„Kepurės“

Kepurės

Referatas

Kepurė, tai vienas iš darbužių aksesuarų, kuri dėvima ant galvos. Kepurė skirta:

a) Apsaugai (prieš smūgius, šaltį, karštį, lietų, kitų kritulių, nuo tiesioginių saulės spindulių, dulkių, kitų teršalų).

b) Palaikyti plaukus švarius, tvarkingus.

c) Palaikyti šukuosenai arba stiliui.

d) Religiniais tikslais.

e) Kuklumui, socialiniam sluoksniui išreikšti.

f) Maskavimo tikslais.

g) Savitumui pabrėžti, emblemoms nešioti.

Senovinės skrybėlės – šio stiliaus skrybėlės, (laivo formos, tik nešiojamos priešingai), buvo nešiojamos prancūzų. Faktiškai jas galėjo nešioti kaip vyrai taip ir moterys. Kaip žinai, jų populiariausios buvo apie 17 -18 amžius.

Kepurės – dažniausiai minkštos, tačiau būna ir tokių kurios nneturi kietos dalies. Kepurėmis (angl. cap – kepurė) 18 -19 amžiuje buvo vadinamos musulmonų, bei moterų (pažymėti jų vedybinį statusą) nešiojamas apdangalas ant galvų.

Moteriškos kepuraitės nešiojamos lauke. Gerai apsaugojantis plaukus nuo vėjo ir užrišama už smakro su sparneliu priekyje. Buvo nešiojamos tam, kad moterys atrodytu teisingai, pagal tuo metu priimtas nuostatas. Vėliau šis stilius buvo perimtas vaikinų, tik pakeistos medžiagos. Jos tapo tvirtesnės ir tamsesnės. Šiuo metu jos jau vadinamos „caps“.

Šalmai – naudojami armijoje apsaugoti galvą nuo smulkių skeveldrų, saulės, llietaus, dulkių, smėlio ar žemės. Kosmose, aukšto pilotažo laivuose – apsaugo pilotų galvas nuo galimų smūgių, hermetiški ( suteikia galimybę būti atvirame kosmose kartu su visu spec. kostiumu). Šarvų dalis (šalmas) – apsaugo nuo smūgių ir strėlių, bei slėpdavo veidą. DDviratininkų šalmas – apsaugo vairuotojo, galimo keleivio galvas nuo smūgių. Motociklininko ar bandytojų šalmai- apsaugo galvas nuo smūgių, dažniausiai nešiojamas kartu su kostiumu, kuris apsaugo likusią kūno dalį.

Gobtuvas – nešiojamas senovėje ir mūsų dienomis. Moteriškas gaubtuvas dažnai turi papuošimų, apsiutinėjimų ir yra minkštas. Vyriškas gaubtuvų variantas skiriasi tuo, kad jo išvaizda ir pritaikymas būna nekasdieninis. Tokį apdangalą nešioja nusikaltėliai paslėpti veidui. Kad tai gali būti paprastas maišas su skylėmis akims.

Perukai – nešiojami tam, kad paslėpti plaukų nebuvimą arba pakeisti išvaizdą maskuojant asmenybę. Jie naudojami kaip buityje taip ir mene, vaidyboje, teatre, kine. Gaminami iš natūralių ir sintetinių plaukų. Senovėje buvo nešiojami vyrų kaip aukštuomenei pabrėžtinas atributas. Jie buvo balti ir garbanoti. Šiuolaikiniame pasaulyje, panašaus tipo perukai vis dar ddėvimi teismo rūmuose., tačiau ne visuose šalyse.

Kaspinai, įpinai – naudojami tam, kad pagražinti ir surišti supintus plaukus ar kasas.

Karūnos – titului pažymėti. Nuo seno tai neatsiejama karalių galvos apdangalo dalis. Jų dydis ir prašmatnumas buvo neįkainojamas, kadangi į jos buvo puošiamos iš brangakmenių ir aukso. Pati jų vertė didėdavo nuo juvelyrinio darbo ypatumų ir originalumo. Šiuolaikiniame pasaulyje jos dar dėvimos iškilmių ar ceremonijų metu. Tai gali būti kaip karaliai ar karalienės taipogi aukšti bažnyčios patriarchai.

Veliumai – nešiojami moterų per iiškilmingas ceremonijas. Nuo seno tai buvo moteriškumo atributas, kuris šiuolaikiniame pasaulyje nešiojamas per vestuvių ceremonijas

Šiuolaikiniame pasaulyje yra ir kitokių jų tipų ir naudojamas paslėpti veidą ir apsaugoti kūną nuo smėlio.ir dulkių. (Musulmonų šalys, Azija, Afrika).

Plaukų apdangalai – (skarelės) nešiojamos stiliui pabrėžti, esminė tokių skarelių priežastis yra surišti plaukus nuo stipraus vėjo ( Pvz.: vairuojant motociklą). Gali būti naudotinos apsaugoti galva nuo trynimo dėvint šalmą.

Kepurės ir visi apdangalai mūsų dienomis yra svarbus atributas. Kaip minėta, dalis jų yra privalomas tam tikrą religiją išpažįstantiems žmonėms. Be jų jie būna baudžiami arba išsyjami iš visuomenės.

Grožis tapatinamas su nauda, kuomet spalvos, medžiagos, pasiuvimas dera su likusiais darbužiais. Tai gali būti šaltas žiemos laikas, kai speigas veria kūną, bet kepurių pasirinkimas leis išsirinkti tokią, kuri bus šilta, graži ir mėgiama.