius. Rašydamas dėsto mintis rašytojas, žurnalistas. Mokslininkas , teisininkas ir daugelis kitų mintis išdėsto ir rašydami ir žodžiu. Net paprastam žmogui ne sykį tenka rašyti laišką, prašymą, kartais kitokį raštą, o prireikus – viešai pakalbėti.

Analizuodama spaudą, prisiminiau Jono Jablonskio žodžius: „Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savos gerai nemokėti“. Tad prieš pradėdami ką nors sakyti ar rašyti pagalvokime, ar tikslingai naudojame savo pačių „kultūrinį paveldą“- kalbą.

TIKSLAI

1. Kalbos kultūros sąvokos apibūdinimas;

2. Kalbos kultūros klaidų suradimas;

3. Kalbos kultūros klaidų spaudoje analizavimas;

4. Įvardintų klaidų teisingas ištaisymas;

NAUDOTA

LITERATŪRA

1. Jonas Šukys „Lietuvių kalba“ (11 kl.)

2. A. Paulauskienė „Lietuvių kalbos kultūra“

3. Žurnalas „Laima“ 2004m. kovo, birželio ir rugpjūčio mėn. egzemplioriai;

4. Žurnalas „Moteris“ 2004m. gruodžio mėn. egzempliorius;

5. Žurnalas „Edita“ 2004m. rugsėjo ir spalio mėn. egzemplioriai;

6. Žurnalas „Cosmopolitan“ 2004m. lapkričio mėn. egzemplioriai;

7. Laikraštis „Akistata“ 2004m. lapkričio 19 d. , penktadienis, Nr. 86 (1206);