„INTEL“ PAGRINDINIŲ PLOKŠČIŲ APŽVALGA
TURINY
1.ĮVADAS
2.SPECIFIKACIJA
3.“INTEL“ PAGRINDINIŲ PLOKŠČIŲ APŽVALGA
3.1″Chaintech“ CT – 60 J
3.2 „Chaintech“ 6BTM:
3.3 „Chaintech“ 6ATA2:
3.6 „Chaintech“ 6ATA4 / 6ASA4:
3.4 „Intel“ CC820, CC820NA:
3.5 „ABIT“ sisteminės plokštės:
3.7 ASUS P3B-F
4. LITERATŪROS SĄRAŠAS
1. ĮVADAS
Sistėminė plokštė yra pagrindinė kompiuterio dalis, prie kurios yra jungimi likusieji kompiuterio sudedamieji elementai. Todėl nuo sistėminės plokštės parametrų labai priklauso busimo kompiuterio sparta, patikimumas.
Jei ieškote tikrai kokybiškos pagrindinės plokštės, pirmiausia verta žiūrėti į tokius motininių plokščių gigantus, kaip “ASUSTek”, “Abit”, “Tyan”, “MSI” ar “Chaintech”. Deja, dauguma šių, ypač gerą vardą išsikovojusių gamintojų, plokščių kainuoja ttikrai daug. Mokate ne tik už išskirtinę kokybę, patikimumą bei puikias galimybes, tačiau ir už gerą gamintojo vardą.
2. SPECIFIKACIJA
• Naudojamas procesorius
o Palaikomi procesoriai
o Koki palaiko 66/100/133 MHz sistemos magistralės dažnius
• Čipsėtas
• Sistemos atmintis
o Kiek junkčių ir kokiems atminties moduliams junktys
o Maksimali atminties talpa
• AGP
o Ar AGP jungtis palaiko 4x mode
• Išplėtimo jungtys
o PCI jungtys
o ISA jungtys
o 1 AMR jungtis (Audio Modem Riser)
• Integruotos plokštės
• Išvadai/įvadai
o FDD jungtis, PS/2 pelei ir klaviatūrai skirtos jungtys
o USB jungtys
o Game/MIDI jungtis, linijinis įvadas/išvadas/mikrofono įvadas
• BIOS
o 4 MMb Flash EEPROM
o Ar BIOS palaiko Enhanced ACPI, DMI, Green, PnP Features plius Trend Chip Away Virus ir Symbios SCSI BIOS
o BIOS yra prog. įranga, skirta Flash atminčiai perprogramuoti ir kt. diskui atstatyti
• Kita
o Aparatiškas monitoringas
o Prabunda nuo modemo, pelės, kklaviatūros, tinklo ir taimerio
• Išmatavimai
o ATX
o AT
3. „INTEL“ PAGRINDINIŲ PLOKŠČIŲ APŽVALGA
3.1″Chaintech“ CT – 60 J
Ilgai laukto i815 mikroschemų rinkinio anonsas neliko nepastebėtas. Nors buvo prognozuojama, kad plokštės su šiuo čipsėtu masiškoje prekyboje pasirodys tik rudenį, jau dabar jų galima įsigyti. Viena pirmųjų, į stambiausių pagrindinių plokščių gamintojų dešimtuką įeinanti, su šiuo logikos rinkiniu pagrindines plokštes pristatė Chaintech.
CT-6OJV plokštė tiekiama įprastoje pakuotėje. Viduje yra FDD ir 80-ies gyslų ATA/66 laidai, dokumentacija ir kompaktinis diskas. Šį kartą dokumentacijoje nėra BIOS Setup aprašymo. Ir diskas suprastėjo. Jokių programų, pvz. Norton Ghost ar Norton Antivirus, nebėra. Vienintelis į komplektaciją įeinantis malonus dalykas, tai nedidelis lipdukas su jungiklių ir konektorių aprašymu, kuris gali būti priklijuotas kompiuterio viduje.
Plokštė
Nors Intel dar gamina Slot 1 procesorius, skirti jie yyra daugiausiai senoms sistemoms atnaujinti (upgrade). Todėl, visos naujos pagrindinės plokštės turi socket procesoriaus jungtį. Bent jau kol kas niekas iš gamintojų savo planuose neturi i815 plokščių su Slot 1 jungtimi.
i815 čipsėtas, nors ir skirtas naudoti vidutinio lygio sistemose, yra pagrįstas low end i810E, prie kurio pridėtas išorinės AGP jungties palaikymas ir PC133 SDRAM kontroleris. Todėl, nenuostabu, kad i815, turintis pakeisti pasenusį i440BX, kuriame yra problemų su FSB 133 MHz dažniu, daug ką paveldėjo iš i810E. Naujame logikos rinkinyje su 1133 MHz FSB problemų nėra, ir AGP tiekiamas reikalingas 66 MHz dažnis, o ne 89.
Chaintech CT-6OJV plokštėje yra trys DIMM jungtys palaikančios tik 512 Mb. Deja, tiek palaiko pats i815. Užtai gamintojai sėkmingai išsprendė kitą i815 problemą. Nors oficialiai šis logikos rinkinys palaiko tik keturis PC133 SDRAM bankus ir naudojant didesnį bankų skaičių teoriškai turėtų pervesti atmintį į 100 MHz dažnį, CT-6OJV to nevyksta ir naudojant tris dviejų bankų DIMM modulius jie gali dirbti 133 MHz dažniu. i815 SDRAM kontroleris yra dalinai asinchroninis ir dirbant su FSB 133 MHz sistemoje leidžia naudoti 133 MHz PC133 SDRAM, bei 100 MHz PC100 SDRAM. Dažnis pasirenkamas per BIOS Setup. Tačiau, jeigu FSB dažnis yra 66 ar 100 MHz, tada jokio pasirinkimo nėra – atmintis dirba 100 MHz dažniu. Todėl naudojančių FSB 100 MHz dažnį procesorių vartotojai galės tenkintis 100 MHz dirbančia atmintimi. Šiuo atžvilgiu plokštės su VIA Apollo Pro133A čipsėtu yra patrauklesnės: ten atmintis FSB+33 MHz galės dirbti bet kada.
Procesoriaus dažniui nurodyti naudojama SeePU technologija. Bazinį 66/100/133 MHz dažnį reikia nurodyti jungikliais, o toliau jis keičiamas per BIOS Setup.
Kadangi i815 turi integruotą grafikos branduolį (i752), CT-6OJV galima naudoti su jau esančiu vaizdu arba su pilnaverte išorine viazdo plokšte. Tam skirta AGP jungtis, palaikanti 33,3 V ir 5 V AGP 1x/2x/4x grafikos plokštes. Integruotam vaizdui naudoti reikia monitoriaus laidą prijunti prie atitinkamos jungties plokštės galinėje panėlėje. Tiesa toks variantas gali tikti nebent tik ofiso sistemoms.
Vidinės CT-6OJV grafikos galimybėms išplėsti į AGP galima įdėti AIMM plokštę (4 Mb grafikos spartinanti atmintis). Chaintech CT-6OJV numatyta jungtis raiser-plokštei su išvadais į LCD/TV ar į antrą monitorių. Tokia plokštė tiekiama atskirai.
Chaintech CT-6OJV atitinka PC99 specifikaciją ir todėl neturi ISA jungčių. Vietoj jų plokštėje yra 6 PCI ir AMR jungtis.
Plokštėje naudojamas senas įvado/išvado kontroleris. ICH2, turintis daugiau galimybių, bus naudojamas kitoje Chaintech plokštėje, 6OJV2. Todėl CT-6OJV nepalaiko ATA/100 protokolo ir turi tik dvi USB jungtis. Tačiau, ICH1 palaiko dvikanalį programuojamą AC’97 garsą.
Ant GMCH yra priklijuotas aliumininis adatinis radiatorius, atliekantis geresnį aušinimą nei įprastai. Tarp DIMM ir Socket 370 jungčių plokštėje yra miniatiūrinis raudonas šviesos diodas, rodantis įtampą DIMM jungtyse. Jis perspėja neatsargų vartotoją apie neišjungtą įtampą. Tiesa, pagal PCI 2.2 specifikaciją įtampa į PCI jungtis gali būti tiekiama net ir tada, kai DIMM jungtyse įtampos nėra. Todėl būtų teisingiau, jei diodas būtų prijungtas prie PCI, kaip tai atlikta ASUS CUSL2 plokštėje.
Chaintech CT-6OJV BIOS yra Award Medallion BIOS v6.0 ir jame yrai panašus į Phoenix BIOS interfeisas. Pagal funkcijas jis llabiau panašus į klasikinį Award 4.51PG. Tačiau yra dvi papildomos utilitės.
Pirmoji, ROM CT-6OJV – AwardFlash BIOS perprogravimo programa, kurią galima paleisti įjungus sistemą. Jos pagalba norint atnaujinti BIOS versiją, užtenka turėti tik diskelį su nauja versija. Toks būdas apsaugo nuo galimo Flash-atminties turinio sugadinimo naudojant neteisingas atnaujinimo programas ir supaprastina pačią operaciją. Be to, ši utilitė nereikalauja DOS, kurio Windows 2000 apskritai nėra.
Antroji įrašytą į Flash-atmintį utilitė – Lenten Technology HDD Instant Recovery Utility, kurią galima įjungti/išjungti per BIOS Setup.
Utilitė leidžia padaryti savo sistemos backup tame pačiame diske nepakrovus operacinės sistemos. HDD Instant Recovery Utility kt. diske sukuria nematomą sritį, į kurią nukopijuoja visą kt. disko turinį.
Be to, galima nukopijuoti duomenis iš vieno kt. disko į kitą, taip pat galima atlikti disko defragmentaciją.
Be šių galimybių, CT-6OJV plokštė gali būti komlpektuojama (pasirinktinai) su dviem FWH mikroschemomis. Antroji yra rezervinė ir leidžia pakrauti sistemą, jei pirmoji sugadinta, o taip pat atstatyti pirmosios turinį. Tokiu būdu, Chaintech CT-6OJV Flash BIOS yra patikimai apsaugotas. Šį programiškai-aparatinį kompleksą Chaintech pavadino 3BIOS.
Chaintech CT-6OJV yra realizuotas ir aparatinis monitoringas. Čipas WinBond W83627 atlieka dviejų temperatūrų matavimą (procesoriaus ir plokštės), dviejų ventiliatorių sukimosi dažnį (iš viso yra trys ventiliatoriams prijungti skirtos jungtys) ir aštuonių įtampų matavimą. Taip pat
yra korpuso vientisumo daviklis. Deja, Socket 370 CPU branduolyje esantis daviklis nenaudojamas, vietoj to panaudotas Socket 370 centre esantis termodiodas.
Spartinimas
Chaintech plokštės niekada nepasižymėjo geromis spartinimo galimybėmis. Išimtis yra paskutinės plokštės su VIA čipsėtu, kuriose galima didinti Vcore ir keisti FSB dažnį 1 MHz intervalu.
CT-6OJV neleidžia keisti nei procesoriaus branduolio Vcore įtampos, nei didinti Vio įtampos, tiekiamos į įvado-išvado grandines.
FSB dažnių kiekis irgi nėra didelis. Dažnį pasirinkti gali dviem etapais – jungiklių pagalba nurodomas bazinis procesoriaus dažnis 66, 100 arba 133 MMHz, pagal kurį parenkami AGP ir PCI magistralių dažnių dalikliai, o BIOS Setup leidžia juos padidinti. Pasirinkus FSB 66 MHz BIOS Setup leidžia nurodyti 66, 68, 75, 78 ir 80 MHz dažnį. Esant 100 MHz, galimi 100, 105, 110, 113, 117 ir 121 MHz variantai. Jeigu FSB ir atminties dažnis yra 133 MHz, tada – 133, 138, 140 ir 150 MHz. Didžiausias pasirinkimas atsiranda nurodžius FSB 133 MHz ir 100 MHz atminties dažnius: 133, 140, 144, 147, 150, 157, 160 iir 165 MHz.
Spartinimui testuoti buvo naudojamas Intel Pentium III 600E (su 100 MHz magistrale) su nauju branduolio stepingu cB0, kuris ASUS CUSL2 plokštėje sugebėjo dirbti su 163 MHz magistrale. Chaintech CT-6OJV – su FSB 160 MHz (960 MHz).
Sparta
Testuojant buvo naudojama ttokia sistema:
• Intel Pentium III 800EB (6×133) procesorius
• Creative 3DBlaster Annihilator Pro (NVIDIA GeForce256 DDR) vaizdo plokštė
• Creative Sound Blaster Live! garso plokštė
• IBM DLTA 307030 kt. diskas
• 256 Mb PC133 SDRAM Micron atmintis
Čia palygintos pagrindinės plokštės su Intel 815 mikroschemų rinkiniais:
Chaintech CT-6OJV parodė vidutinę spartą tarp savo klasės plokščių. Tačiau šiuo atveju yra žymiai svarbesnės produktų charakteristikos.
Išvados
Taigi, Chaintech CT-6OJV galima būtų pavadinti vidutiniu produktu, jei ne plokštės BIOS. 3BIOS ir HDD Instant Recovery Utility technologijų dėka ši plokštė yra unikali, kadangi turi puikias kt. disko ir BIOS apsaugos galimybes.
Pliusai:
• Palaiko 133 MHz magistralę, AGP 4x
• Geras stabilumas
• 3BIOS technologija
• HDD Instant Recovery Utility utilitė
Minusai:
• Prastos procesoriaus spartinimo galimybės
• Nėra antros COM jungties
3.2 „Chaintech“ 6BTM:
. Taip iir šį kartą, “Chaintech” 6BTM modelis, pagrįstas Intel BX (i440BX) mikroschemų rinkiniu, pasižymi labai aukšta kokybe, optimizacija spartai, patikimumu bei puikiomis savybėmis. Tai plokštė gavusi daugybę įvairių kompiuterinių leidinių pripažinimų ir apdovanojimų.
6BTM – tai puiki ATX formato, Slot1 lizdo motininė plokštė skirta PentiumII/III procesoriams. Ši plokštė turi visas standartines BX pagrindinių plokščių funkcijas ir savybes bei keletą labai patogių technologijų, tokių kaip “SeePU”. Šią pagrindinę plokštę galima pilnai paruošti darbui perkėlus viso labo porą nesudėtingų trumpiklių. Visą kitą Jūs ggalite atlikti ypatingos “Chaintech” technologijos – “SeePU” dėka. Jūs galėsite laisvai ir nesudėtingai keisti procesoriaus parametrus tiesiai iš BIOS. Ši plokštė taip pat turi gerą sistemos būklės stebėjimo galimybę, nes galima stebėti procesoriaus bei pagrindinės plokštės temperatūrą, įtampas ir pan. Vartotojo instrukcija yra labai išsami ir aiški, tad problemų instaliuojant netūrėtų iškilti. Tai tikrai puiki plokštė už nepilnus 500 lt.
PAGRINDINĖS CHARAKTERISTIKOS:
M/B TIPAS: Slot1 su tvirtinimo mechanizmu, pilnas ATX
MIKROSCHEMOS TIPAS: i440BX
CPU: Iki mažiausiai 600MHz PentiumII/III ir Celeron (su adapteriu) procesoriai
MAGISTRALĖS DAŽNIAI: 66/68/75/83/100/103/112/133
AGP: AGP 2x (133MHz) pilnas palaikymas
ATMINTIS: 4DIMM, iki 1024MB SDRAM palaikymas
IŠPLĖTIMO LIZDAI: 4PCI/3ISA
IDE PORTAI: 2x UDMA/33
USB: 2
3.3 „Chaintech“ 6ATA2:
Kai kurių dabartinių vartotojų jau nebegali patenkinti net ir BX pagrindinių plokščių galimybės. Be to, atsirado nauji Intel Pentium III “Coppermine” procesoriai, kurie dirba net 133MHz sisteminės magistralės dažniu.
Vadinasi stabiliam darbui tokiu dažniu reikia specialios pagrindinės plokštės, kuri būtų oficialiai pritaikyta 133MHz magistralės dažniui. Tai puikiai išnaudoja 6ATA2 modelis su naujovišku VIA Apollo Pro133 mikroschemu rinkiniu. Tai plokštė, turinti naujausius kompiuterijos standartus atitinkančias charakteristikas, bei tiesiog fantastiškas galimybes, kurios turėtų ypač patikti procesorių dirbtinio pagreitinimo “asams”. Ši pagrindinė plokštė turi net tris svarbias naujoves. Visų pirma, ji yra oficialiai pritaikyta dirbti 133MHz magistralės dažniu, kas yra būtina naujausiems Intel PPentium III “Coppermine” procesoriams. Antra, ji palaiko naujausią IDE įrenginių standartą – UDMA/66. Trečia, 6ATA2 turi naujo tipo AMR lizdą naujos kartos pigiems modemams ir garso kortom. Be to, ši plokštė turi integruotą aukštos kokybės garso kortą “AC’97”, kurią, jei norima, galima atjungti iš BIOS ir naudoti Jūsų pasirinktą. Dar daugiau, 6ATA2, pasitelkus SeePU technologiją, turi galimybę patogiai didinti magistralės dažnį nuo 66MHz iki net 152MHz! Ir visa tai galima daryti 1MHz inkrementais!!! Taip pat galima 0.1V inkrementais padidinti procesoriaus įtampą. “Overclocker’iams” tai turėtų padaryti įspūdį! Trumpai tariant, ši plokštė yra puikiai optimizuota ypač greitoms ir modernioms sistemoms. Nepaisant ypatingų šios plokštės galimybių ir patikimumo – jos kaina labai nedidelė. Nieko geriau už tokią kainą nerasite!
PAGRINIDINĖS CHARAKTERISTIKOS:
M/B TIPAS: Slot1 su tvirtinimo mechanizmu, pilnas ATX
MIKROSCHEMOS TIPAS: VIA Apollo Pro133
CPU: Iki 1GHz PentiumII/III ir Celeron (su adapteriu) procesoriai
MAGISTRALĖS DAŽNIAI: 66/68/75/83, o po to nuo 100MHz iki 152MHz, 1MHz
inkremetais.
AGP: AGP 2x (133MHz) pilnas palaikymas
ATMINTIS: 3DIMM, iki 768MB PC-100/133 SDRAM palaikymas
IŠPLĖTIMO LIZDAI: 4PCI/2ISA/1AMR
IDE PORTAI: UDMA/66 ir UDMA/33
USB PORTAI: 4
3.6 „Chaintech“ 6ATA4 / 6ASA4:
Atsiradus naujoviškiems Intel Pentium III „Coppermine“ procesoriams bei belaukiant ilgai lauktos AGP4x sąsajos didžiausia pasaulyje AK mikroschemų gamintoja – „VIA“ išleido naujausios kartos „Apollo“ mikroschemų rinkinį, siūlantį šiuolaikiniam vartotojui visas galimybes bbūtinas moderniam AK.
Kompanija „VIA“ visada buvo žinoma kaip sugebanti pasiūlyti rinkai AK mikroschemų rinkinius turinčius labai geras technines charakteristikas ir galimybes. Kaip bebūtų, tačiau „VIA“ kompanijai ne taip gerai sekėsi tvarkytis su optimizacijos spartai problema. Na o patys pirmieji „Apollo“ mikroschemų rinkiniai turėjo netgi patikimumo ir suderinamumo spragų (pvz. „Apollo MVP3″ skirta Socket7 M/B). Patikimumo probema buvo greitai išspresta; neilgai trukus buvo užlipdytos ir rimtos suderinamumo spragos. Kita vertus, optimizacija spartai taip ir liko „VIA“ silpnoji vieta. Net ir labai geromis galimybėmis ir charakteristikomis pasižymintis paskutinis „VIA“ chipset’as („Apollo Pro133″) savo optimizacija spartai daug kur atsilikdavo nuo seno gero i440BX rinkinuko.
Kaip bebūtų, šį VIA galvos skausmą pašalino pats naujausias „Apollo“ mikroschemų rinkinys – „694X + 686A“, geriau žinomas „VIA Apollo Pro133A“ pavadinimu. Negana to, kad naujas chipset’as pasižymi labai geromis galimybėmis, patikimumu ir užtikrintu suderinamumu, tačiau svarbiausia, kad naujas produktas tikrai stebėtinai gerai optimizuotas spartai. Šiuo atžvilgiu, „Apollo Pro133A“ daugelių optimizacijos spartai aspektų lenkia net patį naujausią „Intel“ mikroschemų rinkinį „i820″, nors, tiesą pasakius, abu šie mikroschemų rinkiniai kiek atsilieka nuo seno gero, bet neaplenkiamo „i440BX“ (žr. LYGINAMIEJI TESTAI).
Daug vartotojų jau spėjo įsitikinti „hi-end“ gamintojo – „Chaintech“ – pagrindinių plokščių kokybe ir patikimumu. Itin didelio pasisekimo
sulaukė „Chaintech“ 6ATA2 ir 6AIA2 modeliai, abu naudojantys „VIA Apollo Pro133″ mikroschemas. Tačiau dabar, atsiradūs naujam VIA mirkoschemų rinkiniui, „Chaintech“ išleido ypač gerą pamainą savo pirmtakams pasiūlius du naujus modelius – 6ATA4 ir 6ASA4.
Abi, 6ATA4 ir 6ASA4, plokštės pagamintos jau minėto naujausio „VIA“ mikroschemų pagrindu. „Chaintech“ vėl neapvylė: plokštės pasižymi ypač gerom galimybėm ir kokybe. „Chaintech“ 6ATA4 modelis buvo neseniai apdovanotas vienos įtakingiausių profesionalų svetainių – iXBT.
Svarbiausia naujovė: AGP4x bei dar labiau patobulinta „SeePU“ technologija. Iš esmės, 6ATA4 iir 6ASA4 modeliai skiriasi tik tuo, kad pirmasis yra „full ATX“ formato, o antrasis „micro ATX“. Plokštės pilnai paruoštos darbui su UDMA/66 sąsajos diskais ir jų masyvais, bei 133MHz sisteminės magistralės „Intel“ procesoriais. Plokštės visiškai suderintos su naujaisiais „Intel“ Pentium III „Coppermine“ procesoriais, su kuriais daugelis senesnių plokščių turi suderinamumo problemų. Taip pat abiejose plokštėse yra po AMR lizdą, bei integruotą PCI garso adapterį.
Reikia paminėti tai, kad abiejose plokštėse gali būti dviejų tipų integruoti garso adapteriai. Perkant plokštę vertėtų ppasidomėti kokį garso adapterį su plokšte Jūs gausite. Taip yra dėl to, kad plokštės turi dviejų modifikacijų garso posistemes: arba pusiau programinį garso emuliatorių AC’97 v2.1 CODEC arba įprastą „Creative“ 5880. Svarbu tai, kad AC’97 CODEC, dėl to kad yra ppusiau programinis, grodamas naudoja apie 5-10% procesoriaus resursų. Įsigyjus truputį brangesnę modifikaciją su „Creative“ 5880 garso adapteriu nėra ypatingo reikalo praplėtinėti garso posistemę ir pirkti atskirą garso plokštę, nes „Creative“ garso „chip’as“ beveik niekuo nesiskiria nuo įprastų garso kortų.
AGP4x standarto jau labai ilgai laukę žaidimų mėgėjai ir trimatės grafikos specai tikrai turėtų atkreipti dėmesį į šią įspūdingą plokštę. Tačiau daugiausia simpatijų ši plokštė turėtų pelnyti tarp „overclocker’ių“ (procesorių dažnio dirbtinio spartinimo mėgėjų ;). Jau senesnis 6ATA4 analogas – 6ATA2 turėjo stulbinančių manipuliavimo procesoriaus dažniu galimybių. „Chaintech SeePU“ technologijos dėka jose buvo galima keisti sisteminės magistralės dažnį nuo 66 iki 152MHz, ir visa tai buvo galima daryti 1MHz inkrementais (intervalais)! Pasirodo, kad tai dar ne viskas. Naujuosiuose 6ATA4 ir 6ASA4 mmodeliuose taip pat galima daryti tą patį (nuo 66 iki 163MHz). Kaip bebūtų, patobulintos „SeePU“ technologijos ir specialios programos (yra draiverių diske) dėka visa tai galima daryti tiesiai iš po MS DOS ar „Windows“ terpės. Tačiau svarbiausia tai, kad pakeitus magistralės ar daugiklio reikšmes visiškai nebūtina perkrauti AK!!! Visos reikšmės automatiškai pasikeičia iš kart po nustatymo. Tokiu būdu, pasinaudoję šia įspūdinga spartinimo technologija ir patogiomis sistemos monitoringo pagalbinėmis programomis galėsite labai lengvai ir saugiai spartinti procesorius ir tuo pačiu metu sstebėti sistemos būklę.
Nemažai prie AK pagrindinės plokštės sėkmės, ypač tarp geriau išmanančių, prisideda plokštės BIOS galimybės ar taip vadinanamas „liberalumas“. BIOS sistemos kuriose yra gan nedaug ir neišsamių nustatymų yra gan lengvos nustatyti, tačiau kai kuriais atvejais tai gali atsisukti prieš patį vartotoją. „Chaintech“ 6ATA4 ir 6ASA4 BIOS sistemos kone idealios. Jas nustatinėti galėtų ir nepatyręs vartotojas, na o tam tikromis specifinėmis galimybėmis apsidžiaugtų ne vienas.Visų pirma, labai patogu tai, kad kiekvienam PCI lizdui galima „rankiniu būdu“ nustatyti norimą pertraukimą (IRQ), o tai kartais labai padeda sprendžiant periferijos IRQ konfliktus. Antra, labai naudinga savybė – darbinės atminties magistralės asinchroniškumo galimybė. Per BIOS galima nustatyti darbinės atminties dažnį iki 33MHz mažesnį ar didesnį nei procesoriaus išorinė magistralė (DRAM FREQ.: HCLK-33 / HCLK / HCLK+33). Be to, geresniam sistemos stabilumo-spartos rodikliui pasiekti dažnį aukštinti ar mažinti galima 1MHz intervalais. Magistralės asinchroniškumo galimybė leidžia naudoti PC-100 darbinę atmintį sistemose su CPU kurio išorinis dažnis 133MHz (pvz. dauguma „Coppermine’ų“), tuo išvengiant nestabilumo. Gerensnei spartai pasiekti galimas ir atvirkščias variantas, jei Jūs turite 100MHz magistralės CPU ir PC-133 standarto darbinę atmintį.
„6ATA4″ PAGRINIDINĖS CHARAKTERISTIKOS:
M/B TIPAS: Slot1 su tvirtinimo mechanizmu, pilnas ATX (6ASA4 – micro ATX)
MIKROSCHEMOS TIPAS: VIA Apollo Pro133A (694X + 686A)
CPU: Iki 1GHz PPentiumII/III (Coppermine) ir Celeron
MAGISTRALĖS DAŽNIAI: nuo 66 iki 163MHz 1MHz inkremetais
AGP STANDARTAI: AGP 1X / 2X / 4X
ATMINTIS: 3DIMM, iki 768MB PC-100/133 SDRAM
IŠPLĖTIMO LIZDAI: 5PCI/1ISA/1AMR (6ASA4 – 2PCI/1ISA/1AMR)
IDE PORTAI: 2xUDMA/66
USB PORTAI: 4
INTEGRUOTAS GARSAS: AC’97 CODEC arba „Creative“ 5880
PAPILDOMOS GALIMYBĖS: Kompiuterio procesoriaus dirbtinis spartinimas iš BIOS, MS DOS ir Windows’9x aplinkos 1MHz intervalais, neperkraunant sistemos.
3.4 „Intel“ CC820, CC820NA:
Pagaliau vartotojus pasiekė pilnavertė “Intel” i440BX mikroschemų pamaina nuo Intel – i820. i820, tai naujausias Intel mikroschemų rinkinys kompiuterių pagrindinėms plokštėms, skirtas pakeisti puiku, bet kiek atgyvenusi ir dalies vartotoju jau nebetenkinanti i440BX mikroschemų rinkinį. Šių naujų, smarkiai patobulintos architektūros mikroschemų pagrindu “Intel” sugėbėjo pagaminti dvi puikias, modernias plokštes. Tai CC820 ir CC820NA modeliai. CC820NA nuo CC820 skirasi tik tuom, kad turi integruotą labai geros kokybės “Creative” Sound Blaster PCI128 garso plokštę. Naujasis i820 mikroschemų rinkinys CC820 ir CC820NA pagrindinėms plokštėms suteikė tokių šiuolaikiškų ir naujų savybių kaip UDMA/66 bei AGP 4x. UDMA/66 IDE jungtis dar labiau paspartins darbą naujausiais IDE kietaisiais diskais, iš kurių dabar absoliučiai visi pritaikyti UDMA/66. Na, o apie AGP 4x jungtį jau seniai svajoja prisiekę žaidimų „asai“. Naujausios nVidia bei 3Dfx AGP grafinės plokstės jau gana seniai sukurtos AGP 4x jungčiai, tačiau iki šiol Lietuvoje nebuvo nė vvienos pagrindinės plokštės, kuri galėtu tai išnaudoti. Pagaliau jos pasirodė!
Tačiau svarbiausia yra tai, kad tai yra pirmos Intel motininės plokstės oficialiai pritaikytos darbui 133MHz magistrale. Kitaip tariant, tai vienas iš geriausių variantų naujausio tipo Intel Pentium III precosoriams. Be to, naujausiems PIII „Coppermine“ procesoriams 133MHz magistralė yra būtina, tad ši plokštė yra tikrai puikus pasirinkimas kuriant modernią sistemą.
CC820NA ir CC820 plokštėse visai atsisakyta atgyvenusių ir lėtų ISA lizdų, vietoj kurių dabar jos turi net po penkis PCI lizdus! Mėgstantys “apginkluoti” savo kompiuterius įvairiais daugiaterpiais periferiniais įrenginiais žino papildomo PCI lizdo vertę. Be to, abu modeliai turi AMR lizdą naujausio standarto pigiems modemams ar garso plokštėms.
PAGRINDINĖS CHARAKTERISTIKOS:
M/B TIPAS: Slot1, pilnas ATX
MIKROSCHEMOS TIPAS: i820
CPU: 100/133MHz FSB PentiumII/III ir Celeron
MAGISTRALĖS DAŽNIAI: 100/133
AGP: AGP 4x pilnas palaikymas
ATMINTIS: 2DIMM, iki 512MB SDRAM palaikymas
IŠPLĖTIMO LIZDAI: 5PCI/1AMR
IDE PORTAI: 2x UDMA/66
USB: 2
3.5 „ABIT“ sisteminės plokštės:
Kaip bebūtų, ne viskas priklauso nuo pagrindinės plokštės mikroschemų rinkinio. Labai didelė dalis plokštės kokybiškumo, galimybių, ir to pasekoje – viso kompiuterio stabilumo ir visų posistemių veikimo, priklauso nuo produkto gamintojo. Juk ir patys kompiuterių vartotojai jau išmoko atskirti mažiau kokybiškų, taip vadinamų – „Low-End“, produktų gamintojus, nuo „High-End“ – gamintojų, kurių vardas gali daugeliui apibūdinti didžiąją dalį produkto kokybės
ir vertės.
Pagrindinių plokščių rinkoje yra vienas neginčyjamas gamintojas lyderis, kuris per trumpą laiką Lietuvoje įgyjo geidžiamiausios pagrindinės plokštės gamintojos vardą – tai „ABIT“. Daugelio paprastų vartotojų ir specialistų pripažinta kaip pati geriausia pagrindinė kompiuterio plokščių gamintoja, gan ilgą laika buvo dingusi iš Lietuvos kompiuterių rinkos. Per tą laikotarpį sisteminių plokščių „High-End“ rinką į savo rankas vėl buvo perėmusi „ASUSTek“. Dabar mes džiaugiamės kad galime vėl Jums pasiūlyti gerai žinomas ir ypač gerą vardą turinčias „ABIT“. Vėl atnaujintas šių puikių pplokščių tiekimas mus įgalina į savo kainyną įtraukti keturius puikius sisteminių plokščių modelius.
Visų pirma, tai ypač gerai Lietuvoje žinoma „ABIT“ BH6, savo unikalių sistemos valdymo galimybių dėka (pvz. „CPU SOFT MENU“), daugelio buvo pripažinta geriausia Slot1 jungties pagrindinė plokštė „overclocker’iams“. Lygiai tokių pat charakteristikų, tik skirta PPGA Intel Celeron’ams – BM6.
Sumanūs „ABIT“ inžinieriai sugebėjo i440BX sistemoms pritaikyti IDE UDMA/66 diskų jungtį. Motininėje plokštėje yra net keturi IDE lizdai: du lizdai UDMA/33 ir dar du – UDMA/66. Taigi, prie ššios plokštės galima pajungti net aštuonis IDE įrenginius, iš kurių keturi gali pilnai išnaudoti UDMA/66 privalumus!!! Visa tai – „ABIT“ BE6 ir BP6 modeliuose.
Be to, pastarasis modelis nėra įprastas. BP6 – tai pirmoji pasaulyje AK sisteminė plokštė galinti dirbti iiškart dviem Intel Celeron PPGA junties procesoriais!!! „ABIT“ sugebėjo padaryti kone neįmanoma – multiprocesorinę Celeron sistemą! Turint omeny tai, kad Intel Celeron procesoriai savo sparta beveik neatsilieka nuo savo „didžiųjų brolių“ – Intel Pentium II, o kaina yra keliskart mažesnė, galima paskaičiuoti kokį kainos ir galios skirtumą mes gautumėm lygindami dviprocesorinę „ABIT“ sistemą su kitomis.
3.7 ASUS P3B-F
ASUSTeK pagrindinės P3B serijos plokštės turi i440BX čipsėtą ir yra gaminamos vietoj populiarios P2B serijos. P3B-F pirmoji plokštė, kurioje yra 6 PCI jungtys, o tai turėtų patikti PCI-įrenginių mėgėjams. ASUS siūlo modelius su šia jungčių konfigūracija: 1 AGP/6 PCI, 1 AGP/6 PCI/1 ISA ir 1 AGP/5 PCI/2 ISA. Apžvelgiama plokštė turi vieną AGP, šešias PCI ir vieną ISA. Tokia konfigūracija geriausiai plečiama ir leidžia nnaudoti senus ISA įrenginius. P3B-F plokštė turi galimybę konfigūruoti procesoriaus parametrus kaip dip-jungikliais, taip ir JumperFree BIOS (soft-meniu) pagalba. Palaiko energiją saugantį režimą su Suspend-To-RAM technologija. Plokštėje yra keturi lizdai, skirti DIMM moduliams, kas suteikia iki 1 Gb sisteminės atminties. Sisteminės FSB magistralės diapazonas pakankamai platus ir patenkina visus spartintojų poreikius: 66, 75, 83, 100, 103, 105, 110, 112, 115, 120, 124, 133, 140, 150 MHz. Procesoriniame lizde yra universalus susidedantis procesoriaus tvirtinimo mechanizmas, kuris tiks visiems procesorių kartiridžų tipams. VVisos išorinės jungtys turi skirtingas spalvas, atitinkančias PC`99 specifikaciją.
Smart BIOS
P3B-F BIOS`as – tai nauja AWARD versija, kuri atsirado susiliejimo su Phoenix pasėkoje. Yra daug sistemos reguliavimo parametrų, tarp naudingiausių yra rankinis jungčių pertraukymų nurodymas ir procesoriaus parametrų nurodymas, kaip Abit SoftMenu. Taip pat yra atminties parametrų nurodymo galimybė. BIOS`e yra įmontuota apsauga nuo CIH tipo virusų, kuri apsaugo BIOS`o Boot Block nuo atsitiktinio įrašymo, o BIOS`o atnaujinimas atliekamas firmine ASUS programa, kuri yra komplektuojamame diske. JumperFree technologiją ASUS pirmą kartą panaudojo P3B-F, ji leidžia neatidarius korpuso pakeisti sisteminės magistralės FSB dažnį, procesoriaus daugiklio koeficientą ir procesoriaus branduolio maitinimo įtampą.
Priedo, P2B serijos plokščių savininkai gali pažiūrėti rekomendacijas apie tai, kaip padaryti, kad plokštė taip pat turėtų SoftMenu.
Procesoriaus parametrų konfigūravimas gali būti atliekamas ir paprastu būdu – perjunginėjant dip-jungiklius pagrindinėje plokštėje. Plokštėje yra žalias šviesos diodas, kuris rodo ar plokštė įjungta. Reikia nepamiršti, kad Suspend-To-RAM režimo metu ne visos ISA plokštės išėjus iš jo korektiškai dirba, padeda tik perkrovimas.
Spartinimas
JumperFree technologijos ir plataus sisteminės magistralės diapazono palaikymo dėka P3B-F plokštė turi labai geras procesoriaus spartinimo galimybes. P3B-F leidžia reguliuoti Vcore įtampa nuo 2.00 V iki 2.40 V su 0.05 V žingsniu. Be abejo, negalima pamiršti apie aušinimą. Aš pakabinau standartinį ventiliatorių ant pirmojo, kkartu jie sudarys didesnį oro srautą. Manasis Celeron`as dirbo su magistralės dažniu 103 MHz (103*5=515 MHz), bet tam reikėjo pakelti branduolio džnį iki 2.05V, tačiau su 105 MHz (105*5=525 MHz) kompiuteris normaliai nebedirbo, DOS krovėsi, o Windows ne. Be abejo Pentium II/III procesoriai dirbs ir su didesniais dažniais, bet neverta pamiršti apie i440BX čipsėto oficialiai palaikomo dažnio apribojimą – 100 MHz. Esant sistemos dažniui 124 ir 133 MHz P3B-F plokštėje galima pasirinkti tarp 1/3 ir 1/4 PCI magistralės daugiklių, aukščiau 133 MHz AGP bus 89 MHz, o tokiu dažniu negalės dirbti dauguma plokščių.
Išvados
ASUS P3B-F plokštė patiks reikliems vartotojams ir spartintojams, kuriems reikalingi tokie parametrai, kaip procesoriaus parametrų reguliavimas BIOS`e, rankinis jungčių pertraukymų reguliavimas ir didelis PCI jungčių kiekis. Tiems, kuriems svarbus darbo stabilumas ir geros išplėtimo galimybės, gali atkreipti dėmesį į Gigabyte GA-BX2000.
4. LITERATŪROS SĄRAŠAS
1. “Naujoji komunikacija”.2000 m. kovo 2 – 16 d. Nr. 4 (62).
2. “Аппаратные средства PC”. О.Колесниченко, И.Шишигин. 2000 m., Санкт Петербург.
3. www.fekama.lt
4. www.kompaneta.lt
5. www.ixbt.com