Vilnius
Pietų architektūra po šiaurės dangumi, Vilniaus amfiteatras, apsuptas kalvų, miškelių ir laukų, vasarą praplaukiantys kamuoliniai debesys, o rudenį atslenkančios miglos – visa tai Vilniui suteikia įstabaus miesto paveikslą, spinduliuoja Europos laisvės ir individualumo dvasia.
Nieko stebėtino, jog Lietuvos sostinė taip greitai tampa vienu iš populiariausių turizmo traukos centrų Rytų Europoje. Vilnius vertinamas kaip patraukli, viliojanti, be abejonės, verta aplankyti vieta.
Nesvarbu, kas Jūs esate – architektūros ar visuomeninio gyvenimo mėgėjas, operos ar krepšinio gerbėjas, parduotuvių ar gatvės maskaradų lankytojas, – kiekvienam, keliaujančiam ppo Baltijos ar Skandinavijos šalis, Vilnius yra puiki vieta apsistoti.
Jei praeityje nesate daug girdėjęs apie Vilnių, tuomet tai būtinai atsitiks ateityje. Taigi, negaiškite!. Įtraukite Vilnių į sąrašą miestų, kuriuos būtinai aplankysite. Jūs galite čia atvykti trumpam, bet palikti šią vietą bus tikrai sunku. O sugrįžęs Jūs tikrai paklausite: ar esi girdėjęs apie Vilnių?
Pirmą kartą dabartinė sostinė buvo paminėta XII amžiaus rašytiniuose šaltiniuose. O štai jau 1323-aisiais Vilniui buvo suteiktas miesto vardas. Per kelis šimtus metų jis tapo vis stiprėjančiu ir vvisapusiškai augančiu miestu, nes jau 1579 metais čia įkuriamas universitetas – pirmasis toks Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, tačiau gana greitai tapęs svarbiu Europos mokslo ir kultūros židiniu. Žinoma, politinis, ekonominis ir socialinis gyvenimas čia buvo taip pat labai intensyvus. Tai parodo XXVI amžiuje išleisti statutai. Beje paskutinysis iš jų galiojo iki XIX amžiaus.
Kaip ir visi viduramžių miestai, Vilnius kūrėsi aplink Rotušę. Pagrindinė gatvė, vadinama Pilies gatve, jungė valdovų rūmus ir Rotušę. Kitos miesto gatvelės, kaip pavasariniai upeliukai, vingiavo susidurdamos su didikų ir žemvaldžių rūmais, bažnyčiomis, parduotuvėlėmis ir amatininkų dirbtuvėmis. Siauros vingiuotos gatvės ir maži jaukūs kiemai sudarė spindulinį viduramžių Vilniaus planą.
Sparčiai besivystantis Vilnius buvo atviras ir iš Rytų, ir iš Vakarų atvykstantiems kitataučiams. Dėl to bėgant laikui mieste ėmė kurtis stiprios lenkų, rusų, žydų, vokiečių, karaimų ir kt. bendruomenės. Kiekviena jų savaip prisidėjo prie miesto formavimosi: tuo metu Vilniuje suklestėjo amatai, prekyba, mokslas. Miestas sparčiai augo – XIX a. pradžioje jis buvo trečias pagal dydį Rytų Europos regione. Didesni tebuvo Maskva iir Sankt Peterburgas.
NIEKUR KITUR, TIK VILNIUJE.
Aviacija
Lakūnas Jurgis Kairys išgarsino Vilnių, pirmą sykį praskrisdamas po tiltais aukštyn ratais, o kitąkart – vienu skrydžiu praskrisdamas po dešimčia Vilniaus tiltų.
Europos centras
1989 metais Prancūzijos Nacionalinis geografijos institutas nustatė, jog geografinis Europos centras yra už 26 km į šiaurę nuo Vilniaus. Už 14 km nuo šios vietos yra įsteigtas Europos skultūrų parkas.
Europos parkas
Tai šiuolaikinių skulptūrų muziejus po atviru dangumi, didžiulis menininkų prižiūrimas parkas, kasmet pasipildomas naujais originaliais meno darbais.
Frank Zappa
1995 m. buvo pastatytas pirmas pasaulyje ppaminklas, skirtas žymiam Amerikos kompozitoriui, gitaristui ir dainininkui Frankui Zappai. Tai iki šiol yra vienintelis pasaulyje paminklas šiam žymiam XX a. muzikantui. Kai kuriems žmonėms užtenka vien šios priežasties aplankyti Vilnių.
KGB muziejus
Sovietmečiu KGB rūmų požemiuose buvo kankinami žmonės. Dabar ten įkurtame muziejuje ekskursijas veda gidai, kalėję tose pačiose KGB kalėjimo kamerose.
Šv. Onos bažnyčia
Pasak legendos, XIX a. šį gotikos šedevrą Napoleonas norėjo pasidėjęs ant delno išsinešti į Paryžių – lyg mažą, trapų brangakmenį. Jai pastatyti buvo panaudotos 33-ų profilių plytos.
TV bokštas ir restoranas „Paukščių takas“
165 m aukštyje esančioje kavinėje galima papietauti ir pasigrožėti miesto panorama. Taip pat galima nuo 280 metrų aukščio išbandyti bangio šuolį prisirišus gumine virve. Nuo 2000-ųjų kasmet iliuminacijomis puošiamas TV bokštas yra viena aukščiausių kalėdinių „eglučių“ Europoje.
Užupis
Tai savotiškas miestelis mieste. Jame gyvena ir kuria daug Vilniaus menininkų. Jų Užupyje organizuojami renginiai – vieni įdomiausių ir originaliausių Vilniuje.
Vilniaus meras
Vilniaus mero darbą tiesiogine transliacija galima stebėti internete – tokiu valdininkų atvirumu negali pasigirti nė vienas Europos miestas. Užsukite.
Vilniaus universitetas
Tai seniausias universitetas Rytų Europoje, įkurtas 1579 m. ir garsėjantis savo tradicijomis. Dabar jame mokosi 19 120 studentų.
Vilnius
Tai pasaulyje garsių muzikų, dailininkų, literatų, šokėjų, dramaturgų, dizainerių, mokslininkų, verslo žmonių ir politikų miestas.
EUROPOS CENTRAS
Vilniaus rajone, Riešės seniūnijoje, prie kelio į Molėtus ir UUteną, 26-ame šio kelio kilometre, yra Europos geografinis centras. Jį 1989 m. nustatė Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai. Šalia jo stūkso Bernotų piliakalnis. Taigi, geografiniu požiūriu, Vilnius yra labiausiai „centrinis“ Europos miestas.
Maždaug 14 kilometrų nuo Europos centro yra Europos parkas. Muziejaus tikslas – meno kalba įprasminti geografinį Europos žemyno centrą.
Europos centrą rasite važiuodami Molėtų plentu iki rodyklės į Bernotus.
turinys
EUROPOS PARKAS
Joneikiškių k., 4013 Vilniaus raj. (19 km į šiaurę nuo Vilniaus, važiuojant Verkių keliu), tel. 237 7077
hq@europosparkas.lt, www.europosparkas.lt
Šis parkas įkurtas 1991 m., jauno skulptoriaus Gintaro Karoso iniciatyva. Muziejaus tikslas – meno kalba įprasminti geografinį Europos žemyno centrą.
Po atviru dangumi, 55 ha plote eksponuojama daugiau kaip 70 pasaulio šalių menininkų sukurtų skulptūrų. Tarp jų – žymiausių šiuolaikinio meno kūrėjų S. LeWitto, M. Abakanowicz, D. Oppenheimo darbai. Kiekvienais metais įvairūs menininkai, atstovaujantys skirtingomss kultūrinėms tradicijoms, savo savo kūriniais papildo šį puikų parką. Banguotas parko reljefas, kalvelės, nedideli tvenkiniai sudaro puikų foną skulptūroms. Žydinčios pievos pavasarį, spalvų sąskambiai rudenį ir besikeičiantis paros apšvietimas palieka nepakartojamą įspūdį.
Europos parkas – viena labiausiai lankomų kultūrinio turizmo vietų Lietuvoje. Pasidžiaugti nuostabia gamta, atitrūkti nuo kasdieninių darbų, prasmingai praleisti laisvalaikį ir geriau pažinti šiuolaikinį meną kasmet atvyksta daugiau kaip 60 tūkstančių žmonių.
turinys
PAVILNIŲ REGIONINIS PARKAS
Pavilnių ir VVerkių regioninių parkų direkcija
Žaliųjų ežerų g. 53, tel. 272 9834, faks. 272 9835
Pavilnių regioninis parkas įsteigtas 1992 m. Jo plotas apima 2100 ha. Regioninio parko paskirtis – išsaugoti gamtos ir kultūros paveldo vertybes.
Viena svarbiausių parko reljefo ypatybių – dideli santykinių aukščių skirtumai (iki 100 m) ir neprilygstama jų formų įvairovė. Didžiausia Pavilnių parko vertybė – eroziniai kalnynai ir augmenija. Parke auga daugiau kaip pusė (per 750) Lietuvos floros rūšių, nemažai retųjų augalų. Esama vietų, kurios primena netgi gūdaus miško gilumą.
Šiame parke taip pat saugomas unikalus geologinis paminklas – Pučkorių atodanga. Tai viena aukščiausių ir įspūdingiausių ledynmečio atodangų ne tik Vilnios slėnyje, bet ir visoje Lietuvoje. Atodangos aukštis – apie 65 m, plotis – 260 m. Nuo šios atodangos atsiveria nepakartojamo grožio Vilnelės slėnio panorama. Upė žemupyje yra įsirėžusi daugiau kaip 60 m gylyje. Vilnelė čia srūva kaip kalnų upokšnis.
Kita parko dalis – Markučių draustinis – patraukia gamtos turtingumu. Čia gausu šaltinių ir ąžuolų. Draustinyje yra ir A.Puškino muziejus – sena medinė sodyba, pastatyta 1867 m. Nors pats poetas čia niekada nesilankė, bet jo gentainiai vaikščiojo po šias apylinkes. Kadaise Markučių ąžuolyne buvo Lietuvos kunigaikščių vasarvietė.
Dar viena puiki parko vieta yra virš miesto iškilęs ir pušimis apaugęs Belmonto kalnas.
Taip jis pavadintas dėl vietovės grožio: itališkai bello monte reiškia „gražusis kalnas“.
Daugiau kaip penkiolikoje Pavilnių parko vietų galima pasigėrėti ne tik maloniais kalvų, klonių, miškų ar Vilnios slėnio reginiais, bet ir mįslingomis kultūros paveldo objektų liekanomis bei įdomiais senais pastatais. Iš regyklų atsiveria ir puiki Vilniaus miesto panorama.
Susipažinti su svarbiausiomis regioninio parko kraštovaizdžio vertybėmis padės rengiama pažintinių pėsčiųjų takų bei apžvalginių autoturizmo ir dviračių trasų sistema. Pagrindinis pažintinis pėsčiųjų takas susideda iš trijų dalių, vedančių maršrutu:
• Ribiškės–Pūčkoriai (12 km);
• Barsukynė–Sapieginė ((10 km);
• Sapieginė–Belmontas (6 km).
turinys
VERKIŲ REGIONINIS PARKAS
Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija
Žaliųjų ežerų g. 53, tel. 272 9834, faks. 272 9835
Verkių regioninio parko tikslas – išsaugoti Žaliuosius ežerus supančią gamtą bei Verkių, Kalvarijų ir Trinapolio apylinkių kultūrinius kompleksus. Be to stengiamasi plėtoti pažintinį turizmą, propaguoti gamtosaugos idėjas, rūpintis ir sudominti materialinės ir dvasinės kultūros palikimu.
Svarbiausioms regioninio parko kraštovaizdžio vertybėms aplankyti rengiama pažintinių pėsčiųjų takų bei apžvalginių išvykų dviračiais sistema.
Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinis
Gilūs ir stačiašlaičiai Žaliųjų ežerų dubakloniai susiformavo lledynmečiu, maždaug prieš 18000 metų. Žemiausiose jų vietose telkšo ežerai. Kalvotas kraštovaizdžio tarpuežeris yra ne tik labai įspūdingas, bet ir vertingas biologiniu požiūriu – jame gausu į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų augalų augaviečių.
Turniškių kraštovaizdžio draustinis
Draustinyje esantis Riešės upelis išsišakoja į ddu kitus – Riešės ir Turniškių – upelius. Tai gana retas reiškinys Lietuvoje.
Dar viena šio draustinio vertybių yra XIX a. technikos paminklas – Naujųjų Verkių popieriaus fabrikas su inžinierine kanalų sistema.
Verkių kraštovaizdžio ir architektūros draustinis
Dar prieš įsikuriant sostinei Vilniui, Verkiai buvo pagoniškojo kulto vieta, laikoma krivių krivaičių sūnaus Lizdeikos gimtine.
Dabar čia saugomas unikalus Verkių rūmų architektūros ansamblis, pastatytas XVIII a. pab. – XIX a.
Kalvarijų memorialinis draustinis
Šių vietų lankytojai ypač mėgsta švarius, maudytis tinkamus Balsio ir Gulbino ežerus. Tačiau pagrindinis draustinio akcentas – Verkių kalvarijos, įkurtos XVII a. viduryje. Į gamtinį kraštovaizdį įkomponuotas Verkių Kryžiaus kelias yra mėginimas atkurti Kristaus kelią. Toks architektūrinis-urbanistinis ansamblis neturi analogų Europoje.
turinys
TRAKAI
Trakų turizmo informacijos centras
Vytauto 69, Trakai, tel./faks. (8 528) 51934
www.trakai.lt
Trakų miestas ir aplink jjį esančios apylinkės kaip valstybės centras pradėjo formuotis XIII a. Metraščiai teigia, jog Didysis kunigaikštis Gediminas po geros medžioklės aptiko šią gražią vietą netoli tuometinės sostinės Kernavės ir nutarė čia statytis pilį. Taip atsirado naujoji sostinė Trakai. Iš tiesų pirmą kartą miestas paminėtas vokiečių metraščiuose 1337 m. Tai ir laikoma oficialia miesto įkūrimo data.
Aplink Trakuose pastatytą pilį išaugo gyvenvietė. Vytautui tapus Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės vasaliniu vadovu, Trakai tapo politiniu ir administraciniu centru. Miestas gavo Magdeburgo teises.
Trakų pilis statyta XV a. TTai vienintelė vandens pilis visoje Rytų Europoje. Ji yra vienas labiausiai lankomų istorijos ir architektūros paminklų Lietuvoje. Čia veikia istorijos muziejus, organizuojami įvairūs renginiai, vyksta teatro ir koncertų festivaliai.
Trakai – tikras archaiškas miestas ant vandens. Kartu tai ir nuostabiai graži vieta poilsiui, turtinga begalės ežerų.
Vieta dar įdomi tuo, kad čia gyvena 30 karaimų šeimų – tiurkų etninės grupės atstovų, kurių protėvius XIV a. į Lietuvą pasikvietė Didysis kunigaikštis Vytautas. Karaimai saugojo Didžiojo kunigaikščio pilį, buvo Vytauto asmens sargybiniai, be kita ko dar vertęsi amatais ir prekyba. Jų bendruomenė iki šiol išsaugojo savo religiją, papročius ir kultūrą.
turinys
TRAKŲ APYLINKĖS
Aukštadvario regioninis parkas
Draugystės g. 2, Aukštadvaris, tel. 8 528 65246
Nepaprastai gražios ir įdomios yra Aukštadvario apylinkės, garsėjančios gausybe ežerų, 40 m. gylio Velnio duobe, poeto A. Mickevičiaus ąžuolu, Kartuvių kalnu, upėtakių tvenkiniais ir Lavoriškių piliakalniu, dar Napoleono kepure vadinamu.
Šv. Mergelės Marijos aplankymo bažnyčia
Birutės g. 5, Trakai
Tai pirmoji parapijos bažnyčia, pastatyta 1409 m., Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto pastangomis.
Pagrindiniame bažnyčios altoriuje kabo Šv. Marijos paveikslas. Tikima, kad jis stebuklingas ir atitolina nelaimes.
Nuo 1603 m. šioje vietoje švenčiami Marijos vardo atlaidai iš įvairių Lietuvos vietų pritraukia daug tikinčiųjų.
Karaimų gyvenvietė
Karaimų g., Trakai
Viena iš Trakų etnografinių įžymybių – karaimų istoriją liudijanti gatvė ir pastatai. Įdomu tai, kad nnamus karaimai statė su trim langais į gatvę, kiekvieną kam nors paskirdami: vieną – kunigaikščiui Vytautui, kitą – Dievui, trečią – sau.
turinys
KAIRĖNŲ BOTANIKOS SODAS
Kairėnų g. 43, tel. 231 7933, faks. 231 7429
hbu@gf.vu.lt, www.botanikos-sodas.vu.lt
Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sodas įkurtas 1781 metais. Per daugiau nei 140 metų gyvavimo laikotarpį sodas tapo neatsiejama Vilniaus universiteto dalimi. Istorinės aplinkybės lėmė, kad Botanikos sodas net keletą kartų kėlėsi iš vienos vietos į kitą, o dabartiniu metu disponuoja net dviem žemės plotais (Vingyje ir Kairėnuose). Šiuolaikinis VU Botanikos sodas ne tik didžiausias Lietuvoje (bendras plotas 199 ha) bet ir turtingiausias augalų kolekcijų, čia auginama apie 9000 pavadinimų augalų, priklausančių 190 šeimoms, 886 gentims. Dabartiniai VU Botanikos sodo moksliniai ir tiriamieji darbai taip pat susilaukė pripažinimo. Kartu VU Botanikos sodas aktyviai siekia tapti ir gausiai lankomu, pačius įvairiausius plačiosios visuomenės poreikius (rekreacinius, švietėjiškus ir kt.) tenkinančiu, ne tik vilniečių bet ir kitų Lietuvos vietovių žmonių bei mūsų šalies svečių mėgstamu objektu.