LSD
LSD
Istorija
LSD ( lizeldinės rūgšties dietilamidas ) pirmą kartą pagamino šveicarų chemikas Albertas Hofmanas 1938 m. 1943 m. jis nurijo truputėlį mišinio, ir prasidėjo pirmoji lizeldinės rūgšties svaiginanti „kelionė“. Hofmanas aprašė savo įspūdžius knygoje: „tarsi sapnuoji. vaizdai fantastiniai. kaleidoskopinis spalvų žaismas“. VI – tame dešimtmetyje LSD buvo skiriama alkoholikams ir narkomanams gydyti ir psichoterapijos seansų metu, sukurtas šizofrenijai gydyti. JAV saugumo tarnybos ją naudojo šiurpioje smegenų plovimo programoje. Septintame dešimtmetyje LSD tapo psichodelinių hipių judėjimo simboliu.
LSD labai stiprus haliucinogeninis nnarkotikas gaminamas nelegaliai. Mažas jo kiekis užlašinamas ant popieriaus (panašaus į sugeriamąjį) ir maža to popieriaus skiautelė dedama ant liežuvio. LSD dozę sudaro tik 2 mikrogramai. LSD popierius gali būti įvairios formos su skirtingais spalvotais piešinėliais. Įvairių pavadinimų („banga“, „angeliška migla“) LSD turi skirtingus piešinius.
Išvaizda
LSD parduodama tabletėmis ar smeigtuko galvutės dydžio žirneliais. Jie prilipdomi prie lipnios juostos ir prireikus atkerpami. Dažniausiai LSD parduodama sugeriamojo popieriaus lapeliais ar kartono kortelėmis, kurie išmirkyti bespalvėje, beskonėje ir bekvapėje skystoje LSD ir papuošti įvairiausiais ppiešiniais – išsišiepusiais veidais, animacinių filmų herojais ir pan. LSD parduodamas mažomis tabletėmis arba mažais sugeriamojo popieriaus gabaliukais su ryškiais piešinukais.
Vartojimas
LSD paprastai vartojamas per burną. LSD dažniau dedama po liežuviu negu nuryjama. Tai toks stiprus narkotikas, kad nuo menkiausio kkiekio pajuntamas poveikis. Ne visuomet gauni tai, ko tikiesi – LSD gali būti sumaišyta su kitomis medžiagomis, kartais kortelėje LSD visiškai nėra.
Poveikis
LSD kiekį, kurį narkomanas nuryja, organizmas pasisavina po 5 min.
Psichinis poveikis išryškėja po 30-90 min. Tai trunka 8-12 val. Tada
pakinta klausa, skonis, uoslė ir jutimas. Narkomanui gali atrodyti, kad jis užuodžia garsus ir jaučia spalvas. Narkomanas praranda sveiką nuovoką ir jaučiasi pasimetęs aplinkoje. Jis gali naujai išgyventi seniai pamirštus įvykius, o kasdieniniai įvykiai įgauna simbolinę prasmę.
LSD sukelto apsvaigimo metu realybės suvokimas labai smarkiai iškreipiamas. Regėjimas ir klausa labai paaštrėja ir pasikeičia. Todėl apsvaigimas dažnai tapatinamas su psichoze. LSD haliucinogenai yra nenuspėjami, todėl psichines pasekmes sunku numatyti. Būtina žinoti, kad LSD poveikis priklauso nuo vartotojo savijautos (t.y. kokios jis nuotaikos), kkur tuo metu yra ir su kuo. LSD – „nepatikimas“ narkotikas. Haliucinogenai smarkiai veikia psichiką. Net ir labai maži LSD ir PCP kiekiai gali sukelti psichikos būseną, kuriai būdinga bloga orientacija aplinkoje. Eksperimentuoti su jais ypač pavojinga jautrios psichikos žmonėms. LSD įtaka smegenims yra tokia didelė, kad pakinta gebėjimas mąstyti ir suvokti.
Fiziniai požymiai
Išsiplėtę akių vyzdžiai, negalavimas, išraudimas, padidėjęs kraujo spaudimas, suaktyvėjusi širdies veikla, silpnumas, svaigulys ir karštligiškas drebulys. Organizmui visiškai atsigauti reikia mažiausiai 3-4 dienų.
Šalutiniai poveikiai
Ilgalaikio LSD vartojimo padarinys – sstaigaus apsinuodijimo, sunkios
depresijos ir iškreipto suvokimo sukelta psichozė. Ji gali paskatinti depresiją ir net norą nusižudyti.
Dauguma haliucinogenų greitai praranda populiarumą, nes turi iš anksto nenumatomų padarinių. Pasikartojantis haliucinogenų poveikis (vadinamieji flash-backs) pasireiškia netikėtai, net jei narkomanas ilgą laiką nevartojo narkotikų. LSD poveikis ne visada malonus. Kartais žmogų apima siaubas ir panika, kamuoja iškreipti realybės vaizdiniai.
Priklausomybė ir poreikis
Jeigu narkotikai vartojami reguliariai, greitai atsiranda priklausomybė nuo jų; norint patirti tą patį poveikį reikia vis didesnio šių medžiagų kiekio.
Fizinė priklausomybė – tai būsena, kai organizmas prisitaiko prie narkotikų, ir nustojus juos vartoti išryškėja abstinencijos požymiai.
Psichinė priklausomybė atsiranda tada, kai narkotikai tampa narkomano
minčių, jausmų ir veiklos centru ir todėl būna sunku nustoti juos vartojus.
LSD, PCP, meskalinas ir psilocibinas priklauso narkotikų klasei. Įstatymas draudžia narkotikus pirkti, parduoti, turėti, naudoti, mainyti, skolinti ir dovanoti. Taip pat draudžiama auginti arba gaminti narkotikus. Negalima narkotikų pakuoti, transportuoti arba saugoti. Draudžiama užmegzti ryšį tarp pirkėjo ir pardavėjo arba padėti sumokėti už narkotikus.
Bausmė už įstatymo dėl narkotikų pažeidimą priklauso nuo nusikaltimo pobūdžio. Už smulkius nusikaltimus teismas gali nubausti baudomis arba kalėjimu daugiausia iki 6 mėn. Už sunkesnius nusikaltimus baudžiama kalėjimu, dažniausiai iki 3 metų. Jei nusikaltimas ypač sunkus, baudžiama kalėjimu nuo 2 iki 10 metų.
Cheminė formulė (veikliosios medžiagos) C20H25N3O. <
Cheminis pavadinimas 9,10-Didehydro-N,N-diethyl-6-methylergoline-8Я-carboxamide