Plonųjų žarnų ir kasos sutrikimai

Tema : plonųjų žarnų funkciniai sutrikimai. Virškinimo sutrikimai dvylikapirštėje žarnoje. Acholijos sindromas. Kasos ekskrecijos funkcinių sutrikimų reikšmė virškinimo plonosiose žarnose patologijos atsiradimui. Kasos ligos ir jos funkcijos sutrikimai. Membraninio virškinimo sutrikimai.

Funkciniai plonosios žarnos sutrikimai:

Plonosios žarnos diskinezija – sindromas.kuriam būdinga sutrikus motorika, sekrecija ir rezorbcija, pakitus žarnų funkcijos reguliacijai.

Priežastys gali būti įvairios:nekrozė, psichoneurozė ar psichinė liga, humoralinis reguliavimo sutrikimas sergant endokrininės sistemos ir medžiagų apykaitos sutrikimų ligomis. Trumpą plonosios žarnos funkcijos sutrikimą gali sukelti ir netinkamas maistas ar šalti gėrimai. Simptomai –– viduriavimas, maudžiantys pilvo skausmai. Diskinezija būna pirminė ir antrinė. Pirminę sukelia nekrozė, antrinę – pagrindinės ligos komplikacijos.

Laktazinė enteropatija. Ją sukelia disacharidazės nepakankamumas. Ligos priežastis – įgimtas fermento laktazės nepakankamumas. Laktozė nesuskyla, dėl to beveik nesirezorbuoja. Daugiau pieno cukraus susikaupia distalinėje plonosios žarnos dalyje. Čia susidaro bakterijoms palankios sąlygos, todėl pasikeičia normali bakterijų flora. Intensyviai rūgstant, atsiranda pieno rūgšties , riebiųjų rūgščių, sumažėja žarnų tūrinio pH, sutrinka riebalų virškinimas ir rezorbcija.

Rūgimo produktai dirgina žarnų gleivinę ir sukelia viduriavimą.

Gliuteninė enteropatija. Ligą ssukelia rugių, kviečių, miežių ir avižų grūduose esantys baltymas gliuteninas. Patogenezė nenustatyta. Yra 2 teorijos:

1. fermentogeninė

2. alerginė

Eksudacinė enteropatija. būdingas padidėjęs kraujo plazmos baltymų išskyrimas pro virškinamąjį traktą.jį gali būti savarankiškos ligos sindromas. Pro išsiplėtusias limfagysles ir kapiliarų ląstelių membranas išskiria daugiau bbaltymų, rezorbcija sumažėja. Dėl to atsiranda hipoprotenemija , pabrinksta oda kartu su baltymais išsiskiria daugiau riebalų, kalcio, geležies ir vario.

Duodenostazė – tai maisto evukuacijos dvylikapirštėje žarnoje sulėtėjimas. Ją sukelia:

1. įgimta anomalija;

2. komplikacijos po kitų organų ligų ar operacijos;

3. dvylikapirštės žarnos ligos(opaligė, navikai);

4. žarnos spindį siaurinantys svetimkūniai ir parazitai;

5. funkciniai neurohumoralinio reguliavimo sutrikimai;

Virškinimo sutrikimai dvylikapirštėje žarnoje

Iš skrandžio turinys patenka i dvylikapirštę žarną. Čia jį veikia sultys, kurias išskiria kasa, kepenys ir žarnos liaukos. Kasos sultyse yra fermentų baltymams, riebalams ir angliavandeniams virškinti.patologiniams procesams pažeidus kasos liaukinį audinį sutrinka fermentų, virškinančių:

1. Baltymus:

a) tripsino – tripsinogenas

b) chimotripsino – chimotripsinogenas

c) karboksipeptidazės

d) pankreatapeptidazės

e) kalikreino

2. Riebalus:

a) kasos lipazės

b) fosfolipazė A

3. Angliavandenius:

a) alfa – amilazės

sekrecija.fermentų neišskyrimą iš kasos į dvylikapirštę žarną gali sąlygoti kasos augliai bei kitos kasos ligos. Taip pat sultys nebus išskiriamos. Jei skrandyje sutriko HCL išskyrimas.

Plonosios žarnos endokrininė funkcija. Endokrininės lląstelės sekretuoja virškinimo hormonus: gastriną (skatina kasos sulčių sekreciją, tulžies pūslės motoriką) sekretiną, cholicitokinus ir t.t.

Veikiant hidrolizės fermentams organinės medžiagos skyla iki monomerų.

Disaridazių nepakankamumas – tai fermentų, skaldančių disacharidus iki monosacharidų nepakankama gamyba plonojoje žarnoje.Pvz:.Laktazės trūkumas būdingas 31% lietuvių. Histologiškai žarnų gleivinės nepakinta.

Acholijos sindromas

Šiam sindromui būdinga virškinimo ir rezorbcijos žarnose sutrikimas, ypač riebalų virškinimo, nes pažeidžiamas:

1) lipazės aktyvinimas

2) riebalų emulgavimas

3) tirpių tulžies ir riebiųjų rūgščių kompleksų susidarymas

dėl šių priežasčių apie 60% – 70% riebalų lieka nesuvirškintų, jie nesirezorbuoja ir išsiskiria su išmatomis. KKartu sutrinka riebaluose tirpių vitaminų A, D, E, K įsisavinimas, atsiranda hipovitaminozė.

Dėl acholijos sumažėja tripsino ir amilazės fermentų aktyvumas, sutrinka baltymų ir angliavandenių virškinimas. Stokojant tulžies rūgščių, nedirginami žarnų gleivinės klajoklio nervo receptoriai,dėl to lėtėja žarnų peristaltika ir sukietėja viduriai. Išmatose sumažėja ar išnyksta sterkobilinas, dėl to jos pasidaro molio spalvos.

Kasos ekskrecijos funkcijos sutrikimai:

Sunkius virškinimo sutrikimus sukelia kasos ekskrecijos patologija, kai sumažėja pagrindinių virškinimo fermentų išskyrimas.

Apie 70% kasos sulčių baltyminių medžiagų sudaro proteoliziniai fermentai: tripsinas, chimotripsinas, elastazės A ir B ir t.t.

Šiuos fermentus ir fosfolipazę A kasa išskiria kaip neaktyvius zimogenus, kitus lipazę, alfa amilazę, RNR – azę ar DNR – azę –kaip aktyvius.tačiau sergant kai kuriomis ligomis neaktyvūs fermentai gali būti aktyvinami pačioje kasoje ir sukelti jos autolizę.

Kasos sulčių išsiskyrimą trikdo:

1. dvylikapirštės žarnos uždegimas

2. kasos sekrecijos nervo užslopinimas

3. virusinis, bakterinis,ūminis ir lėtinis kasos uždegimas

4. intoksikacija alkoholiu

5. kasos nekrozė dėl ischemijos

ir dar daugelis kitų pažeidimų.pažeidus kasą, virškinimo fermentų išsiskiria mažiau arba visai neišsiskiria – atsiranda pankreatinė achilija.

Plonųjų žarnų sekrecijos sutrikimai:

Žarnų sekrecija trikdo gaurelių paslankumo pakitimai dėl žarnyno motorikos ir kraujo bei limfos apykaitos surikimų.

O kalbant apie membraninio virškinimo sutrikimus,

membraninį virškinimą trikdo:

1. pakitusi gaurelių histostruktūra

2. pakitusios žarnų fermentų sluoksnių ir membranų sorbcinės savybės

3. sutrikusi žarnų peristaltika

membraninio virškinimo sutrikimų priežastis yra gleivinės atrofija ir sumažėjęs gaurelių skaičius. Sutrikus atsiliepia eertminiam,pavyzdžiui, stokojant enterokinazės, neaktyvinamas pankreatinis tripsinogenas. Dėl to sutrinka rezorbcija.

Kasos ligos

Ūminis pankreatitas – tai kasos uždegimas, galintis paveikti gretimus audinius ar atokiau esančias organų sistemas.

Etiologija:

Pagrindinio tulžies latako akmenligė;alkoholis(susergama, kai alkoholiu užgeriamas gausus ir sotus maistas. Kitos priežastys yra retesnės, joms tenka apie 10% pankreatito:

I. Metabolinės priežastys

1.hipertriglicinemija )

2.hiperkalcemija

II Pilvo srities trauma

1.atsitiktinė

2.jatrogėninė (kasos traumavimas chirurginių operacijų metu)

III infekcija

Enterovirusai, tuberkuliozė, hepatitų virusai

IV vaistai ir toksinai

Ūminio pankreatito priežastys gali būti heroinas, kobros nuodai, metilo alkoholis.

V ischemija

Ūminis pankreatitas gali prasidėti ištikus hipovoleminiam šokui, serga vaskulitu, po kardiochirurginių operacijų.

VI pagrindinio kasos latako obstrukcija

Tai sukelia audiniai, parazitai latakuose

VII genetiškai determinuotas pankreatitas

Ūminis pankreatitas dažnas AIDS sergantiems ligoniams. Jiems ūminis pankreatito priežastis yra infekcija suvartojami vaistai.

Patogenezė:

Ūminio pankreatito patogenezė dar nėra iki galo suprasta. Prasideda jis nuo autodigestijos ir aktyvių fermentų susilaikymo acinusų ląstelėse. Šiam procesui pasireikšti padeda kasos ischemija ir kasos latako obstrukcija. Vystantis ūminiam pankreatitui pirmiausia aktyvinamas tripsinogenas. Prasideda nenuspėjamų ir sunkiai valdomų procesų grandinė. Kasos fermentai,vazoaktyvios medžiagos iš kasos išskiriamas retroperitoniškai ir į pilvaplėvės ertmę ir čia sukelia cheminį uždegimą.

Klasifikacija:

1. ūminis pankreatitas

2. sunkus ūminis pankreatitas. Jis yra tada, kai kartu vyksta pagrindinių organų nepakankamumo reiškiniai ir vietinės komplikacijos;formuojasi nekrozė, abscesas ar pseudocista.

3. lengvas ūminis pankreatitas. Jo metu organų funkcijos sutrikimai mminimalūs, nėra komplikacijų.

4. ūminis skysčių sankaupos būna kasoje ir šalia jos. Būdingos sunkiam pankreatitui. Kliniškai tiriant neužčiuopiamos,

5. kasos nekrozė vieno ar daugiau negyvybingų kasos parenchimos laukų atsiradimas. Ji gali būti sterili ir infekuota – tada nekroziniame audinyje randama bakterijų ar grybelių.

6. ūminės pseudocistos pseudocista – kasos sulčių telkinys, apsuptas neepitelizuota fibrozinio ar granuliacinio audinio sienele.

7. kasos abscesas

lėtinis pankreatitas.

Jis pasireiškia negrįžtama parenchimos destrukcija ir progresuojančia fibroze,dėl kurios prasideda kasos egzokrininės ir endokrininės funkcijų nepakankamumai.

Etiologija:

Priežastys:

1. ilgalaikis alkoholio vartojimas 70% – 80%

2. įdiopatinis 10% – 20%

3. kitos priežastys 10%

a. hiperkalcemija

b. hiperlipidemija

c. paveldimumas

d. vaistai

e. pagr. kasos latako obstrukcijos

kasos vėžys

tai vėlai diagnozuojamas blogiausios prognozės virškinimo organų vėžys. Mirtingumas sudaro 20% visų mirčių nuo virškinimo organų vežio.80% atvejų diagnozuojama 60 – 80m asmenims.

Kasos vėžys iš esmės yra genetinė liga ir jos progresavimas yra susijęs su įvairių genetinių nukrypimų kaupimusi ir nestabilaus piktybinio genotipo susidarymu.

Jo patogenezei turi reikšmės:

1. protoonkogenų aktyvinimas

2. tumorą slopinančio geno funkcijos susilpnėjimas

3. sistemų, perduodančių signalus augimo veiksniams ir jų reguliatorių sutrikimai.

Pripažinti rizikos veiksniai yra:

1. rūkymas

2. lėtinis pankreatitas

3. spec. Genetiniai sindromai

4. cholesterolis ir daug riebalų turintis maistas

5. kava ir alkoholis

6. mėsos ir žuvies didelis vartojimas

7. darbas su organiniais tirpikliais

kasos navikai

nepiktybiniai kasos navikai retai pasitaiko.iš piktybinių dažniausi būna vėžys ir labai reta sarkoma.

Vėžys 75% būna kasos galvutės,50,5% atvejų serga vyresni nei 60 metų žmonės. Dažniausiai pasitaiko adenokarcinoma, kuri išsivysto iš kasos ištekamojo latako epitelio. Ji gerai ir greitai

metastazuoja į kepenis, regioninius limfmazgius. Kasos vėžį sukelia lėtinis pankreatitas,kasos kalcinozė,fibrozė,alkoholis, rūkymas.