ekonomika

Turinys

Turinys 2

Įvadas 3

Prieš abortą:

Psichologinės aborto pasekmės

1. Poabortinis sindromas

2. Psichologinio atsako fazės 4

3. išlikę prisiminimai

4. gyvenimas po aborto

5. paauglių abortai 5

6. rizikos grupės 6

Už abortą:

1. psichologinės medicininių abortų pasekmės

2. kai vaikas nelaukiamas

3. hormoninės kontracepcijos žala 7

Priedas

Abortų situacija Lietuvoje 8

Naudota literatūra 9

Įvadas

Kiekvienas sveikas kūdikis yra trapus ir unikalus kūrinys, kuris dažniausiai atneša šeimai džiaugsmą. Abortas nėra šeimos planavimo metodas. Jis gali stipriai paveikti moters dvasinę būseną, turėti pasekmių psichikos būsenai ne vienerius metus. Dauguma moterų po aborto patiria poabortinį sindromą arba net neapykantą sau.

Aborto pasekmių statistiką reikia padidinti 3-5 kartus, nes po aborto ssusirgusios moterys negrįžta pas tą patį gydytoją. Kita vertus, daktaras nenori žeminti savo autoriteto ir kvalifikacijos, todėl nutyli liūdnas pasekmes.

Po aborto 50% jaučia įvairius sutrikimus. Iš jų beveik pusė – sunkius. 94% moterų kamuoja nemalonūs prisiminimai. 19% galvoja apie savižudybę – dėl kaltės jausmo, tai kerštas sau pačiai. 15% patiria nesuvaldomo įniršio priepuolius, o 5% moterų terorizuoja savo vyrus. 83% mano, kad jų sprendimas buvo skubotas. 70% atvejų po aborto atsirado sutuoktinių konfliktai.

Pasitaiko, kad 10-15% abortų daroma nenėščioms mmoterims. Statistikos duomenys ir patirtis rodo, kaip mūsų nerūpestingumas vartojant natūralius gamtos išteklius ir naikinant gyvybės ciklus žemėje, vandenyje ir ore turi milžiniškas pasekmes aplinkai. Niekas realiai nežino, kas laukia moters per kelerius metus, jei natūralus gyvybės ciklas nutraukiamas/

Pasekmės:

• nevaisingumas,

• spontaniški ppersileidimai,

• negimdinio nėštumo galimybės padidėjimas,

• menstruacijų sutrikimai,

• pilvo, galvos skausmai, svaigimas.

• persileidimai,

• priešlaikiniai gimdymai,

• defektuoti vaikai ir kt.

Psichologinės aborto pasekmės

Moterys po aborto patiria psichologinių problemų. Z.Froido psichoanalitinė teorija teigia, kad moteris, vengianti gimdyti, tarsi priešinasi ir neigia savo moteriškąjį pradą. Kaip paveikia moterį šis pasirinkimas?

Po abortinis sindromas

Manoma, jog dauguma moterų po aborto patiria potrauminio streso būseną, dar vadinamą „poabortiniu sindromu“, kuriam būdingas stiprus, ilgalaikis kaltės jausmas, depresija, pyktis, seksualinės funkcijos sutrikimas bei socialinės pasekmės.

Literatūroje yra minima apie 100 galimų reakcijų į abortą. Dažniausios: depresija, savęs nuvertinimo idėjos, miego sutrikimai, atminties sutrikimai, seksualinės funkcijos sutrikimai, užsitęsusios bendravimo problemos, ryškūs asmenybės pokyčiai, nerimo priepuoliai, kaltės jausmas, verksmingumas, dėmesio koncentracijos sutrikimai, įkyrūs buvusio įvykio prisiminimai ir kt. Dažnai tai būna tarsi besitęsianti streso būsena, sužinojus aapie nelaukiamąnėštumą.

Manoma, kad po aborto 50 proc. moterų jaučia neigiamus jausmus, o net 10 proc. atsiranda ir „psichiatrinių“ negalavimų – iš jų apie 45 proc. moterų jaučia įvairaus laipsnio nerimą, net 20 proc. patiria įvairaus sunkumo depresijos simptomų. Daugiau ir sunkesnių simptomų išsako moterys, kurios buvo patyrusios psichologinių traumų. Neapykantą sau gali jausti net iki 60 proc. moterų. Iš moterų, kurioms kilo suicidinių minčių, net 28 proc. moterų bandė žudytis, o pusė iš jų tai darė net kelis kkartus. Jos gali pradėti piktnaudžiauti alkoholiu ar medikamentais. Kai kurios teigia, jog po aborto tapo priklausomos nuo alkoholio.

Šio sindromo trukmė yra įvairi. Literatūroje nurodoma, kad jis gali užsitęsti net iki kelerių metų. Dažnai tai priklauso nuo įvairių aplinkybių, pvz., moterys, kurios abortą atlieka po išprievartavimo ar dėl aplinkinių spaudimo, dažnai jaučia ilgiau ir sunkesnius padarinius.

Psichologinio atsako fazės

Galima išskirti keturias psichologinio atsako į abortą fazes:

• Pirmoji fazė trunka labai trumpai ir tai dažniausiai būna ūminė reakcija ir palengvėjimo jausmas, kad nelauktas nėštumas jau baigėsi.

• Antroji fazė gali tęstis savaites ar net mėnesius. Jai labiausiai būdingas nerimo jausmas. Kaltės jausmą gali jausti net apie 20 proc. moterų praėjus ir 2 m. po įvykio.

• Trečiąją fazę galima vadinti patologine, ji būna 10–20 proc. abortą atlikusių moterų. Tai stadija, kai nerimo jausmas perauga į liguistus požymius: depresiją, nemigą, dėmesio koncentracijos pablogėjimą, panikos priepuolius ir kt.

• Ketvirtoji fazė dar vadinama užsitęsusiu gedėjimu ar „apraudojimu“.

Išlikę prisiminimai

Daug moterų ilgai jaučia kaltę dėl savo poelgio. Kai kurie tyrėjai kalba apie vėl išgyvenamą košmarą, paklausus moters apie abortą. Ypač pergyvena moterys, kurios šį įvykį išgyvena kaip nusižengimą pagrindinei natūraliai moters prigimčiai – būti motina. Jos gali sapnuoti kkošmarus – regėti verkiančius vaikučius, kraują, atskiras kūno dalis. Poabortinę krizę gali patirti moterys, kai sueina tam tikros datos, pvz., metai po įvykio. Moterys, kurios lyg ir buvo patenkintos savo sprendimu padaryti abortą, gali patirti stiprią emocinę krizę, kai prasideda menopauzė arba vaikai palieka namus.

Gyvenimas po aborto

Praėjus mėnesiui po aborto, apie 30 proc. moterų dar būna emocinių problemų. Kai kurioms moterims abortas būna įvykis, po kurio jos sukaupia vidines jėgas, turi stiprią motyvaciją ir kažką savo gyvenime labai pakeičia. Yra atlikta nedaug tyrimų apie moterų seksualinį gyvenimą po aborto, tačiau turima duomenų, kad apie 20 proc. moterų būna kokių nors problemų. Tai gali būti seksualinio intereso praradimas, skausmo ar nemalonių pojūčių atsiradimas, pasibjaurėjimo vyrais atsiradimas ar seksualinio gyvenimo būdo pasikeitimas.

Yra atlikta tyrimų, kurie parodė, kad praėjus 8 mėn. dar apie 55 proc. moterų jaučia kaltę, 44 proc. skundžiasi nerimastingumu, 31 proc. gailisi savo poelgio, o maždaug 11 proc. moterų gydytojai skiria psichotropinių vaistų.

Kai kurie tyrėjai teigia, jog praeina 5–10 m., kol moteris visiškai atsigauna po patirtos psichologinės traumos. Per šį laikotarpį moteris stengiasi išvengti diskusijų ar situacijų, primenančių šį įvykį. Kai kurios pradeda nevengti garsių pasisakymų už abortus, kad galėtų pateisinti savo poelgį ir tarsi įtikintų ssave, jog jas tenkina šio įvykio pasekmės.

Kai kuriuose straipsniuose minima, kad nemažai moterų iškart po aborto jaučia palengvėjimą ar netgi džiaugsmą. Tai bene vienintelis teigiamas jausmas, kuris būna po šio įvykio, ir toli gražu ne visoms moterims. Jis dažniau būna moterims, kurios prieš tai jautė, kad reikia „kuo greičiau baigti šį reikalą“. Šis palengvėjimas gali būti kartu su vadinamuoju emociniu sąstingiu ar „poabortiniu“ šaltumu.

Paauglių abortai

Atliekant tyrimus, kurių metu nagrinėta paauglių merginų aborto tema, pastebėta, kad būna labai sutrikusi jų psichosocialinė adaptacija dar 7 mėn. po aborto. Skaudesnės pasekmės būna merginoms, jaunesnėms nei 17 m., ir toms, kurioms psichosocialinių problemų buvo jau iki aborto. Joms gali pasireikšti depresija, įkyrumo jausmas su mintimis apie naują nėštumą, emocinis šaltumas, miego sutrikimai, bendravimo problemos, iššaukiantis elgesys arba užsisklendimas savyje, socialinė izoliacija, kartais ir asmenybės bruožų pokyčiai ir kt.

Amerikos mokslininkai, pažvelgę į šią problemą iš kitos pusės, nustatė, kad merginų, nutraukusių neplanuotą nėštumą, geresnė ekonominė situacija, jos gali tęsti mokslus, priešingai nei tos, kurios vaikelius išnešioja iki nėštumo pabaigos. Be to, daug daugiau merginų, kurioms teko daryti abortą dėl neplanuoto nėštumo, pradeda naudoti

kontracepcijos priemones ir labiau stengiasi išvengti buvusios būklės.

Rizikos grupės

Mokslininkai nurodo, kad į vadinamąją „aborto rizikos“ grupę patenka moterys, kurios prieš tai turėjo psichikos problemų, emociškai nesubrendusios paauglės, moterys, kurių partneriai ar šeimos nariai priešinasi vaiko gimimui, kurios turi stiprią religinę ar idėjinę motyvaciją abortui, kurios jau buvo patyrusios ne vieną persileidimą ir ypač vėlesniame nėštumo trimestre. Literatūros duomenys teigia, kad abortus dažniau atlieka moterys, kurios tai daro nebe pirmą kartą. Ištekėjusios dažnai sako, kad abortui ryžtasi dėl ekonominių ppriežasčių, netekėjusios – kad nenori auginti vaiko be tėvo. Iš retesnių priežasčių: apsigimimų baimė, pastojimo metu vartotas alkoholis ar vaistai.

Psichologinės medicininių abortų pasekmės

Nagrinėjant abortų temą, negalima pamiršti ir medicininių abortų temos. Nors ir atliekami pagal griežtas indikacijas (kai nėštumas kelia pavojų moters gyvybei ar tyrimai patvirtina vaisiaus apsigimimus, nesuderinamus su gyvybe), tačiau tai taip pat yra traumuojantis moters psichikos būseną įvykis. Sužinojusios apie kūdikio apsigimimus, moterys pradeda kaltinti save, nepasitikėti savimi kaip motina, galinčia pagimdyti sveiką kūdikį. Moterys ggali galvoti, kad kūdikis turi apsigimimų tik dėl jos kaltės, ir tai turės didelę įtaką kitiems nėštumams. Kitus sykius moterį kamuos padidėjęs nerimas, baimė, jog ir antrasis vaisius gali turėti sklaidos ydų. Kai kurios moterys iš baimės gali nebenorėti turėti ddar vaikų.

Kai vaikas nelaukiamas

Moterims, kurios atsisako daryti abortą, nelauktas vaikelis sukelia nemažą emocinį bei psichologinį stresą ir net socialinių problemų, palyginti su tomis, kurios pagimdo lauktą kūdikį. Kai kurioms moterims, pasiryžusioms išsaugoti vaisių, stresas tarsi tampa lėtinis, kai tenka prižiūrėti nenorimą kūdikį.

Tačiau, lyginant moteris po aborto su gimdžiusiomis, reikia nepamiršti, kad, remiantis daugeliu tyrimų, įrodyta, kad gimdymas kartais sukelia stiprius emocinius pergyvenimus, netgi pogimdyminę depresiją.

Apie 33 proc. moterų po aborto labai nori kuo greičiau vėl susilaukti vaikelio, kad tarsi kompensuotų dėl savo atlikto veiksmo jaučiamą kaltę. 18 proc. moterų pasiseka pastoti per pirmuosius metus. Deja, daugelis moterų, kurios pasiryžta palengvinti savo kaltės jausmą vėl pastodamos, dažnai pamato, kad išliko tos pačios problemos, dėl kurių jos nutraukė ppirmąjį nėštumą, ir vėl ryžtasi abortui.

Hormoninės kontracepcijos žala

Per mažai rekomenduojama naudoti kontracepcijos priemones. Spaudoje dažnai galima rasti teiginių apie hormoninės kontracepcijos žalą, kurie nėra pagrįsti moksliniais tyrimais, o informacijos, kuri tai paneigtų, skelbiama per mažai.

Be to, šeimos planavimo ir kontracepcijos klausimus dažniausiai skelbia moterims skirti leidiniai, o tiek moterys, tiek vyrai turėtų gauti patikimą informaciją.

Taip pat daugiau specialistų, galinčių patarti šiomis temomis, turėtų dirbti su paaugliais. Mokyklose ar kitose ugdymo įstaigose reikalingos specialios paskaitėlės saugių llytinių santykių, šeimos planavimo klausimais, tokią informaciją galima pateikti pasitelkus lankstinukus, trumpus filmukus.

Išvados:

Naujausiais duomenimis vykdant apklausas :už abortus 47, 94%

prieš abortus 52, 06%

Priedas

Abortų situacija Lietuvoje

Tyrimai buvo atliekami ir tais laikais, kai abortai dar buvo nelegalūs, tai moteriai sukeldavo dar stipresnį stresą. Kai kurios moterys tais laikais buvo tarsi priverstos vaidinti kuo sunkesnę savo psichikos būseną, kad būtų galima nors kiek pateisinti abortą. Abortai Lietuvoje įteisinti nuo 1955 m. Juos galima atlikti iki 12 nėštumo savaičių, o vėliau – tik pagal griežtas indikacijas. Tačiau žinoma ir kriminalinių abortų situacija (kai jie atliekami įstatymų draudžiamose vėlyvesnėse nėštumo stadijose). Lietuvoje 2000 m. preliminariai atlikti 23 683 abortai. Iš jų pagal moters norą – 14 030.

Abortai 2000 metais preliminarūs duomenys [4]

moters amžius iš viso iki 14 metų, 15-19 m. 20-24 m. 25-29 m. 30-34 m. 35-39 m. 40-44 m. 45+ m.

viso 21503 6 1456 4568 5347 4804 3635 1502 185

1 nėštumo abortas 1573 5 526 722 193 83 36 7 1

negimdinis nėštumas 964 0 29 147 291 280 164 48 5

savaimin. abortas iki 12 sav. 5243 0 323 1012 1254 958 766 378 34

daugiau 12 savaičių 518 0 46 119 145 132 54 22 0

moters pageidavimu 14030 5 992 3000 3291 3166 2468 977 131

dėl medic. indikacijų 81 1 5 18 23 14 12 6 2

dėl medic. indik. iki 12 sav. 45 1 3 9 14 9 6 1 2

dėl medic. indik. 13-21 sav. 36 0 2 9 9 5 6 5 0

Abortai 1994 metais (iš viso – 36893)

ABORTŲ SKAIČIUS 1000 GYVENTOJŲ 2000m.

Naudota literatūra:

• Medicine.Lt-Straipsnis

www.medicine.lt/straipsnis.asp?StraipsnioID=6693 – 34k –

• Aborto statistika

www3.vdu.lt/life pv/sta.htm-36k-

• Sveikas žmogus

www.sveikaszmogus.lt/index.php?pagrid=savaites_tema&veiksmas=ziureti&id=21 – 49k –

• PRO VITA už gyvybe PRO LIFE

www3.vdu.lt/life/ – 2k –