dizaino apibrėžimai
LINIJA
Linija –tai pats svarbiausias piešinio konstrukcinis elementas. Ją nubrėžia taškas, judėdamas plokštuma. Dailėje (ypač grafikoje), tuo pačiu ir grafiniame dizaine linijai skiriama ypatinga vieta. Ji yra pagrindinė priemonė, leidžianti sukurti vaizdą popieriaus lape. Linija padeda perteikti įvairių gamtos formų grakštumą ir harmoniją. Linijinis siluetas įgalina greičiau atpažinti vaizdavimo objektą.
Linijos pobūdį lemia panaudota priemonė – minkštas ar kietas pieštukas, plunksna, teptukas ar kt. Pagal atlikimo pobūdį linijos gali būti tiesios ir lenktos, plonos ir storos, ilgos, trumpos, pulsuojančios, punktyrinės, nepertraukiamos, bbanguotos, laužytos, vertikalios, horizontalios, įstrižos, šviesios, tamsios, spalvotos ir kitokios. Linija turi pačių įvairiausių raiškos galimybių:
*linijomis plokštumą galima apriboti, dalyti; *linijos padėtis plokštumoje daro skirtingą įspūdį:
a)neutralus; b) lengvas; c) sunkus; d) optimistiškas; e) pesimistiškas.
*linijomis galima pavaizduoti objekto formą;
*linijų storis ir tarpai tarp jų skirtingai veikia plokštumą;
*linijomis galima sudaryti gilumos ir erdvės iliuziją;
*linijomis galima sukurti įvairiausius linijinius ornamentus;
*linijomis galima dekoruoti įvairius daiktus.
Įvairių daiktų siluetus galima išskirti skirtingo intensyvumo bei įvairaus pobūdžio linijomis.
KONTRASTAS
Kontrastas –ryškus dviejų lyginamų daiktų ar reiškinių skirtumas. Kontrastingas – llabai priešingas, sudarantis kontrastą, išsiskiriantis iš kitų. Kontrastą suvokiame kaip priešingų kokybių sugretinimą, lygindami įvairius fizinius, dvasinius ir socialinius reiškinius. Tai daugelis abstrakčių sąvokų; gėris ir blogis, meilė ir neapykanta, gyvybė ir mirtis. Vaizduojamajame mene kontrastai yra matomi: juoda ir bbalta, šilta ir šalta spalva, didelė ir maža forma, vertikali ir horizontalė, tiesi ir kreiva linija ir t.t. Kontrastu galima pabrėžti svarbiausią kompozicijos dalį, išryškinti kai kuriuos kompozicinius elementus. Kontrastai daugiausia įtakos turi elemento dydis, spalva bei jų santykis su fonu. Kuo elementas didesnis ir ryškesnis, tuo labiau jis veikia foną. Spalva ypač veikia achromatinį foną. Net ir nedidelis spalvos lopinėlis ant achromatinio fono atrodo kur kas išraiškingiau.
Kontrasto principas sėkmingai taikomas reklamoje, plakatuose, optinėje dailėje. Trumpalaikiai kontrastai jaudina, kelia šventinę nuotaiką, tačiau per ilgesnį laiką ima varginti. Trumpalaikėms šventėms, eitynėms, mugėms, vaikų kompozicijos labai tinka, nes yra ryškios ir nuotaikingos. Šis principas tinka ir vaikiškų prekių įpakavimui.
FAKTŪRA
Faktūra (apdirbimas) –įvairiais būdais (linijomis, potėpiais, kalto smūgiais) išgauta dailės kūrinio paviršiaus savybė (lygumas, ššiurkštumas, grubumas), kurio nors daikto paviršiaus apdirbimo arba sandaros ypatumai, medžiaga, atlikimo technika.
Tam tikrą faktūrą turi kiekviena medžiaga, tačiau ją galima sukurti ir dirbtinai. Kompozicijoje faktūra naudojama kaip kontrasto priemonė, – kaitaliojant lygią ir grublėtą faktūrą, gaunami dekoratyvūs efektai.