Viešbučiai
IZANGA
Pirmieji atsirado daugiau kaip pries 2000 metu. Duomenu, pirmuosius Lietuvos viecbucius randama nuo 1812 metu. Nuo tada ju savininkams buvo nustatyti mokesciai. Norint pradeti viesbuciu versla, tenka daug ka ismokti, suzinoti bei laikytis be galo daug ivairiu reikalavimu. Viesbuciu verslas vis labiau pleciasi, darosi vis labiau reikalingas musu visuomenei. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje pletojamas turizmas, kuris sudaro perspektyvias galimybes viesbuciu verslo pletimuisi.
Turinys
Izanga…………………………1
Viesbucio tipo apgyvendinimo paslaugu teikejai………………..3
Viesbuciu klasifikavimas…………………………4
Pagrindiniai viesbucio skyriai, ju funkcijos………………….6
Darbuotoju pareigos…………………………7
Kambariu tipai, kainos…………………………8
Priemimo skyrius ir jo pooskyriai………………………9
Kambariu rezervavimas…………………………11
Sveciu iregistravimas…………………………13
Sveciu issiregistravimas…………………………15
Veiksmu sistemos, kad sveciai apmoketu savo saskaitas taikymas………..16
Sveciu saskaitu tvarkymas kompiuteriu……………………17
Susipazinimas su ekonomo funkcijomis ir papildomomis knygomis……….18
Kambariniu veiklos aspektai……………………….19
Viesbucio restorano funkcijos………………………21
Konferenciju ir pokyliu patalpos, ju tvarkymas………………..22
Viesbucio prieziura ir eksploatacija……………………..23
Apsaugos sistemos taikymas………………………..24
Nuolaidu sistemos taikymas viesbucio versle…………………25
Gamybines praktikos isvados………………………26
VIESBUCIO TIPO APGYVENDINIMO PASLAUGU TEIKEJAI
Apgyvendinimo paslauga – butinos apgyvendinti salygos ir veikla, kuria tenkinami turisto nakvynes, higienos, maitinimo, poilsio poreikiai.
Apgyvendinimo paslaugu vartotojas – asmuo, kuris naudoja apgyvendinimo paslaugas asmeniniams poreikiams tenkinti.
Apgyvendinimo paslaugu teikejas – juridinis ar fizinis asmuo, istatymu nustatyta tvarka irregistraves imone ir teikiantis apgyvendinimo paslaugas.
Viesbutis – imone, kurioje apgyvendinimo paslaugos teikiamos tam tikslui skirtame statinyje, su specialiai suplanuotomis patalpomis – kambariais ir bendro naudojimo patalpomis, taip pat inzinerine iranga bei reikiama iranga apgyvendinimo paslaugoms teikti.
Motelis – imone, teikianti apgyvendinimo paaslaugas viesbucio tipo statinyje, turinti geras autotransporto privaziavimo salygas ir papildomai teikianti transporto priemoniu saugojimo bei aptarnavimo paslaugas.
Sveciu namai – imone, viesbucio tipo statinyje teikianti tik apgyvendinimo paslaugas ir patarnavimus, reikalingus turistu priemimui.
Maziausia apgyvendinimo paslaugos teikimo trukme yra para (24h) ir ji pradedama skaiciuoti nuo 12.00 valandos. Asmens priemimas registruojamas asmens apgyvendinimo korteleje, kurioje turi buti sie irasai: asmens vardas, pavarde, gyvenamoji vieta, asmens kodas ir paso numeris, asmens parasas, atvykimo ir isvykimo datos, atsiskaitymo budas bei kiti imonei reikalingi duomenys.
Imone, norinti teikti viesbuciu tipo apgyvendinimo paslaugas turi buti uzregistruota turizmo paslaugu registre. Jai isduodamas pazymejimas (sertifikatas), jeigu atitinka siuos minimalius reikalavimus:
Ш Turi buti irengta ne maziau kaip 10 vienvieciu (maziausias plotas 8m2) ir dvivieciu (maziausias plotas 12m2) kambariu (numeriu) viesbutyje irr maziausiai 5 kambariai motelyje arba sveciu namuose;
Ш Kiekviename kambaryje (numeryje) atskirai irengta vonios (duso) patalpa (maziausias plotas – 2,3 kv.m.) arba praustuvas, tiekiamas karstas ir saltas vanduo;
Ш Irengta maziausiai dvi bendro naudojimo patalpos asmens higienos (sanitarijos) poreikiams desimciai apgyvendinimo vietu (jeigu nera sios irangos kambariuose (numeriuose);
Ш Irengta speciali bendro naudojimo patalpa maitinimui ir poilsiui arba atskiros patalpos sioms paslaugoms teikti;
Ш Irengta virtuve maistui ruosti ir tiekti;
Ш Irengta priemimo patalpa su telefono rysiu, informacine ir registravimo apskaitos sistema;
Ш Irengti sandeliai ir atskira patalpa darbuotojams;
Ш Viesbutyje sudarytos salygos teeikti maitinimo paslaugas (uzsakymus) kambariuose (numeriuose);
Ш Kambariai (numeriai) kas diena tvarkomi ir valomi;
Ш Patalpos atitinka bendro saugumo, priesgaisrinio saugumo ir higienos normu reikalavimus;
Ш Darbuotojai turi einamas pareigas atitinkanti kvalifikacini pasirengima.
Pusryciu paslauga yra paslauga, kurios kaina iskaiciuojama i bendra apgyvendinimo paslaugos kaina. Vartotojo pageidavimu pusryciu kaina gali buti nurodoma atskirai.
Apgyvendinimo paslaugu kaina negali buti didinama vartotojo apgyvendinimo metu arba jei kaina buvo deklaruota informacijos saltiniuose ir nurodytas jos galiojimo laikotarpis, arba jei nera galiojimo laikotarpio, – metus nuo sios informacijos paskelbimo.
Patalpu irengimo reikalavimus ir pazymejimo (sertifikato) forma bei isdavimo (panaikinimo) tvarka nustato Viesbucio tipo apgyvendinimo paslaugu teikimo taisykles. Sias taisykles tvirtina Vyriausybe arba jos igaliota institucija.
VIESBUCIU KLASIFIKAVIMAS
gali buti klasifikuojami pagal ju tikslus, vieta, dydi, patogumus, nuosavybe. Skirtingu tipu viesbuciai savo sveciams siulys skirtingas paslaugas.
Viesbucius galima klasifikuoti ir pagal tai, kas juose apsigyvena. gali buti skirstomi i:
1. komercinius;
2. turistinius;
3. kurortinius.
, kurie savo paslaugas siulo keliaujantiems verslininkams, vadinami komerciniais. Turistiniai viesbuciai teikia paslaugas savo malonumui keliaujantiems zmonems. Kurortiniai viesbuciai taip pat siulo paslaugas savo malonumui keliaujantiems zmonems, taciau sie viesbuciai pastatyti graziose vietose (pajuryje arba kaime).
Pagal numatoma sveciavimosi trukme viesbuciai gali buti skirstomi i tranzitinius ir ilgalaikio buvimo. Tranzitiniuose viesbuciuose sveciai praleidzia nakti arba dvi. Sie viesbuciai dazniausiai statomi salia oro uostu, gelezinkeliu ar juru uostu.
Dar viesbucius galima klasifikuoti pagal tai, kur jie pastatyti:
1. miesto centre;
2. priemiestyje;
3. kurortiniuose miestuose.
Taip pat galima klasifikuoti pagal dydi. Mazi viesbuciai turi iki 100 kambariu, vidutinio dydzio nuo 100 iki 200 kambariu, o dideli viesbuciai paprastai turi daugiau kaip 200 kambariu.
Viesbucio dydis lemia ir jo funkcijas bei veiklos organizavima. Dideliuose viesbuciuose yra atskiri skyriai, teikiantys tik vienos rusies paslauga. Vidutinio dydzio viesbucio skyriai yra maziau specializuoti. Pavyzdziui, restoranas teikia maista ir i sveciu kambarius, ir i konferenciju sales.
gali skirtis paslaugu standartais ir salygomis, kurias jie siulo. Jie gali buti skirstomi i ivairiapusio aptarnavimo, pigius ir taip pat vadinamus savitarnos viesbucius, kur galima gauti tik nakvyne.
Ivairiapusio aptarnavimo viesbuciai be nakvynes savo viesbuciams siulo daugybe kitu paslaugu: maitinima, skalbyklos paslaugas, pramogas bei ivairias paslaugas verslo zmonems.
Savitarnos viesbuciu kambariuose yra mikrobangu krosneles. Sie viesbuciai pastatyti salia greitkeliu ir daznai vadinami moteliais. Sveciai apgyvendinami sveicarisko stiliaus vasarnamiuose, vadinamuose „chalet“. Sie viesbuciai yra pakankamai dideli, ju sveciu automobiliams irengiamos specialios automobiliu stovejimo aiksteles.
Viesbutis gali buti:
1. privatus (valdomas asmens ar privacios bendroves);
2. priklausyti vietinei bendruomenei;
3. priklausyti tarptautinei kompanijai (tarptautiniam viesbuciu tinklui).
Dazniausiai viesbuciai klasifikuojami pagal zvaigzduciu skaiciu. Jie gali tureti nuo 1 iki 5 (kartais sesiu) zvaigzduciu. Kai kuriose salyse viesbuciai zymimi A, B, C, karunomis ar raktaiis.
Kiekvienos salies turizmo ar kitos institucijos pacios nustato savo viesbuciu kategorijas, todel ivairiose salyse jos gali skirtis. Suteikiant zvaigzdutes pirmiausia ivertinamos teikiamos paslaugos ir naudojama iranga.
Vienos zvaigzdutes viesbutis irengtas paprastai, kambariuose nera duso, televizoriaus.
Dvieju zvaigzduciu viesbutyje jau puse kambariu turi dusus, telefona, teikiamos skalbimo ir cheminio valymo paslaugos.
Triju zvaigzduciu viesbuciai gali buti nedideli, bet prabangus ar didesni, bet siulantys daugiau patogumu. Kambariuose buna irengtos vonios, miegamuose yra telefonai, siulomas maitinimas, galima issikeisti valiutos.
Keturiu zvaigzduciu viesbuciuose galima pasinaudoti sauna, baseinu, sveikatingumo sale, didele kambariu ivairove.
Penkiu zvaigzduciu viesbuciai – prabangus, turi automobiliu garaza, kirpykla, bagazo nesikai dirba visa para. Jeigu sveciai atvyksta su gyvunais, galima ju prieziura. Vienam kambariui aptarnauti cia tenka nuo 1 iki 1,5, o kai kada ir daugiau darbuotoju. Taciau zvaigzduciu skaicius ir darbuotoju gausa – dar ne viskas.
PAGRINDINIAI VIESBUCIO SKYRIAI, JU FUNKCIJOS
Kiekvienas viesbucio skyrius atlieka tam tikras funkcijas. Galimi tokie viesbucio skyriai:
Ш Virtuve
Ш Rinkodaros ir pardavimu skyrius;
Ш Buhalterija;
Ш Technines prieziuros skyrius;
Ш Apsaugos skyrius;
Ш Personalo ir mokymo skyrius;
Ш Kambariu ukio skyrius;
Ш Sveciu priemimo poskyris;
Ш Kambariu prieziuros poskyris.
Virtuve atsakinga uz kaviniu, baru, poilsio kambariu, restoranu ir banketu saliu teikiamas paslaugas bei maisto ir gerimu tiekimo i kambarius paslauga.
Rinkodaros ir pardavimu skyrius atsako uz nauju klientu paieska, reklama, palaiko rysius su visuomene.
Buhalterija tvarko finansine apskaita, atsako uz pinigu priemima, mokej
imu pavedimus, ziniarasciu tvarkyma, audita. Del finansiniu bei statistiniu duomenu svarbos glaudziai susieta su sveciu priemimo tarnyba.
Technines prieziuros skyrius priziuri viesbucio isores bei vidaus mechanizmus ir iranga (sildymo, kondicionavimo sistemas, liftus, apsvietima ir kt.). taip pat remontuoja baldus, atlieka smulkius statybos darbus, taiso santechnikos irengimus.
Apsaugos skyriaus pagrindinis uzdavinys – viesbucio sveciu, lankytoju ir visu darbuotoju saugumas. Sis skyrius stebi viesbucio teritorija, kontroliuoja stebejimo iranga, saugo viesbucio gyventoju, lankytoju bei tarnautoju nuosavybe.
Personalo ir mokymo skyrius atsakingas uz nauju darbuotoju priemima ir mmokyma, kvalifikacijos kelima, darbuotoju santykius, darbo apmokejima. Viesbuciu savininkai daug demesio skiria darbuotoju mokymui ir kvalifikacijos kelimui. Nauji darbuotojai pasirenkami labai atsargiai. Del siu priezasciu labai padidejo Personalo skyriu svarba.
Kambariu ukio skyriui gali priklausyti Sveciu priemimo, Kambariu prieziuros, Isankstinio kambariu rezervavimo, Telefoniniu pokalbiu poskyriai. Kambariu ukio skyriui taip pat priklauso administratorius – tai matomoje vietoje sedintis viesbucio darbuotojas, galintis lankytojams suteikti rupima informacija. Kambariu ukio padalinys susideda is dvieju padrindiniu – Sveciu priemimo ir Kambariu prieziuros poskyriu.
Sveciu priemimo poskyris – ttai visame viesbutyje labiausiai matomas skyrius. Nuo jo veiklos priklauso sveciu nuomone apie viesbuti. Jis vienija visus kambariu ukio skyrius ir tarnybas. Sveciu priemimo poskyris teikia informacija ir pasto paslaugas. Registruoja svecius, skirsto kambarius, kasos aparatu fiksuoja pajamas. Kiekviena is ssiu darbu gali atlikti atskiri darbuotojai arba vienas is sios tarnybos darbuotoju. Pagrindiniai skyriaus uzdaviniai: gauti pinigu uz kambarius (cekiais, kreditinemis kortelemis, uzsienio valiuta), sekti apmokejima.
Kambariu prieziuros poskyris atsako uz kambariu ir visu viesbucio viesuju vietu svara. Butina, kad sveciu priemimo poskyris bendradarbiautu su kambariu ukio prieziuros poskyriu, nes kitaip nebus imanoma apibendrinti duomenu apie isnuomotus, paruostus, laisvus, bet dar neisvalytus ar remontuotinus kambarius. Sio padalinio darbo organizavimas ir darbuotoju skaicius priklausys nuo to, kokias paslaugas viesbutis siulo.
DARBUOTOJU PAREIGOS
Vadovo pareigos.
Viena is vadovu pareigu – surasti laiko pakalbeti su ypatingais sveciais, pavaisinti juos gerimais ar netgi nusiusti sampano i ju kambarius. Kiti sveciai taip pat neturetu jaustis uzmirsti, nes viesbutyje turi vyrauti namu aplinka.
Draugiskas ir paslaugus vadovas tikrai neliks neivertintas ar nnepastebetas.
Nevisi tampa gerais vadovais ir gerais darbuotojais. Todel reikia mokytis. Mokytis privalo ir personalas, ir vadovai.
Susirinkimai turi buti trumpi ir vykti reguliariai. Geriau trumpa susirinkima surengti karta per savaite, negu ilga ir atsitiktini karta per metus.
Susirinkimams reikia ruostis. Sugebejimu sklandziai vesti susirinkima igijama ne is karto. Trumpai reikia susipazinti su dienotvarke.
Darbuotoju pareigos.
1. Darbuotojai turi buti malonus, paslaugus ir pagarbus su sveciais, administracija ir kitais darbuotojais.
2. Darbuotojai privalo visada buti budrus ir atidziai klausytis administracijos, sveciu ar bendradarbiu isakymu iir paliepimu.
3. Visi darbuotojai –vienas kolektyvas.
4. Privaloma pranesti apie nuostolius ir ivairius gedimus.
5. Butina lankyti susirinkimus.
6. Visas problemas butina aptarti su administracija. Negalima leisti , kad sveciai suzinotu apie esamus nesklandumus.
7. apie kiekviena sveciu nusiskundima privaloma kaip galima greiciau informuoti administracija.
8. Darbuotojams draudziama viesai kritikuoti darbdavi, istaiga ir kitus darbuotojus.
9. Plepalai, intrigos, pagieza neturi trugdyti dirbti. Svarbiausia dirbti kolektyviai, problemoms spresti yra kitu budu.
10. Praustis ir kvepintis privaloma pries kiekviena darbo diena. Plaukai turi buti svarus deramai sutvarkyti, daznai plautis rankas, priziureti dantis, kad is burnos nesklistu blogas kvapas.
11. Darbe negalima buti be uniformos.
12. Kalbeti reikia taip, kad sveciai girdetu.
13. Nusprendus pakeisti darboviete butina pranesti administracijai ir nurodyti isejimo priezastis.
KAMBARIU TIPAI, KAINOS
Kambariai gali buti skirstomi:
· Vienvietis (viena lova) SB;
· Dvivietis (atskiros lovos) TB;
· Dvivietis (dvigule lova) DB;
· Liuksas (du atskiri kambariai miegui ir poilsiui) SU.
Pagal esancius baldus ir ivairius priedus kambariai gali buti skirstomi i standartinius, patobulintus ir liuksus.
Studija – tai tokio tipo kambarys, kur lovos sumontuotos nisose, diena jos sulankstomos ir erdve panaudojama veiklai.
Kai kuriuose viesbuciuose, kur megsta apsistoti verslo zmones, siuloma apsigyventi patobulintuose aukstuose, pritaikytuose verslo zmoniu poreikiams tenkinti. Tokiame aukste gali buti atskiras sveciu iregistravimo kambarys, ten pat irengtas susitikimu kambarys. Kambariuose yra fakso aparatai, mobiliojo rysio telefonai, atskira erdve poilsiui ir baras.
Noredami patenkinti nerukanciuju sveciu poreikius, daugelis viesbuciu turi specialius aukstus, kkuriuose nerukoma. Baldai ir kambariu oras prisigeria tabako dumu kvapo. Kai kurie viesbuciai apgyvendina tik moteris. Taip patenkindami feminisciu pageidavimai. prisitaiko prie sveciu poreikiu.
Prezidentiniai numeriai skirti labai svarbiems ir labai turtingiems sveciams. Cia kambariai daug didesni, baldai ir vidaus iranga egzotiski ir brangus, o teikiamos paslaugos budingos tik siems kambariams.
Kambariu dydis, interjeras ir vaizdas pro langa lemia ir kaina.
Kadangi sveciu poreikiai labai nevienodi, kambariu kainos labai ivairios. Daugelio viesbuciu kambariu kainos kinta priklausomai nuo metu laiko ir siulomu paslaugu.
Nevienodomis kambariu kainomis ir nuolaidomis siekiama priartinti produkta prie vartotoju rinkos. Jeigu viesbutis aptarnauja dali kokios nors bendroves ar organizacijos darbuotoju ir nori pritraukti naujas bendroves ar organizacijas, pasiulo 10-20% nuolaida. Jei apgyvendinamos grupes, viesbutis gali siulyti 20-25% ir net didesne nustatytos kainos nuolaida. Dideliuose viesbuciuose paprastai yra ivairiai kainuojanciu kambariu ivairiems klientams. Labai svarbu, kad Priemimo skyrius gerai zinotu apie ta kainu ivairove, kuri klienta galima priskirti vienai ar kitai kainu nuolaidu grupei, kas ieina i kaina, uz ka reikia moketi papildomai.
Informacija apie viesbuciu kambariu kainas ir paslaugu kainas pateikiama viesbucio buklete.
Reklaminiai bukletai yra labai svarbus parduodant viesbucio kambarius, maista, gerimus bei kitas paslaugas. Lankstinukai su kambariu nuotraukomis labai pravercia Priemimo skyriui. Kambariu ikainiai paprastai atspausdinami atskirai, kad pasikeitus kainoms laankstinukas netaptu nebetinkamas.
PRIEMIMO SKYRIUS IR JO POSKYRIAI
Sveciavimasi viesbutyje galimasuskirstyti i keturias atskiras fazes:
1. iki atvykimo;
2. atvykimas;
3. sveciavimasis;
4. isvykimas.
Mazesniame viesbutyje darbu buna maziau, vienas darbuotojas gali atlikti ivairias uzduotis. Priemimo skyriaus darbuotoja be savo tiesioginio darbo gali atlikti ir telefono operatores funkcijas bei teikti informacija. Sveicorius gali teikti ir informacija bei pasto paslaugas. Vairuotojas be savo pagrindinio darbo gali buti ir nesiku.
Labai dideliame viesbutyje Priemimo skyrius buna suskirstytas i smulkesnius poskyrius ir kiekvienas is ju yra atsakingas uz tam tikra sriti. Kambariu rezervavimo skyrius atsakingas uz visus isankstinius uzsakymus. Skyriui vadovauja rezervavimo vadybininkas, jam tiesiogiai atsiskaito visi sio skyriaus darbuotojai. Kasos darbuotojai gali buti tiesiogiai pavaldus ne Priemimo skyriaus vadybininkui, o buhalterijai per finansininka, kuris atsakingas uz sio padalinio veikla. Kartais sias funkcijas atlieka naktinis administratorius.
Priemimo skyriaus darbas gali priklausyti nuo viesbucio dydzio. Dideli viesbuciai turi daug darbuotoju ir stengiasi, kad kiekvienas darbuotojas kuo daugiau specializuotusi. Mazesniuose viesbuciuose vienas darbuotojas gali atlikti daug ivairiu paslaugu. Taip pat turi reiksmes, kokio standarto laikomasi.
Aukstos klases viesbutis sveciams suteikia daugiau specialiuju paslaugu.
Verslininkams reikia kuo paprastesnes isiregistravimo ir atsiskaitymo tvarkos. Savo bagaza jie gali nestis patys. Del sios priezasties komerciniuose viesbuciuose reikes daugiau darbuotoju Priemimo skyriuje ir maziau sveicoriu.
Turistai dazniausiai atvyksta autobusais, vezasi daug daiktu, todel reikia nesiku. Taip p
at turistams reikia kuo daugiau informacijos apie vietos renginius. Turistinis viesbutis ypatinga demesi turi skirti informacijai ir pagalbai, bet maziau – administratoriaus ir kasos darbuotoju veiklai. I viesbucius, esancius oro uostuose arba salia ju, atvykstama ir isvykstama visa para, todel butina, kad priemimo skyrius dirbtu visa para.
Priemimo skyriaus poskyriai.
Rezervavimo poskyryje dirba rezervavimo vadybininkas ir rezervavimo administratoriai.
Rezervavimo vadybininkas kontroliuoja visa sio padalinio veikla, sudaro darbuotoju budejimo tvarkarascius, priima sprendimus del uzsakymu.
Kai kuriuose vidutinio dydzio viesbuciuose nera rezervavimo vadybininko. Uz rezervavima aatsakingas asmuo tiesiogiai atsiskaito priemimo skyriaus vadybininkui. Daugelyje viesbuciu kambarius rezervuoja Priemimo skyriaus administratoriai.
Priemimo sektorius
Siam Priemimo skyriaus sektoriui vadovauja vadybininkas. Jis rupinasi, kad kuo daugiau kambariu butu parduota. Vadybininkas privalo koordinuoti darbuotoju veikla, tikrinti paslaugu kokybe.
Vyresnysis administratorius atsakingas uz kiekviena pamaina. Jis sveciams paskiria kambarius, atsako uz sklandu grupiu iregistravima.
Administratorius pasiruosia sveciu atvykimu, pasveikina atvykstanciuosius, juos iregistruoja, paskiria tinkama kambari.
Portje
Portje – tai uniformuotieji darbuotojai:
1) vyresnysis portje (vestibulio paslaugu vadybininkas);
2) durininkas;
3) nesikai.
Rysiu poskyris
Si dideliu viesbuciu sektoriu sudaro vyresnysis administratorius ir ttelefono operatoriai. Sektorius dirba dviem pamainomis.
Visi telefono abonentai sujungiami per komutatoriu. Siam darbui tinka darbuotojai, mokantys kalbu ir turintys geru bendravimo igudziu. Jie daznai teikia ivairiausia sveciams rupima informacija. Jie priima tarptautiniu pokalbiu uzsakymus, telefonu zadina svecius. Viesbucio administratoriui ppadeda palaikyti rysi su darbuotojais, kuriu darbo pobudis neleidzia buti vienoje vietoje.
Rysiu su sveciais poskyris
Rysiu poskyris buna tik dideliuose viezbuciuose. Jo darbuotojai tarsi viesbucio psichologai. Ju pareiga pasisnekuciuoti su pavieniais keliautojais, kurie jauciasi vienisi svetimame mieste. Jei taip pat rupinasi ypac svarbiais ir nuolatiniais sveciais tikrina, ar ju kambariai paruosti, atvykusius palydi i kambarius.
Priemimo skyrius kasoje
Priemimo skyriaus kasoje dirba vyresnysis kasininkas ir kasininkai. Vyresnysis kasininkas atsako uz sveciu atsiskaitymus. Kartais Priemimo skyriaus kasos darbuotojai atsiskaito vyriausiam buhalteriui, o ne Priemimo skyriaus vadybininkui. Taip pat atsako uz sveciams skirtas viesbucio saugyklas (seifus).
Biznio centras
Verslininkai viesbuciuose tikisi gauti visas jiems reikalingas paslaugas. Jiems gali prireikti fakso aparato, dokumentu daugintuvo, sekretores paslaugu.
Biznio centro darbuotojai privalo parengti patalpa privaciam susitikimui. Jeigu viesbutyje sveciuojasi ddaug uzsienieciu, reikes kalbu mokanciu sekretoriu.
Naktine pamaina
Priemimo skyrius gali tureti atskira darbuotoju komanda, dirbancia nakti.
Dar visai neseniai visa apskaita buvo vedama rankiniu budu. Atejus kompiuteriu erai, pagrindiniai darbai visa diena atliekami kompiuteriu. Viena is pagrindiniu pareigu – kopijuoti visus svarbiausius kompiuterio irasus , kad sugedus kompiuteriui, duomenys isliktu kopijose.
Priemimo skyrius paprastai dirba 40 valandu per savaite. Darbuotojai penkias dienas per savaite. Dazniausiai dirba tokiomis pamainomis:
• dienos pamaina – nuo 7 iki 15 val;
• vakaro pamaina – nuo 15 iiki 23 val;
• naktine pamaina – nuo 23 iki 7 val.
KAMBARIU REZERVAVIMAS, PAGRINDINIAI UZSAKYMO BUDAI, UZSAKYMU KNYGU PILDYMAS
Rezervavimas – tai kambariu uzsakymas tam tikram laiko tarpui. Uzsakius kambari bei is anksto apmokejus, viesbutis garantuoja, kad atvykes svecias bus apgyvendintas.
Is to kaip priimami uzsakymai, sveciai susidaro pirmaji ispudi apie viesbuti.
Uzsakant kambari dazniausiai ivyksta pirmasis svecio ir viesbucio darbuotojo kontaktas, todel labai svarbu, kad viskas butu atlikta tiksliai ir kruopsciai. Ilgai laukes atsakymosvecias suabejos, ar patvirtinti savo uzsakymai ir ar apskritai verta apsigyventi siame viesbutyje. Butent del sios priezasties labai svarbu, kad viesbucio uzsakymu priemimo sistema veiktu efektyviai.
Rezervavimo skyriaus darbuotojai parduoda apgyvendinimo paslauga ir padeda kitiems skyriams gauti pelno. Viesbutis gali tureti daug ivairiu kambariu, taciau, jeigu kuris nors kambarys liko neparduotas, tai to kambario pelnas prarandamas visam laikui. Rezervavimo skyrius prisideda prie pagrindines Priemimo skyriaus funkcijos: parduoti kuo daugiau kambariu ir lovu uz geriausia kaina.
Pagrindiniai uzsakymu budai:
1. tiesioginis uzsakymas – kai patys keliautojai ar ju prupe kreipiasi i rezervavimo skyriu.
2. per uzsakymu sistemas – tam tikrai viesbuciu grupei priklausantys viesbuciai kambarius uzsako per centrini rezervavimo skyriu.
3. per agenturas – kambari viesbutyje galima uzsisakyti netgi skrendant lektuvu.
Uzsakymai paprastai skirstomi i garantuotus ir negarantuotus. Tai priklauso nuo to, ar svecias sutinka garantuoti apmokejima ir kkokiu budu.
· Garantuoti uzsakymai. Tai reiskia, kad svecias garantuoja, jog atsiskaitys uz uzsakyta kambari net jeigu jame ir nenakvos. Savo ruostu viesbutis pasizada kambari laikyti rezervuota dar 24 valandas po numatyto atvykimo laiko. Garantuoti uzsakymai apsaugo viesbuti nuo nuostoliu, kai sveciai uzsako kambari, taciau neatvyksta ir neanuliuoja uzsakymo. Si sistema taip pat gina ir svecio teises, nes viesbutis isipareigoja laikyti kambari, jeigu svecias atvyktu veliau negu sutarta. Uzsakymus galima garantuoti keliais budais.
Svecias uz kambari gali sumoketi is anksto. Uzrasomas svecio kreditines korteles numeris ir, jeigu svecias neatvyksta, viesbutis korteles savininkui pateikia saskaita, tai labiausiai paplitusi uzsakymo garantavimo forma.
Galima sumoketi dali sumos. Svecias is anksto siuncia tam tikra pinigu suma. Toks garantavimo budas taikomas, kai uzsakomi kambariai grupems arba ilgai gyvensianciam sveciui. Jei svecias neatvyksta arba anuliuoja uzsakyma atvykimo diena, viesbutis pasilieka sia suma kaip konpensacija. Kartais viesbucio atstovybe nusprendzia dalini mokesti grazinti.
Taip pat uzsakymas laikomas garantuotu tais atvejais, kai imone susitaria su viesbuciu, kad mokes uz sutarta kambariu skaiciu nepriklausomai nuo to, ar jie buvo apgyvendinti, ar ne.
· Negarantuoti uzsakymai. Tai tokie uzsakymai, kai svecias uzsako kambari ir zodziu patvirtina, kad atvyks. Taip uzsakytas kambarys laikomas iki sutarto laiko. Jeigu svecias neatvyksta sutartu laiku, kambarys isnuomojamas. Uzsakymo anuliavimo valanda nustatoma tam, kad vviesbutis del neatvykusiu sveciu kaltes neprarastu pajamu.
Priimant uzsakyma pirmiausia patikrinama ar yra laisvu kambariu.
Rezervavimo skyriaus darbuotojas, priimdamas uzsakyma, privalo suzinoti:
1. atvykimo data;
2. buvimo trukme;
3. kokiu kambariu reikia ir kiek zmoniu atvyksta.
Priimant uzsakyma labai svarbu timkamai uzpildyti uzsakymo lapa. Jame irasoma:
1. pavarde ir adresas, kai uzsakoma tiesiogiai;
2. atvykimo ir isvykimo laikas, nurodomas atvykimo ir isvykimo terminas, ypac jei informacija gaunama telefonu;
3. kokio tipo kambario pageidaujama;
4. kiek zmoniu gyvens kambaryje.
Kaina priklausys nuo to, kiek zmoniu gyvens viename kambaryje. Reikia pazymeti, jeigu kartu gyvens kudikis, vaikas ar kiti suaugusieji.
Svarbu isitikinti ar uzsakymas tiesioginis. Gal uzsako kelioniu agentas ar turistine firma. Pirmu atveju reikia suzinoti pavarde ir adresa, telefono numeri.
Visada reikia reikalauti isankstinio apmokejimo, jeigu dar yra laiko ji pervesti. Reikiama suma irasoma i uzsakymo lapa. Jeigu svecias pageidauja atsiskaityti kreditine kortele, suzinokite jos duomenis: korteles tipa, numeri, kieno vardu ji uzregistruota ir galiojimo laika. Dar karta patikslinkite sia informacija. Jeigu galite, suzinokite lektuvo reiso numeri ir atvykimo laika.
Pasiteiraukite, ar sveciai planuoja issinuomoti automobili, gal jie jaunavedziai ar ypatingai svarbus sveciai, gal turi ypatingu prasymu, gal reikia specialiai paruosti kambarius. Klientui butina paaiskinti uzsakymo anuliavimo tvarka ir taikomas baudas.
Visi duomenys apie uzsakyma is karto ivedami i kompiuteri ar surasomi i uzsakymu knyga.
Visi uzsakymai, tiesioginiai ar per kelioniu agentus, turi buti t
uojau pat patvirtinti pinigu pervedimo pranesimu. Patvirtinimo laiske dar karta nurodykite svecio pavarde, kambario tipa, kaina, atvykimo ir isvykimo laika, gauta arba reikalaujama pinigu suma.
Jei uzsakymas anuliuojamas, pasiteiraukite svecio pavardes ir pats prisistatykite arba pasakykite anuliavimo numeri. Jeigu pranesima apie anuliavima gaunate pastu, reikia patvirtinti, kad ji gavote. Informuokite, ar bus taikoma bauda. Norint isvengti klaidu, anuliavimo lapas pridedamas prie uzsakymo lapo. Isbraukite uzsakyma is knygos ar kompiuterio laikmenos. Irase privaloma informacija apie svecia ir uzsakymo numeri, visada uzrasykite zmogaus, kkuris atlieka patikrinima ar anuliavima, varda. Nepamirskite to uzfiksuoti irasu uzsakymu knygoje ar kompiuteryje.
Gavus uzsakyma, ji reikia tuojau pat irasyti i kambariu uzsakymo knyga. Jei viesbutis kompiuterizuotas, tai bus atlikta automatiskai.
Uzsakymo detales turi buti surasytos pagal atvykimo dienas: tai padeda paruosti atvykimo lapus. I kambariu uzsakymo knyga irasoma:
1. svecio pavarde;
2. kokio kambario prasoma:
3. buvimo trukme;
4. kaina ir apmokejimo salygos;
5. kaip ir kada uzsakyta;
6. namu ar darbo telefono numeris;
7. uzsakyma priemusio darbuotojo pavarde;
8. pastabos.
Atvykimo ryta uzsakymo knyga pateikiama Priemimo skyriui. Visa informacija turi buti patikrinta iki sveciui atvykstant.
SVECIU IREGISTRAVIMAS
Po iilgos keliones atvyke i viesbuti, sveciai buna pavarge ir irzlus. Jie nori greitai isiregistruoti, nori, kad juos maloniai ir mandagiai aptarnautu.
Registruodamasis svecias pirma karta susiduria su viesbucio personalu. Jeigu viskas vyksta sklandziai, sveciui lieka geri ispudziai. Galima tiketis, kad tai ppaskatins cia apsistoti ir kita karta.
Nuo priemimo skyriaus darbuotoju priklauso viesbucio ivaizdis. Todel svarbu, kad kiekvienas darbuotojas stengtusi kuo geriau aptarnauti svecius.
Zmones apie viesbuti sprendzia net is to, ar telefonu atsiliepia malonus balsas. Galima sakyti, kad registratorius ir telefono operatorius yra tarsi viesbucio vizitine kortele.
Priemimo skyriaus darbuotojai privalo visada buti mandagus, lankstus, supratingi, moketi kalbu ir patraukliai bei tvarkingai atrodyti.
Viesbuciu administracija privalo ypac kruopsciai atrinkti darbuotojus Priemimo skyriui. Cia tiktu tik malonus, pareigingas, pagarbus, atsakingas, drausmingas, svarus ir tvarkingas,tikslus, megstantis bendrauti, protingas ir taktiskas darbuotojas.
Keletas taisykliu kaip maloniai bendrauti su viesbucio sveciais.
1. Maloniai sypsodamiesi tarkite: „Sveiki atvyke i musu viesbuti, ponia . . Malonekite uzsiregistruoti“.
2. Kalbedami ziurekite pasnekovui i akis. Tai rodo demesi ir pagarba. Taciau negalima izuliai spoksoti. Taip pat reiketu zzinoti, kad bendraujant su japonais i akis geriau neziureti. Ziurejimas i akis reiskia nepagarba.
3. Kalbedami sypsokites, tai rodo, kad jus nuosirdus.
4. Stovekite tiesiai, nesiramstykite ir nesikuprinkite. Tiesi stovesena reiskia demesi ir pagarba.
5. Visa laika bukite nepriekaistingai susitvarke. Demesys aprangai ir kuno higienai reiskia, kad ziurite i savo darba atsakingai.
6. Kalbekite aiskiai, maloniu balsu. Svecias lengviau supras, ka jam sakote.
7. Paduokite sveciui isiregistravimo kortele.
8. Patikrinkite, kada sveciui reikes isvykti i oro uosta.
9. Informuokite svecia apie isvykimo laika, papildomus mokescius, kokias kreditines korteles priimate, kaip tvarkote asmeninius cekius, koks vvaliutos keitimo kursas.
10. Papasakokite sveciui apie atsiskaityma.
11. Pasirupinkite bagazu.
12. Palydekite svecia i kambari. Iteikite bukletus, kuriuose svecias ras visa reikiama informacija: kur valgyti, ka veikti laisvalaikiu, kaip elgtis su elektros prietaisais ir t.t.
13. Atvykimo proga pasiulykite gerimu.
14. Jei svecias pasigedo bagazo, susisiekite su avialinijomis.
15. Butu puiku, jei viesbucio administratorius, uzregistraves svecia, pasakytu: „jei ko nors prireiktu, skambinkite man. Mes norime, kad musu viesbutis butu pats populiariausias, mes norime, kad jus butumete patenkintas musu paslaugomis“. Leiskite sveciui isitikinti, kad cia vieseti bus tikrai malonu.
Daugelis viesbuciu ypac daug demesio skiria svarbiems sveciams. Tai gali buti nuolatiniai klientai, izymybes, sveciai, uzsisakantys brangius kambarius, sveciai, kuriu nenorima prarasti. Sveciai gali buti svarbus komercine prasme, jei nuo ju priklauso viesbucio verslas. Tai gali buti zurnalistai, spaudos darbuotojai, kelioniu agentai ir kelioniu agenturu darbuotojai, sveciai, kuriu imones viesbuciui gali duoti pelno.
Taip pat tai sveciai, kuriems reikia daugiau demesio. Tai zmones su fizine negalia, pagyvene arba sergantys zmones ar sveciai, pasirenge ilgai gyventi viesbutyje.
Siuos svecius reikia labai gerai aptarnauti. Jiems reikia specialiu kambariu, nemokamu viesbucio transporto paslaugu. Registracijos procedura geriau atlikti paciame kambaryje, o ne priemimo skyriuje. Pasitikti ir pasveikinti atvykusiuosius turi specialus viesbucio darbuotojas.
Neigalieji labiausiai domisi vonios dydziu, specialiais dusais ir tik tik paskui visu kitu.
Jei darbuotojai mandagiai irjautriai aptarnauja neigaliuosius, gerbia jju oruma ir nepriklausomybe, tokie sveciai pasijunta gerokai jaukiau.
Kiekvienas neigalusis turi savu poreikiu. Darbuotoju pareiga tuos pareikius patenkinti, kad ir kokie jie bebutu.
Atvykus neigaliam sveciui, Priemimo skyriaus darbuotojai turetu papasakoti, kaip viskas irengta paprastai ir patogiai.
Darbuotojus reikia itikinti, kad su neigaliaisiais sveciais reikia elgtis taip pat kaip ir su sveikais keliautojais. Kalbeti reikia su sveciu, o ne su lydinciu asmeniu. Taip pat verta zinoti, kad pirmiausia reikia pasiteirauti ar sveciui reikalinga pagalba. Nereikia pulti padeti neatsiklausus. Neverta isizeisti, jeigu svecias pagalbos atsisakytu. Neigalieji geriau uz darbuotoja zino, ka jie gali padaryti ir ko nesugeba.
Pasistenkite elgtis naturaliai. Paslaugus ir draugiskas darbuotojas visuomet atrodo geriau negu isitempes.
Kartais svecias gali atvykti anksciau negu buvo tiketasi. Gali atsitikti taip, kad nebus laisvu paruostu kambariu. Jeigu taip atsitiko, priemimo darbuotojas turetu:
1. patikrinti, ar yra panasiu kambariu.
2. jei nera jokios alternatyvos, belieka atsiprasyti ir paaiskinti, kad kambarys dar neparuostas. Svecia galima uzregistruoti, bet kambario neskirkite tol, kol neatsiras tinkamo.
3. svecio lagaminus pastatykite i bagazo kambari, kai kambarys bus paskirtas, nuneskite lagaminus i ta kambari.
4. reikia nepamirsti pasakyti, kada kambarys bus paskirtas, kada svecias gales gauti rakta. Jeigu svecias nusprendzia palaukti kitur, uzsirasykite adresa ir telefono numeri, kad galetumete paskambinti ir pranesti, jog kambarys jau paruostas.
5. paprasykite kambarines, kad ji paskubetu ssutvarkyti nurodyta kambari.
Svarbu, kad visi priemimo skyriai zinotu, jog svecias laukia kambario. Tai ypac svarbu perduodant pamainas.
Paprastai kartu su svecio kortele iteikiamas kambario raktas. Korteleje irasoma svecio pavarde, atvykimo ir isvykimo data, kambario numeris, kaina, ir tam tikra informacija (atsiskaitymo valandos, irasas, kad kortele reikia pateikti kiekviena karta prasant rakto arba, kai svecias pasiraso uz paslaugas, kurios bus itrauktos i jo saskaita). Kortele svecias pateikia prasydamas rakto arba pasirasydamas uz pietus ar gerimus.
Daugelyje pigiu viesbuciu ir moteliu sveciai i kambarius nelydimi. Jiems paaiskinama, kaip surasti kambari. Lagaminus tenka nestis patiems. Aukstos klases viesbuciuose svecius palydi Priemimo skyriaus darbuotojas, o daiktus nesa uniformuotas nesikas.
Kai kurie viesbuciai turi darbuotojus, kurie rupinasi sveciais, sutinka nuolatinius svecius ir palydi juos i kambarius. Vos tik svecias izengia i viesbuti, darbuotojas palydi ji i kambari ir cia iregistruoja.
Tokia paslauga labai patinka asmenims, kurie nori likti nepastebeti arba saugumo sumetimais nenori rodytis viesosiose vietose.
Lapas, kuriame svecias surasys savo pastabas, turi buti kiekviename kambaryje. Ji galima padeti, kai arteja isvykimo laikas. Svecio pastabos padeda atskleisti silpnasias viesbucio vietas ir turi didele reiksme sudarant rinkodaros planus.
Kiekvienas viesbutis turi savo informacinius bukletus. Siuose bukletuose pateikiama issami informacija apie viesbuti, teikiamas paslaugas, pramogas, kainas ir t.t. Taip pat cia turetu buti r
asoma apie sali, paprocius, tikyba, nurodomas muzieju ir parodu saliu darbo laikas, kaip skambinti i uzsieni ir kita vertinga informacija.
SVECIU ISSIREGISTRAVIMAS
Kai svecias susiruosia isvykti, priemimo skyriaus administratorius turi atlikti keleta proceduru. Geras administratorius galetu elgtis mazdaug taip:
1. Pasisveikinkite su sveciu.
2. Patikrinti informacija, irasyta saskaitoje.
3. Patikrinti isvykimo data. Jei svecias isvyksta anksciau negu buvo numatyta, reikia pranesti kitiems skyriams.
4. Patikrinti, ar nereikia priskaiciuoti velesnio issiregistravimo mokescio.
5. Perziureti einamaja svecio saskaita, ypac atidziai patikrinti kambario baro, pusryciu, pokalbiu telefonu saskaitas.
6. Maloniai pasiteirauti, ar uzpilde pastabu lapa.
7. Suderinti saskaita su ssveciu.
8. Patikrinti kambari, ar svecias nepaliko asmeniniu daiktu, taip pat ar naudojosi depozitu seifu.
9. Is kambario isnesti lagaminus. Jei reikia, uzsakyti taksi.
10. Paklausti, ar nores uzsakyti kambari kita karta, atsisveikinti.
11. Irasu apie svecia knygoje pazymeti kambario tipa ir svecio statusa.
Administratorius sprendzia, ar itraukti i svecio saskaita velesnio issiregistravimo mokesti. Daugelyje viesbuciu issiregistruoti reikia iki 12val. Issiregistravimo laikas paprastai uzrasomas ant rakto korteles bei nurodomas informaciniame lape, kuri galima rasti kiekviename kambaryje. Kad neivyktu nesusipratimu, atvyke i viesbuti sveciai klausiami, kada jie nores isvykti ir iinformuojami apie papildomus mokescius, jeigu laiku neissiregistruos.
Toks issiregistravimo laikas daznai netinka grupiniams turistams, kurie dziaugiasi kiekviena atostogu valanda. Turistai is miesto isvyksta 16 val., taciau kambariusturi atlaisvintiiki 12 val. Viesbutis paprastai duoda sandeli lagaminams susideti ir skiria viena ar kelis kkambarius be papildomo mokescio.
Neapmoketa saskaita – tai saskaita uz paslaugas ar patogumus, per velai nusiusta kasininkui ir neitraukta i galutine saskaita. Jeigu atsitinka taip, kad saskaita uz kokia nors paslauga pasiekia kasininka paveluotai, t.y. kai galutine saskaita jau suderinta ir svecias pasiruoses isvykti arba isvykes, isreikalauti papildomu pinigu bus labai sunku arba beveik neimanoma. Daugelyje viesbuciu nuostolius, patirtus del neapmoketu saskaitu, kompensuoja pajamos uz gerimus is kambario baro. Isvada butu tokia:
1. Visos tarnybos kvitus privalo nedelsdamossiusti i Priemimo skyriu.
2. Visos sveciu islaidos turi buti itrauktos i galutine saskaita, kai tik gaunami kvitai
Jeigu viesbucio apskaitos sistema kompiuterizuota, rupesciu del neapmoketu saskaitu beveik nebuna.
VEIKSMU SISTEMOS, KAD SVECIAI APMOKETU SAVO SASKAITAS, TAIKYMAS
Kreditu kontrole – tai veiksniai, kuriu imasi viesbutis, noredamas uztikrinti , kad sveciai apmoketu ssavo saskaitas.
Priemimo skyrius ir buhalterija atsakingos uz galimus „beglius“, apmokejimus paskutine minute ar sveciu nepasitenkinima. Kreditu vadybininkas neispeja kasininko, kad nustatytas kreditas jau virsytas. Kartais Piemimo skyrius pamirsta patikrinti juoduosius “begliu”sarasus.
Norint isvengti panasiu problemu butina:
1. Atvykusiam sveciui isaiskintios apmokejimo salygas.
2. Pranesti, kad svecio saskaita jau virsijo viesbucio kredito limita.
3. Visiems skyriams dalinti “begliu” sarasus.
4. Koordinuoti skyriu darba bei suderinti veiksmus saskaitu neapmokejimo atvejais.
5. Informuoti svecius, kuriu saskaitas apmoka kompanija.
Kreditas paprastai neteikiamas is anksto neuzsakiusiems kambariu sveciams arba tiems, kurie kambari uzsako paskutine minute iir moka grynais arba cekiu. Tokiu atveju reikalaujama is anksto sumoketi uz kambari ir palikti indeli atsitiktinems islaidomis.
Kai isvyksta sveciai, kuriu saskaitos apmoka kompanija ar turizmo agentura, neapmoketos saskaitos siunciamos i buhalterija. Saskaitos paprastai apmokamos per 30 dienu.
Kai kurios kompanijos veluoja sumoketi. Tokiais atvejais reikia:
1. Paskambinti imonei ir priiminti , kad saskaita neapmoketa.
2. Praejus 45 dienoms, rastiskai kreiptis i imone su prasymu nedelsiant apmoketi saskaita.
3. Praejus 60 dienu, nusiusti griezta laiska, kad imsimes teisiniu veiksmu.
4. Jeigu nesumoka per 90 dienu, viesbucio juristas privalo imtis teisiniu veiksmu.
Teise arestuoti turta
Jeigu svecias negali apmoketi savo saskaitos, viesbutis gali pasinaudoti aresto teise. Galima arestuoti svecio lagaminus ir daiktus.
Jeigu svecias negali apmoketi savo sakaitos del to, kad pamete keliones cekius, galima pasilikti dali bagazo kaip garanta, kad bus atsiskaityta. Sveciui leidziama isvykti is viesbucio sutvarkyti reikalus, sumoketi skolas ir atsiimti savo daiktus.
Jeigu svecias negali sumoketi, viesbutis turi teise parduoti jo daiktus ir padengti skola.
Bagaza ar daiktus galima parduoti tik praejus 6 savaitems po to, kai svecias isvyko nesumokejes. Apie aukciona paskelbti spaudoje. Jeigu lieka pinigu, juos butina grazinti.
SVECIU SASKAITU TVARKYMAS KOMPIUTERIU
Visa informcija apie kreditus ir islaidas privalo buti nedelsiant pateikta Priemimo skyriaus kasininkui ar administratorei, siekiant uztikrinti, kad saskaitos butu tikslios ir teisingos bei laiku aapmoketos.
Saskaitos paprastai buna:
1) Rasomos ranka;
2) Rasomos mechaniniu budu;
3) Rasomos kompiuteriu.
Viesbuciuose placiai naudojami kompiuteriai, kadangi ju pagalba imanoma greitai ir tiksliai perduoti informacija apie kreditus ir islaidas.Galima uzprogrogramuoti, kompiuteris detaliai anzalizuotu viesbucio pajamas arba per kelias minutes vadovybei pateiktu ataskaita.
Jeigu viesbutis kompiuterizuotas, svecio saskaita i kompiuterio atminti ivedama iregistravimo momentu.
I kompiuteryje kurta svecio saskaita butina perduoti informacija apie visus veliasnius debetus ar kreditus.
Mazesnes kompiuteriu sistemos yra sukuttos informacijai apie tam tikras sveciams suteiktas paslaugas kaupti ir yra sujungtos su pagrindine sistema, esancia Priemimo skyriuje. Nemazai vizbuciu tur nedideli kompiuteri, kaupianti informacija apie pokalbiu telefonu is kambariu trukme.
Jeigu visbucio skyrius nesujungia su Priemimo skyriaus pagrindiniu kompiuteriu, Priemimo skyriuas kasininkas ar administratorius apie islaidas suzinos is korteliu ar kvitu. Pagal sias kortelias Priemimo skyriaus kasinninkas ar administratorius i svecio saskaita ives informacija apie visas islaidas.
SUSIPAZINIMAS SU EKONOMO FUNKCIJOMIS IR PAPILDOMOMIS KNYGOMIS
Ekonomas atsako uz kambariu prieziura. Jis privalo ne tik pildyti sveciu pageidavimus, bet ir glaudziai bendradarbiauti su adminictracija.
Kartais atvyksta anksciau, todel kambariu prieziuros skyrius tuojau pat pranesa priemimo skyriui, kai tik kambarys bus sutvarkytas. Priemimo skyriaus darbuotojai turi zinoti, kurie kambariai nesutvarkyti.
Kai kuriuose mazuose viesbuciuose uz kambariu prieziura atsako ekonomas arba viezbucio direktorius. Visa reikiama informacia jie gauna is kambariniu.
Pagrindines ekonomo pareigos tturetu buti:
1. Sudaryti kambariou darbo grafikus.
2. Kontroliuoti, kad kambarines tinkamai atliktu savo pareigas.
3. Uztikrinti, kad visose viesbucio patalpose butu svaru ir jauku.
4. Aprupinti kambarines darbo priemonemis.
5. Rupintis skalbiniais ir vesti ju apskaita.
6. Stebeti svecius ar laikosi viesbucio visu numatytu taisykliu.
7. Suteikti pirmaja pagalba.
8. Aprupinti viezbuti gelemis
9. Priziureti, kad darbuotojai vilketu svarias uniformas.
10. Tikrinti sandelius.
11. Zinoti kai naudojami irenginiai, sanitarinius ir higieninius reikalavimus.
12. Teikti pasiulimus.
13. Vesti registracijos knygas,
Viesbuciuose dazniausiai pildomos sios registracijos knygos:
1. Darbuotoju registraciojos knyga.
2. Darbo valandu registracijos knyga.
3. Personalo mokymo registracijos knyga.
4. Patalynes ir inventoriaus knyga.
5. Baldu registracijos knyga.
6. Kiekvieno kambario inventorizacijos knyga.
7. Dingusiu daigtu registracijos knyga.
8. Atsitikimu registracijos knyga.
9. Nuolaytiniu ir ypatingu sveciu registracijos knyga.
KAMBARINIU VEIKLOS ASPEKTAI
Kambarines privalo:
1. Uztikrinti svara ir tvarka, valyti ir tvarkyti kambarius ir pagalbines patalpas.
2. Tikrinti, ar veikia visi kambariuose esantys irengimai, ar tvarkingas inventorius, pranesti ekonomui apie gedimus.
3. Ivertinti gyventoju padaryta zala ir surasyti akta.
4. Stebeti, ar gyventojai nepamirsta uzrakinti kambariu.
5. Operatyviai, mandagiai ir paslaugiai vykdyti gyventoju pageidavimus. Jeigu pazeidziamos viesbucio taisykles, pranesti apsaugai arba administracijai.
6. Kai gyventojai isvyksta, apziureti kambarius. Radus paliktu daiktu, surasyti akta ir kartu su daiktais perduoti Priemimo skyriui.
7. Darbo metu deveti tvarkinga ir svaria uniforma.
8. Reguliariai tikrintis sveikata.
9. Laikytis saugumo technikos instrukcijos reikalavimu, moketi naudotis elektros prietaisais.
Kambarinei draudziama:
1. Ieiti i kambarius be reikalo ir bendrauti su sveciaisne darbo reikalais.
2. Skambinti telefonu, ziureti televizoriu ir miegoti kambariuose.
3. Darbo metu vaikscioti i barus, restoranus ir kitas vietas, nesusijusias su darbu.
4. Palikti darbo
vieta.
5. Ileisti i kambarius pasalinius zmones.
Pries pradedama dirbti kambarine privalo:
1. Is ekonomo gauti kambariu apgyvendinimo grafika ir suzinoti, ar sveciai nepageidauja specialiu ar papildomu paslaugu – papildomos lovos, vaisiu ar gerimu.
2. Patikrinti, ar kambariai sutvarkyti.
3. Sudaryti kambario tvarkymo grafika.
4. Isitikinti, ar visi valymo reikmenys tvarkingi, ar visi valikliai savo vietose.
5. Visas reikiamas priemones tvarkingai sudeti i vezimeli.
Baigusi dirbti kambarine privalo sutvarkyti inventoriu ir padeti i jam skirta vieta. Valymo priemones taip pat reikia padeti i joms skirtas vietas ir patikrinti, ar ju liko pakankamai. Nesvarius skalbinius kkambarine turi pati nunesti i skalbykla. Taip pat butina isvalyti kambarinems skirtas patalpas.
Kambariu tvarkyma galima suskirstyti i tris grupes. Tai kasdieninis tvarkymas, specialusis ir bendrasis tvarkymas.
Pagrindines kambariu tvarkymo taisykles:
1. Pirmiausia reikia pasiziureti, ar ant duru nekaba lentele su uzrasu „Sutvarkyti“ arba „Netrukdyti“.
2. Mandagiai pasibelsti ir palaukti, jeigu niekas neatsiliepia vel pasibelsti.
3. Jei leidzia ieiti, mandagiai pasisveikinti, pasakyti, kad esate kambarine ir paklausti, kada galesite sutvarkyti kambari. Jeigu svecias duris atidaro arba ju neatidaro, pokalbi butina aptarti su ekonomu. Jeigu svecias neatsako, galima kambari aatrakinti ir pradeti tvarkyti.
4. Jeigu svecias dar miega arba maudosi, reikia tyliai iseiti, uzrakinti duris ir pasizymeti, kad svecias miega arba maudosi.
5. Einant tvarkyti kambario, is kurio svecias jau isvykes, reikia pasibelsti ir tik paskui atrakinti duris ir ieiti (svecias galejo sugrizti).
6. Iejus ii kambari negalima palikti rakto isorineje duru puseje.
7. Vezimeli ir kita inventoriu reikia tvarkingai pastatyti prie duru, kad netrukdytu praeiti.
8. Valant gyvenama kambari, negalima uzsirakinti.
9. Tvarkant kambari, duris reiketu palikti pravertas.
10. Jeigu prireike iseiti nebaigus valyti, kambari butina uzrakinti, nesvarbu ar jis gyvenamas, ar ne.
11. Jeigu svecias leido, galima tvarkyti ir jam esant.
12. Valymo reikmenis butina tvarkingai sudeti i vezimeli.
13. Draudziama liesti svecio daiktus.
14. Kiekvienas kambaryje esantis daiktas turi savo vieta ir jos negalima keisti.
15. Jeigu svecias sugrizo, reikia paklausti, ar galima baigti tvarkyti. (Jeigu liko nedaug darbo arba valoma ten, kur sveciui netrukdo).
16. Jeigu svecias sugrizo, o kambarys tik pradetas tvarkyti, reikia atsiprasyti ir pasakyti, kad ateisite veliau, sveciui patogiu laiku, pasiimti visus daiktus ir iseiti.
17. Jeigu svecias leidzia, galite tvarkyti toliau.
18. Nepatartina kalbeti su sveciu apie pasalinius, su darbu nesusijusius ddalykus. Reiketu atsiprasyti ir pasakyti, kad turite darbo.
19. Geriausia tvarkyti kambari, kol svecio nera.
20. Kur reikalaujama, reikia dirbti uzsimovus pirstines.
21. Svariu skalbiniu negalima imti nesvariomis rankomis.
22. Privaloma tikrinti kambariuose esanciu baldu ir irengimu bukle. Jeigu kas nors sugenda, reikia pranesti ekonomui.
23. Jeigu dingsta daiktai ar jie sugadinami, reikia juos surasyti arba dalyvauti surasant akta ir kitus dokumentus.
24. Reikia tikrinti, ar svecias nepaliko daiktu, o rastus daiktus iforminti nustatyta tvarka.
25. Zinoti, kaip elgtis su cheminemis priemonemis.
26. Jeigu kambarine skalbia svecio rubus, ji privalo zinoti apie tekstiles gaminiu salygini zymejima.
27. Butina llaikytis saugos darbe reikalavimu bei moketi naudotis elektros prietaisais.
28. Butina surinkti patalyne, ranksluoscius ir kitus skalbinius, naudota muila, sampuna, kepureles, serveteles ir nunesti i jiems skirta vieta.
29. Butina patikrinti, ar kambaryje yra visi sarase nurodyti daiktai, isitikinti, ar kas nesugadinta.
30. Pries pradedant tvarkyti kambari, isvalomi visi padeklai, siuksliu dezes.
31. Patikrinti spintose ir spintelese, ar svecias ko nors neuzmirso. Paziureti uz lovu, ar nera uzkritusiu smulkiu daiktu.
32. Nuo baldu nuvalomos dulkes, isvaloma kilimine danga, paklojamos lovos.
33. Isvaloma, issveiciama ir gerai isdezinfekuojama vonia. Pakeiciami vonios kambario reikmenys ir skalbiniai.
34. Isvalomi terasu, balkonu ar apartamentu baldai ir grindys.
35. Nuvalomi paveikslu remai, lempos ir veidrodziai.
36. Jei kambariuose yra geliu, vaisiu ar gerimu, patikrinama, ar jie sviezi.
37. Pakeiciami rasymo reikmenys, atvirukai, bukletai. Patikrinama, ar jie svarus ir tvarkingi.
38. Sutvarkius kambari butina patikrinti, ar viskas atlikta taip, kaip reikalaujama.
39. Jeigu ka nors reikia tvarkyti ar remontuoti, butina pranesti asmenims, atsakingiems uz kambariu prieziura.
VIESBUCIO RESTORANO FUNKCIJOS
Daugelis zmoniu specialiomisprogomis uzsisako pietus ar vakariene graziame viezbutyje. Svenciamos sukaktys, linksminamasi su draugais ar verslo partneriais.
Restorano administratorius
Administratorius pasisveikina su sveciais ir palydi juos prie stalelio. Jis taip pat vadovauja padavejams ir tikrina, kaip jie aptarnauja klientus. Administratorius taip pat atsako uz stalu ir kedziu bukle. Pris atidarant restorana jis turi viska apziureti, patikrinti, kaip padengta stalai, paaiskinti padavejams, kaipteisingai tarti pateikalu pavadinima.
Restorano ddidziausia fukcija tiekti maista.
Pagrindines aptarnavimo taisykles.
1. Visi patiekalai patiekiami is kaires.
2. Visio gerimai patiekiami is desines.
3. Moterys, vyresni zmones aptarnaujami pirmiausia.
4. Indai nurenkami is desines.
5. Negalima krauti ir grandyti leksciu prie sveciu.
Virtuve
Restorano sirdis – virtuve. Yra tokiu restoranu, kur direktorius maloniai pakviecia svecia apziureti nepriekaistinga virtuve. Reikia skatinti, darbuotojus kad jie priziuretu ir tvarkytu savo darbo vietas. Zmones like prisideti prie aplinkos. Geriausia kada nors sugalvota taisykle – “ svarinkis pats”.
Virejas turetu:
a) atidziai tikrinti meniuir isitikinti, ar pagamino visus reikiamus patiekalus
b) patikrinti, ar uzteks salotuir kitu prieskoniu
c) patikrinti, ar saldytuve paknkamai supjaustyta mesos.
Maista ir gerimus pateikti skoningai. Egzotiskais indais, vaisiais ir gelemis papuostas restoranas gali pritraukti daugiau lankytoju ir duoti didesni pelna. Maisto turi buti ne per daug mazai. Zinoma svaarbiausia patiekalo kokybe. Taciau vertetu prisiminti, kad vidutiniskos kokybes patiekalas gali buti idomus bei skoningas.
KONFERENCIJU IR POKYLIU PATALPOS, JU TVARKYMAS
Konferanciju ir pokyliu patalpos skirstomos i 3 pagrindines kategorijas:
1. parodu sales;
2. pobuviu sales dideliems susitikimams ir banketams.
3. konferenciju sales
Kokio tipo sales reikes, priklausys nuo daugelio veiksniu: susitikimo pobudzio, dalyviu skaiciaus, sales dydzio.
Konferenciju ir pokyliu patalpu pasiula paprastai rupinasi viesbucio pardavimu skyriaus darbuotojai. Kai kurie dideli viesbuciai turi atskirus skyrius, besirupinancius saliu nuoma.
Dar neseniai uz konferenciju ir pokyliu patalpu nuoma buvo nereikalaujama pinigu, jeigu prasytojas uzsakydavo banketu sale. Siandien siekiama vviska kuo brangiau parbuoti, o tai ipareigoja suteikti klientams toki aptarnavima, kokio jie reikalauja.
Konferenciju ir pokyliu patalpu tvarkymas
Ivairiuose viesbuciuose tvarkomasi ivairiai, taciau tam tikru reikalavimu laikosi visi viesbuciai. Pirmiausia reikia kaip imanoma anksciau viska susitvarkyti. Tai leidzia ka nors pakeisti paskutiniu momentu.
Visus darbus atlieka tvarkytoju komandos ar pagalbiniai darbininkai. Daugelis viesbuciu siulo pertvaromis padalinti sale mazesnes erdve. Tai suteikia galimybe paivairinti patalpas. Pertvaros labai patogu mokamuju renginiu metu, kai lankytojai sugrupuojami i mazesnes grupes. Renginiui pasibaigus, reiketu uzsakovui nusiusti laiska ir padeka, kad naudojosi sale paprasyti ivertinti sales paslaugas.
Leidimas nemokamai pasinaudoti konferenciju sales erdve uztikrina galimybe vel sulaukti uzsakymo. Informacija apie tai skils is lupu i lupas.
VIESBUCIO PRIEZIURA IR EKSPLOTACIJA
Technines prieziuros skyrius dazniausiai yra atsakingas uz remonto darbus. Jis turi glaudziai dendradarbiauti su kambariu ukio skyriumi. Tam tikri darbai viesbutyje atliekami kasdien arba periodiskai: tvarkomi kambariai, plaunami langai, nuimamos ir valomos dusu galvutes, lempos, valomi kondicionieriu filtrai. Technines prieziuros skyriaus darbuotojas privalo sudaryti darbu sarasus ir numatyti, kada jie bus atlikti.
Geriausia ir pigiausia profilaktineprieziura. Jeigu remontas nebus daromas laiku, vizbutis atrodys apleistas ir verslas nukentes. Geriausia priziureti viesbuti yra pakankamai sunku, bet bus sunkiau, jeigu sveciai nebenores jame gyventi.
Visus uzsakymus Technines prieziuros skyriui reiketu pateik
ti rastu. Paprastai siunciamas uzsakymo originalas. Antraji egzemplioriu gauna vadybininkas, o trecaji – ekonomas.
Kai darbai baigiami, uzsakymo originalas grazinamas vadybininkui, kad jis zinotu, jog darbas padarytas. Didelius remonto darbus geriausia planuoti is anksto ir pasirupinti, kad uzsakyti kambariai butu suremontuoti laiku.
Jeigu skyrius negali atlikti tam tikru darbu, sudaromos sutartys su specialiomis firmomis. Pavyzdziui, del liftu ar signalizacijos sistemos remonto, del sudetingu remonto darbu, kuriuos atlikti reikia specialios technikos ir specialaus pasirengimo.
APSAUGOS SISTEMOS TAIKYMAS
Viesbutis atsako uz sveciu ir ju turto sauguma. AApsaugos darbuotojai saugo viesbuti, viesbucio darbuotojus ir svecius.
Ypac brangiems daiktams saugoti irengiami siefai. Juose sveciai laiko brangenybes ar pinigus. Taciau sveciu drabuziai ir lagaminai taip pat neturi buti uzmirsti. Todel viesbuciai taiko ivairias kambariu apsaugos sistemas.
Paprastai laikomasis siu saugumo reikalavimu:
1. net jei kambaryje gyvena du zmones, isbuodamas vienas raktas.
2. kai svecias praso rakto, butina patikrinti, ar jis tikrai gyvena tame kambaryje.
3. kai sveciai isvyksta, butina priminti, kad raktus reikia padeti i tam tikra vieta.
4. portje nuolat turi sekti, ar netruksta raktu.
NUOLAIDU SISTEMOS TAIKYMAS VVIESBUCIO VERSLE
Pagrindine rinkodaros taisykle skelbia 20 procentu klientu lemia 80 procentu gaunamo pelno. Norint pritraukti kuo daugiau klientu reikia taikyti ivairias nuolaidu sistemas
Nuolaidu kortele puiki priemone firmos zenklo, prekiu ar paslaugu reklamai. Tai puikus sansas plesti versla, automatizuoti mmokejimu ir nuolaidu operacijas, greiciau ir kokybiskiau aptarnauti klientus.
Kai klientas apsilanko pirma karta reikia siekti, kad nuo siol jis naudotusi tik musu paslaugomis.Masalu galetu buti prizai, progines dovanos, ivairios dovanos, ivairios nuolaidos.
Taciau visas dovanas klientas priovalo uzsitarnauti. Jeigu taikoma nuolaidu sistema galima fiksuoti kiekvieno kliento apsilankymus, kiek pinigu per diena., savaite ar menesi isleidzia pirkdami paslaugas. Si sistema leidzia skatinti isleisti, kuo daugiau pinigu.
GAMYBINES PRAKTIKOS ISVADOS
Gamybines praktikos metu igijau daug igudziu bei ziniu, kuriu negalejau igyti teorijos mokymosi metu. Susipazinau su registravimo administratores, kambarines, sveciu priemimo skyriaus, virtuves skyriaus darbu.
Viesbuciu verslas yra pelningas ir sekmingas, jeigu tiksliai ir pareigingai atlieka visas galimas savo funkcijas. Visi viesbucio skyriai turi nepriekaistingai atlikti savo darba, nes viesbucio sekme priklauso nuo to, aar bus patenkintas klientas.
Pleciantis turizmui susidaro paklausa ir viesbuciu verslui, kuo daugiau apsilanko turistu, verslo zmoniu ar kitu sveciu, tuo didesnis poreikis viesbucio funkcijoms (nakvynei, maitinimui, pramogoms irkt.).