vairavimo etiketas

Vairavimo etiketas

Etiketas būna visur: prie stalo, darbe, mokykloje, gatvėje ir t.t. Etiketas taip pat būna visoks: kalbos, valgymo, elgesio. Tačiau ar kada susimąsteme apie vairavimo etiketą? Turbūt dabar jums iškilo klausimas kas tai ir kur galoma tai išmokti. Vairavimo etiketas yra vienas iš tų, kurių nelabai kur ir išmoksi.Nes jis yra įgyjamas su daugiamete patirtimi.

Visi vairuotojai,noredami vairuoti transporto priemonę,turi lankyti vairavimo kursus ir išlaikyti valstybinį vairavimo egzaminą.Kai tik mes jį išlaikome,tuoj pat gauname vairuotojo pažymėjimą.Vairavimo kursuose,kartu su pirmaisiais vairavimo įgudžiais mmes gauname ir pirmuosius vairavimo etiketo pagrindus. Juk kelių eismo taisyklės tai ir yra savotiškas “kelių etiketas”. Toks dalykas kaip “dešiniosios rankos taisyklė” puikiausia tai įrodo.Arba kelių eismo ženklai,kurių pilna visur,taip pat yra tarsi nurodymai ką dabar daryti norint “mandagiai elgtis” kelyje.na o mūsų visų nemėgiama kelių policija yra tarsi priežiūra,kad mes elgtumemes kaip ir dera.

Tačiau kaip jau minėjau, KET tai tik pagrindai.likusią, ir ko gero didžiąją “kelių etiketo” dalį mes turime išmokti patys.Nes šis etiketas nėra niekur parašytas.Pavyzdžiui kaimyninėje LLenkijoje,važiuojant greitkeliu reikėtų gana dažnai stebėti galinio vazdo veidrodėlį.Mat pas lenkus yra tokia nerašyta taisyklė – jei gale tavęs važiuoja greitesnis automobilis,tu privalai pasitraukti į šalikelę, kad šis galėtų tave aplenkti, neišvažiuodamas į priešingą eismo juostą.Pasirodo, ši taisyklė nesugalvota šiaip ssau: kadangi Lenkija – tai tranzito šalis,kurios greitkeliais dažnai važinėja vilkikai, o keliai Lenkijoje gana siauri, tad ir išmąstė jie šią gudrią taisyklę.Vis gi ši taisyklė nerašytinė,tad kaip ir neprivalu jos laikytis,tačiau jei taip padarai,tikrai nelieki be atlygio- aplenkęs vairuotojas tau maloniai pamirkčioja avariniais žibintais tarsi sakydamas ‘ačiū”.

Dėja Lietuvoje tokio etiketo nėra.Priešingai,neretai lėkdami dideliu griečiu greitkelyje,būsite specialiai sulėtinti kito įžūlesnio ir lėtesnio vairuotojo.Tai tarsi gestas su mintimi “aš važiuoju lėtai,važiuosi ir tu”.man pačiam teko patirti situaciją, kai skubėdamas namo “įsikabinau” vienam naujam BMW į uodegą ir abu lėkėm maždaug 180km/h griečiu ir po kurio laiko gavom abu staigiai sulėtinti tempą,mat vienam piliečiui,vairuojančiam didžiai gerbiamą “golf II” nepatiko toks mūsų lėkimas ir jis pradėjo specialiai važiuoti trečia juosta 90 km/h.Tai tik ddar kartą parodo mūsų šalies kultūrinį lygį.

Nors negaliu sakyti kad Lietuvoje situacija tokia bloga.Šiandien mūsuose dar yra išlikusi sena tradicija buvusi Tarybų sąjungos laikais,kai pravažiavus kelių policijos “postą” pamirkčioji priešingąjai eismo juostai su savo tolimaisiais žibintais, sakydamas “Atsargiai!Policija”.

Pabaigai norėčiau pasakyti,kad įvairiose šalyse yra įvairus vairavimo etiketas,kaip ir įvairios taisyklės,bet būtų malonu jeigu bent jau mūsų šalyje tas etiketas būtų labai išlavintas.Tada mums visiems būtų tik geriau.