Gyvybines veiklos

Įvadas

Šiuolaikinė sveikatos priežiūra dėl technologijos raidos per trumpą laiką iš esmės pasikeitė.Technologija jau nuo XIXa. teikia patogius ir patikimus diagnostikos metodus. Technologijos atradimai atvedė prie XXa. terapinės revoliucijos, dėl kurios medicina gavo galimybę plačiai vartoti veiksmingus vaistus ir galėjo gydyti saugiai. Be technologijų dabartinė medicina neįsivaizduojama.

Tam tikra prasme technologija sveikatos priežiūroje visada yra problemiška. Technologiją skatina galimybė produkuoti, keisti, manipuliuoti.Tai, kas įmanoma padaryti medicinos technika, toli gražu ne visada pageidautina.Technologija, ypač kalbant apie ligą, negalią ir kančias, linkusi ddiktuoti savo pačios taikymą: jei ir nepadės, tai nepakenks. Kaip pavyzdys gali būti: lyties parinkimas pakaitinė motinystė gydymas augimo hormonais.Kai tik technologija tampa prieinama, ji anksčiau ar vėliau pritaikoma.

Didžiulė pažanga moksle ir technologijose pagimdė atskirą bioetikos, arba gyvybės etikos discipliną. Būtent todėl bažnyčia, kuri mūsų visuomenei turi labai didelės įtakos formuojant moralines nuostatas, problemų, sąlygojamų sudėtingo, nepertraukiamo ryšio tarp medicinos ir moralės, sprendimą laiko labai svarbiu.

Nuolatos atsiranda pasiekimų, kurstančių vaizduotę ir verčiančių mokslinę fantastiką tikrove.Romoje 59 m. moteris ggydytojo padedama pastoja ir susilaukia dvynukų. Juodaodei moteriai Italijoje persodinama vadinama baltaodė kiaušialąstė, nes, moters nuomone, baltaodžių vaikų galimybės visuomenėje yra geresnės. Baltaodžių sutuoktinių pora dėl klaidosUltrechto IVF laboratoriloje susilaukia skirtingos spalvos odos dvynukų. Tyrinėtojai iš Eidinburgo universiteto paskelbia, kad aatlieka aborto metu pašalintų vaisių kiaušialąsčių brandinimo bandymus jei tai pavyktų, vaikai galėtų gimti iš negimusios motinos lytinių ląstelių.

Nors vis ginčijamasi dėl naujų taikymo būdų, apvaisinimas mėgintuvėlyje nuo Louiseos Brown,  pirmojo mėgintuvėlio kūdikio gimimo 1978m. tapo pripažintu gydymo būdu. Mūsų šalyje pirmas kūdikis atlikus IVF gimė 1983m.  dabar dėl šios technologijos gimsta apie 1 vaikų. Šis gydymo būdas taikomas visame pasaulyje ir jam sudaromi ilgi laukiančiųjų sąrašai. Išsiplėtė ir pradinė indikacijos sfera nuo kiaušintakio patologijos iki įvairiausių sumažėjusio vaisingumo formų.

Dėl technologijos raidos galima įvairiai kištis į žmogaus reprodukciją. Etikos literayūrole skiriamos trys skirtingos reprodukcijos formos

1. dirbtinė reprodukcija – kai procesas gerinamas technikos priemonėmis. Dirbtiniu apvaisinimu ir IVF pakeičiamos trūkstamos biologinės reprodukcijos sistemos dalys

2. kooperacinė reprodukcija – kai pakeičiami rreprodukcijos proceso dalyviai, arba produkuotojai, pavyzdžiui, lytinių ląstelių donorystės ar pakaitinės motinystės būdu

3. atrankinė reprodukcija – kai galima ištaisyti kokybines palikuonių ydas ir kokybės atžvilgiu pagerinti reprodukcijos produktą. Pavyzdžiui lyties pasirinkimas ir IVF genetinės indikacijos pagrindu.

Šios įvairios formos leidžia techniškai paveikti ar pakeisti žmonių reprodukcijos procesą, produkuotojus ir produktą. Būtent šių formų derinys lemia, kad reprodukciją galima valdyti ir kontroliuoti.

II.1. Sveikatos priežiūros technologijos

Technologijai reikia žmonių dialogo ir bendradarbiavimo. Kam nors sukurti reikia racionalios organizacijos, sudarytos iš skirtingų bendradarbiaujančių žmonių aar grupių. Štai apvaisinimas mėgintuvėlyje ( in vitro fertilizacija-IVF) vadinamas reprodukcijos technologija jai reikia, kad skirtingi specialistai veiktų organizuotai ir siektų konkretaus tikslo šioje technologijoje savo ruožtu gali būti taikomos įvairios technikos (jomis kiaušialąstės skatinamos subręsti, renkamos apvaisinamos, persodinamos ir t.t.).

II.2. Reprodukcijos technologija ir jos formos

Ypač pažengusios žmonių reprodukcijos technologijos. Ši pažanga gyvai skamba žiniasklaidoje bei aptarinėjama viešose diskusijose. Diskusija dėl tikslų vyksta ne vienu konkrečiu atveju. Vienas iš pavyzdžių yra augimo hormonų vartojimas.

Gydymas augimo hormonais

Nuo 1985 m., pasitelkus rekombinacinės DNR technologiją,biosintetinus augimo hormonus galima gaminti beveik neribotais kiekiais. Iki tol  natūralūs augimo hormonai buvo galimi be galo mažais kiekiais. Jais būdavo gydomi tik pacientai, kuriems nustatydavo augimo hormonų stoką. Dėl biosintetinės gamybos gydymo galimybės išsiplėtė. Dabar šiais hormonais galima gydyti ir visai mažus vaikus, nestokojančius augimo hormonų.

Etikos diskusija kyla dėl pageidautinumo gydyti vaikus, sergančius idiopatiniu augimo atsilikimu nežinoma jokia mažo ūgio priežastis). Jau kurį laiką nesutariama dėl mergaičių,sergančių Turnerio sindromu( jis pasireiškia, kai chromosomų rinkinyje trūksta X arba Y chromosomos genotipas yra XO, užuot buvęs XX moterų irXY vyrų , gydymo augimo hormonais.Nuo 1990m. birželio Ligonių fondo tarybos patarimu tokios paskirties gydymas biosintetiniais augimo hormonais buvo įtrauktas į kompensacijų paketą.1997 m. gale Sveikatos priežiūros mministras nutarė nebeapmokėti naujų Turnerio sindromu sergančių pacientų gydymo.

Šis pavyzdys rodo, kad dėl medicinos veiklos tikslo yra diskutuojama, kadangi šis gydymas brangus,o norimo ūgio galop nepavyksta pasiekti.

KUO PASIREIŠKIA ŠIRDIES SUSIRGIMAI

Visiems gerai žinoma, kad lengviau yra išvengti ligų negu jas gydyti. Išsaugoti sveiką širdį galima tik tada, kai tiksliai žinoma, kas jai kenkia, nuo ko ji suserga ir kaip vystosi liga.

Apsirikus reikia naudotis medicinine pagalba ir vykdyti visus gydytojų nurodymus. Tačiau ne mažiau naudinga pačiam ligoniui bei jo artimiesiems žinoti, kaip elgtis vienos ar kitos ligos metu, kokios sąlygos padeda kovoti prieš ligą, koks turi būti ligonio poilsio ir darbo režimas, kaip jis turi maitintis ir t.t.

Labai svarbu susipažinti su kai kuriais širdies susirgimų pasireiškimais – simptomais. Daugumas širdies negalavimų pasireiškia skausmais širdies srityje ir už krūtinkaulio tie skausmai kartais pereina į ranką ar mentę, esti nuolatiniai ar priepuoliniai, silpni ar stiprūs ir t. t.

Iš kitų negalavimų reikia paminėti širdies plakimą, kuris ligonius dažnai vargina, trukdo miegoti ir sukelia baimės jausmą. Nejudančio, ramaus žmogaus širdies plakimas gali būti ir nervinio pobūdžio, todėl ligonius reikia nuodugniai ištirti ir tiksliai nustatyti negalavimų priežastį.

Skausmai širdies ar už krūtinkaulio, pasireiškią ypač fizinių pratimų arba darbo metu, vyresnio amžiaus žmonės ggali būti rimto širdies bei kraujagyslių susirgimo simptomas. Skausmai susijaudinimo metu arba nuolatiniai silpni skausmai jaunuolių širdies srityje dažniausiai esti nervinės kilmės – neurozės pasireiškimas.

Neurozės atvejais pasitaiko ir širdies plakimo priepuolių.

Silpnos nervų žmonių širdis jautriai į viską reaguoja, ir todėl daugelis ligonių, sergančių plaučių, krūtinės, raumenų skrandžio ligomis, dažnai mano, kad jie serga širdies liga. Atskiros organizmo dalys glaudžiai susijusios, o nervų sistemos jautrumas gali didinti ligos požymius. Tokių ligoniųširdies skausmai ir plakimai būna grynai nerviškos kilmės. Jie jaučia savo širdį gulėdami, sėdėdami ir bet kada, kai tik turi žrogos apie ją pagalvoti. Tačiau, intensyviai dirbdamas, toks ligonis savo širdį pamiršta ir jokio skausmo nejaučia.

Jei širdies susirgimas yra nervinio pobūdžio, geriausia ligoniams daugiau dirbti fizinį darbą, pasivaikščioti, sportuoti. Užsigrūdinus, labiausiai sustiprėja nervai.

Be minėtų nusiskundimų širdies susirgimų atvejais, reikia akcentuoti širdies veikimo nepakankamumą. Širdies veikimo nepakankamumas atsiranda tada, kai jos veikimui nusilpus, širdis nesugeba atlikti savo darbo

ir dėl to pasireiškia dusulys, kuris pradžioje jaučiamas dirbant fizinį darbą, judant.

Vakarais tokiems ligoniams pabrinksta kojos, o pailsėjus sutinimas vėl atslūksta. Širdies veikimo nepakankamumui toliau vystantis, kojos vis labiau tinsta, sutinimas neatslūgsta, dusulys jaučiamas ir ramioje būsenoje.

Išsivysčius trečio laipsnio nepakankamumui, kojos dar labiau sutinsta, kepenys oadidėja, pilvo ertmėje prisirenka

daug skysčio  toks ligonis ir gulėdamas dūsta, jo veidas ir galūnės pamėlynuoja.

Ligoniai, sergą širdies liga su jos veikimo nepakankamumu, privalo gulėti, neužsiiminėti nė menkiausiu fiziniu darbu. Dieta turi būti be druskos su apribotu skysčių kiekiu. Tokiems ligoniams skiriami širdį stiprinantieji ir gausiai šlapimą išskiriantieji vaistai.

Gyvybinių veiklų vertinimas

Eil.

NR. Gyvybinės veiklos Įprastinės veiklos įvertinimas Esamos veiklos įvertinimas Esamos ir galimos problemos

1. Saugios palinkos palaikymas. Pacientė jauna, nepriklausoma, galinti savimi pasirūpinti. Pacientė jaučiasi fiziškai ir dvasiškai pavargusi, jaučia silpnumą visame kūne. Silpsta organizmo atsparumas. NNesuteikiant medicininio gydymo, liga gali progresuoti.

2.

Bendravimas Šiaip moteris linksma, kalbi, žvali, energinga, viskuo besidominti. Silpnėja bendravimas, nebegalisusikaupti, viskas nervina, pacientė darosi irzli, pasyvi, niekuo nepatenkinta. Dėl esamos sveikatos būklės, pacientė nenori bendrauti.

3.

Kvėpavimas Normalus Apsunkintas, ypač kosint ir giliai kvėpuojant, skauda šoną. Apsunkintas kvėpavimas.

Negydant gali išsivystyti bronchinė astma.

4.

Valgymas, gėrimas Valgo viską kas skanu ir šviežia. Apetitu nesiskundžia. Apetitas sumažėjęs, valgo be jokio skonio ir noro.

Naudoja daug skysčių.

5. Tuštinimasis ir šlapinimasis Normalus Dėl pablogėjusio apetito, tuštinasi kas 2 dienas.Šlapnasi normaliai.

6. Asmens švarinimasis ir rengimasis Tvarkinga, švari, save prižiūrinti moteris, higieniniai įgūdžiai geri. Kiek įmanoma pprie šios ligos laikosi visų higieninių reikalavimų.

7. Kūno to reguliavimas To normali To pakyla iki 38-39 oC, “išpila” kūną šaltas prakaitas, apima šaltkrėtis. Vargina aukšta t o

Gali liga progresuoti toliau.

8. Judėjimas, veikla Moteris judri, darbšti, mėgsta dirbti darže uogauti, grybauti. Pacientė dėl kamuojamos to kosulio ir bendro org. silpnumo, pasidarė pasyvi , daugiau guli.

9. Darbas ir žaidimai Dirba bibliokekoje bibliotekininke. Darbas prie kompioterio ir bendravimas su žmonėmis. Taip pat dirba užklasinėje veikloje-vadovauja aerobikos būrelyje. Dėl ligos ir esamo silpnumo, daugiau guli, bet mėgsta skaityti.

10. Lyties išraiška Normali Normali

11. Miegojimas Miegas geras Miegas sutrikęs dėl to , šaltkrėčio ir kosulio. Prastas miegas, organizmas nepasiilsi.

12. Mirtis

5. ŠIRDIES KRAUJAGYSLIŲ SUSIRGIMAI

Dažniausiai širdies kraujagyslių sutrikimų priežastis yra aterosklerozė. Šis susirgimas yra pavojingiausias.

Aterosklerozė  tai pagyvenusio amžiaus žmonių stambiųjų arterijų liga, pasireiškianti jungiamojo audinio peraugimu, kaleinacijos židiniais ir lipoidų susikaupimu. Dažniausiai aterosklerozė prasideda aortoje, o vėliau paliečia ir kitas kraujagysles. Cholesterino padaugėjimas kraujyje sąlygoja lecitino kiekio didėjimą, nes tarp šių dviejų lipoidų yra antagonizmas. Jei, cholesterinui daugėjant, lecitino kiekis nekinta ir lecitino – cholesterino koeficientas mažėja, ssusidaro sąlygos aterosklerozei progresuoti.

Dažniausiai aterosklerozė pasitaiko asmenims po 40-45 metų. Moterims ji pasireiškia 5-8 metais vėliau negu vyrams.

Gana anksti prasideda aterosklerozė sergant cukriniu diabetu. Reumatas, skarlatina, šiltinė, difterija ir daugelis kitų infekcinių susirgimų pakenkia kraujagyslių sienelėms ir paruošia dirvą patologiniams pakitimams. Todėl asmenys, persirgę įvairiomis infekcinėmis , dažniau suserga ateroskleroze. Rūkymas pagreitina aterosklerozės vystymąsi. Alkoholis turi netiesioginės reikšmės. Išgeriant alkoholio ir sočiai pavalgant, susidaro šilumos perteklius, susilpnėja riebalų skilimas ir daugėja cholesterino.

Sergant ateroskleroze, ligoniai skundžiasi silpnumu, greitu ppavargimu, įvairiais skausmais. Ligoniai atrodo per anksti pasenę, pražilę, netekę energijos ir gyvumo. Oda plonėja, atrofuojasi, atsiranda raukšlės, silpnėja raumenų ir jungiamojo audinio tonusas. Odoje pasirodo angiomos ir smulkių venų išsiplėtimas. Poodžio ląsteliena nyksta, kūnas liesėja. Kartais ateroskleroziniai pakitimai daugiausia pakenkia pilvo aortai ir palpuojant galima konstatuoti sukietėjusios aortos pulsaciją. Smegenų kraujagyslių sklerozė nulemia būdingus psichikos sutrikimus, atminties silpnumą, charakterio pakitimus, asmenybės degradaciją. Psichikos sutrikimai sąlygoja keistą elgesį ligoniai kartais pradeda neapkęsti viso to, ką anksčiau mylėjo pasireiškia ir kitos paradoksinės psichinės reakcijos.

Profilaktika. Svarbu šalinti veiksnius, skatinančius aterosklerozės vystymąsi. Reikia uždrausti rūkymą, pakeisti gyvenimo sąlygas ir surasti darbą, pritaikytą organizmo pajėgumui, vengti stiprių emocijų ir sunkių pergyvenimų. Reikia uždrausti daug cholesterino turintį maistą kiaušino trynį, smegenis, riebią mėsą. Būtina sumažinti dietoje riebalus ir druską. Rekomenduotina valgyti varškę, gaminius iš sojos miltų. Svarbią reikšmę turi ankstyva diagnozė. Pastebėjus pirmuosius ligos simptomus ir nedelsiant panaudojus visas reikalingas prof. priemones, galima išvengti ankstyvos aterosklerozės.

LITERATŪROS IR KITŲ INFORMACIJOS ŠALTINIŲ SĄRAŠAS

1. Šaulauskienė A.Gyvybės šauksmas.XX-XXI amžių sandūroje.-Kaunas.2004;

2. Leliūgienė I. Žmogus ie socialinė aplinka.- Kaunas.1997;

3. Kalėdienė R.,Petrauskienė J., Rimpela A.Šiuolaikinio visuomenės sveikatos mokslo teorija ir praktika.- Kaunas: šviesa, 1999

4. Nacionalinė sveikatos politikos konferencija.Lietuvos sveikatos politika XXIamžiuje-Vilnius, 2001

5. Lietuvos akušerija ir ginekologija .-2000.Kovas.Nr.1;

6. Lietuvos akušerija ir ginekologija .-2003 Kovas.Nr.1;

7. Lietuvos akušerija ir gginekologija .-2004 Kovas.Nr.1;

8. Lietuvos akušerija ir ginekologija .-2005 Kovas.Nr.1;

9. Šemeta R.Kelias į motinystę.- Kaunas.- 1994;

10. Barnes P.Atverk už nebylį savo burną.- Vilnius.-2003;

11. Georgas J.E.Moterystė ir naturalus gimimų reguliavimas.-Vilnius.-1991;

12. Med.m.dr.Prinz W.Nėštumas ir gimdymas.-Kaunas.-2000

13. Žurnalas„Sveikatos ABC“.-2003(Nr.8);

14. Žurnalas„Sveikata“.-2004(Nr.12);

15. Žurnalas„Ieva“.-2005(Nr.2);

16. Statistikos departamentas.-Lietuvos statistikos metraštis.- Vilnius.- 2002;

17. Statistikos departamentas.- Socialinė apsauga Lietuvoje 2001.- Vilnius.-2002;

18. http://www.vaikas.lt;

19. http://www.mama.lt;

20. http://www.pradžia.lt;