Galaktikų grupės

Galaktikų spiečiai, galaktikų grupės

Galaktikų telkiniai, kurių narius sieja tarpusavė gravitacija. Mažesni telkiniai, turintys nuo kelių iki kelių dešimčių galaktikų, dažniausiai vadinami galaktikų grupėmis. Galaktikų spiečiai susideda iš šimtų ir tūkstančių galaktikų. Vidutinės galaktikų spiečių masės ~1015 M , skersmenys 5-15 mln. šm. Galaktikų spiečiai grupuojasi į galaktikų superspiečius, kurių skersmenys 200-600 mln. šm. Erdvė tarp superspiečių beveik tuščia. Mūsų Galaktika ir ~30 kitų gretimų galaktikų sudaro Vietinę galaktikų grupę, kuriai priklauso ir mūsų Paukščių Tako Galaktika. Artimiausios Saulei šios grupės ggalaktikos – Didysis ir Mažasis Magelano Debesys, didžiausia – Andromedos galaktika (M31). Susideda iš 2 didelių pogrupių (vieno jų didžiausi nariai yra Galaktika ir Magelano Debesys, antro – Andromedos ir Trikampio galaktikos). Grupės skersmuo ~6.5 mln. šm. Artimiausi galaktikų spiečiai – Mergelės, Pegaso, Persėjo, Berenikės Garbanų.

Už Vietinės galaktikų grupės ribų yra daugiau panašių į ją grupių. Kartu su daugybe kitų grupių Vietinė galaktikų grupė priklauso pailgam skalikų galaktikų debesiui, kuris driekiasi mergelės žvaigždyno link. Galaktikų grupės, debesys ir pavienės galaktikos ssudaro galaktikų spiečius, kurie susideda iš šimtų ir tūkstančių galaktikų. Vidutinė jų masė yra 1015 žemės masės, o skersmuo 5 – 15 mln. šm. Artimiausias galaktikų spiečius yra mergelės žvaigždyno kryptimi, už 6 mln. šm. Jame yra daugiau nei 2500 ggalaktikų.

Mergelės žvaigždyne esantis galaktikų spiečius, Skalikų galaktikos debesis ir dar 5 panašūs debesys sudaro disko formos Vietinį galaktikų superspiečių, kurio skersmuo 150 mln. šm., o mase 1015 žemės masės. Jame 20 000 didelių galaktikų, o mažos iš žemės apskritai neįžvelgiamos. Vietinė galaktikų grupė kartu su mūsų Galaktika lekia Hidros, Sekstanto ir Taurės žvaigždynų ribos link 550 km/s greičiu, matyt, skriedama aplink mergelės spiečiuje esantį superspiečiaus centrą.

Tokių superspiečių žinoma apie 50. Erdvė tarp jų beveik tuščia. Taigi galaktikos Visatoje sudaro įvairias, labai netolygiai pasiskirsčiusias sistemas.

Apie 3 įvairaus dydžio ir skirtingų tipų galaktikų, išsidėsčiusių aplink mūsų Galaktiką ir nutolusių nuo jos iki 6,5 mln. šm, sudaro Vietinę galaktikų grupę. Už jos ribų yra daugiau panašių į ją grupių.

Galaktikų grupės, debesys ir pavienės ggalaktikos sudaro galaktikų spiečius, o šie superspiečius, kuriuose yra dešimtys tūkstančių planetų.