Šveicarija

Laukuvos Norberto Vėliaus gimnazija

Referatas

Šveicarija

Darbą atliko : Martynas Macas 8b

Vadovas : V. Venskuvienė

Laukuva 2005

Šveicarija

Plotas – 41299km2

Gyventojų skaičius – 6 000 000 gyv.

Gyventojų tankis – 164 žm/km2

Valdymo forma – Federacinė respublika

Kalbos – Vokiečių 63,7% , Prancūzų 19,2% , Italų 7,6% ,

Retoromanų 0,6% , kitos kalbos 8.9% .

Tikyba – Katalikai , Protestantai .

Piniginis vienetas – Šveicarijos frankas

Sostinė – Bernas ( 3 000 000 gyv. ))

Kiti dideli šveicarijos miestai – Ciurichas , Bazelis , Ženeva .

Žmonių ūkinė veikla – 1. Žemės ūkis 4%

2.Pramonė 36%

3.Aptarnavimo sfera 60%

-1-

Teritorija ir valdymo forma

Šveicarija yra vakarų europos šalis . Šveicarija yra į rytus nuo

Prancūzijos , į pietus nuo vokietijos , į pietvakarius nuo Linchtenšteino , į vakarus nuo Austrijos ir į šiaurę nuo Italijos . Šveicarijos plotas yra 41299 km2 . Šveicarijoje yra daug kalnų , nes yra šalia alpės kalnų . AAukščiausia viršukalnė yra Monte Rosa 4634 m. Šveicarijos pietuose.

Švecariją sudaro 23 mažos respublikos , vadinamos kantonais . Tai savarankiški administraciniai vienetai , kurių kiekvienas turi savo vyriausybę ir įstatymų leidimo valdžią .Kontonų sąjunga vadinama konfederacija . Šveicarijos konfederacijos pprezidentu kasmet renkamas kito kantono atstovas . Šveicarijos konfederacijos ištakos siekia 1291 metus , kai trys miškų kontonai pasirašė tarpusavio <> sutartį . Nuo tada sąjungą imta vadinti pagal vieną iš jų – Švyco kantoną .

Vėliau prie šios sąjungos jungėsi kiti kantonai . Paskutiniai kontonai ir <> Ženeva prisijungė prie konfederacijos XIX amžiuje . Nuo pat valstybės įsikūrimo pradžios šveicarai svarstė , kaip apsaugoti savo kraštą nuo gruoboniškų šalių kėslų , nors šalies nepriklausomybę uoliai gynė narsūs šveicarų kariai . Galutinai pavojus šiai šaliai problema buvo išspręsta 1815 metais , kai Vienos kongresas patvirtino Šveicarijos sienas ir jos <> . Neutralitetas buvo didelės reikšmės šaliai , nes padėjo išvengti XX amžiuje vykusių karų.

-2-

Paviršius

Šveicarija yra aukštai vvirš jūros lygio , nes šveicarija yra Alpių papėdėje . Šveicarijos kalnai yra labai aukšti ir panašūs į U raidę. Tai kalnai atrodo todėl , kad slinkdami ledynai keičia žemės paviršių . Per tūkstančius metų jie paplatino ir pagilino slėnius , kurie vadinami trogais . O gilesnėse ledynų išgremžtose vietose susikaupė vanduo . Šveicarijos kalnai ir ledynai : aukščiausiais šveicarijos kalnas Monte Rosa 4634m. , Jungfrau 4158 m. esantis šveicarijos vidurinėje dalyje , Bermina 4049 m. šalies pietryčiuose ir Zurnergrado lledynas .

Gamtos turtai

Gamtos turtų Šveicarijoje galima teigti nėra.

Gyventojų ūkinė veikla

1. Žemės ūkis sudaro 4% visos šveicarijos žmonių ūkinės veiklos. Žmonės augina galvijus ir avis alpių kalnuose , nes alpių kalnai labai tinka gyvulininkystei , nes yra vešli žolė .

2.Pramonė sudaro 36% šveicarijos ūkinės veiklos . Visi esame girdėję , jog šveicarija – turtinga , laikoma aukščiausio ekonominio lygio šalimi pasaulyje . Šveicarija gerokai lenkia daugelį šalių pagal vienam gyventojui teikiantį bendrąjį vidaus produktą . Bet šveicarija puikiai moka elgtis ir su pinigais . Apie tai byloja patikimiausias laikomi garsieji šveicarijos bankai . Juose saugoma ne tik šveicarų , bet ir kitų šalių piliečių pinigai . Bankų šioje šalyje tiek daug , jog reta šalis gali lygintis su Šveicarija pagal jų tankumą . Svarbiausias bankininkystės centras – Ciurichas .

Be neutraliteto ir bankų svarbu ir tai , kad šalies pramonėje dirba labai aukštos kvalifikacijos darbuotojai . Tai padėjo šveicarijai sukurti stiprią mašinų pramonę ir jos gaminių kokybę pralenkti daugelį šalių . Dabar šalyje gaminami garsėjantys pasaulyje mechaniniai laikrodžiai , programavimo valdymo tekinimo staklės , matavimo prietaisai ir kiti aukštos kokybės gaminiai. Šveicarijoje gerai išplėtota ir chemijos pramonė . Šveicarų gaminami vaistai ir vitaminai , ddažai , lakai , ir kita produkcija tiekiama daugeliui šalių .

-3-

3. Aptarnavimo sfera sudaro 60% Šveicarijos ūkinės veiklos . Nors Šveicarija – kalnų šalis , tačiau turi gerai išplėtotą transporto sistemą . Geležinkelių tuneliai šalyje pradėti kasti XIX amžiaus pabaigoje , o pirmieji automobilių tuneliai atsirado maždaug prieš keturiasdešimt metų . Dabar kalnuose įrengta šimtai tunelių , pastatyta tūkstančiai tiltų bei viadukų . Neseniai šalyje buvo atidarytas ilgiausias (16,3km) kalnų tunelis pasaulyje – Šv. Gotardo automobilių tunelis .

Klimatas ir vidaus vandenys

Kadangi šveicarija yra aukštai virš jūros lygio , kalnuose oras yra pakankamai vėsus . Sausį temperatūra yra 0 — -10 laisnių celcijaus . Vasarą . liepos mėnesį temperatūra pakyla apie +20 +30 laipsnių celcijaus . Nedidelė Šveicarijos dalis yra vidutinių platumų klimato juostoje , o didžioji šveicarijos dalis yra priskaitoma aukštikalnių klimato sričiai , o trumpiau šveicarijoje yra pereinamasisi žemyninis klimatas . Kritulių šveicarijoje iškrenta apie 2000ml.

Šveicarijoje yra daug didelių kalnų . Jie visi yra ledyninės kilmės , susiformavo slenkant ledynams . Vienas iš jų , didžiausias šveicarijos ežeras “ Ženeva” kurios plotas 582 km2 , o ženeva taip pat yra viena giliausių europoje , ženevos gylis 310 m. .Taip pat labai dideli ežerai yra NNoišatelio ež. Ir dalis Bodeno ež. Kurį vokiečiai vadina Prydrichshafeno ežeru .

Iš šveicarijoje esančių kalnų išteka garsusis Reinas 1320 m. , kuris yra labiausiai laivuojamas visoje europoje . Taip pat iš šveicarijos išteka ir Ronos upė 812 m. kurios baseinas tokio pat dydžio kaip ir lietuvos Nemuno baseinas . Taip pat Arės bei Inos upės kurios taip pat išteka iš šveicarijos kalnų .

-4-

Geografinė zona , augalai ir givūnai

Šveicarijoje geografinė zona – vertikalaus zoniškumo sritimi . Įsivaizduokite vasarą .jūs pabundate ir pažvelgiate pro langą . Aplink sniegas , uolos , akmenys . Ne tai ne šiaurės ašigalis . Jūs esate alpių kalnų namelyje , 2500m. Aukštyje virš jūros lygio .

Dėsninga gamtos kaina ,kylant aukštyn , vadinama vertikaliuoju zoniškomu . Šis gamtos dėsnis aiškiai pastebimas alpių kalnuose .

Alpių papėdėse dirbami laukai , auginami vaismedžiai , vynuogynai . Miškuose auga ąžuolai , bukai , kaštonai , klevai ir kt. Tai plačialapių miškų juostą . Kildami aukštyn būtinai šilčiau apsirengti . 1500 m. aukštyje lapuočius medžius keičia spygliuočiai . Mes jau spygliuočių miškų juostoje . Žmonių gyvena ir čia . Pievose auga vešli

žolė , kurią ūkininkai ruošia gyvuliams žiemą . 1700 m. aukštyje miškas retėje . Spygliuočių miškai sumenkę . Žiemos čia vėjuotos ir sniegingos . 1900 m. aukštyje medžiai nebeauga . Tai miškų juostos riba . Aplink tik nusidriekiančios pievos . Joms būdinga vaiski žalia spalva ir daugybę įvairiaspalvių gėlių . Vasarą juose ganomos avys ir galvijai . Tai alpinės pievos .

Šveicarijoje yra kalnų gyvūnija todėl labai daug givūnų nėra : akmeninė kurapka , alpinė kuosa , vandeninis strazdas ,, grifas avėdra , alpinis švilpikas , gemzė , muflonas ir bene labiausiai girdėtas alpinis ožys .

Gyventojai

Šveicarijojegyvena 6 mln. Gyv.. Tankis 164 žm/km2 .Šveicarai išpažysta 2 tikėjimus : katalikų ir protestantų .

Šveicarija yra daugiakalbė šalis . Šveicarijoje tautinė sudėtis kiek neįprasta . Nėra šveicarų kalbos . Šios alies gyventojai kalba kaimyninių šalių kalbomis : vokiečių , prancūzų ir italų . Retoromaniškai kalba rytų kalnuose gyvenantys gyventojai apie 50 tūks. Nors šveicarija – daugiakalbė šalis , ttačiau joje tautinių problemų nėra , nesvisos 4 kalbos pripažintos valstybinėmis . Patys šveicarai savo kilmę nustato ne pagal kalbą , bet pagal kontoną .

Taip pat gyvena ir kitataučiai . Jie sudaro net 15% visos šalies gyventojų .Daugelis jjų atvykę iš Italijos , Ispanijos . Atvykėliai paprastai dirba sunkiausius ir mažiausiai kvalifikuotus darbus. Retas kuris iš jų gauna šveicarijos pilietybę .

-5-

Įžimybės , lankytini objektai ir didžiausi miestai

Vienas žinomiausių šviecarijos žmonių yra Roggie Federeris. Jis dabar yra pirmoji pasaulio raketė , laikomas stipriausiu pasaulio tenisininku . Taip pat visame pasaulyje yra pagarsėje šveicarijos žiemos sporto atstovai

Labiausiai lankytinas objektas šveicarijoje yra alpės. Į alpes žmonės keliauja slidinėti ar pasigrožėti nuostabiais vaizdais . Net yra toks posakis <> . Šveicarija tapo grožio etalonu ne šiaip , o dėl nuostabios gamtos. Šveicarijos grožybės it magnetas traukia turistus iš viso pasaulio . Alpėse daug aukštų viršūnių , todėl čia atvyksta daug alpinistu . Svarbiausią , kkad vasara ar žiema čia visada apstu slidininkų . Daug žmonių traukia šalies kurortai . Kalnų oras net turi gydomųjų savybių . Kai kurie kurortai yra aukštai kalnuose( Davosas , Cermatas , Zankt Moricas ,) . Viename garsiausių kurortų ir kalnų slidinšėjimų centrų Zankt Morice net du kartus įvyko žiemos olimpinės žaidynės .

Didžiausi miestai tai beabejo Bernas kuriame gyvena puse visos šalies gyventojų ir dar šis miestas yra Šveicarijos sostinė . Taip pat Ciurichas , Bazelis ir Žaneva ..

Išskirtiniai bruožai

Šveicarija yra labai išskirtinė savo grožiu , nedaug yra tokio grožio šalių . Taip pat labai svarbus išskirtinis bruožas šveicarijos mechaniniai laikrodžiai yra labiausiai vertinami visame pasaulyje .Šveicarijos bankai yra vieni iš patikimiausių kuriuose savo pinigus dedasi net kitų šalių žmonės.

-6-

Literatūra

1.Rytas Šalna , Georgijus Sapožnikovas , Geografijos vadovėlis 8 klasei

, LR Švietimo ir mokslo ministerija 1999 01 29 Nr.7 “Briedis”.

2.Rytis Šalna , Europos geografijos atlasas 8 klasei , “Briedis”.

3.Edvardas Baleišis , Mindaugas Baltrušaitis , Pasaulio atlasas 7 klasei

“Briedis”.