Oda

Oda – tai žmogaus apsauginis „skafandras“, saugantis organizmą nuo aplinkos poveikio. Jos pažeidimas – tai vartai mikroorganizmų invazijai ir įvairioms ligoms.Odą veikia įvairūs aplinkos faktoriai – aplinkos temperatūra, drėgmė, cheminis aplinkos užterštumas (rūgštūs lietūs ir t.t.), ir aišku, mūsų naudojamos higienos ir kosmetikos priemonės. Jas mes naudojame, norėdami padėti savo „skafandrui“ susidoroti su aplinkos faktoriais, norėdami pabėgti nuo laiko tėkmės. Bet ar iš tikrųjų mes visada padedame savo odai? Pasaulio chemijos pramonė pagamina nesuskaičiuojamą galybę įvairių produktų, turinčių mus jauninti, ssaugoti, tausoti ir gražinti. Ar visi jie nekenksmingi mūsų odai, ar visus bandymus ištvers mūsų oda, ar . Perskaitykite:

1. Muilas. Geriausiai mūsų odai tinka neutralios reakcijos (pH-5,5) muilas, nes jis tausoja neutralią rūgščios reakcijos odos dangą. Jei oda yra riebi, spuoguota, tinka įvairūs muilai, nes reikia pašalinti didesnius odos riebalų kiekius, bet patartina rinktis ne šarminius. Muilai, skirti intymiai higienai – dar švelniau veikiantys ir mažiau dirginantys muilai, kas ypač svarbu, nes jie kontaktuoja ne su oda, o su gleivinėmis, kkurios itin jautrios didesnių cheminių medžiagų koncentracijų poveikiui. Kokį naudosite muilą – kietą ar skystą, neturi esminės reikšmės, svarbu pritaikyti jį savo odos tipui ir nepamiršti jo naudoti apskritai. Maža detalė – naudojant kietą muilą, stenkimės jį laikyti sausai ir vvisada švarų, nes kitaip jis praras savo higieninę funkciją, tampa neveiksmingas, o kartais ir pavojingas, nes virs mikroorganizmų migracijos keliu šeimoje. Dar viena smulkmena – senesnio amžiaus žmonės dažnai asmens higienai naudoja ūkinį muilą – tai labai klaidingas įsitikinimas – visų pirma jo šarmų kiekis yra labai didelis, jis labai agresyvus, todėl tinka tik skalbimui. Apskritai, patartina naudoti muilą, pagamintą iš natūralių medžiagų, turintį mažai kvapiųjų medžiagų, dažų (gali sukelti alerginius susirgimus). Bet paprastai šie muilai nėra geros prekinės išvaizdos, todėl žmonės juos vengia rinktis.Prausimuisi galima naudoti ir dušo žele – skystą muilą, kurio sudėtyje yra įvairių komponentų drėkinančių, maitinančių odą. Šių prausimosi priemonių reakcija paprastai atitinka optimalią (pH-5,5), o odai švelnumo įspūdį suteikia sudėtyje esančios įvairios rūgštys (įdėmiau perskaitykime eetiketes).Muilais nepatartina plauti sausos odos, ypač kai mėgstama praustis karštu vandeniu, nes šie faktoriai ypač greitai pažeidžia šarminį-rūgštinį odos balansą.

2. Odą saugančios priemonės

1) Losjonai, pieneliai kūnui – naudojami kaip apsauginiai faktoriai, atstatantys odos drėgmės balansą, neleidžiantys jai sausėti. Jų sudėtyje yra riebalų, ir vitaminų, kitų biologiškai aktyvių medžiagų, atstatančių odos elastingumą, stangrumą. Svarbu kiekvieną kosmetikos priemonę sau pritaikyti, kad nesukeltume nepageidaujamų reakcijų. Kiekvieną priemonę įsigijus, pravartu būtų išbandyti ant vidinio žasto paviršiaus – jei ji jums netinka, pamatysite paraudimą, aatsiras pateptos vietos niežulys ar kitos reakcijos.

2) Kremai. Pagrindinė taisyklė – rinktis pagal savo odos tipą. Beveik visų kremų pagrindinė sudedamoji dalis riebalai (glicerinas ir kiti), riebaluose tirpūs vitaminai E ir A, pantenolis, subalansuotas tam tikrų rūgščių kiekis ir t.t. Į kai kurių kremų sudėtį įeina dezinfekuojančios medžiagos, šios priemonės skirtos problemiškai spuoguotai odai.Kremai, skirti specialiai odos priežiūrai, gali turėti biologiškai veiklių medžiagų – keramidų, augalinių rūgščių. Tai kremai saugantys nuo raukšlių, strazdanų. Juos reikėtų vartoti itin atsargiai, nes sudėtyje esančios medžiagos gali veikti itin agresyviai, ko pasėkoje gali sukelti neprogramuotas reakcijas – odos paraudimą, paburkimą, perštėjimą, niežulį. Bet kokiu atveju kremą naudoti tiesiog būtina, kai oda yra sausa ir jautri. Tada ji labiausiai pažeidžiama, o apsaugą jai gali sukurti tik naudojamos pagalbinės priemonės (kremai, losjonai).

Kad atstatyti natūralų rankų odos drėgmės balansą, gydyti rankų odos įdrėskimus, vėlgi patartina naudoti kremus, gaminamus glicerino pagrindu.

Kojoms irgi yra gaminami specialūs kremai, į kurių sudėtį įeina minkštinančios odą, ją maitinančios ir antiseptinės (saugančios nuo grybelinių odos susirgimų) medžiagos. Ypač kruopšti turėtų būti linkusi gausiai prakaituoti kojų priežiūra.

Dar viena problemiška mūsų kūno dalis yra lūpos. Lūpų oda yra plona ir jautri, ji ypač jautriai reaguoja į vėjo, saulės, karščio ar šalčio poveikį. Lūpų oda sausėja, iima pleiskanoti, suskeldėja, kraujuoja ir, žinoma, labai skauda. Lūpų odos pažeidimui įtakos turi karštas maistas, rūkymas, alkoholis ir, aišku, dantų būklė. Neretai lūpas apninka herpes virusų infekcija, todėl turėtumėte pasirūpinti, kad namų vaistinėlėje visada būtų priešvirusinis tepaliukas. Turbūt žinote, kad Herpes infekciją savo šeimos ir draugų ratui galite lengvai padovanoti bučiuodamiesi, p

er rankšluosčius ir t.t. O lūpų priežiūros pagrindiniai elementai būtų šie – vengti blogų įpročių, nenaudoti netinkamos, pasenusios kosmetikos, stengtis apsaugoti lūpas nuo tiesioginių ultravioletinių spindulių, nesinaudoti svetimu rankšluosčiu, moterims – nepalikti lūpų dažų nakčiai, juos kruopščiai nuvalyti, nes visos kosmetikos priemonės irsta ir yra gera terpė mikrobams.

Pagrindiniai odos priežiūros elementai.

1. Sureguliuokime savo mitybos problemas, nes oda – mūsų mitybos ir gyvenimo būdo veidrodis.

2. Venkime žalingų faktorių – rūkymo, alkoholio.

3. Rinkimės ir dėvėkime tinkamus rūbus ir avalynę.

4. Rinkimės kaip įmanoma natūralesnes kosmetikos ir higienos priemones, sau tinkamas.

5. Visada įsitikinkime ar jų galiojimo laikas nepasibaigęs.

KOJŲ PRIEŽIŪRA

Daugumos žmonių kojų priežiūra apsiriboja pėdų plovimu ir nagų karpymu. Pėdų oda nuolat atsinaujina, taigi po plovimo būtina nuolat pašalinti seną ir nebegyvą pėdų odos sluoksnį – tokiu būdu sumažinsime nuospaudų ir pūslių pavojų. Susikaupusi tarpupirščiuose negyvų odos ląstelių masė – puiki terpė daugintis mikroorganizmams, nes čia šilta, drėgna nuo prakaito. Tai sukelia papildomų problemų – nnemalonų kvapą, niežulį. Pėdas plaukime drungnu vandeniu, su muilu ar dušo žele ne trumpiau nei 2-3 minutes, pašalinkime negyvas ląsteles kempine, kojų dilde, pemzos gabalėliu. Jei leisime susidaryti suragėjusiam sluoksniui, tada lengviau atsiras nuospaudos, įtrūkimai, kuriuose kaupsis mikroorganizmai, taip sukeldami odos uždegimą. Kojų odą reikia tinkamai prižiūrėti, naudoti tinkamas kosmetikos priemones. Po pėdų plovimo, odą būtų naudinga patepti maitinamuoju kremu (ypač sulaukus 40 metų, kai intensyviau ima ragėti kulnai, sustorėja padų oda), ar bent augaliniu aliejumi. Jei oda stipriai suragėja, vaistinėse galima nusipirkti specialių kremų, turinčių keratolitinį poveikį, bet geriau, jei specialias priemones parinks dermatologas, taip galėsite išvengti nepageidaujamo jo poveikio. Kosmetinių priemonių yra daug ir įvairių – pradedant specialiomis antibakterinėmis želė, skystu muilu, losjonais ir baigiant kremais, kurie padeda sumažinti nuovargį ir įtampos jausmą kojose. Prakaitavimui mažinti galima naudoti įvairius dezodorantus, antiperspirantus ir kremus, bet būtina laikytis tam tikrų saugumo taisyklių – negalima kartu naudoti kremų ir dezodorantų, nes gali išryškėti cheminės reakcijos, pažeidžiančios paviršinį odos sluoksnį. Kremai ir dezodorantai, turintys talko, gali užkimšti odos poras ir sukelti uždegimą. Atidžiai prižiūrėkime nagus. Sveiki nagai yra lankstūs ir blizga. Nagus būtina kirpti taisyklingai – nenutrumpinkite per daug, neiškarpykite kampų, nes į atsiradusią laisvą vietą nagas linkęs įaugti. Jei nago

spalva pakito, ar jis pradėjo augti netaisyklingai, kreipkitės į dermatologą – gali būti, kad jūs užsikrėtėte grybeliu, kuris su laiku pažeis visus nagus ir kojų odą, todėl nedelskite. Norint atsikratyti įtrūkimų ant pėdų, užtenka prieš miegą pasidaryti 10 minučių karštas voneles kojoms, po to patepti kremu, skirtu kojų priežiūrai. Efektą galima sustiprinti, jeigu nakčiai ant kojų uždėsite polietileninį maišelį, o ant jo – vilnones kojines.

RANKŲ PRIEŽIŪRA

Pasistenkite prižiūrėti rankas kiekvieną dieną. Triūsdamos namuose, apsimaukite gumines ar medvilnines pirštines. Iš pradžių bbus labai nepatogu dirbti, bet paskui priprasite. Nusimovus pirštines, nuplaukime rankas šiltu vandeniu ir patepkite riebiu kremu. Paskui rankas pamasažuokite, glostydamos nuo pirštų galiukų riešo link ir stabtelėdamos ties kiekvienu sąnariu. Įpraskite nuolat daryti manikiūrą. Pirmiausia nuvalykite lako likučius, paskui dildele nagus patrumpinkite nuo šonų vidurio link. Kampučių per daug nudildyti nereikėtų. Pirštų galiukus įmerkite į šiltą muiluotą vandenį, po 5min. ištraukite,nusausinkite, odą apie nagus patepkime kremu. Išvalykite panages, atsargiai atstumkite nuo nagų odelę. Žirklučių nenaudokite, kad nesužeistumėte odelės. Specialiu įįrankiu nuo nagų atsargiai nuvalykite odos likučius, o sustorėjusią odą nagų kampučiuose nukirpkime žnyplutėmis. Dabar vandeniu ir muilu nuplaukite nuo pirštų kremą, rankas nusausinkite, o nagus patrinkite zomšos gabalėliu – nagai bus rausvi ir natūraliai blizgės.

DAR KELETAS NAUDINGŲ PATARIMŲ:

· Nagai ssutvirtės ir nelūžinės, jei 2-3 kartus per savaitę pirštų galus įmerksite I pašildytą ricinos ar saulėgrąžų aliejų 10-15 minučių. Į aliejų galima įlašinti 4-5 lašus jodo. Po procedūros aliejų nusausinkite servetėle, rankų neplaukite.

· Jei pavargote, pamirkykite alkūnes šaltame vandenyje.

· Nemalonius kvapus panaikinsite. Patrynusios rankas kavos tirščiais.

· Jeigu sutirštėjo nagų lakas, palaikykite buteliuką karštame vandenyje.

· Lakuodamos nagus, pirmą sluoksnį tepkite bespalviu, o antrą ir trečią – spalvotu laku.

· Atšalus orams, rankos dažnai esti raudonos ar net melsvos. Kantriai darykite karšto ir šalto vandens voneles. Karštame vandenyje rankas laikykite 15min., o šaltame – 5min. Procedūrą pakartokite. Į vandenį galima įberti jūros druskos (1l vandens 200g druskos). Paskui rankas nušluostykite ir patepkite kremu.