Mityba pagal kraujo grupes
Rekomendacijos pagal kraujo grupę
O kraujo grupė
Nereikia stebėtis, kad pirmykščių medžiotojų palikuonims dėl atsparios virškinimo sistemos kaip svarbiausias baltymų šaltinis. Rekomenduojama mėsa. O kraujo grupės atstovų skrandžio sulčių rūgštingumas didelis, todėl jie puikiai virškina mėsą. Vis dėlto šie žmonės dėl minėtos priežasties turi būti itin atsargūs valgydami vaisius, kurie labai didina skrandžio sulčių rūgštingumą. Tai apelsinai, mandarinai, braškės bei saldžios sultys ir cukrus apskritai. Tik taip jie išvengs skrandžio gleivinės sudirginimo.
Mėsa, žuvis, javai,
pieno produktai ir kiaušiniai
Šiais laikais O kraujo grupės aatstovų gyvenimo būdas labai skiriasi nuo jų protėvių, todėl šie mėsėdžiai (tai lemia kraujo grupė) turėtų rinktis liesą mėsą, neutralią paukštieną ir apsiriboti nedidelėmis porcijomis. Ir visa tai derinti su jiems tinkamomis daržovių bei vaisių rūšimis. O kraujo grupės atstovams labai tinka ir daugybė žuvų rūšių, ypač riebios šaltųjų jūrų žuvys — silkės, skumbrės bei menkės. Ir atvirkščiai, javai, ypač kviečiai, netinka. Vėliau pamatysite, kad rekomenduojamų produktų sąraše nėra nė vienos kviečių rūšies. O kraujo grupės atstovų organizmas taip pat pprastai virškina karvių pieno produktus. Taigi jie irgi nerekomenduojami. Retkarčiais suvalgomas vienas kitas vištų kiaušinis, atvirkščiai, rūpesčių nesukels.
Daržovės, vaisiai, prieskoniai bei gėrimai
O kraujo grupės atstovams ypač tinka žalios spalvos bei lapinės daržovės. O pomidorai, kurių lėktinai A ir B grupių kkraujyje darbuojasi tarsi puikiausi klijai, O kraujo grupei tinka kaip neutralūs produktai. Pomidorų padažas, atvirkščiai, dėl jame esančių priedų gali pakenkti. Kaip ir visų kitų, taip ir O kraujo grupės atstovai turi visiškai atsisakyti bet kokių kokosų riešutų gaminių. Jų skrandį dirgina ir malti pipirai — ir juodieji, ir baltieji, taip pat actas. Taigi drau -džiami rūgštūs marinuoti produktai. Cukrus bei medus nekenkia, tačiau jais mėgautis derėtų saikingai. Tai galima pasakyti ir apie visas kitas kraujo grupes. O kraujo grupės atstovams neribotais kiekiais rekomenduojama gerti tik vandenį bei negazuotą mineralinį vandenį. Leistina ir žalioji arbata; juodoji arbata bei rūgštingumą labai didinanti kava – ne. Saikingai geriamas alus bei vynas taip pat nesukels problemų. Plikant vaistažolių arbatą reikia nepamiršti, kad tai yyra gydomoji priemonė, todėl ją gerti reikia saikingai. Geriausia kaitalioti tokios arbatos rūšis.
O grupei ypač tinka lapinės bei žalios spalvos daržovės. Vis dėlto salotų negalima gardinti actu- jis dirgina skrandį.
Rekomenduojami maisto produktai:
Mėsa: eriena, aviena, jautiena, subproduktai (širdis, kepenys) ,veršiena, žvėriena.
Žuvys bei jūros gėrybės: baltieji paltusai, eršketai, jūrų lydekos, jūrų plekšnės, kardžuvės, lašišos, lydekos,menkės, sardinės, skumbrės, šviežios silkės, upiniai ešeriai, vadinamosios baltosios žuvys (marenos, ir kt. Vertingos lašišinių šeimos žuvys.
Pienas bei pieno produktai: sojų pienas ir kiti sojų produktai.
Aliejus, riebalai, rriešutai, bei sėklos: alyvų aliejus, graikiniai rišutai, moliūgų sėklos, sėmenų aliejus.
Javai bei duonos gaminiai: rupi duona bei speltos (laukiniai kviečiai).
Ankštinės daržovės: japoninės vignos, kininės vignos, margosios pupelės.
Daržovės: artišokai, brokoliai, ikorijos, dumbliai, riežčiai, kaliaropės, kiaulpienės, krienai, moliūgai, porai, svogūnai, špinatai, romaniškos salotos, saldžiosios bulvės, pastarnokai, raudonosios paprikos.
Vaisiai bei sultys: ananasų sultys, figos, šviežios bei džiovintos slyvos, slyvų sultys, vyšnių sultys.
Prieskoninės žolės bei prieskoniai: ceratonijos, ciberžolės, dumblių ekstratas, karis, petražolės, uoginės paprikos.
Gėrimai bei žolelių arbatos: apyniai, imbieras, kiaulpienės, pipirmėtės, vanduo, liepžiedžiai, ožragės, žievė.
Nepatartini vartoti maisto produktai:
Mėsa: kiauliena, žąsiena.
Žuvys bei jūros gėrybės: ikrai, jūros sraigės, rūkytos lašišos, sepijos, sūdytos ir marinuotos silkės, šamai.
Pienas bei pieno produktai: išrūgos, jogurtas, ožkos pienas, pasukos, pienas (sviestas- neutralus produktas), sūriai: Brie, Čederis, Edamerio, Ementalis, Gouda, lydytas, mėlynasis pelėsinis, rikota ir šviežias permezanas, valgomieji ledai.
Aliejus, riebalai, riešutai bei sėklos: aguonų sėklos, anakardžių riešutai, daigintų kukurūzų aliejus, kokosų aliejus bei riebalai, kokosų riešutai, pistacijos, žemės riešutai, žemės riešutų aliejus.
Javai bei duonos gaminiai: avižos, kviečiai, grikių miltų makaronai, juoda saldžiarūgštė duona, kukurūzai bei jų dribsniai.
Ankištinės daržovės: lęšiai, paprastosios, perlinės pupelės.
Daržovės: avokadas, baklažanai, baltieji bei raudonieji gūžiniai kopūstai, bulvės, grybai, kukurūzai, žiediniai kopūstai.
Vaisiai bei sultys: apelsinai, apelsinų sultys, braškės, gervuogės, kokosų riešutai, kopūstų sultys, ličiai, obuolių sultys bei jaunas vvynas, rabarbarai, saldieji melionai.
Prieskoninės žolės, prieskoniai pagardai: actas, cinamonas, kaparėliai, kečupas, kukurūzų krakmolas, majonezas, malti juodieji ir baltieji pipirai, marinuotos daržovės, muskato riešutai, vanilė.
Gėrimai bei žolelių arbatos: alavijai, alkoholiniai gėrimai, didžiosios varnalėšos, ežiuolės, garbanotosios rūgštynės, gencijonai, grūdų kava, jonažolės, kokakola, pupelių kava, rabarbarai, raudonieji dobilai, žemuogių lapai.
A kraujo grupė
A kraujo grupės atstovai, žemdirbių palikuonys, daugeliu atžvilgių yra tikra priešingybė tiems, kurių kraujo grupė 0. Jų virškinimo sistema jautri, imuninė sistema lengvai pažeidžiama, o skrandžio sulčių rūgštingumas mažas. Todėl jiems rekomenduojama visiškai kitokia mitybos programa. A kraujo grupės atstovams sveikiausia valgyti vegetarišką maistą. Mėsos produktai, atvirkščiai, jų organizme kaupiasi kaip riebalai; jie mažina energijos atsargas, didina tingumą.
Mėsa, žuvys, javai,
pieno produktai bei kiaušiniai
Daugeliui A kraujo grupės žmonių veikiausiai bus labai sunku iš karto visiškai atsisakyti mėsos ir pradėti maitintis vegetariškai. Čia pagelbės į valgiaraštį įtraukta vištiena ir kalakutiena — tai yra neutralūs produktai. Vegetariškai maitinantis, A kraujo grupės atstovų organizmas vertingų baltymų savo organams atkurti gaus iš daugelio rekomenduojamų žuvų rūšių. Vis dėlto dešra bei kumpis liks uždraustas vaisius. Taigi A kraujo grupės asmenys neturėtų būti griežti vegetarai. Tai daugiau vegetariškai besimaitinantys žmonės, labai ribojantys mėsos kiekį. A grupė javų produktus šiaip jau virškina gerai, tačiau kviečiais piktnaudžiauti nereikėtų. Pieno produktų, išskyrus rrūgščius (pavyzdžiui, jogurtą bei kefyrą), A kraujo grupės atstovai netoleruoja. Geru pakaitalu galėtų tapti sojų pienas bei tofu (sojų varškė). Kad gautų pakankamai kalcio, jie turėtų rinktis daržoves, kuriose gausu šio elemento, pavyzdžiui, brokolius. Šie asmenys retkarčiais (sakykime, sekmadienio pusryčiams) be baimės gali pasigardžiuoti ir vištos kiaušiniu: vištų kiaušinių baltymus žmogaus organizmas kuo puikiausiai paverčia savais.
Daržovės, vaisiai, prieskoniai bei gėrimai
A kraujo grupės atstovams niekada nebus per daug daržovių — tai jų mitybos pagrindas. Tačiau kai kurių rūšių daržovės gali sukelti bėdų, tarp jų — pomidorai, kuriuose yra lyg klijai veikiančių lėktinų, bei apetitą žadinančios spalvingos paprikos (šios daržovės dirgina skrandį). Česnakai ir svogūnai šiaip jau labai tinka visiems žmonėms. Vis dėlto A kraujo grupės atstovai jų turėtų valgyti itin daug, nes česnakai bei svogūnai stiprina jų silpną imuninę sistemą. Daugelis tropinių vaisių šiam sėsliam žemdirbiui netinka; tėra viena maloni išimtis — ananasai. Kiti vaisiai, kuriuose gausu kalio, pavyzdžiui, abrikosai bei figos, gali kompensuoti šio elemento stoką atsisakius bananų. Kaip ir visų kraujo grupių, taip ir A grupės, atstovams vaisių sultis visuomet derėtų skiesti vandeniu. Cukrų šie asmenys turėtų vartoti tik homeopatinėmis, t. y. labai mažomis, dozėmis, o acto — visai atsisakyti. Užtat jie ne tik gali, bet ir turi gerti
pupelių kavą bei nedaug angliarūgštės turintį mineralinį vandenį.
atstovams juos valgyti draudžiama. Česnakus valgyti gali bet kurios kraujo grupės atstovai. Jų itin daug turėtų vartoti A kraujo grupės žmonės, nes vertingos šio augalo medžiagos stiprina imuninę sistemą.
Pomidorus yra itin veiklių lėktinų, panhemagliutininų. Jie itin aktyviai agliutinuoja A ir B grupių kraują, todėl šių grupių atstovams juos valgyti draudžiama.
Rekomenduojami maisto produktai:
Mėsa: nerekomenduojama vištiena ir kalakutiena- neutralūs produktai.
Žuvys bei jūros gerybės: amerikiniai jūrų velniai, ešeriai, karpiai, lašišos, menkės, sardinės, šlakiai, upiniai eešeriai.
Pienas ir pieno produktai: nerekomenduojami sojų produktai-neutralus pakaitalas.
Aliejus,riebalai, riešutai bei sėklos: alyvų aliejus, moliūgų sėklos, sėmenų aliejus, žemės riešutai, riešutų sviestas.
Javai bei duonos produktai: burnočiai, grikiai bei grikių ir ryžių miltai bei iš jų kepti vafliai, rauginti miltai, rupi bei sojų duona.
Ankštinės daržovės: japoninės vignos, lęšiai, sojų pupelės, žaliosios, kalnų, margosios ir kt pupelės.
Daržovės: artišokai, brokoliai, cikorijos,kaliaropės, krienai, kiaulpienės, kopūstai, moliūgai, morkos, porai, svogūnai, špinatai, mangolai.
Vaisiai bei sultys: abrikosai, ananasai bei jų sultys, citrinos, figos, razinos, slyvos, bruknės,greipfrutai, gervuogės.
Prieskoninės žolės, ppriekoniai bei pagardai: češnakai,imbieras, melasa, sojų padažas, miežių salyklas.
Gėrimai bei žolelių arbatos: alavijai, didžiosios varnalėšos, erškėtuogės, jonažolės, raudonasis vynas, žalioji arbata, vanduo, valerijonai, ramunėlės, ženšenis.
B kraujo grupė
B kraujo grupės atstovai klajokliai gali pasigirti stipria imunine sistema. Jie laikomi itin lengvai pprisitaikančiais prie mitybos bei aplinkos pokyčių. Juos galima vadinti galinčiais valgyti viską: šie žmonės puikiai virškina ne tik mėsą bei žuvį, bet ir pieno produktus, javus, daugelį daržovių bei vaisių rūšių, žinoma, atsižvelgiant į išvardijamas išimtis. Peteris D’Adamas pavydėtiną B grupę vadina evoliucijos pastangomis sujungti įvairiausias tautas bei kultūras.
Mėsa, žuvys, javai,
pieno produktai bei kiaušiniai
Vištienoje, kuri šiaip jau laikoma lengvu ir gerai virškinamu maistu, yra lėktino, agliutinuojančio B grupės kraują. Tačiau šios kraujo grupės atstovai gali mėgautis kitų rūšių mėsa, o jei nenori atsisakyti paukštienos, gali valgyti kalakutieną. Daugelis žuvų šiems žmonėms — puikiai tinkantis arba neutralus maistas. Vis dėlto jie turi kuo toliau laikytis nuo delikatesais laikomų juros gėrybių — vėžių, krabų, omarų bei moliuskų, nes jos agliutinuoja jų kraują; ttodėl ir išvardijamos nepatartinų vartoti produktų sąraše. B kraujo grupės atstovams labai tinka pieno produktai. Jie gali rinktis pagal skonį — kefyrą, jogurtą ar varškę. Vištų kiaušiniuose nėra kenksmingų lėktinų, kurie slypi vištienoje, todėl B kraujo grupės atstovai gali valgyti jų kiek tik širdis geidžia (žr. paraštę p. 38). B kraujo grupei tinka daugelis javų rūšių bei jų gaminiai, bet geriausiai — speltos (laukiniai kviečiai). Ir atvirkščiai, derėtų vengti rugių, ka-muto (egiptiškosios senovinės kviečių atmainos), burnočių bei miežių.
Pieno produktai- lliesas pienas, sūris, jogurtas, taip pat kiaušiniai ypač tinka B grupes žmonėms, nulinės kraujo grupės atstovai jų visiškai netoleruoja.
Daržovės, vaisiai, prieskoniai bei gėrimai
Yra labai nedaug daržovių rūšių, kurios B kraujo grupei būtų kenksmingos ar bent jau neutralios. Vis dėlto reikėtų būti atsargiems valgant pomidorus (žr. p. 27), kukurūzus bei alyvas. Na, o žalios spalvos lapinių daržovių tokie žmonės neįstengs per daug suvalgyti niekada. B kraujo grupės žmogus gali nesivaržydamas rinktis ir vaisius. Tai pasakytina ir apie vaisių bei daržovių sultis — šie dalykai taip pat labai naudingi arba neutralūs. Sultis derėtų skiesti vandeniu. Pipiruose yra lėktinų, kurie gali pridaryti bėdų. Dėl to įsigeidus aštrių valgių, šiuos reikėtų gardinti imbieru, kariu ar aitriosiomis paprikomis. Baltąjį bei rudąjį cukrų, taip pat melasą ir medų vartoti galima saikingai. Šios kraujo grupės žmonės turi galimybę gardžiuotis netgi šokoladu, tik, aišku, neperlenkdami lazdos. Tai vienintelė grupė, kuriai salotas leidžiama gardinti actu. Tačiau žalioji arbata, rekomenduojamų žolelių arbatos (saikingai, žr. p. 35) ir, žinoma, vanduo — deja, vieninteliai gėrimai, derantys B kraujo grupės žmonėms. Vis dėlto ypatingomis progomis nepakenks bokalas alaus, stiklas vyno, puodelis juodosios arbatos ar kavos.
Rekomenduojami maisto produktai:
Mėsa: aviena, ėriena, triušiena, žvėriena.
Žuvys bei jūros gėrybės: amerikiniai jūrų velniai, ešeriai, eršketai, jūrų llydekos,plekšnės, ikrai, lydekos, menkės.
Pienas bei pieno produktai: jogurtas, kefyras, liesas pienas, sūris, varškė.
Aliejus, riebalai, riešutai bei sėklos: alyvų aliejus, graikiniai riešutai, migdolai bei jų gaminiai.
Javai bei duonos gaminiai: avižų dribsniai, sėlenos, miltai, džiūvėsiai, pūsti ryžiai, rupi duona.
Ankštinės daržovės: daržinės pupelės, lenktasėklės pupelės, perlinės pupelės, sojų pupelės.
Daržovės:aitriosios paprikos, baklažanai, gūžiniai kopūstai, brokoliai, grybai, kiniški kopūstai, burokėliai,paprikos.
Vaisiai bei sultys: ananasai bei jų sultys, bananai, bruknės, papajos, slyvos (šviežios) vynuogės.
Prieskoninės žolės bei prieskoniai: imbieras, karis, krienai, petražolės, uoginės paprikos.
Gėrimai bei žolelių arbatos: aviečių lapai, pipirmėtės, šalavijai, žalioji arbata, ženšenis.
Nepatartini vartoti maisto produktai:
Mėsa: antiena, kiauliena, širdis, vištiena, žąsiena.
Žuvys bei jūrų gėrybės: austrės, moliuskai, unguriai, vėžiagyviai, jūrų sraigės, jūrų ešeriaim jūrų lašišos.
Pienas bei pieno produktai: sūriai: mėlynasis pelėsinis, lydytas, valgomieji ledai.
Aliejus, riebalai, riešutai bei sėklos: aguonų sėklos, anakardžių riešutai, dygminų aliejus, daidintų kukurūzų aliejus, lazdynų riešutai, moliūgų sėklos, pinijų sėklos, rapsų aliejus, pistacijos, sezamų sėklos, žemės riešutų aliejus.
Javai bei duonos gaminiai: bulgur, burnočiai, rikiai bei grikių miltų makaronai, kviečių dribsniai, daiginti kviečiai, kviečių sėlenos bei rupiniai, laukiniai ryžiai, miežiai.
Ankštinės daržovės: japoninės vignos, juodosios pupos, kininės vignos, margosios pupelės, sėjamieji pelėžirniai.
Daržovės: alyvos, artišokai, avokadai, geltonųjų pupelių daigai, moliūgai, pomidorai, ridikai, kukurūzai.
Vaisiai bei sultys; granatai, kokosai, persimonai, rabarbarai, pomidorų sultys.
Prieskoninės žolės, pprieskoniai bei pagardai: cinamonas, malti juodieji bei baltieji pipirai, kečupas, miežių salyklas, želatina, migdolų ekstraktas.
Gėrimai bei žolelių arbatos: alavijai, alkoholiniai gėrimai, apyniai, kalpokės, kokakola, limonadai, ožragės, tūbės, stalo vanduo, senos lapai, šalpusniai.
AB kraujo grupė
AB — pati jauniausia kraujo grupė, geriausiai prisitaikiusi prie šiandienos gyvenimo sąlygų bei mitybos būdo. AB kraujo grupės atstovai — tokie pat mišraus maisto valgytojai, kaip ir B kraujo grupės, tačiau su tam tikrais apribojimais, nulemtais A grupės poveikio. Taigi šios grupės atstovai vienu atžvilgiu labiau panašūs į A grupės atstovus, pavyzdžiui, gyvulinių baltymų toleravimu, kitu — j B grupės, pavyzdžiui, reagavimu į pieno produktus. Dėl to tie, kurių kraujo grupė AB, privalo atsižvelgti į rekomendacijas, skirtas abiem minėtoms grupėms. Regis, iš savo A grupės protėvių jie paveldėjo jautrią virškinimo sistemą bei mažą skrandžio sulčių rūgštingumą.
Mėsa, žuvys, javai, pieno produktai bei kiaušiniai
B kraujo grupės paveldas lemia, kad AB grupei tinka gyvuliniai baltymai, tačiau iš A kraujo grupės gautas mažas skrandžio sulčių rūgštingumas mėsą leidžia valgyti tik retkarčiais ir tik nedidelėmis porcijomis — tik tada ji bus gerai suvirškinta. Vištienoje esantys lėktinai tokių žmonių kraują agliu-tinuoja kaip ir B grupės atstovų, taigi vištiena gardžiuotis draudžiama! Kadangi skrandžio sulčių rūgtingumas mažas, iš valgiaraščio derėtų išbraukti ir rūkytus bei sūdytus
mėsos gamintus. Žuvų pasirinkimas tikrai gausus, aišku, atsisakius to, kas netinka A bei B kraujo grupėms. Rekomenduojami pieno produktai — tie patys, kaip ir B kraujo grupei. Vadinasi, rūgštūs gaminiai, pavyzdžiui, kefyras ar jogurtas, bus virškinami gerai. Peteris D’Adamas siūlo ir kiaušinius — svarbų baltymų šaltinį, nes, kitaip nei vištienoje, juose nėra jokių lėktinų. Greta gyvulinių baltymų valgiaraštį dera papildyti sojų pienu bei tofu. Rinkdamiesi javų gaminius, šie žmonės turėtų atsižvelgti į A ir B grupėms teikiamas rekomendacijas ir nepamiršti, kkad per gausiai vartojant kviečius, gali atsirasti sveikatos sutrikimų. Jie privalo visiškai atsisakyti grikių bei kukurūzų.
Daržovės, vaisiai, prieskoniai bei gėrimai
Beveik visas daržoves, kurias gerai virškina A ir B grupių atstovai, gali valgyti ir mišrūnai jų įpėdiniai. Ir čia pomidorai yra išimtis. Nors juose slypintys lėktinai pridaro nemaža bėdų A ir B kraujo grupėms, tačiau AB kraujo grupei tai — neutralus produktas. Pavyzdžiui, žiediniai kopūstai, brokoliai, bak-lažanai bei raudonieji burokėliai ant tokių asmenų stalo gali puikuotis ir dažniau, taip pat agurkai bbei žalios spalvos lapinės daržovės. Vaisius AB kraujo grupės atstovai turėtų rinktis daugiausia tuos pačius, kaip ir A grupės: vengti apelsinų bei bananų, daugiau valgyti greipfrutų, vyšnių, ananasų bei slyvų, taip pat kitų vaisių. Leidžiama saikingai vartoti cukrų, medų bei mmelasą, bet išsiversti be acto ir pipirų; vietoj jų maistą gardinti citrinomis, prieskoninėmis žolėmis, ir kuo gausiau — česnakais. Jei AB kraujo grupės atstovai pakaitomis gers kavą ir žaliąją arbatą, retkarčiais pasimėgaus raudonojo vyno taure ir, žinoma, nevengs vandens, galėsime sakyti, kad gėrimus jie renkasi teisingai. Kaip ir kitoms kraujo grupėms, taip ir šiai, tinka ta pati taisyklė: žolelių arbatas reikia kaitalioti. Gerai pasisavinamos ir vandeniu skiestos sultys.
Nesibaimindami galite valgyti visus produktus, kurių nėra nepatartinųjų vartoti sąraše. Žmonės, kurių kraujo grupė- AB, baltymų poreikį gali kuo puikiausiai patenkinti valgydami žuvis, nes mėsą jų organizmas pasisavina tik nedidelėmis porcijomis.
Rekomenduojami maisto produktai:
Mėsa: aviena, ėriena, kalakutiena, triušiena.
Žuvys bei jūros gėrybės: amerikiniai jūrų velniai, eršketai, jūrų ešeriai.jūrų lydekos, menkės, sterkai, tunai.
Pienas bei pieno produktai: jjogurtas, kefyras, rūgšti grietinė,itališkas-avies pieno ir rikota- ozkos pieno sūris.
Aliejus, riebalai, riešutai bei sėklos: alyvų aliejus, graikiniai riešutai, kaštainiai, Žemės riešutai ir jų sviestas.
Javai, bei duonos gaminiai: avižos, baltieji ryžiai, duonos džiūvėsiai, laukiniai ryžiai, pūsti ryžiai, laukiniai kviečiai, ryžių miltai, sėlenos bei vafliai, rudieji ryžiai, rudųjų ryžių duona, rugiai, rupi duona, soros, sojų duona.
Ankštinės daržovės: margosios, perlinės, raudonosios bei sojų pupelės, tofu (sojų varškė) , žalieji lęšiai.
Daržovės: agurkai, baklažanai, brokoliai, češnakai, kiaulpienės, pastamokai, salierai, žiediniai kopūstai, raudonieji burokėliai, saldžiosios bulvės.
Vaisiai bbei sultys: agrastai, ananasai, bruknės, bruknių sultys, citrinos, figos, greipfurtai, kiviai, kopūstų ir morkų sultys, papjų sultys, salierų sultys, slyvos, vynuogės, vynuogių sultys, vyšnios, vyšnių sultys.
Prieskoninės žolės bei prieskoniai: češnakai, karis, krienai, petražolės.
Gėrimai bei žolelių arbatos: didžiosios varnalėšos, erškėtuogės, ežiuolės, imbieras, ramunėlės, žalioji arbata, žemuogių lapai, ženšenis, vanduo, saldymedžio šaknys.
Nepatartini vartoti maisto produktai:
Mėsa: antiena, jautiena, kiauliena(taip pat kumpis ir lašiniai), širdis, veršiena, vištiena, žąsiena, žvėriena.
Mėsa: antiena, jautiena, kiauliena(taip pat kumpis ir lašiniai), širdis, veršiena, vištiena, žąsiena, žvėriena
Žuvys bei jūros gėrybės: austrės, baltieji paltusai, jūrų plekšnės, jūrų sraigės, kiti moliuskai, kitos ešerių šeimos žuvys, krabai, krevetės, moliuskai, turintys dvi geldeles, omarai, plekšnės, rūkytos lašišos, sardinėlės (ančiuviai), sepijos, silkės (marinuotos), unguriai, upiniai vėžiai, žvaigždėtosios plekšnės.
Pienas bei pieno produktai: neriebus ir liesas pienas — neutralūs produktai), pasukos.
Sūriai:-Brie – kamamberas, mėlynasis pelėsinis — parmezanas, sviestas, valgomieji ledai.
Aliejus, riebalai, riešutai bei sėklos: aguonų sėklos, daigintų kukurūzų, aliejus, dygminų aliejus, lazdynų riešutai, moliūgų sėklos, saulėgrąžų aliejus, saulėgrąžų sėklos (ir jų gaminiai), sezamų aliejus, sezamų sėklos.
Javai bei duonos gaminiai: grikiai bei jų miltų, makaronai, kukurūzai bei jų dribsniai, miežių miltai.
Ankštinės daržovės: japoninės vignos, juodosios pupelės, pupos, sėjamieji avinžirniai.
Daržovės: aitriosios paprikos, artišokai, avocados, geltonųjų pupelių, daigai, juodosios alyvos, kukurūzai,
ridikai bei jų daigai, ridikėliai, topinambai.
Vaisiai bei jjų sultys: apelsinai, apelsinų sultys, bananai, figavaisės opuntijos, granatai, gvajavos, karambolos, mangai, persimonai, rabarbarai.
Prieskoninės žolės, prieskoniai bei pagardai: actas, aitriosios paprikos (raudonos ir kt.), anyžiai, kaparėliai, kečupas, kukurūzų krakmolas, kvapieji pipirai, marinuotos daržovės, miežių salyklas, migdolų ekstraktas, pipirai, vorčesterio padažas, želatina.
Gėrimai bei žolelių arbatos: alavijai, alkoholiniai gėrimai, apyniai, gencijonai, juodoji arbata, kalpokės, kokakola, kukurūzų purkos, liepžiedžiai, limonadai, ožragės, rabarbarai, raudonieji dobilai, senos lapai,
šalpusniai, trikertės žvaginės, tūbės.
Naudota literatūra- www.google.lt