Kontracepcija
Sąmoningos tėvystės ir motinystės idėjos sampratoje svarbiausią vietą užima nėštumo planavimas. Nenorimi nėštumai ir nelaukiami kūdikiai sukelia nemažai medicinos, socialinių, moralinių ir kitų problemų. Vartojant veiksmingas kontracepcijos priemones galima išvengti nenorimų nėštumų, išsaugoti moters sveikatą ir jos dvasinę pusiausvyrą.
Viena veiksmingiausių kontracepcijos priemonių yra hormonų kontracepcija, tačiau iki šiol ji įvairiai vertinama. Nepakanka informacijos, todėl mažai žinoma, kad be tiesioginės paskirties saugoti nuo pastojimo, hormonų kontracepcija teigiamai veikia moters organizmą. Vertinant kontracepciją, reikia įvertinti ir galimas pasekmes, jeigu nebūtų vartojamos kkontracepcijos priemonės ir dėl to prasidėtų nenorimas nėštumas, kuris būtų nutrauktas. Neabejotina, kad nėštumo nutraukimas yra didesnė blogybė nei hormonų kontracepcijos vartojimas. Hormonų kontracepcija dar nėra Lietuvoje pakankamai populiari, vis dar bijoma jos neigiamo poveikio moters organizmui. Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis kontraceptines piliules pasaulyje kasdien geria virš 80 milijardų moterų. Tai pati populiariausia kontracepcijos rūšis išsivysčiusiose Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse. Daugelyje Vakarų šalių kontraceptines piliules dabar vartoja 30-50%, o Lietuvoje – tik apie 5,5 % nėštumo besisaugančių moterų. <
Hormoninės kontraceptinės piliulės yra sudarytos iš dviejų rūšių moteriškų lytinių hormonų: estrogenų ir gestagenų.
Estrogenai – tai pirmoje mėnesinių ciklo pusėje kiaušidėse išskiriami hormonai. Jie vadinami moteriško patrauklumo hormonais ir atlieka daugelį funkcijų moters organizme: skatina gleivių išsiskyrimą lytiniuose organuose, gimdos ggleivinės ataugimą po mėnesinių, sustiprina lytinį potraukį, palaiko lytinių ir šlapimo organų tonusą, apsaugo kaulinį audinį nuo trapumo.
Gestagenus taip pat išskiria moters kiaušidės mėnesinių ciklo antroje pusėje. Jie subrandina gimdos gleivinę, kad ji galėtų priimti apvaisintą kiaušialąstę, yra reikalingi nėštumo palaikymui.
Dar yra taip vadinami vyriški lytiniai hormonai – androgenai. Jie skatina plaukų augimą ant smakro ir viršutinės lūpos, apsprendžia vyriško tipo kūno sandarą, žemą vyrišką balsą, vyriškų lytinių organų funkciją, vyriško tipo praplikimą ir t.t.
Kombinuotų hormoninių kontraceptinių piliulių sudėtyje esantis estrogenas “sutrukdo” šį estrogenų koncentracijos sumažėjimą priešmenstruacinio ciklo pradžioje, todėl nepadidėja folikulus stimuliuojantis išsiskyrimas iš hipofizės, aktyvuoti pirminiai folikulai “negauna” folikulus stimuliuojančio palaikymo ir sunyksta, nespėję išsivystyti iki subrendusių ovuliacinių folikulų.
Kombinuotose hormoninėse piliulėse esantis gestogenas taip pat veikia į gimdos kkaklelį viso piliulių vartojimo metu. Gleivės tampa tirštesnės, todėl spermatozoidai per jas nepraeina ir negali patekti į gimdą ir kiaušintakius. Neįvyksta spermatozoidų bei kiaušialąstės susitikimas ir negali įvykti apvaisinimas.
Pagrindinis moderniųjų kontraceptinių piliulių skiriamasis bruožas yra estrogeninio komponento, tai yra etinilestradiolio kiekis tabletėse. Šiuolaikinėse kontraceptinėse tabletėse etinilestradiolio turi būti ne daugiau kaip 30-40 mikrogramų, tai yra žymiai mažiau, negu ankstesnių kartų kontraceptinėse piliulėse. Toks mažas hormonų kiekis leido iki minimumo sumažinti kontraceptinių piliulių pašalinius poveikius, nesumažinant jų efektyvumo.
Kontraceptinės piliulės pagal estrogenų iir gestagenų darinius yra skirstomos į:
1) pirmos kartos
2) antros kartos
3) trečios kartos
Dabar rekomenduojamos trečios kartos kontraceptinės piliulės su minimaliu hormonų kiekiu, pas mus yra vartojamos:
1) Triquilar,
2) Microgynon
3) Diane 35
4) Tri-regol
5) Rigevidon
Taip pat naujos yra piliulės, kurių ir gestageninis komponentas yra trečios kartos gestagenas – horgestimatas. Mūsų vaistinėse – tai kontraceptinės piliulės Cilest.
Trečios kartos kontraceptinių piliulių savybės yra šios:
· Geriau toleruojamos
· Teigiamai veikia kraujo lipidus
· Nesukelia endometriumo atrofijos
· Neveikia androgeniškai
· Beveik netrikdo angliavandenių apykaitos
· Mažiau didina kraujo krešėjimą
Pagal savo sudėtį kontraceptinės piliulės skirstomos į:
· Monofazines
· Dvifazines
· Trifazines
Monofazinėmis vadinamos piliulės, kai yra vienodas hormonų kiekis visose piliulėse.
Dvifazinėse ir trifazinėse piliulėse hormonų kiekis svyruoja priklausomai nuo to, kuriai ciklo dienai yra skirta piliulė. Pagal savo veikimo efektyvumą ir galimus pašalinius poveikius, monofazinės bei dvifazinės ar trifazinės piliulės praktiškai nesiskiria, tačiau tokia piliulių įvairovė leidžia sumažinti suminę gestageninio komponento dozę, be to įgalina geriau parinkti piliules pagal individualius kiekvienos moters poveikius. Parenkant pirmą kartą kontraceptines piliules būtina atsižvelgti į šias ypatybes:
1) Moters ir jos šeimos anamnezę;
2) Moters sveikatą, amžių;
3) Kontraindikacijas
4) Menstruacijų pobūdį;
5) Steroidų dozę
6) Individualų jautrumą hormonams.
1. Svarbu atkreipti dėmesį į persirgtas širdies ir kraujagyslių ligas. Galimybę susirgti miokardo infarktu didina hiperlipidemija (hipercholesterinemija), hipertenzija, buvusi hipertenzija nėštumo metu, nutukimas, rūkymas. Šie veiksniai veikia sinergistiškai, kuo jų daugiau, tuo labiau didėja galimybė susirgti šia liga.
Tromboflebitą skatina nutukimas, kojų venų varikozė, galūnių ar viso kūno imobilizacija dėl ligos, ppersirgtas tromboflebitas nėštumo metu.
Renkant šeimos anamnezę reikia atsižvelgti į tai, ar pirmos eilės giminės serga širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu.
2. Svarbūs šie klinikinių ir laboratorinių tyrimų duomenys:
· arterinio kraujospūdžio dydis;
· mažojo dubens ginekologinio tyrimo rezultatai;
· kepenų apčiuopimai;
· krešėjimo veiksniai;
· cholesterolio kiekis kraujyje;
· cukraus kiekis kraujyje.
3. Menstruacijų rūšys:
· silpnas kraujavimas, nestiprūs skausmai ar visai neskausmingos menstruacijos
· saikingas kraujavimas ir vidutinio stiprumo skausmai
· gausus kraujavimas, stiprūs skausmai
· nereguliarios menstruacijos
Ištyrus detaliai moters organizmą yra skiriamos hormoninės kontraceptinės piliulės. Sveikoms ir jaunoms moterims – tinka visoms. Tačiau jeigu moterį kankina migreniniai galvos skausmai, yra buvusi kraujagyslių trombozė, ankstesnių nėštumų metu buvo gelta arba pūslelinis bėrimas, pablogėjusi klausa, jeigu moteris vyresnė kaip 35m. amžiaus arba yra 30m. amžiaus ir surūko per dieną daugiau kaip 15 cigarečių, be to dar yra padidėjęs kraujospūdis ar yra kai kurie kiti sveikatos sutrikimai, gydytojas greičiausiai rekomenduos kitą apsisaugojimo nuo nėštumo priemonę.
Modernios kontraceptinės piliulės su mažu hormonų keikiu ne tik nekenksmingos sveikoms jaunoms moterims ir merginoms, bet turi daug sveikatai naudingų poveikių:
1. Po 3-4 mėnesių mėnesinės tampa negausios, reguliarios, mažiau skausmingos.
2. Hormoninės kontraceptinės piliulės taip pat apsaugo nuo gimdos ir kiaušidžių vėžio ir šis apsauginis poveikis išlieka ir nustojus tabletes vartoti.
3. Hormoninės kontraceptinės piliulės taip pat apsaugo nuo endometriozės bei ją gydo.
4. Sumažina tikimybę sirgti gimdos ir gimdos priedų uždegimais.
5. Apsaugo nuo negimdinio nnėštumo, taigi sumažina nevaisingumo riziką.
6. Mažina padidėjusį kūno plaukuotumą (ne mažiau kaip po 6 mėnesių pastovaus vartojimo).
Kaip kontraceptinės piliulės vartojamos?
1. Kontraceptines piliules rekomenduojama gerti kasdien tuo pačiu metu.
2. Kontraceptines piliules esant nuovargiui, nuotaikos pokyčiams, sumažėjus organizmo atsparumui rekomenduojama gerti su multivitaminais.
3. Jeigu dėl kažkokių priežasčių viena piliulė nebuvo išgerta, ją dar galima išgerti net po 12 val.
Šiuolaikines kontraceptines piliules su mažu hormonų kiekiu sveikos moterys ir merginos gali pradėti gerti nuo jaunystės (jeigu reikia vengti nėštumo) ir vartoti tiek ilgai, kiek norės apsisaugoti nuo nėštumo. Nėštumo metu kontraceptinių piliulių gerti negalima – gali pakenkti vaisiui.
Pogimdyminė hormoninė kontracepcija
Medicinos mokslas teigia, kad per dažni gimdymai išsekina moterų sveikatą. Rekomenduojama, kad tarpai tarp gimdymų būtų netrumpesni kaip 3 metai. Maitinimas krūtimi, t.y. spenelio čiulpimas, skatina hormono prolaktino išsiskyrimą hipofizėje. Prolaktinas ne tik skatina pieno produkciją, bet ir slopina folikulų brendimą bei blokuoja ovuliaciją kiaušidėse. Galimybė pastoti po gimdymo priklauso nuo maitinimo krūtimi dažnumo ir intensyvumo. Pasaulinė Sveikatos Organizacija norintiems paskirti pogimdyminę kontracepciją siūlo naudotis vadinamąją “trijų taisykle”:
1. Jeigu moteris po gimdymo nemaitina krūtimi arba maitina nereguliariai, pradėti naudoti, kai po gimdymo praeina 3 savaitės;
2. Jeigu po gimdymo moteris reguliariai maitina krūtimi, patikimą kontracepciją reikia pradėti naudoti, kai po gimdymo praeina 3 mėnesiai.
Kūdikius maitinančioms moterims yra skirtos specialios kontraceptinės piliulės
– sudarytos vien tik iš mažų dozių gestagenų – vadinamosios “mini-piliulės”. Jos neužslopina ovuliacijos, o apsaugantis nuo nepageidaujamo nėštumo poveikis susijęs su gimdos kaklelio gleivių sutirštėjimu. Mini-piliulės nekenkia maitinamo kūdikio sveikatai, o apsauginis poveikis nuo nėštumo efektyvus. Pas mus pasitaiko pasitaiko šios mini-piliulės:
1. Micronor, NOR-QD, Noriday, Norod
2. Microval, Norgeston, Microlut
3. Ovrette, Neogest
4. Exluton
5. Femulen
Labai patikimai nuo nėštumo apsaugo injekuojami hormoniniai preparatai. Jų vienos injekcijos į sėdmenis pakanka 8-12 savaičių. Po to injekciją reikia kartoti. Būdinga šių vaistų savybė, kad jie ne tik sumažina gimdos ir kkiaušidžių vėžio tikimybę, bet taip pat labai sumažina mėnesines, o po kelių mėnesių daugumai moterų mėnesinės visai pranyksta, nors kiaušidžių funkcijos išlieka. Tai labai saugus ir patikimas apsisaugojimo nuo nėštumo būdas, populiarus daugelyje Vakarų šalių.
Ekstrinė hormoninė kontracepcija
Mėnesinių cikle yra vos keletas vaisingų dienų, tačiau moteris niekada negali būti absoliučiai saugi, jei nenaudoja kontraceptinių priemonių, net jei lytinius santykius turėtų prieš pat mėnesines ar tuoj pat po jų. Dar daugiau – pastojimo rizika išlieka net kraujavimo metu. Manoma, kad šios priemonės aapsaugo nuo pastojimo todėl, kad jas panaudojus, apvaisinta kiaušialąstė negali nukeliauti į gimdą ir neįsitvirtina jos gleivinėje.
Ekstrinės kontracepcijos tikslu kontraceptinės piliulės vartojamos, Juspės metodas tinka, kai po lytinių santykių praėjo ne daugiau kaip 72 valandos.
Naujas hormoninis kontraceptyvas gimdinės kkontraceptinės spiralės su gestagenais. Jos įvedamos į gimdą 1-3 metams. Patogios tuo, kad labai patikimai apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, be to mėnesinės pasidaro mažiau gausios, o gimdos kaklelio gleivinės tampa tirštesnės, todėl per jas sunkiau praeina įvairūs mikroorganizmai, todėl sumažėja rizika susirgti vidinių lytinių organų uždegimais. Jos taip pat sumažina gimdos gleivinės vėžio išsivystymo riziką.
Vakarų šalyse vis populiaresni darosi kontraceptiniai implantai. Pats populiariausias kontraceptinis implantas yra Norplant. Maža žaizdelė greitai užgyja, o iš konteinerių į kraują išsiskiria levonorgestrelis, kuris sutirština gimdos kaklelio gleivines ir jos nepraleidžia spermatozoidų. Levonorgestrelio veikiama gimdos gleivinė suplonėja ir negali priimti apvaisintos kiaušialąstės.
Taip pat dar yra kontraceptiniai hormoniniai žiedai. Tai minkšti plastikiniai žiedo formos vamzdeliai, užpildyti sintetiniu estrogenų ir gestagenų mišiniu.
Hormoniniai kontracpetikai vyrams –– jie injekuojami bei piliulėmis. Tai preparatai, kurie blokuoja spermatozoidų gamybą.
Gamta moters organizmą sutvarkė taip, kad ji galėtų atlikti svarbiausią fiziologinę funkciją: pastoti, išnešioti vaisių ir lengvai jį pagimdyti. Šeimos kūrimas – ne vien fiziologinė būtinybė, bet ir gražus dviejų žmonių bendravimas.
Kontraceptinės priemonės vartojamos, kai moteris nenori pastoti arba nėštumas pavojingas jos sveikatai. Padeda šeimai planuoti vaikų skaičių ir jų gimdymo laiką, leidžia išvengti moteriai labai žalingo aborto. Kontraceptines priemones gali vartoti arba moteris, arba vyras. Jos neturi kenkti partnerių ssveikatai, turi būti abiem priimtinos, patikimos ir tokios, kad nustojus jas naudoti vėl būtų galima pastoti ir gimtų sveiki vaikai. Hormonines kontraceptines piliulės, efektyviausias iš visų apsaugančių nuo nėštumo priemonių, skiria gydytojas, atsižvelgdamas į individualias moters savybes. Jas galima vartoti, kai reguliarus ovuliacijos ciklas.
Rūta Nadišauskienė, Virginija Vanagienė
1) Kontracepcija, Kaunas 1998m
2) Vacys Sadauskas, Virginija Vanagienė, Valdemaras Kruminis. Hormonų kontracpecijos aktualijos. 2000m Kaunas
3) Gydymo menas. Nr 06 (04), 2003 57 psl.