Virškinimo sistema ir ją veikiantys augaliniai preparatai

Turinys

Įvadas …………………………3p.

Virškinimo sistema, ir ją veikiantys augaliniai preparatai…….3p.

Natūralus procesas……………………3p.

Kodėl sutrinka virškinimas……………….4p.

Virškinimo sutrikimų gydymas augaliniais preparatais………4p.

Išvados…………………………6p.

Literatūra…………………………7p.

Įvadas

Mūsų senoliai sakydavo, kad Dievas kiekvienai ligai gydyti sukūrė po vaistažolę. Tačiau šiame technikos amžiuje esame linkę labiau pasitikėti naujais, veiksmingesniais cheminiais vaistais, o j vaistažoles žiūrime su atlaidžia šypsena, palikę teisę jomis žavėtis savo mamoms ar močiutėms.

Visgi pastaraisiais metais visame pasaulyje auga susidomėjimas natūraliais sveikatos palaikymo ir atstatymo būdais. Farmacininkai semiasi žinių ir idėjų apie vaistažolių gydomąsias savybes, ppanaudojimo galimybes, derinius ir receptus įvairių tautų liaudies medicinos lobynuose. Vaistinių augalų garbę apgynė ir dar kartą įrodė jų veiksmingumą ir šiuolaikinis medicinos mokslas bei daugybė visame pasaulyje atliktų klinikinių tyrimų.

Pats seniausias ir natūraliausias būdas išsaugoti vaistažolių gydomąsias savybes, kurį atrado senovės romėnų gydytojai, yra ekstrakcija, kai augalai užpilami tam tikros koncentracijos natūraliu grūdų spiritu. Ne taip kaip džiovintas vaistažoles, ekstraktus ir tinktūras galima laikyti keletą metų, o jų gydomosios savybės nesikeičia. Didelė ir ekstraktų bei tinktūrų vartojimo būdų įįvairovė: galima gerti praskiedus vandeniu, įlašinus j arbatą, užlašinti ant cukraus, dėti kompresais, inhaliuoti, naudoti dezinfekcijai, vonioms bei pirtims. Labai patogu žmonėms, kuriems sunku nuryti tabletę ar kapsulę.

Vaistažolių ekstraktai bei tinktūros – saugūs, veiksmingi, nebrangūs, patogūs vartoti. Visgi tai yyra vaistai, todėl norime dar kartą priminti, kad dėl vaistų vartojimo ir galimo šalutinio poveikio būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Prieš vartojant vaistą rekomenduojame perskaityti vaisto informacinį lapelį.

Virškinimo sistema, ir ją veikiantys augaliniai preparatai.

Turbūt sunku būtų rasti žmogų, kurio nors kartą gyvenime nebūtų varginę didesni ar mažesni virškinamojo trakto sutrikimai.

Žmogaus virškinimo sistemą sudaro : burnos ertmė, ryklė, stemplė, skrandis, plonoji ir storoji žarnos bei virškinimo liaukos. Plonoji žarna sudaryta iš 3 dalių: dvylikapirštės, tuščiosios ir klubinės žarnų. Storoji žarna sudaryta iš aklosios, gaubtinės ir tiesiosios žarnų. Storojoje žarnoje yra kirmėlinė atauga. Virškinimo traktas baigiasi išange. Virškinimo liaukos yra dvi: kepenys (kurių gaminama tulžis kaupiasi tulžies pūslėje) ir kasa.

Natūralus procesas

Sukramtytas maistas iš burnos patenka jj stemplę, skrandį, dvylikapirštę žarną, į kurią suteka kepenyse gaminama tulžis ir svarbiausios virškinimo sultys iš kasos su fermentais -baltyminėmis medžiagomis, katalizuojančiomis maisto medžiagų skilimo reakcijas virškinimo metu. Toliau maisto tyrė patenka į tuščiąją ir klubinę žarnas, paskui slenka j storąją žarną, kur Įsiurbiama nemažai vandens ir mineraliniu medžiagų bei susiformuoja išmatos.

I virškinamąjį traktą su maistu patenka ne tik maisto medžiagos, neretai užterštos bakterijomis ar virusais, taip pat ir nuodingų medžiagų, tame tarpe ir alkoholio. Dėl to virškinimo organai iir nukenčia – sutrikęs virškinimas pasitaiko dažnai, blogai suvirškintas maistas turi įtakos visoms virškinimo, medžiagų apykaitos, širdies ir kraujagyslių sistemos ir kai kurioms kvėpavimo takų ligoms. Nevirškinimo procesui kartojantis ar tapus nuolatiniu reiškiniu neretai susiformuoja ir pavojingos virškinimo organų ligos, kurių gydymas reikalauja daug laiko ir pastangų.

Virškinimo sutrikimai dažni, juk šiai organizmo sistemai tenka nemažas krūvis, kol maisto medžiagos suvirškinamos ir įsiurbiamos į kraują. Virškinimo sistema tirpina sudėtines maisto medžiagas ir verčia jas įsisavinti tinkama forma. Rezorbuotos maisto medžiagos su krauju patenka į audinius ir ten ląstelėse toliau perdirbamos. Šiame procese dalyvauja daug įvairių fermentų; jo metu išsiskiria šiluma, kurios dėka yra palaikoma daugiau ar mažiau pastovi žmogaus kūno temperatūra. Tam tikra sudėtinių maisto medžiagų dalis, pirmiausia baltymai ir kai kurios kitos medžiagos, panaudojama kaip statybinė medžiaga gyvybinėms organizmo struktūroms.

Kodėl sutrinka virškinimas?

Iš tikrųjų labai sunku nusakyti, kas tai yra sutrikęs virškinimas ir dėl kokių priežasčių jis atsiranda.

Galima teigti, jog jei žmogus sukramtęs maistą, sklandžiai jį prarijo ir po to nejautė sunkumo skrandžio plote, o vėliau pilve taip pat neatsirado jokių nemalonių reiškinių nei tempimo, nei veržimo, nei tuo labiau skausmo, ir praėjus tam tikram laikui be jokių didesnių pastangų pasituština – jo tikrai nekamuoja jokie virškinimo sutrikimai.

Tačiau šis teiginys labai ribotas kai kuriais atžvilgiais. Užtenka žmogui išvykti i kelionę ar pakeisti savo įprastą maistą kitu, ir nemalonūs virškinimo sutrikimai pasireiškia daugumai pacientų, kurie ankstesnėmis sąlygomis tuo nesiskundė.

Virškinimo problemos dažniausiai pastebimos tarp vyresnio amžiaus pacientų ar sunkiai sergančių ligoniu, tarp asmenų, dirbančių nejudrų ar sėdimą darbą. Nėščiosios taip pat dažnai skundžiasi šiuo sutrikimu.

Virškinimo sistemos darbui turi įtakos:

 žarnyno mikrofloros pusiausvyra,

 maisto kokybė,

 psichologiniai faktoriai,

 patiriami stresai,

 kitos organizmo ligos,

 sveiki dantys,

 kai kurių medikamentų vartojimas,

 amžius,

 fizinis aktyvumas.

Virškinimo sutrikimų gydymas augaliniais preparatais.

Esant vienokių ar kitokių su virškinimu susijusių susirgimų problemų dažniausia gelbsti melisų, ramunėlių, šalavijų ekstraktai. Melisų ekstraktas mažina apetitą, todėl tiktų žmonėms, kuriuos vakarais kankina alkis. Taip pat esant nervinio pobūdžio virškinimo sutrikimams.

Tokiems skrandžio ir žarnyno negalavimams kaip gastritas, spaudimas pokrūtinio srityje, enteritas, kolitas,

nestiprūs virškinimo sistemos spazmai, vidurių pūtimas, raugėjimas, labai pagelbės ramunėlės ir šalavijuose žieduose esančios veikliosios medžiagos.

Pašėlęs šiuolaikinio gyvenimo tempas, gausybė stresų, nevisavertė mityba dažnam iš mūsų sukelia virškinamojo trakto sutrikimus, kurie vadinami dirgliosios žarnos sindromu. Jie dažniausiai pasireiškia

kaip vidurių putimas, gurgėjimas pilve, spazminiai skausmai , dažniausiai pilvo apačioje, vidurių užkietėjimas besikaitaliojantis su viduriavimu.

Virškinimo sutrikimams šalinti dėl savo sudėties specifiškumo ir natūralios kilmės labiausiai tinka preparatas Lepicol. Jo sudėtyje yra smiltyninių ggysločių lukštų miltelių. Preparatas Lepicol yra natūralių medžiagų, padedančių palaikyti efektyvią žarnyno veiklą, šalintis. Lepicol sudėtyje esantys natūralus smiltynių gysločių lukštai gali prisijungti net 20 kartų daugiau skysčio , nei sveria patys. Šios savybės dėka žarnynas išvalomas nuo nesuvirškintų medžiagų ir apsaugomas nuo irimo produktų sukeltų nemalonių pojūčių. Valymo metu kenksmingosios medžiagos tarytum fiziškai „nugramdomos“ nuo žarnyno sienelių.

Pastaruoju metu didėja visuomenės susidomėjimas organizmo valymu, detoksikacija. Organizmo valymo šalininkai teigia, kad tokie negalavimai, kaip nuovargis, galvos skausmas, virškinimo sutrikimai, alerginės reakcijos, galūnių tinimas, antsvoris, gali reikšti, jog organizme kaupiasi įvairūs toksinai (aplinkos teršalai, pesticidai, maisto gaminiuose esantys priedai), kuriuos reikia pašalinti. Siūlomos įvairios detoksikacijos programos: badavimas, žarnyno valymo procedūros, į kurias daugelis gydytojų žiūri skeptiškai.

Įvairiems virškinimo sutrikimams vartojami įvairus augaliniai preparatai, pavyzdžiui tokie kaip Bio Dreinas, Aple Cider.

BioDrain yra žolinis preparatas, kurį sudaro keli komponentai:

Fruklo-oligosacharidų (inulino) 2000 mg

• maitina natūralią žarnyno mikroflorą

• stiprina imuninę sistemą

• gerina medžiagų apykaitą

Vaisių ir daržovių ląstelienos 1200 mg

• gerina žarnyno peristaltiką, virškinimą

Citrusinių vaisių skaidulų 780 mg

Standartizuotos pagal bioflavonoidų kiekį (300 mg)

• stiprina kapiliarų ir odos funkcijas

• mažina skysčių susilaikymą tarp ląstelių ir audinių

• mažina celiulitą

Dilgėlių (Urlica dioica) ekstrakto

480 mg

Standartizuotas (5:1) ekstraktas, atitinkantis 2400 mg sausų lapų

• skatina

šlapimo r. išsiskyrimą

• mažina skysčių susilaikymą

• gerina odos funkcijas

Šparagų (Asparagus officinalis) ekstrakto 510 mg Standartizuotas (5:1) ekstraktas, atitinkantis 2550 mg sausų lapų

• stimuliuoja inkstų funkcijas

• mažina skysčių susilaikymą

• stimuliuoja kepenų funkcijas

Artišokų (Cynara scolymus L) ekstrakto 222 mg

Standartizuotas (13,5:1) ekstraktas, atitinkantis 2997 mg sausų lapų

• stiprina kepenų ir tulžies pūslės funkcijas|

• mažina cholesterolio kiekį kraujyje

Salierų (Apium graveolens) ekstrakto

330 mg

Standartizuotas (5:1) ekstraktas, atitinkantis 1650 sausų šaknų

• stimuliuoja inkstų funkcijas

• mažina skysčių susilaikymą

Kiaulpienių ekstrakto (Taraxacum otticinale) 300 mg

Standartizuotas (5:1) ekstraktas, atitinkantis 1500 mg ssausų šaknų

• stimuliuoja kepenų funkcijas

• gerina virškinimą

• subalansuoja organizmo skysčius

Čiobrelių (Thymus vulgaris) ekstrakto

125 mg

Standartizuotas (5:1) ekstraktas, atitinkantis 625 mg sausų lapų

• veikia antiseptiškai žarnyno patogeninę mikroflorą

• pasižymi spazmolitiniu poveikiu

Apžvelgus atliktus mokslinius tyrimus, nagrinėjančius BioDrain komponentų savybes, matyti, kad šio preparato sudedamosios dalys skatina natūralias organizmo ekskrecines funkcijas (tulžies, šlapimo išsiskyrimą, normalizuoja žarnyno motoriką), teigiamai veikia žarnyno mikroflorą, turi cholesterolio kiekį mažinančių ir hepatoprotekcinių savybių. Pastaruoju metu Lietuvoje, kaip ir kitose

Vakarų šalyse, žmonės vartoja per daug lengvai pasisavinamų angliavandenių, riebalų, ttačiau dietoje trūksta kai kurių mineralinių medžiagų, augalinės kilmės ląstelienos. Todėl maisto papildai, turintys skaidulinių medžiagų, yra labai naudingi.

Vakarų Europos ir kitų šalių gydytojų dėmesys fitoterapijai – gydymo sistemai, kurią šimtmečiais taikė ir tobulino liaudies medicina. Savo ruožtu farmacijos kkompanijos siūlo vis daugiau augalinių preparatų. Šiame straipsnyje apžvelgiamas augalinio preparato Apple Cider 600™, pasižyminčio švelniu diureziniu poveikiu, stimuliuojančio tulžies išsiskyrimą, kepenų veiklą, apsaugančio kepenis, mažinančio cholesterolio kiekį kraujo serume, palengvinančio funkcinės dispepsijos simptomus, komponentų veiksmingumas remiantis ne tik empiriniais, bet ir moksliniais tyrimais.

Apple Cider 600™ sudėtį įeina 3 pagrindiniai komponentai: artišokų ekstraktas (70 mg – tai atitinka 945 mg sausų lapų), kiaulpienių ekstraktas (70 mg •• atitinka 350 mg sausų šaknų) bei 600 mg obuolių sidro koncentrato.

Tikrasis artišokas (Cynara scolymus L.) kaip prieskonis vartojamas daugelyje pasaulio šalių. Šio augalo sudėtyje yra daug veiksmingų medžiagų: fenolio rūgšties (iki 2 proc.), cinarino, flavonoidų – luteolinų (0,1-1 proc.), eterinių aliejų, fitosterolių, taninų, inulino, fermentų, tarp jų ir peroksidazės, jaunuose lapuose ggausu ci-naropikrino.

Kiaulpienė (Taraxacum offidnale) liaudies medicinoje tradiciškai vartojama kepenų ir tulžies pūslės ligoms gydyti (ypač cholecistitui atoninei dispepsijai, kai kartu būna vidurių užkietėjimas), taip pat diurezei skatinu. Pagrindinės veikliosios medžiagos – terpenoidai, flavonoidai, inulinas, fitosteroliai (taraksasterolis, ho-motaraksosterolis). Lapuose yra daug kalio (iki 4,5 proc.), vitamino A (14 000 TV/100 g, o morkose – 11 000 TV/100 g).

Obuolių sidro koncentratas gaunamas fermentuojant obuolius. Nors nėra klinikinių tyrimų, patvirtinančiu obuolių sidro naudą, jis nuo senų laikų naudojamas kaip pagalbinė svorį mmažinanti, virškinimą gerinanti medžiaga, turinti teigiamą poveikį odai. Obuolių sidre yra nemažas kiekis kalio, pektinų, taip pat polifenoliu, kurie, kaip įrodyta, iš obuolių sidro yra rezorbuojami į kraują.

Taigi preparatas, kuris yra šių trijų augalų ekstraktų mišinys, pasižymi pastariesiems būdingomis savybėmis – švelniu diureziniu poveikiu, stimuliuoja tulžies išsiskyrimą, kepenų veiklą, turi kepenis apsaugantį poveikį, mažina cholesterolio kiekį kraujo serume, palengvina funkcinės dispepsijos simptomus. Kadangi šis preparatas greitina medžiagų apykaitą, tai gali būti puiki pagalbinė priemonė, mažinanti kūno svorį, padedanti lieknėti.

Išvados:

Mokslininkų ir visuomenės susidomėjimas natūraliais augalų ekstraktais ir fitoterapija nūdien ne tik nesumažėjo, bet netgi padidėjo. Neįtikėtinų rezultatų buvo pasiekta derinant skirtingų žolelių ekstraktus ir jų gydomąjį veikimą sustiprinant tam tikrais specialiai paruoštais vitaminais bei mineralais. Susidomėjimą fitoterapija iš dalies paskatino ir tai, kad gydant ligas cheminiais vaistais labai dažnai neišvengiama terapinių nesėkmių ir net komplikacijų. Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, ligoniai, patyrę vaistų sukeltas komplikacijas, sudaro nuo 2,5 proc. iki 5 proc. visų stacionariškai gydytų pacientų. Be to, pailgėjus gyvenimo trukmei, padidėjo skaičius ligonių, sergančių ne viena, bet keliomis ligomis, t.y tokių, kuriems kartu reikia skirti keletą preparatų. Tačiau gerai žinoma, kad vaistų sąveika gali sustiprinti arba susilpninti kiekvieno iš jų poveikį. Tai ypač reikia turėti oomenyje skiriant preparatus pagyvenusiems žmonėms. O racionaliai taikant natūralius augalinius preparatus gydymo galimybės labai padidėja. Neabejotina, kad fitoterapinius preparatus tikslinga taikyti ilgalaikio palaikomojo gydymo, kompleksinės terapijos, ligų profilaktikos reikmėms.

Vaistažolių privalumas – nedidelis toksiškumas, tai, kad jas galima vartoti ilgą laiką faktiškai be pastebimesnio šalutinio poveikio. Džiugu, kad pastaruoju metu radosi vis daugiau mokslinių straipsnių, kuriuose aptariami gydymo vaistažolėmis metodai, aprašoma vis daugiau klinikinių fitoterapijos tyrimų, kuriuose atsižvelgta į etiologinius, patogeninius veiksnius. Tai leidžia tikėtis, kad fitoterapiniai vaistai pagaliau užims deramą vietą kiekvieno gydytojo vaistų arsenale.

Literatūros sąrašas :

1. Gydymo menas – 2004 m., Nr. 05. (104)

2. Medicinos ir farmacijos žinios – 2003m. Lapkritis

3. www.wikipedia.lt