medžiagotyros
Poliesteris
Cheminiai pluoštai gaunami, cheminiu būdu perdirbant gaminius arba sintetinius stambiamolekulius junginius. Pagal naudojamą ir pradinę žaliavą cheminiai pluoštai būna dirbtiniai ir sintetiniai. Sintetiniai pluoštai gaminami iš sintetinių polimerų, gaunamų perdirbant naftą, dujas ir anglis. Visame pasaulyje labiausiai paplitę poliesteriniai audiniai, tai vienas iš jų yra lavsanas.
Šitas poliesterinis pluoštas pats įvairiausias iš visų sintetinių pluoštų. Iš poliesterio gaminami tokie žinomi audiniai kaip trevira, terkalis, diolenas,dakronas.
Poliesterinių audinių savybės
Poliesteriniai audiniai yra matiniai ar net labai blizgūs. Jie yra stiprūs neglamžūs ir gerai iišlaiko jiems suteiktas formas. Blogai sugeria drėgmę, labai atsparūs trinčiai, nesiglamžo, linkę elektrintis, nejautrūs daugumos rūgščių, šarmų tirpalų poveikiui, atsparūs saulės spindulių poveikiui, atspariausi iš visų sintetinių medžiagų aukštų temperatūrų poveikiui. Poliesterinio audinio nekapoja kandys, negadina kiti mikroorganizmai, jis minkštas, elegantiškas ir menkai higroskopiški.
Vienas iš audinių Socrates – tai yra tekstilės audinys sudarytas iš 100% poliesterio pluošto, naujos eros pradžioje. Jis turi visas poliesterio savybes ir yra sudarytas iš mikrofibros siūlų.
Poliesterinių audinių priežiūra
Poliesterinės medžiagos gali būti skalbiamos ne aukštesnės kkaip 60 laipsnių temperatūros vandenyje. Poliesterį galima skalbti mašina 40 laipsnių temperatūroje. Plaunant aukštesnėje temperatūroje, audinys gali pasiglamžyti. Šias raukšles išlaidyti labai sunku. Baltus audinius galima skalbti universaliais, o spalvotus-netvirtiems audiniams skirtais milteliais. Poliesterį galima džiovinti elektrinėje džiovykloje, tik būtina llaikytis etiketėje nurodytų taisyklių, kad labai nesusiraukšlėtų. Šie audiniai lyginami ne aukštesnės kaip 160 laipsnių temperatūros lygintuvu, negali būti balinamos priemonės iš kurių išsiskiria chloras, gali būti sausai valomos tetrachloretilenu arba sunkiuoju benzinu ( vaitspiritu ).