Individualios įmonės verslo planas
TURINYS
SANTRAUKA 3
1. ĮMONĖS CHARAKTERISTIKA 5
1.1 VERSLO SRITIES APRAŠYMAS 5
1.3. PASLAUGŲ APRAŠYMAS 5
1.4. VIETOS ANALIZĖ 6
2. RINKODARA 8
2.1 BENDRA RINKOS APŽVALGA 8
2.2. KONKURENSIJOS ANALIZĖ 8SANTRAUKA
Individuali įmonė „Daivos salonas ” dirbs teikiamų paslaugų sferoje, kur bus teikiamos šios paslaugos:
vyrų ir moterų kirpimas, šukuosenos modeliavimas, cheminis plaukų šukavimas, makiažas, manikiūras, plaukų dažymas, depiliacija, konsultacija kirpimo bei šukuosenos modeliavimo klausimais kompiuterio pagalba.
Šiuo metu Lietuvoje šių paslaugų teikimas yra vienas iš pelningiausių ir perspektyviausių veiklų. Jums pateiktas verslo planas patvirtina šį teiginį. Apklausos duomenimis iš 100 Plungės gyventojų, net 90 žmonių mano, jjog tai reikalingos ir labai svarbios šios paslaugos. Jų teigimu, būtina prižiūrėti save, savo kūno grožį, ne tik dėl savęs, o taip pat padaryti gerą įspūdį kitiems, todėl mūsų įgudusiems meistrams bus visai nesunku išgauti dinamiškas linijas (kalbant apie plaukų kirpimą, o taip pat jų modeliavimą), atskleisti natūralų moters grožį, pabrėžti jos charakterį ir kurti individualų stilių.
Individualios įmonės savininkė Daiva Bulakienė yra labai patyrusi šioje srityje,nes prieš sugalvodama įkurti savo įmonę ji dirbo kirpėja – stiliste garsiame „Pelenės salone” Vilniuje .. Ji turi daugiau nei 10 metų patirtį ir tikrai išmano savo darbą. Yra dalyvavusi ne viename kirpėjų ir stilistų konkursuose ir yra susižėrusį krūvą diplomų, pagiriamųjų raštų. Jai 1999 m. yra suteiktas eksperto laipsnis.
Prašoma 15 000 Lt paskola ssu 8 metinių palūkanų 3 metų laikotarpiui. Lėšos bus panaudotos naujiems įrengimams ir įrenginiams pirkti. Paskola bus imama iš karto ir atiduodama dalimis kiekvieną mėnesį mokant palūkanas. Kaip garantas bankui bus įkeistas savininkės turtas, atitinkantis paskolos dydį kartu su palūkanomis. Tai būtų savininkės 2 kambarių butas, kurio vertė 20 000 Lt.
Jau yra numatyta patalpas išsinuomoti patogioje vietoje- Jucio gatėje. Tai patogi vieta, nes galima efektyvinti reklamą, atkreipiant didesnį skaičių klientų dėmesio, nes ši gatvė yra pakankamai judri ir gerai žinoma, patogus susisiekimas, todėl įmonę patogu bus rasti net ir tiems, kurie neturi telefono.
Įmonėje iš pradžių dirbs 8 darbuotojai ir savininkė:
2 darbuotojai dirbs administracinėje srityje;
6 darbuotojai paslaugų teikimo srityje.
Pagrindiniai įmonės tikslai yra:
1. Įsitvirtinti rinkoje
2. Per pirmuosius metus pasiekti ne mmažesnę, kaip 60 gamybinio pajėgumo apyvartą.
3. Užtikrinti pastovias darbo vietas darbuotojams ir pastovų pragyvenimo lygį.
4. Sudominti kuo didesnį klientų skaičių.
5. Nukonkuruoti konkurentus
Tolimesni įmonės tikslai yra tokie:
1. Mažinti kiek įmanoma sąnaudas.
2. Domėtis technologijos tobulinimu ar alternatyvia veikla.
3. Pasiekti maksimalų pelną, iš kurio galėtume kaupti kapitalą verslo plėtotei.1. ĮMONĖS CHARAKTERISTIKA
1.1 VERSLO SRITIES APRAŠYMAS
Šis verslas yra populiariausias tarp individualių įmonių, nes dauguma žmonių, o ypač moterys iš tiesų nori atrodyti stilingai, „ žengti koja kojon su mada”. Būtent geri specialistai, šios srities virtuozai gali pabrėžti ir išryškinti moters ggrožį, kas joms yra labai aktualu. Tačiau „gerą meistro vardą” šiame versle tikrai nenusipirksi .jį reikia užsitarnauti! Kaip parodė tyrimai Plungės mieste yra tik du konkurentai, kuriuos galime laikyti stipriais varžovais. Jų veikla pakankamai sėkminga – apyvarta panaši į mūsų prognozuojamą. Nuo šio verslo atsiradimo mieste nebankrotavo nė viena tokia įmonė, išskyrus tas, kurios šią paslaugą teikė nekokybiškai t.y. nepatenkino vartotojų poreikių. Padaryta išvada, jog šiame versle išlieka tik tie, kurie įgyja jų pasitikėjimą. Todėl individuali įmonė „Daivos salonas ” žada pasiūlyti savo klijentams platų pasirinkimą susijusį su šiomis paslaugomis: tai plaukų kirpimas jų modeliavimas ir cheminis šukavimas,plaukų dažymas, makiažo darymas ir manikiūras, depiliacija. Be to mūsų imonėje planuojama turėti konsultanatą kuris patars koks kirpimas labiausiai tinka žmogui (kompiuterio pagalba), atsižvelgiant į jo veido formą ir bruožus.
Mūsų veikla neįtakos kitų Lietuvos rinkų, o tik Plungės miesto rinką, kadangi ji užims konkurentų neaprėptą rinkos dalį, teiks patobulintas, kokybiškesnes paslaugas ir tikėtina, kad patrauks dalį jų klientų pas save, dėl gerų specialistų mūsų būsimoje įmonėje.1.3. PASLAUGŲ APRAŠYMAS
Mūsų įmonėje bus teikiamos šios paslaugos:
1. Konsultavimas kirpimo, šukuosenų modeliavimo klausimais
2. Vyrų ir moterų kirpimas
3. Šukuosenos modeliavimas
4. Plaukų dažymas
5. Plaukų cheminis šukavimas
6. Makiažo darymas
7. Manikiūras
8. Depiliacija
Visos paslaugos bus atliktos kokybiškai. Naudosime tik aukščiausios rūšies kosmetiką- „Wella”, „„L’ORÉAL”, „Vitaskin” , „MAYBELINE ”, manome, kad į tai klientai tikrai atkreips dėmesį. Atkeips dėmesį ir į tai, kad mūsų įmonė siūlo tikrai platų paslaugų asortimentą, o tuo tarpu konkurentai tik dalį visų mūsų teikiamų paslaugų.
Teikdami paslaugas taikysime optimaliausią kainodaros strategiją – kad kainos nebūtų daug žemesnės nei konkurentų, ir nebūtų labai aukštos, lyginant su rinkos kainomis. Taigi mūsų kaina bus optimali. Tai yra tokia, už kurią daugiausia klientų norėtų mokėti už mūsų teikiamas paslaugas.1.4. VIETOS ANALIZĖ
Prieš parenkant konkrečią vietą įmonei steigti, buvo vykdomi tam tikri tyrimai. Visų pirma buvo peržvelgta, kaip vyks įmonės veikla. Todėl buvo stengtąsi atsakyti į keletą klausimų, kuriais siekta išsiaiškinti, kokia vieta labiausiai tinka kurti įmonei:
1. Kokiu būdu dažniausiai yra teikimos paslaugos – ar tiesiogiai klientams atvykus į saloną, ar užsisakius iš anksto paslaugą telefonu.
3. Kokioje vietoje yra įsikūrę konkurentai ir kodėl.
3.Ar apskritai mums yra būtina, kad salonas būtų centre – gal pakanka turėti patalpas nuošalesnėje vietoje, tačiau judrioje gatvėje.
4. Ar labiau apsimokėtų patalpas pirkti, ar nuomoti.
Atlikus visus šiuos tyrimus, vis dėlto nuspręsta įmonę įkurti Pungėje.Visų pirma todėl, kad šis miestas yra pakankamai gerai žinomas ir yra lengva ištirti rinką. Taip pat todėl, kad statistiniai tyrimai parodė kad mikrorajone, kuriame bus įkurtas mūsų salonas gyvena ddaugiau nei 55% moterų, iš kurių apie 50% naudojasi įvairiomis salonų, taip pat ir kirpyklų siūlomomis paslaugomis, dar nekalbant apie vyrus, kurie taip pat naudojasi šiomis paslaugomis. Tai potenciali mūsa rinka. Aišku pretenduoti į ją visą nėra realu, nes kaip minėta, jau yra konkurentų, tačiau jų nėra tiek daug, kad negalėtume užkariauti nors trečdalio visos šio miesto rinkos, ko visiškai pakanka, kad išsilaikytume ir gautume pelną. Taigi mūsų veikla bus sukoncentruota Plungės mieste. Saloną nutarta įkurti Jucio gatvėje. Taip pasielgta, nes ši gatvė yra visiškai priešingoje miesto dalyje nei yra įsikūrę mūsų konkurentai. Kaip paaiškėjo atlikus tyrimus , konkurentai didelio dėmesio įmonės vietai neskyrė. Tačiau ko gero klaidinga būtų manyti, kad dvi vienodo tipo, konkuruojančios įmonės vienoje vietoje yra geras sprendimas. Tikėtina, kad įsikurdami toliau nuo konkurentų, apskritai gatvėje, kur nėra gausu tokio tipo įmonių, iškabindami gerą reklamą, iš karto atkreiptume žmonių dėmesį. Konkurentai, deja, gera reklama pasigirti negali, todėl manoma, kad jos dėka galėtume papildyti ne tik savo potencialių klientų, bet ir faktinių klientų skaičių.Taip pat atsižvelgta į tai, kad ši gatvė yra viena iš pagrindinių ir geriausiai žinomų gatvių mieste, todėl mus lengvai rasti galės net ir tie, kurie neturi galimybės mūsų pasiekti telefonu. Taip pat su salonu
bus geras susisiekimas iš bet kurios miesto dalies, lengvas privažiavimas. Išnagrinėjus užsakymų struktūrą paaiškėjo, kad net 74 užsakymai iš 100 buvo priimti telefonu, užsisakius paslaugą iš anksto ir 26 klientai apsilankė salone, kur paslaugos buvo suteiktos neužsisakius jų jų anksto. Taigi daugiausia užsakymų gaunami telefonu, todėl visai nebūtinos patalpos miesto centre.Taip pat nuspręsta patalpas ne pirkti, o nuomotis. Jei jas pirktume, nebeišsitektume lėšomis, kurios skirtos įmonei įkurti t.y. įrenginiams pirkti. Kadangi patalpų nuoma miesto centre yra brangesnė nei miesto pakraščiuose, oo kaip minėta, mums ir nereikia patalpų centre, todėl jas nuomosimės nuošalesnėje, bet pakankamai judrioje ir žinomoje gatvėje, kuri yra Jucio gatvėje. Salonas bus pakankamai erdvus- 1 patalpa( maždaug 19 kv.m.) skirta dirbti 3 kirpėjom, 1 patalpa (maždaug 10 kv.m.) skirta konsultacijai, 2 patalpos (maždaug po 10 kv.m.) skirtos depiliacijai, makiažui ir manikiūrui ir dar viena patalpa skirta sekretorei, kuri priėminės klientų užsakymus. Taigi viso reikės 59kv. m. patalpų. Miesto centre tokios patalpos kainuotų apie 767 Lt. (po 13 Lt. uuž 1 kv.m. ) Kai tuo tarpu mūsų nuoma tekainuotų 531 Lt. per mėnesį t.y. po 9 Lt. už 1 kv.m.2. RINKODARA
2.1 BENDRA RINKOS APŽVALGA
Norint užtikrinti savo veiklos sėkmingumą, būtina detaliai išanalizuoti rinką aptariant tokius esminius momentus kaip rinkos imlumas, ppardavimų perspektyva, šio tipo paslaugos kaina vietinėje rinkoje ir kitose rinkose, vidutinė paslaugos pardavimo galimybė per 1 mėnesį, specifinės paslaugų savybės
Atlikome rinkos tyrimą, apklausėme apie 100 Plungės gyventojų. Klausdami , ką jie mano apie šias paslaugas, siekėme išsiaiškinti, ar bus pakankama paklausa šioms teikiamoms paslaugoms. Daugelis, net 90, šią paslaugą renkasi, pridurdami, jog tai yra būtinybė,tačiau 24 iš jų teigė, kad kai kurios paslaugos yra per brangios, 36% – kad galėtų būti didesnis paslaugų pasirinkimas, 30% paslaugų kokybė yra gera, tačiau nemalonus aptarnavimas. Tik 10% žmonių ši paslauga nebūtina. Paklausą didina ir tai, kad yra tik du didesni konkurentai, tai „Gražinos salonas” ir „Ritos salonas”. Žinoma yra ir smulkių konkurentų, kurių įmonės paprasčiausiai vadinamos kirpyklomis. Praktika rodo, kad tokie konkurentai ggreitai bankrotuoja nes neturi pakankamai kompetensijos arba jų klientų ratas žymiai siauresnis, todėl šių konkurentų galima nebijoti.
Mūsų planuojama užimti rinkos dalis yra apie 600 žmonių per mėnesį. Iš kurių 150 sudarys vyrai, 450 – moterys. Tai duotų apie 9000 Lt per mėnesį, o tai išeitų apie 108 000 Lt realizacinių pajamų per metus. Iš jų bus perkamos medžiagos, mokami atlyginimai, mokesčiai ir kitos su įmonės veikla susijusios išlaidos.
Klientų ratas bus gana įvairus, nuo pačių mažiausių iki vidutinio amžiaus sulaukiusių žžmonių, tačiau vis dėl to norėtume pabrėžti, jog pagrindą sudaro moterys.2.2. KONKURENSIJOS ANALIZĖ
Konkurentus galime suskirstyti į stambius ir smukius. Stambūs konkurentai Plungės mieste yra tik du, tai „Ritos salonas” ir „Gražinos salonas”. Šie konkurentai mieste įsikūrė maždaug prieš 3 metus ir iki šiol sėkmingai tęsia savo veiklą, tačiau jų paslaugų pasirinkimas yra daug siauresnis ir ne tokia lanksti reklamos sistema. Ištyrus konkurentų veiklą paaiškėjo, kad juose yra tam tikrų trūkumų, kurie mums yra parankūs. Kaip minėta, stipriais konkurentais galime laikyti tik du konkurentus, taigi juos stebime nuolat – kokie pokyčiai jų veikloje ir kodėl tai vyksta, ar tai vidinių ar išorinių priežasčių pasekmė ir kaip to išvengti mums.
Vienas iš pagrindinių konkurentų yra „Ritos salonas”. Ši įmonė atlieka tokias paslaugas:
1. Moterų ir vyrų kirpimas
2. Plaukų dažymas
3. Šukuosenos modeliavimas
4. Manikiūras
5. Makiažas
Ši individuali įmonė nuomoja patalpas J. Tumo – Vaižganto gatvėje. Jų patalpos gana didelės. Apyvarta labai panaši į mūsų prognozuojamą apyvrtą.
Kita konkurentė – „Gražinos salonas”. Ji atlieka tos pačios rūšies paslaugas. Ši firma samdo daugiau darbuotojų , nuomojasi didesnes patalpas centrinėje miesto dalyje (Telšių gatvėje), turi šiek tiek didesnę apyvartą (apie 10 000 Lt). Tai nulemia, kad paslaugos yra teikiamos aukštesnėmis kainomis. Įmonė moka daugiau už nuomą ir didesni visi mokesčiai. PPelnas truputėlį didesnis nei mūsų planuojamas.
Vertinant šių paslaugų kainas vietinėje rinkoje galima pasakyti, kad jos labai panašios ir skiriasi maždaug 3 – 5 Lt. Panašios kainos yra ir kitose šalies rinkose, kaina daugiausia svyruoja 9 Lt. Dauguma įmonių naudoja vokiečių firmos „MANHATTAN” kosmetiką.Teikiamų paslaugų kokybė, klientų nuomone, galėtų būti geresnė, todėl mes ir linkę konkuruoti kokybės aspektu. Be to klientai pasigenda teikiant paslaugas tokių dalykų kaip nuolaidos, būtent šiuo trūkumu mes ir ketiname pasinaudoti. Mes taikysime nuolaidas visiems klientams švenčių proga, 10% mažiau nuo kiekvienos paslaugos.
Lentelė Nr.1 Konkurentų palyginimas
„Gražinos salonas” „Ritos salonas”
Įkūrimo data 1999 metais 2000 metais
Vieta Telšių gatvė J. Tumo – Vaižganto gatvė
Teikiamos paslaugos Moterų ir vyrų kirpimas
Plaukų dažymas
Šukuosenos modeliavimas
Manikiūras
Makiažas Moterų ir vyrų kirpimas
Plaukų dažymas
Šukuosenos modeliavimas
Manikiūras
Makiažas
Aptarnaujama rinkos dalis 15 – 25 žmonių per dieną. 10 – 20 žmonių per dieną.
Teikiamų paslaugų kokybė Klientų manymu, vertinant dešimties balų sistemoje paslaugų kokybę galima vertinti 9, nes jiems kokybė yra gera, bet nepatinka darbuotojų aptarnavimas.Taip mano 30% apklaustųjų.
Šio salono paslaugų teikimo kokybę klientai vertina 8 balais, nes nepatinka jų naudojamos kosmetikos priemonės t.y. nėra patvarumo tiek kalbant apie makiažą, tiek apie šukuoseną, tiek apie manikiūrą. Taip mano 36 % apklaustųjų.
Kainos Imkime du pavyzdžius:
1. Moterų kirpimas 10 – 25 Lt
2. Šukuosena 25 – 40 Lt 1. Moterų kirpimas 9 – 23 Lt
2. Šukuosena 23 –– 37 Lt
Rėmimas Nuolaidos netaikomos Nuolaidos netaikomos
Reklama 2 kartus per savaitę miesto dienraščiuose 2 kartus per savaitę miesto dienraščiuose.
3. MARKETINGO PLANAS
3.1. VERSLO TIKSLAI IR UŽDAVINIAI
Galima įdėti daugybę pastangų tiriant rinką, modeliuojant ekonominę bei finansinę veiklą, prognozuojant pelną ir pardavimus, tačiau jei nebus tiksliai suformuluoti įmonės artimesni bei tolimesni tikslai, bei jos pagrindinis tikslas, o taip pat sistema kaip visa tai įgyvendinti , tai galima sakyti, kad visos tos pastangos buvo įdėtos veltui. Svarbu, kad įmonės tikslus žinotų ne tik savininkas, bet ir kiekvienas įmonės darbuotojas. Darbuotojai turi žinoti savo pareigas, teises, atsakomybės sritį. Svarbu, kad įmonėje nuolatos ir nenutrūkstamai cirkuliuotų tiksli ir savalaikė informacija, kuri padėtų kontroliuoti ir gerinti veiklą. Darbuotojai turi suprasti, kad vadovas yra dėkingas už jų pastangas ir stengiasi jas deramai įverti.nti, tačiau jei darbuotojai neatsakingai atlieka savo pareigas arba nesilaiko reikalavimų, tai vadovas turi teisę juos kritikuoti ir bausti.
Pagrindinis individualios įmonės „Daivos salonas ” tikslas yra įsitvirtinti rinkoje, gauti pelną, kaupti kapitalą verslo plėtotei.
Mūsų įmonė turi nusistačiusi tokius artimiausius tikslus:
1. Įsitvirtinti rinkoje
2. Per pirmuosius metus pasiekti ne mažesnę, kaip 60 gamybinio pajėgumo apyvartą.
3. Užtikrinti pastovias darbo vietas darbuotojams ir pastovų pragyvenimo lygį.
4. Sudominti kuo didesnį klientų skaičių.
5. Nukonkuruoti konkurentus
Tolimesni įmonės tikslai yra tokie:
6. Mažinti kiek įmanoma sąnaudas.
7. Domėtis technologijos tobulinimu ar alternatyvia veikla.
8. Pasiekti maksimalų pelną, iš
kurio galėtume kaupti kapitalą verslo plėtotei.
3.2. KAINODAROS STRATEGIJA
Nustatant kainą bus taikoma skverbimosi į rinką strategija. Todėl bus nuolat stebimos kainos rinkoje bei konkurentų kainos. Kalbant apie konkurentų kainas, galima pasakyti, kad vietinėje rinkoje jos svyruoja nuo 3 – 5 Lt., o šalies rinkose jos svyruoja net iki 9 Lt. Plungės mieste mūsų paslaugos bus teikiamos už mažesnę kainą, kadangi mūsų įmonė bus sudariusi su
UAB „Sarma”sutartį, kuri teiks mums medžiagas už žemesnę kainą nei jas perka konkurentai Tai yra viena iiš charakteristikų, tenkinančių vartotoją ir savo ruožtu didinančių paklausą. Taigi mes galime sau leisti paslaugas teikti žemesne kaina ir kad dėl to nenukentėtų teikiamų paslaugų kokybė. Ši sutartis mums apsimoka ir todėl, kad UAB „Sarmos” filialas yra Plungės mieste. Prekybos agentai pristatys medžiagas į mūsų įmonę.
Pateikiame letelę, kurioje palyginta konkurentų ir mūsų tų pačių paslaugų kainos ir taikomos nuolaidos.
Lentelė Nr.2
„Daivos salonas” „Gražinos salonas” „Ritos salonas”
Analogiškų paslaugų kainos (Lt) 1.Moterų kirpimas 8 – 20
2. Vyrų kirpimas 8 – 13
3. Šukuosena 20 – 335
4. Plaukų dažymas 25 – 35
5. Manikiūras 10 – 15
6. Makiažas 20
1.Moterų kirpimas 10 – 25
2. Vyrų kirpimas 10 – 15
3. Šukuosena 25 – 40
4. Plaukų dažymas 30 – 40
5. Manikiūras 15 – 25
6. MMakiažas 25
1.Moterų kirpimas 9 – 23
2. Vyrų kirpimas 9 – 15
3. Šukuosena 23 – 37
4. Plaukų dažymas 30 – 40
5. Manikiūras 12 – 20
6. Makiažas 23
Kainų nuolaidos Švenčių proga 10%mažiau nuo kiekvienos paslaugos visiems klientams Netaikomos Netaikomos
Kaip gali reaguoti konkurentai į pasiūlytas mažesnes kainas negu rinkoje nusistovėjusias? Konkurentai gali taip pat pradėti keisti kainas nenorėdami prarasti savo klientų, tačiau jiems gali neapsimokėti, nes medžiagas jie perka didesne nei mes kaina.
3.3 REKLAMA IR RĖMIMAS
Be reklamos pradedanti įmonė vargu ar pasieks pageidaujamus rezultatus, todėl būtina paruošti reklamos planą, pasiskaičiuoti kiek reikėtų ir kiek galima skirti jai lėšų. Todėl pateikiamelenteles, kuriose atsispindi 2004 – 2006 metų reklamos išlaidos.
Lentelė Nr. 3 2004 metų reklamos išlaidos
KETVIRČIAI Iš viso:
I II III IV
Eil.
Nr. Reklamos formos Vnt kaina Lt Apimtys vnt Suma Lt Vnt kaina
Lt Apimtys vnt Suma LLt Vnt kaina
Lt Apimtys vnt Suma Lt Vnt kaina
Lt Apimtys vnt Suma Lt
1. Skelbimas
laikraštyje
„Šeima” 10 10 100 10 10 100 10 10 100 10 10 100
2. Skelbimas
laikraštyje
„Plungės žinios” 10 12 110 10 12 110 10 12 110 10 12 110
Iš viso: 210 210 210 210 840
Lentelė Nr. 4 2005 metų reklamos išlaidos
KETVIRČIAI Iš viso:
I II III IV
Eil.
Nr. Reklamos formos Vnt kaina Lt Apimtys vnt Sumos Lt Vnt kaina
Lt Apimtys vnt Sumos Lt Vnt kaina
Lt Apimtys vnt Sumos Lt Vnt kaina
Lt Apimtys vnt Sumos Lt
1. Skelbimas
laikraštyje
„Šeima” 10 10 100 10 10 100 10 10 100 10 10 100
2. Skelbimas
laikraštyje
„Plungės žinios” 10 12 110 10 12 110 10 12 110 10 12 110
3. Skelbimas žurna.le „Miestas” 15 2 30 15 2 30
Iš viso: 210 210 240 240 900
Lentelė Nr. 5 2006 metų reklamos išlaidos
KETVIRČIAI Iš viso:
I II III IV
Eil.
Nr. Reklamos formos Vnt kaina Lt Apimtys Lt Suma Lt Vnt kaina
Lt Apimtys Lt Suma Lt Vnt kaina
Lt Apimtys Lt Suma Lt Vnt kaina
Lt Apimtys Lt Suma Lt
1. Skelbimas
laikraštyje
„Šeima” 10 10 100 10 10 100 10 10 100 10 10 100
2. Skelbimas
laikraštyje
„Plungės žinios” 10 12 110 10 12 110 10 12 110 10 12 110
3. Skelbimas žurnale „Miestas” 15 2 30 15 2 30 15 2 30 15 2 30
Iš viso: 240 240 240 240 960
Pagal 2004 metų lentelės duomenis, reklamos išlaidos sudaro 8840 Lt per metus. Tai sudaro 70 Lt per mėnesį.
Pagal 2005 metų lentelės duomenis, reklamos išlaidos sudaro 900 Lt per metus. Tai sudaro 75 Lt per mėnesį
Pagal 2006 metų lentelės duomenis, reklamos išlaidos sudaro 960 Lt per metus. Tai sudaro 80 Lt.
Reklamos tikslas – atkreipti potencialių klientų dėmesį į tai, kad atsirado nauja įmonė ir kokie yra jos privalumai prieš kitas tokio tipo įmones. Tai mūsų reklamos pagrindinė užduotis. Kaip atkreipsime klientų dėmesį? Visų pirma buvo panagrinėta, kaip tai daro mūsų konkurentai. Pastebėta, kad nė vienas iš jų nesireklamuoja per radiją ir tuo labiau per televiziją. Populiariausia reklamos skleidimo priemonė yra spauda. Ko gero televizija ir radijas tokiam smulkiam verslui ypač pastebimos naudos ir neduotų, o be to yra ir per brangus būdas reklamuotis. Visiškai pakanka jei potencialus klientas reklaminį pranešimą perskaito spaudoje. Todėl dėmesį reikia sukoncentruoti kuriant patį reklaminį pranešimą, kad jis kuo daugiau būtų įsimintinas ir patraukiantis dėmesį. Pastebėta, kad žmonės yra jau įpratę tokio tipo reklaminio pranešimo ieškoti laikraščio paskutiniame puslapyje. Mūsų reklama stengsis nukonkuruoti konkurentų reklamą. Joje akcentuosime paslaugų asortimentą, darbo laiką ir adresą .
Mūsų reklaminis pranešimas atrodys taip:
◦ Konsultavimas kirpimo, šukuosenų modeliavimo klausimais
◦ Vyrų ir moterų kirpimas
◦ Šukuosenos modeliavimas
◦ Plaukų dažymas
◦ Plaukų cheminis šukavimas
◦ Makiažo ddarymas
◦ Manikiūras
◦ Depiliacija
Jucio g. 1-1 Dirbame
LT – 5640 Plungė 9 – 18 8 – 16
Tel. 8 488 50773 ■ ■ ■ ■ ■ ■ □
4. GAMYBOS PLANAS
4.1.PASLAUGŲ TEIKIMO PROCESO APRAŠYMAS
Šioje dalyje pateiksime paslaugų teikimui reikalingas medžiagas (t.y. kosmetika) trumpai prašysime paslaugų teikimo procesą.
„Daivos salone” paslaugų teikimui bus naudojama populiariausia prancūzų kosmetika „L’Oréal”, taip pat „Maybelline”, „Wella” ir gerai žinoma švedų kosmetika „Oriflame” ir „Vitaskin”.
Lentelė Nr. 6 Paslaugų teikimui reikalingos medžiagos (kosmetika )
Medžiagos Kokios firmos Vnt. kaina (Lt)
Šampūnas (200 ml) L’Oréal 6,00
Balzamas (200 ml) L’Oréal 6,00
Plaukų putos (225 ml) Wella 8,00
Maitinamoji plaukų kaukė (150 ml) Wella 13,00
Plaukų vaškas (100 ml) Wella 14,00
Plaukų želė (150 ml) Wella 11,00
Palukų lakas (300 ml) Wella 14,00
Plaukų dažai L’Oréal 19,00
Cheminio šukavimo priemonės Wella 25,00
Makiažo pagrindas (55 ml) L’Oréal 23,00
Kompaktinė pudra (10 ml) L’Oréal 25,00
Skaistalai (20 ml) Vitaskin 18,00
Valomasis losijonas veidui (100 ml) Oriflame 17,00
Akių šešėliai (10 atspalvių) Maybelline 25,00
Akių pieštukas Oriflame 7,00
Lūpų pieštukas Oriflame 9,00
Blakstienų tušas (5 ml) Maybelline 18,00
Lūpų blizgesys (7 ml) Maybelline 14,00
Lūpų dažai (8 ml) Maybelline 16,00
Kūno b.lizgesys (10 ml) Maybelline 15,00
Nagų lakas (10 ml) Vitaskin 10,00
Maitinamasis nagų kremas (50 ml) Vitaskin 10,00
Nagų valiklis (30 ml) Vitaskin 5,00
Perliukai nagams (10 vnt) Oriflame 20,00
Depiliacinis vaškas Wella 28,00
Depiliacinės putos (200 ml) Wella 18,00
Depiliacinis pleistras (50 vnt) Wella 30,00
Iš viso 456,00
Lentelėje yra pateikta visa reikalinga kosmetika, kokios firmos ta kosmetika ir vieno vieneto kaina. Mūsų paskaičiavimu kosmetinių priemonių reikės ne daugiau kaip už 1000 Lt per mėnesį. Nes kad būtų kokybiškai atliktos paslaugos 1000 Lt per mėnesį turėtų pakakti, o paslaugų kokybę lemia darbuotojų gera patirtis šioje srityje ir beabejo kokybiška, geros ffirmos kosmetika.
Pateiksime trumpą paslaugų teikimo aprašymą:
1. UAB „Sarmos” prekybos agentai, savo transportu atveža medžiagas (t.y. visą reikalingą kosmetiką). Transporo išlaidas apmoka individuali įmonė „Daivos salonas”. Medžiagos rūšiuojamos pagal tai kokiai paslaugai jos skirtos, tada išduodamos darbuotojams.
2. Salone telefonu ar tiesiogiai priimamas užsakymas. (Tam tikslui bus pasamdyta sekretorė, kuri priims užsakymus )
3. Užsakymas bus perduotas tam darbuotojui, kuris jį vykdys. Jam bus pranešama kokį būtent užsakymą klientas užsisakė, kelintą valandą ir kokiai progai (jei tokia yra).
4. Klientas, atvykęs į saloną bus maloniai priimamas ir nuvedamas pas tą darbuotoją, kuris jo užsakymą vykdys.
5. Darbuotojas sunaudos tiek medžiagų (t.y. kosmetinių priemonių), kiek reikalinga norint kokybiškai bei idealiai atlikti darbą.
6. Baigus darbą klientas atsiskaito su darbuotoju.
4.2. PATALPOS IR ĮRANGA
Tiesiogiai su mūsų teikiamomis paslaugomis susijusių įrankių ir atsargų sąrašas buvo pateiktas aprašant paslaugų teikimo procesą. Dabar pabandysime panagrinėti tai, be ko taip pat negalėtų vykti mūsų veikla- tai patalpos ir įrengimai.
Individualiai įmonei „Daivos salonas” bus reikalingi šie įrengimai ir įranga:
Lentelė Nr. 7 Įrengimai ir įranga
Įrengimai ir įranga Kiekis Vnt. kaina(Lt) Suma (Lt)
Kompiuteris 1 3000,00 3000,00
Džiovintuvas 2 150,00 300,00
Atliošiamos kėdės 4 100,00 400,00
Sofa 2 250,00 500,00
Veidrodis 4 90,00 360,00
Spintelės 5 120,00 600,00
Staliukas 4 150,00 600,00
Kėdės 5 45,00 225,00
Kriauklė 3 160,0 480,00
Iš viso 3985,00 6305,00
Taigi, kaip matome iš lentelės duomenų mums reikalinga 6305 Lt suma, kad įsigytume visą šią įrangą bei įrengimus. Mūsų paskaičiavimu labiau apsimokėtų pirkti sumokėjus iš karto už šį turtą, nei imti lizingo būdu, kur metinė
palūkanų norma būtų 3%. Tada per metus priaugtų 2269,80 Lt, tai mums nenaudinga. Šią įrangą pirksime iš UAB „AVITELA”.
Patalpos mūsų įmonei turi labai daug reikšmės tiek vidumi, tiek išore, ar bus patogus privažiavimas. Kaip minėjome , jei gautume paskolą patalpas esame numatę nuomotis Jucio gatvėje. Bendras patalpų plotas turėtų sudaryti 59 kv.m. Taigi už mėnesio nuomą mokėtume 531 Lt (t.y. 9 Lt už 1 kv.m.). Miesto centre tokios patalpos kainuotų 767 Lt (t.y. 13 Lt už 1 kv.m.)
Pastatas yra geros bbūklės, yra apdraustas nuomotojo, turi visus nuosavybės dokumentus. Be to atitinka visus kitus reikalavimus – reikalauja tik minimalaus remonto, kuriam mūsų apskaičiavimu butų išleista apie 1000 Lt. Yra tvarkingi santechniniai mazgai, yra telefonas. Be to patalpos turi signalizacinę apsaugą.
4.3. ILGALAIKIO TURTO NUSIDĖVĖJIMAS 2004 – 2006 METAIS
Lentelė Nr. 8 Ilgalaikio turto amortizaciniai atskaitymai
Nusidėvėjimo suma (Lt)
Turtas Įsigijimo
vnt Vnt suma (Lt) Nusidėvėjimo Koeficientas
(%) 2004 m. 2005 m. 2006 m.
Kompiuteris 2 3000 10 600 600 600
Automobilis 1 7000 10 700 700 700
Iš viso: 1 300 1 300 1 300
Išvada: Metinė nusidėvėjimo suma yra 1 300 Lt. O tai sudaro 108 Lt per mėnesį.
4.4.PASLAUGŲ TEIKIMO IŠLAIDOS 2004 – 2006 METAIS
Kad gaunamas pelnas nebūtų lygus nuliui arba neperaugtų į nuostolius, būtina paskaičiuoti. visas išlaidas. Šioje dalyje pateikiame 2004 – 2006 metų visas išlaidas, susijusias su paslaugų teikimu.
Lentelė Nr. 9 2004 metų paslaugų teikimo išlaidos
IŠLAIDOS KETVIRČIAI
I II III IV
Iš viso:
Atlyginimai 10455 10455 10455 10455 41820
Mokesčiai „Sodrai” 3241,05 3241,05 3241,05 3241,05 12964,2
Patalpų nnuoma 1593 1593 1593 1593 6372
Amortizaciniai atskaitymai 324 324 324 324 1296
Mašinos draudimas 45 45 45 45 180
Mašinos techninis aptarnavimas 75 75 75 75 300
Paskolos gražinimas + palūkanos 1551 1551 1551 1551 6204
Medžiagos 2631 2150 2370 2386 9537
Telefono išlaidos 144 138 140 139 561
Transporto išlaidos 169 174 174 174 691
Vandens sąnaudos 169 153 164 169 655
Elektros sąnaudos 288 270 278 294 1130
Reklamos sąnaudos 210 210 210 210 840
Iš viso: 20 895,05 20 379,05 20 620,05 20 657,05 82 551,20
Išvada: 2004 metais paslaugų teikimo išlaidos per metus sudarys 82 551,20 Lt. Vidutiniškai per mėnesį tai sudarys apie 6 879 Lt.
Lentelė Nr. 10 2005 metų paslaugų teikimo išlaidos
IŠLAIDOS KETVIRČIAI
I II III IV Iš viso:
Atlyginimai 10455 10455 10905 10905 42720
Mokesčiai „Sodrai” 3241,05 3241,05 3380,6 3380,6 13243,25
Patalpų nuoma 1593 1593 1593 1593 6372
Amortizaciniai atskaitymai 324 324 324 324 1296
Mašinos draudimas 45 45 45 45 180
Mašinos techninis aptarnavimas 75 75 75 75 300
Paskolos gražinimas + palūkanos 1449 1449 1449 1449 5796
Medžiagos 2291 2191 2550 2548 9580
Telefono išlaidos 140 145 142 148 575
Transporto išlaidos 154 116 144 133 547
Vandens sąnaudos 164 159 164 156 643
Elektros sąnaudos 253 255 288 271 1067
Reklamos sąnaudos 210 210 240 240 900
Iš viso: 20 394,05 20 258,05 21 299,6 21 267,6 83 219,25
Išvada: 2005 metais paslaugų teikimo išlaidos per metus sudarys 83 219,25 Lt. Vidutiniškai per mėnesį tai sudarys apie 6 935 Lt.
Lentelė Nr. 11 2006 metų paslaugų teikimo išlaidos
IŠLAIDOS KETVIRČIAI
I II III IV Iš viso:
Atlyginimai 10905 10905 10905 10905 43620
Mokesčiai „Sodrai” 3380,55 3380,55 3380,6 3380,55 13522,25
Patalpų nuoma 1593 1593 1593 1593 6372
Amortizaciniai atskaitymai 324 324 324 324 1296
Mašinos draudimas 45 45 45 45 180
Mašinos techninis aptarnavimas 75 75 75 75 300
Paskolos gražinimas + palūkanos 1350 1350 1350 1350 5400
Medžiagos 2291 2666 2150 2222 9329
Telefono išlaidos 140 159 145 143 587
Transporto išlaidos 154 116 144 133 547
Vandens sąnaudos 164 159 164 156 643
Elektros sąnaudos 253 255 240 268 1016
Reklamos sąnaudos 240 240 240 240 960
Iš viso: 20914,55 21267,55 20755,6 20 834,55 83 772,25
Išvada: 22006 metais paslaugų teikimo išlaidos per metus sudarys 83 772,25 Lt. Vidutiniškai per mėnesį tai sudarys apie 6 981 Lt.
4.5. PASALUGŲ TEIKIMO APYVARTOS PLANAS 2004 – 2006 METAIS
Lentelė Nr. 12 Paslaugų teikimo apyvartos planas 2004 metams.
KETVIRČIAI
I II
PASLAUGA Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt)
Mot. kirpimas 218 19 4212 237 18 4266
Vyr. kirpimas 289 11 3179 298 10 2980
Šukuosena 52 35 1820 57 35 1995
Plaukų dažymas 154 33 5187 159 35 5565
Cheminis šukavimas 92 28 2574 98 27 2646
Makiažas 48 20 960 48 20 960
Manikiūras 95 14 1301 88 15 1320
Depiliacija 58 39 2284 53 38 2014
Konsultacija 598 5 2990 595 5 2975
Iš viso: 1604 24 507 1633 24 721
KETVIRČIAI Iš viso:
III IV
PASLAUGA Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Suma (Lt)
Mot. kirpimas 230 20 4600 233 19 4427
Vyr. kirpimas 299 10 2990 300 10 3000
Šukuosena 56 35 1960 57 34 1938 <
Plaukų dažymas 158 35 5530 160 34 5440
Cheminis šukavimas 96 30 2880 96 29 2784
Makiažas 50 20 1000 59 20 1180
Manikiūras 90 15 1350 86 15 1290
Depiliacija 90 40 3600 76 35 2660
Konsultacija 60.0 5 3000 599 5 2995
Iš viso: 1669 26 910 1666 25 714 101 852
Išvada: Paslaugų teikimo apyvarta per 2004 metus sudarys 101 852 Lt, per mėnesį tai sudarys vidutiniškai apie 8 487,60 Lt. Prognozuojama, jog aptarnaujama rinkos dalis 2005 metais sudarys 6572 žmonės. Per mėsesį mūsų salone apsilankytų vidutiniškai 548 žmonės.
Lentelė Nr. 13 Paslaugų teikimo apyvartos planas 2005 metams
KETVIRČIAI
I II
PASLAUGA Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt)
Mot. kirpimas 232 20 4640 230 20 4600
Vyr. kirpimas 295 11 3245 299 10 2990
Šukuosena 58 32 1856 60 33 1980
Plaukų dažymas 185 33 6105 183 34 6222
Cheminis šukavimas 97 30 2910 95 29 2755
Makiažas 60 20 1200 58 20 1160
Manikiūras 91 15 1365 89 15 1335
Depiliacija 70 35 2450 56 40 2240
Konsultacija 601 5 3005 568 5 2840
Soliariumas ─ ─ ─ 60 15 900
Iš viso: 1684 26 776 1694 27 022
KETVIRČIAI Iš viso:
III IV
PASLAUGA Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Suma (Lt)
Mot. kirpimas 252 20 5040 225 20 4500
Vyr. kirpimas 290 10 2900 289 11 3179
Šukuosena 61 30 1830 60 33 1980
Plaukų dažymas 191 30 5730 183 34 6222
Cheminis šukavimas 90 30 2700 90 30 2700
Makiažas 60 20 1200 60 20 1200
Manikiūras 81 15 1215 81 15 1215
Depiliacija 85 40 3400 56 40 3400
Konsultacija 545 5 2725 568 5 2840
Soliariumas 45 15 675 65 15 975
Iš viso: 1687 27 415 1677 28 211 109 424
Išvada: Paslaugų teikimo apyvarta per 2005 metus sudarys 108 264 Lt, per mėnesį tai sudarys vidutiniškai apie 9 022 Lt. Prognozuojama, jog aptarnaujama rinkos dalis 2005 metais sudarys 6742 žmonės. Per mėsesį mūsų salone apsilankytų vidutiniškai 562 žmonės.
Lentelė Nr. 14 Paslaugų teikimo apyvartos planas 2006 metams
KETVIRČIAI
I II
PASLAUGA Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt)
Mot. kirpimas 242 18 4356 221 20 4420
Vyr. kirpimas 303 10 3030 287 10 2870
Šukuosena 58 35 2030 63 33 2079
Plaukų dažymas 190 34 6460 188 35 6580
Cheminis šukavimas 91 28 2548 81 30 2430
Makiažas 57 20 1140 61 20 1220
Manikiūras 76 15 1140 70 15 1050
Depiliacija 66 36 2340 68 40 2720
Konsultacija 596 5 2980 585 5 2925
Soliariumas 77 15 1155 73 15 1095
Iš viso: 1705 27 179 1697 27 389
KETVIRČIAI Iš viso:
III IV
PASLAUGA Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Aptarnaujama rinkos dalis (žmonėmis) Vidutinė paslaugos kaina (Lt) Suma (Lt) Suma (Lt)
Mot. kirpimas 231 18 4158 257 19 4883
Vyr. kirpimas 279 12 3348 300 10 3000
Šukuosena 74 35 2590 70 34 2380
Plaukų dažymas 176 33 5808 169 35 5915
Cheminis šukavimas 76 30 2280 59 30 1770
Makiažas 78 20 1560 68 20 1360
Manikiūras 78 15 1170 75 15 1125
Depiliacija 99 40 2760 76 40 3040
Konsultacija 588 5 2940 600 5 3000
Soliariumas 62 15 930 89 15 1335
Iš viso: 1721 27 544 1763 27 808 109 920
Išvada: Paslaugų teikimo apyvarta per 2006 metus sudarys 109 920 Lt, per mėnesį tai sudarys vidutiniškai apie 9 160 Lt. Prognozuojama, jog aptarnaujama rinkos dalis 2006 metais sudarys 6886 žmonės. Per mėsesį mūsų salone apsilankytų vidutiniškai 574 žmonės.
5. VALDYMO PERSONALAS IR DARBUOTOJAI
5.1. BENDROS ŽINIOS APIE VADOVĄ
Kaip sėkmingai vyks įmonės veikla didžiąja dalimi priklausys nuo jos valdymo ir vadovavimo jai. Taigi didžiausia atsakomybė šiuo atveju tenka vadovei Daivai Bulakienei, nes ji yra vienintelė šios įmonės savininkė ir pati turi sukurti firmos struktūrą, pasirinkti vadovavimo modelį bei stilių ir tai turi gerai apgalvoti dar prieš įkurdama įmonę, kai jau yra parinkti visi reikiami darbuotojai ir galima spręsti, kas kam turėtų būti pavaldus . Sprendžiant šį .klausimą ir kuriant valdymo struktūrą reikia daryti ir rinktis tai, kas geriausiai atitiktų įmonės veiklą ir garantuotų gerą valdymą, kurį vadovas turėtų suvokti taip: geras valdymas yra tuomet, kai visi planuojami darbai yra atlikti, pasiekti užsibrėžti įmonės tikslai ir tai padaryta efektyviausiu būdu.
Aišku, kuriant įmonę iš pradžių visais jos reikalais rūpinsis vadovė, tai yra Daiva Bulakienė, tačiau veiklai įsibėgėjus bus būtina darbus paskirstyti, kad būtų išvengta nesusipratimų ir greičiau būtų pasiektas norimas rezultatas. Būtina susidaryti aiškų vaizdą, kaip atrodys įmonės valdymas, ir pagal ttai parinkti jai tinkamą valdymo struktūrą. Šiuo atveju geriausiai tinka linijinė valdymo struktūra. Kodėl? Visų pirma todėl, kad salone dirba nedaug darbuotojų paranku palaikyti tiesioginį ryšį su jais taip efektyvinant kontrolę ir gaunant tikslesnę informaciją apie veiklą. Salone dirbs 8 darbuotojai ir šio skaičiaus pilnai pakanka efektyviai įmonės veiklai. Be to, vadovė turi pakankamai žinių visose srityse, kurios reikalingos įmonės valdymui ir ketina su viskuo susitvarkyti pati. Jei iškiltų kokių neaiškumų ji konsultuosis su specialistais, verslo konsultantais – nes tai gerokai sumažins klaidingų sprendimų riziką. Įmonės savininkė pati yra atsakinga už tokius dalykus kaip žaliavų tiekimas, atsakomybė už darbų eigą, darbų saugumą, darbuotojų kontrolę.
5.2. PERSONALO PARINKIMAS
Kiekvienos įmonės veikla labai priklauso nuo personalo parinkimo. Jei tai daro pats savininkas, jis turi būti ypač atidus ir iš anksto apgalvoti kokie darbuotojai yra tinkamiausi, kokius kelsime jiems reikalavimus, kokias suteiksime teises, kokią atsakomybę priskirsime, galų gale kokį atlyginimą galėsime pasiūlyti. Taigi įmonės savivinkė, Daiva Bulakienė turės padėti daug pastangų, norėdama parinkti tinkamiausius darbuotojus, nes kad ir kokia geniali būtų verslo idėja, kad ir kaip gerai būtų ją apgalvojusi, viena šios idėjos įgyvendinti negalės. Visų pirma per didelė būtų atsakomybės sritis ir neįmanomas fizinis krūvis. Todėl būtina deleguoti atsakomybę ir
paskirstyti darbus. Todėl reikės lojalių darbuotojų, gerų specialistų, kurie išmanytų savo darbą ir beabejo turėtų patirties. Tai remiasi į poreikio nustatymą. Kaip minėta ankstesniame skyriuje, pastoviam darbuotojų poreikiui patenkinti pakanka 8 darbuotojų:
2 darbuotojai reikalingi administracinei veiklai
6 darbuotojai paslaugų teikimo vykdymui.
5.2.1. REIKALAVIMAI
Pats svarbiausias reikalavimas priimant į darbą būtų tas, kad darbuotojai būtų lojalūs ir sugebėtų siekti bendro tikslo, bet ar tokie yra įmonės darbuotojai sužinosime tik kurį laiką su jais pabendravę. Priimant į darbą bus remiamasi darbuotojų ggyvenimo aprašymais ir vedamas laisvo tipo pokalbis. Bus klausiama jų, kaip jie supranta atsakomybę, koks jų požiūris į darbą. Svarbu, kaip žmogus bendrauja, kaip laisvai reiškia mintis. Bet vien bendravimo nepakanka, būtina, kad darbuotojas dirbtų pagal išsilavinimą. Taip pat svarbu, kad jie būtų geros sveikatos ir išmanytų savo darbą, neturėtų žalingų įpročių, būtų energingi ir veiklūs. Būtina, kad visi darbuotojai saugotų tą informaciją, kuri jokiu būdu negali patekti konkurentams.
5.3. DARBUOTOJAI IR DARBO UŽMOKESTIS
Šioje dalyje pateikiame lentelę, kurioje atsispindi darbuotojų skaičius, ppareigos ir jų darbo užmokestis.
Lentelė Nr.15 2004 metų pirmo ketvirčio darbuotojų atlyginimai
I KETVIRTIS
Eil.
Nr. Darbuotojų
pareigos Dienos darbo laikas (h) Sausis Vasaris Kovas Iš viso:
1. Kirpėja 8 470,00 470,00 470,00 1410,00
2. Kirpėja 8 470,00 470,00 470,00 1410,00
3. Kirpėja 8 470,00 470,00 470,00 1410,00
4. Konsultantė 8 450,00 450,00 450,00 1350,00
5. Kosmetologė 8 450,00 450,00 450,00 1350,00
6. Visažistė 4 225,00 225,00 225,00 675,00
7. Sekretorė 8 450,00 450,00 450,00 1350,00
8. Buhalterė 8 500,00 500,00 500,00 1500,00
Iš viso: 3 485,00 3 485,00 3 485,00 10 455,00
Darbuotojų pareigos:
1. Pasiskirstyti užsakymus
2. Laiku ir .kokybiškai atlikti darbus
3. Vykdyti visus savininko nurodymus
Sekretorės pareigos:
1. Atsakinėti į telefoninius skambučius ir priimti užsakymus.
2. Sekti uužsakymų skaičių kiekvieną mėnesį, pranešti apie jo pokyčius.
3. Spausdinti įmonės veiklai būtinus raštus.
4. Priimti korespondensiją.
Sekretorė turėtų būti komunikabili, veikli, orientuotis įstatymuose, žinoti paslaugų kainas, mokėti spausdinti, administruoti, taip pat privalomas aukštasis išsilavinimas. Ji turi pateikti savininkei informaciją apie užsakymų skaičių ir pobūdį, taip pat ji privalo pateikti informaciją jei sakykim klientai yra nepatenkinti darbuotojų darbu. Įvertinus šią informaciją savininkė galės daryti sprendimus ir koordinuoti veiklą reikiama linkme.
Buhalterės pareigos:
1. Vykdyti įmonėje buhalterinę apskaitą.
2. Kas mėnesį pateikti savininkui pelno (nuostolio) ataskaitą.
3. Sekti, kaip kito išlaidos, pajamos, grynas pelnas, mokesčių mokėjimas.
Buhalterė yra atsakinga už finansinę įmonės veiklą taip pat privalo ruošti ataskaitas, pagal kurias savininkė atsiskaito su mokesčių inspekcija. Šios ataskaitos naudingos vadovei, kadangi ji gauna tikslų finansinės padėties vaizdą kiekvieną mėnesį, žino kokios buvo išlaidos ir kkokios pajamos, kiek liko gryno pelno, be to gali palyginti kelių mėnesių ataskaitas ir sužinoti kam išleido daugiau ir kam mažiau, kurį mėnesį gavo didesnį pelną,ir gali analizuoti kodėl. Buhalterė būtinai turi turėti aukštąjį buhalterinį išsilavinimą ir beabejo turėti darbo patirties
5.4. ORGANIZACINĖ ĮMONĖS STRUKTŪRA
Pateikiame struktūrizuotą įmonės valdymo vaizdą:
SAVININKĖ
Sekretorė Buhalterė
Darbuotojai
Paveikslas Nr.1 Firmos organizacinė struktūra
Manoma, kad geriausias stilius vadovauti įmonei yra demokratinis. Vadovė ir jo darbuotojai turi veikti kaip komanda, tai yra suvokti, kad veiksmai tturi būti suderinti nes siekiama bendro tikslo – gauti pelną. Vadovė turi suprasti, kad darbininkas yra toks pat žmogus kaip ir jis, tačiau jis mąsto individualiai ir negali visų vadovo pavestų užduočių atlikti taip, kaip tai padarytų jis pats. Darbininkai savo ruožtu turi suvokti, kad jei ką padaro neteisingai, vadovas turi teisę juos perspėti ar pasakyti, kas jam nepatinka, kad kiekviena veikla reikalauja kontrolės.
6. RIZIKA IR JOS ĮVERTINIMAS
Kaip ir bet kurią kitą įmonę, mūsų įmonę taip pat veiks daugybę veiksnių ( tuo labiau, kad individuali įmonė tai smulkaus verslo įmonė, kuriai išsilaikyti ko gero sunkiausia, nes dažnai neatlaiko konkurencijos). Tie veiksniai bus tiek priklausantys, tiek nepriklausantys nuo vadovo. Todėl norint išvengti didelės rizikos ir rizikuoti kapitalu, pabandyta įsivaizduoti realias firmos integravimo galimybes.
Šią veiklą veiks ekonominė padėtis šalyje. Sakykime, jei išaugtų prekių kainos, automatiškai pabrangtų veikloje naudojamos medžiagos, o taip pat turėtume pabranginti teikiamas paslaugas tiek, kad padengtų sąnaudas ir duotų pelną. Bet ar sutiks tada vartotojai naudotis paslaugomis? Ar jų skaičius nesumažėtų? O jei sumažėtų, tai kiek? Šiuo atveju tikslinga manyti, kad veikla šiek tiek nukentėtų. Taigi manoma, kad būtų prarasta ne daugiau10 klientų.
Tai pat įvertintas ir geografinis kriterijus. Manoma, kad dėl šių paslaugų teikimo tikrai niekas nevažiuos iiš kitų miestų, nes kiekviename iš jų, be abejo būtinai teikia tokias paslaugas.
Toliau pateikiame lentelę, kurioje atsispindi rizikos faktoriai, jų įvertinimas ir galutinis įtakos procentas.
Lentelė Nr. 16 Verslo rizika
Eil.
Nr. Rizikos faktoriai Įvertinimas Galutinis įtakos pr.ocentas
1. Užsakymų stygius Tikėtina 13
2. Medžiagų stygius Turėtų nebūti problemų
3. Medžiagų ir darbo jėgos (pigimas) brangimas Mažai tikėtina 2
4. Sunkumai naudojant įrenginius Turėtų nebūti
5. Darbuotojų stygius Turėtų nebūti
6. Finansinės problemos Nedidelė galimybė 2
7. Nenumatyti faktoriai Vidutinė galimybė 3
Iš viso: 20
Realizacijos įplaukos 2004 metais yra 83 517 Lt. Pasinaudodami šiais duomenimis galime apskaičiuoti ar verslo planas priimtinas ar ne.
83 517 – 83 517 20 66 814
Išvada: Verslo planas yra rentabilus, nes 66 814 0
7. FINANSINIS PLANAS
7.1. FINASAVIMO ŠALTINIAI IR JŲ PANAUDOJIMAS
Planuojant pradėti individualų verslą būtina apgalvoti kokios yra įmonės įkūrimo finansinės galimybės, kokie parankiausi šiam verslui yra finansavimo keliai, per kiek laiko įdėti pinigai atsipirks.
Įmonės savininkė verslą pradės neturėdama iš anksto įsigytų įrengimų ir įrangos todėl pėmusi iš banko 15 000 Lt paskolą ( 3 metams su 8% palūkanų normos) pirks pačius būtiniausius įrengimus ir įranga už 15 000 Lt. Paskolą įmonės savininkė yra numačiusi imti iš karto ir atiduoti dalimis kiekvieną mėnesį mokant palūkanas. Kaip garantas bankui bus įkeistas savininkės turtas, atitinkantis paskolos dydį kartu su palūkanomis. Tai būtų savininkės 2 kkambarių butas, kurio vertė 20 000 Lt.
Lentelė Nr.16 Investicijos poreikis
Eil.
Nr. Įsigyjamas turtas Vnt. kaina
Lt Įsigijimo vnt. Suma Lt
1. Kompiuteris 3000 2 6000
2. Džiovintuvas 150 2 300
3. Atliošiama kėdė 100 4 400
4. Sofa 250 2 500
5. Veidrodis 90 4 360
6. Spintelė 120 5 600
7. Staliukas 150 4 600
8. Kėdė 45 5 225
9. Kriauklė 160 3 480
10 Įranga soliariumui 5535 1 5535
Iš viso: 15 000
Lentelė Nr. 17 Ilgalaikės paskolos gražinimas lygiomis dalimis
Mokėjimo metai Mokėjimo suma (Lt) Palūkanos (Lt)
8 % Gražinama paskolos suma ( Lt) Likusi paskolos dalis (Lt)
2003 ─ ─ ─ 15 000
2004 6 200 1 200 5 000 10 000
2005 5 800 800 5 000 5 000
2006 5 400 400 5 000 0
Iš viso: 17 400 2 400 15 000 0
7.2. PELNO (NUOSTOLIO) ATASKAITA 2004 – 2006 m.
Lentelė Nr. 18 Pelno (nuostolio) ataskaita 2004m.
MĖNESIAI
Eil. Nr. STRAIPSNIAI Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis
1. Pajamos iš relizavimo (be PVM) 6698,58 6698,58 6698,58 6756,80 6756,80 6756,80
2. Tiesioginės paslaugų teikimo išlaidos (be PVM) 5409,40 5409,40 5409,40 5274,38 5274,38 5274,38
2.1. Medžiagos 719,14 719,14 719,14 587,67 587,67 587,67
2.2. Darbo užmokestis (su soc. draudimu) 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35
2.3. Energija 78,72 78,72 78,72 73,80 73,80 73,80
2.4. Kitos tiesioginės išlaidos 46,19 46,19 46,19 47,56 47,56 47,56
3. Bendras pelnas 1289,18 1289,18 1289,18 1482,42 1482,42 1482,42
4. Pridėtinės išlaidos (be PVM) 811,27 811,27 811,27 805,26 805,26 805,26
4.1. Nuoma 435,42 435,42 435,42 435,42 435,42 435,42
4.2. Komunaliniai 46,19 46,19 46,19 41,82 41,82 41,82
4.3. Ryšiai 39,36 39,36 39,36 37,72 37,72 37,72
4.4. Reklama 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00
4.5. Draudimas 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30
4.6. Amortizacija 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00
4.7. Palūkanos 8 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00
5. Pelnas prieš apmokęstinimą 477,91 477,91 477,91 677,16 677,16 677,16
6. Pelno mokestis 15 71,68 71,68 71,68 101,57 101,57 101,57
7. Grynas pelnas 406,23 406,23 406,23 575,59 575,59 575,59
Likutinis pelnas 406,23 812,46 1218,69 1794,28 2369,87 2945,46
Lūžio taškas (Lt) 4216,58 4216,58 4216,58 3671,95 3671,95 3671,95
MĖNESIAI
Eil. Nr. STRAIPSNIAI Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis Iš viso:
1. Pajamos iš relizavimo (be PVM) 7355,40 7355,40 7355,40 7028,22 7028,22 7028,22 83517,00
2. Tiesioginės paslaugų teikimo išlaidos (be PVM) 5336,68 5336,68 5336,68 5345,44 5345,44 5345,44 64097,70
2.1. Medžiagos 647,80 647,80 647,80 652,17 652,17 652,17 7820,34
.
2.2. Darbo užmokestis (su soc. draudimu) 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 54784,20
2.3. Energija 75,97 75,97 75,97 80,36 80,36 80,36 926,55
2.4. Kitos tiesioginės išlaidos 47,56 47,56 47,56 47,56 47,56 47,56 566,61
3. Bendras pelnas 2018,72 2018,72 2018,72 1682,78 1682,78 1682,78 19419,30
4. Pridėtinės išlaidos (be PVM) 808,82 808,82 808,82 809,91 809,91 809,91 9705,78
4.1. Nuoma 435,42 435,42 435,42 435,42 435,42 435,42 5225,04
4.2. Komunaliniai 44,83 44,83 44,83 46,19 46,19 46,19 537,09
4.3. Ryšiai 38,27 38,27 38,27 38,00 38,00 38,00 460,05
4.4. Reklama 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00 70,00 840,00
4.5. Draudimas 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 147,60
4.6. Amortizacija 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 1296,00
4.7. Palūkanos 8 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 1200,00
5. Pelnas prieš apmokęstinimą 1209,90 1209,90 1209,90 872,87 872,87 872,87 9713,52
6. Pelno mokestis 15 181,48 181,48 181,48 157,12 157,12 157,12 1535,55
7. Grynas pelnas 1028,42 1028,42 1028,42 715,75 715,75 715,75 8177,97
Likutinis pelnas 3973,88 5002,30 6030,72 6746,47 7462,22 8177,97 46940,55
Lūžio taškas (Lt) 2947,59 2947,59 2947,59 3383,08 3383,08 3383,08 42657,60
Lentelė Nr.19 Pelno (nuostolio) ataskaita 2005 m.
MĖNESIAI
Eil. Nr. STRAIPSNIAI Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa
1. Pajamos iš realizavimo (be PVM) 7318,78 7318,78 7318,78 7386,01 7386,01 7386,01 7493,43
2. Tiesioginės paslaugų teikimo išlaidos (be PVM) 5302,80 5302,80 5302,80 5265,63 5265,63 5265,63 5476,95
2.1. Medžiagos 626,21 626,21 626,21 598,87 598,87 598,87 697,00
2.2. Darbo užmokestis (su soc. draudimu) 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 4565,35 4761,87
2.3. Energija 69,15 69,15 69,15 69,70 69,70 69,70 78,72
2.4. Kitos tiesioginės išlaidos 42,09 42,09 42,09 31,71 31,71 31,71 39,36
3. Bendras pelnas 2016,78 2016,78 2016,78 2120,38 2120,38 2120,38 2016,48
4. Pridėtinės išlaidos (be PVM) 858,47 858,47 858,47 858,46 858,46 858,46 867,21
4.1. Nuoma 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00
4.2. Komunaliniai 44,83 44,83 44,83 43,46 43,46 43,46 44,83
4.3. Ryšiai 38,27 38,27 38,27 39,63 39,63 39,63 38,81
4.4. Reklama 57,40 57,40 57,40 57,40 57,40 57,40 65,60
4.5. Draudimas 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30
4.6. Amortizacija 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00
4.7. Palūkanos 8 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67
5. Pelnas prieš apmokęstinimą 1158,31 1158,31 1158,31 1261,92 1261,92 1261,92 1149,27
6. Pelno mokestis 15 173,74 173,74 173,74 189,28 189,28 189,28 172,39
7. Grynas pelnas 984,57 984,57 984,57 1072,64 1072,64 1072,64 976,88
Likutinis pelnas 984,57 1969,14 2953,71 4026,35 5098,99 6171,63 7148,51
Lūžio taškas 3113,78 3113,78 3113,78 3036,64 3036,64 3036,64 3223,82
MĖNESIAI
Eil. Nr. STRAIPSNIAI Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis Iš viso:
1. Pajamos iš realizavimo (be PVM) 7493,43 7493,43 7711,00 7711,00 7711,00 89727,66
2. Tiesioginės paslaugų teikimo išlaidos (be PVM) 5476,95 5476,95 5468,74 5468,74 5468,74 64542,36
2.1. Medžiagos 697,00 697,00 696,45 696,45 696,45 7855,59
2.2. Darbo užmokestis (su soc. draudimu) 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87 55963,32
2.3. Energija 78,72 78,72 74,07 74,07 74,07 874,92
2.4. Kitos tiesioginės išlaidos 39,36 39,36 36,35 36,35 36,35 448,53
3. Bendras pelnas 2016,48 2016,48 2242,26 2242,26 2242,26 25187,70
4. Pridėtinės išlaidos (be PVM) 867,21 867,21 866,66 866,66 866,66 10352,40
4.1. Nuoma 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00 6372,00
4.2. Komunaliniai 44,83 44,83 42,64 42,64 42,64 527,28
4.3. Ryšiai 38,81 38,81 40,45 40,45 40,45 471,48
4.4. Reklama 65,60 65,60 65,60 65,60 65,60 738,00
4.5. Draudimas 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 147,60
4.6. Amortizacija 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 1296,00
4.7. Palūkanos 8 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67 800,00
5. Pelnas prieš apmokęstinimą 1149,27 1149,27 1375,60 1375,60 1375,60 14835,30
6. Pelno mokestis 15 172,39 172,39 206,34 20.6,34 206,34 2225,25
7. Grynas pelnas 976,88 976,88 1169,26 1169,26 1169,26 12610,05
Likutinis pelnas 8125,39 9102,27 10271,53 11440,79 12610,05 12610,05
Lūžio
taškas 3223,82 3223,82 2981,28 2981,28 2981,28 37066,56
Lentelė Nr. 20 Pelno (nuostolio) ataskaita 2006m.
MĖNESIAI
Eil. Nr. STRAIPSNIAI Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa
1. Pajamos iš realizavimo (be PVM) 7428,92 7428,92 7428,92 7486,32 7486,32 7486,32 7528,69
2. Tiesioginės paslaugų teikimo išlaidos (be PVM) 5499,31 5499,31 5499,31 5477,5 5477,5 5477,5 5454,52
2.1. Medžiagos 626,20 626,20 626,20 614,23 614,23 614,23 587,66
2.2. Darbo užmokestis (su soc. draudimu) 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87
2.3. Energija 69,15 69,15 69,15 69,70 69,70 69,70 65,60
2.4. Kitos tiesioginės išlaidos 42,09 42,09 42,09 31,70 31,70 31,70 39,39
3. Bendras pelnas 1929,64 1929,64 1929,64 2008,82 2008,82 2008,82 2074,17
4. Pridėtinės išlaidos (be PVM) 833,31 833,31 833,31 837,15 837,15 837,15 834,68
4.1. Nuoma 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00
4.2. Komunaliniai 44,82 44,82 44,82 43,46 43,46 43,46 44,82
4.3. Ryšiai 38,26 38,26 38,26 43,46 43,46 43,46 39,63
4.4. Reklama 65,60 65,60 65,60 65,60 65,60 65,60 65,60
4.5. Draudimas 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30
4.6. Amortizacija 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00
4.7. Palūkanos 8 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00
5. Pelnas prieš apmokęstinimą 1096,33 1096,33 1096,33 1171,67 1171,67 1171,67 1239,49
6. Pelno mokestis 15 164,44 164,44 164,44 175,75 175,75 175,75 185,92
7. Grynas pelnas 931,89 931,89 931,89 995,92 995,92 995,92 1053,57
Likutinis pelnas 931,89 1863,78 2795,67 3791,59 4787,50 5783,43 6837,00
Lūžio taškas 3208,74 3208,74 3208,74 3120,20 3120,20 3120,20 3029,69
MĖNESIAI
Eil. Nr. STRAIPSNIAI Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis Iš viso:
1. Pajamos iš realizavimo (be PVM) 7528,69 7528,69 7600,85 7600,85 7600,85 90134,34
2. Tiesioginės paslaugų teikimo išlaidos (be PVM) 5454,52 5454,52 5478,81 5478,81 5478,81 65730,42
2.1. Medžiagos 587,66 587,66 607,34 607,34 607,34 7306,29
2.2. Darbo užmokestis (su soc. draudimu) 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87 4761,87 57142,44
2.3. Energija 65,60 65,60 73,25 73,25 73,25 833,10
2.4. Kitos tiesioginės išlaidos 39,39 39,39 36,35 36,35 36,35 448,59
3. Bendras pelnas 2074,17 2074,17 2122,04 2122,04 2122,04 24404,01
4. Pridėtinės išlaidos (be PVM) 834,68 834,68 831,95 831,95 831,95 10011,27
4.1. Nuoma 531,00 531,00 531,00 531,00 531,00 6372,00
4.2. Komunaliniai 44,82 44,82 42,64 42,64 42,64 527,22
4.3. Ryšiai 39,63 39,63 39,08 39,08 39,08 481,29
4.4. Reklama 65,60 65,60 65,60 65,60 65,60 787,20
4.5. Draudimas 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 147,60
4.6. Amortizacija 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 1296,00
4.7. Palūkanos 8 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00 400,00
5. Pelnas prieš apmokęstinimą 1239,49 1239,49 1290,09 1290,09 1290,09 14392,74
6. Pelno mokestis 15 185,92 185,92 193,51 193,51 193,51 2158,86
7. Grynas pelnas 1053,57 1053,57 1096,58 1096,58 1096,58 12233,88
Likutinis pelnas 7890,57 8944,14 10040,72 11137,3 12233,88 12233,88
Lūžio taškas 3029,69 3029,69 2980,83 2980,83 2980,83 37018,38
7.3. GRYNŲJŲ PINIGŲ SRAUTAI 2004 – 2006 m.
Lentelė Nr. 21 Grynųjų pinigų srautai 22004 m.
MĖNESIAI
STRAIPSNIAI Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis
A Piniginės įplaukos 33277,00 8277,00 8277,00 8348,00 8348,00 8348,00
1. Finansiniai rezervai 25000,00 0 0 0 0 0
Nuosavos lėšos 10000,00 0 0 0 0 0
Skolintos lėšos 15000,00 0 0 0 0 0
2. Realizacijos įplaukos (su PVM) 8169,00 8169,00 8169,00 8240,00 8240,00 8240,00
3. Amortizaciniai atskaitymai 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00
4. Kitos įplaukos 0 0 0 0 0 0
B Piniginės išlaidos 12167,74 2702,74 2702,74 2714,45 2714,45 2714,45
5. Ilgalaikio turto įsigijimas 9465,00 0 0 0 0 0
6. Paslaugų teikimo išlaidos (su PVM) 6448,01 6448,01 6448,01 6276,01 6276,01 6276,01
7. Apyvartinio kapitalo p.okytis 0 0 0 0 0 0
8. Paskolos gražinimas 517,00 517,00 517,00 517,00 517,00 517,00
Palūkanos 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00
Paskolos mokėjimas 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00
9. Mokėjimai biudžetui 2702,74 2702,74 2702,74 2714,45 2714,45 2714,45
Pelno mokestis 15 71,68 71,68 71,68 101,57 101,57 101,57
Mokamas PVM 18 2631,06 2631,06 2631,06 2612,88 2612,88 2612,88
C Grynųjų pinigų srautas 21109,26 5574,26 5574,26 5633,55 5633,55 5633,55
D Suminis pinigų srautas 21109,26 26683,52 32257,78 37891,33 43524,88 49158,43
MĖNESIAI
STRAIPSNIAI Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis Iš viso:
A Piniginės įplaukos 9078,00 9078,00 9078,00 8679,00 8679,00 8679,00 128146,00
1. Finansiniai rezervai 0 0 0 0 0 0 25000,00
Nuosavos lėšos 0 0 0 0 0 0 10000,00
Skolintos lėšos 0 0 0 0 0 0 15000,00
2. Realizacijos įplaukos (su PVM) 8970,00 8970,00 8970,00 8571,00 8571,00 8571,00 101850,00
3. Amortizaciniai atskaitymai 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 1296,00
4. Kitos įplaukos 0 0 0 0 0 0 0
B Piniginės išlaidos 2940,22 2940,22 2940,22 2846,26 2846,26 2846,26 43075,99
5. Ilgalaikio turto įsigijimas 0 0 0 0 0 0 9465,00
6. Paslaugų teikimo išlaidos (su PVM) 6356,40 6356,35 6356,35 6368,68 6368,68 6368,68 76347,20
7. Apyvartinio kapitalo pokytis 0 0 0 0 0 0 0
8. Paskolos gražinimas 517,00 517,00 517,00 517,00 517,00 517,00 6204,00
Palūkanos 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 100,00 1200,00
Paskolos mokėjimas 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 5000,00
9. Mokėjimai biudžetui 2940,22 2940,22 2940,22 2846,26 2846,26 2846,26 33610,99
Pelno mokestis 15 181,48 181,48 181,48 157,12 157,12 157,12 1535,55
Mokamas PVM 18 2758,74 2758,74 2758,74 2689,14 2689,14 2689,14 32075,42
C Grynųjų pinigų srautas 6137,80 6137,78 6137,78 5832,74 5832,74 5832,74 85070,01
D Suminis pinigų srautas 55296 61433,99 67571,77 73404,51 79237,25 85069,99 85070,01
Lentelė Nr. 22 Grynųjų pinigų srautai 2005 m.
MĖNESIAI
STRAIPSNIAI Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis
A Piniginės įplaukos 34033,33 9033,33 9033,33 9115,33 9115,33 9115,33
1. Finansiniai rezervai 25000,00 0 0 0 0 0
Nuosavos lėšos 10000,00 0 0 0 0 0
Skolintos lėšos 15000,00 0 0 0 0 0
2. Realizacijos įplaukos (su PPVM) 8925,33 8925,33 8925,33 9007,33 9007,33 9007,33
3. Amortizaciniai atskaitymai 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00
4. Kitos įplaukos 0 0 0 0 0 0
B Piniginės išlaidos 2916,99 2916,99 2916,99 2939,13 2939,13 2939,13
5. Ilgalaikio turto įsigijimas 0 0 0 0 0 0
6. Paslaugų teikimo išlaidos (su PVM) 6315,00 6315,00 6315,00 6269,68 6269,68 6269,68
7. Apyvartinio kapitalo pokytis 0 0 0 0 0 0
8. Paskolos gražinimas 483,33 483,33 483,33 483,33 483,33 483,33
Palūkanos 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67
Paskolos mokėjimas 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00
9. Mokėjimai biudžetui 2916,99 2916,99 2916,99 2939,13 2939,13 2939,13
Pelno mokestis 15 173,74 173,74 173,74 189,28 189,28 189,28
Mokamas PVM 18 2743,25 2743,25 2743,25 2749,85 2749,85 2749,85
C Grynųjų pinigų srautas 31116,34 6116,34 6116,34 6176,20 6176,20 6176,20
D Suminis pinigų srautas 31116,34 37232,68 43349,02 49525,22 55701,42 61877,62
MĖNESIAI
STRAIPSNIAI Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis Iš viso:
A Piniginės įplaukos 9246,33 9246,33 9246,33 9511,66 9511,66 9511,66 135720,00
1. Finansiniai rezervai 0 0 0 0 0 0 25000,00
Nuosavos lėšos 0 0 0 0 0 0 10000,00
Skolintos lėšos 0 0 0 0 0 0 15000,00
2. Realizacijos įplaukos (su PVM) 9138,33 9138,33 9138,33 9403,66 9403,66 9403,66 109424,00
3. Amortizaciniai atskaitymai 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 1296,00
4. Kitos įplaukos 0 0 0 0 0 0 0
B Piniginės išlaidos 8543,31 3008,31 3008,31 3107,54 3107,54 3107,54 41450,91
5. Ilgalaikio turto įsigijimas 5535,00 0 0 0 0 0 5535,00
6. Paslaugų teikimo išlaidos ((su PVM) 6616,86 6616,86 6616,86 6606,20 6606,20 6606,20 77423,22
7. Apyvartinio kapitalo pokytis 0 0 0 0 0 0 .0
8. Paskolos gražinimas 483,33 483,33 483,33 483,33 483,33 483,33 5800,00
Palūkanos 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67 66,67 800,00
Paskolos mokėjimas 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 5000,00
9. Mokėjimai biudžetui 3008,31 3008,31 3008,31 3107,54 3107,54 3107,54 35915,91
Pelno mokestis 15 172,39 172,39 172,39 206,34 206,34 206,34 2225,25
Mokamas PVM 18 2835,92 2835,92 2835,92 2901,20 2901,20 2901,20 33690,66
C Grynųjų pinigų srautas 703,02 6238,02 6238,02 6404,12 6404,12 6404,12 94269,04
D Suminis pinigų srautas 62580,64 68818,66 75056,68 81460,80 87864,92 94269,04 94269,04
Lentelė Nr. 23 Grynųjų pinigų srautai 2006 m.
MĖNESIAI
STRAIPSNIAI Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis
A Piniginės įplaukos 34167,66 9167,66 9167,66 9237,66 9237,66 9237,66
1. Finansiniai rezervai 25000,00 0 0 0 0 0
Nuosavos lėšos 10000,00 0 0 0 0 0
Skolintos lėšos 15000,00 0 0 0 0 0
2. Realizacijos įplaukos (su PVM) 9059,66 9059,66 9059,66 9129,66 9129,66 9129,66
3. Amortizaciniai atskaitymai 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00
4. Kitos įplaukos 0 0 0 0 0 0
B Piniginės išlaidos 3050,05 3050,05 3050,05 3095,14 3095,14 3095,14
5. Ilgalaikio turto įsigijimas 0 0 0 0 0 0
6. Paslaugų teikimo išlaidos (su PVM) 6971,51 6971,51 6971,51 7089,18 7089,18 7089,18
7. Apyvartinio kapitalo pokytis 0 0 0 0 0 0
8. Paskolos gražinimas 450,00 450,00 450,00 450,00 450,00 450,00
Palūkanos 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00
Paskolos mokėjimas 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00
9. Mokėjimai biudžetui 3050,05 3050,05 3050,05 3095,14 3095,14 3095,14
Pelno mokestis 15 164,44 164,44 164,44 175,75 175,75 175,75
Mokamas PVM 18 2885,61 2885,61 2885,61 2919,39 2919,39 2919,39
C Grynųjų pinigų srautas 31117,61 6117,61 6117,61 6142,52 6142,52 6142,52
D Suminis pinigų srautas 31117,61 37235,22 43352,83 49495,35 55637,87 61780,39
MĖNESIAI
STRAIPSNIAI Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis Iš viso:
A Piniginės įplaukos 9237,66 9289,33 9289,33 9289,33 9377,33 9377,33 136215,90
1. Finansiniai rezervai 0 0 0 0 0 0 25000,00
Nuosavos lėšos 0 0 0 0 0 0 10000,00
Skolintos lėšos 0 0 0 0 0 0 15000,00
2. Realizacijos įplaukos (su PVM) 9129,66 9181,33 9181,33 9181,33 9269,33 9269,33 109919,90
3. Amortizaciniai atskaitymai 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 108,00 1296,00
4. Kitos įplaukos 0 0 0 0 0 0 0
B Piniginės išlaidos 3095,14 3083,89 3083,89 3083,89 3112,05 3112,05 37023,39
5. Ilgalaikio turto įsigijimas 0 0 0 0 0 0 0
6. Paslaugų teikimo išlaidos (su PVM) 7089,18 6918,53 6918,53 6918,53 6944,85 6944,85 83772,21
7. Apyvartinio kapitalo pokytis 0 0 0 0 0 0 0
8. Paskolos gražinimas 450,00 450,00 450,00 450,00 450,00 450,00 5400,00
Palūkanos 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00 33,00 400,00
Paskolos mokėjimas 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 417,00 5000,00
9. Mokėjimai biudžetui 3095,14 3083,89 3083,89 3083,89 3112,05 3112,05 37023,39
Pelno mokestis 15 175,75 185,92 185,92 185,92 193,51 193,51 2158,86
Mokamas PVM 18 2919,39 2897,97 2897,97 2897,97 2918,54 2918,54 34864,53
C Grynųjų pinigų srautas 6142,52 6205,44 6205,44 6205,44 6265,28 6265,28 99192,55
D Suminis pinigų srautas 67922,91 74128,35 80333,79 86539,23 92804,51 99192,55 99192,55
7.4. BALANSINIS PLANAS 2004 – 2006 m.
Lentelė Nr. 24 Balansinis planas 2004 – 2006 m.
Eil.
Nr. STRAIPSNIAI METAI
Dabar 2004 m. 2005 m. 2006 m.
1. ILGALAIKIS TURTAS 7 000,00 7 000,00 7 000,00 7 000,00
Žemė
Pastatai
Įrangimai ir mašinos
Biuro įranga
Transporto priemonės 7 000,00 7 000,00 7 000,00 7 000,00
2. TRUMPALAIKIS TURTAS 10 0000,00 10 000,00 10 000,00 10 000,00
Debitoriniai įsiskolinimai
Pinigai kasoje 10 000,00 10 000,00 10 000,00 10 000,00
Kitas trumpalaikis turtas
Visas turtas 17 000,00 17 000,00 17 000,00 17 000,00
3. ILGALAIKIAI ĮSIPAREIGOJIMAI 15 000,00
Banko paskolos 15 000,00
Kiti įsipareigojimai
4. TRUMPALAIK.IAI ĮSIPAREIGOJIMAI
Kreditoriniai įsiskolinimai
Banko paskolos
Kiti
Visi įsipareigojimai 15 000,00
5. SAVININKO NUOSAVYBĖ
Akcinis kapitalas
Rezervai
Pelnas 8 177,97 12 610,05 12 233,88
Visi įsipareigojimai ir savininko
Nuosavybė 23 177,97 12 610,05 12 333,88
7.5. GRYNOSIOS DABARTINĖS VERTĖS (NPV) APSKAIČIAVIMAS
Lentelė Nr. 25 NPV apskaičiavimas
Metai Pinigų srautai Diskonto 6,8 reikšmė Diskontuoti pinigų srautai
2003 ¬ 15 000,00 1 15 000,00
2004 85 070,01 0,93632 79 652,75
2005 94 269,04 0,87671 82 646,61
2006 99 192,55 0,82089 81 426,17
Iš viso: 263 531,60 228 725,53
NPV 1,50 . Tai reiškia, jog investicijos į verslą apsimoka, nes 1,50 11
Lentelė Nr. 26 Naudos – kaštų santykis
Metai Pajamos Išlaidos Diskonto norma 6,8 Diskontuotos
pajamos Diskontuotos išlaidos
2003 15 000,00 1 15 000
2004 83 517,00 73 803,48 0,93632 78 198,64 69 103,67
2005 89 727,66 74 894,76 0,87671 78 665,14 65 660,98
2006 90 134,34 75 741,69 0,82089 73 990 37 62 175,59
230 854,15 211 940,24
Šis projektas yra priimtinas, nes diskontuotų pajamų ir diskontuotų išlaidų santykis yra 1,3 1.
7.6. VIDINĖ GRAŽOS NORMA
Lentelė Nr. 27 NPV2 apskaičiavimas, esant aukštesnei diskonto normai
Metai Pinigų srautai Diskonto 600 reikšmė Diskontuoti pinigų srautai
2003 ¬ 15 000,00 1 15 000,00
2004 85 070,01 0,14285 12 152,85
2005 94 269,04 0,02040 1 923,85
2006 99 192,55 0,00291 289,19
Iš viso: 263 531,60 634,11
NPV2 415,59
Vidinei gražos normai apskaičiuoti taikysime aritmetinį metodą, t.y. pagal šią formulę:
NPV1 .
IRR = r1 + (r2 – r1) NPV1 – NPV2 , kur r1 – žemesnė diskonto norma
r2 – aukštesnė diskonto norma
NPV1 – grynoji dabartinė vertė, esant
žemesnei diskonto normai.
NPV2 – grynoji dabartinė vertė, esant
aukštesnei diskonto normai.
IRR 6,8 + (600 6,8 ) 0,04578
7.7. PAGRINDINIAI FINANSINIAI RODIKLIAI 2004 – 2006 m.
Lentelė Nr. 28 Pagrindiniai finansiniai rodikliai 2004 – 2006 m.
Pelno norma (marža) METAI
2004 2005 2006
Bendrojo pelno norma (bruto) 0,23252 0,28071 0,27075
Veiklos pelno norma (neto) 0,13182 0,17978 0,17406
Grynojo pelno norma 0,09792 0,14053 0,13572
Pelningumas
Nuosavo kapitalo pelningumas (ROE) 0,81780 1,26101 1,22339
Investicijų pelningumas (ROI) 0,55165 0,78883 0,74317
Turto pelningumas (ROA) 0,48106 0,74177 0,71964
Padengimas
Bendrasis padengimas 1,42857 1,42857 1,42857
Palūkanų padengimas 10,1746 21,16413 40,22185
Finansinis stabilumas
Finansinės autonomijos 0,66667 0,66667 0,66667
Apyvartumas
Turto apyvrtumas 4,91276 5,27809 5,30202
Apyvartinio kapitalo apyvartumas 8,3517 8,97276 9,01343
Medžiagų apyvartumas 10,67945 11,42214 12,33654.