Vitaminai

GARLIAVOS JUOZO LUKŠOS GIMNAZIJA

Vitaminai

Referatas

Darbą atliko: 1a kl. mok. Vykintas Varkala

Garliava 2005

Vitaminai

Vitaminai yra mažos molekulinės masės organiniai junginiai, būtini normaliam organizmo vystymuisi, augimui ir veiklai. Kaip kofermentai, jie būtini fermentinių organizmo reakcijų komponentai. Vitaminai katalizuoja medžiagų apykaitą ir dalyvauja audinių bei organų biocheminėse reakcijose, bet jie nėra energetiniai ir plastiniai produktai. Organizmas nesugeba pasigaminti daugumos vitaminų ir turi juos nuolat ir reguliariai gauti su maistu . Maiste, be vitaminų, yra provitaminų, kurie organizme virsta vitaminais. Pvz.: morkose randama karotinų, iš kurių oorganizme susidaro vitaminas A.

Rusų mokslininkas N.Luninas (1880) eksperimentais įrodė, kad vitaminai yra svarbūs ir būtini normaliai organizmo medžiagų apykaitai. Lenkų mokslininkas K. Funkas (1912) pasiūlė vitaminų terminą. Trūkstant organizme vitaminų, susergama hipovitaminoze arba avitaminoze.

Hipovitaminozę ir avitaminozę lemia įvairios priežastys. šiomis ligomis susergama, kai: 1) vartojamuose maisto produktuose yra nepakankamai vitaminų;

2) sutrikęs vitaminų įsisavinimas; 3) sutrikęs provitaminų virtimo vitaminais procesas; 4) padidėjęs organizmo poreikis vitaminams nėštumo, kūdikio maitinimo metu, dėl jvairių intoksikacijų, karščiavimo, didelio fizinio ar psichinio krūvio; 5) vartojami medikamentai, ttrikdantys normalią vitaminų, apykaitą organizme (dauguma antimikrobinių, ypač antituberkuliozinių vaistų, fenobarbitalis, difeninas). Hipovitaminozėms gali turėti įtakos ir netinkamas maitinimasis. Gausiai maitinantis angliavandeniais, didėja vitamino B-i, vartojant daug riebalų, vitamino E poreikis. Vartojant daug baltymų, organizmui papildomai reikia vitamino C.

Pradiniai visų vvitaminų nepakankamumo simptomai: bendras silpnumas, greitas nuovargis, apetito stoka, sumažėjęs organizmo atsparumas. Specifiški atskiro vitamino hipovitaminozės požymiai išryškėja vėliau. Absoliutus vitaminų trūkumas (avitaminozė) dabar labai retas reiškinys. Palyginti reta ir hipervitaminozė (vi-taminų perdozavimas). Šis pavojus prisimintinas, vartojant sintetinius vitaminų preparatus (vitamerus) didelėmis dozėmis ir ilgesnį laiką.

Vitaminai žymimi lotyniškomis raidėmis arba rašomas cheminis jų pavadinimas. Rekomenduojama vitaminus pagal jų tirpstamumą skirstyti:

tirpstančius vandenyje ir tirpstančius riebaluose. Vandenyje tirpūs vitaminai: C (askorbino rūgštis), P (flavonas), PP (nikotinamidas ir nikotino rūgštis), U (metilmetioninsul’fono chloridas) ir B grupė. B vitaminų grupei priskiriami: Bi (tiaminas), B2 (riboflavinas), B6 (piridoksinas), B12 (cianokobalaminas), B5 (pangamo rūgštis), Bc (folinė rūgštis), cholinas, inozitas, biotinas.

Vandenyje tirpūs vitaminai yra termolabilūs, neatsparūs šarmams ir šiek tiek atsparesni rūgščių veikimui. Jų atsargų organizme nesusikaupia. RRiebaluose tirpūs šie vitaminai: A (retinolis, akseroftolis), D (ergokalciferolis), K (filochinonas),

E (tokoferolis). Jie atsparesni rūgščių ir šarmų veikimui bei temperatūros poveikiui. Organizme gali susikaupti nedidelės šių vitaminų atsargos, nes jie kumuliuojasi.

Vitaminų preparatai vartotini hipovitaminozės sukeltoms patologinėms būsenoms gydyti. Nehipovitaminozinės etiologijos ligoms gydyti jie nerekomenduojami, nes, dėl jų nepageidaujamo veikimo gydymas gali komplikuotis. Papildomai vartojant vitaminus, kai jų balansas organizme yra normalus, organizmo atsparumas ir tonusas nepadidėja, nebuna antiinfekcinio efekto. llgiau vartojant vieną vitaminą, gali sutrikti kitų vitaminų, fiziologinė pusiausvyra ir aatsirasti jo hipovitaminozės reiškinių. Pvz., ilgiau vartojant vitaminą Bi mažėja Bz vitamino.

Moksliškai pateisinta kompleksinė vitaminų terapija – gydymas polivitaminų preparatais, kuriuose įvairių vitaminų kiekis yra subalansuotas. Deja, nepakankamai turint žinių apie vitaminų chemines bei farmakologines savybes ir netinkamai derinant juos vieną su kitu, gali atsirasti nepageidaujama ir pavojinga reakcija. Neleistina viename švirkšte maišyti vitaminų Bl, B6 ir B12 tirpalų. Kobaltas, kurio yra vitamino B12 sudėtyje, ardo vitaminus Bi ir B6. Vitaminas B6 stiprina vitamino B1 alergizuojančias savybes. Jei kartu vartojami injekcijomis vitaminai B12 ir C, taip pat B1 ir P, susilpnėja abipusis jų efektas ir sutrumpėja veikimas. Nepateisinamas ir gydymas labai didelėmis vitaminų dozėmis. Padidinus dozę virš fiziologiškai būtinos, vitaminui būdingas veikimas iš esmės nesustiprėja, o tik dažniau atsiranda jiems būdingų nepageidaujamų reakcijų. Skiriant vitaminų preparatus gydymui, tikslinga biochemiškai nustatyti jų kiekį kraujo plazmoje ir tikrinti, kad jo koncentracija būtų fiziologinės organizmui normos ribose.

Vitaminas C (askorbino rūgštis). Vitamino C savybių turi askorbino rūgštis ir pentaoksiflavonas. Pentaoksiflavono yra dtrusiniuose vaisiuose; jo sintetinio pakaitalo (kaip vitamino) kol kas nėra. Vitamino C preparatas yra askorbino rūgštis. Chemiškai tai nesočios heksonijaus rūgšties laktonas. Askorbino rūgštis yra nepatvari. Ji oksidnojasi oro deguonies veikiama, suyra šarminėje aplinkoje ir veikiant sunkiųjų metalų druskoms.

Netinkamai kulinariškai ruošiamuose maisto produktuose vvitamino C gali labai sumažėti arba jo visai nelieka. Organizmas vitamino C turi gauti nuolat. Daugiausia vitamino C rezorbuojasi viršutinėje plonosios žarnos dalyje. Didinant dozę, vitamino C rezorbcija iš esmės nedidėja. Suvartojus iš karto jo 100 mg, rezorbuojasi tik 20%, suvartojus 1500 mg, tik 50% viso kiekio. Apie 55% vitamino C išsiskiria oksalato, 25% – askorbino rūgšties ir dehidroasteoabino rūgšties pavidalu. Vartojant per parą iki 2g vitamino C, iš esmės oksalatų koncentracija šlapime nepadidėja. Tačiau, vitamino C paros dozę padidinus iki 8-9g, oksalatų šiapime gali padaugėti 2-3 kartus. Vitamino C atsargos organizme nesikaupia. Askorbino rūgštis aktyvina fermentus amilazę ir arginazę, kurie daiyvauja organizmo oksidadjos – redukcijos procesuose, angliavandenių, baltymų, nukleino, aminorūgščių apykaitoje, susidarant kolagenui ir prokolagenui. Ji taip pat aktyvina folinę rūgštį, turi įtakos eritropoezei. Askorbino rūgštis yra būtina normalioms antinksčių, hipofizės, lytinių liaukų ir geltonkūnio funkcijoms. Vitaminas C dalyvauja hidroksilinant triptofaną ir reikalingas serotonino apykaitai organizme.

Trūkumo reiškiniai. Trūkstant vitamino C, kauliniame ir jungiamajame audinyje bei kapiliaruose atsiranda degeneracinių pakitimų. Susergama skorbutu. Liga pasireiškia tuo, kad padidėja kapiliarų trapumas ir jų sienelių laidumas. Pablogėja širdies ir kraujagyslių fiziologinės funkcijos, organizme mažėja Cu, Mn, Zn kiekis, todėl sutrinka normali RNR ir DNR apykaita. Skorbutu susergama palyginti retai, bet pradiniai vitamino C nnepakankamumo reiškiniai pasitaiko gana dažnai. Jiems būdinga tai, kad paburksta ir kraujuoja dantenos, jaučiamas bendras silpnumas. Vaikams gali sutrikti kaulų ir dantų augimas. Vartojant dideles amidopirino dozes, gali pagreitėti askorbino rūgšties irimas ir išsiskyrimas iš organizmo.

Vartojimas. Askorbino rūgštis vartojama skorbutui gydyti (patariama skirti kartu su vitaminu P). Gerą efektą vitamino C preparatai duoda kompleksiškai gydant įvairias intoksikacijas, ūmines ir lėtines infekcijas, spindulinę ligą. Vitamino C preparatai skiriami operacinio šoko profilaktikai, žaizdų gijimui skatinti, geležies preparatų rezorbcijai gerinti.

Nepageidaujamas veikimas. Ūminio vitamino C preparatų perdozavimo reiškinių praktiškai nepasitaiko. Tačiau ilgai vartoti dideles jo dozes pavojinga. Jei yra padidėjęs kraujo krešumas, askorbino rūgšties perteklius gali sukelti tromboembolines komplikacijas. Retesniais atvejais pakyla arterinis kraujospūdis, sutrinka oksalo rūgšties apykaita, blogėja kasos hormoninė funkcija.

Vitaminas P (citrinas). Chemiškai tai bioflavonoidas (hesperidino ir eriodiktino mišinys). Vitaminas P kartu su askorbino rūgštimi mažina hialuronidazės aktyvumą, kapiliarų laidumą bei trapumą, dalyvauja oksidacijos-redukcijos procesuose, slopina skydliaukės funkcinį aktyvumą, stabdo adrenalino irimą, silpnina tironinti veiklą.

Vartojimas. Gydymui dažniausiai vartojami vitamino P preparatai kartu su vitaminu C gydant skorbutą ir įvairias ligas, pasireiškiančias hemoraginiu sindromu.

Vandenyje tirpiems vitaminams priskiriama ir daug kitų įvairiuose maisto produktuose randamų medžiagų. Tai pangamo rūgštis, pantoteno rūgštis, lipolinė rūgštis, cholino chloridas, lipamidas ir kitos. Jos yra svarbios atskirų medžiagų

apykaitos biocheminių reakcijų normaliai eigai.

Pangamo rūgštis (vitaminas Bis). Jis stimuliuoja oksidadjosredukcijos, transmetilinimo prccesus, veikia lipotropiškai, detoksikuojamai. Gydymui dažniausiai vartojamas preparatas kalcio pangamatas. Jis skiriamas sergantiesiems kai kuriomis kepenų, miokardo ligomis ir kartu su antimikrobiniais vaistais, nes mažina jų nepageidaujamo veikimo reiškinius. Kalcio pangamato nereikia skirti sergantiesiems sunkia hipertonine liga ir glaukoma. Kitų medžiagų farmakologinė reikšmė yra mažesnė.

Maisto papildai ir į juos panašios medžiagos

Organizmas negamina vitaminų, mineralinių medžiagų, kai kurių (nepakeičiamųjų) aminorūgščių ir polinesočiųjų riebalų rūgščių (polinesočiosios riebalų rūgštys, skirtingai nnuo sočiųjų, kambario temperatūroje būna skystos). Vitaminai, mineralinės medžiagos, aminorūgštys ir polinesočiosios riebalų rūgštys yra būtinos, todėl jų reikia gauti su maistu. Preparatai, kurių sudėtyje esantis jų kiekis neviršija rekomenduojamų paros normų, vadinami maisto papildais. Jų tikslinga vartoti papildomai:

per mažai gaunant su maistu (pvz.: kai mityba nesubalansuota, valgant mažai šviežių vaisių ir daržovių, nereguliariai, greito maisto įstaigose, sausą maistą ir kt.); kai sutrikęs įsisavinimas žarnyne (pvz.: sergant kai kuriomis žarnyno ligomis, vemiant, viduriuojant);

kai padidėjęs poreikis (pvz.: ssportuojant, dirbant sunkų fizinį darbą, nėščiosioms, žindyvėms);

kai padidėjęs netekimas (pvz.: karščiuojant, gausiai prakaituojant, dializuojant dėl inkstų nepakankamumo)

Vitaminai dalyvauja reguliuojant daugelį organizme vykstančių biocheminių procesų. Vitaminas A būtinas epitelinėms ląstelėms ir regos pigmento sintezei. B grupės vitaminai dalyvauja angliavandenių, rriebalų ir baltymų apykaitoje, jų reikia nervų sistemai. Vitaminas C skatina geležies rezorbciją ir dalyvauja daugelyje organizme vykstančių oksidacijos-redukcijos reakcijų. Vitaminas D reguliuoja kalcio suvartojimą, sudaro sąlygas tinkamai kaulų ir dantų mineralizacijai. Vitaminas E yra fiziologinis antioksidantas, kuris saugo ląstelių membranas. Vitaminas B12 ir folio rūgštis yra būtini eritrocitams gamintis.

Vitaminų preparatų vartojama jų stygiaus sukeltoms ligoms (hipovitaminozėms ir avitaminozėms) gydyti ir maiste trūkstamam kiekiui papildyti. Maiste trūkstamam kiekiui papildyti (kaip maisto papildai) vitaminai vartojami rekomenduojamomis dozėmis, nurodytomis rekomenduojamų paros normų (RPN) sąraše. Jas viršyti netikslinga ir gali būti pavojinga (ypač kai perdozuojama vitamino A arba D). Didesnėmis negu RPN dozėmis vitaminų vartojama tik ypatingais atvejais, ypač hipovitaminozėms ir avitaminozėms gydyti. Dažniausiai vitaminų geriama (švirkščiama tik tada, kai yra sunki hipovitaminozė aar avitaminozė arba kai sutrikęs jų įsisavinimas virškinimo trakte).

Pirmieji vitaminų trūkumo simptomai būna lengvi ir nespecifiniai: greitas nuovargis, silpnumas, sutrikęs atsparumas infekcijoms, sumažėjęs darbingumas, apetito stoka. Tik retai (dažniausiai sergant tam tikromis ligomis) atsiranda sunkių vieno ar kito vitamino stygiaus sukeltų sutrikimų.

Nėščioms moterims dėl vitaminų vartojimo reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Įrodyta, kad nėščiųjų vartojamos didesnės negu RPN vitamino A dozės gali sukelti apsigimimų. Taip pat žinoma, kad folio rūgšties stygius gali sukelti nervų sistemos apsigimimų, todėl, prieš pastojant, rekomenduojama jos vvartoti papildomai.

Atskirų vitaminų preparatai

Vitaminus atskirai (po vieną) tikslinga vartoti tik tada, kai yra priežastis, sukelianti vieno vitamino stygių. Pavyzdžiui, sergant kai kuriomis skrandžio ligomis, pašalinus skrandį ar klubinę žarną, gali pasireikšti B12 hipovitaminozė ar avitaminozė (ji sukelia piktybinę mažakraujystę), sergant alkoholizmu, dažnai būna B1 hipovitaminozė, vaistas nuo tuberkuliozės izoniazidas gali sukelti B6, o vaistai nuo epilepsijos (fenitoinas ir fenobarbitalis) – D hipovitaminozę. Vitamino D vartojama kaulų retėjimo (osteoporozės) profilaktikai ir gydymui.

Būkime sveiki, žvalūs, energingi

Vitaminai ir mikroelementai – tai kiekvieno žmogaus organizmui būtinos biologiškai aktyvios medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, mažakraujystės, vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumo, privalome kasdien savo maisto racioną praturtinti vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis.

Amerikiečių firma „Nature’s Bounty“ jau daugiau kaip 30 metų yra viena iš didžiausių vitaminų, mineralų ir maisto papildų gamintojų Amerikoje. Pagrindinis kompanijos uždavinys – pateikti pirkėjams aukščiausios kokybės maisto papildus. Didžiulės patirties, profesinio meistriškumo ir naujausių mokslinių pasiekimų dėka Nature’s Bounty gamina aukščiausios kokybės produkciją. Nature’s Bounty produktai yra populiarūs visame pasaulyje. Lietuvoje šios firmos registruotais preparatais prekiaujama jau 10 metų. Kauno medicinos centras yra oficialus atstovas Lietuvoje. Čia rasite išsamią informaciją apie Nature’s Bounty firmos produktus, registruotus Lietuvoje. Tikimės, kad ši informacija padės jums.

„Nature’s Bounty“ vitaminai – tai stiprumo, kokybės ir subalansuotos mitybos garantija.

ABC Plus ssu liuteinu

Tai 13 vitaminų ir 18 mikroelementų kompleksas, būtinų gerai savijautai palaikyti.

• Padeda išlikti žvaliems ir energingiems,

• stiprina imuninę sistemą,

• saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų susidarymo,

• stiprina nervų sistemą, gerina regėjimą.

Sudėtis: vienoje tabletėje yra 5000 TV vitamino A, 30 TV vitamino E, 60 mg vitamino C, 400 µg folio rūgšties, 1,5 mg vitamino B1, 1,7 mg vitamino B2, 2 mg vitamino B6, 6 µg vitamino B12, 20 mg niacino (nikotino rūgšties), 400 TV vitamino D, 30 µg biotino, 10 mg pantoteno rūgšties, 162 mg kalcio, 18 mg geležies, 109 mg fosforo, 10 µg vanadžio, 2,5 mg mangano, 150 µg jodo, 100 mg magnio, 2 mg vario, 40 mg kalio, 36,3 mg chloridų, 25 µg chromo, 25 µg molibdeno, 20 µg seleno, 25 µg vitamino K1, 5 µg nikelio, 10 µg alavo, 2 mg silicio, 15 mg cinko, 150 µg boro.

Dozavimas: gerti po 1 tabletę per dieną.

Nėštumas: nėščioms ir žindyvėms vartoti atsargiai.

Pakuotė: buteliukas, kuriame yra 100 tablečių.

ABC Plus Senior

Geriausiai tinka vyresniems nei 50 metų amžiaus žmonėms.

• Padeda išlikti žvaliems ir energingiems,

• stiprina imuninę sistemą,

• saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų susidarymo,

• stiprina nervų sistemą,

• gerina regėjimą.

Sudėtis: vienoje tabletėje yra 1,5 mg (5000 tarptautinių vienetų) vitamino A, 11,5 mg vitamino B1, 1,7 mg vitamino B2, 20 mg vitamino B3, 3 mg vitamino B6, 25 µg vitamino B12, 60 mg vitamino C, 10 µg vitamino D, 45 mg vitamino E, 10 µg vitamino K, 30 µg biotino, 10 mg pantoteno rūgšties, 400 µg folio rūgšties, 40 mg kalio, 150 µg boro, 48 mg fosforo, 100 mg magnio, 72 mg chloro, 150 µg chromo, 150 µg jodo, 2 mg silicio, 2 mg mangano, 2 mg vario, 75 µg molibdeno, 5 µg nikelio, 20 µg seleno, 10 µg vanadžio, 20 mg kalcio, 15 mg cinko, 250 µg liuteino.

Dozavimas: gerti po 1 tabletę per dieną.

Nėštumas: nėščioms ir žindyvėms nevartoti.

Pakuotė: buteliukas, kuriame yra 60 tablečių.

ACIDOPHILUS SU PEKTINU

Tai specialus mitybos papildas, padedantis reguliuoti žarnyno mikrofloros pusiausvyrą organizme.

• Normalizuoja virškinimo trakto darbą,

• lengvina išsituštinimą ir mažina pilvo pūtimą,

• šalina iš organizmo žalingus toksinus,

• patariamas vartojant vaistus, ypač antibiotikus,

• padeda sumažinti šalutinį vaistų poveikį virškinimo trakte,

• pasižymi antimikrobiniu ir imunitetą palaikančiu efektu.

Citrusiniai pektinai teigiamai veikia virškinamąjį traktą, lėtina skrandžio ištuštėjimą, užtikrina ilgesnį sotumo jausmą.

Sudėtis: 1 kapsulėje yra 90 mg kalcio, 4 mg Lactobacillus acidophilus, 36 mg Lactobacillus brevis, 12 mg Lactobacillus salivarius, 8 mg Lactobacillus helveticus, 4 mg Lactobacillus

bulgaricus, 8 mg Lactobacillus bifidus, 100 mg citrusinių pektinų.

Dozavimas: gerti 2 kapsules per dieną valgio metu.

Pakuotė: buteliukas, kuriame yra 50 kapsulių.

HERBA VISION

Mitybos papildas regėjimui gerinti.

• Tinka žmonėms sergantiems vištakumu,

• gerina regėjimą,

• saugo akis nuo ultravioletinių spindulių ir kitų kenksmingų poveikių (dirbant kompiuteriu ir kt.).

Sudėtis: vienoje kapsulėje yra 6 mg liuteino (kurio sudėtyje yra natūralaus zeksantino), 20 mg mėlynių ekstrakto (kurio sudėtyje yra 25% antocianozidų).

Dozavimas: gerti po vieną kapsulę per dieną.

Pakuotė: buteliukas, kuriame yra 60 kkapsulių.

KALCIO IR VITAMINŲ KOMPLEKSAS

Šis rinkinys papildo kalcio ir svarbiausių vitaminų kiekį organizme.

• Būtinas augimo, nėštumo ir žindymo laikotarpiu,

• stiprina kaulus ir dantis,

• spartina kaulų lūžių gijimą,

• Cinku sergant kaulų retėjimu (osteoporoze).

Sudėtis: 1 tabletėje yra 0,75 mg vitamino A, 0,75 mg vitamino B1, 0,85 mg vitamino B2, 10 mg vitamino B3, 1 mg vitamino B6, 3 µg vitamino B12, 30 mg vitamino C, 5 µg vitamino D, 15 mg vitamino E, 0,15 mg vitamino H, 0,2 mg folio rūgšties, 55 mg pantoteno rūgšties, 500 mg kalcio, 7,5 mg geležies.

Kontraindikacijos: kadangi kalcis skatina kraujo krešėjimą, netinka vartoti ligoniams, sergantiems kraujagyslių tromboze.

Dozavimas ir vartojimas: gerti po 1 tabletę per dieną.

Pakuotė: buteliukas, kuriame yra 50 tablečių.

PRENATAL VITAMINAI

Specialus maisto ppapildas nėščioms ir maitinančioms moterims, būtinas nėštumo ir žindymo laikotarpiu.

• Stiprina kaulus ir dantis,

• teigiamai veikia embriono vystymąsi,

• nėštumo metu padeda pašalinti nemalonius simptomus (nuovargį, vidurių užkietėjimą, varikozinių venų išsiplėtimą ir mažakraujystę).

Sudėtis: vienoje tabletėje yra 4000 tarptautinių vienetų vitamino A, 1,84 mg vitamino B1, 1,7 mg vitamino B2, 18 mg vitamino PP, 2,6 mg vitamino B6, 4 µg vitamino B12, 100 mg vitamino C, 10 µg vitamino D, 11 mg vitamino E, 800 µg folio rūgšties, 200 mg kalcio, 27 mg geležies, 25 mg cinko.

Dozavimas: gerti po vieną tabletę per dieną po valgio.

Pakuotė: buteliukas, kuriame yra 100 tablečių.

VITAMINAS E

• Veiksmingas antioksidantas,

• saugo ląsteles ir audinius nuo oksidacijos sukeliamų pažeidimų,

• normalizuoja širdies funkciją ir kraujotaką,

• padeda aprūpinti ląsteles ddeguonimi,

• saugo organizmą nuo aterosklerozės.

Sudėtis: vienoje kapsulėje yra 100 mg vitamino E.

Nepageidaujamas poveikis: perdozavus gali pasireikšti alerginė reakcija: viduriavimas ir skausmai skrandžio srityje.

Dozavimas: gerti po vieną kapsulę per dieną.

Pakuotė: buteliukas, kuriame yra 100 kapsulių.

Naudota literatūra:

1. Medžiaga paimta iš knygos „Farmakologija“;

2. www.sveikata.lt;

3. www.sveikamityba.lt;