KAULŲ JUNGTYS
KAULŲ JUNGTYS
Kaulų jungčių mokslas- sindeksologija. Studijuoja kaulų jungtis, jų formą ir funkciją. Visus griaučių kaulus tarpusavyje jungia jungtys. Pagal judesių amplitudę jungtys skiriamos į paslankias ir nepaslankias. Nepaslankias jungtis sudaro ištisinės audinio tarpsluokstelinės jungtys. Priklausomai nuo kaulus jungiančio audinio jungties ir nepaslankių kaulų jungtys skiriamos į: skaidulines ir kremzlinio audinio jungtis. Skaidulinė jungtis jungia daugumą žmogauskaulų. Savo ruožtu skaidulinės jungtys skirstomos į 3 rūšis: raiščius, siūles ir išsikalamasias jungtis. Raištis yra labiausiai palitusi skaidulinė jungtis. Jie jungia riešo ir čiurnos kkaulus, slankstelius, sutvirtina įvairius sąnarius it t.t.. Siūlės jungia kauluolės kaulus- tai yra plonos skaidulinio audinio plokštelės, įsiterpusios tarp galvos griaučių kaulų.
Pagal formą skiriama dantyta siūlė, žvyninė ir lygioji siūlė. Trčia skaidulinės rūšies jungtis- įsikalamoji. Šia jungtimi sujungiami dantys su žandikauliu.
Kremzlinė jungtis aptinkama rečiau. Yra 2 kremzlinės jungties rūšys: kremzlinė jungtis, kuri sudaro ištisą kremzlės sluoksnį, yra kremzlinė sąauga. Tokia jungtim sujungti slankstelių kūnai. Jungtis, kuri tarp kaulų sudaro ertmę, yra sąvarža. Tokios jungties pvz.: yra gaktikaulių sąvarža. Kremzlinės jungties ppaslankumas ryškesnis negu jungiamojo audinio jungčių.
Paslanki kaulinė jungtis yra sudurtinė jungtis- sąnarys. Tai labiausiai skelete paplitusi jungčių forma. Skirtingai nuo nepaslankių jungčių sąnariuose būna ertmė, skirianti vieną kaulą nuo kito. O tai žymiai palengvina judsius. Kiekvienas sąnarys turi 3 būtinus eelementus: sąnarinę kapsulę, sąnario ertmę, sąnario paviršių. Sąnarinė kapsulė apgaubia sąnarį sudarančius kaulų galus iš visų purių, paviršiai kaip uola, o jos kraštai prisitvirtina prie sąnario kremzlių kraštų- oraktilių. Kapsulė sudaryta iš 2 sluoksnių: išorinio fibrozinio ir vidinio sidovinio. Sąnario ertmė absoliučiai hermetiška (uždara) ir yra plyšio formos.
Sąnariai sutvirtinti raiščiais. Judėjimo pobūdis nulemia sąnarinių paviršių formą. Pagal ją sąnariai skirstomi į rtulinius, plokščiuosius, elipsoidinius, balninius, skridivinius ir gręžiamuosius. Visus sąnarių judesius galima suskirstyti pagal judėjimo ašis. Judesiai vyksta apie frontalinę, sagitalinę ir vertikalinę ašis. Apie frontalinę ašį vyksta 2 judesiai: linkimas ir sukimas. Apie sagitalinę- atitraukimas ir pritraukimas. Apie vertikalinę- gręžimas. Kai sąnarį sudaro ti 2 kaulai, toks sąnarys paprastas; kai 3 ir daugiau- sudėtinis.