Mobiliojo ryšio operatoriai Lietuvoje

Turinys

1. Įvadas 3

2. Bendros visų operatorių teikiamos paslaugos 3

3. Tele2 mobiliojo ryšio operatoriaus išskirtinės paslaugos 7

3.1. TELE2.INTERNET technologija 7

3.2. C GATES 7

4. Omnitel mobiliojo ryšio operatoriaus išskirtinės paslaugos 9

4.1. WLAN 9

4.2. OMNI DSL 9

4.3. Būsto informacijos valdymo sistema „Namas“ 10

4.4. Fakso paštas 12

4.5. „Mobilioji sekretorė“ 12

4.6. EDGE 12

4.7. OMNI CONNECT 13

4.8. Peradresavimas 13

4.9. OMNI elektroninis paštas, prieigos būdai 14

4.10. Balso paštas 14

5. Bitė GSM mobiliojo ryšio operatoriaus išskirtinės paslaugos 15

5.1. SAT SIM 15

5.2. BITE INTERNETAS 15

5.3. ELEKTRONINIS PAŠTAS 17

5.4. SKAMBUČIŲ REGISTRAS, PERADRESAVIMAS, BALSO PAŠTAS 17

6. Išvados 18

7. Literatūra 181. Įvadas

Mobiliojo ryšio operatorius – telekomunikacines paslaugas teikianti bendrovė. Šiuo metu Lietuvoje veikia 3 didžiausi mobiliojo ryšio operatoriai:

1. Omnitel

2. Bitė GSM

3. Tele2

Šis referatas yra skirtas palyginti iir įvertinti mobiliojo ryšio operatorių teikiamas ir ateityje numatomas teikti paslaugas. Referate bandysiu atsakyti į klausimą kokį operatorių geriausia būtų pasirinkti atsižvelgiant į kokybės bei paslaugų gausą. Operatoriai bus lyginami pagal paslaugas, kurias teikia visos trys bendrovės ir atskirai kiekvienos bendroves savitas paslaugas.2. Bendros visų operatorių teikiamos paslaugos

1. Skambučiai ir pokalbiai Lietuvoje, tarptautiniai ir tarptinkliniai (skambinant į kitus tinklus) pokalbiai

2. SMS – Trumpųjų tekstinių žinučių paslauga (SMS – angl. Short Message Service) leidžia siųsti ir gauti iki 160 simbolių ilgio tekstines žinutes.

SMS PPrivalumai:

• SMS žinutes patogu siųsti tada, kai skambinti telefonu būtų nepriimtina, pavyzdžiui, kai gavėjas yra verslo susitikime, koncerte, paskaitose ir pan.

• SMS paslauga patogi siunčiant adresus, telefono numerius, nes žinutes galima išsaugoti telefono atmintyje.

• Iš daugelio telefono aparatų galima tiesiogiai paskambinti žžinutėje atsiųstu telefono numeriu arba pačiam siuntėjui.

• SMS paslaugomis patogu naudotis esant užsienyje, nes siuntėjas moka tik žinutės siuntimo kainą, o adresatas ją gauna nemokamai.

• SMS siuntimas kainuoja daug pigiau, nei pokalbis mobiliuoju telefonu.

3. WAP (Wireless Application Protocol) – tai specialus duomenų perdavimo protokolas bevieliams įrenginiams, tarp jų ir mobiliesiems telefonams, jungiantis dvi – mobiliojo ryšio ir interneto technologijas. Su WAP technologija palaikančiais telefonais galima lengvai ir patogiai susisiekti su interneto informacijos saugyklomis ir po jas naršyti.

WAP puslapiuose informacija yra perduodama specialiu protokolu. WAP protokolas “išverčia” internetiniuose serveriuose esančią informaciją į mobilaus ryšio priemonėms suprantamą formatą. Puslapiai, kuriuose talpinama informacija, turi būti parašyti specialia WML (Wireless Markup Language) kalba.

Naudotis WAP paslauga mobiliuoju telefonu yra beveik tas pats, kas naršyti po iinternetą kompiuteriu. Naudojantis mobiliuoju telefonu WAP pagalba galima perskaityti naujienas, užsisakyti polifonines melodijas, žaidimus ir atlikti daugybę kitų įdomių dalykų.

Kam skirta WAP paslauga?

WAP yra miniatiūrinis internetas. Juo naudodamiesi galite perskaityti naujienas, dalyvauti pokalbių svetainėse, žaisti žaidimus ir atlikti daugybę kitų veiksmų.

Kas yra GPRS?

GPRS leidžia naudotis WAP, naršyti po internetą ir greitai bei saugiai parsisiųsdinti duomenis. Papildomas privalumas yra tas, kad prisijungus prie interneto jūsų telefonas nebus užimtas ir į suskambėjusį telefoną visada galėsite atsakyti. Po skambučio galėsite lengvai ggrįžti į GPRS seansą. Duomenys, kurie buvo siunčiami iki skambučio, niekur nedingsta. WAP per GPRS veikia žymiai greičiau nei per GSM. Prisijungimo tipas priklauso nuo to, kokį turite mobilųjį telefoną.

Ko reikia, kad galėčiau naudotis WAP?

Mobiliojo telefono, turinčio WAP funkciją per GSM arba GPRS. Taip pat mobilusis telefonas turi būti su WAP nustatymais.

Ar telefonu su WAP galima naršyti po įprastinius interneto puslapius?

Ne. Įprastiniai interneto puslapiai užrašomi kodine HTML kalba (hipertekstinių dokumentų aprašų kalba), o WAP puslapiai yra kuriami WML kalba (belaidžio tinklo tekstų kūrimo kalba).

Be to, galite jungti savo telefoną su WAP prie kompiuterio kaip išorinį modemą. Tam reikia specialios kompiuterio programos ir kompiuterio jungiamojo laido. Telefoną taip pat galima pajungti ir per infraraudonųjų spindulių sąsają (IR ryšį). Išsamesnės informacijos teiraukitės vietinio mobiliųjų telefonų gamintojo atstovo arba kompiuterių prekybos salonuose.

Kokia sparta duomenis galima parsisiųsti į telefoną?

Jeigu naudojatės WAP per GSM, didžiausia galima sparta nuo 9,6 kB/s. iki 14,4 kB/s.

Jeigu naudojatės WAP per GPRS, didžiausia sparta yra 53,4 kB/s. Didžiausia sparta gali skirtis, tai priklauso nuo telefono modelio, atstumo iki bazinės stoties, tinklo apkrovimo ir kitų faktorių. Faktiškai sparta svyruoja nuo 20 iki 40 kB/s.

WAP paslaugos privalumų apibendrinimas:

• Mobiliuoju telefonu galite naršyti po visame pasaulyje esančias interneto svetaines. <

• Paslaugos, informacija, pramogos tampa visada pasiekiamos iš mobiliojo telefono.

• Prisijungti prie interneto galima bet kurioje vietoje.

4. MMS (angl. Multimedia Messaging Service) – tai daugiaformačių pranešimų paslauga.

Kam skirta MMS paslauga?

MMS ž.inute galite siųsti ilgus sveikinimų tekstus, paveikslėlius, nuotraukas, animaciją, įvairius garsus, muziką ar patinkančią melodiją. MMS žinutes galite siųsti ir elektroniniu paštu sau ar savo draugui. Atsižvelgiant į mobiliojo telefono modelį, MMS žinutėje telpa tūkstantis simbolių (siunčiant SMS žinutes, telpa tik 160 simbolių).

Per kiek laiko gaunama MMS?

Tai trunka šiek tiek ilgiau nei siunčiant paprastą SMS žinutę.

Ar kaip nors ribojamas MMS žinutės dydis siunčiant ją į kitą mobilųjį telefoną?

MMS dydį pirmiausiai lemia mobiliojo telefono atminties dydis. Daugeliu telefonų galima siųsti ir priimti ne didesnius kaip 30 kB dydžio MMS žinutes.

Kokius vaizdo ir garso formatus galiu naudoti siunčiant MMS žinutę?

Tai priklauso nuo jūsų mobiliojo telefono modelio.

Šiuo metu dažniausiai naudojami rinkmenų formatai yra šie:

• Vaizdo formatai: JPEG, GIF

• Garso formatai: MIDI, WAV, AMR, MP3

5. GPRS – (General Packet Radio Service) tai duomenų perdavimo GSM tinklu technologija. Pagrindinis jos pranašumas – kad ši technologija pasižymi kelis kartus didesniu duomenų perdavimo greičiu, nes duomenys perduodami paketiniu būdu.

Naudodamiesi GPRS Jūs esate nuolat prisijungę prie tinklo, todėl reikiamą informaciją gaunate akimirksniu. Be to, naudodamiesi GPRS sutaupote, nes mmokate ne už laika kurį praleidžiate prisijungę, o už perduotą duomenų kiekį.

Internetas per GPRS. Net keliaudami galėsite naršyti savo mėgstamiausius interneto puslapius. Prijungę GPRS telefoną prie nešiojamo arba delninio kompiuterio, visuomet turėsite prieigą prie interneto. Norintys maksimaliai išnaudoti darbo galimybes gali apsilankyti interneto tinklalapiuose, susijusiuose su kasdieniniu darbu

Įranga.: Tereikia turėti GPRS telefoną ir nešiojamą arba delninį kompiuterį.

6. Balso paštas yra paslauga, veikianti panašiai kaip automatinis atsakiklis. Tai galimybė palikti Jums trumpą balso žinutę, kai Jūs neatsiliepiate arba esate nepasiekiamas.

7. Skambučio nukreipimas – paslauga leidžianti nukreipti skambutį į pasirinktą kitą telefono numerį arba į balso pašto dėžutę, kai ji yra aktyvuota. Nukreipti skambučius arba atšaukti skambučių nukreipimą galima naudojantis daugelio telefonų meniu. Jeigu telefono meniu nėra skambučių nukreipimo funkcijos, tai galima atlikti telefono klavišais.

8. Konferencinis pokalbis – paslauga leidžianti tuo pačiu metu kalbėti su keliais pašnekovais.

Veikimo principas:

• Pokalbio iniciatorius gali susisiekti su penkiais pašnekovais. Esant reikalui, konferencinio ryšio dalyvių skaičių galima padidinti, nes kiekvienas iniciatoriaus pašnekovas gali susisiekti dar su keturiais abonentais. Pokalbyje vienu metu gali dalyvauti iki 30 asmenų!

• Visos šio ryšio atšakos yra lygiavertės, todėl kiekviena iš jų gali būti bet kada laikinai arba galutinai nutraukta nepaisant kitų.

9. Verslo klientai. Tai yra specialios paslaugos teikiamos verslo klientams. Per pastaruosius metus bendrai verslo

klientų skaičius sumažėjo 1,8 %. Verslo klientų pokyčiai kiekvienoje mobiliojo ryšio bendrovėje atsispindi Lentelėje 1.

Lentelė 1

Bendrovė

Laikotarpis „Omnitel“ „Bitė GSM“ „TELE 2“

2004 m. I pusm. 61,9% 31,7% 3,7%

2005 m. I pusm. 50,9% 37,7% 8,3%

10. Išankstinis mokėjimas. Kiekviena bendrovė be paprasto abonento siūlo ir išankstinio mokėjimo korteles. Ši paslauga priimtinesnė jaunesnio amžiaus žmonėms, kurie neturi galimybės kiekvieną mėnesį mokėti gana dideles sąskaitas. Be to tai kartu yra ir šioks toks ribojimas, nes tu negali prašnekėti daugiau nei yra tavo sąskaitoje. Bendrai visa išankstinių mokėjimų rinka augo 63%. Kiekvieno mobiliojo ryšio operatoriaus išankstinių mmokėjimų kortelių rinkos pokyčiai atsispindi Lentelėje 2.

Lentelė 2

Bendrovė

Laikotarpis „Omnitel“ „Bitė GSM“ „TELE 2“

2004 m. 32,2% 29,1% 38,7%

2005 m. 31,5% 26,7% 41,4%.3. Tele2 mobiliojo ryšio operatoriaus išskirtinės paslaugos

3.1. TELE2.INTERNET technologija

TELE2.INTERNET sistema – tai telekomunikacinis tinklas, įrengtas naudojant naujausias šviesolaidines technologijas. Moderni įranga leidžia perduoti milžiniškus duomenų kiekius, o duomenų perdavimo kokybei įtakos neturi nei atstumas, nei vartotojų skaičius.

Daugiau kaip 70000 Vilniaus gyventojų jau naudojasi “C gates” teikiamomis kabelinės televizijos ar TELE2.INTERNET paslaugomis.

TELE2.INTERNET paslaugos privalumai:

• visada laisva telefono linija;

• pastovus ryšys 24 valandas per parą;

• ryšio patikimumas ir greičio stabilumas;

• Jūsų gaunamo ppašto apsauga nuo virusų.

TELE2.INTERNET paslauga paprasta pradėti naudotis:

Standartiniu prijungimo atveju Jums nereikia pirkti ar nuomotis brangios įrangos (kabelinio modemo). Jūsų kompiuteryje tik turi būti instaliuota tinklo plokštė su 10BaseT (“vytos poros”) jungtimi.3.2. C GATES

„C gates“ – tai paslaugos vardas, kkurį naudoja dvi kabelinės televizijos bendrovės -„Trigeris“ ir „Kabeliniai ryšių tinklai“, sudariusios jungtinės veiklos sutartį. „C gates“ ženklas rinkoje pasirodė 1997 metais, kai bendrovės „Trigeris“ ir „Kabeliniai ryšių tinklai“ pradėjo vystyti šviesolaidinius kabelinius tinklus, tuo būdu atverdamos klientams galimybę pasinaudoti teikiamais naujų technologijų pranašumais. Iki 2002 metų į „C gates“ kabelinės TV tinklą investuota daugiau nei 20 mln. litų. „C gates“ kabelinės televizijos paslaugomis gali naudotis dešimties Vilniaus seniūnijų gyventojai. Šiuo metu „C gates“ savo klientams retransliuoja virš 40 televizijos programų, o lietuviškų televizijos stočių programas optiniais kabeliais retransliuoja tiesiai iš Vilniaus televizijos bokšto, kas leidžia pateikti puikios kokybės vaizdą. Kabelinio interneto paslaugos pradėtos teikti 2000 metų rugpjūčio mėnesį, TELE2.INTERNET paslaugos vardu. Kompanija TELE2 AB šiuo metu yra viena didžiausių ttelekomunikacijų bendrovių Europoje, teikianti mobiliojo bei fiksuoto telefoninio ryšio, kabelinės televizijos, interneto bei duomenų perdavimo paslaugas. TELE2 AB ryšio paslaugomis naudojasi 13,9 milijonai gyventojų 22 Europos valstybėse. Lietuvoje TELE2 AB valdomos bendrovės šiuo metu teikia kabelinės televizijos, kabelinio interneto ir mobiliojo ryšio paslaugas, naudodama „C gates“, TELE2.INTERNET ir kitus TELE2 paslaugų ženklus.

Paveikslėlis 14. Omnitel mobiliojo ryšio operatoriaus išskirtinės paslaugos

4.1. WLAN

WLAN (Wireless LAN) – visiems prieinama interneto prieiga (bevielis internetas), veikianti IEEE 802.11b standartu. Trumpo technologijos pavadinimo – Wi-Fi ženklas šiandien sutinkamas bbeveik ant kiekvieno nešiojamo kompiuterio. Wi-Fi veikia 2,4 GHz dažnių juostoje, maksimalus duomenų perdavimo greitis – iki 11 Mbps.

Kodėl bevielis internetas?

• Tai laisvė geru greičiu jungtis prie interneto (ir prie įmonės vidaus tinklo) ten, kur labiausiai to prireikia: laukiant oro uoste, viešbutyje, konferencijų salėje ar kavinėje.

• Nereikia ieškoti fiksuotos ryšio linijos ar vietinio tinklo rozetės, bevielis internetas pasiekiamas visoje patalpoje.

• Su „Omnitel“ sprendimu saugiam prisijungimo prie vidaus tinklo bet kurioje WLAN zonoje galėsite dirbti lyg savo biure.

Ko reikia, norint pasinaudoti “Omnitel” WLAN?

• Wi-Fi (WLAN) palaikančio nešiojamojo kompiuterio. Jei kompiuteryje nėra integruoto WLAN modulio, reikalinga WLAN PCMCIA kortelė (Nokia D211, Cisco Aironet 350).

• Būti „Omnitel“ WLAN ryšio zonoje.

Kur veikia „Omnitel“ WLAN?

• Tarptautiniame Vilniaus oro uoste;

• Sporto, pramogų ir verslo centre FORUM PALACE;

• LUKOIL degalinėje šalia Kauno, Kumpių kaime, greta greitkelio Vilnius–Klaipėda.4.2. OMNI DSL

OMNI DSL – tai nuolatinis ryšys su internetu laidine telefono linija, kuri tuo pačiu metu gali būti naudojama ir pokalbiams. OMNI DSL paslauga teikiama naudojant greito interneto ryšio DSL technologiją. Paslauga teikiama „Omnitel“ ir kitų operatorių verslo ir privatiems klientams.

Privalumai:

• Nuolatinis, 24 valandas per parą, ryšys su internetu.

• Neribojamas ir neapmokestinamas perduodamos informacijos kiekis ir naudojimosi laikas.

• Duomenų siuntimo greitis – 512 Kbps.

• Laisva pokalbiams telefono linija – pokalbiai ir naršymas internete gali vykti tuo pačiu metu ta ppačia linija.

• Fiksuotas mokestis, leidžiantis įmonei planuoti savo išlaidas interneto ryšiui.4.3. Būsto informacijos valdymo sistema „Namas“

Būsto informacijos valdymo sistema „Namas“ – tai UAB “Sakura” sukurto valdiklio su įvairiais davikliais ir valdymo grandinėmis sistema, įrengiama gyventojo būste ir leidžianti per mobilųjį telefoną stebėti, valdyti ir gauti informaciją apie namo energijos, šilumos, vandentiekio ir kitos įrangos būklę. Būsto šeimininkas gali valdyti šią sistemą iš bet kurios vietos savo mobiliuoju telefonu, “Omnitel” teikiamų SMS paslaugų pagalba.

Būsto informacijos valdiklis suteikia galimybę:

• rūpintis savo būstu per nuotolį,

• taupyti būsto priežiūrai skirtas lėšas ir laiką,

• pagerinti būsto saugumą,

• sumažinti rūpesčius dėl toli esančios nuosavybės.

Vartotojai:

• Būsto informacijos valdymo sistema tinka butų, gyvenamųjų namų, sodybų, vasarnamių, pirčių, šiltnamių šeimininkams.

• Sistema labiausiai tinka turintiems kelis butus, namus ar kitokį būstą skirtingose vietovėse, kai nėra patogių galimybių ar laiko nuolat lankytis ir prižiūrėti juos.

Privalumai:

• Įrengęs būsto informacijos valdymo sistemą, šeimininkas per nuotolį galės sužinoti apie savo būsto būklę ir valdyti jame įrengtas elektros, vandentiekio, šildymo, dujų, vėdinimo, saugos, priešgaisrinę ir kitas sistemas.

• Dažniausiai kelių būstų savininkai susiduria su nepatogumais prižiūrėdami kitoje vietovėje esančius namus, vasarnamius ar butus. Ne sezono metu vasarnamiai ar turimos kaimo sodybos ilgą laiką būna be šeimininko. Vasarnamiai dažniausiai lankomi savaitgaliais ar per atostogas, o tuo metu lieka be ppriežiūros nuolatinė gyvenamoji vieta mieste – butas ar namas. Būdamas vienoje vietoje, šeimininkas jaučia nuolatinį rūpestį dėl kito būsto, jo aplinkos ir įrangos būklės. Išvykstant į tolimesnę kelionę, nukenčia bute, name ar jo kieme likę augalai.

• Įrengus sistemą, būsto šeimininkas gali nuolat patikrinti, reguliuoti arba gauti perspėjimus į mobilųjį telefoną apie patalpų nustatytų temperatūrų pasikeitimus. Ši sistemos galimybė patogi žiemą, kai svarbu palaikyti patalpų šilumą, kad nebūtų pakenkta vamzdynams, radiatoriams ar pačiam pastatui. Siunčiant sistemai SMS, galima keisti visų ar atskirų patalpų temperatūrą ar jos kitimo režimus.

• Jei būste įrengta vėdinimo-kondicionavimo sistema, ją taip pat galima valdyti per nuotolį.

• Prie būsto informacinės sistemos gali būti prijungta ir namo priešgaisrinės apsaugos sistema. Suveikus priešgaisrinei signalizacijai, apie tai būsto šeimininkas informuojamas SMS žinute.

• Įvykus vandentiekio, dujų ar elektros sistemos avarijai, šeimininkas apie tai nedelsiant informuojamas ir gali SMS pagalba išjungti vandens, dujų ar elektros tiekimą būste. Taip galima išvengti dėl avarijos padarytų nuostolių arba juos sumažinti.

• Po ilgesnės pertraukos, vykstant į savo būstą, šeimininkas gali iš anksto įjungti vandens pašildymo boilerį ar sauną, kad atvykus nereiktų laukti, kol sušils vanduo ar įkais pirtis.

• Jei bute tenka ilgesniam laikui palikti be priežiūros akvariumą ar naminį gyvūnėlį, sistema gali būti panaudota jiems pamaitinti

ar pagirdyti. Prie sistemos prijungus šviesas ar muzikos įrangą, galima imituoti šeimininko buvimą, iš tikrųjų jam nesant namie.

• Namo kieme ar sode įrengta drėkinimo sistema taip pat gali būti valdoma per nuotolį. SMS komandų pagalba šeimininkas gali įjungti augalų ar pievelės laistymo sistemą.

• Sistema gali pranešti šeimininkui apie neuždarytas duris, langus ar vaikų paliktus atidarytus kiemo vartelius.

• Sistema gali būti naudojama ir kaip signalizacija, jei prie jos daviklių prijungiami įėjimai į būstą ar atskira apsaugos sistema. Pranešimai apie įvykius gali bbūti siunčiami šeimininkui ar patikėtam asmeniui, pvz., kaimynui, kuri prižiūri paliktą būstą.

Veikimas:

• Būste įrengiama informacinė sistema veikia su “Omnitel” SIM kortele. Prie jos prijungiama norima stebėti (16 jungčių) ir valdyti (15 jungčių) būsto įranga. Pakeičiami ir sureguliuojami sistemos nustatymai, pranešimų siuntimo ir komandų gavimo telefonų numeriai (2 numeriai). Sistema įjungiama ir pradedama eksplo.atuoti.

• Būsto schema

• Suveikus sistemos davikliams, prie kurių prijungta būsto įranga, šeimininkui siunčiami SMS pranešimai, nurodant, kuris daviklis suveikė. Sistemos daviklių būsenos šeimininkas gali užklausti pats, siųsdamas atitinkamas SMS žžinutes. Sistema į mobilųjį telefoną grąžina SMS žinutę su išvardintomis visų daviklių būsenomis.

• Esant reikalui, galima keisti stebimų daviklių temperatūrų ribas. Sistemai siunčiama komanda, nurodant daviklius ir temperatūrų rėžius.

• Šeimininkas gali įjungti arba išjungti įrangą, prijungtą prie būsto informacinės sistemos vvaldymo jungčių (pvz., patalpos šildymą). Sistema vykdo tik teisingu slaptažodžiu patvirtintas komandas. Šeimininkas, siųsdamas SMS, slaptažodį gali keisti.4.4. Fakso paštas

Fakso paštas – tai papildoma balso pašto paslauga, skirta faksogramoms priimti ir saugoti. Fakso paštas gali veikti su skirtuoju fakso numeriu ir be jo. Jei turite balso ir fakso pašto dėžutę su skirtuoju fakso numeriu – faksogramas gaunate atskiru fakso numeriu be jokio išankstinio pasiruošimo. Skirtasis fakso numeris yra reikalingas, jei norite gauti faksogramas kelionėje, vizitinėje kortelėje nurodyti asmeninį fakso numerį, visuomet žinoti, kad Jums skirta informacija nepakliuvo į kitas rankas. Jei turite balso ir fakso pašto dėžutę be skirtojo fakso numerio, faksogramas gaunate savo telefono numeriu (neturite atskiro fakso numerio). Neturėdami skirtojo fakso numerio, faksogramos gavimui turite paruošti telefoną.4.5. „Mobilioji ssekretorė“

„Mobilioji sekretorė“ – tai nemokami pranešimai apie praleistus skambučius, kai telefonas buvo išjungtas ar už ryšio zonos ribų, trumposiomis SMS žinutėmis.

Privalumai:

• būsite nemokamai informuoti SMS žinute apie visus skambučius, kuriuos praleidote kol Jūsų telefonas buvo išjungtas arba buvote už ryšio zonos ribų;

• Jums nieko nereikia daryti – SMS žinutes gausite automatiškai;

• gausite pranešimą net apie skambutį į Jūsų balso pašto dėžutę, kai skambinantysis nepaliko balso pranešimo;

• neatsakyti skambučiai fiksuojami Jums esant ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, ir tai Jums nnieko nekainuoja;

• skambinantysis už praleisto skambučio užfiksavimą nieko nemoka;

• SMS žinutės tekste matysite visą informaciją: kas, kada ir kiek kartų jums skambino;

• gavę informuojančią SMS žinutę ir pasinaudoję telefono aparato funkcijomis, galėsite net nerinkdami abonento numerio jam greitai paskambinti (priklauso nuo naudojamo telefono aparato galimybių);

• artimiausioje ateityje galėsite peržiūrėti savo praleistus skambučius internete.4.6. EDGE

EDGE (Enhanced Data for GSM Evolution) – tai aukštesnė paketinio duomenų perdavimo GSM tinkle pakopa. Jai naudoti reikalingas EDGE palaikantis telefonas, EDGE užtikrina iki 4 kartų didesnį nei GPRS (iki 59 Kbps per vieną laiko intervalą) duomenų perdavimo greitį, o vartotojui EDGE naudojimas niekuo nesiskiria nuo GPRS.4.7. OMNI CONNECT

– darbui už biuro ribų skirtas paslaugų ir priemonių rinkinys, leidžiantis praktiškai iš bet kurios vietos ir bet kuriuo metu bevieliu ryšiu jungtis prie interneto ar įmonės tinklo. Tai užtikrina visas bevielių technologijų kompleksas. Technologija WLAN kartu su „Omnitel“ GPRS/EDGE sudaro pilną paslaugų rinkinį mobiliai darbo vietai. Nesant WLAN, galima naudoti GPRS/EDGE ryšį, o WLAN zonoje greitesniu WLAN ryšiu galima atsisiųsti didesnius laiškus ar failus.

– tai:

• „Omnitel“ tinkle veikiančios GPRS, EDGE, WLAN (Wi-Fi) technologijos,

• Kompiuterio kortelė–modemas,

• Sprendimas saugiam prisijungimui prie įmonės vidaus tinklo.

Su „Omni Connect“ bus pasiekiama ne tik informacija internete ar elektroninis paštas. Kolektyviniai kalendoriai, užduočių paskirstymas ir ppriminimai, užsakymų priėmimas iš keliaujančių vadybininkų, prieiga vadovams prie įmonės valdymo informacijos vadovams, o inžinieriams – prie valdymo sistemų – visa tai gali būti įgyvendinta su „Omni Connect“.

Galimybę prisijungti bevieliu ryšiu užtikrina iškart kelios technologijos. Jos skiriasi duomenų perdavimo greičiu ir veikimo zonomis.4.8. Peradresavimas

„Intelektualusis peradresavimas“ – tai paslauga, kuri suteikia galimybę paskambinti abonentui tiek į asmeninį, tiek į automobilinį GSM telefoną vienu iš dviejų numerių: nemokami skambučių peradresavimai tarp dviejų kliento GSM telefonų numerių vykdomi automatiškai. Paslauga skirta klientams, kurie naudojasi 2 mobiliaisiais telefonais (automobiliniu ir asmeniniu) ir 2 skirtingais abonentiniais numeriais.

Privalumai:

• Skambinantysis visada gali pasiekti klientą, žinodamas bent vieną jo GSM telefono numerį – asmeninį ar automobilinį.

• Automobilyje įmontuotu mobiliuoju telefonu patogu naudotis, be to, nereikia papildomo peradresavimo.

• Automatiniai skambučių peradresavimai tarp dviejų kliento GSM telefonų numerių – nemokami.4.9. OMNI elektroninis paštas, prieigos būdai

Interneto telefone vartuose http://wap.omni.lt galite naudotis el. paštu tiesiog iš savo mobilaus ryšio telefono.

Turintys el. pašto dėžutę „Omnitel“ tarnybinėje stotyje, gali ją pasiekti ir iš mobiliojo telefono. WAP paštas turi tas pačias funkcijas, kaip ir įprastinė el. pašto programa – galite skaityti, rašyti, trinti ar persiųsti laiškus, taip pat naudotis adresų knygele.4.10. Balso paštas

Atgalinis skambutis – tai galimybė klausant savo balso pašto iš karto perskambinti pranešimą ppalikusiam žmogui. Jums net nereikia rinkti jo telefono numerio – užtenka paspausti mygtuką 4 – ir paskambinsite tam abonentui, kuris paliko Jūsų išklausytą pranešimą. Pasikalbėję automatiškai grįšite klausyti likusių balso pašte pranešimų.

Paveikslėlis 25. Bitė GSM mobiliojo ryšio operatoriaus išskirtinės paslaugos

5.1. SAT SIM

SAT SIM yra speciali BITĖS SIM kortelė, kurios pagalba daugeliu BITĖS paslaugų galėsite naudotis tiesiai iš savo mobiliojo telefono meniu.

Naudodamiesi SAT SIM kortele, pagrindiniame telefono meniu rasite papildomą punktą „BITĖS pasaulis“, kurį sudaro:

• užprogramuotos SMS paslaugų žinučių užklausos;

• informacinių ir pramoginių paslaugų telefonai;

Jums nereikės žinoti SMS užklausų reikšminių žodžių bei atskirų paslaugų telefonų numerių, nes jie jau užprogramuoti SIM kortelėje. Pasirinkus tam tikrą meniu punktą, telefonas pats išsiųs užklausos žinutę ar paskambins reikiamu numeriu.5.2. BITE INTERNETAS

BITĖS internetu galite naudotis bet kur – namie, sodyboje, prie jūros ar miške. Prie pasaulinio tinklo galite jungtis paprastu, nešiojamuoju ar delniniu kompiuteriu, o WAP leis sužinoti paskutines naujienas mobiliuoju telefonu.

MOBILUSIS INTERNETAS KOMPIUTERIU. Prijungę prie kompiuterio mobilųjį telefoną, internetu naudotis galite bet kurioje Lietuvos vietoje. Nėra svarbu, kokį kompiuterį turite – mobilųjį telefoną junkite prie nešiojamojo, delninio, ar paprasto kompiuterio.

Internetas Jums bus pasiekiamas bet kur:

• Važiuojant automobiliu

• Poilsiaujant pajūryje

• Atostogaujant vasarnamyje

• Namuose

Mobiliuoju BITĖS internetu galite:

• Skaityti ir rašyti elektroninį paštą

• Sužinoti paskutines

naujienas

• Internetu bendrauti su draugais

• Pramogauti

Mobiliojo interneto greitaveika prilygsta duomenų perdavimo greičiui, kuriuo perduodami duomenys fiksuotomis telefono linijomis.

Jungdamiesi prie mobiliojo BITĖS interneto, naudosite BITĖS siūlomas mobilaus duomenų perdavimo paslaugas – EDGE, GPRS, HSCSD (didelės spartos duomenų perdavimo paslauga) ar paprastą duomenų perdavimą.

Jei naudositės elektroniniu paštu, naršysite internetą ar WAP puslapius, rekomenduojame rinktis EDGE arba GPRS duomenų perdavimo paslaugą.

Jei reikia greitai persiųsti daug duomenų – rinkitės BITĖS siūlomą HSCSD (didelės spartos duomenų perdavimo) paslaugą. BITĖ – vienintelis operatorius Lietuvoje, siūlantis ššią paslaugą.

Mobiliajam internetui reikalingi EDGE, GPRS ar HSCSD technologiją palaikantys mobilieji telefonai. Nešiojamiesiems kompiuteriams tinka ir duomenų perdavimo kortelės.

Jei Jūsų mobilusis telefonas nepalaiko nei GPRS, nei HSCSD, greičiausiai galite naudoti paprastą duomenų perdavimą. Interneto naršymui greitaveikos nepakaks, tačiau WAP puslapius naršyti galėsite.

EDGE. Jei prie interneto ar vidinio įmonės tinklo jungiatės mobiliuoju telefonu, EDGE užtikrins pačią didžiausią įmanomą greitaveiką. EDGE yra nauja populiarios GPRS (paketinis duomenų perdavimas) technologijos versija. BITĖS klientai yra vieni pirmųjų Europoje ir pasaulyje, galintys naudotis EDGE teikiamais pprivalumais. Pagrindinis EDGE privalumas- itin spartus ryšys. 80-100 kilobitų per sekundę prisijungimo sparta yra maždaug tris kartus didesnė nei GPRS technologijos.

EDGE greitaveikos užtenka:

• naršyti internete;

• skaityti elektroninį paštą;

• parsisiųsti muzikos ar vaizdo klipus;

• priimti bei siųsti laiškus su prikabintomis bylomis. <

Prisijungę EDGE ryšiu, galėsite skambinti internetu ar bendrauti naudodami vaizdo kamerą. Norint naudotis EDGE, reikalingas telefonas, palaikantis EDGE technologiją.

Norėdami EDGE ryšiu prisijungti prie interneto ar vidinio įmonės tinklo, prijunkite mobilųjį telefoną prie kompiuterio.

BEVIELIS INTERNETAS

Bevielis internetas (Wireless LAN) – galimybė naudotis didelės spartos interneto ryšiu tam tikrose bevielio interneto veikimo zonose (HotSpots). Prisijungimo puslapyje adresu http://wifi.bite.lt rasite veikimo zonas, kuriose šiuo metu galite naudotis BITĖS bevieliu internetu.

Būdami bevielio interneto veikimo zonoje, galėsite:

• Naršyti internete ne mažesne nei 512 Kbps sparta

• Tikrinti elektroninį paštą

• Prisijungti prie savo įmonės tinklo internetu.5.3. ELEKTRONINIS PAŠTAS

Elektroninį paštą galite tikrinti net ir neturėdami galimybės naudotis prie interneto prijungtu kompiuteriu. Laiškus galima skaityti ir rašyti bet kurio modelio mobiliuoju telefonu.5.4. SKAMBUČIŲ REGISTRAS, PERADRESAVIMAS, BALSO PAŠTAS

Skambučių registras – praleisti skambučiai &– SMS žinutėje . Tai patogu kai:

• Kai praleidote skambutį į mobilųjį telefoną

• Kai keičiate operatorių ar naudojatės keliais telefonais

• Kai praleidote skambutį į fiksuoto ryšio telefoną

Peradresavimas – nepraleiskite nė vieno Jums skirto skambučio.

Balso paštas – gaukite pranešimus balsu.

Paveikslėlis 36. Išvados

Šiame referate buvo palygintos trys mobiliojo ryšio bendrovės. Kiekviena iš jų teikia kokybiškas ir šių dienų visuomenei reikalingas paslaugas, tad labai sunku pasakyti kokį operatorių būtų geriausia pasirinkti. Galų gale kiekvienas žmogus renkasi pagal savo galimybes ir poreikius. Taigi tikiuosi, kad šis referatas ppadės kai kuriems žmonėms apsispręsti.7. Literatūra

• www.bite.lt

• www.omnitel.lt

• www.tele2.lt

• www.google.lt