Gydomosios ir atpalaiduojamosios terapijos
Gydomosios terapijos
Gydomasis purvas
Gydomasis purvas – natūralus gamtinis gydomasis veiksnys. Gydymui naudojamas durpinis purvas. Durpės yra ilgai trunkančio augalinių organizmų irimo (beveik nepatenkant deguoniui) produktas. Gydomųjų durpių veikimo mechanizmų paaiškinimui yra įvairių hipotezių. Šiuo metu manoma, kad purvo procedūros, veikdamos per odos mechaninius, šiluminius, cheminius, skausminius ir kitus receptorius, sukelia sudėtingas refleksines reakcijas. Pirmiausia pradeda veikti trofiniai (audinių mitybos) refleksai. Odoje atsipalaiduoja biologiškai aktyvios medžiagos, per kurias pradeda reaguoti visos organizmo sistemos.Yra skiriamos trys gydomojo purvo procedūros fazės. Pirmoji – refleksinė-išorinė ffazė, kurios metu purvo energija paveikia odos receptorius, per kuriuos yra paveikiama centrinė nervų sistema. Kaip atsakas prasideda antroji fazė – neurocheminė. Kaip jau anksčiau minėta, atsipalaiduoja biologiškai aktyvios medžiagos, kurios, cirkuliuodamos kraujyje, veikia stimuliuojančiai nervų sistemą. Trečioji fazė – atoveiksmio, trunka ilgiausiai (nuo 2 iki 24 valandų ir ilgiau).Dėl purvo aplikacijų sukeltų organizme poslinkių, pasireiškia įvairių funkcijų susinormalizavimas, gerėja audinių ir organų kraujotaka, mityba, didėja deguonies įsisavinimas, aktyvėja vidaus sekrecijos liaukų veikla, ypač jeigu ji buvo nepakankama, gerėja įvairių uuždegiminio proceso produktų pašalinimas. Dėl šių priežasčių pasireiškia skausmą mažinantis, priešuždegiminis, desensibilizuojantis efektai. Aktyvuojasi organizmo apsauginis ir prisitaikymo mechanizmai.
Gydomojo purvo parodymai:
1. Atramos-judėjimo organų susirgimai (stuburo, kaulų, sąnarių, raumenų, raiščių ir kt.)
2. Nervų sistemos susirgimai
3. Virškinimo sistemos ligos
4. Periferinių kraujagyslių susirgimai
5. TTraumų, nudegimų, nušalimų liekamieji reiškiniai
6. Ausų-nosies-gerklės ligos
Gydomojo purvo priešparodymai:
1. Ūmi, o daugeliu atvejų ir poūmė susirgimo stadija
2. Įvairios kilmės kūno temperatūros pakilimas
3. Aktyvi tuberkuliozė
4. Širdies nepakankamumas
5. Piktybiniai navikai
6. Pakartotiniai kraujavimai iš vidaus organų
7. Nėštumas
Gydomąjį purvą skiria ir dozuoja gydantis gydytojas, atsižvelgdamas:
1. Vaistažolių vonios – sudėtinga organinių ir neorganinių medžiagų kompleksu, kurį sudaro lakiosios fitoorganinės medžiagos, fitoncidai ir kiti junginiai, normalizuojančiai veikia įvairias organizmo fiziologines funkcijas bei organizmo neurovegetacinį reaktyvumą, stiprina ląstelinį ir humoralinį imunitetą.
2. Vonios ir perlinės vonios su aromatizutomis mineralinėmis bei Negyvosios jūros druskomis – gerina odos elastingumą, kraujotaką ir regeneruoja, stiprina organizmo atsparumą stresams, ramina, gerina miegą, mažina nuovargį, veikia priešuždegiminiai ir nuskausminančiai, o perlinės vonios oro purkštuvėliai sustiprina aromatizuotų mineralinės bei Negyvosios jūros druskų veikimą į oorganizmą.
3. Terpentino vonia ir perlinė terpentino vonia pasižymi priešuždegiminiu, nuskausminančiu, atpalaiduojančiu, gerinančiu vietinę kraujotaką ir regeneraciją veikimu.
4. Povandeninis dušas – masažas – gydomoji ir profilaktinė hidrokineziterapijos procedūra, kurios metu pacientas yra masažuojamas po vandeniu vandens čiurkšle iš specialaus aparato. Procedūros metu žmogaus organizmą veikia temperatūrinis ir mechaninis veiksniai. Jie sumažina skausmą, atpalaiduoja raumenis, pagerina kraujotaką ir limfos apytaką audiniuose. Visa tai gerina medžiagų apykaitų, oksidacinius – redukcinius ir gijimo procesus bei mažina uždegimą.
5. Hidromasažas (taškinis) – gydomoji iir profilaktinė hidrokineziterapijos procedūra, kurios metu objektas yra automatiškai masažuojamas po vandeniu daugelyje kūno taškų. Šios procedūros metu organizmą kartu veikia visi, vienas kitą sustiprindami šiltos vandens vonios ir masažo gydomieji kompleksai. Procedūra sumažina skausmą ir atpalaiduoja raumenis, pagerina kraujo pasiskirstymą audiniuose ir limfos apytaką.
6. Mažo galingumo terapinių lazerių taikymas reabilitacijoje. Magneto lazeris, lazerinis baromasažas, transkuaninis kraujo švitinimas, lazerio punktūra, refleksoterapija (akupunktūra ir kt. fizioterapijos priemonės).
7. Masažas- mėgstamiausia gydymo priemonė. įvairių kūno dalių; masažas gerina kraujotaką, mažina kraujospūdį, veninę kraujotaką, atpalaiduoja raumenyną, todėl taikomas įvairių ligų gydymui.
8. Kineziterapija – viena iš kompleksinių gydymo dalių – taikoma įvairių susirgimų atvejais. Pagal žmogaus fizinę būklę taikoma pasyvi ir intensyvi kineziterapija, masažo, manualinės kineziterapijos elementai, derinama kvėpavimo su fiziniais judesiais mechanoterapija, žmonėms su negalia taikoma ergoterapija- prisitaikymas prie socialinės aplinkos.
Įvairūs šių procedūrų deriniai įgalina išspręsti visas sveikatos problemasį kliento sveikatos būklę.
Negyvosios jūros vandens ir purvo terapija
Mūsų odai yra labai svarbu gauti pakankamai mineralinių medžiagų. Jos atsakas į mineralų trūkumą – pernelyg ankstyvas odos senėjimas ir raukšlės. Negyvoji jūra – vienintelis vandens telkinys pasaulyje, kuriame mineralų kiekis yra pakankamas, kad turėtų realų poveikį žmogaus organizmui. Didelio magnio, kalio, kalcio, bromo ir jodo koncenrtacija atpalaiduoja raumenis ir ramina nervų sistemą, stiprina odos lląstelių medžiagų apykaita. Druskingas vanduo puikiai padeda sergantiems psoriaze, neurodermitu, egzemu, turintiems odos išbėrimų, kamuojamiems reumato ir artrito, patyrusiems sunkių traumų, kenčiantiems nuo chroniško bronchito, sinusito, bronchinės astmos. Negyvosios jūros vanduo turi uždegimus malšinančio ir antiseptinių savybių, saugo nuo peršalimo ir infekcijų,mažina skausmus.
Negyvosios jūros purvas yra turtingas įvairiais mineralais ir mikroelementais: kvarcu, žėručiu, kaolinu, magniu, kaliu, kalciu, bromu, variu, cinko druskomis ir kt. Purvas gerina medžiagų apykaitą, tonizuoja odą, stiprina jos jungiamąjį audinį ir didina elastingumą. Tai ne tik puiki kosmetinė priemonė, padedanti atsikratyti antsvorio, celiulito, bet ir gamtinis vaistas. Negyvosios jūros purvas naudojamas gydant odos, nervų sistemos, virškinimo sistemos, mažojo dubens organų, kvėpavimo takų susirgimai. Negyvosios jūros vandens vonia, jūros purvo aplikacijos, kūno šveitimas negyvosios jūros druska ir įvyniojimas į ją, purvo-parafino kaukės, masažas su eteriniais aliejais, kremu ir druskomis – tai kompleksas, naudingas grožiui ir sveikatai. Nors procedūros yra gydomosios, norintiems pagerinti savo sveikatą žmonėms nieko ypatinga daryti nereikia – tik panirti į vandenį ir atsipalaiduoti gydimu Negyvosios jūros vandeniu ir purvu.
Haloterapijos procedūra
Šiuolaikiškai įrengtuose druskų gydyklose – halokamerose – sienos padengtos iš druskų kasyklų atvežtasi kristalų sluoksniais. Jie užtikrina antiseptines savybes bei apsaugo nuo drėgmės. Specialiu aparatu į halokamerą pučiamos druskos dulkelės. Patogiuose krėsluose sėdintys pacientai kvėpuoja ddruskomis ir jodu prisodrintu oru. Kameroje palaikoma pastovi drėgmė (45-55%) ir temperatūra (18-230C). Gydymo kurso trukmę nustato gydytojas, stebintis ligonio būklę. Procedūros metu klausomasi atpalaiduojančios muzikos, žiurimi videofilmai. Kaip ir natūrialiose druskų gydyklose, pagrindinisgydomasis veiksnys yra sausas smulkiadispersinis NaCl aerozolis. Jis sukelia bakterijų dehidratacija, todėl bakterijos žūsta. Rekomenduojama haloterapija derinti su gydymu vaistažiolių arbatomis – fitoterapija – bei masažu (nes viena procedūra sustiprina kitos poveikį). Per seansus oraganizmas gauna daugiau druskos, vyksta lyg ir savotiška dehidratacija, todėl patartina gerti daug skysčių.
Haloterapija netinka:
· Sergant širdies kraujagyslių ligomis;
· Sergant sunkioms inkstų ir onkologinėmis ligomis, atvira tuberkulioze;
· Dideliu kraujospūdžiu;
· Pirmasias tris dienas geriant antibiotikus (haloterapijos poveikis bus gerokai mažesnis)
Atpalaiduojančios terapijos ir masažai
Aromaterapija
Tūkstantmečiais žmonės žavėjosi grynaisiais aromatinių augalų ekstraktais, vertino jų gydomąsias savybes ir nuostabų nepakartojamą aromatą. Aromatų terapija atvėrė kelius į užmirštą senovės išmintį ir dabar moko, kaip panaudoti terapines aromatinių aliejų savybes: atpalaiduoti ar stimuliuoti kūną ir dvasią,įveikti nagalavimus, pagerinti savijautą. Aromatų terapija – tai vienas iš senovės metodų, kuriam gydymo ir profilaktikos tikslams naodojamos gamtos galios.
Terminą “aromatų terapija” pirmą kartą medicinos praktikoje 1928 metais pavartojo prancūzų chemikas Renė-Maurice’as Gattefosė. Tačiau istoriniai šaltiniai rodo, kad aromatų terapija buvo žinoma jau ankstyvaisiais žmonijos amžiais. Manoma, kad aromatų terapijas istorija prasidėjo tuomet, kai žmogus užuodė pirmuosius
kvapus.Visa žmonijos evoliucija glaudžiai susijusi su gamta. Kiek egzistuoja žmonija – aromatai visada buvo svarbūs žmonių gyvenime. Kvapų pasaulis supa mus visur ir visada. XIX amžiuje augalinis preparatus pakeitė cheminiai ir sintetiniai preparatai, kurie suardė harmoningą žmogaus ir gamtos ryšį. Be to, išnyko ir pagrindinis gydymo principas gydyti ligonį, o ne ligą.
Per paskutiniuosius 30 metų atgaivinamos ir studijuojamos praėjusių šimtmečių aromatų terapijos žinios, kuriami nauji preparatai augalinioir eterinio aliejaus pagrindu. Taigi aromatų terapija, kurios ištakos glūdi tūkstantmečių gylumoje, neseniai ttapo alternatyvia medicina. Aromatų terapija – tao reiškinio kaip tam tikros visumos suvokimas. Ši terapija dažnai vadinama jutiminiu mokslu, nes jungia lytėjimo ir uoslės pojūčius. Mūsų gerai išsivysčiusi uoslė, ir mes galime per keletą sekundžių užuosti kvapus, bet reaguojame į juos visiškai individuoliai. Be abejonės, kvapai veikia mūsų organizmą. Su tuo glaudžiai susijęs pagrindinis aromatų terapijos bruožas – terapinis eterinių aliejų poveikis per odą ir kvepavimo takus. Dėl šios priežasties aromatų terpija taikoma profilaktikos tikslams, reabilitacijoje, kitų gydimo būdų efektyvumui ddidinti. Aromatų terapijos preparatai ir medžiagos plačiai naudojamos patalyniai aromatizuoti, patalpoms aromatizuoti ir dezinfekuoti, kompresama ir įtrinimams, saunai, kūnui prižiūrėt, jausmų pasaulyje, kosmetikoje.
Masažas, kuriam naudojami augalinis ir eterinis aliejus, efektyviau atpalaiduoja įtemptus raumenis ar juos tonizuoja, šalina nemiga, švelnina stresą, ssuteikia dvasinių ir fizinių jėgų, gerina daugelio organizmo sistemų funkcionavimą. Tai efektyvi atsipalaidavimo priemonė. Eteriniai aliejai įsigeria į kūną per odą, taip pat įkvepiami masažo metu.
Aromatinė vonia – vienas iš paprasčiausių, tačiau gan efektyvių aromatų terapijos būdų. Priklausomai nuo vandens temperatūros ir pasirinkto aliejaus ji gali raminti ar sužadinti. Tokia vonia padeda šalinti toksinus, gerina sąnarių judrumą, padeda peršalus ar skaudant galvą, šalina nuovargį.
Aromatinė medžiagos uostomas arba giliai įkvėpiamos taip, kad jose esančios veikliosios sudetinės dalys ptektų į organizmą. Tam naudojama ir aromatinė lempa. Tai žvake kaitinamas molinis indelis su talpa skysčiui. Priklausomai nuo eterinio aliejaus terapinis efektas pasiekiamas keičiantis žmogaus nuotaikai: vieni aromatai ramina, kiti stimuliuoja, žadina jausmus ar keičia nuotaiką, šalina nuovargį, lengvina kvėpavimą.
Aromatų terapijoje kaip ttipriai veikiančios medžiagos naudojami iš aromatinių augalų (apelsinų žiedų, arbatmedžių, čiobrelių, kadagių, levandų, mėtų, ramunėlių ir kt.) frankcinio distiliavimo būdu išgauti eteriniai aliejai.tai koncentruoti, biologiškai aktyvūs, lakūs fitoorganiniai augalo junginiai.
Aromatų terapija kosmetikoje teisiogiai pritaikė viena vokiečių firma. Augalinių kremų gamyboje naudodama augalinio ir eterinio aliejaus, bičių vaško gydomąsias, regeneracines, stabilizuojamaias savybes pasiekė išskirtinių rezultatų. Aromatiniai aliejai teigiamai veikia odos funkcijas, regeneruoja, saugo oda.
Masažai
Masažo terapija yra labai senas menas, besivystantis ir šiandien. Dabartiniame technikos perpildytame amžiuje tai puikus atpalaiduojamasis antistresinis mmetodas, kuriame nereikia jokių vaistų. Masažu gydomas celiulitas, antsvoris, mažinamas pabrinkimas, šalinami toksinai.
Teisingai atliktas masažas pagreitina apytaką, sustiprina riebalų išskyrimą iš riebalinių sankaupų, padeda “deginti” per dideles riebalų sankaupas. Ir visa tai absoliučiai neskausmiga, jei masažas atliekamas teisngais judesiais ir kuo platesne jų įvairove. Masažas neturi sukelti skausmo, kadangi pagrinde veikia nervų sistemą, todėl “pasileidžia” sudėtingas nervinis-refleksinis mechanizmas, iššaukiantis funkcionalius pasikeitimus centrinėje nervų sistemoje. Todėl labai svarbu, kaip atliekamas masažas, ką jaučia klientas ir koks bus atkliekamo darbo rezultatas.
Kaip pasirinkti masažą:
· Jei norite bent valandėlei “pakilti nuo žemės” – rinkitės bendrą kūno chiromasažą.
· Jei norite pakelti ir padidinti krūtinės – rinkitės specialiai krūtinės chiromasažo procedūras.
· Jei norite sumažinti kai kurias vietas ir atsikratyti viršsvorio ir celiulito – neįtikėtini rezultatai parinkus tik tų probleminių vietų sustiorintą chiromasažo kompleksą.
· Jei vargina sunkios kojos ir patinimai – geriausias yra specialus visų kojų chiromasažo kompleksas.
· Jei turite problemų su riebalų sankaupomis pilvo ir liemens srityje ar sutrikusi žarnyno veikla – neabejodama rinkitės gilųjį pilvo masažų kompleksą.
Masažų rūšys:
· Švediškas masažas – labai gerai atpalaiduoja, ramina nervų sistemą.
· Angliškasis – lengvas, gerai ramina nervų sistemą, nuimą nuovargį, rekomenduojamas mokiniams, vaikams.
· Polinezijos masažas – labai lengvas, antistresinis.
· Tibeto masažas – gerina kraujotaką, stiprina imunitetą, išveda toksinus, labai gerai nuima skausmą ir raumenų hipertoniją.
· Medaus masažas – odą ppadaro lyg kūdikio, su medumi organizmas gauna psichinę enrgiją. Medus – tai pats aukščiausias natūraliai subalansuotas vitaminų ir mikroelemtų kompleksas, medus taip pat turi natūralių antibiotikų.
· Narajana – subalansuotas masažas – gerai atpalaiduoja nervų sistemą, nuima skausmus nugaroje.
· Ekspress kompleksas, pagal prof. Mišakovą – eteriniai aliejai dėl savo kvapiųjų ir gydomųjų savybių buvo naudojami ir vertinami nuo seniausių laikų. Šiuolaikiniais klinikiniais tyrimais patvirtinama tai, kas praktikoje buvo žinoma jau prieš keletą tūkstantmečių: daugelis eterinių aliejų turi antiseptinių, antivirusinių savybių, stiprina imuninę sistemą, stabdo mikrobų ir grybelių dauginimąsi, ramina ir padeda atsipalaiduoti, stimuliuoja ir suteikia energijos, mažina nuovargį, stresą, nervinę įtampą, gerina nuotaika. Stiprus gaivinanržtis masažas.
· Chiromasažas – tai puiki alternatyva, siekiant išsaugoti gyvybingumą, sveikatą, jaunystę, grožį. Šis masažas išsiskiria plačia judesių įvairove ir originaliais papildomais sujungimo elementais. Šioje technikoje dominuoja atpalaiduojantys judesiai, kas suteikia galimybę pilnavertiškai paveikti raumenų, kraujotakos, sąnarių ir nervų sistemas.
Kvapų terapija
Kodėl pauosčius malonaus kvapo pagerėja savijauta? Ogi todėl, kad kvapas paveikia centrinę nervų sistemą. Kvapų terapija – tai emocinė pagalba. Esate suirze, pikti, bet kai tik įkvepiate patinkančio aromato, pašviesėja akyse. Tai ypač svarbu žiemą, kai žmonėms trūksta saulės šviesos, apima depresinė nuotaika. Jei nusibodo žiema ir šaltis pasimėgaukite vasaros kvapais: rožių, mandarinų ar pačiuolių aromatais. Jei jaučiatės ppavargę, nuovargį išsklaidys bergamočių, pelargonijų, levandų, mandarinų, citrinų, greifrutų, čiobrelių, jazminų, pušų eteriniai aliejai.
Eteriniai aliejai gaminami iš augalų lapų, vaisių, žiedų, medienos, šaknų, žievės bei medžio dervų. Jie yra labai lakūs, todėl palikti atvirame inde greitai išgaruoja. Svarbu, kad kvapas būtų malonus, nes tik tada jis bus veiksmingas.
Spalvų terapija
Spalvos turi įtakos tiek žmogaus psichologinei, tiek fiziologinei būsenai.
Raudona spalva – labai stiprus stimuliatorius. Psichologinis raudonos spalvos poveikis – stimuliuoja jausmus, įkvepia pasitikėjimą savimi. Ilgai, bet ne po daug, vartojant šią spalvą, išugdoma kantrybė, sugrįžta noras gyventi.
Oranžinė spalva sukelia malonias svajones. Ji yra proto ir žinojimo simbolis.
Žalia spalva – labiausiai raminanti iš visų spalvų. Ši spalva sukelia pasitikėjimą savimi, įkvepia įdėjų. Ypač tinka nemigai gydyti.
Žydra spalva – raminanti, švelninanti atsiradusius svyravimus. Ji mažina susierzinimą, neigiamas emocijas.
Violetinė spalva susijusi su nugaros smegenimis; tiesiogiai veikia nervų sistemos funkcijas.
Turinys
1. Gydomosios terapijos ………………………..1 psl.
1.1. Gydomasis purvas …………………………1 psl.
1.2. Negyvosios jūros vandens ir purvo terapija ……………..3 psl.
1.3. Haloterapijos procedūra ………………………4 psl.
2. Atpalaiduojamosios terapijos ir masažai ………………..5 psl.
2. 1. Aromaterapija …………………………5 psl.
2.2. Masažai …………………………7 psl.
2.3. Kvapų terapija …………………………8 psl.
2.4. Spalvų terapija …………………………9 psl.
3. Naudota literatūra …………………………10 psl.
4. Apklausa …………………………11 psl.
5. Turinys …………………………13 psl.
Naudota literatūra
1. www. Inmaster.lt
2. www.seaterapy.lt
3. www.eglesanatorija.lt
Ar žinote kas yra terapija?
Ar kada nors bandėte terapiją ar masažą?
Ar verta darytis masažą?
Ar masažai ir įvairios terapijos padeda sveikatai?