darbo vietos kurimas

ŠIAULIŲ UNIVERSITETAS

TECHNOLOGIJOS FAKULTETAS

MECHANIKOS INŽINERIJOS KATEDRA

DARBO VIETOS KŪRIMAS

Ergonomikos namų darbas

Sudarė:

Vadovas: Z. Ramonas

Šiauliai 2006

1. Ergonomikos santrauka

Žodis ergonomika yra kilęs iš graikų kalbos žodžių: ergo – darbas ir nomos – dėsnis.

Ergonomika – tai mokslas nagrinėjantis žmonių darbo vietoje naudojančius įrankius, įrengimus, žmogaus galimybes darbe, darbo aplinką (triukšmą, vibraciją, mikroklimatą, oro užterštumą, elektromagnetinį spinduliavimą).

Pagal ergonominius tyrimus buvo pradėti tobulinti darbo vietos įrankiai, staklės. Kuriamos patogios darbo vietos, kad žmogus mmažiau pavargtų darbe, saugotų darbuotojo sveikatą, būtų didesnis darbo našumas.

Pirmus ergonominius tyrimus pradėjo atlikinėti JAV inžinierius Frederikas Teiloras

1874m. Jis tyrimus atliko įvairiuose gamyklose. Tyrimus atliko nuo paprastų darbininkų vietų ir jų naudojamų įrankiu iki direktoriaus darbo vietos. Atlikęs daug tyrimų ir praktiškai išbandęs savo pastebėjimus pirmas pasiūlė darbo intensyvumo ir racionalizavimo sistemą. Tos sistemos pagrindai naudojami ir dabar.

2. DARBO APLINKA

2.1 ERDVĖS REIKALAVIMAI

Vienai darbo vietai turi būti skiriama ne mažiau kaip 6 m2 patalpos ploto iir ne mažiau kaip 20 m3 erdvės.

2.2 MIKROKLIMATAS

Mikroklimatas – tai darbo vietos oro temperatūra, santykinė drėgmė, oro judėjimo greitis. Šiltuoju laiku temperatūra turi būti 21-270C, šaltuoju 17-250C. Santykinė drėgmė 30-75%, oro judėjimo greitis šaltuoju laiku 0,005-0,1m/s, šiltuoju laiku 0,15 &– 0,5m/s. Tokiame mikroklimate maloniausia dirbti, žmogus mažiausiai pavargsta ir didesnis darbo našumas.

2.3 ELEKTROMAGNETINĖ SPINDULIUOTĖ

Apie elektros krūvius yra elektrinis laukas ir jis spinduliuoja. Saugos ir sveikatos institucija nustatė, kad darbo aplinkoje oro jonizacijos lygis negali viršyti leistinos normos viename kubiniame centimetre oro 50000 jonų. Ekranų paviršiuje 5 centimetru atstumu negali būti didesnė kaip 1μSv/h.

2.4 DARBO IR POILSIO REŽIMAS

Poilsio laikas priklauso nuo darbo sunkumo: dirbant įprastus darbus pertrauka turi būti per pietus nuo puse iki 2 valandų. Nepertraukiamai dirbti prie videoterminalo galima ne daugiau kaip vieną valandą.

3 APŠVIETIMAS

Apšvietimas turi atitikti nustatytas normas, kad nekenktų darbuotojo akims. Apšvietimas naudojamas natūralus ir dirbtinis. Dirbtinis apšvietimas naudojamas, nes natūralaus nepakanka. Darbo vieta turi būti apšviesta taip, kad neakintų, nekristų šešėliai. DDarbo paviršius turėtu būti apšviestas nuo 300 iki 500 liuksų. Darbo vietoje dar galima įrengti vietinį apšvietimą, kad būtų geriau apšviečiama norima vieta.

4. PATALPOS APRAŠYMAS

Bendras darbo kambario plotas 20m2 . Kambario ilgis 5m, plotis 4m, aukštis 2.5 m.

Kambaryje: du mediniai langai 1.8x2m;

Medinės durys 2×0.9m;

Lubos pakabinamos „Amstrong“ tipo šviesiai pilkos spalvos;

Sienos dengtos gipskartonu ir nudažytas šviesiai žalia spalva;

Grindys išklotos parketlentėmis;

Kėdė reguliuojamu aukščiu ir atlošu;

Stalas medinis 0,8m aukščio;

Spintos dvi, padarytos iš medžio drožlių plokščių 2×0,5×2,5;

Šviestuvai DLT S 6625 318 BW įmontuoti į pakabinamas lubas. Šviestuvai turi būti

4.2 DARBO VIETA

Monitorius turi būti žemiau nei akių linija. Atstumas nuo monitoriaus iki darbuotojo akių turi būti ne mažesnis kaip 40cm. Monitorius turi lengvai pasisukti ar pasikreipti norimu kampu. Klaviatūra turi būti padėta taip, kad rankoms būtų patogu ir nevargintų. Klaviatūros spalva turi nevarginti akių ir neblaškyti dėmesio. Kėdė turi lengvai sukiotis ir keisti aukšti, ir turi būti iš šonų atlošai rankom pasidėti, kėdė turi nevarginti darbuotojo. Languose turi būti įrengtos, kad būtų galima reguliuoti šviesos srautą. Kambarys dažomas tokiomis spalvomis, kad nevargintu akių.

4.3 ŠVIESTUVŲ IŠDĖSTIMAS

LITERATŪRA

„ERGONOMIKA“ mokomoji knyga. Z. Ramonas ir D. Čikotienė