Sluoksniuoti plastikai
Sluoksniuoti plastikai
Sluoksniuoti plastikai sudaro ypatingą plastmasių grupę, gaunamą iš pluoštinio pagrindo, impregnuoto sintetinėmis dervomis. Plačiai sluoksniuoti plastikų gamyboje naudojamas fenolio-formaldehido dervos.
Getinaksas. Pramonė išleidžia elektrotechninį lakštinį getinaksą (GOST 2718-66). Tai sluoksniuota presuota medžiaga, sudaryta iš keleto sluoksnių popieriaus, impregnuoto fenolio-formaldehidine, krezolio-formaldehidine ir kt. dervomis, arba jų mišiniu. Getinakso elektrinis atsparumas iki 40MV/m, ε~=6. Neatsparus elektros lankui, nes fenolio-formaldehidinę dervą paveikus lanku paviršiuje susidaro srovei laidus kanalas.
Dėl savo sluoksniuotos struktūros getinaksas pasižymi elektrinių savybių anizotropija. Lyginamoji tūrinė varža išilgai sluoksnių mažesnė iki 1100x , o elektrinis atsparumas mažesnis iki 8x negu skersai pluošto.
Elektrotechninis getinaksas gaminamas lakštų pavidalo. Gabaritai 1000×1000 mm, storis 0,4-5mm.
Šios medžiagos pasižymi aukštu elektriniu atsparumu ir elektrinių savybių stabilumu. Prietaisų ir EA gamyboje getinaksas naudojamas kaip izoliacinis spausdintų plokščių pagrindas. Tam tikslui getinaksas dengiamas Cu folija .
Getinaksas, kuris gaminamas karštai presuojant sulfitinį popierių, impregnuotą epoksidine ir fenolio-formaldehidine derva , naudojamas kaip izoliacinis spausdintų plokščių pagrindas, laidininkai ant kurio nusodinami iš tirpalo galvaniniu, arba cheminiu būdu.
Getinaksas gali būti apdorojamas mmechaniškai: pjaunamas, gręžiamas, tekinamas, frezuojamas.
Spausdintos plokštės, gaminamos cheminiu būdu (ėsdinant), kaip izoliacinį pagrindą naudoja folijuotą getinaksą. Jo paviršius iš vienos arba abiejų pusių padengiamas plona (50m) vario folija.
[2FeCl3+Cu2FeCl2+CuCl2]
Getinakso darbo temperatūra –60 +800C.
Tekstolitas. Analogiškas getinaksui plastikas, bet ggaminamas iš impregnuoto medvilninio audinio. Jis žymiai brangesnis už getinaksą ir naudojamas, esant vibracijoms, smūgiams, trinčiai.
Pramonė išleidžia 5 markių lakštus, storis 0,5. 50mm., B4 tekstolitas gaminamas iki 8mm., storio. Gaminami tekstolitiniai cilindrai, strypai. Iš šių medžiagų tekinimo, frezavimo būdu gaminamos įvairios konstrukcinės ir izoliacinės detalės.
Stiklo tekstolitas. Tai sluoksniuotas plastikas, gaminamas presuojant impregnuotą stiklo audinį. Dažniausiai naudojamas spausdintų plokščių gamybai. Darbo temperatūra iki +2000C, o trumpalaikė iki +3000C.
Tropinei aplinkai atsparus stiklo tekstolitas gaminamas modifikuotos fenolio-formaldehidinės dervos pagrindu. Darbo temperatūra –60 +1250C.
Geriausias savybes turi stiklo tekstolitas, gaminamas karštai presuojant stiklo audinį, impregnuotą epoksidine derva. Supresuoti lapai apdorojami termiškai. Tai leidžia užtikrinti aukštas fizikines – mechanines savybes, atsparumą karščiui ir drėgmei.
Stiklo tekstolitas gali būti apdorojamas pjovimu, tekinimu, gręžimu ir kt.
Folijuotas armuotas teflonas. Tai sluoksniuota presuota medžiaga, gaunama presuojant stiklo pluoštą su teflonu. Iš abiejų pusių padengtas Cu armuotas teflonas skiriamas spausdintų plokščių gamybai. Darbo temperatūra –60 +2500C.
Be nagrinėtų lakštinių sluoksniuotų plastikų plačiai naudojami fasoniniai sluoksniuoti gaminiai- getinakso, tekstolito, stiklo tekstolito strypai, vamzdeliai ir cilindrai. Iš šių medžiagų tekinimo, frezavimo būdu gaminamos įvairios konstrukcinės ir izoliacinės detalės.