Paaugliai

Turinys :

Šiuolaikinis paauglys………………………2 psl.

Paaugliai, vakarėliai ir muzika…………………..2 psl.

Pauglių vartojami narkotikai…………………..3 psl.

Graffiti…………………………3 psl.

Kompiuterija – paauglių pasaulis…………………3 psl.

Ankstyvi lytiniai santykiai…………………….4 psl.

Alkoholis ir paaugliai…………………….4 – 5 psl.

Rūkymas ir paaugliai………………………6 psl.

Šiuolaikinis paauglys

Šiuolaikinis paauglys – skamba keistai, ar ne? Koks jis? įtakotas interaktyvios visuomenės ir greitų gyvenimo tempų. Naujos kartos atstovas. Liūdna, bet dauguma jaunimo (13-19 m.) akivaizdžiai ir nesustabdomai bukėja. Alkoholio, narkotikų ir nieko neveikimo kultas, jaunimo tarpe, veda ne į genijų pasaulį. Dalis tokių paauglių pasineria į narkomaniją, dalis į nnusikalstamumą. Dažniausiai jie vakarais valkiojasi gatvėmis. Paaugliai pasineria į kompiuterius. Ir kuo žmogus jaunesnis, tuo greičiau jis yra įtraukiamas į visą šitą sistemą. Galų gale jam paprasčiausiai nesuteikiamas teisė rinktis. Dažnai yra išsiugdoma labai didelė netolerancija kitų paauglių atžvilgiu. Didelę įtaką didinant šią netoleranciją daro žiniasklaida, daugiausiai, žinoma, televizija. Smurtas liejasi per kraštus – „tvok artimui savo“ tampa vos ne kiekvienos dienos šūkiu. Kasdien auga nepilnamečių nusikalstamumas. Švietimo sistema sukurta tam, kad išvengtų visų aukščiau išvardintų blogybių. galiu pasakyti – ssunkiai sekasi. Nežinome tikslios statistikos, bet mums atrodo, jog kuo toliau, tuo daugiau mokinių palieka mokyklas baigę 9 – 10 klases ir eina į profesines mokyklas. Ten susiduria su daug agresyvių ir į nusikalstamumą linkusių paauglių. Taigi: arba pritampi, arba pprieš tave panaudojamas smurtas. Turbūt suprantama, ką pasirenka dauguma.

Paaugliai, vakarėliai ir muzika

Kokią vietą jaunimo tarpe užima menas? Žymiausią vietą, žinoma užima muzika. Kadangi žengiant į naują amžių populiariausia yra šio dešimtmečio muzika. Lietuvoje sparčiai formuojasi „klubinė“ kultūra. Populiarūs techno (čia turima omenyje visa kompiuterinė muzika), muzikos vakarėliai, ne retai užsitęsiantys per visą naktį.

2

Paauglių vartojami narkotikai

Kad visą laiką išliktum žvalus, reikia kažko daugiau, negu geros nuotaikos. Alkoholį sparčiai keičia nauji sintetiniai narkotikai. panaudojus anfetamino šoki 6 val. ir jokio nuovargio, o kitas 6 val. bus taip blogai su sveikata, jog nežinosi, kur dėtis, tai niekis. Paauglių tarpe narkotikai labai sparčiai populiarėja. Daug didžėjų, kurie neretai būna autoritetais, taip pat nevengia narkotikų. Taip greitai priprantama prie „silpnųjų“ narkotikų, ppo kurio laiko norėsis ko nors stipresnio. Taip pereinama prie heroino, kokaino, o galų gale ir prie intraveninių narkotikų. Tas kelias labai trumpas, bet veda jis pražūtin ir pasukti iš jo nelengva. Kovoti su tuo labai sunku ir praktiškai neįmanoma. Paaugliai patys turi suprasti, ko jiems reikia : priklausomybės ar nepriklausomybės. Reikėtų dar daugiau informacijos mokymosi įstaigose ir žiniasklaidoje.

Graffiti

„Klubinė“ kultūra tai ne vien diskotekos, tai ir graffiti. Ši, gana nauja Lietuvos meno forma, dar tik kūdikystės stadijoje, nors ggerų darbų daugėja. Graffiti puošia miestą, bet tai turi turėti ribas. Lietuvoje tai dar tik prasideda, todėl nereikėtų lakstyti paskui paauglius su diržu rankoje.

Kompiuterija – paauglių pasaulis

„Klubinė“ kultūra glaudžiai siejasi su interaktyviu pasauliu – kompiuterija. Mokslininkai jau seniai sako: internetas tai liga. Daug paauglių ja greit suserga. IRC (International Relay Chat) kanaluose paaugliai praleidžia valandų valandas bendraudami su menamais draugais. Ilgainiui jie pakeičia tikrus. Ir šiaip visa, kas gyva, greitai keičia kompiuterizuotos technologijos: knygas keičia internetas, išvykas į gamtą keičia internetas. „Visas pasaulis po pelės mygtuko paspaudimu“. Kuo mažiau pastangų įdedi, tuo mažiau dirba smegenys, taip greičiau bukėjama.

Ankstyvi lytiniai paauglių santykiai

Dar viena problema, kuri didėja : tai ankstyvi paauglių lytiniai santykiai. Seksas nėra blogai, bet kartais net ir 13 – metės tampa motinomis. Seksualinis švietimas Lietuvos mokyklose labai menkas arba jo visai nėra. Kontraceptinės priemonės – kažkokia paslaptis, kažkas nežinomo. Nors kai jų prireikia daugelis vaikinų prisimena prezervatyvą. Žinoma, kai paaugliai ima verstis sąvadavimu ir prostitucija, tai kažkas klaikaus. Plinta venerinės ligos, o seksas mokyklose – tema tabu.

Alkoholis ir paaugliai

Nuo senų laikų visuomenė stengėsi saugoti vaikus nuo alkoholio. Tačiau alkoholizmas “jaunėja”. Lietuvoje atliktų tyrimų duomenimis, pastabėtas abstinentų skaičiaus mažėjimas (1995 m. – 3,5 proc., 1999 mm. – 2,5 proc.). L.Stankevičienė ir A.Zaborskis 1988 metais nustatė, kad Lietuvoje vartojusių alkoholį moksleivių yra 90,0 proc.

Alkoholio vartojimo dažnumas Absoliutūs skaičiai (%)

Nevartojo 219 (9,0)

Kasdien 23 (0,9)

Kartą per savaitę 753 (30,8)

Kelis kartus per savaitę 285 (11,7)

Kartą ar kelis kartus per pastaruosius 12 mėnesių 1164 (47,6)

Iš viso 2444 (100,0)

Kaip matyti iš lentelės, alkoholį per pastaruosius 12 mėnesių vartojo 91 proc. apklaustų moksleivių. Didžiausias procentas (47,6) vartojo tik vieną ar kelis kartus per pastaruosius 12 mėnesių. Beveik 31 procentas alkoholį vartojo kartą per savaitę.

Nevartojančių alkoholio mokinių skaičius vyresnėse klasėse vis mažėja, o vartojančių kartą ar kelis kartus per savaitę – daugėja.

Vadinasi, nevartojančių alkoholio ar vartojančių retai (kartą ar kelis kartus per metus) mokinių skaičius ilgėjant amžiui mažėja, o dažnai geriančių skaičius auga.

4

Kadangi alkoholio vartojimas – viena priežasčių, skatinančių nusikalstamumą bei nesaugų lytinį elgesį, manoma, kad didėjant amžiui, mokinių didėja tikimybė nusikalsti bei užsikrėsti lytiniu kelių plintančiomis ligomis.

Apklausoje dalyvavusių mokinių skaičius, kurie buvo išgėrę alkoholio tiek, kad nepastovėjo ant kojų.

Beveik pusė (43,3 proc.) moksleivių per pastaruosius 12 mėnesių buvo išgėrę tiek alkoholio, kad negalėjo pastovėti ant kojų. Didelis alkoholio kiekis labai kenkia jaunam organizmui, trukdo normaliam jo vystymuisi, žeidžia psichiką. Deja, kasmet mokinių, padauginančių alkoholio, vis daugėja.

Kova su alkoholizmu galima tik integruotomis įįvairių sektorių (švietimo, darbo ir socialinių reikalų, teisėsaugos, žiniasklaidos, visuomenės sveikatos) bei visuomenės pastangomis. Vilniaus mieste kol kas pasigendama tarpžinybinio bendradarbiavimo, kuriant bendras veiksmų strategijas.

Atsakymai Absoliutūs skaičiai (%)

Ne 1383 (56,7)

Taip 1057 (43,3)

Iš viso 2440 (100,0)

5

Rūkymas ir paaugliai

Eidami gatve pastebime paauglius su cigarete rankoje. Retas paauglys

(nesvarbu tai mergina ar vaikinas) neatsisako parūkyti vakarėliuose ar panašiuose susibūrimuose. vieną kartą pabandę jie nori dar ir net nepastebi kai negali be cigarečių gyventi. Mesti rūkyti yra įmanoma, tačiau labai sunku. Neužtenka vien pastangų, reikia ir noro. Rūkantieji ilgą laiką paaugliai gali susirgti įvairiomis ligomis. Paauglių rūbai nuolat smirda rūkalais, pagelsta jų dantys, papilkėja oda, balsas pradeda kimti, galų gale paaugliai pradeda be perstojo kosėti, jų atsparumas ligoms susilpnėja.

Parengė:

Aurimas Berškys