Estija
TURINYS
Estijos žemėlapis 3
Apie Estiją 4
Valstybinės Estijos šventės 2005 metais 5
Saremo sala ir vėjo malūnai 6
“Õllesummer” festivalis 7
Tartu žaislų muziejus 8
Tervise Paradiis kompleksas 8
Tartu Universiteto meno muziejus 9
Viešbutis “TÄHETORNI” 10
Viešbutis „Reval Hotel Olümpia“ 11
Viešbutis „UniqueStay“ 11
Naudota literatūra 13Estijos žemėlapis
Apie Estiją
Estija – tai senas kultūrines tradicijas puoselėjanti nedidelė šalis, pasižyminti išsaugota gamta, gražiais miestais ir puikiomis poilsio galimybėmis. Buvusi žemės ūkio šalis, dabar Estija – pramoninis, miestiškas kraštas. Joje gaminama mediena, laivai ir maisto produktai. Estijos simbolis – Senojo Tomo vėtrungė ant Talino Rotušės bokšto.
1918 metų vasario 24 diena – Estijos Respublikos nnepriklausomybės paskelbimo diena. Ši diena Estijoje yra laikoma nacionaline švente.
Estijos plotas – 45 227 km2. Tai yra mažiausia iš Baltijos valstybių pagal plotą ir gyventojų skaičių. Estija yra žalia šalis, miškai dengia maždaug pusę jos teritorijos. Estija turi 1521 salą. Didžiausios iš jų salos yra Saaremaa, Hiiumaa ir Muhu. Estija tūkstančio ežerų šalis, didžiausi ežerai yra Peipsi ir Võrtsjärv.
Estijos sostinė yra Talinas (397 200 tūkstančių gyventojų, kas sudaro 29,3% visų Estijos gyventojų). Bendras gyventojų skaičius: 1.351 milijono.
Talinas, nedidelis mmiestas, gali patenkinti net išrankiausio turisto poreikius. Pasivaikščiojimas saulėta uosto pakrante, peizažas su tolumoje stūksančiais Talino bokštais, klajonės vingiuotomis viduramžiško senamiesčio gatvelėmis, vakarienė apverstame laive-restorane – tai tik vienas iš daugelio galimų variantų. Talino senamiestis pasižymi originaliu išsidėstymu. Norint viską ppamatyti, tenka kopti į Toompea kalną; ten 1229 m. tvirtovės pavidalu “gimė” Talinas, o dabar viduramžiškų mūrų apsuptyje įsikūrusi ir Estijos vyriausybė.
Estijos oficiali kalba yra estų, kuri priklauso ugrų-finų kalbų šeimai ir yra labai gimininga suomių kalbai. Taip pat plačiai kalbama suomių, anglų, rusų ir vokiečių kalbomis.
Tarptautinis Concordia universitetas Taline – didžiausia studentų iš Lietuvos kolonija užsienyje. Kasmet čia mokosi daugiau kaip 200 lietuvių.
Gyvūnų mylėtojams patinka Talino zoologijos sodas, kurio gyventojai nė iš tolo neprimena sušalusių Kauno žirafų, išbadėjusių liūtų ir išsiskiria įvairove.Valstybinės Estijos šventės 2005 metais
Sausio 1 – Naujieji Metai
Vasario 24 – Nepriklausomybės diena (1918), 87-osios Estijos Respublikos įkūrimo Deklaracijos metinės. Po šios deklaracijos Estija buvo priversta kovoti dėl nepriklausomybės su Sovietų Rusija rytuose ir su Baltijos–Vokiečių pajėgomis ppietuose. Šio karo metu Estija užsitikrino savo sienas ir 1920 metų vasario 2 dieną sudarė Tartu taikos sutartį su Sovietų Rusija.
Kovo 25 – Didysis Penktadienis
Kovo 27 – Velykos
Gegužės 1 – Pavasario šventė
Gegužės 15 – Sekminės
Birželio 23 – Pergalės diena (Võidupüha) pažymi Estijos karinių pajėgų pergalę prieš Baltijos-vokiečių kariuomenę (vadovaujamą Landeswehr) Võnnu (Cesis) mūšyje šiaurės Latvijoje 1919 metais. Per šį mūšį Estijos kariuomenė sustabdė mėginimus atkurti Baltijos-vokiečių kontrolę regione. Ši diena pažymima svarbiomis oficialiomis ceremonijomis.
Birželio 224 – Joninės arba Vidurvasario šventė (Jaanipäev) yra tradicinė šventė, švenčiama naktį iš birželio 23 į 24 dieną. Ši diena pažymi ilgiausią metų dieną, kuomet saulėlydis beveik susilieja su saulėtekiu. 23 dienos vakare ilgai, iki pat 24 dienos ryto, yra deginami laužai, šiai progai ruošiamas ir tradicinis šventiškas meniu.
Rugpjūčio 20 – Nepriklausomybės atstatymo diena. Dramatiški įvykiai Sovietų Sąjungoje 1991 metų rugpjūtį baigėsi tuo, kad trys Baltijos šalys pagaliau atgavo nepriklausomybę. 1991 metų rugpjūčio 20 dieną Estija paskelbė nutarimą atkurti savo nepriklausomybę valstybingumo istorinio tęstinumo pagrindu.
Gruodžio 25 – Šv. Kalėdos
Gruodžio 26 – Šv. KalėdosSaremo sala ir vėjo malūnai
Ypatinga sala
Saremoje laikas bėga neskubėdamas. Šios salos gyventojai vadovaujasi pagrindiniu principu – visa, ką jie turi, turi būti ypatinga, ne taip, kai kitų. Savas drabužių kirpimas, sava architektūra, sava tarmė, kurioje nėra raidės „y“. Net alus savas ypatingas – Saremos. Atskirta nuo žemyninės Estijos Saremos sala visą istoriją tarsi tirpo savose sultyse. Žemyninėje šalies dalyje valstiečiai gyvena nedideliais vienkiemiais, o Saremoje iki mūsų laikų išliko kaimai. Į šį stebuklingą kraštą galima patekti keltu. Ši kelionė sudaro dalį Saremos kolorito, nes norint patekti į salą, būtina keltis per siaurą, iš viso apie 15 kilometrų, Turistų sąsiaurį. Keliautojai, patekę į Saremą , ppirmiausia susižavi salos gyventojų buitimi. Tipiškas čia namas – tai stogas, dengtas nendrėmis, gausiai augančiomis seklumose, ir įstrižos tvoros. Aplinkinėse pievose auga laukinės orchidėjos, kadagiai ir gudobelės. O aplinkui – tokia pažįstama Baltijos jūra. Ji čia atrodo mėlyna ir beribė, ypač, kai žiūrima nuo skardžio į Panga pank – didžiausią iškyšulį Saremoje.
Neilstantys „vėjo malūnai“
Anglos gyvenvietės šiaurinėje dalyje – irgi vietos įdomybė. Saremos saloje lig šiol išlikę gana daug vėjo malūnų. Pačioje Angloje jų net penki. Čia yra ir stiebinių (visa jų viršūnė sukasi vėjyje apie savo ašį) ir kepurinių vėjo malūnų, kurių sukasi tik sparnai. Vietos verslininkai turistams parduoda medinius ir šiaudinius vėjo malūnų maketus. Salos bažnyčios taip pat įdomios. Lubų tapyboje – religinių ir pagoniškųjų simbolių mišinys. Neįprasta čia ir tradicinių religijų padėtis. Dauguma estų išpažįsta liuteronybę, bet yra du regionai, kur paplitusi ir stačiatikybė – vakarinėje Estijos dalyje, taip pat ir Saremoje, stačiatikių cerkvių kone daugiau nei liuteroniškų bažnyčių. Tai paaiškinama labai paprastai: XVI amžiuje stačiatikių cerkvė ir carinė valdžia, norėdamos į savo tikėjimą patraukti estus, valstiečiams, perėjusiems į stačiatikybę, duodavo žemės. Pagaliau salos gyventojai galėjo turėti „savo alų“. O jo istorija – irgi atskira. Alus Kuresarėje pradėtas daryti palyginti seniai, ir šis salos gėrimas garsėjo ddėl savo kilmės iš salos. Dabar jis gaminamas pavadinimu „Savas Saremos alus“. Alus – nefiltruotas, malonaus skonio. Bet svarbiausia – jo nusipirkti galima tik Saremoje, ir niekur daugiau pasaulyje.
Kuresarė ir Saremos sala apskritai gali didžiuotis tuo, kad čia gana žemas lyginant su respublikos vidurkiu nusikalstamumo lygis. Salos gyventojai išvengė ir tarpnacionalinių konfliktų, kitataučių integracijos problemų – 97% gyventojų čia sudaro estai.
Estijai priklauso Saremos sala Baltijos jūroje. Sala yra unikali savo gamta: šiaurinėje dalyje dėmesį patraukia Pangos uolėtas krantas, kuris virš jūros iškilęs daugiau kaip dvidešimt metrų; dauguma Saremos krantų užpelkėję, tad šios vietos – tikras paukščių rojus; Kali vietovėle prieš 3000 metų meteorito paliktame įdubime susiformavo žalias ežeriukas, savo paslaptingumu viliojantis visus atvykusius; stebina vėjo malūnai, gebantys sparnus pasukti pagal vėjo kryptį; Koguvos žvejų kaime namai pastatyti 1880-1930 m., čia įsikūręs etnografinis muziejus, kurio sodyboms grožiu nenusileidžia kadagių giraitės ir akmenuota jūra; Kuresarės vyskupijos pilies (statyta 1230 m.) fragmentas – seniausios akmens skulptūros pavyzdys saloje.“Õllesummer” festivalis
Kasmet birželio mėnesio pradžioje Talino dainų aikštėje vyksta didžiausias Šiaurės šalių alaus festivalis “Õllesummer”.
Talino dainų aikštė garsi ne tik kaip dainų švenčių rengimo vieta. Ji garsėja ir festivaliais, dideliais koncertais, parodomis bei kitais sporto bei kultūros renginiais.
Kiekvienais metais “Õllesummer” šventės metu
Dainų aikštė suskirstoma į daugiau nei 10 atskirų zonų bei scenų. “Õllesummer” tampa didžiuliu festivaliu, kurio metu vyksta net keletas mažesnių renginių. “Õllesummer” didžiojoje scenoje koncertuoja patys geriausi Estijos ansambliai, o kitose didžiulės aikštės vietose yra pasirūpinama visomis kitomis publikos amžiaus grupėmis bei skoniais. Vaikų sektoriuje galima išvysti tikrą vaikų festivalį bei patekti į mažąjį zoologijos sodą, galima linksmintis įvairiausiuose atrakcionuose bei dalyvauti linksmose rungtyse. Paaugliams patinka Jaunimo sektorius, kuriame savo galimybes demonstruoja ekstremalaus sporto mėgėjai, breiko šokėjai ir “karštieji” ddiskžokėjai. Vyno ir džiazo sode sukuriama jauki ir šilta atmosfera. Čia tikrai patinka tiems, kurie labiau vertina vyną. Folkloro sektoriuje galima susipažinti su nacionaline Estijos kultūra bei estų liaudies muzika. O visų labiausiai, žinoma, vilioja didžiulės alaus pavėsinės, kuriose skamba pati įvairiausia muzika. Šias pavėsines stato garsiausi Estijos alaus gamintojai Saku Õlletehas ir Tartu A. Le Coq.
Dainų aikštės pastatas laikinai tampa tikrais Alaus rūmais, kuriuose pristatyta net šimtas rūšių skirtingo alaus iš viso pasaulio.
Kiekvienais metais festivalį aplanko apie 880 000 žmonių.Tartu žaislų muziejus
Tartu žaislų muziejus buvo atidarytas 1994 metų kovą, kaip savivaldybės muziejus.
Muziejaus kolekcija susideda iš daugiau nei 6000 lėlių ir žaislų. Be gamyklose pagamintų žaislų, muziejuje demonstruojami tradicinio Estų liaudies stiliaus žaislai. Namų gamybos skudurinės lėlės, mmediniai arkliukai, vilkeliai ir kiti labai seni įvairių rūšių žaislai, su kuriais prieš šimtą metų žaisdavo Estijos vaikai. Žaislų muziejuje dar yra mažų suvenyrinių lėlių kolekcija iš skirtingų pasaulio šalių, taip pat ir tradicinė ugrų-finų žaislų kolekcija. Nors žaislų muziejus yra pirmasis muziejus vaikams, tačiau jį naudinga aplankyti visai šeimai. Siūlydamas daug įdomių atradimų vaikams, muziejus sugrąžina nostalgiškus prisiminimus suaugusiesiems ir suteikia jiems informacijos apie Estijos kultūrą ir istoriją.
Tartu žaislų muziejus taip pat turi marionečių kolekciją, kuri parodo Estijos animacijos marionečių retą kolekciją nuo 1970-ųjų iki dabar. Taip pat galima pažiūrėti Estijos animacinius filmukus, kurie Estijoje buvo pradėti gaminti nuo 1930-ųjų.Tervise Paradiis kompleksas
Tervise Paradiis kompleksas Pärnu papludimyje buvo atidarytas 2004 metų kovą, jis susideda iš 8 aukštų mineralinių vandenų kkurorto ir 2 aukštų vandens parko.
Tervise Paradiis (sveikatos rojus) yra pirmas viešbutis Pärnu, kuris atitinka visus keturių žvaigždučių viešbučio reikalavimus. Čia yra 112 dvigubų kambarių, arba kambarių su dvejom lovom ir 10 saunos kambarių. Gražiai įrengtuose kambariuose yra balkonai, su vaizdu į jūrą. Taip pat yra kambariai neįgaliems žmonėms.
Tervise Paradiis komplekse yra bufetas ir restoranas kuriame 190 vietų, ir greito maisto restoranas, kuriame 40 vietų. Baras aštuntame aukšte siūlo romantišką reginį į jūrą.
Šiame sveikatos rojuje galite atsipalaiduoti mineralinių vandenų mmasažu, hidroterapija ir elektroterapija ir daug kitų būdų. Taip pat čia yra daugybė sporto rūšių – boulingas, tenisas, aerobika, treniruokliai.. Čia galite eiti apsipirkti, o esant blogam orui pasideginti soliariume. Jeigu niekas jūsų nevilioja – užsukite į komplekso kazino. Vandens parko plotas – 11,500 m², tokiame dideliame plote Tervise Paradiis siūlo pramogas įvairaus amžiaus žmonėms.
Viešbučio Kainos:
Vienvietis kambarys – 80 eurų;
Dvivietis kambarys – 100 eurų;
Šeimos kambarys – 160 eurų.Tartu universiteto meno muziejus
Tartu universiteto meno muziejus yra seniausias muziejus Estijoje, įkurtas 1803 metais. Muziejus buvo įkurtas universitete, norint iliustruoti paskaitas ir vystyti studentų meno supratimą.
Muziejus, įkurtas jo pirmojo direktoriaus, Prof Karl Morgenstern (1770-1852), turėjo didelę kolekcijų įvairovę, atspindinčią Šviečiamojo Amžiaus principus ir atskleidžiančią įvairias meno formas, skirtingų šalių meną. XIX amžiaus viduryje muziejus buvo pervadintas i Klasikinės Antikos Muziejų pabrėžiant, kad tai tik antikos meno muziejus. Bendruomenei muziejus buvo atidarytas 1862 metais.
Nuo 1998 muziejus turi savo ankstesnį pavadinimą – Tartu universiteto meno muziejus, čia lankytojai gali apžiūrėti parodose demonstruojamas antikos bei kitas Muziejaus ir šiuolaikinio Estijos meno kolekcijas.
Muziejaus kolekcija susideda iš 30 000 daiktų. Tai geriausias pasirinkimas antikinio meno Estijoje; 4000 metų senumo Egipto mumija ir Šumerų dantiraščio lentelės; XVI-XIX retenybė iš senų piešinių kolekcijos; simbolių kolekcija, vaizduojanti skirtingas tapybos mmokyklas.
Pagrindinis Tartu universiteto pastatas yra vienas nuostabiausių neoklasikinės architektūros pastatų Estijoje. Muziejus siūlo ekskursijas į pagrindinį pastatą, įskaitant meno muziejaus puotų salę ir studentų drausmės kambarius.
Menų muziejuje, kuris 2003 metais atšventė savo 200-ąsias metines, lankytojai gali pamatyti retą interjerą, nutapytą Pompėjų stiliumi XIX amžiaus viduryje.
Puotų salė, savo klasikiniu grožiu ir paprastumu yra pačio gražiausio interjero universitete. Pagrindinis pastatas buvo iškilmingai atidarytas 1809 liepos 3 dieną. Nuo tada, puotų salėje buvo švenčiami visi svarbiausi įvykiai ir šventiniai renginiai. Salė taip pat aprūpina vietomis gausiems koncertams.
Universiteto pagrindinio pastato pastogėje yra istorinis studentų drausmės kambarys izoliuoti studentams, kurie pažeisdavo viešąją tvarką ir studentų elgesio taisykles. Bausmės įskaitant izoliavimą drausmės kambaryje buvo patvirtinami Universiteto Teismo. Studentai, atlikdami savo bausmę pramogaudavo piešdami, rašydami eilėraščius ar monogramas ant sienų, lubų ar durų. Drausmės kambario karikatūros ir tekstai iki šiol yra nepakartojami.Viešbutis “TÄHETORNI”
Viešbutis “TÄHETORNI” yra už 9 kilometrų nuo Talino miesto centro, miesto dalyje Nõmme, kuri žinoma kaip ramiausia, išsidėsčiusi dailioje gamtoje ir švaraus oro Talino miesto dalis.
1989 m. buvo atidarytas šešių kambarių viešbutis, kuris klientams taip patiko, kad buvo nutarta viešbutį išplėsti. 1999 m. šalia esančio pastato buvo pastatytas naujas korpusas, ir kadangi kambariai pastoviai atnaujinami, viešbučio kambariai atitinka mažesnio tipo liukso kkambarių reikalavimus. Viešbutyje yra taip pat mini liukso kambarys ir didžiausias Estijoje liukso kambarys.
Viešbutis turi romantišką interjerą, visi aukštai ir kambariai yra tarpusavyje sujungti trejais per ištisą pastatą nusidriekusiais spiraliniais laiptais, kas sukuria viešbutyje intriguojančiai jaukią, tuo pačiu atvirą ir pakankamai erdvią atmosferą.
Viešbučio restoranas ir baras siūlo ne tik pavalgyti bei maloniai praleisti laiką, bet šiltu metų laiku čia gera pasėdėti atviroje terasoje ar dailiame kiemelyje, kur galima išsikepti grilį.
“TÄHETORNI” konferencijų salė įvairiapusiškų viešbučio siūlomų konferencinių paslaugų dėka daugeliui firmų tapo mėgstama pasitarimų, mokymo ir seminarų organizavimo vieta.
Netoli viešbučio yra daug pramogų galimybių: pasivaikščiojimas ramiame pušynėlyje arba Glehn’o parke, baseinai, FK kartingo trasa, Harku kalvos, apšviesti slidinėjimo takai, Niitvälja golfo aikštelės ir t.t.
Prie viešbučio yra 24 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, iš kurių 6 automobilių stovėjimo vietos yra uždaroje teritorijoje. Yra atskira teritorija skirta turistiniams autobusams.
Viešbutis “TÄHETORNI” – tai puiki apsistojimo vieta tiems, kuriems patinka ne tik patogumas ir namus primenančios gyvenimo sąlygos su aukšto lygio virtuve, bet ir privati, būdinga Nõmme rami ir ypatinga atmosfera.
Viešbutis “TÄHETORNI” Taline, Tähetorni 16, laukia visų klientų pradedant nuo tokių, kurie nori čia tik papietauti ar pasinaudoti sauna, ir baigiant tokiais, kurie pageidauja išnuomoti visą namą stambesnių įvykių proga.
Kainos:
1 valanda – 17 eurų;
1 diena
– 100 eurų.Viešbutis „Reval Hotel Olümpia“
„Reval Hotel Olümpia“ – pats universaliausias viešbutis Baltijos šalyse, teikiantis verslo ir konferencijų paslaugas. Tai ideali vieta susitikti su verslo partneriais arba surengti konferenciją, kurioje gali dalyvauti iki 1000 žmonių. Viešbutis „Reval Hotel Olümpia“ – vienas iš sostinės simbolių. Jis pastatytas 1980 m., rengiantis 22-ųjų Olimpinių žaidynių jachtų regatai, visiškai atnaujintas 1997 m. Svečių patogumui – įspūdingas konferencijų centras, išrankiausiam skoniui įtinkantys restoranai, naktinis klubas ir sporto centras viršutiniame aukšte, iš kur atsiveria kvapą gniaužianti ssenamiesčio panorama ir vaizdas į Suomijos įlanką.
Viešbutis „Reval Hotel Olümpia“ įsikūręs pačiame Talino verslo rajono centre. Viduramžius menantis senamiestis – visai greta. Su taksi arba pėsčiomis nesunkiai pasieksite verslo rajone įsikūrusias įstaigas, turistų lankomas vietas, muziejus, teatrus ir kitas miesto įdomybes.
Kainos
Vienvietis kambarys – 130 eurų;
Dvivietis kambarys – 150 eurų;
Dvivietis liukso klasės kambarys – 200 eurų;
Apartamentai – 200-380 eurų;
Papildoma lova – 23 eurai.Viešbutis „UniqueStay“
Taline, Tompea kalvos papėdėje, stūkso du „UniqueStay“ viešbučio pastatai, kurie nuo įspūdingo senamiesčio pasiekiami vos per kelias minutes.
Iš vviso įrengti 75 jaukūs ramybėje skendintys miegamieji kambariai su kompiuteriais bei nemokamu internetiniu ryšiu.
11 unikalių ZEN kambarių
5 konferencijų salės, kuriose telpa iki 150 žmonių; visose natūralus apšvietimas.
greta esanti sauna 8 asmenims
ultramoderni U kavinė amžinai jauniems
puikus estiško stiliaus restoranas su intreaktyviaja ššou programa
Viešbučio kieme stovi originalus svirnas, kuriame įsikūrusi „Tricky-Ants“ salė
5 jaukios poilsio vietos su unikalia atsipalaidavimui skirta įranga:
kambaryje pastatyti kompiuteriai su plokščiojo ekrano monitoriais, klaviatūros bei nemokamas nuolatinis internetas
moderniai įrengti erdvūs dušo bei vonios kambariai
nuolat tiekiama kava ir arbata
palydovinė televizija ir galimybė kambaryje žiūrėti filmus
11 unikalių ZEN kambarių su atsipalaidavimui skirta įranga:
sūkurinės vonios
NASA dizaino „nesvarumo“ kėdės
kvapų terapija
patogios pagalvėlės
minibarai
Kainos
Vienvietis kambarys – 83 eurai;
Dvivietis kambarys – 90 eurų;
Papildomas mokestis užsisakius ZEN kambarį vienai nakčiai – 30 eurų.
NAUDOTA LITERATŪRA
http://www.terviseparadiis.ee/
http://www.ollesummer.ee/
http://www.utena-on.lt
http://www.taurvita.lt/
http://www.supertravelnet.com/
http://www.thotell.ee/