Kašmyro problema

Referatas

„Indijos ir Pakistano konfliktai(kašmyro problema)“

Mažeikiai 2005m.

TURINYS:

1pusl. Turinys.

2pusl. Kašmyras — branduolinio karo katalizatorius.

3pusl. Šalys pešasi dėl 222 tūkstančių kvadratinių kilometrų.

4pusl. JTO nustatė kontrolės linija.

5pusl. Šiuos konfliktus reikia slopinti.

6pusl. Išvados.

7pusl. Naudota literatūra.

Kašmyras – branduolinio karo katalizatorius

Mušarafas eina pro garbės sargybą

Kai santykiai tarp Indijos ir Pakistano įgavo branduolinės grėsmės atspalvį, pasaulis suskato užkirsti kelią naujam karui šiame gausiai apgyvendintame Azijos kampelyje. Rytoj (antradienį) Kazachstano sostinėje Alma Atoje prasideda pasitarimas sąveikos ir pasitikėjimo priemonių Azijoje klausimais. 16-kos žemyno šalių valstybių ir vyriausybių vadovai, ministrai ttarsis, kaip sumažinti įtempimą Pietų Azijoje, likviduoti konfliktą tarp Pakistano ir Indijos.

Pirmadienio vakare į Alma Atą jau atvyko Indijos premjeras Atalas Biharis Vadžpajis, o antradienį buvo laukiama Pakistano prezidento Pervezo Mušarafo. Tačiau jie dar nepasirengę susitikti tarpusavyje nei vieni du, nei tarpininkaujant Rusijai. Kazachstano sostinėje esantis V.Putinas dar pasitarimo išvakarėse susitiko atskirai su šių valstybių vadovais.

Indijos premjeras atsisakė susitikti su Pakistano vadovu, kaltindamas šį pagalba Kašmyro teroristams. Žiniasklaida praneša, kad jie Alma Atoje pasirinko ir atskirus viešbučius: Pakistano delegacija gyvens „„Rachat Palace“ apartamentuose, kur viena naktis kainuoja 1000 dolerių, o Indijos pasiuntiniai – „Ankaros“ viešbutyje, tai yra tik 5 min. kelio nuo pakistaniečių.

Taigi gyvenimo sąlygos lyg ir netrukdo Deliui ir Islamabadui bendrauti, tačiau konfliktas tarp dviejų kaimyninių valstybių nuėjo taip ttoli, kad būtinos aktyvios tarptautinės visuomenės pastangos. Kol kas sunku pasakyti, kuo gi baigsis Alma Atos viršūnių susitikimas, bet drąsiai galima tvirtinti, kad optimizmo nedaug.

Separatistai Kašmyre

Priminsiu, kad konfliktas tarp Indijos ir Pakistano tęsiasi 55-rius metus. Šalys pešasi dėl 222 tūkstančių kvadratinių kilometrų ploto ir maždaug 10 milijonų gyventojų turinčių Džamu ir Kašmyro provincijų, kurios sujungtos ir formaliai vadinamos tiesiog Kašmyru.

1947 m. rugpjūtį, abejoms valstybėms atgavus nepriklausomybę nuo britų, ši teritorija buvo padalinta: Pakistanui atiteko 84 tūkst. kv. km, o Indijai – daugiau kaip 100 tūkstančių; likusią daugiau kaip 37 tūkst. kv. km kontroliuoja Kinija.

Tarp Pakistanui ir Indijai priskirtų žemių JTO nustatė kontrolės liniją, išilgai kurios ir kyla konfliktai. Paskutinis, ketvirtasis iš eilės, kilo 1999 metais ir vadinamas Kargilo karu. TTuomet, nesėkmingai Lahore pasibaigus vadovų deryboms, Delis apkaltino Islamabadą vadovavus Kašmyro separatistams. Šių metų sausį Nepalo sostinėje Katmandu lyderiai vėl paspaudė vienas kitam ranką, tačiau optimizmas ir šįkart buvo pernelyg ankstyvas. Kalnuotose Kašmyro vietovėse vėl prasidėjo susišaudymai. Kaimynės viena kitai ėmė grasinti branduoliniu ginklu.

Tai ne šiaip sau grasinimas. Nesutarimai kelia ypač didelį pavojų po to, kai 1998 m. gegužę Pakistanas ir Indija pirmąkart atliko branduolinio ginklo bandymus. Jie pakartoti visai neseniai, šiemet, gegužę.

Galbūt dėl šios grėsmės Rusija, JAV, Vidurinės Azijos ššalys pasiryžo pažaboti naują karo gaisrą, kurį Londono „The Observer“ pirmadienį palygino su 1962 m. Karibų krize. Prieš 40 metų tik per plauką nekilo rimtas branduolinis konfliktas tarp Sovietų Sąjungos ir Amerikos. Dabar, rašo laikraštis, kai įtempimo židinys kurstomas etninių nesutarimų, o branduolinės raketos lengviau gali pakliūti į politinių avantiūristų, separatistų ir teroristų rankas, šią menkutę pavojingą ribą peržengti dar lengviau.

Štai kodėl nors menkiausias pastangas pažaboti šias politines emocijas reikia vertinti vos ne kaip išsigelbėjimą nuo naujo branduolinio karo.

Išvados:

Štai, kodėl šių valstybių nors menkiausias politines emocijas pastangas pažaboti reikia vertinti vos ne kaip išsigelbėjimą nuo naujo branduolinio karo.

Naudota literatura:

1. www.google.lt

2. Paieškos žodziai „Indijos ir Pakistano konfliktai“.

3. www.online.5ci.lt/Article.asp?Lang=L&ArticleID=4129