vandens taupymas

Vanduo – tai vertinga prekė

Pastaraisiais metais vanduo nuolat brango. Nuo nepriklausomybės paskelbimo šalto vandens kaina padidėjo 28, o karšto – 44 kartus. Į vandens kainą įeina vanduo ir jo kanalizavimas, taip pat elektros energija, reikalinga vandeniui sušildyti. Ir tik taupant vandenį galima sumažinti savo išlaidas. Karštas vanduo yra daugiau nei tris kartus brangesnis už šaltą. O karšto vandens sunaudojimas sudaro apie 40 % viso suvartojamo vandens.

Vandenį taupyti padeda:

 pagrindinio srauto sumažinimas;

 spaudimo suvienodinimas;

 per didelės srovės apribojimas;

 vandens taupymo uužtikrinimas;

 pokyčiai vartotojų įpročiuose.

Pagrindinės srovės apribojimas

Seno modelio dviejų ventilių vandens maišytuvai yra daugelyje butų. Vandens suvartojimas (pagrindinė srovė) su šiuo maišytuvų tipu yra labai didelis. Taip yra dėl šių priežasčių.

Srovės charakteristikos. Dviejų ventilių vandens maišytuvai duoda tą patį spaudimą kaip ir visas vamzdynas. Spaudimo praradimas (80 kPa) yra labai didelis. Vienos svirties vandens maišytuvai duoda 12 l vandens per minutę, ir to visiškai užtenka dušui, o dviejų ventilių maišytuvas – 18 l per minutę, bet tai ne papildomas komfortas, o ttik nutekančio į kanalizaciją vandens kiekio padidėjimas. Tuo tarpu standartinė 12 l per minutę srovė suteikia visišką komfortą ir neleidžia be reikalo eikvoti vandens.

Naudojimosi įpatumai. Nusistatyti norimą kiekį reikiamos temperatūros vandens dviejų ventilių vandens maišytuvu – lėtas ir gana sudėtingas ddarbas. Reguliavimo metu vandens temperatūra dažnai kinta ir dėl to prailgėja naudojimosi laikas, daugiau vandens nuteka į kanalizaciją. Jeigu prausiantis duše pradeda keistis vandens temperatūra ir tenka ją reguliuoti, būna labai nemalonu.

Remonto būtinybė. Per didelį vandens suvartojimą dviejų ventilių vandens maišytuvais lemia ir pasenusi technologija. Jų guminės tarpinės reikalauja nuolatinės priežiūros, ne snuolatos trūkinėa ar nusidėvi, jas gadina vandentiekyje esantys nešvarumai, todėl kelis kartus į namus iškviesto santechniko, jo darbo ir medžiagų kaina yra žymi naujo vandens maišytuvo kainos dalis.

Standartinė srovė. Naujos gyvenamųjų namų vandentiekio sistemos suprojektuotos taip, kad vanduo iš vandens maišytuvo bėga standartine srove. Praustuvo maišytuvui tai 6 l vandens per minutę. Virtuvės ir dušo – 12 l. Senesniuose namuose irgi galima prisitaikyti prie šių normų, nes tai ppadeda gauti, pavyzdžiui, duše geriausią rezultatą.

Naujas maišytuvas – tai vertinga investicija. Pakeitus seną sunkiai valdomą ir nuolat varvantį dviejų ventiliųvandens maišytuvą į lengvai valdomą vienos svirties ar automatinį maišytuvą, galima sumažinti vandens suvartojimą vienu trečdaliu be jokio diskomforto. Taupydamas vandenį ir energiją, naujas maišytuvas atsipirks per kelerius metus, o vėliau, sumažėjęs vandens suvartojimas, padės taupyti pinigus

Spaudimo suvienodinimas

Atsirandant vis naujiems vandens vartotojams, tenka didinti ir taip didelį vandentiekio sistemos spaudimą, kuris pasidaro daug didesnis už standartinį. Spaudimas vandentiekyje didina vandens aapytaką ir jo suvartojimą, o tai reiškia, kad į kanalizaciją nuteka per daug vandens. Nuo karšto vandens suvartojimo priklauso visas namui apšildyti skirtos energijos kiekis, o per daug vartodami karštą vandenį didinam sąskaitas. Per didelis slėgis sukelia triukšmą namo vamzdynuose. Žmonės girdi, kaip kaimynai naudojasi vandentiekiu. Geriamo vandens kokybė labai priklauso nuo vamzdynų, vandens šildymo ir santechninių įrenginių. Nuo per didelio slėgio ir jo svyravimų gali atšokti nuo įtvirtinimų sienoje vamzdžiai, sumažėti vandens temperatūra. Santechninių medžiagų ir darbų kokybė daro didelę įtaką tolesnei eksploatacijai, o per didelis srovės greitis dažnai būna korozijos vamzdynuose ir šildymo įrenginiuose (radiatoriuose ir gyvatukuose) priežastis. Vožtuvas, palaikantis reikiamą slėgį, panaikina šias problemas.

 Priklausomai nuo aplinkybių, pastovaus slėgio vožtuvas sumažina vandens suvartojimą 5 – 25 %.

 Sumažėjus karšto vandens suvartojimui, mažėja šildymo išlaidos.

 Gyventojai negirdi triukšmo vamzdynuose.

 Pagerėja vandens kokybė, pakyla temperatūra.

 Sumažėja korozijos pavojus, mažiau reikia remontuoti.

Pastovaus slėgio vožtuvas taupo vandenį ir mūsų pinigus!!!

Per didelis spaudimas

Toliausiai nuo vandentiekio mazgo eantys gyventojai gauna standartinio slėgio vandenį. Tai reiškia, kad apatiniuose aukštuose iš maišytuvo teka per stipri srovė, nes ten slėgis per didelis. Jį galima sumažinti teisingai pasirinkus maišytuvą.

Kai kurie šiuolaikiniai vienos svirties maišytuvai sutvarko per didelį vanden spaudimą. Juose esantis eko mygtukas apriboja maksimalų vandens ssrautą ir leidžia atsukti 75 – 90 % srovės, priklausomai nuo to, kur maišytuvas sumontuotas. Paspaudus mygtuką, galima atsukti ir visą srovę. Tas pats mygtukas veikia ir akip temperatūros reguliatorius, taigi neleis nusiplikinti per karštu vandeniu. Tai labai gerai šeimose, kur yra amažų vaikų.

Kai kurių termostatinio maišytuvų rankenėlės taip pat turi eko mygtuką, kuris apriboja 60 % maksimalaus vandens srauto. Šis gamykloje nustatytas apribojimas gali būti lengvai pakeistas be jokių specialių įrankių. Jeigu reikia didžiausios srovės, tai paspaudus mygtuką, ją galima atsisukti.

Kaip išvengti bereikalingo vandens eikvojimo

Jeigu žmonės besiprausdami neužsukamaišytuvo, vanduo teka į kanalizaciją. Viešose vietose žmonės netaupo vandens, bet naujausia technologija priverčia juos tai daryti.

Nauji ekonomiški vandens maišytuvai atitinka griežčiausius higienos reikalavimus. Jie paleidžia vandenį tik tada, kai rankos pakištos praustis. Jas atitraukus, srautas nutrūksta. Numatyta ir vandalizmo tikimybė. Jei elektroninė akis uždengta, maišytuvas automatiškai išsijungia po 40 sekundžių. Tokie vandens maišytuvai ypač patogūs viešuosiuose tualetuose, nes sutaupo iki 40 % vandens.

Viešose dušinėse baseinuose ir sporto kompleksuose vandens suvartojama labai daug. Tai atsitinka dėl žmonių nenoro taupyti vandenį, kai už jį nereikia mokėti. Čia sumontavus maišytuvą su mygtukiniu vožtuvu, jis automatiškai išjungs vandenį kas 10 – 60 sekundžių. Vandenį vėl įjungti galima lengvai paspaudus mygtuką. Maišytuvu lebgva naudotis ir jjis sutaupo pusę vandens.

Vartotojų įpročių pakeitimas

Čia buvo kalbama, kaip techninėmis priemonėmis mažinti vandens ir energijos sąnaudas. Vandens ekonomija nemažai priklauso ir nuo kiekvieno mūsų.

Mūsų vandens vartojimo įpročiai susiformavo dar tada, kai nebuvo net kalbama apie vandens taupymą. Vandens reikia tik tam tikru prausimosi metu, o jis bėga be sustojimo. Yra keli vandens taupymo būdai.

Duše. Šiuolaikiniais maišytuvais lengva naudotis. Kai nereikia vandens, pavyzdžiui, muilinantis ar trinant galvą šampūnu, juos lengva išjungti ir paleisti, aki reikia nusiplauti. Vanduo bėgs tos pačios temperatūros kaip ir prieš išjungiant.

Skutantis ir valantis dantis. Nereikia, kad skutantis ar valantis dantis visą laiką bėgtų vanduo. Maišytuvą reikia išjungti, kai vandens nereikia, ir įjungti, kai reikia plauti skustuvą ar dantų šepetėlį. Vienos svirties maišytuvas valdomas lengvais judesiais. Kai rankena bus toje pačioje horizontalioje padėtyje, vandens temperatūra bus ta pati. Be to, tam skirtas puodelis sutaupys po kelis litrus vandens.

Virtuvėje. Plauti indus po tekančia vandens srove – labai neekonomiška. Išjunkite vandenį, kai indai dedami į džiovyklą ar indų plovimo mašiną.

Ir dar. Vandens ir energijos taupymas nereiškia, kad nuo to nukenčia higieniniai poreikiai ar komfortas.Įsigiję gerą santechninę įrangą sutaupysite daug vandens. Panaudoję sutaupytas lėšas kitur, turėsite daugiau naudos, negu klusydamiesi, kaip vanduo liejasi į kanalizaciją.