adatiniai spausdintuvai

Turinys

Įvadas 3

Truputį istorijos 4

Adatinių spausdintuvų bendras veikimas 5

Adatinių spausdintuvų veikimo principas 6

Spausdintuvų palyginimai 7

PSi spausdintuvų apžvalga 9

Pagal ką rinktis spausdintuvą 10

Išvados 13

Literatūra 14Įvadas

Šiuolaikinio kompiuterio – elektroninių ir elektromagnetinių įtaisų sistemos, galinčios dekoduoti ir vykdyti įvairias programas, neįmanoma įsivaizduoti be programinės ir techninės įrangos. Pastaroji turi keturias savo grupes, kurias sudaro įvedimo, išvedimo, saugojimo bei apdorojimo įrenginiai. Įvesties įrenginiais žmogus perduoda informaciją kompiuteriui, o išvesties kompiuteris pateikia apdorotą informaciją žmogui, suteikia vartotojui galimybę sužinoti tai, ką sukuria kompiuterinė sistema. Šių dviejų įįrenginių yra daug ir įvairių, jie nuolat tobulinami, taip pat kuriami nauji. Vienu iš dažniausiai naudojamų išvesties įrenginių galima laikyti spausdintuvus. Iš tikrųjų tam, kad kompiuteris veiktų, dirbtų, ši priemonė nėra būtina, tačiau be jos negalima apsieiti tada, kai reikia kompiuterio sukurtą informaciją pateikti ant popieriaus.

Spausdintuvas išveda tekstą ir grafinius vaizdus iš PK ant popieriaus. Spausdintuvai buvo naudojami nuo pirmųjų PK pasirodymo įvairiems tikslams, pradedant laiškų ir verslo korespondencijos spausdinimu, baigiant fotografijų kūrimu, kurios gali konkuruoti su įprastomis, sukurtomis ccheminio apdorojimo būdu. Spausdintuvas nėra jokios PK posistemės dalis – jie yra periferiniai įrenginiai. Tačiau daugeliui PK vartotojų jie yra taip svarbūs, kad laikomi PK dalimi.

Adatiniai spausdintuvai Lietuvoje dar gana paplitę tad panagrinėkime juos plačiau.Truputį istorijos

Adatiniai matriciniai spausdintuvai gana plačiai bbuvo naudojami 1994-1995 metais. Adatiniai spausdintuvai pradėti gaminti firmoje Centronics, JAV, 1970 m. yra patys pigiausi, bet jų kokybė prasčiausia. Tik 1978 m. pradėti vartoti asmeniniuose kompiuteriuose, sukūrus spausdintuvą Epson TX-80. Informaciją juose perneša adatėlės, kurios valdomos elektromagnetų. Tarp galvutės su adatėlėmis ir popieriaus yra dažais įmirkyta juostelė. Adatėlės smūgiu dažai perkeliami ant popieriaus. Spausdinimo metu keliamas nemažas triukšmas, nes spausdinama iki 360 ženklų per sekundę, spausdinimo raiška 120 dpi. Vienas nuo kito tokie spausdintuvai skiriasi adatėlių skaičiumi galvutėje, spausdinimo kokybe ir greičiu. Populiariausiais laikyti turintieji 9 ir 24 adatas. Adatiniai spausdintuvai gali spausdinti iš karto kelias kopijas (per kalkę), gerai tinka nelabai aukštos kokybės teksto dokumentams spausdinti. Adatinių spausdintuvų spausdinimo raiška, jiems atsiradus ir išpopuliarėjus siekė 300 dpi. Šie įįtaisai spausdina triukšmingai ir palyginti lėtai, tačiau išspausdinto dokumento savikaina yra mažiausia.

Adatiniai spausdintuvai dar naudojami prekybos įstaigose, redakcijose, rečiau – namuose (jei yra užsilikę iš senesnių laikų, paprastai daugiau kaip 5 metų amžiaus). Nors savo laiku jie buvo labai populiarūs, ypač senas geras 24 adatų spausdintuvas EPSON LQ-100, naujo pirkti namams tikrai neverta. Visų pirma, šiuo metu jų kainos dar pakankamai didelės, o – kokybė gerokai nusileidžia tiek rašaliniams, tiek lazeriniams printeriams (taip spausdintuvai dar vadinami). Jei adatinius spausdintuvus galima ggirti už jų nedideles darbo sąnaudas, tai kritikos jie nusipelno ne tik

dėl to, kad spausdina lėtai, bet ir kad yra labai triukšmingi – tarškėjimą bei cypčiojimą tuomet, kai spausdinama informacija, gali pakęsti ne kiekvieno ausis. Šiaip ar taip adatinius spausdintuvus dar ir šiandien kai kas laiko labai patikimais ir efektyviais išoriniais kompiuterio įrenginiais, skirtais iš kompiuterio išvesti spalvotai informacijai ar tik vienos spalvos informacijai skirtingais tonais ant popieriaus arba plėvelės. Internetiniuose puslapiuose tarp informacijos apie produktus stambiam verslui, namų ofisui galima rasti nemažai tokios, kuri skirta šiuolaikinių adatinių spausdintuvų pirkėjams.

Adatiniu spausdintuvų bendras veikimas

Kompiuteriniai spausdintuvai spausdina tekstą, specialius grafinius vaizdus ir simbolius. Teksto bei grafinių simbolių spausdinimą kompiuteris valdo siųsdamas spausdintuvui ne simbolio formos aprašymą, o ASCII simbolių lentelės kodus. Šią lentelę sudaro 256 simboliai. Šiuolaikiniai spausdintuvai yra sudėtingi ir tikslūs mechaniniai elektroniniai įrenginiai. Kiekviename jų yra ROM su plačiausiai vartojamų šriftų simbolių etalonų rinkiniais. Į juos galima įdėti papildomus ROM su kitų šriftų rinkiniais. Be to, į spausdintuvo RAM galima įkrauti savo šriftus (pavyzdžiui, lietuviškas raides). Į RAM įrašyti simboliai išsitrina išjungus spausdintuvą. Spausdinamo simbolio konfigūracija priklauso nuo spausdintuve esančio etalono. Spausdintuvai gali spausdinti kelias šrifto modifikacijas – standartinį, pastorintą, pasvirusį, pabrauktą, sumažintą ar pakeltą ir kt. šriftus. SSpausdintuvuose esanti RAM ne tik sudaro sąlygas naudotis savais simboliais, bet ir leidžia, įrašius informaciją, tęsti darbą, nelaukiant, kol ši informacija bus išspausdinta. Spausdintuvai turi nuo kelių Kbaitų iki kelių Mbaitų talpos RAM.

Adatinis spausdintuvas, kaip ir visi kiti, yra autonominis įrenginys, savarankiškai spausdinantis iš kompiuterio įrašytą informaciją. Beje, dauguma spausdintuvų sujungiami su kompiuteriu per lygiagretų „Centronics“ ar nuoseklų RS 232 interfeisus. Šių interfeisų greičio pakanka tekstui spausdinti, tačiau jie yra lėtoki grafiniams vaizdams spausdinti.Adatinių spausdintuvų veikimo principas

Adatinio spausdintuvo veikimo principas yra gana paprastas: adatėlės galvutėje yra išdėstytos vertikaliai, vienu ar keliais stulpeliais. Jas valdo atskiri elektromagnetai. Tarp galvutės ir popieriaus yra dažais įmirkyta juostelė. Adatėlės smūgiu per šią juostelę dažai perkeliami ant popieriaus: susilietę su popieriumi, dažai jame palieka taškus, iš kurių sudaromas vaizdas. Vaizdo kokybė priklauso nuo taškų tankio. Reikia pastebėti, kad minimalus adatėlės skersmuo turi būti 0,2 mm, nes plonesnio skersmens adatėlė lįstų kiaurai pro juostelę. Adatėlės adatiniame spausdintuve smūgiuoja popierių ne bet kokia tvarka – kiekviena adatėlė turi savo kodą, o spausdinant koduojamos 8 adatėlės. Jei jų yra daugiau, adatėlės suskirstomos po 8 į grupes. Sakykime, jei pasiunčiamas kodas „4“, veikti pradeda tam tikra adatėlė nuo viršaus. Pasiuntus kodą „6“ (2 + 4), veiks ta pati aadatėlė ir dar sekanti, kurios kodas yra „2“. Jei pasiųstume dviženklį kodą, tarkime „56“, būtų sužadintos „8“, „16“ ir „32“ atitinkančios adatėlės. Visos adatėlės vienu metu atspausdina vieną stulpelį.

Tekstai adatiniuose matriciniuose spausdintuvuose spausdinami dviem režimais – juodraščio (Draft) ir švarraščio (LQ – Letter Quality ar NLQ – Near Letter Quality). NLQ režimas būdingas 9 adatų spausdintuvams, o LQ – turintiesiems daugiau adatų. LQ ir NLQ režimu spausdinama maždaug tris kartus lėčiau negu juodraščio režimu, tačiau spaudos kokybė yra daug geresnė, nes taškai spausdinami daug tankiau.

Adatinių spausdintuvų darbo greitis anksčiau svyravo nuo 120 iki 450 simbolių per sekundę, bet dabar jau gaminami ir didelio našumo adatiniai spausdintuvai, skirti spausdinimui ant ištisinio popieriaus, kurių spausdinimo greitis – net 1000 simbolių per sekundę. Beje, greitieji spausdintuvai turi kelias spausdinimo Beje, greitieji spausdintuvai turi kelias spausdinimo galvutes. Grafiniai vaizdai adatiniuose spausdintuvuose spausdinami įvairiais tankiais, paprastai tarp 20 ir 200 taškų viename centimetre. Spausdintuvo atmintyje koduojant raides, tekstas išvedamas daug greičiau nei grafinis vaizdas.

Pasenusio standarto adatiniai spausdintuvai dažniausiai būna juodai balti, nors į jų populiarumo eros pabaigą buvo atsiradę ir spalvotų. Spalvotas adatinis spausdintuvas yra vienas iš populiariausių spalvoto spausdinimo įrenginių. Jame, kaip ir pieštukiniuose bei elektrostatiniuose braižytuvuose, rašaliniuose, lazeriniuose spausdintuvuose, pilkumo

lygiai, spalvų sodrumas keičiamas mozaikiniu būdu, daugiau ar mažiau užpildant spalva jai skirtą plotelį. Visi spalvoti spausdintuvai, išskyrus rašalinį, spausdina kiekvienos spalvos vaizdą atskirai. Spausdintuvų, spausdinančių vaizdą atskiromis spalvomis, popieriaus padavimo ir spausdinimo mechanizmai turi būti labai tikslūs.Spausdintuvų palyginimai

• 24 adatų, A3 formato adatinis spausdintuvas su IntellidriveTM technologija

• Spausdinimo greitis – 1000 simb./sek. (10 cpi)

• Įdiegti lietuviški, latviški, estiški ir rusiški rašmenys

• Originali tvarkyklė “BalticText”

• Iki 4 kopijų (1+3)

• Lengvai valdomas makro komandomis

• Rekomenduojamas apkrovimas – 40 000 lapų/mėn.

Didelio našumo aadatiniu spausdintuvu spausdinimui ant ištisinio popieriaus laikomas spausdintuvas „PP 809“. Tai profesionalus spausdintuvas, skirtas labai dideliems spausdinimo apkrovimams. Šis greitaeigis spausdintuvas yra greičiausias iš PSi adatinių spausdintuvų šeimos. Jis komplektuojamas su dviem ištisinio popieriaus padavimo traktais. Spausdintuvas „PP809“ – ekonomiška alternatyva linijiniam spausdintuvui. Jis turi visus lietuviškus, latviškus, estiškus ir rusiškus rašmenis, kodus, lenteles. Naudojant originalią tvarkyklę „Baltic Text“ iš Windows aplikacijas galima spausdinti tekstiniu režimu. Spausdintuvas „PP809“ yra 24 adatų A3 formato adatinis spausdintuvas su Intellidrive TM technologija ir 11000 simbolių per sekundę spausdinimo greičiu. Jis lengvai valdomas makro komandomis, o rekomenduojamas šio spausdintuvo apkrovimas – 40 000 lapų per minutę. Šio spausdintuvo dažančios juostelės resursas 30 milijonų simbolių. Taip pat labai patogu, kad yra atspausdintų lapų skaitiklis, naudingas pplanuojant eksploatacinių medžiagų poreikį taip pat garantiniam aptarnavimui. Įdomu tai, kad spausdinimo greitis (10 cpi režimu) skirtingas: DQ („DRAFT“)-1750 simbolių per sekundę, NLQ-300 simbolių per sekundę, LQ-216 simbolių per sekundę.šį spausdintuvą galime prijungti dviem jungtimis : lygiagriačioji „cetronics“ ir nuoseklioji RS-232C/R422 bei Ethernet 10BaseT/100 BaseTx ir nuoseklioji RS-232C/RS422. Tokie spausdintuvo duomenys rodo, kad jis skirtas stambiam verslui ir yra ne pasenęs, bet šiuolaikiškas.

EPSON 9 adatų printeriai šiandien irgi laikomi idealiais smulkiai informacijai spausdinti, o 24 adatų EPSON-ai jų naudotojams siūlo patobulintą spausdinimo kokybę. Žemesnio lygio adatiniais spausdintuvais galima vadinti LX spausdintuvų seriją. Tačiau šios serijos produktai turi paklausą dėl jų nebrangaus eksploatavimo.

FX serijos spausdintuvų gamintojai tvirtina, jog sprendimas įsigyti jų gaminius versle yra idealus, nes šie printeriai turi llabai efektyvų popieriaus apdorojimo įrenginį. FX-890 yra sukurtas tam, kad darbas juo būtų patikimas ir greitas. Šis spausdintuvas idealiai tinka prekybai, mašinų pardavėjams, sandėliams, laboratorijoms, finansų departamentams ir visiems kitiems, kas nori greito spausdinimo už mažą kainą. Printeris FX-2190 yra 9×2 adatų spausdintuvas, susitvarkantis su tokiomis užduotimis kaip ataskaitų, užsakymų, produktų pavadinimų spausdinimas. DFX-5000- efektyvus, greitai duomenis apdorojantis išvesties įrenginys.

EPSON LQ ir DLQ spausdintuvai gali pasiūlyti profesionalią spausdinimo kokybę bei įvairaus popieriaus teikimo galimybes. Vieni iš šios klasės printerių llaikomi tik nebrangaus eksploatavimo duomenis apdorojančiais printeriais, kiti – naujos spartos, verslo klasės, universaliais. Dauguma verslo klasės spausdintuvų turi siauras karietėles, kiti – 106 simbolių pločio nelankstomo popieriaus teikimo galimybes, plačią karietėlę. LQ-870 atstovauja universaliems ir pagėgiems spausdinimo įrenginiams, LQ-2090 – labai kompaktiškiems, universaliems ir patvariems, o DLQ-3500 yra pajėgus, spalvotas, nelankstomo popieriaus teikimo adatinis spausdintuvas su plačia karietėle.

Informacijos iš kompiuterio išvedimas dažnai nėra paskutinis darbo su juo veiksmas. Kartais savo sukurtą programą ar parašytą laišką reikia saugoti vėlesniems darbams arba pernešti iš vieno kompiuterio į kitą (žaidimų programas). Tokiems ir panašiems darbams atlikti į pagalbą tektų pasitelkti kompiuterio atmintį.

PSi spausdintuvų apžvalga (palyginimai)

Modeliai PP 405 PP 407 PP 408 PP 803 PP 806 PP 809

Foto

Tokios isvaizdos kaip ir PP407

Spausdinimo galvutės .adatų skaičius 24 24 24 24 24 24

Spausdinimo greitis skirtingais režimais (simbolių per sek.)* HSD – – – 600 700 1000

DQ 600 700 700 500 600 750

NLQ 300 350 350 300 300 430

LQ 150 175 175 150 150 216

Kopijų skaičius 1+5 1+5 1+5 1+8 1+6 1+3

Šriftų lentelės lietuviškų CP771, CP773, CP774, CP775, Baltic Rim (ISO8859-13)

latviškų Baltic Rim, CP 775 (ISO8859-13)

estiškų Baltic Rim, CP 775 (ISO8859-13)

rusiškų CP 855 CYR, CP 866

Programuojami darbo režimai (macros) iki 4 individualių konfigūracijų

Nuotolinis valdymas/diagnostika spausdintuvo nuotolinis valdymas ir diagnostika lokaliame tinkle, internetu

Spausdinimo galvutės atstumo reguliavimas automatinis, nustato popieriaus storį

Atspausdintų lapų skaitiklis parodo atspausdintų lapų skaičių, naudingas planuojant eksploatacinių medžiagų poreikį taip pat garantiniam aptarnavimui

Maksimalus popieriaus plotis, mm 16″ 16″ 16″ 10,6“ 17,7“ 17,7“

305 305 305 270 450 450

Maksimalus popieriaus svoris, g/m2 90 90 90 150 170 100

Daugiasluoksnio popieriaus maksimalus svoris, g/m2 350 350 350 480 350 350

Atskirų lapų padavimo traktai 4 – – 1 4 1

Ištisinio popieriaus padavimo traktai 1 2 2 2 2 2

Popieriaus išdavimo ttraktai 3 1 2 2 2 2

Integruotas popieriaus nupjovimo mechanizmas ne ne taip taip ne ne

Spausdinimo galvutės resursas, ženklai**, mln. 400 400 400 400 400 400

Juostelės resursas, ženklai**, mln. daugiau nei 16 30 30 15 30 30

Rekomenduojamas apkrovimas (psl./mėn) 20000 30000 30000 40000 40000 40000

Pagal ką rinktis spausdintuvą?

Spausdintuvus galima skirstyti pagal tokius kriterijus:

• suderinamumas;

• galingumas;

• darbo kokybė.

Suderinamumą apibrėžia tokie rodikliai:

• sąsaja. Dauguma spausdintuvų jungiami prie PK per pagrindinės plokštės lygiagretų portą. Jei PK lygiagretus portas būtų panaudotas kitiems tikslams, spausdintuvą galima prijungti ir per nuoseklų portą. Taip pat yra spausdintuvų, kurie jungiami į lokalų tinklą, kad jais galėtų naudotis visi tinklo kompiuterių vartotojai.

• popieriaus dydis ir jo padavimas. Nuo spausdinamo popieriaus dydžio priklauso spausdintuvo dydis ir jo kaina. Didesnio formato popieriaus spausdinimui reikalingi didesni, spausdintuvai kurie ir kainuoja brangiau. Popieriaus padavimui dauguma spausdintuvų turi stalčius, kuriuose telpa nuo 25 iki 200 lapų popieriaus.

• operacinės sistemos palaikymas. Daugelio spausdintuvų, ypač nebrangių, funkcionalumas priklauso nuo jų programinės įrangos tvarkyklių. Todėl kai kurie spausdintuvai gali dirbti tik Windows operacinėje sistemoje.

Galingumą apibrėžia tokie rodikliai:

• Spausdintuvo tipas. Yra 3 pagrindiniai spausdintuvų tipai:

• adatinis spausdintuvas. Tai seniausioji spausdintuvų rūšis, kuri naudojama nuo 1980 metų. Šie spausdintuvai naudoja adatų grupes teksto, o kartais ir grafikos, spausdinimui. Jie yra triukšmingi, lėti, prastos spausdinimo kokybės, ir juos iš rinkos beveik išstūmė rašaliniai ir lazeriniai spausdintuvai. Tačiau jie vis dar yra parduodami specialiems tikslams, pavyzdžiui, kai reikia iiš karto atspausdinti kelias dokumento kopijas. Tai padaryti negali nei rašaliniai, nei lazeriniai spausdintuvai.

Darbo kokybę apibrėžia tokie rodikliai:

• konstrukcija. Atkreipkite dėmesį į bendrą spausdintuvo konstrukciją, ar jis tvirtas, kaip jis elgiasi spausdinimo metu. Pigūs spausdintuvai dažnai gana stipriai vibruoja spausdinimo metu.

• triukšmas. Kai kurie spausdintuvai yra labai tylūs, o kai kurie kelia gana nemažą triukšmą.

• puslapio kaina. Tai labai svarbu, jeigu reikia daug spausdinti. Netgi to paties tipo skirtingų modelių spausdintuvams vieno puslapio spausdinimo kaina gali būti labai skirtinga. Jeigu spausdinate nedaug, tai galima pirkti pigesnį spausdintuvą su didesne vieno puslapio spausdinimo kaina.

• darbo be gedimų laikas. Daugelis spausdintuvų turi charakteristiką, kurioje nurodyta, kiek jie gali atspausdinti puslapių per mėnesį. Aišku, galima spausdinti su kiekvienu spausdintuvu, kiek širdis geidžia. Tačiau, jei spausdint.uvas nėra skirtas dažnam naudojimui, tai problemos garantuotos.

• PK CP naudojimas. Norėdami sumažinti kainą, daugelis spausdintuvų, ypač pigių, perduoda visas duomenų apdorojimo operacijas programinės įrangos tvarkyklei, kuri naudoja PK CP resursus. Tokiu atveju spausdinimas gali trukdyti PK darbui.

• gedimų istorija. spausdintuvai genda dažniau negu bet kurie kiti PK periferiniai įrenginiai. Prieš perkant spausdintuvą, reiktų pasidomėti to modelio gedimų statistika.

Čia buvo pateiktos pagrindinės spausdintuvų charakteristikos, tačiau ne visos spausdintuvų savybės tilpo į šias charakteristikas. Norėtųsi atskirai paminėti

dar keletą svarbių spausdintuvų savybių:

• spausdinimas ant vokų. Dauguma spausdintuvų gali spausdinti tiesiai ant vokų. Dažnai tai naudinga.

• tiesioginis foto spausdinimas. Yra specialių foto spausdintuvų, prie kurių galima tiesiogiai prijungti skaitmeninę kamerą ir spausdinti, nenaudojant PK.

• daugiafunkcinės savybės. Daugiafunkciniai spausdintuvai labai skiriasi savo savybėmis. Labai gera savybė yra išsiųsti/priimti faksą, nenaudojant PK. Tokiu atveju faksas gali dirbti 24 valandas, nors PK yra išjungtas.

• gamintojo svarba. Spausdintuvus gamina nedaug kompanijų. Daugumos spausdintuvų kainos atitinka jų galingumą ir darbo kokybę. Tačiau kompanijos naudoja sskirtingas gamybos technologijas ir skirtingus prekybos metodus. Todėl reiktų palyginti skirtingų kompanijų produktus.

• tvarkyklių palaikymas. Spausdintuvai paprastai nuperkami su programinės įrangos tvarkyklėmis. Spausdintuvų kompanijos visą laiką stengiasi palaikyti tinkamas programinės įrangos tvarkykles, tačiau, kartais prireikia daug laiko, norint sukurti naują tvarkyklę.

Apskritai renkantis spausdintuvą, visada pravartu atkreipti dėmesį į jo spausdinimo greitį, kokybę, patikimumą. Taip pat svarbu spausdintuvo suderinamumas su turimomis ir naudojamomis programomis, galimybė automatiškai paduoti popierių -ši spausdintuvų savybė taupo laiką, nes nereikia nuolat būti šalia įrenginio ir ddėlioti į jį popieriaus lapų. Reikia atkreipti dėmesį į medžiagų naudojimą (dažnai pigus spausdintuvas reikalauja brangių medžiagų, o brangus – pigių, tad visada verta gerai paskaičiuoti), šriftų skaičių, priklausantį nuo spausdintuvo tipo ir atminties

Išvados:

Specialistai spėja, kad diena, kai įstaigos nenaudos ppopierinių dokumentų, ateis dar negreit, tad ir spausdintuvų poreikis kol kas yra didelis. Adatinius spausdintuvus tinka rinktis, jei svarbiau yra spausdintuvo eksploatavimo pigumas, o ne spausdinimo kokybė ir greitumas. Dabar jau yra adatinių spausdintuvų pasiūla ir tiems, kas nori greito spausdinimo už mažą kainą. Šiais laikais galima įsigyti ir didelio našumo adatinį spausdintuvą. Kontaktinių spausdintuvų didelis trūkumas – jų skleidžiamas triukšmas. Adatiniai spausdintuvai Lietuvoje dar gana paplitę.

Visos šiuolaikinės informacijos išvedimo priemonės, taip pat ir adatiniai spausdintuvai, yra intelektualūs, nes turi atmintį ir yra lanksčiai valdomi.Literatūra

1. Bangimantas Starkus „Personalinis kompiuteris“ Kaunas, 1990 m., 18-20 psl.

2. „Informatikos skaitiniai aukštesniųjų klasių mokiniams“ Kaunas, 1996 m., 54-56 psl.

3.„Kompiuterija“, 1995m. Nr. 1 (17) Bangimantas Starkus, Mindaugas Starkus „Ką žinai apie spausdintuvus?“

4.http://209.85.135.104/search?q=cache:7AqiqcrTrOsJ:193.219.62.98/~r.gulbinas/paskaitos.htm+adatiniai+spausdintuvai+j%C5%B3+veikimas&hl=lt&ct=clnk&cd=23&gl=lt

http://209.85.135.104/search?q=cache:J1wxkjN_EngJ:www.mechanikas.mf.ktu.lt/p175b301/Informatika_vadov.doc+adatiniai+spausdintuvai+j%C5%B3+veikimas&hl=lt&ct=clnk&cd=28&gl=lt

5.http://images.google.lt/imgres?imgurl=http://www.intac.lt/uploads/images/pp405_b.gif&imgrefurl=http://www.intac.lt/lt/pages/pp405&h=200&w=220&sz=17&hl=lt&start=1&um=1&tbnid=yCAndoOH0qu9eM:&tbnh=97&tbnw=107&prev=/images%3Fq%3Dspausdintuvas%2BPP%2B405%2Bfoto%2B%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dlt%26lr%3Dlang_lt%26sa%3DN