Narkotikų poveikis žmogui ir žmogaus gemalo vystymuisi

KAUNO RAJONO PILIUONOS VIDURINĖ MOKYKLA

XI klasės mokinės —– ———–

Biologijos referatas

Tema:

Narkotikų poveikis žmogui ir žmogaus gemalo vystymuisi

Tikrino: Lina Navardauskienė

Piliuona 2005

TURINYS

Įvadas 3

Kas yra narkotikai? 4

Kur galima surasti narkotikų? 4

Narkotikų vartojimas – kaip uždaras ratas 4

Kaip tampama narkomanu? 4

Kaip atpažinti draugą, kada jis vartoja narkotikus 4

NARKOTIKŲ RŪŠYS 5

Amfetaminas 5

Heroinas 6

Kokainas 6

LSD 7

“Ecstazy” 8

Narkotikų poveikis gemalo vystymuisi 8

Išvados 9

Naudota literatūra 10

Įvadas

Šiame referate trumpai papasakosiu kas yra narkotikai. Papasakosiu apie keletą iš jų smulkiau: kaip jie atrodo, koks jų poveikis, taip pat jų šalutinis jų poveikis. Referato pabaigoje truputis naujienų apie rusijoje užsikrėtusius AIDS/ŽIV. Taip pat parašysiu kkoks yra narkotikų poveikis žmogaus gemalo vystymuisi.

Kas yra narkotikai?

Narkotikai – tai organinės ar neorganinės kilmės vaistinė medžiaga, vartojama gryna ar kaip sudėtinė preparatų dalis. Toks narkotikų apibrėžimas pateikiamas žodyne, tačiau jis dar ne visas. Tai kas tada yra narkotikai? Apie ką mes pagalvojame išgirdę žodį narkotikai? Heroinas, kokainas, kanapės, „Ecstasy“. Narkotikų yra įvairiausių pavidalų, formų ir spalvų.

Kur galima surasti narkotikų?

Narkotikų tokia daugybė, o kai kurių net neįtartum, kad tai narkotikai. Narkotikų galime lengvai rasti ir namų vaistinėlėje. Joje pilna nnarkotinių medžiagų: aspirinas ir paracetamolis, mikstūra nuo kosulio ir vaistai nuo peršalimo. Net kavos ar arbatos puodelyje yra narkotinių medžiagų – kofeino, stimuliuojančio nervų sistemą, kad jaustumėtės žvalesni ir energingesni. Alkoholis ir tabakas taip pat yra narkotikai.

Narkotikų vartojimas – kaip uuždaras ratas

Laikydami ar vartodami tokius narkotikus kaip heroiną, kokainą ir “ Ecstasy“, pažeidžiame įstatymus, galime net mirti. Prie tokių medžiagų galime priprasti ir be jų negalėsime normaliai jaustis. Mus įsuks uždaras ratas: įsigysime narkotikų, vartosime, gausime valandėle geros ( ar blogos ) savijautos, pristigsime narkotikų, vėl perksime ir šitaip be galo. Narkotikai brangūs, dažnai pinigų jiems tenka prasimanyti nusikalstamais būdais. Mes pirkdami narkotikus rizikuojame dar ir todėl, kad niekada negalime žinoti, kaip tam tikras narkotikas paveiks. Yra žmonių, kuriems pakanka vieno karto.

Kaip tampama narkomanu?

Mums paaugliams narkomanais lengviausiai tapti tada, kada jie mums pasiūlomi per šokius, vakarelius, o paprasčiausiai ir lengviausia kada juos siūlo draugai. Sipnesni paaugliai pasiduoda spaudimui ir jų pabando. Dažniausiai paaugliai išbando lengvesnius narkotikus, tokius kaip marihuana, dar vvadinamą „žole“. Tačiau remiantis statistika, apie 60 proc. žmonių, kurie pabando marihuaną, vėliau imasi heroino. Jaunam žmogui, ypač paaugliui, sunkiau įveikti gyvenimo sunkumus, todėl jis gali ieškoti lengvesnio būdo pasidžiaugti gyvenimo teikiamais malonumais. Vienintelis būdas apsaugoti vaikus nuo šios blogybės – auklėti juos taip, kad nekiltų pagunda jais svaigintis. Jeigu jie jausis laimingi realiame gyvenime, tai nesisvaigins kvaišalais.

Kaip atpažinti draugą, kada jis vartoja narkotikus

1.Nenatūraliai siauri arba išsiplėtę vyzdžiai, sutinusios plaštakos, tamsūs, pažeisti dantys.

2.Nepriklausomai nuo oro sąlygų apsivilkę drabužiais ilgom rankovėm.

3.Nevikrus, ggremėzdiškas, sunkiai kalbantis, nors iš jo burnos nesklinda alkoholio kvapas.

4.Dažnai keičiasi jo nuotaikos.

5.Vengia suaugusių šeimos narių.

6.Šiurkštus, nemandagus.

7.Vagia tėvų pinigus, neša iš namų vertingus daiktus.

8.Įsigyja naujų draugų, apie kuriuos nelinkęs kalbėti, ir kurie vengia jo tėvų.

9.Nebevertina senųjų draugų.

10.Niekada nepasakoja apie savo užsiėmimus.

NARKOTIKŲ RŪŠYS

Amfetaminas

Anfetaminai – sintetiniai stimuliantai, anksčiau juos skirdavo norintiems suliesėti ir nuo depresijos. Šiuo metu gydytojai juos išrašo retai ir tik ypatingais atvejais.

KAIP ATRODO: Tai pilkšvai balti milteliai, parduodami mažais popieriaus vokeliais ar polietileniniais maišeliais. Tačiau tai, ką jums siūlo kaip anfetamino sulfatą, iš tikrųjų yra 3-5% anfetamino sulfato ir kitų medžiagų, pvz., paracetamolio, kofeino ir sodos, mišinys.

POVEIKIS: Amfetamino poveikis pajuntamas po kelių sekundžių arba minučių. Vartojantis amfetaminus žmogus jaučiasi žvalus, stiprus, susijaudinęs, linksmas. Jis nenori valgyti, miegoti. Amfetaminas tiesiogiai stimuliuoja centrinę nervų sistemą. Amfetaminai veikia nervų, kraujotakos, kvėpavimo sistemas. Vartojant šį narkotiką pagreitėja kvėpavimas, širdies ritmas, išsiplečia vyzdžiai, padidėja kraujospūdis, pradeda džiūti burna, pablogėja regėjimas, gausiai prakaituojama.

ŠALUTINIS POVEIKIS: Po 3-4 valandų narkotikų poveikis baigiasi. Žmogus pasijunta pavargęs ir irzlus, miegas būna ilgas, bet neramus. Nuo didelio kiekio žmogus išbąla arba parausta; pradeda svaigti ir skaudėti galvą; purto drebulys; sutrinka koordinacija; gali nualpti. Pavartojus šį narkotiką, dar porą dienų jus persekios bloga nuotaika, ddirglumas, irzlumas. Šios dienos yra tikrai sunkios. Amfetaminą vartojantys žmonės praranda apetitą, jų organizmas negauna pakankamai įvairių maisto medžiagų ir vitaminų, todėl dažnai serga įvairiomis ligomis. Dažnai vartojant amfą gali būti pažeistos kraujagyslės, sutrikti širdies veikla, išsivystyti rimta paranojos forma. Kai kurie žmonės teigia, jog pavartojus amfetaminą, negalima praustis po dušu. Gali pasidaryti bloga. Vartojant amfetaminą dažniausiai yra mirštama dėl šių priežasčių: širdies paralyžius; aukšta kūno temperatūra; trūkusios smegenų kraujagyslės.

Amfetamine yra sunkiai tirpstančių medžiagų, kurios užkemša kraujagysles arba silpnina jų paviršių. Šios netirpios medžiagos kraujagyslėse, plaučiuose, inkstuose padaro mažas žaizdeles.

Amfetaminą vartojančios nėščios moterys pagimdo per anksti, arba jų kūdikis gimsta negyvas. Kūdikiai dažnai gimsta išsigimę, nemoka žįsti.

Žmonės, vartojantys amfetaminą intraveniniu būdu labai dažnai serga gelta.

Heroinas

Heroinas – opiatų grupei priklausantis narkotikas; opiatus gydytojai skiria ir skausmui numalšinti. Jie gaminami iš opijinių aguonų. Heroinas gaminamas iš morfino, bet du kartus stipresnis. Tiesą sakant, pirmą kartą heroinas buvo panaudotas morfinui pakeisti, nes, nors morfinas gerai slopina skausmą, prie jo labai priprantama.

KAIP ATRODO: Grynas heroinas-balti milteliai. Gryno heroino gatvėse neįmanoma gauti, nes nuo jo mirštama per kelias minutes. Jis yra maišomas su įvairiais milteliais pvz.: kofeinu, miltais, kreida. Heroinas yra parduodamas mažuose celofaniniuose pakeliuose.

POVEIKIS: Heroinas yra depresantas. Jis veikia kaip raminamieji. Heroinas sslopina nervų sistemą, refleksus. Vartojant heroiną sulėtėja širdies veikla, kvėpavimas; žmogus gali pradėti dusti. Vartojant heroiną užplūsta laimės, šilumos, snaudulio, atipalaidavimo banga. Pirmą kartą vartojant herą žmogus gali pasijusti blogai, ypač jei leidžiasi į veną. Susileidus heroino, parausta oda, išdžiūsta burna, apsunksta galūnės, pakyla kūno temperatūra. Vėliau vartotojas pereina i pusiau sąmoningą būseną, kada sunku mąstyti ar ka nors daryti

ŠALUTINIS POVEIKIS: Žmonėms dažnai vartojantiems heroiną kas kartą reikia vis daugiau didinti dozę. Tapęs priklausomu, žmogus ieško naujos dozės kas kelias valandas. Organizmui ilgiau negavus heroino prasideda sunkūs abstinencijos požymiai pvz.: drebulys, purto šaltis, prakaitavimas, atsiranda nerimas, kaulų ir raumenų skausmas, pašiurpsta oda, vėliau prasideda pykinimas, kojų ir rankų traukuliai. Heroino vartotojai rizikuoja užsikrėsti hepatitu; ŽIV, kuris sukelia AIDS. Nuolat vartojant heroiną gresia venų trombozė, širdies ir kepenų ligos, dėl negilaus kvėpavimo bei prastos sveikatos dažnai sergama plaučių uždegimu. Didžiausia perdozavimo tikimybė yra pradedantiesiems ir tiems, kurie laikinai buvo atpratę nuo heroino. Perdozavimas gali liūdnai baigtis. Heroiną lengva perdozuoti vartojant kartu su alkoholiu arba kitais depresantais. Jei žmogus perdozuoja jis gali prarasti samonę, jam gali prasidėti koma arba netgi mirti. Heroinas labai stipriai veikia žmogaus psichiką, tai gali privesti žmogų prie depresijos ar net savižudybės. Jam naktimis sapnuojasi košmarai,

kankina nemiga. Nėščioms moerims ypač dažnai gresia persileidimas, dažnai daromas cezario pjūvis.

Kokainas

Kokainas gaunamas iš kokamedžio, augančio Pietų Amerikos kalnuose, lapų. 1855 m. buvo sukurta kokaino ištraukimo iš lapu technologija. Kokainas greitai išpopuliarėjo Europoje kaip tonizuojamoji ir stimuliuojamoji priemonė.

KAIP ATRODO: Maži, balti, blizgantys kristalėliai. Jų grynumas yra apytiksliai 80%, bet kartais kokaino grynumas siekia tik 5-30%. Kokainas yra dažnai maišomas su kitomis medžiagomis pvz.: cukraus rūgštimis arba amfetaminais. Pašalinės priemaišos gali sukelti stiprią alerginę reakciją.

POVEIKIS: Kokainas yra stiprus nervų stimuliantas, kuris sstimuliuoja centrinę nervų sistemą. Jo poveikis yra truputį panašus į amfetamino poveikį, bet kokainas gali būti vartojamas kaip narkozės priemonė. Sušniaukus dozę, pirmiausia „užsimarina“ nosis. Staigiai juntama euforija, energijos ir pasitikėjimo savimi antplūdis. Tuo metu padažnėja kvėpavimas, širdies ritmas, pakyla temperatūra ir kraujo spaudimas. Vartotojas nesijaučia alkanas arba pavargęs. Pradėjus vartoti kokainą, padidėja seksualinis potraukis. Gali pykinti. Kokaino poveikis trunka apie 30 minučių. Po to žmogus jaučiasi labai pavargęs, prislėgtas. Norėdamas nugalėti blogą nuotaiką, vartotojas turi padidinti kokaino dozę. Kokainas iir amfetaminai vienas kitą stiprina.

ŠALUTINIS POVEIKIS: Prie kokaino greitai priprantama psichologiškai. Dažnai kokainą vartojantys žmonės jaučia nemigą, stiprų nerimą, persekiojimo maniją, liguistumą, išsekimą, prasideda psichozės, haliucinacijos, drebuliai, sutrinka koordinacija. Nuolatiniams kokaino vartotojams pastorėja kaklas. Įtraukiant kokainą į nosies ertmę, galima ppažeisti nosies gleivinę ir taip sukelti kraujavimą. Kokaino vartotojai nuolat šnarpščia. Kokaino ir heroino mišinys yra dar labiau pavojingesnis už gryną kokainą, nes vartojant tokį mišinį galima iškart priprasti prie dviejų stiprių narkotikų. Nuo kokaino perdozavimo miršta labai daug žmonių.

LSD

.

Haliucinogenai yra skirstomi į dvi grupes:

 Natūralieji. Natūralieji haliucinogenai yra augaluose ir grybuose. Dažniausiai pasitaikantys natūralūs haliucinogenai yra meskalinas (jis yra išgaunamas iš Peyote kaktuso) ir psilocibinas (jis yra išgaunamas iš Conocybe ir Psilocybe rūšių grybų).

 Sintetiniai. Sintetiniai haliucinogenai yra gaminami laboratorijose. Dažniausiai pasitaikantys haliucinogenai yra LSD (lysergsyredietylamid); DOM (diametoxymetylamfetamm); PCP (fencyklidin); MDA (metylendioxyamfetamin).

KAIP ATRODO: Dažniausiai LSD yra parduodamas sugeriamo popieriaus arba kartono kortelių išvaizda. Šie maži popieriaus lapeliai yra išmirkyti skystoje LSD, kuri yra bekvapė, beskonė, bespalvė. Popieriaus lapeliai dažnai yyra papuošti įvairiais piešinėliais. LSD taip pat yra parduodama ir tabletėmis, arba mažais žirneliais.

POVEIKIS: LSD organizmas pasisavina per 5 minutes. Poveikis pajuntamas po 30-90 minučių ir trunka 8-12 valandų. Organizmas visiškai atsigauna po 3-4 dienų. LSD tiesiogiai veikia smegenis taip pat regos, klausos ir lytėjimo organus. Visi pojūčiai yra iškraipomi. LSD vartotojui gali atrodyti, kad jis sugeba užuosti garsus ir net spalvas. Jis gali išgyventi tai, kas buvo net prieš keletą metų. LSD dar yra vadinamas „mąstymą skatinančiu“ narkotiku. Vartotojas vvartojantis LSD gali pasijusti nepaprastai laimingas, nenugalimas, stiprus, gali netgi visiškai nebijodamas iššokti per langą. Žinoma, žmogui esant ir geros nuotaikos visada yra tikimybė, kad jam kelionė nepavyks.

ŠALUTINIS POVEIKIS: Vartoti LSD yra ypač pavojinga, nes jo poveikis beveik visiškai priklauso nuo nuotaikos. Jei nuotaika gera, tai poveikis bus puikus, bet jei ji bloga, kelionė gali būti žiauriai košmariška. Gali pasirodyti, kad jūs išprotėjote arba netgi mirštate. Mažiausias nerimas kuris buvo prieš vartojant LSD gali sustiprėti šimtus kartų, ir visa tai virsti košmaru. Kartais kai kuriems žmonės po kelių dienų ar savaičių netikėtai įvyksta „recidyvas“ (flash-backs). Šis recidyvas (pasikartojantis haliucinogenų poveikis) gali išgąsdinti, bet jis nėra pavojingas. Prie LSD fiziškai nepriprantama, bet psichologiškai nuo jos atsisakyti sunku. Sunki depresijos forma gali sukelti stiprią psichozę, kuri gali privesti prie savižudybės.

“Ecstazy”

KAIP ATRODO: Tai cheminis narkotikas, turintis ir amfetamino, ir haliucinogeninį meskalino poveikį. Dažniausiai vartojamas klubuose, nes suteikia energijos šokti. Baltos, rudos, rausvos tabletės arba spalvotos kapsulės. Tabletės būna įvairių dydžių ir formų (širdelių,gėlyčių). Pasitaiko, kad tabletės būna sugrustos ir sumaišytos su kitais narkotikais (heroinu). Kaip žinia, sumaišius narkotikus šalutinis poveikis gali būti labai baisus.

POVEIKIS: Ecstasy yra stimuliantas. Jo poveikis yra labai panašus į amfetamino, ar kokaino poveikį. Ecstasy stiprina jausmus, bet nuo LSD sskiriasi tuo, kad nesukelia haliucinacijų. Pirmuosius kartus vartojant ecstasy, jo poveikį galima suskirstyti į 3 fazes: trumpas, nestiprus proto aptemimas; silpni traukuliai; stiprus malonumas. Dažniau vartojant ecstasy poveikis prasideda maloniu, lengvu apsvaigimu. Ecstasy vartotojas įgauna drasos, komunikabilumo, noro šokti, judėti.

ŠALUTINIS POVEIKIS: Šokant jūsų organizmas netenka daug vandens. Todėl reikia gerti labai daug skysčių (per 1h-0,5l. skysčio). Vartojant Ecstasy alkoholio gerti nepatartina. Nuo jo, jūsų organizmas netenka dar daugiau skysčių. Vartojant Ecstazy gali pasireikšti raumenų traukuliai, nevalingas dantų kalenimas, neryškus regėjimas, staigūs vyzdžių judesiai, taip pat pakyla kraujospūdis, gali ištikti širdies infarktas. Ecstasy yra naujas narkotikas, todėl jo ilgalaikis poveikis dar nėra ištirtas. Jo dažnas vartojimas gali pažeisti kepenis, smegenis, sukelti depresiją. Perdozavimas gali sukelti koordinacijos sutrikimus, ligą, panašią i Parkinsono, ir galiausiai paralyžių.

Narkotikų poveikis gemalo vystymuisi

Embriono kraujas su gemalo krauju nesimaišo, nes jį nuo motinos kraujo skiria plona membrana, sudaryta iš gaurelį dengiančio epitelio ir gaurelio kapiliaro epitelio.

Pro šią membraną vyksta medž.apykaita: į embioną patenka iš motinos akeliavęs deguonis, maisto medž., vitaminai, o iš jo į motinos organizmą grąžinamas CO2 ir medžiagų apykaitos liekanos. Pro placentą prasiskverbti virusai, kai kurie vaistai, nikotinas ir narkotikai. Štai kodėl nėščiai moteriai draudžiama rūkyti, vartoti narkotikus ir kai kuriuos vaistus, kurie neigiamai veikia gemalo fformavimąsi ir brendimą. Jeigu motina kažkada persirgo kai kuriomis infekcinėmis ligomis, susidarę antikūnai praeina per placentą ir saugo vaisių nuo šių ligų (pvz., nuo vėjaraupių, tymų).

Tyrimais pastebėta, kad tėvų, kurie vartojo narkotikus vaikai turi didesnį potraukį narkotikams bei alkoholiui.

Rusijoje užsikrėtusių AIDS/ŽIV kaip Afrikoje

Rusijoje ir aplinkiniuose regionuose ŽIV/AIDS užsikrėtusių žmonių skaičius yra maždaug 1,5 mln., o tai beveik prilygsta Afrikos lygiui. Plačiai paplitęs intraveninių narkotikų vartojimas ir prostitucija Rusijoje bei Ukrainoje padidino infekuotų žmonių skaičių labiau nei bet kurioje kitoje pasaulio dalyje. Maždaug 1 proc. Rusijos gyventojų gali būti užsikrėtę ŽIV. Blogiausiu atveju iki 2010 metų užsikrėtusių žmonių skaičius gali pasiekti 8 mln. Kovai su AIDS trukdė Rusijos vadovų nenoras viešai pripažinti narkotikų ir prostitucijos problemos mastą. Daugiau nei 250 tūkst. ŽIV aukų jau užregistruota šalyje. Dauguma iš jų yra 15-29 metų. Tačiau daug žmonių nežino, jog jie yra užsikrėtę. ŽIV/AIDS infekuotų žmonių skaičius Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje kasmet išauga 20 proc.

Išvados

Referata parašiau. O rašydama labai daug sužinojau apie įvairius narkotikus ir jų poveikį žmogaus organizmui. Narkotikai dabar yra labai populiarūs, todėl apie juos ašyti ir kalbėti reikia labai daug. Nemanau, kad tie žmonės – paaugliai kurie pradėjo vartoti narkotikus žinojo kokios jų vartojimo pasekmės. Manau, kad mūsų visuomenė dar

nėra gerai informuota apie narkotikus, todel ši tema labai aktuali.

Rašant man kilo labai daug klausimų. ar verta susigadint sveikata bunant jaunam?.. ar mes tikrai tokie žiaurūs kad norime savo vaikus, aišku, jei jų dar turėsime atiduoti į nežinomybę.. ar tikrai mes taip norime tapti priklausomi?.. nuo kažkokių baltų miltelių ar popierėlių bei tablečių?.. manau dar turėtume pagalvoti, kaip norime gyventi ir pasirinkti teisinga kelia.

Naudota literatūra

 http://mangusta3.tripod.com

 www.medicine.lt/naujienos

 www.mip.lt

 http://viesoji.policija.lt