„Drugiai“
Drugiai
Drugiai yra vieni geriausiai pažįstamų vabzdžių. Drugiai yra priskirti vienai iš dviejų grupių : dieniniai ir naktiniai drugiai priklauso drugių ( Lepidoptera ) būriui, bitės vapsvos ir skruzdėlės – plėviasparnių (Hymenoptera) būriui. Dieninių ir naktinių drugių šeimose yra pačių gražiausių vabzdžių. Labai naudingi drugiai – šilkaverpiai.
Viso žinoma 165 000 dieninių ir naktinių drugių ir 110 000 plėviasparnių rūšių. Abi grupės paplitusios beveik visame pasaulyje, visose platumose. Daug drugių būrio rūšių yra patys žalingiausi žemės ūkio augalų ir miško kenkėjai. JJų vikšrai būna labai ėdrūs.
Dieninius drugius vilioja ryškūs kvepiantys žiedai.O naktinius, kurie maitinasi naktį, vilioja blankių spalvų naktį kvepiantys žiedai.
Atskirti dieninį drugį nuo naktinio galima pažiūrėjus į jų antenas. Dieninių drugių antenos visada turi buoželes. Naktinių drugių antenos plunksniškos arba panašios į plaukus. Kitas skirtumas , kad dieniniai drugiai ilsisi suglaudę sparnus stačiai. Dauguma naktinių drugių ilsėdamiesi laiko sparnus gulsčiai sudėję arba išskleidę.
Kai kurie vikšrai ant augalo, kuriuo minta, nusipina iš šilko siūlų tinklą. Jie ėda tinklo viduje esančius lapus iir vis didina tinklą, nes reikia daugiau maisto. Drugiai minta nektaru, kurį čiulpia iš žiedų ilgu, į vamzdelį panašiu liežuviu- straubleliu. Kai kurie naktiniai drugiai išvis nesimaitina, nes gyvena labai trumpai. Jie gauna energijos iš maisto, kurį surijo būdami vikšrais.
Vikšrai iir drugiai visaip saugosi nuo paukščių, kurie jais minta. Vieni sunkiai pastebimi dėl spalvų ir raštų, kiti nubaido priešus ryškiomis ir dėmėmis. Daugelis drugių ant sparnų turi į akis panašias dėmes, į kurias ir kerta paukščiai. Kūnas lieka sveikas.