Juvelyriniai dirbiniai
Kvarcą, kaip žinome, sudaro silicio dioksido (SiO2) molekulės bei aliuminio, kalio, natrio, ličio, vandenilio, fluoro priemaišos, kartais būna ir geležies priemaišų. Anksčiau manyta, jog ametisto spalvą nulemia mangano ar titano metalų priemaišos, esančios kvarco kristaluose. Tačiau naujesni tyrimai rodo, kad ametisto spalva priklauso nuo kristalinės struktūros defektų, kurių atsiranda, kai dalis silicio pakeičiama geležimi, o krūvį kompensuoja kalio ir natrio jonų priemaišos. Auksas nereaguoja ne su viena rugštimi; ji gali oksiduoti tik vadinamasis „karališkasis vanduo“ – aqua regia – susidedantis iiš 1 dalies HNO3 ir 3 daliu HCl. Aukas yra taurusis metalas, jis sudarytas is mineralu.Kalnų krikštolas buvo žinomas jau Senovės Romojekalnų krikštolas yra ne tik tyras ir skaidrus kaip kalnų vanduo, bet ir šaltas. Kalnų krikštolas – tai stambiakristalė mineralo kvarco atmaina, susidedanti iš silicio dioksido. Mineralai yra sudaryti iš mažyčių grūdelių vadinamu mineralais, kai kurie mineralai sudaro nuostabius akmenis. Ametistas – tai pati brangiausia mineralo kvarco atmaina, randama skaidrių ar pusiau skaidrių pailgų šiašiasienių prizmių pavidalu. Gamtoje randami ddeimantai dažniausiai aptraukti šiurkščiais geležies oksido ar kitų metalų oksidais, apvalkalais, jie neryškūs, pilki, paviršius matinis, su „grubia natūralia žieve”, nelabai patrauklūs. . Kadangi deimantas yra pati kiečiausia medžiaga gamtoje, jį labai sunku nugludinti.
Demantas yra grynuolių klasės mineralas, jo ccheminė sudėtis – tai kristalinė anglies modifikacija.
Raudonasis auksas savo sudėtyje turi 99,6 aukso 4Į priemaišų Rubino, kaip brangakmenio, svarbiausios juvelyrinės savybės yra spalva ir kietumas. Rubinų spalvos intensyvumas bei atspalviai labai įvairuoja. Malachitas – tai vario hidrokarbonatas CuCO3 x Cu (OH)2. Beveik visada jame būna CaO, Fe2O3, SiO2, MnO2, kitų priemaišų.
AMETISTAS – violetinis įvairių atspalvių brangakmenis, kurio spalva kinta nuo blyškiai violetinės, melsvai violetinės, purpurinės iki tamsiai violetinės.
Gamtoje esama labai įvairių spalvų deimantų: bespalvių, gryno vandens spalvos, žydrų, rausvų, rožinių, oranžinių, geltonų, rudų, juodų, pilkų ir žalių. Brangiausi brilintai yra balti arba bespalviai, melsvi, o pigiausi – tamsiai rudos spalvos. Jie skirstomi į pirmo, antro ir tečio vandens briliantus. Deimantai žymimi karatais. Karatas yra svorio matas. 0.4 g.atitinka 11 karatą. Paprastai deimantas turi turėti 4 briaunas. Kuo briaunų daugiau, tuo brangesnis. Gali būti iki 80 briaunų. Tad jis kainuos kaip 2 geros mašinos. Didziauisas pasaulio deimantas vadinamas Kalinandu – jis sveria tiek pat kiek ir ananasas. Tauriesiems metalams priskiriami sidabras, auksas, platina ir ju lydiniai. 2.Tauriojo metalo kiekis lydinyje nusakomas praba. Iš šiu metalu pagaminti juvelyriniai dirbiniai, stalo indai ir irankiai, paveikslu aptaisai, liturginiai reikmenys. Paprastas auksas skirstomas į probas: 958, 750, 583, 500, 375 ir t.t. Jeigu yyra 5 skaičius – tai geras auksas. Pats geriausias yra 583, 500.1. Baltasis auksas maišytas su platina. Jis yra tvirtas, blizgus.Rubinas ir safyras – tai dvi mineralinio korundo atmainos: rubiniai ugnies raudonumo, o safyrai rugiagėlių melsvumo brangakmeniai. Korundas ypač kietas mineralas, pagal kietumą jis antroje vietoje po deimanto. Nepaprastai įdomūs raižyti rubinai. Šiuo metu paplitę sintetiniai rubinai. Prekiniai rubinai skirstomi į 3 grupes: gražūs, tamsūs ir šviesūs. Patys brangiausi pasaulyje – kraujo raudonumo Birmos rubinai, brangakmenių rinkoje vadinami balandžio kraujo rubinai, tamsesnių tonų – jaučio kraujo rubinais, o šviesesnių – vyšniniais rubinais. Rubinams, kaip ir kitiems brangakmeniams, priskiriamos magiškos ir gydomosios savybės. Dėl kraujo raudonumo spalvos rubinai vadinami gyvybės akmenimis, manoma, kad jie stiprina širdį, sugrąžina prarastas jėgas, padeda atsikratyti liūdesio, tačiau, pasak senovės išminčių, piktiems žmonėms gali sustiprinti įgimtą žiaurumą.
Kalnų krikštolo kristalai dažniausia būna šešiasienių prizmių pavidalo, jo kietumas dešimtainėje Moso skalėje – 7 balai. Gamtoje aptinkama kalnų krikštolo įvairiais deimantų vardais – tai plačiai žinomi Krymo deimantai. Gintaras – minkštas brangakmenis, pagal mineralų kietumo skalę jo kietumas yra 2 – 2.5. Todėl gintaro dirbinių reikia stengtis nesubraižyti. Didžiausias gintaro gabalas svėrė 13 svarų (4.2 kg). Malachitas – tai ryškios, sodrios, gyvenimo geismą žadinančios, šilkinio švelnumo žalsvos spalvos akmuo. PPlačiausiai paplitęs yra geltonas arba aukso geltonumo gintaras; iš to ir kilę terminas „gintarinė spalva” 3.Auksas yra ypatingai kalus ir gali buti išplotas i plonycius persišvieciancius lakštus.
Tauriuju metalu ir ju lydiniu dirbiniu konservavimas
Gryno aukso ar aukso lydiniu dirbiniai yra labai atsparus korozijai, ju neveikia dregme, rugštys, šarmai, oro deguonis. Žymiai sudetingiau konservuoti sidabrinius dirbinius. Sidabro korozijos procesas labai priklauso nuo aplinkos užterštumo, ypac ore esanciu sieros junginiu ir, be abejones, nuo sidabro lydinio sudeties. Veikiant sieros junginiams sidabras juoduoja, paviršius tampa demetas. Todel sidabro dirbiniai negali buti laikomi šalia medžiagu, kuriu sudetyje yra sieros (pvz., guma, vilna, kazeino dažai). Jeigu sidabro lydinyje yra daug vario, jo paviršius pasidengia žaliomis apnašomis, kurios kartais visiškai paslepia sidabro paviršiu. Tokiu atveju butina išsiaiškinti, iš kokio metalo dirbinys pagamintas ir tinkamai pasirinkti jo valymo buda. Žalias vario drusku apnašas nuo sidabro dirbiniu nuvalomas 5-10 % amonio karbonatu arba vandenyje ištirpintu amonio hidrokarbonatu. Patamsejusius, nešvarius sidabro dirbinius galima nuplauti vandeniu su nedideliu ploviklio kiekiu ir keletu lašu amoniako. Po to dirbiniai perplaunami išvalytu vandeniu, nusausinami ligninu, pamerkiami i spirita ar acetona ir išdžiovinami šilto oro srove. Apsaugine plevele dengiami kaip ir kitu metalu dirbiniai.
Kadangi švinas, alavas, sidabras, auksas ir ju lydiniai yra labai mminkšti, todel nerekomenduojama juos valyti mechaninemis priemonemis. Nefritas, taip pat labai kietas. Jis dažnai naudojamas raižant. 3.Deimantas atsparus rūgštims bei šarmams. Kaitinamas ore sudega. . Metalas minkstas, plastiškas, blizgus.
Asortimentas: Klipsai, auskarai. Kolje, grandinėlės, pakabukai, sagės, apyrankės, žiedai, karoliai, sąsagos. Iš monetiniu metalu gaminami papuošalai ir ivairiausi dekoratyvus kuriniai, pakabukai, iš aukso monetos
Brangakmenių poveikis:
Raudonos, oražinės, rausvos ir tamsiai raudonos spalvos akmenys sužadina gyvybinės jėga, stiprina sveikatą, padeda įgyventinti siekius.
Žalios turkio ar mėlynos spalvos brangakmeniai skatina kūna bei dvasią apsivalyti bei regeneruotis.
Geltoni ir šviesiai rudi akmenys padeda susigražinti gyvybine energija, suteikia džiaugsmo, optimizmo, pusiausvyros.
Violetiniai ciklameno ar avietinės spalvos akmenys veikia pasamonę, suteikia polėki, pasitikėjimo savimi, žadina kūribingumą.
Brangieji akmenys skleidžia virpesius: manoma , kad jie gali sustiprinti organizmo energetika. kai kurie brangakmenių kaip ir kai kurių spalvų skleidžiami virpesiai yra artimo dažnio žmogaus kūno virpesiams, todėl turi gydomųjų galių.
Opalas yra vertinamas dėl grožio.
Vienas iš populiariausiųjų brangakmenių daugelyje pasaulio šalių nuo seniausiųjų laikų iki dabar yra gintaras. Auksinius dirbinius reikia tik nuplauti ploviklio tirpalu, nusausinti, išdžiovinti ir padengti vašku.
Gemologus domina, ar brangakmenis gamtinės kilmės, „natūralus” , ar tik brangakmenio imitacija, pagaminta iš kitų medžiagų; natūralūs, gamtoje randami brangakmeniai, yra 10 – 100, o kartais ir 1000 kartų brangesni už siūlomas imitacijas. Pagrindinės brangakmenių
savybės yra jų grožis, žavesys, patvarumas, radimo vietų gausa; kuo jis retesnis, tuo brangesnis, paklausą dažniausia lemia mada, brangakmenių dydis, formų tobulumas. Svarbiausia brangakmenio savybe yra spalva.