Italija

Italija

Italijos vėliava

PLOTAS 301 302 km2

GYVENTOJAI 58,0 mln. (192 žm./km2)

VALDYMO FORMA Parlamentinė respublika

KALBA Italų

TIKYBA Katalikų

PINIGINIS VIENETAS Lira

SOSTINĖ Roma (2,9 mln. gyv.)

KITI MIESTAI Milanas, Neapolis, Turinas

GYVENTOJŲ ŪKINĖ VEIKLA:

Žemės ūkis 4%

Pramonė 33%

Aptarnavimo sfera 63%

ES NARĖ NUO 1957m.

AUKŠČIAUSIA VIETA:Mont Blanc 4807m.

ILGIAUSIA UPĖ: Po 629 km

OFICIALUS PAVADINIMAS – Italijos Respublika (Repubblica Italiana).

ISTORINĖ PRAEITIS. Italija yra viena seniausių pasaulio valstybių ir kartu viena jauniausių, nes tik 1871 m. jos hercogystės ir kunigaikštystės susijungė į valstybę.Tarp visų genčių, gyvenusių Apeninų pusiasalyje 1 tūkst. pr. Kr., iiškilo lotynai ir sabinai. 753 m. pr. Kr. jie įkūrė Romos miestą. Romos ir jos apylinkių gyventojai pradėti vadinti romėnais. Stiprūs, pasiekę aukštesnį raidos lygį romėnai ilgainiui užkariavo kitas pusiasalio gentis ir jas asimiliavo. Pirmaisiais amžiais po Kristaus Roma pasidarė stipriausia valstybė, jungianti didelę dalį Europos, Šiaurės Afrikos, Mažosios Azijos, Palestiną ir Siriją. Tačiau 476 m. Romos imperija žlugo, užkariauta barbarų. Vėliau į jos teritoriją įsiveržė vestgotai, vandalai, ostgotai. Dar vėliau Apeninu pusiasalis atiteko Bizantijai, o VIII a. antrojoje pusėje ddidelę jo dalį užkariavo frankai. Jame susikūrė gausybė mažų karalysčių. 756 m. pusiasalio viduryje buvo įkurta Popiežiaus sritis.Aukštesnis kultūros ir ūkio raidos lygis įgalino vietos gyventojus po truputį asimiliuoti užkariautojus. Ėmė formuotis italų tauta ir kalba. Tai vyko X a. &– XII a. pabaigoje. Susijungę pusiasalio šiaurės miestai ginklu išsivadavo iš Vokietijos priklausomybės. Tačiau ir vėliau dėl Apeninų daug šimtmečių kovojo didžiausios Europos valstybės. Italiją suvienijo Dž. Garibaldis. Per Pirmąjį pasaulinį karą ta šalis kovojo Antantės pusėje, o per Antrąjį rėmė Vokietiją ir Japoniją. 1942-1944 m. Italijoje vyko stiprus pasipriešinimo judėjimas. 1946 m. birželio 18 d. po referendumo ji pasiskelbė respublika.

GEOGRAFINĖ PADĖTIS – Apeninų pusiasalis, primenantis ilgą batą, bei Sicilijos, Sardinijos ir mažesnės salos Viduržemio jūroje; kranto linijos ilgis apie 7500 km, šalies ilgis iš šiaurės į pietus 1140 km; priskiriama Pietų Europai. Krantus skalauja Viduržemio jūros sudedamosios dalys: rytuose – Adrijos ir Jonijos jūros, Venecijos, Triesto ir Taranto įlankos, Venecijos lagūna, vakaruose – Ligūrijos ir Tirėnijos jūros, Genujos įlanka.

AUGALIJA yyra tipiška mediteraninė, plačialapiai ir spygliuočiai miškai prieškalnėse: ąžuolai, bukai, kaštonai ir europietiški maumedžiai, itališki kiparisai, europietiški bukmedžiai, Viduržemio jūros kadagiai, itališkos pušys.

ITALIJOS GAMTOS SRITYS

Iš visų Pietų europos valstybių didžiausia gamtos įvairove išsiskiria Italija.Didelė jos dalis išsidėsčiusi Apeninų pusiasalyje,kuris panašus į aulinį batą su pakulniu ir nosimi.Italijoje skiriamos keturios gamtos sritys.

1.ALPĖS.Italijoje yra pietiniai Alpių pakraščiai.Aukščiausios viršūnės iškilusios iki 4km ir dar aukščiau,todel ištisus metus čia boluoja sniegas,o slėniais leidžiasi ledynai.Ant sraunių kalnų upių pastatyta daug vandens jėgainių.Alpių papėdese tyvuliuoja dideli iir giluūs Komo.Madžorės,Gardos ežerai.Alpėse daug kurortų.

4.PO UPĖS ŽEMUMA-buvusi Adrijos jūros įlanka.Per amžių amžius iš Alpių ir Apeninų kalnų tekančios upės suklojo storą sąnašų sluoksnį.Todėl Po žemumos dirvožemiai labai derlingi,o sritis dažnai vadinama Italijos aruodu.Žemumos viduriu teka ilgiausia(652km)Italijos upė-Po.Žemupyje jos tėkmė tokia lėta,jog dalis sąnašų grimzda į dugną ir upės vaga nuolat kyla.Todėl upių krantai sutvirtinti pylimais.Kai kurie pylimai yra 10m aukšči,o Po vandens paviršius yra sulig namų stogais.

3.APENINŲ PUSIASALIS.Išilgai pusiasalio nutįsusi Apeninų kalnų virtinė.Šiaurėje jie ribojasi su Alpėmis,o pietuose nutįsta iki pat Mesinos sąsiaurio,skiriančio pusiasalį nuo Sicilijos.Apeninai ilgesni(apie 1500km)negu Alpės,tačiau gerokai žemesni.Apeninų kalnai-vieni jauniausių kalnų Žemėje.Todėl tai neramių gelmių pasaulis.Kalnai susidarė maždaug prieš 1mln.metų.Čia kyla žemes drebėjimų,yra aktyvus Vezuvijaus ugnikalnis.Apeninų pusiasalyje yra ir „negyvųjų“ ugnikalnių.Tik uolienos bei iš žemės gelmių besiveržiantys šiltieji vandenys byloja apie kadaise čia buvusius neramius laikus.Apeninų pusiasalio upės trumpos.Didžiausios upės-Tiberis ir Arnas

4.SALŲ PASAULIS.Sicilijos sala-didžiausia Viduržemio jūroje.Salą kerta dviejų litosferos plokščių sandūra.Čia yra aukščiausias Europoje ugnikalnis Etna(3340m.)Jis yra „gyvasis“-veikiantis.Iš Etnos laikas nuo laiko išsiveržia dūmų kamuoliai.Sicilijos saloje daug žemės drebėjimų.Į šiaurę nuo Sicilijos yra išsibarsčiusi daugybė nedidelių salelių.Jose yra dar du veikiantys ugnikalniai.Tai Vulkanas ir Strombolis.

KLIMATAS – didžiojoje dalyje Viduržemio jūros (mediteraninis) , subtropikų Sicilijoje, subnivalinių pusdykumių ir alpinių pievų Alpėse; vid. oro temperatūra sausį ir liepą ((°C , kritulių kiekis mm): Milanas +1 ir +24 (880), Venecija +3,5 ir +24 (725), Genuja +7,5 ir +24,5 (1180), Roma +8 ir +26 (740), Neapolis +9 ir +25,5 (915), Ragūza +12 ir +28 (450); karštas ir sausas vėjas sirokas Pietų Italijoje ir Sicilijoje sukelia dulkių audras; dėl aukštos temperatūros rugpjūtis – atostogų mėnuo (atostogauja ir parlamentas).

ŪKIS.Ūkio struktūroje apie 40% nacionalinių pajamų teikia PRAMONĖ, ir maždaug tokia pat dalis dirbančių žmonių užsiima šia ūkio veikla. Italijai trūksta savų gamtos išteklių, todėl daugelis pramonės įmonių perdirba įvežtines žaliavas. Svarbiausios krašto pramonės šakos – metalurgija, mašinų gamyba, laivų statyba, chemijos pramonė ir naftos perdirbimas. Pagal aliuminio, cinko, švino gamybą Italija yra viena pirmųjų Europoje, o pagal magnio – viena pirmųjų pasaulyje. Turine veikia vienas didžiausių pasaulio automobilių koncernų – FIAT, gaminantis labai ekonomiškus automobilius. Žinomos ir kitos automobilių gamybos kompanijos: „Ferrari“, „Lancia“, ‘Alfa-Romeo“. Italai yra vieni pirmųjų pasaulyje pagal šaldytuvų, skalbimo mašinų, rašomųjų mašinėlių, plastmasių gamybą, pagal avalynės eksportą. Šalyje pagaminama 1/3 pasaulio alyvmedžių aliejaus. Daug pajamų krašto biudžetas gauna iš turizmo. Pagal šį rodiklį Italija yra trečia pasaulyje, po JAV ir Ispanijos. Didžiausi uostai – Genuja, Triestas, Venecija, Neapolis.

ŽEMĖS ŪKIS. Gyvulininkystės produkcija Italija gerokai atsilieka nuo daugelio Europos šalių ir pagrindinius mmaisto produktus įsiveža. Apie 70% krašto ūkių yra iki 5 ha dydžio. Svarbesnė žemės ūkio šaka – augalininkystė; vyrauja kviečių, kukurūzų, ryžių pasėliai. Išauginamų ryžių kiekiu italai pirmi Europoje, o jų derlingumu – vieni pirmųjų pasaulyje. Po upės slėnyje sodinami cukriniai runkeliai, sėjamos avižos, miežiai.Visoje Europoje garsėja italų daržovės: pomidorai, kopūstai, svogūnai, salotos. Gausiu citrinų, apelsinų, mandarinų, obuolių, persikų derliumi ta šalis pelnė „pirmojo Europos sodo“ vardą. 0 dar migdolai, graikiški ir funduko riešutai, figos!Italijoje auginama apie 250 rūšių vynuogių. Vynuogių derliumi Italija pasaulinėje rinkoje nuolat konkuruoja su Prancūzija, bet vyno gamybos mastu ji nenusileidžia niekam. Vynuogynai tokie pat tipiški Italijos kraštovaizdžiui, kaip ir skėtinės pušys.

TURIZMAS. Užsienio turistų skaičius Italijoje užima 3 vietą pasaulyje (proc.): šveicarų 20, vokiečių 18, prancūzų 17, austrų 11. Turizmo įžymybės: Venecija, Florencija, Kaprio sala, Pizos kampanilė – „Griūvantis bokštas“, Roma (Triumfo arka, Koliziejus, Panteonas, Kapitolijus, Vatikano valstybė-miestas), Verona (amfiteatras), Milanas (tarptautinė mugė „Fiera di Milano“, operos teatras „La Scala“, Milano fondų birža). Italijos Rivjera – Viduržemio jūros pakrantė nuo Prancūzijos sienos (Riviera di Ponente) ir nuo Genujos iki Specijos (Riviera di Lente). Italija garsėja savo San Remo festivaliais. Žiemos turizmas Alpėse (Kortina Ampecas – 1956 Žiemos olimpiada), Meranas, Alpių ežerai.

ITALIJA-PASAULIO KULTŪROS LOBYNAS.Neaprėpiamas Italijos

indėlis į pasaulio kultūrą.Iš šios šalies po Europą paplito Renesansas(Atgimimas).To laikmečio dailė ir literatūra ypač prisidėjo prie žmonijos pažangos.Renesanso laikotarpiu gyveno ir kūrė daug genialių žmonių.Pasaulinio garso menininkai paliko žmonėms daugybę neįkainojamų meno kūrinių.Nors Leonardo da Vinčio,Mikelandželo,Rafaelio,Ticiano ir daugelio kitų Italijos menininkų kūriniai išsibarstę po visą pasaulį,tačiau ir ti,kas liko šioje šalyje,pakanka vadinti pasaulio kultūros lobynu.Italijoje daug ne tik nuostabių meno kūrinių,bet ir begalė vertingų įvairių epochų architektūros statinių.Visos šios vertybės drauge su nuostabiais krantais,paplūdimiais,kalnais bei ugnikalniais pavertė Italiją tikruturistų rrojumi.

Garsiausi italai: Cezaris, Tomas Akvinietis, Leonardo da Vinci, Mikelandželas, Rafaelis, Ticianas, Giuseppe Verdis, Rossini, Pucini, Dantė, Petrarka, Musolinis, Lucianos Pavarotis.

ITALAI PASAULYJE. XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios emigracija į Ameriką, po Antrojo pasaulinio karo į Europą; daug vykstančių kasdieniam darbui į Šveicariją; pasaulyje gyvena apie 67 mln. italų (įskaitant sardinus) (proc.): Italijoje 83, JAV 7,5, Argentinoje 2, Prancūzijoje 1,8, Kanadoje 1,2, Australijoje ir Brazilijoje po 1, Vokietijoje 0,8, Šveicarijoje, Belgijoje, Didžiojoje Britanijoje, Venesueloje; dar apie 15 mln. Amerikos ggyventojų save laiko italų kilmės.

ĮDOMŪS FAKTAI:

• Roma buvo pastatyta ant septynių kalvų, dabar jų yra 20.

• Italos išvertus iš graikų kalbos reiškai „veršių, jaučių žemė“.

• Roma buvo pirmasis miestas, kurio gyventojų skaičius viršijo 1 mln. Tai atsitiko 133 m. Pr. Kr. Tuo ttarpu Londonas milijoniniu miestu tapo 1810, o Niujorkas – 1875 metais.

• Venecija įsikūrusi ant 120 salų, kurias skiria 177 kanalai, o jungia 400 tiltų.

• Romoje yra mažiausia pasaulio valstybė – Vatikanas, valdoma popiežiaus. Tai viso katalikiškojo pasaulio centras.

• Lyginant su kitomis ES šalimis Italijoje mažiausias gimimų skaičius ir daugiausia senyvo amžiaus žmonių.

• Didžiausias pajamas Italija gauna iš turizmo.

• Egzistuoja ryškūs ekonominiai skirtumai tarp šalies šiaurės ir pietų.

Italijoje išauginama daugiausia vaisių ir daržovių, ypač daug – alyvuogių.

Italija – didžiausia ES ir pasaulio vyno gamintoja ir eksportuotoja.

Sicilijoje esantis Etnos ugnikalnis yra aukščiausias veikiantis ugnikalnis Europoje.

• Italai – romantikai, impulsyvūs, temperamentingi, itin religingi.

Jie garsėja kaip madingai besirengianti tauta ir išleidžia daugiausia pinigų drabužiams ir batams nei bet kurios kitos ES valstybės gyventojai. <

Italija pagamina daugiausia batų visoje Europoje, o pasaulyje ji antra po Kinijos.

Neapolyje prieš 200 metų pradėta kepti pica. Neapolis –pasaulio picų centras.

• Italijoje, Korsikos saloje gimė Napoleonas.

Italijos mieste Pistoloje buvo išrastas pistoletas, o mieste Faenco – fajansas.

J. V. Goethe apie Romą pasakė: „Žmogus, matęs Romą, niekada nebus visiškai nelaimingas“