Kinietiškoji medicina
Kinietiškoji medicina
Kinietiškoji medicina – tai senovės gydymo sistema, naudojanti įvairius metodus, tarp jų – akupunktūrą, akupresūrą, gydimą žolėmis, ci – gun, taip pat masažą, kuris padeda normalizuoti organizmo gyvybinės energijos pusiausvyrą. Kinietiškoji medicina gydo: alergijas, artritus, astmą, nemigą, gerklės ligas, ausų ligas, bursitus, vaginitus, hemorojų, hipertoniją, galvos skausmą, gripą, diarėją, depresiją, vidurių užkietėjimus, menstruacijų negalavimus, peršalimą, stresą, pykinimą, chronišką skausmą, skrandžio opaligę.
Kinietiškoji medicina Kinijoje buvo praktikuojama daugiau nei prieš 2500 metų, bet manoma, kad gydymo žolėmis ir akupunktūros pagrindiniai principai yyra dar senesni. Legenda byloja, kad kinietiškojo gydimo žolėmis filosofinius ir praktinius pagrindus padėjo imperatorius Šenas Nungas, pastebėjęs kai kurių augalų gydomąsias savybes. Daugelį metų tyrinėjęs tų augalų gydymo efektyvumą, jis aprašė gamtos “priešingybių principus”. Vėlesniais amžiais Kinijos mąstytojai šiuos principus išgrynino ir detalizavo, pavadindami juos in ir jan. Ilgainiui ši kinijos filosofija išplito po visą Rytų Aziją. O 1800 metais ji pasiekė ir JAV, tačiau plačioji šios šalies visuomenė daugiau apie ją sužinojo tik prieš keletą dešimtmečių.
Kinai ir daugiausia AA. Staudingerio firma “Staudinger &Co” nemažai uždirba iš sergančiųjų migrena, astmatikų ir reumatikų. A. Staudingerio įkurta firma “Sinomed” importuoja iš Kinijos gydomąsias žoleles, jo tradicinės kinų medicinos mokyklos kelia gydytojų kvalifikaciiją, o jo žento Tradicinės kinų medicinos leidykla leidžia Specialią lliteratūrą.
“Dilgėline sirgęs vaikinas, kuriam trys gydytjai buvo pareiškia, kad teks susitaikyti su nepagydoma liga, apstulbo pamatęs kinų gydimo rezultatus,- pasakojo S. Hageris,- Kinas profesorius klinikoje pažiūrėjo į jo liežuvį, patikrino pulsą, nustatė “vėją” ir “karštį” kraujyje, o po savaitę trukusio gydimo akupunktūra ir arbatomis dilgėlinė dingo.
Dauguma kritikų , kaip ir vakarietiškos medicinos atsovai, ignoruoja kinietiškąją mediciną, laikydami ją veikiau burtininkų pokštais negu gydymu. Kinietiškoji medicina jiems atrodo primityvi, neaiški, mistiška, besiremianti įvairiais tikėjimais, o ne moksliškai patvirtintais atradimais. Jie netiki, kad kinietiškoji medicina gli gydyti bene visas ligas, o sėkmingus jos gydimo rezultatus laiko atsitiktiniu pasisekimu.
Tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad kinietiškosios medicinos metodai gali būti efektyvūs. Pavyzdžiui, įrodyta, kad akupunktūra labai naudinga gydant chroniškus skausmus, kad ji padeda ggreičiau atsikratyti priklausomybės nuo narkotikų ir sėkmingai malšina pykinimą. Matyt į odą įsmeigtos adatos paskatina endorfinų ir kitų cheminių medžiagų, kurios veikia kaip natūralūs skausmą malšinantys vaistai, gamybą organizme.
Bet barjerai pamažu irsta, ir dabar kai kurie iš Rytų atkeliavę gydymo metodai jau pradedami oficialiai pripažinti.Pavyzdžiui, Pasaulinė Sveikatos Organizacija leido akupunktūrą gyditi net 50 ligų.