achema

AB”ACHEMA”

IR JOS PRODUKCIJA

2007-01-28

APIE AB „ACHEMA“

Akcinė bendrovė „Achema“ yra įsikūrusi Jonalaukio kaime, Jonavos rajone, šalia Neries ir Šventosios upių santakos. Šią gamyklos vietą lėmė patogi geografinė padėtis. Čia praeina svarbios šalies automagistralės ir geležinkelio linijos, jungiančios įmonę su didžiaisiais Lietuvos miestais bei neužšąlančiais Baltijos jūros uostais.

AB“Achema” – didžiausia azoto trąšų ir kitų pramoninių chemijos produktų gamintoja šalyje bei didžiausia tokio pobūdžio gamykla Baltijos šalyse.

Pagrindinė įmonės veikla – azoto trąšų, birių trąšų mišinių, skystų trąšų kambario ir lauko aaugalams, amoniako, azoto rūgšties, metanolio, formalino, KF dervų, klijų (PVAD), angliarūgštės, deguonies, azoto, vandens emulsinių dažų, bazinio aliuminio sulfato tirpalo gamyba ir prekyba.

Bendrovėje dirba per 1500 žmonių. 2005 m. pagaminta ir realizuota daugiau nei 2 mln. tonų trąšų.

Gamyba

AB „Achema“ gamina virš 70 pavadinimų produkcijos. Pagrindinė žaliava amoniako ir trąšų gamyboje yra gamtinės dujos. Kitoms produkcijos rūšims naudojamos 75 pavadinimų cheminės medžiagos bei 18 pavadinimų pagalbinės cheminės medžiagos, neįeinančios į produkcijos sudėtį.

AB „Achema“ nuolat tobulina ir modernizuoja produkcijos gamybos technologiją, visi ttechnologiniai procesai įmonėje kompiuterizuoti. Tobulinama ir produkcijos receptūra panaudojant nekenksmingas žmogui ir aplinkai medžiagas. Kuriami nauji, kokybiški produktai, plečiama gamyba siekiant aprūpinti didėjančius rinkos poreikius.

Vien per praėjusius pastaruosius trejus metus AB „Achema“ investavo daugiau kaip 200 mln. litų. Pradėjo veikti kkalcio amonio salietros cechas, išplėsta azoto rūgšties gamyba, rekonstruotas ir išplėstas karbamido cechas, paleista 22 megavatų galingumo kogeneracinio tipo dujų jėgainė.

Pagrindiniai bendrovės gamybų projektiniai pajėgumai (tūkst. tonų per metus):

Trąšos

AMONIO SALIETRA (priliuota)

Sudėtis: azotas (N) – 34,4 % (amoniakinis (N-NH3)-17,2 % ir nitratinis (N-NO3)-17,2%).

Tręšimo efektas: amonio salietra aprūpina augalą reikiamu azoto kiekiu, kuris yra ypač svarbus intensyvaus augalo augimo periodu. Tręšiant greitai išnyksta augalo „badavimo“ požymiai – sparčiau vystosi šaknys, augalas greičiau apsirūpina maisto medžiagomis, paspartėja augalo augimas ir vystymasis, išnyksta lapų geltonavimas. Azotas stimuliuoja ir reguliuoja daugelį augalo gyvybinių ir su augimu susijusių procesų. Patręšti amonio salietra augalai vartoja mažiau vandens, tampa baltymingesni, cukringesni, pailgėja jų vegetacijos periodas.

KARBAMIDAS

Sudėtis: bendrojo karbamidinio azoto (N-NH2) kiekis ne mažesnis kaip 46,5%.

Tręšimo efektas: KKarbamidas (cheminė formulė – CO(NH2)2, EB Nr.200-315-5) – visame pasaulyje populiari azoto trąša, tinkanti įvairioms lauko, daržo bei sodo kultūroms tręšti. Šia trąša lauko ir sodo augalai tręšiami iki sėjos, žieminiai ir daugiamečiai – vegetacijos pradžioje. Vaismedžiai ir vaiskrūmiai iki žydėjimo tręšiami per lapus: purškiant sunaikinami kenkėjų (amarų, obelinių blakučių, erkių ir kt.) kiaušinėliai, vikšreliai ir ligų (degulių, šviesmargės, valksčio) sukėlėjai. Karbamido granulės yra baltos, neturinčios jokių pašalinių priemaišų, apipurkštos preparatais, apsaugojančiais nuo susigulėjimo. Statinis granulių stiprumas yra ne mažesnis kkaip 7 N/granulę. Karbamidas priklauso ekologiškai švarių trąšų grupei.

KALCIO AMONIO SALIETRA

Sudėtis: azotas(N) – 27% (amoniakinis(N-NH3) – 13,5% ir nitratinis(N-NO3) – 13,5%), magnis(MgO) – 4,0%, kalcis(CaO) – 6,0%.

Tręšimo efektas: trąšose esantis azotas įsisavinamas greitai ir efektyviai. Kalcis ir magnis ypač reikalingi augalo gyvybinėms funkcijoms. Tręšiant kalcio amonio salietra augalai užaugina didelį lapų paviršių, įgyja augalui būdingą žalią spalvą, subrandina 5-20% gausesnį ir kokybiškesnį derlių. Ilgalaikis trąšų naudojimas neparūgština dirvos, nesumažina jos biologinio aktyvumo. Augalai patręšiami ne tik azotu, bet ir magniu bei kalciu, kurių trūksta lengvuose ir rūgščiuose dirvožemiuose.

Karbamido ir amonio salietros tirpalas (KAS)

Sudėtis: KAS-32: azotas(N) – 32 % (amoniakinis(N-NH3) – 8 %, nitratinis(N-NO3) – 8 % ir amidinis(N-NH2) – 16 %).

Tręšimo efektas: skysta, greitai veikianti azoto trąša, naudojama lauko augalams, daržovėms, vaismedžiams, uogynams, gėlėms tręšti. Ji atitinka visus šiuolaikinius agrotechninius reikalavimus, ypač tinka papildomam augalų tręšimui. KAS-32 kilogramo azoto kaina yra žemesnė negu amonio salietros, o įdirbant didelius plotus investicijos purškimo technikai greitai atsiperka. Karbamido ir amonio salietros tirpalą patogu maišyti su kitomis makro- ar mikroelementinėmis trąšomis, augimo reguliatoriais, nitrifikacijos inhibitoriais, pesticidais ar retardantais. Tai bespalvis arba rausvos spalvos skystis, neturintis augalams kenksmingų medžiagų. Trąša nedega, nesprogsta, negaruoja, nesudaro slėgio, todėl ją paprasta sandėliuoti ir transportuoti. Galima tolygiai paskleisti (išpurkšti) nnet mažas dozes (30-40 kg/ha). Ši trąša atitinka pakriko, lokalaus bei papildomo tręšimo per lapus reikalavimus. Tirpalo reakcija yra artima neutraliai, todėl purkšti galima didelės koncentracijos tirpalais (Lietuvoje iki 32%). Ja galima tręšti augalus, augančius prie vandens telkinių bei kalvotose vietovėse.

KALCIO AMONIO SALIETRA SU SIERA

Sudetis: NS 27-5: azotas(N) – 27% (amoniakinis(N-NH3) – 13,5% ir nitratinis (N-NO3) – 13,5%); siera (S) – 5 %; kalcio oksidas (CaO) – 7,5 %.

NS 24-6: azotas(N) – 24% (amoniakinis(N-NH3) – 12 % ir nitratinis(N-NO3) – 12 %); siera (S) – 6 %; kalcis (CaO) – 10 %.

Tręšimo efektas: Azotinės trąšos su siera – trąšos, naudojamos sieros poreikį jaučiantiems augalams: žieminiams ir vasariniams rapsams, cukriniams ir pašariniams runkeliams, žieminiams ir vasariniams kviečiams, bulvėms, pašarinėms žolėms, kopūstams ir kitoms daržovėms, vaismedžiams ir vaiskrūmiams. Tręšiama prieš sėją ar sodinimą ir augalų vegetacijos metu.

Azoto trąšų su siera agronominius bandymus ir šiemet tęsia Lietuvos Žemės ūkio universitetas bei Lietuvos Žemdirbystės institutas. Šių metų pradžioje Vokietijos trąšų barstytuvų ir kitos žemės ūkio technikos gamintojas Amazone GmbH kartu su Danijos Žemdirbystės institutu atliko „Achemos“ KAN-o birumo bandymus Horsense. Bandymai patvirtino, kad, naudojant tinkamą trąšų barstytuvą, „Achemos“ KAN-ą ir jo pagrindu pagamintas trąšas galima tolygiai išbarstyti 48 metrų atstumu.

Amoniakas

Amoniakas (NH3) yra vvienas iš svarbiausių chemijos pramonės produktų. Tai pagrindinė žaliava azoto rūgšties, amonio druskų, nitratų (druskų iš azoto rūgšties), azoto trąšų, dažų, sprogmenų gamyboje ir farmacijos pramonėje.

Prie normalios temperatūros ir atmosferinio slėgio, amoniakas yra dujinė medžiaga. Dujinis amoniakas yra aštraus kvapo, sprogios, degios ir toksiškos dujos.

Aliuminio sulfato tirpalas (Modifikacijos BAST ir BAST-M)

Bazinio aliuminio sulfato tirpalas naudojamas kaip koaguliantas gamtinių vandenų, skirtų pramonei ir žmogaus vartojimui, nuskaidrinimui, nutekamųjų vandenų valymui, popieriaus pramonėje. Modifikacijoje BAST-M naudojamas Fe2O3 priedas, pagreitinantis minėtus procesus.

Bazinis aliuminio sulfatas ir jo tirpalas nedegus, nesprogus, pasižymi silpnomis rūgštinėmis savybėmis.

Nekoncentruota azoto rūgštis

Azoto rūgštis yra vienas svarbiausių chemijos pramonės produktų. Naudojama mineralinių trąšų ir sieros rūgšties (nitroziniu metodu) gamyboje. Taip pat naudojama, kaip žaliava koncentruotai azoto rūgščiai gaminti, metalų ėsdinimui. Žemės ūkyje naudojamos azoto rūgšties druskos, daugiausiai kaip amonio nitratas, pagaminamas neutralizuojant azoto rūgštį amoniaku. Naudojama kompleksinių trąšų gamyboje, kur gamtiniai fosfatai skaidomi azoto rūgštimi.

AB „Achema“ gaminama 56-59 % koncentracijos azoto rūgštis, vandeniu absorbuojant azoto oksidus.

Karbamido formaldehidinės dervos (KFD)

Dervos naudojamos faneros gamybai, medienos smulkinių (drožlių, orientuotųjų skiedrantų), plokščių gamybai, medienos plaušo plokščių gamybai, baldininkystėje įvairių medienos detalių klijavimui, liejininkystėje ir kitoms ūkio reikmėms.

Karbamido formaldehido dervos gaminamos tokių markių: KF-B, KF-FEM, KF-MEM, KF-ME, KF-FE, KFM-M, KF-LE. Pirmos dvi raidės „KF“

reiškia „karbamido formaldehido“, trečioji ir ketvirtoji raidės po brūkšnelio reiškia atitinkamą markę. Dervos markės KFM-M atveju trečioji raidė reiškia „modifikuota melaminu“.

Metanolis

Metanolis (CH3OH) yra naudojamas įvairių plastmasių, sintetinio kaučiuko, formalino, kuro priedų gamyboje ir kitų organinių junginių sintezėje.

Metanolis – bespalvis, nuodingas, lengvai užsiliepsnojantis skystis. Pagal poveikį žmogaus organizmui metanolis klasifikuojamas kaip toksiška medžiaga ir sukelia pakenkimus žmogaus organizmui

Formalinas

Formalinas (CH2O vandens tirpalas) naudojamas kaip organinių junginių žaliava, formaldehido dervų ir plastmasių gamyboje, organinių medžiagų sintezėje, patalpų, drabužių, įrankių dezinfekavimui, anatominių pavyzdžių konservavimui, aapdorojant odą, kaip fungicidas.

Formalinas – toksiškas, degus, sprogus skystis. Jo garai su oru ar deguonimi sudaro sprogius mišinius.

Dirbant su formalinu reikia laikytis atsargumo taisyklių ir turėti individualios apsaugos priemones.

Skysta angliarūgštė CO2

Skysta angliarūgštė sertifikuota „COCA-COLA“ sertifikatu. Skysta angliarūgštė naudojama maisto pramonėje gazuotų gėrimų ir sausojo ledo gamybai, maisto produktams atšaldyti ir laikyti, kaip gaisro gesinimo priemonė, suvirinimo darbams ir kitiems tikslams.

Amoniako vanduo

Amoniako vanduo – amoniako tirpalas vandenyje naudojamas trąšų gamyboje ir kitose pramonės srityse.

Amoniako vanduo – nedegus, nesprogus sskystis, tačiau esant degazacijai gamybinėse patalpose gali išsiskirti amoniakas, sudarydamas sprogias amoniako garų koncentracijas ore.

Amoniakatai (skystosios azoto trąšos)

Amoniakatai – amoniako ir amonio salietros tirpalai vandenyje – dažnai naudojami kaip žaliava birių kompleksinių trąšų gamyboje, bet gali būti naudojami tiesiogiai dirvos ttręšimui.

Skystosios azoto trąšos – amoniakatai – nedegus, nesprogus skystis, tačiau esant degazacijai gamybinėse patalpose gali išsiskirti amoniakas, sudarydamas sprogias amoniako garų koncentracijas ore.