žarnyno parazitai
Yra įvairių žmogaus parazitų. Vieni jų parazituoja išorėje, kiti- žmogaus viduje. Pastariesiems priklauso ir žarnyno parazitai. Populiariausi jų tai: spalinės, trichinelės, askaridės, kaspinuočiai. Jos priklauso apvaliųjų bei plokščiųjų kirmėlių tipams. Visos yra kenksmingos žmogui- sukelia įvairias ligas.
ASKARIDĖ. Žmogaus organizme gali parazituoti žmoginė askaridė.Jos kūnas verpstės pavidalo, nenariuotas, patino 15-25, patelės 20-40 cm ilgio; plotis atitinkamai 3 ir 6 mm. Kūno priekyje yra burnos anga. Per parą žarnyne gyvenanti askaridės patelė padeda ~200 000 kiaušinių. Su išmatomis jie išskiriami į aaplinką, kurioje, esant pakankamai drėgmės ir šilumos, subręsta.Kiaušiniai labai atsparūs: nežūva net –30 C temperatūroje, dirvoje (Lietuvos klimato sąlygomis išlieka gyvybingos 5-10 m. ).
Askaridėmis apsikrečiama dažniausiai vasarą, prarijus jų subrendusių kiaušinių (valgant neplautas žalias daržoves, uogas, nesilaikant asmens higienos taisyklių, per suterštas rankas, vandenį).Susergama askaridoze. Dažniau serga vaikai. Kiaušiniams patekus į plonąją žarną, iš jų išsirita lervos, o vėliau iš jų išsivysto suaugusios kirmėlės. Ten jos gyvena, minta žarnos turiniu ir gleivine, deda kiaušinius. Liga pasireiškia pilvo ir galvos sskausmais, pykinimu, karščiavimu, apetito praradimu. Jei askaridžių daug gali išsivystyti mažakraujystė, taip pat jos gali sukelti kepenų ir kasos uždegimus, užkimšti žarnas, kvėpavimo takus.
Norint apsisaugoti, būtina laikytis asmens higienos taisyklių: dažnai plauti rankas, taip pat daržoves ir vaisius. Nekišti įį burną nešvarių pirštų ar daiktų. Netręšti dirvos žmogaus išmatomis.
SPALINĖ. Spalinės kūnas 0,5-1 cm ilgio, verpstės formos, balzganas. Burnos angą supa trejos lūpos.Patelių užpakalinė dalis nusmailėjusi, patinų- užlinkusi. Parazituoja žmogaus, dažniausiai vaikų, storosiose ir plonosiose žarnose. Sukelia ligą- enterobiozę.Subrendusios patelės iššliaužia pro išangę į išorę (dažniausiai vakare ar naktį) ir ant odos padeda 7-17000 kiaušinių. Judėdamos jos sukelia stiprų niežulį, o kasantis kiaušinėliai patenka į panages, ant pirštų, patalynės.Nesilaikant švaros, čiulpiant pirštus jie vėl grįžta į žarnyną, o ten išsivysto lervos, kurios prisitvirtina prie sienelių ir išauga suaugėliai.Liga pasireiškia pilvo ir galvos skausmu, pykinimu, nervingumu. Susikaupusios aklosios žarnos ataugoje kirmėlės gali sukelti apendicitą. Patekus mikrobams ant žaizdos prasideda pūlinės odos ligos.
Norint apsisaugoti reikia laikytis asmens higienos taisyklių: plauti rankas, iišangę,trumpai kirpti nagus, karštu vandeniu skalbti apatinius drabužius.
TRICHINELĖS. Patino kūno ilgis 1,2-1,6 mm, patelės-iki 4,5 mm.Žmogui pavojingiausia žmoginė trichina. Trichinos platina pavojingą žarnyno ligą – trichineliozę. Šia liga dažnai serga pelės, žiurkės ir jais mintantys plėšrūnai (lapės, vilkai, valkataujančios katės, šunys). Nuo jų apsikrečia ir šernai bei kiaulės. Žmogus suserga trichinelioze suvalgęs žalios, rūkytos, nepakanka- mai išvirtos ar iškeptos kiaulienos, šernienos arba lokienos, kurių raumenyse yra trichinų lervų.( 1kg šernienos gali būti ~12500 trichinų lervų). Skrandyje trichinų kapsulės iištirpsta, ir lervos įsirausia į plonosios žarnos gleivinę, kur subręsta ir ima daugintis. Viena patelė per 1,5-2 mėn gali priveisti ~2000 lervų.Jos su limfa ir krauju išnešiojamos po visą organizmą. Skersaruožiuose raumenyse lervos sulenda į jų skaidulas, apsigaubia kapsule ir joje gali išgy- venti daugelį metų. Trichinų migracija ir gyvybinė veikla raumenyse sukelia ligos reiškinius. Jaučiamas pilvo, galvos skausmas, pykinama, viduriuojama, pakyla temperatūra, krečia šaltis. Kai į organizmą patenka daug trichinų, gali prasidėti smegenų dangalų uždegimas, sutrikti širdies veikla ir kilti pavojus gyvybei.
Norint apsisaugoti reikia skerdieną ir sumedžiotų šernų mėsą tikrinti veteri- narijos laboratorijoje, griežtai draudžiama parduoti ir valgyti nepatikrintą mėsą, o apkrėsta naikinama arba užkasama giliai į žemę.
Susirgus viena šių kirmėlinių ligų, būtina kreiptis į gydytoją, kad būtų gali- ma užkirsti kelią toliau plisti ligai, nes pasekmės kartais būna mirtinos. Pa- prastai gydoma specialiais antihelmintiniais (gr anti- priešingybės priešdėlis, helmintos- kirmėlės ) vaistais, skirtais gydytojo.