Tailandas
TURINYS
Įvadas………………………… 3
Trumpai apie Tailandą…………………….. 4
Aplinka………………………… 5
Kultūra………………………… 6
Istorija………………………… 8
Angelų miestas………………………… 9
Čang Mėjus………………………… 11
Ko Samui………………………… 11
Puketas………………………… 11
Pataja………………………… 12
Kitos atrakcijos……………………….. 12
Įvadas
Kalbant apie Tailandą, sunku išvengti standartinių šabloniškų formuluočių, nusakančių susižavėjimą, tačiau realybė yra būtent tokia: šalies šiaurinė dalis garsėja įspūdingomis šventovėmis ir apleistais miestais, pietūs – nuostabia gamta ir gerai išvystyta poilsinio – pramoginio turizmo industrija. Tailando paplūdimiai vadinami rojumi žemėje (būtent čia buvo filmuotas ,,Paplūdimys” su Leonardo Di Caprio, o gamtos vaizdai tapo vieni geriausių jo vietų). Bankoko metropolis siūlo dar įvairesnę ppatirtį: sumaištį, chaosą, didybės pojūtį. Aplanktdami Tailandą, aplankote tarsi kelais šalis vienu metu, pasisemiate labai skirtingų įspūdžių ir patirties.
3
Trumpai apie Tailandą
Valstybės pavadinimas: Tailando Karalystė
Plotas: 517 000 kvadratinių kilometrų
Gyventojų skaičius: 62 milijonai
Sostinė: Bankokas (6 milijonai gyventojų)
Gyventojų sudėtis: 75% tajų, 11% kinų,
3,5% malaiziečių, kitos mažumos
Valstybinė kalba: tajų
Religija: 95% budistų, 4% musulmonų
Politinė sistema: demokratinė konstitucinė manarchija
Nacionalinė valiuta: batas 100 Tailando batų (THB) – apie 8Lt
Pavojai sveikatai: AIDS, hepatitas B, cholera, dengė karštligė, japoniškas encefalitas, maliarija, pasiutligė. Bauginantys ligų pavadinimai – greičiausiai statistika nnei reali grėsmė, skiepa nebūtini
4
Aplinka
Tailandas ribojasi su Malaizija, Birma, Laosu ir Kombodža. Rytinę pakrantę skalauja Tailando srovė, o vakarinę – Andamanų jūra. Šalis suskirstyta į keturias pagrindines zonas: derlingos Chao Prajos upę juosiančios lygumas (tai tankiausiai gyvenama teritorija, kur įsikūręs BBankokas), skurdesnis regionas šiaurės rytų plokštumoje, Šiaurės Tailando kalnai bei slėniai (čia yra aukščiausia viršukalnė Di Inthanon ir žymusis Čang Mėjus) ir lietaus miškais apaugęs pietinis pusiasalis, dėl puikios gamtos ir poilsio sąlygų labai pamėgtas turistų.
Viena penktoji šalies padengta musoniniais ir lietaus miškais, tačiau joje gausu ir kitokios augmenijos: vaismedžių, bambukų ir tropinių kietmedžių. 80 nacionalinių parkų užima net 13 procentų šalies teritorijos, juose veisiasi gausybė paukščių ir egzotiškų gyvūnų, kai kurie jų benykstantys. Brakonieriavimas ir pramonės plėtra kelia grėsmę net tik žinduoliams, bet ir vandens faunai, pavyzdžiui, koraliniams rifams. Daug žaliųjų protestų dėl potencialios žalos gamtai susilaukė pakrantėje filmuotas ,, Paplūdimys”, ironiška, tačiau savo turiniu propagavęs gamtos ir vietinių kultūrų apsaugos idėjas.
Tris metų sezonus- karštąjį, vėsųjį ir lietingąjį – nnelemia musonai. Nors vidutinė temperatūra satistiškai visais sezonais atrodo panaši ir nesiekia net 30 laipsnių karščio, reikia nepamiršti, kad sunkiai nusakomą ir nepakeliamą tvenkumo jausmą nulemia ne tik temperatūros rodiklis.
5
Kultūra
Monarchija ir religija yra dvi šventosios Tailando karvės. Tajai labai tolerantiški bet kokiam elgesiui, kol jis neužgauna šių dviejų vertybių. Budizmas – dominuojanti religija, apie jos neatsiejamą egziztavimą nuolat primena oranžiniai apsirengę vienuoliai ir budos statulėlės, kurių rasi visur: taksi, prekybos centruose, viešbutyje, tačiau budizmo buvimas šalia nei trikdo, nei erzina. EEinant į šventyklas derėtų pridengti atviras kūno vietas, būtinai nusiauti batu. Vienas iš labiausiai įžeidžainčių veiksmų tarp budistų laikomas galvos glostymas.
Nenuostabu, kad šalies, kurioje vyrauja taikiausia pasaulio religija, gyventojų vidinė dvasinė kultūra yra labai taiki. Kad ir kur nueitų, turistas bus pats svarbiausias, labiausiai laukiamas, puikiausiai aptarnaujamas. Ne be reikalo Tailanadas vadinamas šypsenų šalimi. Bendravimas neatrodo sumeluotas, nepanašu, kad jie laukia pirkimo ar arbatpinigių. Suvokimas, kad turizmas Tailando ekonomikoje vaidina labai svarbų vaidmenį, skepijamas ir vyriasybės bei karaliaus. Kadangi tajai nuoširdžiai gerbia monarchiją, karaliaus įtaka didžiulė.
Tajų kalba komplikuota, turinti unikalią abėcėlę, bet smagu pabandyti ištarti bent keleta žodžių. Sunkiausia šioje kalboje – intonacija. Tas pats žodis gali būti ištartas keliant, leidžiant, garsinant, tylinant ar vidutiniškai ištariant garsus ir įgauti penkias skirtingas reikšmes. Vidutinis tailandietis labai nedaug kalba angliškai (aišku situacija skiriasi Bankoke kur daug išsilavinusių žmonių), tačiau didelis jų geranoriškumas padeda išspręsti visas problemas. Ten, kur teikiamos turizmo paslaugos, būtinai rasite ką nors, kalbantį angliškai.
Tajų maistas skanus, lengvas ir sveikas, perėmęs geriasias Kinijos,
6
Indijos ir net Vakarų Europos virtuvės tradicijas. Jie gausiai naudoja įvairius prieskonius ir pagardus: česnakus, čilius, kalendrą, baziliką, riešutus, kokoso pieną ir kitus. Maistas dar ir begalo pigus, patiekalai tekainuoja kelis litus. Po pagrindinio patiekalo, dažniausiai žuvies, ppatiekiamas desrtas: kepti riešutai, kapotas imbieras, laimų skiltelės ir nenusakoma gausybė vaisių. Net ir vietiniai, jei tik jie nepriklauso skurdžiam sluoksniui, dėl prieinamų kainų mielai linkę kasdien valgyti viešojo maitinimo įstaigose. Gausu tautinio stiliaus restoranų, kuriose laikomasi visų valgymo tradicijų: svečiai turi vaikščioti basomis, jie sodinami prie labai žemo stalo, o kojas sukiša į po juo esančią duobę. Aptarnaujantis personalas, kaip ir dera, dėvi tautiniais drabužiais ir beperstojo linkčioja, išreikšdamas pagarbą klientams. Pasisotinus ateina eilė programai: merginos be saiko išdažytais bereikšmiais veidais demonstruoja kūno plastiką.
Mums gali pasirodyti įdomios ir jų gėrimo tradicijos. Populiarus alkoholinis gėrimas yra viskis, šiek tiek vartojama alaus. Vietinis viskis kainuoja apie 8 Lt, importuotas, be abejo, brangesnis. Vietinis vynas prastas ir visiškai nepopuliarus. Nors negalima teigti, kad masiškai nesaikingai vartojamas alkoholis, alkoholizmo problema vis dėlto egzistuoja, kaip ir narkomanija, nors už narkotikų įvėžimą ir prekiavimą baudžiama mirties baume.
Duoti arbatpinigių nėra įprasta Tailanade, neretai galima pamatyti aiškų sutrikimą gavus papildomų pinigų, tačiau natūralu, kad prie to gero tajai pamažu pripranta. Derėtis turguje, turistams skirtose parduotuvėse, net ir taksi, jei jį pagavote gatvėje, įprasta. Ypač būkite atsargūs, jei prekes jums siūlo tiesiog gatvėje. Tailandas garsėja iškasamais brangiais ir pusbrangiais akmenimis bei juvelyrų meistriškumu, o dirbinių vertės neišmanantys turistai nneretai tampa apgavikų aukomis. Tačiau iš esmės tokios apgavystės yra bene didžiausias turistui gresianti pavojus. Atsargumo priemonės nuo kišenvagių turėtų būti standartinės, o brutalios prievartos atvejai per 60 mln. gyventojų turinčioje šalyje yra tokie reti, kad tampa metinėmis sensacijomis. Ne taip saugu tik prie Birmos, Laoso ir Kombodžos sienos, nes tai skurdžių regionai, kur gausu perbėgelių iš kaimyninių šalių.
7
Istorija
Ankščiau Tailando civilizacija, kaip manoma, buvo monai cenrtinėje Tailando dalyje, iš Indijos subkontinento atsinešę budizmo religiją. XII a. Monų kultūra susiliejo su chmerų ir srivijajų kultūromis, tuo pat metu tajų princesė įkūrė pirmąją Siamo sostinę Sukotajuje, kiek vėlaiu – Čang Mėjų ir, kaip spėjama, Ajutają. Sunkiausias tajų istorijos periodas – Birmos invazija XVI – XVIII amžiais, kuomet buvo užimta Čang Mėjus ir sugriauta Ajutaja. Tajai sugebėjo išstumti atėjūnus, tačiau perkėlė savo vostinę į Tomburi. 1782 m. Karalius Rama I įkūrė dabartinę Čakri dinastiją, ir perkėlė sostinę į Bankoką. Visą XIX a. Siamas išliko nepriklausomas. 1932 m. šalis paskelbta monarchija, 1939 m. Siamas tapo Tailandu. Antrojo Pasaulinio karo metais vyriausybė leido šalį užimti japonų kariams. Dabar šalis laikoma demokratiška, tačiau joje monarchija turi stiprų autoritetą. Pastarąjį dešimtmetį klestėjusi ir tarsi ant mielių augusi Tailando ekonomika 1998 – 1999 m. išgyveno gilią
krizę, padidinusią jau ir taip didelę spragą tarp turtingųjų ir skurdžių. Laimei, ekonomikos smukimą ir valiutos devalvaciją šiuo metu pavyko sustabdyti ir šalis pradeda pamažu atsigauti.
8
Angelų miestas
Tailando sostinė Bankokas, vietinių gyventojų dar vadinamas Angelų miestu ir žinomas kaip turintis ilgiausią pasaulyje oficialų pavadinimą. Ką dar reikėtų paminėti? Pirma, jis užterštas, garsėja transporo kamščiais, kasmetiniais potvyniais ir tvankiu oru. Antra, jis nuostabus, didingas, pritrenkiantis,ir nepamirštamas.
Bankokas įsikūręs gausiausią ryžių derlių pasaulyje duodančioje Chao Praja upės deltoje. Chao Praja ir jos natūralūs bbei dirbtiniai kanalai išraižę visą miestą, tačiau jie – puiki alternatyva antžeminiams keliams. Oficialūs pranešimai teigia, kad miestas skęsta tiesiogine ta žodžio parsme, kas met vandens lygis pakyla net 90 cm, tačiau jo gyventojai pernelyg pasinėrę į chaotišką ir neramų gyvenimą, kad atdžiau pažvelgtų į šią problemą. Be upės, miestą į dalis skiria geležinkelis.
Bankoko senamiestyje, esančiame tarp upės ir geležinkelio, iškilę daugiausia senųjų šventyklų ir autentiškų rūmų, jame įsikūrę žymieji kinų ir indų miesteliai. Naujamiestyje – didžiausi komerciniai ir turizmo ccentrai. Tačiau Bankoke netrūksta ramių vietelių. Iš triukšmingos gatvės žengę vos kelis žingsnius galite patekti į vieną iš 400 miesto vatų (vienuolynų – šventovių) arba paplaukioti upės taksi. Apskritai tai kontrastų miestas – prabangus viešbutis gali stovėti lūšnynų kvartale. Be tto, ir pati šalis – vieni kontrastai, ko vertas vien jau skirtumas tarp Bankoko ir likusio Tailando.
Turistai į privalomąjį sąrašą turi įtraukti vatą Phra Kaew (Smaragdinio Budos šventykla, kurios įžymybė, Smaragdinis Buda,
tris kartus per metus prilausomai nuo sezono perrengiamas kitu komplektu drabužių bei papuošalų) ir vatą Traimis (Auksinio Budos šventykla, garsėjanti 3 m aukščio ir 5,5 tonos svorio auksine Budos
9
statula), gausybę kitų vatų, kurių pasididžiavimas – įvairiausios Budos statulos: aukščiausios, seniausios ir kitokios –iausios. Pasigrožėjus Budomis, bus įdomu pamatyti turgų Tonburi, Saovabha instituto gyvačių fermą ir atnaujintą Orientalistikos viešbutį, karališkuosius rūmus, Nacionalinį muziejų ir Džimo Thompsono namus. Pastarasis buvo žymus architektas, kaip teigiama, Antrojo pasaulinio karo metais dirbęs šnipu Tailande. Jis pagarsėjo tiek savo versliniškumu, padėjus paplisti po ppasaulį ir taip išlikti seniesiems Tailando amatams, tiek labai paslaptinga mirtim 1967m.
Pramogų spektras Bankoke varijuoja – nuo nacionalinių šokių ir tajų bokso iki apgailėtinų ,,go-go” barų Patponge. Tačiau nenustebkite, kai 1 valandą nakties būsite paprašyti palikti diskotekas – taip tajai saugo viešąją tvarką, o ypač siekia sumažinti avarijų, sukeltų neblaivių vauruotojų, skaičių. Bankoko viešojo transporto sistema nesunkiai perprantama, tačiau labai lėta (vidutinis autobuso greitis 13 km/h piko metu). Iki pat 2000-ųjų visame Tailande buvo autobusų, skirtų vien moterims. Daugumoje taksi vviekia skaitikliai, ir važiavimas palyginti nebrangus.
Gausybė atrakcijų turisto laukia ne tik pačiame Bankoke, bet ir maždaug 100 km spinduliu aplink jį. 33 km į oietus nuo sostinės yra Senovės miestas (Meuang Boras), miniatiūrinis Tailando maketas po atviru dangumi, kur galite pamatyti sumažintas jo įžymybes. Nakon Patom, esanti už 60 km į vakarus nuo Bankoko, laikomas seniasiu Tailando miestu, kuriame yra 127 m oranžinė Pra Patom Čedi dtatula, aukščiausias pasaulyje budizmo monumestas. Ajutaujoje, 86 km į šiaurę nuo Bankoko, yra XVI – XVII amžiaus šventyklos, pastatytos tajų klestėjimo laikais. Grievėsiai pripžinti pasaulio paveldo dalimi. Ajutaja buvo tajų sostinė nuo 1350 m.,ją valdė 33 karaliai iš įvairių Siamo dinastijų, kol miesto 1767 m. neužkariavo atėjūnai iš Birmos.
10
Čang Mėjus
Čang Mėjus yra antras pagal dydį šalies miestas, įkurtas 1296 m. Iki šiol Čang Mėjuje išlikę net 300 vatų, taip traukiančių turistus. Tai tarsi vartai į šalies šiaurę, specifinių charakteristikų turintį regioną. Iš Doi Suthep, kurio viršūnėje yra viena švenčiausių Tailando vatų, galima matyti nuostabų miesto vaizdą.
Palyginti su Bankoku, Čang Mėjuje vakarai yra vėsesni ir palankesni slampinėti po įžymų centrinį turgų, dar vadinamą naktiniu. Norėdami kuo geriau išleisti pinigus, derėkitės kantriai, bet negailestingai. Čia galite atsipūsti nuo nenormalaus transporto srauto ir po miestą, kaip dauguma tturistų, važinėti dviračiais.
Iš Čang Mėjaus galima leistis į kalnų keliones, kurių metu aplankomos gentys, gyvenančios aplinkiniuose rajonuose (informacijos ir gido paslaugas siūlo kone kiekvienas viešbutis). Dėl didelio turistų susidomėjimo kai kurie kaimai ironiškai vadinami žmonių zoologijos sodais. Turistai, kuriems gyvų žmonių apžiūrėjimas atrodo nepriimtinas, mieliau renkasi ekskursiją į Genčių muziejų.
Ko Samui
Tai gražuolė sala pietryčių Tailande, padengta kokoso plantacijomis, o jos paplūdymius juosia palmės. Kokoso riešutai – pagrindinė vietinė kutūra, vartojama vietoje ir gausiai eksportuojama. Populiariausi salos paplūdimiai – Hat Chaweng ir Hat Lamai, gražūs ir lengvai prieinami, tačiau jie pamažu tampa nemaloniai perpildyti. Turistai kaip alternatyvą turėtų apsvarstyti šalimais esančią Ko Pha-Ngan salą, ramesnę, tačiau turinčią tokius pat gerus paplūdimius.
Puketas
Tai turizmo industrijos Pietų perlas, esantis Andamanų jūroje, didžiausia Tailando sala. Su žemynu ją sieja tiltas, ji išsiskiria kinų ir portugalų smarkiai įtakota kultūra. Šioje saloje gyvena bene didžiausia Tailando musulmonų bendruomenė. Pagrindiniai kurortai – Patongas, Karonas ir Kata, tačiau ir už jų ribų galima džiaugtis puikiais paplūdimiais. Šioje saloje, kaip ir kitur, populiaru nardyti ir plaukioti po vandeniu, nors povandeninis gyvenimas ir neprilygsta Raudonosios jūros pasauliui.
11
Pataja
Tai dar vienas Tailando kurortas, įsikūręs palei Pietų Kinijos jūrą, garsėjantis triukšmingu naktiniu gyvenimu, besaikėmis pramogomis ir smėlėtu tarsi Baltijos jūros paplūdimiu. Apskritai palūdimiiuose nėra ppavojingų gyvių, kurių reikėtų saugotis. Vienintelis dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį, -ar jūra atvira, ar uždara, nes nuo to priklauso tiek jos audringumas, tiek potvynių-atoslūgių svyravimai, kuriems esant esant reikia elgtis apdairiau.
Kitos atrakcijos
Bet kuri turizmo agentūra jums iš karto sudarys maršrutą, priklausnatį nuo jūsų pageidavimų. Jei jau persisotinote šventyklomis ir architektūriniu paveldu, galite aplankyti krokodilų fermą, nuoatabius botanikos ir zoologijos sodus, pajodinėti drambliais (tiesiog privaloma Tailande), paplaukioti siauromis upėmis per krioklius. Daug įspūdžių palieka Kanchnaburio įžymybės – Antrojo pasaulinio karo aukų atminimui skirtas muziejus ir apie 90 000 karo belaisvių gyvybių pareikalavęs tiltas per Kvai upę. Autentiškas Mirties traukinys turistus veža kruvinuoju geležinkeliu virš bedugnės į nuostabų gamtos kampelį. Paprastai turistai savo maršrutuose po šalį stengiasi suderinti tiek ramų poilsį prie jūros, tiek ir keliavimą po šalį bei jos kultūrinio paveldo pažinimą, todėl, kaip jau minėta, tokiai didelei ir įvairialypei šaliai kaip Tailandas reikėtų skirti daugiau laiko ir ją atidžiai apžiūrėti.