Kompiuteriai (nuo pradžių)
Kompiuteris ir žmogus
XX amžiaus antrosios pusės technikos stebuklas – kompiuteris. Jis pateikia glaustą informaciją, daug žinių, aprėpia viso pasaulio erdvę. Be abejo, tai žmoguas proto kūrinys.
1946 metais JAV sukurta pirmoji elektroninė skaitmeninė mašina. 1975 metais pagamintas pirmasis asmeninis kompiuteris “Altair 8000”. Asmeninių kompiuterių paplitimą galima laikyti kompiuterijos revoliucija. Įdomu pastebėti, kad revoliucijų metais, atrodo, praėjo ir kitose spartaus vystymosi srityse. Prieš trišdešimt metų pirmą kartą žmogus pasivaikščiojo Mėnulyje, bet šiandien mūsų piliečių kolonijų Mėnulyje nėra, dangaus kūno sidabras nevežamas į ŽŽemę, turistai neskraido kosminiais laivais. Prieš keletą dešimtmečių dainavome, kad “ir Marse obelys žydės”. Ir šiandien galime dainuoti, bet obelys ten nežydi. Kompiuteris tiesiog verčia mus gyventi sparčiau. Kompiuteris diktuoja tokį gyvenimo tempą, kad fundamentaliosios tiesos praranda funbdamentalumą, primityvus aiškinimas kelia nuobodulį spėjantiems su technologijos pažanga, o konkretūs pavyzdžiai pasensta greičiau nei parašoma knyga.
Metų kaita revoliucijų nesukelia, tik dar labiau padidina gyvenimo tempą. Kompiuteriai vis “draugiškesni” mums, bet patys dirba vis sparčiau ir mums tinginiauti neleis.
Kompiuterį sukūręs žmogus dabar sėdi pprie jo ir labai dažnai užsimiršta, kur esąs. Kompiuterio pagalba gali užsisakyti prekių, įsikyti būtiniausių daiktų, susirasti draugų, žaisti, o pagaliau – net šeimą sukurti. Patogu ir greita.
Sėdi taip žmogus prie šio stebuklo ir nebejaučia, kad katė prie kojų glaustosi, aalkanas šuo ima staugti, o ir valgyti jau laikas. Mokslininkai apskaičiavo, kad taip bendraudamas su kompiuteriu per pusmetį žmogus gali prarasti ryšius su jį supančiu gyvuoju pasaulio. Pastebėta, kad jaunesnio amžiaus vaikai, ilgai žaidžiantys su kompiuteriu, atpranta nuo mylimų gyvūnėlių, žaislų, nebenori būti gryname ore, tampa irzlūs. Vienamu mokslininko straipsnyje teigiama, jog vaikas, prieš tai itin rūpinęsis žuvytėmis akvariume, po užsiėmimų prie kompiuterio įnirtingai ima daužyti stiklo indą. Kodėl ? Atsakymas vienas – nuovargis, išsekimas, susvetimėjimas.
Pateikti pavyzdžiai iš tų atvejų, kai prie šio stebuklo sėdima per ilgai, nederinant poilsio ir darbo. Taip dažniausiai nutinka vaikams. Vyresnio amžiaus žmogus jau sąmoningesnis: jis apskaičiuoja savo jėgas, įvertina galimybęs, išdėsto darbą per keletą valandų arba dienų. Žinia, kompiuteris – nepakeičiama priemonė žurnalistams, rašytojams, mmokslininkams ir daugeliui kitų profesijų žmonių. Neseniai teko dalyvauti paskaitoje tema – “Kompiuterinė grafika”. Pasirodo, kompiuterio dėka atliekami įvairūs projektai, sudėtingi archtektūriniai brėžiniai. Stebėjau susikaupusių studentų veidus ir supratau, kiek daug galimybių jiems teikia šiuoliakinė technika.
Taigi kompiuteris yra žmogiško tobulėjimo priemonė. Be jo žmogus neišsivers naujajame tūkstantmetyje. Kišeniniai telefonai sukėlė asmeninių ryšių revoliuciją. Dabar žmogus nebeturi sakyti: “Rytoj sėdėsiu prie telefono, paskambink”. Labai norėtusi, kad kompiuteris ir visuotinis ryšys būtų su tavimi. Sunku pasakyti, kuri idėja sukels naują kompiuterijos griūtį. VVienoje paradoje teigiama, kad jau šiuo metu elektronikos pramonė gali realizuoti bet ką, ko reikia visuomenei. Aiškiau pasakyk, ko tau reikia, visuomene. Bijai revoliucijos ? Bet juk tai ne politinė agitacija.