apie Salcininku miesteli
Šalčininkai
Šalčininkai – miestas Lietuvos pietryčiuose. Iki Vilniaus vos 45km. Su sostine jungia ir plentas, ir geležinkelis.
Šalčininkams vardą davė upė. Tai Šalčia, kurios pavadinimą lėmė ne tik šaltesnis, nei daugelyje kitų upių vanduo, bet ir šaltinių gausa pakrantėse. Šalčia, vingiuojanti miesto rytinėje dalyje, teikia ne tik pievas ganykloms, bet ir poilsiui tinkamas vietas. Todėl upė Šalčininkuose yra užtvenkta. Tyvuliuojantys tvenkiniai su sala pagražina miesto landšaftą, kuris nėra labai įspūdingas. Mat miestas įsikūręs ledynų nuzulintoje plynaukštėje. Tad kraštovaizdžiui svarbus ir jau bevardžiu vvirtęs kanalizuotas upelis. Jis į Šalčios tvenkinį atiteka iš Didžiųjų Baušių kaimo ir savo slėniuku kiek sujaukia pernelyg lygų paviršių.
Šalčininkai nėra didelis miestas. Tai jaukus ir mažas miestelis, kuriame yra apie 8000 tūkstančius gyventojų. Mieste yra ne mažai švietimo įstaigų: trys mokyklos, iš kurių dvi gimnazijos – Jano Snedeckio ir Lietuvos tūkstantmečio. Du vaikų darželiai, kuriuose yra daug mažųjų miesto gyventojų. Stanislavo Moniuškos menų mokykla, kurioje mokosi apie 200 moksleivių, kurie ateityje galbūt taps žinomais muzikantais, dainininkais, dailininkais ar šokėjais. MMiestelyje taip pat yra globos namai – internatas.
Šalčininkuose yra daug kirpyklų, gėlynų, įvairių parduotuvių. Visai ne seniai buvo atidarytas jau antras prekybos centras „Maxima“, kuris yra šiaurinėje miestelio dalyje. Pačiame miesto centre taip pat yra „Maxima“ prekybos centras. Mažesnių parduotuvių ttaipogi yra užtektinai. Dirba dvi avalinės parduotuvės. Žinoma, ne sostinės lygio, tačiau Šalčininkų miesteliui šito pakanka. Juk be to yra turgus, kuriame kartais galima įsigyt reikiamų prekių, tačiau ne visada yra iš ko rinktis. Manyčiau, kad tai ir yra vienas iš miesto neigiamų bruožų..
Šalčininkuose veikia trys bankai. Visi jie išsidėstę miesto centre. Tai „Hansabankas“ , „Nord LB“ bei „Medicinos bankas“. Kiekvieno miesto svečio dėmesį atkreipia prie savivaldybės esantis gražus pastatas – „SODRA“. Priešais aikštę yra mūsų miesto saugumą bei tvarką prižiūrinti policija, miesto pradžioje gaisrinė, atokesnėje nuo miesto triukšmo vietoje – poliklinika, bei šalia ligoninė. Dabar poliklinika yra remontuojama, tačiau daug darbų joje jau yra atlikta. Mūsų Šalčininkų ligoninė yra rajoninė. Miesto centre jau seniai dirba didelė autobusų stotis, kurioje yyra kompiuterinių prekių salonas „Etanetas“ , mažas knygynas, avalinės parduotuvė, maisto prekių parduotuvė ir netgi kirpykla. Autobusų stotis atrodo lyg naujas pastatas, nes neseniai buvo remontuojamas. Miestelio savivaldybės pastatas yra išsidėstęs pačiame centre, šalia aikštės. Aikštė yra pakankamai didelė bei tvarkinga. Jos centre yra pastatytas žinomo rašytojo Adomo Mickevičiaus paminklas.
Mūsų mieste, kaip ir kiekvienoje gyvenvietėje, galima šiek tiek pasilinksmint, papramogaut. Tačiau, juk ne visiems pramoga yra kavinės, barai, kurie Šalčininkuose yra. Vieni praleidžia laiką miesto centrinėje bibliotekoje, kuri yra įsikūrusi KKultūros namuose, priešais savivaldybę. Kiti praleidžia laiką baseine, kuris yra Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje. Paaugliai taipogi turi pramogų, tokių kaip šokių būrelis, esantis taip pat Kultūros namuose. Daugybė įvairių būrelių, vykstančių mokyklose.
Šalčininkų mieste labai didelės pramonės nėra. Veikia tik lengvosios pramonės įmonė „Spartukas“ , maža kepykla „Stansta“. Netoli Šalčininkų, Didžiuosiuose Baušiuose, veikia maisto pramonės įmonė „Tyras lašas“, kuri gamina vaisių sultys. Jau kelis dešimtmečius dirba statybų įmonė „Nalšia“. Miesto gatvės yra tvarkingos, švarios. Šalčininkų švara rūpinasi UAB „Tvarkyba“ bei joje dirbantys žmonės. Taipogi ši bendrovė rūpinasi aikštės tvarka. Juk šios bendrovės darbuotojų dėka mūsų gimtojo miestelio aikštę puošia gėlės.
Šalčininkuose didesnę dalį gyventojų sudaro lenkai. Juk visi jie yra tikintys žmonės. Todėl miesto pakraštyje yra Šv. Petro bažnyčia. Šalia jos – didelio ploto kapinės. Šalia bažnyčios, arčiau miesto yra provoslavų cerkvė.
Nors miestas nėra didelis ir gyventojų ne tiek jau daug, tačiau namų mieste yra užtektinai. Ne mažai daugiabučių stūkso miesto centre, miesto pradžioje. O kiek gražių namų stovi už miesto, netoli miškų, gamtos. Šalčios upė tarsi dalyja miestą pusiau. Vietovė, kuri yra už muzikos mokyklos yra vadinama Šalčininkų kaimu. Ši miesto dalis dar yra vadinama kolūkiu. Ji yra didžiausia Šalčininkų administracinėje apylinkėje – turi arti tūkstančio gyventojų. Ši gyvenvietė yra įsikūrusi rytiniame mmiesto pakraštyje. Tai leidžia šalčininkiečiams naudotis beveik visais miesto patogumais, o gyventi ramiau nei daugiabučių namų šeimoms. Dabar ten tikrai nėra didelių fermų ar kokių ūkių, netgi atvirkščiai, ten stūkso gražūs namai. Ši vieta yra tikrai gana rami.
Šalčininkų gyventojai dar gali pasidžiaugt miškais, kurie yra aplink miestą. Vasarą dar juose galima pagrybaut, pauogaut arba tiesiog pasivaikščiot. O žiemą dar galima pamatyt kokio kiškio pėdsakus sniege. Juk tai reiškia, kad mūsų miškai dar gyvuoja, dar nėra tokie užteršti. Bet kerta jau ir tai kas mums, gyventojams, liko.
Jeigu mes pamatytume Šalčininkus prieš 20metų, manau, neatpažintume gimtojo miesto. Miesto, kuriame gyveno mūsų seneliai, augo tėvai, mokomes mes. Miestas tikrai labai ištobulėjo, išsiplėtė ir, manau, kad tai tik jo gyvavimo pradžia.