Narkotikai

Problema

Narkotikai, tai organinės ir neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis. Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne, tačiau jis dar ne visas. Narkotinės medžiagos – cheminės medžiagos, sukeliančios centrinės nervų sistemos intoksikaciją ar panašų psichinių funkcijų pokytį.

Pastebima, kad šiuolaikinis jaunimas vis dažniau yra linkęs vartoti psichotropines medžiagas, patys nesuvokdami daromos žalos savo organizmui. Narkotikai brangūs, dažnai pinigų jiems tenka prasimanyti nusikalstamais būdais. Rizika yra dar ir todėl, kad niekada negali žinoti, kaip tam tikras narkotikas paveiks. Yra žžmonių, kuriems pakanka vieno karto. Mirusieji negali kalbėti. Liūdna, bet, deja, taip yra.

Tikslai

iuo darbu noriu parodyti ne vien „sausus“ duomenis (statistika), bet ir supažindinti su kiekvieno narkotiko šalutiniu poveikiu, pateikti vieno jaunuolio, vartojusio narkotikus, istoriją, bei sužinoti pačio jaunimo nuomonę apie narkotikus.

U˛daviniai

• surasti visą galimą informaciją apie psichotropines medžiagas;

• išsiaškinti narkotikų šalutinį poveikį (ir ne tik šalutinį);

• pateikti tikrą istorija apie narkotikus vartojantį žmogų;

• padaryti išvadą, kodėl žmonės vartoja narkotikus;

• pateikti statistiką;

• viską suklasifikuoti ir surikiuoti į savo vietas.

Narkotinių medžiagų aprašymai

Amfetaminas

Amfetaminas priklauso „ūpą keliančių“ narkotinių medžiagų ggrupei, nes gerina nuotaiką. Suleidus žmogui amfetamino pastebima greita nuotaikų kaita. Trumpalaikiai požymiai išryškėja iškart gavus narkotikų dozę (po kelių sekundžių ar minutės) ir išnyksta po kelių valandų arba dienų. Vartojant nedideles amfetamino dozes pablogėja apetitas, pagreitėja kvėpavimas ir širdies rritmas, padidėja kraujospūdis, išsiplečia vyzdžiai. Vartojant didesnius amfetamino kiekius džiūsta burna, pakyla karštis, gausiau prakaituojama, atsiranda galvos skausmas ir svaigulys, pablogėja regėjimas. Nuo labai didelio kiekio paraustama arba išbąlama, greitai ir aritmingai plaka širdis, atsiranda drebulys, sutrinka koordinacija.Yra pasitaikę ir mirties atvejų. Dažniausiai mirštama trūkus smegenų kraujagyslėms, nuo širdies paralyžiaus arba labai aukštos temperatūros.

Dopingas

Iš pradžių dopingą vartojo atletai bei kiti sportininkai, nepaisydami pavojingo šalutinio poveikio. Jų tikslas buvo padidinti savo gebėjimus ir pasiekti geresnių rezultatų. Vėliau dopingas paplito tarp mėgėjų atletų ir mokyklose. Testosteronas yra vyriškas lytinis hormonas, kuris nulemia vyro lytinį pajėgumą ir nuo kurio priklauso raumenų isšivystymas. Dopingo poveikis priklauso nuo pasirenkamo preparato, jo kiekio bei vartojimo būdo. Nors ir trūksta mokslinių duomenų, patirtis rodo, kad dopingas didina ffizines galias. Dopingas taip pat gali skatinti agresyvumą, didesni norą treniruotis, paspartinti raumenų augimą.

„Ecstazy“

Narkotinės medžiagos poveikis priklauso nuo kiekio, vartojimo būdo, ankstesnės narkotikų vartojimo patirties ir nuotaikos. „Ecstazy“ poveikis prasideda maloniu, švelniu apsvaigimu, vėliau nesunku pastebėti apsinuodijimo požymių. Vartojant įprastas „Ecstazy“ dozes apsvaigimui būdinga: jausmų ir nuotaikų kaita, aktyvesnis bendravimas, supratimas ir įsijautimas, padidėjusi energija.Vartojant didesnes dozes gali sutankėti širdies plakimas ir padidėti kraujospūdis. Yra užregistruota daug sunkių atvejų, kai narkomanus kamuoja aukšta temperatūra, kraujavimas ir inkstų nepakankamumas

Haias ir maruhuana

Hašišas iir marihuana paprastai rūkomi specialiomis pypkėmis arba rankų darbo cigaretėmis. Kanapių aliejaus mažais kiekiais dedama i tabaką arba cigarečių popierių. Kanapių preparatai gali buti nuryjami, imaišomi į maistą ir gėrimą. Šios medžiagos yra netirpios, todėl negali būti leidžiamos švirkštu. Kanapių sukeliamam apsvaigimui būdingas atsipalaidavimas ir linksmumas.Tada kalbama ir juokiamasi daugiau nei įprastai. Pakinta laiko suvokimas: kelios minutės gali atrodyti kaip kelios valandos arba atvirkščiai.Taip pat pakinta klausa, rega, uoslė ir jutimas. Veliau žmogus dažnai tyli, būna susimastęs ir apsnūdęs. Ilgalaikiai požymiai išryškėja ilgai vartojant narkotines medžiagas. Kanapių sukeltam apsvaigimui praėjus, kūne lieka THC. Tai riebaluose tirpstanti medžiaga, kuri riebaliniuose kūno audiniuose išsilaiko 3-4 savaites. Dėl to nervų sistema veikiama dar ilgą laiką. Tad praėjus keletui dienų apsvaigimas gali nelauktai pasikartoti. Tai gali sukelti siaubą ir yra pavojinga, pvz., vairuojant automobilį.

Heroinas

Opiatai sukelia trumpalaikį stimulą, o paskui slopina centrinės nervų sistemos aktyvumą. Į veną suleidus opiumo greitai pajuntama malonumo bangą. Ji perauga i pasitenkinimą, kurio negali sutrikdyti nei alkis, nei skausmas, nei lytinis potraukis.Būdingas išorinis požymis – susitraukę vyzdžiai. Vartojant didesnes dozes kūnas būna karštas, galunės apsunkusios, burna išdžiuvusi. Tada prarandami pojučiai ir grimztama į besikaitaliojančias budrumo ir apsnudimo būsenas, kai išorinis pasaulis tarsi neegzistuoja.Dėl smarkiai sulėtetėjusio kvėpavimo ir širdies plakimo gali iištikti mirtis. Pavojus suvartoti per didelę narkotikų dozė ypač didelis tada, kai jie būna pirkti gatvėje, ir neaišku, kokia jų koncentracija. Nuo per didelės dozės kvėpavimas dar labiau sulėtėja. Jei žmogus gavo ypač didelę narkotikų dozę, jo negalima atgaivinti. Tada vyzdžiai būna susitraukę, oda – šalta, drėgna ir pamėlusi.

Kokainas

Dažniausiai kokainas įkvepiamas arba uostomas. Šį narkotiką taip pat galima suleisti po oda ar į veną, prilipdyti prie burnos, išeinamosios žarnos ir makšties gleivinės.Narkotinės medžiagos poveikis priklauso nuo kiekio, vartojimo būdo, ankstesnės narkotikų vartojimo patirties, nuotaikos ir nuo to, ar tuo pačiu metu gerta alkoholio ir vartota kitų narkotikų. Poveikis taip pat priklauso nuo situacijos bei kartu esančių žmonių. Mažas kokaino kiekis sukelia trumpą apsvaigimą, kurio metu jaučiamas padidėjęs energingumas ir budrumas, suaktyvėja sąmonės veikla. Apsvaigimas gali sukelti ir neigiamų pojučių bei stipria baime. Kokainas mažina maisto ir miego poreikį, leidžia nejausti nuovargio. Daugelis ilgalaikio kokaino vartojimo padarinių yra tokie pat, kaip ir trumpalaikio, pvz., apetito praradimas ir svorio sumažėjimas. Kiti galimi požymiai – vidurių užkietėjimas, sunkumas šlapintis ir impotencija.

LSD

Haliucinogenai smarkiai veikia psichiką. Net ir labai maži LSD ir PCP kiekiai gali sukelti psichikos būseną, kuriai būdinga bloga orientacija aplinkoje. Eksperimentuoti su jais ypač pavojinga jautrios psichikos žmonėms. LSD įtaka smegenims yra ttokia didelė, kad pakinta gebėjimas mastyti ir suvokti.LSD kiekį, kurį narkomanas nuryja, organizmas pasisavina po 5 min.Psichinis poveikis išryškėja po 30-90 min. Tai trunka 8-12 val. Tada pakinta klausa, skonis, uoslė ir jutimas. Narkomanui gali atrodyti, kad jis užuodžia garsus ir jaučia spalvas. Narkomanas praranda sveiką nuovoką ir jaučiasi pasimetęs aplinkoje. Jis gali naujai išgyventi seniai pamirštus įvykius, o kasdieniniai įvykiai įgauna simbolinę prasmę.

NARKOTIKU ŽALA ORGANIZMUI

Smegenims (1)

Sutrikdo deguonies tiekimą į smegenis, todėl žūsta pilkoji

smegenu med˛iaga.

ird˛iai(2)

Gali sukelti kraujagyslių, irdies raumens u˛degimą.

Kepenims (3)

Sutrikdoma kepenu funkcija. Nuodijamas organizmas.

Virkinimo sistemai (4)

Sekina organizmą, alina kalcį, todėl genda dantys. Netenkama

apetito, todėl mažėja kūno svoris. Nusilpsta imuninė sistema,

todėl prarandamas atsparumas infekcinėms ligoms.

Kaulu čiulpams (5)

Naikina kaulu čiulpus, o kartu ir kraujo ląsteles, nes kaulų

čiulpai yra pagrindinis kraujodaros organas.

Lytinei sistemai (6)

Ma˛ina lytinį potraukį, sutrikdo menstruacijų ciklą, sukelia

negrįžtamus chromosomu pokyčius.

Kodėl žmonės vartoja narkotikus?

Vienas is atsakymu – jie nesuvokia, kokie pavojingi gali buti narkotikai. Kitas atsakymas – žmonės nesirupina savimi. Gali buti kad jie nepasitiki savimi arba nežino kaip išspręsti savo problemas. O gal jie neturi žmonių, su kuriais galėtu apie tai pasikalbeti. Kartais žmonės vartoja narkotikus tik tam, kad žinotų, patirtų ka tai reiškia. Net vieną kartą pabandžius narkotikų gali labai lengvai pasidaryti nuo jų priklausomi, o mesti yra labai

sunku.

Neoficialiais duomenimis Lietuvoje yra apie 20 000 narkomanų;

1998m. 22,7% Lietuvos moksleivių vartojo nelegalius narkotikus.

iandien pasaulyje narkotikus vartoja apie 200 mln. žmonių;

Pasak ONTT pareigunų, moterys padaro ketvirtadalį nusikaltimų susijusių su narkotikais;

1999m. Lietuvoje padarytas 701 nusikaltimas susijęs su narkotikais.

Istorija

Nuo trijų butelių iki dvejų metų.

26-erių metų Justo nuopuolis prasidėjo nuo alkoholio. Šestoje klasėje, prieš diskoteka, su draugais pasislėpę išgėrė po tris butelius alaus. „Didžiavausi ir jaučiausi įsirašęs i vyrus.“ Nerupėjo nei „štangos“, nei mokslai. „Metams bėgant, išgėrimai darėsi dažnesni, mokslai nebe tokie ssvarbūs, o sportas (kilnojo „štangas“) neteko prasmės. Išgėręs kabinėdavausi prie nekaltų žmonių, todėl pakliūdavau i policijos akiratį – kai vieną kartą neblaivus sumušiau žmogų, uždarė į areštinę. Po paros paleido, bet įtraukė į nepilnamečių įskaitą ir skyrė tėvams piniginę baudą.“ „Atlikęs karinę tarnybą grįžau namo, susitikau senus draugus, kurie pakvietė užsiimti pelningu bizniu – supirkinėti tauriuosius metalus. Kadangi „užsikaldavau“ nemažai „babkių“, pradėjau ieškoti daugiau pramogų – gerdavau po dvi savaites ar net menesį iš eilės. Pasidarė sunku pradėti darbo diena, nnepadarius „pachmielo“. Vienąkart organizmas jau nepriemė alkoholio, pasidarė silpna, kūną išpylė šaltas prakaitas, tirpo rankos ir kojos, trūko oro. Tėvai iškvietė greitąją ir nuvežė į ligoninę detoksikuotis.“ „Po „detokso“ du mėnesius nevartojau alkoholio, tačiau per draugės gimtadienį neatsilaikiau ir išgėriau ššimtą gramų degtinės. Pagavau „kablį“ ir mėnesį kasdien gėriau viską iš eilės (alų, degtinę, pilstuką), kol vėl papuoliau į ligoninę. Alkoholio „maratonas“ tęsėsi ištisus metus – dvi savaites pildavau iki samonės netekimo, darydavau mėnesio pertrauką, o po to vėl. Nei šeima, nei gimęs sūnus nepadėjo atsikratyti žalingo įpročio. Praradau darbą, o netrukus išsiskyriau (santuokoje pragyvenau dvejus metus).“ Iš kolonijos grįžęs draugas surengė „baliuką“ – taip patekau į narkotikus vartojančių žmonių ratą. Jie neatrodė purvini ar su išpuvusiais dantimis. Priešingai – apsirengę madingais rūbais ir labai draugiški. Tą vakarą į veną leidosi „džefą“ – pavadinimas nieko nesakė, tačiau kai pamačiau tą labai didelį švirkštą ir adatą (anot jų, „dvidešimties kubų masiną“), norėjau kuo greičiau iš ten dingti. Bet baimė pasirodyti silpnam bbuvo didesnė, todėl išgėriau dar alkoholio ir kiek padvejojęs ištiesiau ranką.Akimirksniu pradėjo stipriau plakti širdis, o per kūną perbėgo šiurpuliukai. Jaučiausi energingas, norėjosi bendrauti, kalbėti ir judėti. Visą naktį „džefavau“ ir svajojau, jog niekuomet nesibaigtų švirkšto poveikis. “ „Įjunkęs į narkotikus pradėjau vogti iš butų, mašinų, parduotuvių. Vengiau žmonių, nevartojančių alkoholio ir narkotikų. Mane pagavo ir už vagystes, nuteisė 2 metams. Pasitaikius progai, tėvų atsiųstus maisto davinius kolonijoje keičiau į „kaifą“. Ten radau daug bendraminčių, su kuriais badydavomės – dažniausiai vvienu švirkštu. To pasekmė – susirgau gelta. Bet ir tai nepaveikė – pykinimą, inkstu skausmą, kaulų laužymą slopinau ne gydytojo paskirtais vaistais, o „kaifu“. „Išėjęs į laisvę patekau tėvų globon ir kiek padvejojęs sutikau gultis į ligoninė. Visą savo istoriją papasakojau psichoterapeutui – stengiausi nemeluoti, nes jaučiausi bejėgis prieš narkotikus. Gydytojas patarė kreiptis į narkomanų reabilitacijos bendruomenes. Nebuvo taip paprasta ten paskambinti, prisipažinti sau ir kitiems, jog esu narkomanas. Už moralinę paramą esu labai dėkingas tėvams, kurie neatstumė manęs sunkiausiu momentu.“

Projekto eiga

• surandama informacija apie psichotropines medžiagas (informacija surinkta iš įvairios literūros bei interneto);

• išsiaškinamas jų šalutinis, ir ne tik, poveikis;

• vykdoma apklausa „Kodėl žmonės vartoja narkotikus“

• pateikiama jaunuolio istorija – penas pamąstymui;

• pateikiama statistika;

• viskas suklasifikuojama ir surikiuojama i savo vietas.

Projekto data

2003 09 23