Projektinis darbas „Mineraliniai vandenys“

Problema:

Kaip šiandien pasirinkti mineralinį vandenį iš tokios gausybės?

Tikslai:

Sužinoti kuo daugiau informacijos apie mineralinio vandens pasirinkimą.

Uždaviniai:

Paaiškinti kodėl nėra sveika gerti vandentiekio vandenį.

Supažindinti kokių yra mineralinio vandens rūšių.

Padėti pasirinkti mineralinį vandenį.

1.

TURINYS

Problema, tikslai, uždaviniai 1

Ar žinome, ką geriame? 3

Ką reikėtų žinoti apie mineralinį vandenį 4

Kaip pasirinkti mineralinį vandenį? 7

Mineralinis vanduo “RASA” 8

Mineralinis vanduo “AQUILE” 9

Mineralinis vanduo “BIRUTĖ” 10

Mineralinis vanduo “PERRIER” 11

Mineralinis vanduo “VITTEL” 13

Mineralinis vanduo “VYTAUTAS” 14

Mineralinis vanduo “TICHĖ” 15

1.Diagrama(kokį mineralinį vandenį geria apklaustieji) 16

2.Diagrama(Kas įtakoja mineralinio vandens pasirinkimą) 17

Išvados 18

Naudota literatūra 19

AR ŽINOME, KĄ GERIAME?

Nevalgęs žmogus gali išbūti net kelis mėnesius, o negėręs – tik porą ddienų.

Specialistai rekomenduoja suaugusiam žmogui išgerti ne mažiau kaip 2,5 – 3 litrus vandens per dieną. Dėl to klausimas, ką ir kada gerti sveikiausia, daugeliui neduoda ramybės.

Užsieniečiai pastoviai gurkšnoja vandenį iš butelio, – gal naudojasi jau prieš šimtą metų pastoriaus S.Kneipo rekomenduotu receptu: “Organizmą išvalysite, jei kasdien nuo ryto kas valandą gurkšnosite po stiklinę negazuoto mineralinio vandens”. Lietuviai ir toliau vartoja šulinių ir vandentiekio vandenį, net nesusi-mąstydami apie jo kokybę.

Paskutiniu metu šulinių vandenyje randama daug priemaišų, – iš ddirvožemio prasiskverbusių trąšų ir pesticidų, nitratų, gamybos ir transporto atliekų likučių, o iš užteršto oro – nuodingo lietaus. Atsargiai reikėtų vartoti neištirtų šulinių vandenį, kuriame gali būti padidėjusi nitratų koncentracija. Ypač tai liečia vienkiemių gyventojus. Lietuvoje jau užfiksuoti apsinuodijimo nitratais aatvejai. Yra net mirusių kūdikių, apsinuodijusių pieno mišinukais, pagamintais iš šulinio vandens, turinčio nitratų.

Valstybinių maisto ir veterinarijos tarnybų duomenimis šalyje tirtų šulinių vandenyje nitratai leistinas normas viršija apie 20 procentų. Vandenyje esantys nitritai ir nitratai (salietros ir kt. likučiai) neturi specifinio skonio ir kvapo, išlieka vandenį virinant bei filtruojant buitiniais filtrais, todėl juos galima nustatyti tik atlikus laboratorinius tyrimus. Manoma, kad nitratai gali padidinti riziką susirgti skrandžio ir stemplės vėžiu, gali pažeisti kraujo sistemą ir jis nebegali pernešti į audinius reikiamo deguonies kiekio, todėl organizme vystosi deguonies badas. Ypač nitratai pavojingi kūdikiams, maitinamiems pieno mišiniais, ir vaikams iki 3 metų.

Vandentiekio vanduo reguliariai tikrinamas laboratorijose, tačiau, kol jis senais, surūdijusiais, įvairių nuosėdų turinčiais vamzdžiais atkeliauja iki mūsų čiaupų, jo kkokybė tampa abejotina. Vandenį iš čiaupo patartina virinti, nes tada dalis ištirpusių druskų iškrinta nuosėdomis, žūsta bakterijos, bet virintas vanduo neskanus.

Šiuo metu populiarūs buitiniai vandens filtrai gali apsaugoti vandenį nuo kai kurių teršalų, bet tiek jie, tiek išfiltruotas vanduo, laikant kambario temperatūroje, tampa puikia gyvenamąja vieta įvairių rūšių bakterijoms. Tokį vandenį specialistai pataria virinti.

3

Po tokios informacijos nelabai norisi laikytis siūlomo recepto, – kasdien išgerti 8 stiklines vandens. Ką daryti? Gal būt būtų sveikiausia gerti mineralinį vandenį, išpilstytą į butelius, nnes jo kokybė nuolat kontroliuojama, jis švarus, be kenksmingų medžiagų, jame mineralinių medžiagų kiekis subalansuotas ir atitinka natūralius organizmo poreikius. Ypač jis tinka karštą dieną, sportuojant ir gausiai prakaituojant, nes su prakaitu organizmas netenka daug mineralinių medžiagų.

KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI APIE MINERALINĮ VANDENĮ

Vanduo sudaro didžiausią mūsų organizmo dalį – apie 60-70 proc. Jis įeina į visų ląstelių bei audinių sudėtį. Tai terpė, kurioje vyksta įvairios organizmo reakcijos. Jis padeda palaikyti pastovią druskų apykaitą, palengvina virškinti, įsisavinti maisto medžiagas, padeda pašalinti iš organizmo medžiagų apykaitos produktus.

Nevalgydamas žmogus gali išgyventi keliasdešimt dienų, o be vandens jis ištveria vos keletą dienų: netekęs 12-20 proc. vandens, jis miršta apsinuodijęs savo paties organizmo apykaitos produktais.

Vidutiniškai per dieną sveikas suaugęs žmogus turi išgerti apie 2 litrus vandens. Dalį vandens žmogus gauna su maisto produktais, pvz. piene vanduo sudaro apie 90 proc., mėsoje – 70 proc., duonoje – 40 proc. ir t.t. Apie 300 mililitrų per parą vandens pasigamina vykstant organizme įvairioms cheminėms reakcijoms. Kita dalis gaunama su gėrimais. Viena iš gėrimų rūšių – geriamasis mineralinis vanduo. Vien Kauno miesto parduotuvėse galima rasti virš 80 pavadinimų fasuoto mineralinio vandens. Pirkėjui labai sunku susigaudyti tokioje gausybėje gėrimų. Tai kaipgi pasirinkti?

Nuo 1999 metų liepos 1 dienos įsigaliojo Lietuvos higienos nnorma HN28:1998 „Geriamasis mineralinis vanduo. Kokybės reikalavimai ir programinė priežiūra”. Pagal šią normą geriamasis mineralinis vanduo gali būti trijų rūšių: natūralus (geriamasis) mineralinis vanduo, mineralizuotas vanduo ir šaltinio (geriamasis) vanduo. Kuo jie skiriasi?

Natūralus mineralinis vanduo – neužterštoje ir nuo taršos patikimai apsaugotoje aplinkoje susidaręs požeminis vanduo, pasižymintis tyrumu, savita ir pastovia chemine kompozicija, biologinėmis ir fizikinėmis savybėmis, lemiančiomis jo teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms.

Vanduo turi būti natūraliai švarus ir dėl jame ištirpusių mineralinių medžiagų, mikroelementų arba kitų sudėtinių dalių pasižymėti palankiu

organizmui fiziologiniu veiksmingumu. Vartojamas organizmo fiziologinei

4

būklei gerinti arba kaip gaivusis gėrimas.

Natūralus mineralinis vanduo turi būti fasuojamas jo gavybos vietoje ir į ne didesnę kaip 2 l tūrio prekinę tarą. Bendra ištirpusių mineralinių medžiagų koncentracija neturi būti didesnė kaip 8 g/l.

Natūralus mineralinis vanduo pagal vandens savybes lemiančių jonų koncentraciją gali būti: bikarbonatinis (hidrokarbonato HCO3- ne mažiau kaip 600 mg/l), chloridinis (chlorido Cl- ne mažiau kaip 200 mg/l), sulfatinis (sulfato SO42- ne mažiau kaip 200 mg/l), kalcinis (kalcio Ca2+ ne mažiau kaip 150 mg/l), magninis (magnio Mg2+ ne mažiau kaip 50 mg/l), fluoridinis (fluorido F- ne mažiau kaip 1 mg/l), geležingasis (geležies Fe2+ ne mažiau kaip 1 mg/l), natrinis (natrio Na+ ne mažiau kaip 200 mg/l), jodidinis (jodido J- nne mažiau kaip 1 mg/l). Būtent nuo to, kokios mineralinės medžiagos vandenyje vyrauja, ir priklauso jo poveikis organizmui.

Renkantis natūralų mineralinį vandenį, reikėtų atidžiai perskaityti informaciją, nurodytą etiketėje. Etiketėje turi būti nurodyta: gamintojas, vandens šaltinio vietovė ir šaltinio pavadinimas (jeigu šaltinis jį turi), užrašas „Natūralus mineralinis vanduo” ir vandens pavadinimas, informacija apie vandenyje ištirpusį anglies dvideginį, informacija apie gamtinės kilmės medžiagas, visiškai ar iš dalies pašalintas, apdorojant vandenį(„Geležis pašalinta”, „Dalis geležies pašalinta”, „Sieros vandenilis pašalintas”), vandens apibūdinimas, bendra ištirpusių medžiagų koncentracija, pagrindinių, vandens savybes lemiančių jonų koncentracija, vandens tūris, tinkamumo vartoti terminas, specialios gabenimo, laikymo ir vartojimo sąlygos.

Jeigu natūraliame mineraliniame vandenyje fluorido yra daugiau kaip 2 mg/l, etiketėje turi būti parašyta, kad dėl padidinto fluorido kiekio vanduo netinkamas vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 metų amžiaus.

Tačiau fluoridinis mineralinis vanduo tinkamas suaugusiems žmonėms karieso profilaktikai, ypač kurių vandentiekio vandenyje yra fluoro trūkumas. Didžioji Lietuvos gyventojų dalis naudoja vandenį su nepakankamu fluoro kiekiu ir tik Šiaurės Vakarų ir Vakarų Lietuvoje yra gana didelė fluoridų koncentracija (4,5-7 mg/l) geriamajame vandenyje. Mineralinis vanduo vadinamas fluoridiniu, kuriame fluorido koncentracija ne mažesnė kaip 1 mg/l.

Mineralinis vanduo, kuriame yra ne mažiau kaip 600 mg/l hidrokarbonato HCO3- ir ne mažiau kaip 1000 mg/l sausoji liekana, gali veikti diuretiškai (skatinti

šlapimo išsiskyrimą).

5

Jeigu mineraliniame vandenyje yra daugiau kaip 600 mg/l sulfatų SO42- , jis pasižymi vidurius laisvinančiu poveikiu.

Sumažinto natrio kiekio dietai tinka mineralinis vanduo, kuriame natrio Na+ yra ne daugiau kaip 20 mg/l.

Mineralizuotas vanduo gaminamas:

– natūralų mineralinį vandenį praskiedžiant geriamuoju vandeniu;

– į geriamąjį vandenį pridėjus mineralinių medžiagų (natrio ir kalcio chlorido, natrio karbonato, natrio hidrokarbonato, kalcio karbonato, magnio karbonato) bei CO2.

Mineralizuotas vanduo pasižymi troškulį malšinančiomis, gaivinančiomis savybėmis.

Šaltinio vanduo – neužterštoje aplinkoje susidaręs originalios cheminės sudėties požeminis vanduo, kuris nėra oficialiai pripažintas nnatūraliu geriamuoju mineraliniu vandeniu. Šaltinio vanduo turi būti iš požeminių vandens telkinių ir išgaunamas iš vieno ar kelių dirbtinių šaltinių (versmių, gręžtinių šulinių) ar kitų kaptažų. Geriamasis šaltinio vanduo vartojamas kaip gaivusis gėrimas. Prekyboje yra gana gausus šaltinio vandens pasirinkimas.

Šiek tiek apie angliarūgštę

Mineralinis vanduo gali būti su anglies dvideginiu ir be jo. Vanduo ženklinamas kaip „Angliarūgštinis”, jeigu vandenyje yra laisvo (ištirpusio) gamtinio anglies dvideginio ne mažiau kaip 250 mg/l. Anglies dvideginis (CO2) gali būti visiškai arba dalinai pašalintas iš vandens, ttaip pat mineralinis vanduo gali būti prisotinamas CO2 dirbtinai.Jeigu žmogus sveikas, angliarūgštė tonizuoja skrandžio ir žarnyno motorinę funkciją, pagerina vandens skonį. Jeigu žmogus serga skrandžio ar kepenų ligomis, angliarūgštė virškinimo sistemą veiks dirginančiai.

6

KAIP PASIRINKTI VANDENĮ?

Vandenį renkamės kiekvienas pagal savo sskonį, taigi norime pasiūlyti šiek tiek informacijos, kas gali padėti pasirinkti mineralinį vandenį:

1.

Šaltinio vanduo (mineralizacija iki 249 mg/l.), t.y. silpnos mineralizacijos, lengvas vanduo su minimaliu mineralų kiekiu. Skonis beje gali būti įvairus, priklausomai nuo vietos, kurioje vanduo yra išgaunamas, t.y. iš kalnuotos ar lygios vietovės. Nuo žemės sudėties priklausys kiek mineralų bus šaltinio vandenyje. Jeigu, sakykim, žemės paviršutinis sluoksnis yra prisotintas kalciu ir magniu, tai sąlygos sunkesnę vandens struktūrą. Jei vanduo teka tarp uolienų ir yra tiesiogiai išpilstomas, toks vanduo bus skaidresnis ir

tyresnis.

2.

Mineraliniai vandenys – mažesnės mineralizacijos (mineralizacija tarp 250-300 mg/l.): tai visi natūralūs mineraliniai vandenys. Rekomenduojamas kiekvienam, kuris nori numalšinti troškulį ir atsigaivinti vandeniu, kuriame natūraliai subalansuotas mineralų kiekis. Ypatingai rekomenduojamas atletams ir lauke dirbantiems žmonėms

3.

Mineraliniai vvandenys (mineralizacija tarp 501 ir 1000 mg/l). Tai jau sunkesnis vanduo, kurio skonį įtakoja cheminės-fizinės savybės ir, kuris yra rekomenduojamas žmonėms turintiems mineralų trūkumą organizme.

4.

Mineraliniai vandenys – aukštos mineralizacijos ( virš 1000 mg/l.). Sunkus vanduo skirtas žmonėms su dar didesniu mineralų trūkumu organizme. Kai kuriais atvejais rekomenduojamas vartoti tik gydytojui prižiūrint.

Labai silpnos ir silpnos mineralizacijos negazuotas mineralinis vanduo tinkamas vartoti vaikams, suaugusiems vėmimo metu( kai vėmimas yra kai kurių ligų, pvz., nefrito ar apsinuodijimo alkoholio pasekmė).

Vidutinės mineralizacijos negazuotas mineralinis vanduo ttinka jauniems žmonėms ir sportininkams, kuriems šis mineralinis vanduo gali sugrąžinti tas mineralines druskas, kurias prarado jų organizmas prakaituodamas.

Stiprios mineralizacijos mineralinis vanduo nėra tinkamas ilgam vartojimui, nes gali pakenkti žmogaus sveikatai, sukeldamas inkstų ligas bei sąnarių kaulėjimą. Ilgesnį laiką toks mineralinis vanduo gali būti vartojamas tik rekomendavus ir prižiūrint gydytojui.

7

MINERALINIS VANDUO “RASA”

Mineralinis vanduo „Rasa“ pasižymi gydomuoju poveikiu. Gydomasis mineralinio vandens poveikis žmogaus organizmui priklauso nuo jame esančio magnio, natrio ir kalcio. Toks vanduo padeda, kai sutrikusi medžiagų apykaita, skrandžio veikla. Pavyzdžiui, jei skrandžio rūgštingumas per mažas, reikia išgerti stiklinę šalto mineralinio vandens „Rasa“ 30 min. prieš valgį. Jei rūgštis padidėjusi , tas pats vanduo geriamas šiltas, likus 1.5 val. iki valgio. Gerti reikia mažais gurkšneliais. Mineraliniame vandenyje esanti geležis naudinga anemijos profilaktikai, didina eritrocitų ir hemaglobino kiekį kraujyje. Jodas-mažina cholesterolio kiekį, naudingas aterosklerozės profilaktikai. Bromas ir magnis ramina. Fluoras – padeda išvengti karieso.

Mineralinis vanduo „Rasa“ Jums padės, jei:

– aktyviai gyvenate;

– daug sportuojate;

– sutraukia mėšlungis;

– laikotės dietos;

– sutrikusi medžiagų apykaita;

– sutrikusi skrandžio veikla;

– turite neelastingą odą;

– odai trūksta drėgmės (pleiskanoja);

– džiūsta lūpos;

– ir, be abejo, jei troškina !

8

MINERALINIS VANDUO AQUILE

E

Mineralizuotas vanduo AQVILLE gaminamas seniausioje Lietuvoje mineralinio vandens įmonėje UAB “Birštono mineraliniai vandenys” ir Ko. Gamyklos tradicijos pramoniniu būdu ruošiant vandenį yyra nuo 1924 metų. Įmonėje nuo seno veikia moderni laboratorija kurioje nuolat atliekama pakopinė kokybės kontrolė visame gamybos cikle, nuo vandens paruošimo iki galutinės pakuotės.

AQVILLE tai visiškai naujas Birštono gamyklos produktas – mažos mineralizacijos vanduo, pasižymintis ypatingai švelniu skoniu, praturtintas mineralinėmis medžiagomis iš natūralaus mineralinio vandens “Vytautas”. Bendra vandens mineralizacija yra tik 0,5 g/l. : Kalcis 76 mg./l., Magnis 23 mg./l., Natris – Kalis 88 mg./l., Sulfatai 49 mg./l., Chloridai 150 mg./l., Hidrokarbonatai 270 mg./l..

Mažos mineralizacijos (0,5 g/l) vandenį AQVILLE rekomenduoja gerti Lietuvos dietologų draugija. Produktas skirtas visos šeimos vartojimui be jokių apribojimų, subalansuota mineralinių medžiagų sudėtis padės puikiai jaustis visą dieną.

Produkto pavadinimas yra neatsitiktinis, tai žodis susidedantis iš Lotyniško aqua (vanduo) ir Ville (sodyba), būtent taip rašytiniuose šaltiniuose buvo aprašyta Birštono vietovė “sodyba prie vandens”.

AQVILLE gaminama gazuota ir negazuota, išpilstoma į 1,5L, 0,5L PET ir 0,33L stiklinius butelius.

9

MINERALINIS VANDUO“BIRUTĖ”

Mineralizuotas vanduo “Birutė” žinomas nuo 1922 metų, šiuo vardu pavadinus mineralinio vandens šaltinį Birštono kurorte. Tai labai žinomas mineralinis vanduo Lietuvoje. BIRUTĖ daugelio pamėgta ir yra viena iš populiariausių mineralizuoto vandens rūšių parduodamų Lietuvoje

Mineralizuotas vanduo “Birutė” – gaminamas naudojant natūralų mineralinį vandenį atskiedus geriamuoju vandeniu ir tokiu būdų išgaunant, puikaus skonio, praturtintas mineralais vanduo. Bendra vandens mineralizacija. g/l 3,5-4,9. .: KKalcis 270-360 mg./l., Magnis 100-160 mg./l., Natris – Kalis 700-1300 mg./l., Sulfatai 460-620 mg./l., Chloridai 1700-2100 mg./l., Hidrokarbonatai 220-310 mg./l.. BIRUTĖS įdomi savybė, kad ir turėdama pakankamai nemažai savyje ištirpusių mineralinių medžiagų ji yra gana lengvo ir pakankamai švelnaus skonio. Gerdami BIRUTĘ numalšinsite troškulį, suteiksite organizmui būtinas naudingas medžiagas bei mikroelementus

Vanduo išpilstomas į butelius nuo 1924 metų Birštono mineralinių vandenų gamykloje (UAB “Birštono mineraliniai vandenys” ir Ko). Įmonėje nuo seno veikia moderni laboratorija kurioje nuolat atliekama pakopinė kokybės kontrolė visame gamybos cikle, nuo vandens paruošimo iki galutinės pakuotės.

10

MINERALINIS VANDUO “PERRIER”

“Perrier” natūralaus mineralinio vandens šaltinis yra Vergezėje netoli Nimes miesto Prancūzijos pietuose. Šis šaltinis pradėjo formuotis daugiau kaip prieš 100 milijonų metų ir gerai žinomas nuo seniausių laikų. “Perrier” šaltinis buvo tik 200 m nuo Via Diminitia, romėnų pastatyto kelio, jungusio Ispaniją ir Italiją. Manoma, kad būtent čia keliautojai numalšindavo troškulį. Šaltinyje rastos monetos su Cezario atvaizdu įrodo, kad “Perrier” vanduo jau buvo populiarus ir mėgstamas Cezario laikais. 1863 m. Napoleonas III išleido įsaką, pripažindamas šio šaltinio, tuomet vadinto “Les Bouillens”, eksploataciją. Ypač šis vanduo pradėjo garsėti nuo 1898 m., kai šaltinį nusipirko Louis Perrier, medicinos mokslų daktaras. “Perrier” prekinį ženklą 1903 m. užregistravo anglas Johnas Harmsworthas. Jis, apibūdindamas

“Perrier”, ir ištarė frazę: “mineralinių vandenų šampanas”. Šis posakis prigijo ir dar šiandien daugelis būtent taip apibūdina “Perrier”.

Nuo 1992 metų “Perrier” šaltinis priklauso gausiai “Perrier Vittel group Nestle” vandenų šeimai, pirmaujančiai pasaulyje pagal mineralinio vandens gamybą. “Perrier Vittel group Nestle” valdo 75 vandens gamybos vietas visame pasaulyje ir platina 73 skirtingų pavadinimų produktus 140-yje pasaulio šalių. Bendra gamybos apimtis per metus siekia 12 milijardų litrų. Sukaupta kompanijos patirtis garantuoja nepriekaištingą produkcijos kokybę bet kurioje gamybos vietoje.

11

“Perrier” – gazuotas mineralinis vanduo nnr. 1 pasaulyje (2000 m. duomenys). Per metus pagaminama apie 750 mln. butelių. Šis vanduo turi vieną griežčiausių pasaulyje kokybės kontrolės sistemų. Apskaičiuota, kad nuo “Perrier” butelio gamybos iki produkcijos išvežimo iš gamyklos kiekvienas “Perrier” butelis patikrinamas vidutiniškai 300 kartų.

“Perrier” mineralinis vanduo susidaro natūraliai susiliejus trijų rūšių požeminiam vandeniui smėlio ir žvirgždo sluoksniuose, esančiuose po storu molio sluoksniu. Būtent tai suteikia “Perrier” vandeniui savitą mineralų sudėtį ir švelnų skonį. “Perrier” yra pačios gamtos gėrimas su unikaliais burbuliukais. Nepakartojamai maloniam ir nnatūraliam “Perrier” skoniui įtakos turi keli veiksniai: stiprūs burbuliukai ir labai mažas hidrokarbonatų ir natrio kiekis.

“Perrier” unikalus ir tuo, kad yra prisotintas natūralios šaltinio angliarūgštės. Dujos, susikaupusios prieš 100 mln. metų po ugnikalnio išsiveržimo, išsilaisvina ir kyla per kalkakmenio poras iir vulkaninį mergelį. Tai suteikia “Perrier” gyvybės ir skatina susidaryti natūralius burbuliukus.

“Perrier” vanduo turi gaivinamųjų ir virškinimą skatinančių savybių.

“Perrier” bendra mineralizacija: 478 mg/l:

Kalcis – 147,3, Magnis – 3,4, Natris – 9,0, Kalis – 0,4, Bikarbonatai – 390,0, Sulfatai – 33,0, Chloridai – 21,5.

12

MINERALINIS VANDUO “VITTEL”

“Vittel” mineralinio vandens šaltinis yra vakarinėje Vosges regiono dalyje, Prancūzijos rytuose. 5000 ha teritorija aplink šaltinį yra saugoma – tai padeda išvengti bet kokio išorinio poveikio.

Nuo 1993 metų “Vittel” šaltinis priklauso gausiai “Perrier Vittel group Nestle” vandenų šeimai, užimančiai pirmą vietą pasaulyje pagal mineralinio vandens gamybą. “Perrier Vittel group Nestle” valdo 75 vandens gamybos vietas visame pasaulyje ir platina 73 skirtingų pavadinimų produktus 140-yje pasaulio šalių. Bendra gamybos apimtis per metus siekia 12 milijardų litrų. SSukaupta kompanijos patirtis garantuoja nepriekaištingą produkcijos kokybę bet kurioje gamybos vietoje.

Siekiant užtikrinti idealią “Vittel” kokybę, ji nuolat tikrinama kiekviename gamybos etape – nuo butelio gamybos iki supakuotos paletės išvežimo iš gamyklos. Iš viso per dieną atliekama per 1000 patikrinimų.

“Vittel” – negazuotas, švelniai mineralizuotas vanduo. Natūralus mineralinis vanduo “Vittel” – tai mineralinio vandens etalonas. Dėl ypatingo švarumo, idealiai subalansuotų mineralinių druskų ir savo kilmės jis populiarus daugelyje pasaulio šalių. “Vittel” per trumpiausią laiko tarpą grąžins organizmui jėgas bei gerą savijautą. 1,5 ll “Vittel” yra 15% rekomenduojamos kalcio dienos normos. Be to, jame yra mažai natrio, todėl jis puikiai tinka dietos, kurios metu nevartojama druska, metu. Švelnios mineralizacijos “Vittel” be jokių apribojimų galima vartoti bet kokio amžiaus žmonėms. “Vittel” tapo mineralinio vandens sinonimu visuose

13

pasaulio kraštuose – ten, kur jis yra geriamas, norint jaustis ne tik gerai, bet

dar geriau.Vittel Bonne Source bendra mineralizacija: 403 mg/l:

Kalcis – 91, Magnis – 19,9, Natris – 7,3, Kalis – 4,9, Bikrbonatai – 258, Sulfatai – 105, Cloridai – 3,7.

pH – 7,2.

MINERALINIS VANDUO “VYTAUTAS”

Natūralus mineralinis vanduo “Vytautas” – žinomiausias lietuviškas mineralinis vanduo, išgaunamas iš šaltinio esančio Birštono kurorte. Birštonas savo išskirtiniais vandenimis garsėja jau nuo 1382 metų, kai pirmą kartą buvo paminėtas Birštono vardas. Kryžiuočių ordino žvalgai didžiajam magistrui pranešė, kad ties Nemunu aptiko sodybą prie sūraus vandens“. Istoriniai šaltiniai teigia, kad ši vietovė, poveikį sveikatai turinčiais vandenimis, pritraukdavo žmonių gerokai anksčiau nei buvo įkurtas Birštono kurortas.

Natūralus mineralinis vanduo “Vytautas” – tai magninis kalcinis natrinis sulfatinis chloridinis vanduo, kuriame bendra ištirpusių medžiagų koncentracija siekia arba nedaug viršija 7 g/l.: Kalcis 534 mg./l., Magnis 254 mg./l., Natris 1600 mg./l., Kalis 34 mg./l., Sulfatai 990 mg./l., Chloridai 3437 mg./l., Hidrokarbonatai 315 mg./l.. Pagal tai šis vanduo priskirtinas tturintiems daug mineralinių medžiagų vandenims.

“Vytauto” tipo mineralinio vandens poveikis organizmo funkcijoms pradėtas išsamiai tyrinėti šeštajame dešimtmetyje ir iki šiol yra labiausiai ištyrinėtas mineralinis vanduo Lietuvoje. Didelį mokslo tyrimo darbą apie Birštono gydomuosius veiksmus atliko prof. A.Žiugžda (1959 m.), taip pat buvo nagrinėta “Vytauto” mineralinio vandens terapinė vertė, gydant kurorte įvairiomis ligomis sergančius ligonius, yra atlikta mokslo tyrimo darbų, pagrindžiančių mineralinio vandens panaudojimo nekurortinėmis sąlygomis veiksmingumą.

Mineralinis vanduo „Vytautas“ unikali gamtos dovana. Tai ekologiškai švarus,turintis pastovią cheminę sudėtį produktas,papildantis paros racioną tokiomis svarbiomis žmogaus organizmui medžiagomis kaip kalcis, magnis,natris,kalis.

Vanduo išpilstomas į butelius nuo 1924 metų Birštono mineralinių vandenų gamykloje. Įmonėje nuo seno veikia moderni laboratorija kurioje nuolat atliekama pakopinė kokybės kontrolė visame gamybos cikle, nuo gręžinio iki galutinės pakuotės.

14

MINERALINIS VANDUO “TICHĖ”

Daugelis Lietuvos gydytojų ir specialistų rekomenduoja vartoti natūralų mineralinį vandenį TICHĖ iš giluminio 689 metrų šaltinio Telšiuose. Vandens amžius žemėje siekia 10-12 tūkstančių metų. Šis pačios gamtos subalansuotas, patikimai apsaugotas nuo bet kokios taršos vanduo per trumpą laiką Lietuvoje tapo labai populiarus. Vartotojams pageidaujant, natūralus mineralinis vanduo TICHĖ prisotintas angliarūgšte, aromatizuojamas citrina ir vitaminizuojamas vitaminu C, kurie ne tik pagerina vandens skonį, bet ir veikia kaip oksidantai, t.y. padeda organizmui apsisaugoti nuo įvairių bakterijų ir teršalų. Daugelis medikų pataria gerti negazuotą mmineralinį vandenį, nes “burbuliukų” netoleruoja sergantieji virškinimo trakto ligomis, skrandžio gleivinės uždegimu, opalige ir padidėjusiu skrandžio rūgštingumu.

Paskutiniu metu sunku išrinkti gėrimus vaikams, nes parduotuvių lentynos vilioja jų gausa. Deja, dauguma jų su dirbtiniais, šimtus kartų už cukrų saldesniais saldikiais. Šie gėrimai skirti diabetikams ir skaičiuojantiems kalorijas, bet ne vaikams. Juos lengviau gaminti, o dėl mažos kainos dar lengviau parduoti. Vaikams skanu ir jie išgeria net 3-4 butelius per dieną, o tai jau pavojinga sveikatai, – gali sukelti viduriavimą, pilvo skausmus, pykinimą, galvos svaigimą.

1.Kokį mineralinį vandenį geria tėvai mokytojai ir mokiniai

2.Kas daro įtaką mineralinio vandens pasirinkimui

IŠVADOS

Atlikę apklausą(mokytojų, mokinių, tėvų tarpe) pastebėjome kad daugiausia yra geriamas lietuviškas, gazuotas mineralinis vanduo. Populiariausi yra “Tichė”, “Rasa”, “Vytautas”, “Aquile”. Taip pat tarp apklaustųjų yra populiarūs ir užsienietiški mineraliniai vandenys kaip “Vittel” ir “Perrier”. Daugiausia yra geriamas labai silpnos ir silpnos mineralizacijos mineralinis vanduo. Bet net 55% apklaustųjų teigia kad jiems nesvarbu kokios mineralizacijos yra mineralinis vanduo. Net 91% apklaustųjų pasirinkimą daugiausia įtakoja mineralinio vandens kaina. Ne ką mažiau apklaustiesiems yra svarbus skonis(72% apklaustųjų).Tik 36% apklaustųjų rūpi mineralinio vandens kokybė. Tik 32% apklaustųjų jų pasirinkimui turi įtakos firmos ženklas, o reklama daro įtaka tik 18.18 % apklaustųjų.45% apklaustųjų mineralinį vandenį

geria kasdien ar kelis kart per savaitę. 63.6% apklaustųjų nežino apie mineralinio vandens gydomąsias savybes ir jį geria dėl to, kad skanu, o ne dėl to, kad sveika.

Tikimės, kad šis projektinis darbas padės daugiau sužinoti kokį mineralinį vandenį pasirinkti, ir į ką atkreipti dėmesį renkantis mineralinį vandenį. Taip pat šiame projektiniame darbe yra pateikti mineralinio vandens pavyzdžiai su paaiškinimais. Tai turėtų padėti renkantis mineralinį vandenį.

18

Naudota literatūra:

Internetiniai puslapiai: www.mv.lt, www.rasa.lt, www.tiche.lt.

Pažinimo džiaugsmas “Žemė ir jos gėrybės”

E.Skorupskas “Vanduo saugotinas turtas”

S.Balevičienė ir P.Jucevičienė ““Vanduo aplinkoje ir žmogaus gyvenime”