Ruoniai
Ruoniai
Žinduoliai, prisitaikę gyventi vandenyje, bet dalį gyvenimo praleidžiantys krante arba ant ledo. Kūnas storas, aptaku. Galūnės pavirtusios plaukmenimis. Priekinės letenos apgaubtos oda, todėl pirštų nesimato (išlindę tik nagai). Uodega trumpa, pasislėpusi tarp plaukmenų. Ausų kaušelių nėra. Ausų angos ir šnervės nardant uždaromos. Kūnas apaugęs glotniais plaukais. Kaukolės smegeninė dalis didelė ir plokščia, veidinė – trumpa. Orbitos didelės, atviros. Dantų sistema kaip plėšriųjų, bet dantys ne tokie aštrūs, skruostiniai – visi panašūs.
Paplitę Atlanto ir Ramiojo vandenynų šalto ir vidutinės temperatūros vandens jjuostose, Arkties vandenyne ir Antarkties jūrose. Kai kurie gyvena vidaus vandenyse ( Baikale, Ladogos ežere). Didelę gyvenimo dalį būna vandenyje, bet veisiasi ir šeriasi sausumoje arba ant ledo. Kai kurie sėslūs, kitiems būdingos tolimos migracijos. Minta žuvimis, moliuskais, vėžiagyviais. Dauguma medžiojami dėl kailio ar taukų, bet dėl nekontroliuojamos medžioklės kai kurios rūšys sparčiai nyksta.
Šeima. TIKRIEJI RUONIAI – Phocidae
Užpakaliniai plaukmenys per kulną nesilanksto, todėl žvėris negali jais atsiremti į substratą. Plaukmenys ištisai apaugę plaukais, visi pirštai su aštriais nagais. Uodega trumpa, bbet gerai matoma, iš viršaus į apačią plokščia. Kailis vienspalvis, dėmėtas ar dryžuotas. Jauniklių kailiukas iki pirmo šėrimosi būna baltas su gelsvu, žalsvu ar pilkšvu atspalviu. Skruostiniai dantys su papildomomis šoninėmis viršūnėmis. Paplitę visų vandenynų poliarinėse, taip pat tropinėse (išskyrus IIndijos vandenyną) juostose.
Šeimoje 10 genčių, 18 rūšių. Baltijos jūroje gyvena 2 gentys, 3 rūšys.
Lentelė gentims apibūdinti
Snukis ilgas (atstumas nuo šnervių iki akių daugiau kaip 2 kartus didesnis už atstumą nuo akių iki ausų angos) ir aukštas; galvos profilio viršutinė linija tiesi arba tarpuakyje net kiek iškilusi. Skruostiniai dantys aukšti, dauguma be papildomų viršūnių. Kailis blankiai dėmėtas; ant krūtinės ir šonų dėmės ryškesnės negu ant nugaros.
Ilgasnukiai ruoniai
Snukis trumpas (atstumas tarp šnervių ir akių ne daugiau kaip 2 kartus didesnis už atstumą tarp akių ir ausų angos) ir žemas; galvos profilio viršutinė linija orbitų srityje truputį įlinkusi. Skruostiniai dantys su papildomomis viršūnėmis. Kailis dėmėtas; dėmės ryškesnės kūno viršutinėje pusėje.
Gentis. ILGASNUKIAI RUONIAI
Gentyje 1 rūšis.
Ilgasnukis ruonis – Halychoerus grypus Fabr. Priekinių pplaukmenų ilgiausi I ir II pirštai. Plačios šnervės atsidaro prie pat snukio galo. Vibrisos ant viršutinės lūpos išsidėstę 6 eilėmis. Kailio spalva – nuo šviesiai iki tamsiai pilkos. Kūno viršus tamsesnis už apačią. Kailis pamargintas įvairaus dydžio ir formos dėmėmis, kurios būna tamsesnės už pagrindinę kailio spalvą, arba šviesesnės, bet visada neryškios. Dantys su nedidelėmis, bet ryškiomis 1-2 papildomomis viršūnėmis. Patinai didesni už pateles. Dažnesni šiaurinėje Baltijos jūros dalyje. Retai įplaukia į Nemuną.
Gentis. PAPRASTIEJI RUONIAI
Lentelė rūšims apibūdinti
Kailio spalva dažniausiai ttamsi, išmarginta smulkiomis šviesiomis dėmelėmis. Skruostiniai dantys žemi (danties vainiko aukštis maženis už jo ilgį) ir susiglaudę vienas su kitu. Danties papildomos viršūnės prigludusios prie pagrindinės viršūnės.
Priekinių plaukmenų I ir II pirštai ilgesni už kitus. Atlanto (taip pat ir Baltijos jūros) populiacijos ruonių kailio fonas dažniausiai tamsus, o dėmės neryškiai balkšvos. Kūno apačia šviesesnė. Tik gimę jaunikliai pirmą kartą jau būna nusišėrę, todėl ne balti, o dėmėti. Šis gyvūnas dažnesnis Baltijos jūros pietinėje ir vakarinėje dalyje.
Kailio pagrindinis fonas nuo pilkšvos iki beveik juodos spalvos. Šviesūs žiedai ryškiausi nugaros pakraščiais ir ant šonų. Plaukmenys, dažnai ir pilvas, kuris būna šviesesnis už nugarą, nedėmėti. Priekinėje kūno dalyje iki menčių šviesūs žiedai mažesni, išsidėstę pakaitomis su smulkiomis dėmelėmis. Dažnesni šiaurinėje Baltijos jūros dalyje.