italija

Italija Pietų Europos valstybė. Sostinė- Roma.

Italija yra išsidėsčiusi bato formos Apeninų pusiasalyje. Italijos krantus skalauja Viduržemio jūros sudedamosios dalys. Rytuose: Adrijos ir Jonijos juros, Venecijos, Triesto ir Taranto įlankos, Venecijos lagūna, vakaruose: Ligūrijos ir Tirėnijos jūros, Genujos įlanka. Italijai priklauso Sicilijos ir Sardinijos salos. Bei kitos mažesnės salos Viduržemio jūroje. Kranto linijos ilgis 7500km. Šalies ilgis iš šiaurės į Pietus 1140km. Visos Italijos plotas siekia 301277 kv. km.

Šiaurėje Italija ribojasi su Šveicarija ir Austrija. Šiaurės vakaruose ribojasi su Prancūzija.

Per IItaliją driekiasi Apeninų kalnai. Didžiausia dalis miestų yra Apeninų prieškalnėse.

. Italijoje yra ir aukščiausias veikiantis Europos ugnikalnis- Etna-3263m. Italijos

Italijos naudingosios iškasenos: lauko špatai, pemza ir pocolanas- (pirmoje vietoje pasaulyje pagal šių iškasenų gavybą) marmuras (1 vieta pagal gavybą Europoje), valgomoji druska (gausiausiai gaunama Sicilijoje ir Sardinijoje), Siera (Sicilija). Švinas ir anglis, alavo ir nikelio( turėjo dideles atsargas Sicilijoje bet išeikvojo), geležis ir varis, bei dujos.

Klimatas Viduržemio jūros(mediteraninis) vyrauja didžiojoje dalyje. Subtropinis klimatas vyrauja Sicilijoje. Italijoje kaip ir visos Pietų EEuropos valstybėse vyrauja sausos ir karštos oro masės. Rudenį Vidutinių platumų vėjai atneša drėgmę. Sausio mėnesį Italijoje vyrauja +5, +10 temperatūra. Liepos mėnesį pakyla iki +20, +30 laipsnių šilumos.

Metinis kritulių kiekis Italijoje siekia 600-800 mm. Pajūryje vietomis 600-400mm.

Italijos viduryje prie AApeninų kalnų nuo 2000-1200.

Italijoje yra nemažai upių bei ežerų, ilgiausia upė Po 652km. Didžiausias ežeras yra Garda 370km kv. Daugelio upių išteka iš Apeninų kalnų, arba Šiaurėje esančių Alpių kalnų.

Geografinės zonos. Italijoje vyrauja dvi didžiausios geografinės zonos. Kietalapių miškai ir krūmynai(Viduržemio tipas). Ir plačialapių miškai su subtropinių šilumamėgių augalų priemaiša.

Gyventojų skaičius Italijoje siekia 56 411 290. Pagrindinė religija krikščionių. Vidutinis gyventojų tankumas 192žm.- 1kv. km.

Italija vienatautė šalis. Gyvenimo trukmė siekia-77m. Šalies valdymas- daugiapartinė demokratija.

Ūkis. Vyrauja smulkūs ūkiai, daugeliui jų savininkų žemdirbystė nėra pagrindinis verslas. Derlingoje šiaurės lygumoje palei Po upę tokie ūkiai gana našūs, nes augina labai įvairius augalus. Daugiausiai javus, vaisius, vynuoges ir daržoves. Pietuose- alyvas. Italija eksportuoja daugybę vaisių, vynų ir alyvų aliejaus.

Miestai. Didžiausi miestai Roma, Venecija, FFlorencija, Neapolis, Milanas, Genuja, Turinas, Baris, Palermas.

Turizmas. Italijos miestuose bene daugiausiai turistų lankomų vietų. Žmonės plaukia į senovės Romos griuvėsius, rūmus ir bažnyčias. Trys didžiausios nacionalinės aistros yra greiti automobiliai, futbolas ir opera. Taip pat turistus pritraukia slidinėjimo kurortai ir ežerai