Kanapes

KANAPĖS

Kanapės – tai vešlus dilgėlių ir apynių šeimos augalas. Jos kilusios iš Azijos, bet šiuo metu auga daugelyje kitų pasaulio vietų. Daug žmonių patys jų užsiaugina (nelegaliai !) Augalo lapai sudėtiniai, karpytais kraštais. Jau 2700 metais pr. Kr. kanapėmis Kinijoje buvo gydomi žmonės. Religiniais tikslais jos plačiai vartojamos Azijoje ir centrinėje Amerikoje. XIX a. Kanapė – tūkstantmečius žinomas augalas. Švedų gydytojas Oskaras T. Sandhalas kanapės piešinį išspausdino knygoje 1873 metais.

Europoje kanapės buvo vartojamos galvos skausmui, nemigai ir mėnesinių skausmams ggydyti. Šiuo metu JAV ir kitų salių gydytojai tiria kanapes, kaip galimą vaistą nuo glaukomos (akių ligos), išsėtinės sklerozės ir astmos. Nesubrendusių kanapių ekstraktas anksčiau vartotas medicinoje, tačiau vėliau jo atsisakyta. 1990 metais vėl atgijo susidomėjimas kanapių preparatais medicinoje. Atliekami kanapių vartojimo stabdyti svorio kritimą ir pykinimą po vėžio chemoterapijos eksperimentai. Tačiau šių tyrimų rezultatai prieštaringi. Nuo 1960-ųjų hašišas ir marihuana yra plačiausiai paplitę narkotikai Vakaruose. Dabar šiais narkotikais piktnaudžiaujama visame pasaulyje.

Kanapės yra bendras pavadinimas hašišui, marichuanai ir ttaip pat vadinamam hašišo aliejui, kurie skirtingu būdu gaminami iš augalo Cannabis Sativa. Kanapės pagal populiarumą yra antras po alkoholio svaigalas.

Kanapės (kaifas, hašišas, anaša, guma, smala arba žolė, marihuana) yra psichoaktyvus narkotikas, kuris paveikia smegenis ir psichiką. Dūmuose iš mmarihuanos cigaretės arba hašišo pypkės yra apie 400 įvairių medžiagų, iš kurių apie 60 yra psichoaktyvios.

Marihuana, hašišas ir kanapių ekstraktas gaminami iš Cannabis sativa augalo (kanapės).

Tamsiai žalios spalvos vienmetis kanapės krūmelis išauga iki 5-6 metrų. Jo stiebas tvirtas, plaštaką primenantys lapai sudaryti iš 5-9 dantytų lapelių.

Šis augalas atsparus, gerai auga subtropikuose, sausame klimate. Dabar daugiausiai kanapių importuojama iš Afganistano, Kolumbijos, Irako, Jamaikos, Libano, Meksikos, Maroko, Olandijos, Pakistano, Turkijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų. Kanapės taip pat auga Europos šiaurinėje klimatinėje zonoje. Čia jos auginamos ir patalpose, ir lauke. Uždaroje patalpoje kanapės geriausiai auga ant palangių, taip pat apšviestos stipria elektros šviesa. Auginamos komerciniais tikslais kanapės apkarpomos taip, kad iš išorės būtų nepastebimos. Olandijoje, Anglijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose didelės plantacijos ttaip pat auginamos šiltnamiuose. Anksčiau daugumoje Vakarų šalių kanapes auginti nebuvo draudžiama, kadangi iš jų pluošto buvo gaminamos virvės, o sėklos naudojamos gyvulių pašarams. Kanapių stiebų pluoštas naudojamas batų ir rankinių gamyboje, o kanapių žiedai – alaus pramonėje.

Iš kanapių gaminami trys svarbiausi preparatai:

marichuana;

hašišas (kanapių derva);

kanapių ekstraktas.

Kanapių gaminiuose yra daug svaiginamųjų medžiagų, tačiau pati svarbiausia – tetrahidrokanabinolis (THC). Jo randama ir moteriškuose, ir vyriškuose augaluose. Didžiausia THC koncentracija moteriškuose žieduose, pumpuruose ir mažuose lapeliuose, yra jjo ir stiebuose. Sėklose ir šaknyse THC nėra. Jungtinių Tautų Bendrojoje narkotikų konvencijoje, pasirašytoje 1961 metais, numatyta griežta kanapių auginimo kontrolė. Kanapes auginti ir pardavinėti draudžiama.

KAIP ATRODO

Kanapės parduodamos įvairios formos ir pavidalo. Pirmiausia marihuana (vadinamoji „žolė“), toliau derva, hašišas: kieti rudi ar juodi grumsteliai. Galite gauti ir kanapių aliejaus – lipnaus, panašaus į sirupą skysčio. Aliejus – stipriausia kanapių forma.

VARTOJIMAS

Kanapės paprastai maišomos su tabaku ir daromos storos suktinės ( kasiakai ). Kanapių dūmai labai karšti, todėl, kad neišdegtumėte gerklės, į suktinės galą įstatomas kartono filtras. Kiti duomenys – džiovinti lapai arba aliejingi žiedų sakai ne tik rūkomi, bet ir geriamos pieniškos nuoviros, valgomi žali arba iškepami kaip pyragaičių įdaras.

POVEIKIS

Nuo mažos kanapių dozės pasijusite ramūs, patenkinti arba mieguisti. Galite kikenti nesustodami ar pajusti alkį. Spalvos tampa ryškesnės, garsai skambesni. Arba apsvaigsite (kaip nuo alkoholio). Pasitaiko ir lengvos paranojos atvejų. Jei išgersite ir alkoholio, gali pradėti klaikiai pykinti, kartais netenkama sąmonės.

PAVOJUS, ŠALUTINIS POVEIKIS

Įvairūs tyrimai parodė, kad rūkant kanapes pavojus susirgti plaučiu vėžiu 5-10 kartų didesnis negu rūkant cigaretes. Prisiekę kanapių rūkytojai jaučia apatiją, nenori nieko veikti, greitai viską pamiršta. Fizinė priklausomybė nuo kanapių reta, tačiau gali būti sunku jų atsisakyti (kaip ir tabako). Galimi apsigimimai.

“ Tai ššiek tiek panašu į važinėjimąsi amerikietiškais kalneliais. Pirmiausia pakyli. Po to – galinga paranojos banga. Vienas mano draugelis virtuvėje sviestu tepėsi skrebutį. Maniau, kad jis mane nudurs.“ (Vartotojas)