Internetinė parduotuvė
KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS
INFORMATIKOS FAKULTETAS
KOMPIUTERIŲ KATEDRA
El. Verslo laboratorinis darbas
Internetinė parduotuvė
@- Foto
Vadovas: A. Janavičiūtė
Atliko: IFC-2 gr. stud.
KAUNAS, 2006
2. Turinys
2. Turinys 2
3. Įvadas: 3
4. Informacinės sistemos sukūrimo tikslas, atliekamos funkcijos, sistemos vartotojų kategorijos ir taikomi apribojimai 3
5. Informacinės sistemos analogų analizė 4
6. Procesų ir operacijų diagramį sudarymas ir aiškinimas 5
7. Operacijų ir duomenų bazės struktūros specifikavimas. Pagrindiniai informacinėje sistemoje veikiantys objektai, jų savybės, atributai, tarpusavio priklausomybės 8
8. Informacinės sistemos duomenų bazės loginis modelis 10
9. Vartotojo darbo scenarijaus kiekvienai jam numatytai operacijai grafinis pavaizdavimas aprašant įvedamus duomenis ir ggaunamus rezultatus. Užklausų formų ir pateikiamų rezultatų formatai 10
10. Numatomos sistemos saugumo užtikrinimo priemonės (apsauga nuo neteisėto prisijungimo, apsauga nuo klaidingų duomenų įvedimo) 14
11. Praktinė realizacija. Panaudojant pateikimo vartotojui grafinį interfeisą, pademonstruoti duomenų struktūros modelį Web aplinkoje užpildant duomenų bazę duomenimis ir vykdant vartotojams numatytas operacijas. 15
12. Testavimas. Aprašyti suprojektuotos sistemos testavimo procedūrą ir nustatyti sistemos tinkamumą 3 dalyje numatytiems tikslams pasiekti. 16
13. Naudota literatūra: 16
3. Įvadas
Esant dabartinei rinkos situacijai, kai kiekviena minutė delsimo gali kainuoti tūkstančius litų, verslo sistemos į visus partnerių pasiūlymus tturi reaguoti akimirksniu. Ne visada tai yra taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, o pikčiausia yra tada, kai informacija, kurią reikia pateikti didelei grupei žmonių, pasiekus visus adresatus jau būna beviltiškai pasenus.
Įnternetą teikianti įmonė, norėdama pritraukti daugiau vartotojų iir tuo pačiu padidinti gaunamą pelną, suteikia vartotojams galimybę pareikšti pageidavimus apie tai, kokių papildomų paslaugų jie norėtų. Įmonė yra pasiruošusi įdiegti naujoves, tačiau prieš tai reikia gerai apsvarstyti ar nauja paslauga bus populiari, ar jinai atneš naudos įmonei. Taip pat reikia atsižvelgti ir į konkurentus, į tos paslaugos reikalingumą ateityje ir t.t. Įmonė tikisi sukurti bendradarbiavimą tarp jų ir vartotojų. Visą tai sudaro nemažą procesą. Šio proceso palengvinimui reikalinga paslaugų valdymo sistema, pavyzdžiui internetinė parduotuvė.
4. Informacinės sistemos sukūrimo tikslas, atliekamos funkcijos, sistemos vartotojų kategorijos ir taikomi apribojimai
4.1Sistemos sukūrimo tikslas
Informacinė sistema „Fotoaparatų e-parduotuvė“ sukurata tam kad vartotojas turėdamas priėjima prie interneto galėtų, neišeidmas iš namų apsilankyti vitrualioje parduotuveje. Šiais laikais tai jau tampa kasdienybe kai nereikia niekur eiti jjei nori kažką nusipirkti, mūsų atveju tai būtų fotoaparatas. Vartotojui pakanka apsilankyti mūsų sukurtoje sistemoje,užsiregistruoti,išsirinkti patikusį fotoaparatą ir jį užsisakyti.
4.2 Atliekamos funkcijos
Administratoriaus funkcijos
1. Įvesti, šalinti reikalingus duomenis- prekes.
2. Rašyti pranešimą (e-mail), registruotam vartotojui, pateikusiam užsakymą.
3. Peržiūrėti užsiregistravusius vartotojus.
4. Informacijos paieška pagal keletą laukų. Galimybė koreguoti surastą informaciją.
Vartotojo funkcijos
1. Informacijos peržiūra.
2. Registracija.
3. Užsakymo formavimas.
4. Informacijos paieška pagal keletą laukų.
4.3 Sistemos vartotojų kategorijos ir taikomi apribojimai
Anoniminiai vartotojai: Tai visi sistemos vartotojai, kurie nėra užsiregistravę sistemoje (anonymous). Jiems nebūtų galima užsisakyti patikusio fotoaparato, tačiau bbūtų prieinama visa informacija apie turimus fotoaparatus, bei bet kurio metu jie galėtų pradėti registraciją.
Identifikuoti vartotojai: Tai identifikuoti vartotojai, kurie yra užsiregistravę ir prisijungę į sistemą. Jie turi galimybę matyti visą turimą fotoaparatų asortimentą, bei jį užsisakyti.
Administratorius: Tai toks vartotojas, kuris užtikrina informacijos suvedimą, jeigu reikia koregavimą. Kuriamos sistemos vartotojas administratorius nėra suvaržytas jokių apribojimų, tai yra toks vartotojas, kuris kuria apribojimus kitoms vartotojų grupėms.
5. Informacinės sistemos analogų analizė
5.1 http://www.zambas.lt
Šis internetinė parduotuvė skirtingai nei mano sukurta teikia įvairaus asorimento produkcija: fotoaparatai, televizoriai, namų kinai it tt. Neidentifikuotas vartotajas gali peržiūrėti prekių asortimenta. Norint užsisakyti prekes turi būti registruotas vartotojas. Įra relizuota paieška pagal raktinį žodį. Registruotas vartotojas gali vos tik užėjęs į svetainę fuormuoti užsąkymą. Kuris atvaizduojamas krepšelyje. Pagrindiniai skirtumai tarp nagrinėjamo analogo ir kuriamos sistemos– čia pateikiama įvairaus profilio prekės kurios charakterizuojamos skirtingais parametrais. Įgyvendinta daugybė kitų smulkių funkcijų kurios nenumatomos kuriamoje programoje.
5.2 http://www.fotofabrikas.lt
Svetainėje teikiamos šios pagrindinės funkcijos: detali paieška; išsami informacija apie fotoaparatus; relizuota galimybe užsisakyti prekes; patogus dizainas; pagalba; pateikiamos papildomos funkcijos
Įvertinus analoginių portalų privalumus ir trūkumus nuspręsta, kaip kuriamame portale panaudoti privalumus ir išspręsti trūkumus. Svarbiausi privalumai, kurie bus panaudoti, yra šie: išsami informacija apie fotoaparatus; detali fotoaparatų paieška; vartotojų registracija; uužsakymo formavimas pačiame portale.
6. Procesų ir operacijų diagramų sudarymas ir aiškinimas
Sistemoje pagrindiniai veikiantys objektai yra vartotojas (administratorius, registruotas arba paprastas vartotojas) ir serveris su duomenų baze bei įdiegtu PHP ir MySQL palaikymu. Bendravimas tarp šių objektų vyksta per WEB sąsają. Registruotas vartotojas užsisako fotoaparatą, administratorius apdoroja gautą užsakymą- jį patvirtina bei išsiunčia pranešima el paštu, vartotojui apie pasirinkimo patvirtinimą. Serveris vykdo įvairias užklausas.
Vartotojai, prisijungia prie sistemos, naudodami klientinę programą (interneto naršyklę). Klientinė programa siunčia užklausą į serverį ir, gavusi iš jo atsakymą, rezultatus parodo ekrane. Serveryje dirba web serverio programinė įranga (Apache servisas), atsakinėjanti į HTTP protokolo užklausas. Kreipimosi proceso metu klientas inicijuoja darbo seanso su serveriu pradžią. Serveris visada yra laukimo režime ( arba paleidimo pagal užklausą). Klientas naudojasi serverio paslaugomis, kad galėtų atlikti tam tikras jam leistinas operacijas. Serveryje taip pat įdiegtas „MySQL server“, skirtas duomenų bazės administravimui. Transakcijoms vykdyti naudojama PHP skriptų rašymo kalba. Ji suteikia galimybę prieiti prie duomenų, esančių MySQL duomenų bazėje. MySQL ir PHP suderinamumas suteikia galimybę atlikti reikiamus veiksmus su duomenimis, naudojantis klientine programa.
Priėjimui prie duomenų bazės gali būti jungiamasi ir tiesiogiai. Tai padaryti gali administratorius, prižiūrintis informacinę sistemą.
Svetainėje bus naudojamos dvi sąsajos: administratoriaus ir pagrindinė. Administratoriaus ssąsajoje veiksmus gali atlikti tik administratorius. Pagrindine sąsaja naudojasi registruoti ir neregistruoti (paprasti) vartotojai.
6.1 Neregistruotų vartotojų veiksmai
Pagrindinės informacijos skaitymas- pagrindinę informaciją matyti gali kiekvienas vartotojas, naršantis informacinės sistemos tinklapyje. Tai būyų informacija apie fotoaparatus ir apie firmą
Prekių peržiūra- turimų prekių asortimentą matyti gali kiekvienas vartotojas, naršantis informacinės sistemos tinklapyje. Tai būyų detali informacija apie prekyboje esančius fotoaparatus.
Paieška- pagal tam tikrus kriterijus: pagal modelį, gamintoją, zoom, kainą. Paieškos rezultate pateikiamas rastų fotoaparatų sąrašas.
Registracija- užpildęs registracijos formą, vartotojas įtraukiamas į duomenų bazę.
6.2 Registruotų vartotojų veiksmai
Pagrindinės informacijos skaitymas- pagrindinę informaciją matyti gali kiekvienas vartotojas, naršantis informacinės sistemos tinklapyje. Tai būyų informacija apie fotoaparatus ir apie firmą
Prekių peržiūra- turimų prekių asortimentą matyti gali kiekvienas vartotojas, naršantis informacinės sistemos tinklapyje. Tai būyų detali informacija apie prekyboje esančius fotoaparatus. Peržiūros metu galima užsakyti fotoaparatą.
Paieška- pagal tam tikrus kriterijus: pagal modelį, gamintoją, zoom, kainą. Paieškos rezultate pateikiamas rastų fotoaparatų sąrašas. Patikusį galima užsakyti.
Registruoto vartotojo prisijungimas- – operacija, kuria gali naudotis tik autorizuoti vartotojai, turintys prisijungimo vardą bei slaptažodį, kurie turi būti unikalūs, kad vienareikšmiškai identifikuotų vartotoją.
Užsakymo formavimas- operacija, kurią gali atlikti registruotas vartotojas, pasirinkdamas norimą prekę ir paspausdamas mygtuką „Užsakyti“.
6.3 Administratoriaus
veiksmai
Prekių peržiūra- turimų prekių asortimentą matyti gali kiekvienas vartotojas, naršantis informacinės sistemos tinklapyje, bei administratorius. Tai būtų detali informacija apie prekyboje esančius fotoaparatus. Peržiūros metu galima pašalinti fotoaparatą iš sąrašo.
Paieška- pagal tam tikrus kriterijus: pagal modelį, gamintoją, zoom, kainą. Paieškos rezultate pateikiamas rastų fotoaparatų sąrašas. Nerimą galima pašalinti išsąrašo.
Registruoto vartotojo prisijungimas- – operacija, kuria gali naudotis tik autorizuoti vartotojai, turintys prisijungimo vardą bei slaptažodį, kurie turi būti unikalūs, kad vienareikšmiškai identifikuotų vartotoją. Šiuo atveju administratorių.
Registruotų vvatrotojų peržiūra- galima peržiūrėti visą informaciją apie kiekvieną vartotoją (išskyrus slaptažodį).
Patvirtintų/nepatvirtintų užsakymų peržiūra: Patvirtinti užsakymai – tai užsakymai, kuriuos patvirtino administratorius išsiūsdamas pranešima vartotojui e- paštu. Nepatvirtinti užsakymai – tai visi vartotojų suformuoti užsakymai laukiantys administratoriaus patvirtinimo.
Prekių įterpimas- naujas fotoaparatas įtraukiamas į duomenų bazę.
Prekių šalinimas- pasirinktas fotoaparatas trinamas iš sąrašo ir automatiškai pašalinamas iš sistemos.
7. Operacijų ir DB struktūros specifikacija
Sistemai funkcionuoti ir atlikti 6 dalyje aprašytas operacijas reikalingas duomenų modelis, kuris pilnai užtikrintų duomenų pateikimą iir perdavimą. Sistemos duomenų bazę sudaro šios lentelės:
Users- lentelės laukai skirti informacijai apie sistemos vartotojus saugoti
Pekės- saugomi fotoaparatų duomenys
Užsakymai- saugomi užsakymų duomenys
Lentelė (jos paskirtis) Lauko pavadinimas Lauko paskirtis
users (saugomi vartotojo duomenys) username Vartotojo prisijungimo vardas
password Vartotojo prisijungimo slaptažodis
vardas Vartotojo vardas
pavarde Vartotojo pavardė
email Vartotojo elektroninis paštas
adresas Vartotojo adresas
tel Vartotojo telefono nnumeris
prekes (saugomi fotoaparatų duomenys id Fotoaparato identifikacinis numeris. Kiekvienas fotoaparatas turi skirtingą identifikacinį numerį.
gamintojas Fotoaparato gamintojo pavadinimas
pav Fotoaparato modelio pavadinimas
zoom Fotoaparato optinio didinimo kartų skaičius
kaina Fotoaparato kaina
nuotr Nuoroda į fotoaparato nuotrauką
uzsakymas (saugomi užsakymų duomenys) id Užsakymo identifikacinis numeris. Kiekvienas užsakymas turi skirtingą numerį
user Vartotojo, kuris užsakė šį fotoaparatą prisijungimo vardas
prekes_id Užsakyto fotoaparato identifikacinis numeris
patvirtinta Jei reikšmė 1, reiškia administratorius patvirtino šį užsakymą. Jei reikšmė 0, reiškia administratorius nepatvirtino šio užsakymo
8. Informacinės sistemos duomenų bazės loginis modelis.
Kaip matome iš duomenų bazės loginio modelio – lentelės „prekes“ ir „uzsakymai“ susieti ryšiu „vienas su daug“, nes lentelėje „prekes“ gali būti tik vienintelis įrašas Id (pasikartoti negali), o lentelėje „uzsakymai“ įrašų iš „prekes“ gali būti daug.
Lentelės „users“ ir „uzsakymai“ susieti ryšiu „vienas su daug“, nes lentelėje „users“ gali būti tik vienintelis įrašas „username“ (pasikartoti nnegali), o lentelėje „uzsakymai“ įrašų „user“ gali būti daug.
9. Vartotojo darbo scenarijus
9.1 Neregistruotas vartotojas
Informacijos peržiūra- neregisrtuotas vartotojas gali pasirinkti sekančius meniu
Registracijos: Registracijos atveju sistema prašo vardo ir pavardės,elektroninio adreso, telefono, adreso, vartotojo vardo ir slaptažodžio ji pakartojant. Suvedus duomenis, prašoma paspausti “Registruotis”. Duomenys turi būti korektiški ir teisingi. Visi laukai užpildyti.
Paieška: Pasirinkus fotoaparatų paiešką, naršyklėje bus pateikta paieškos forma. Užpildžius norimus laukus (nuo1 iki visų) ir patvirtinus, bus parodytas nusakytus kriterijus atitinkančių fotoaparatų sąrašas.
Prekių peržiūra- neregisrtuotas vartotojas gali peržiūreti vvisą fotoaparatų sąrašą
9.2 Registruotas vartotojas
Registruoto vartotojo prisijungimas-
Atsidarius pagrindinį puslapį, bus prisijungimo forma. Įvedus prisijungimo duomenis (prisijungimo vardą ir slaptažodį) ir sistemai jį patvirtinus bus užkrautas puslapis su registruoto vartotojo sąsaja. Ptisijungimo duomenys sukuriami registracijos metu.
Prekių peržiūra ir užsakymo formavimas- regisrtuotas vartotojas gali peržiūreti visą fotoaparatų sąrašą bei formuoti užsakymą paspausdamas „Užsakyti“
Paieška ir užsakymo formavimas: Pasirinkus fotoaparatų paiešką, naršyklėje bus pateikta paieškos forma. Užpildžius norimus laukus (nuo1 iki visų) ir patvirtinus, bus parodytas nusakytus kriterijus atitinkančių fotoaparatų sąrašas. Regisrtuotas vartotojas gali peržiūreti visą fotoaparatų sąrašą bei formuoti užsakymą paspausdamas „Užsakyti“
9.3 Administratorius
Administratoriaus prisijungimas-
Atsidarius pagrindinį administratoriaus puslapį, bus prisijungimo forma. Įvedus prisijungimo duomenis (prisijungimo vardą ir slaptažodį) ir sistemai jį patvirtinus bus užkrautas puslapis su administratoriaus sąsaja.
.
Prekių peržiūra ir šalinimas- Administratorius gali peržiūreti visą fotoaparatų sąrašą bei trinti įrašą apie prekę paspaudus „Šalinti“
Paieška ir šalinimas: Adminstratoriui pasirinkus fotoaparatų paiešką, naršyklėje bus pateikta paieškos forma. Užpildžius norimus laukus (nuo1 iki visų) ir patvirtinus, bus parodytas nusakytus kriterijus atitinkančių fotoaparatų sąrašas. administratorius gali peržiūreti visą fotoaparatų sąrašą bei trinti įrašą apie prekę paspaudus „Šalinti“
Patvirtintų/nepatvirtintų užsakymų peržiūra- Administratoriaus sąsajoje pasirinkus atitinkamai meniu punktus “Patvirtintų užsakymų sąrašas”/ “Nepatvirtintų užsakymų sąrašas” bus pateikti šie sąrašai. Nepatvirtinti sąrašai patvirtinami paspaudus mygtuką “Patvirtinti”, toum iinfuotmuojant pirkeja e- paštu. Apie užsakymo patvirtinimą.
Prekių įterpimas- Fotoaparatų sąraše pasirinkus „Įdėti prekės aprašymą“ , bus pateikta tokia forma. Užpildžius tokią formą ir paspaudus mygtuką „Įdėti aprašymą“, naujas fotoaparatas bus įtrauktas į duomenų bazę.
Registruotų vatrotojų peržiūra- Administratorius taipogi gali peržiūrėti informaciją apie sistemoje prisiregistravusius vartotojus.
10. Numatomos sistemos saugumo užtikrinimo priemonės, apsauga nuo neteisėto prisijungimo, apsauga nuo klaidingų duomenų įvedimo
Portale griežtai atskirtos pagrindinės ir administratoriaus sąsajos. Norint pasiekti administravimo sąsają, portalo pagrindinio URL adreso pabaigoje papildomai reiks įrašyti „admin“.
Administratoriaus prisijungimo duomenys į duomenų bazę įtraukiami vieną kartą. Jis yra įtraukiamas kuriant duomenų bazės sistemą. Tuo siekiama apsisaugoti nuo savavališko naujų administratorių įtraukimo.
Kad apsisaugot nuo netyčinių registruoto vartotojo veiksmų, kaip užsakymo formavimas ir pan, parodomas patvirtinantis pranešimas.
Vartotojo registracijos metu naudojamos tokios saugumo priemonės:
Tikrinama ar visi laukai užpildyti
Kad išvengti registracijos klaidų, slaptažodį vartotojas įveda 2 kartus tą patį.
Elektroninio pašto adresas turi atitikti reikalavimus.
Jei šie punktai netenkinami, vartotojas turi registruotis iš naujo, t.y. jis dar netampa registruotu vartotoju.
Norint prisijungti prie sistemos reikia įvesti savo prisijungimo vardą ir slaptažodį. Slaptažodžiai koduojami tam tikru algoritmu ir saugomi duomenų bazėje.
11. Praktinė realizacija. Panaudojant pateikimo vartotojui grafinį interfeisą, pademonstruoti duomenų struktūros modelį Web aplinkoje užpildant duomenų bazę duomenimis ir vykdant vartotojams numatytas operacijas.
Prisijungimas pprie sistemos. Prašoma vartotojo vardo ir slaptažodžio.
Pagrindinis sitemos meniu, leidžiantis dirbti su duomenimis Taip pat teikima informacija apie prisijungusio vartotojo būseną.
Naujo įrašo kūrimas kūrimas.
Registruotų vatrotojų peržiūra
Užsakymo patvirtinimas
12. Testavimas. Aprašyti suprojektuotos sistemos testavimo procedūrą ir nustatyti sistemos tinkamumą 3 dalyje numatytiems tikslams pasiekti.
Sistemos testavimo procedūros aprašymas.
1. Sistemos apsauga
Jungiantis prie sistemos, prašomas vartotojo vardas ir slaptažodis. Jei duomenų bazėje egzistuoja atitinkamas vardas bei slaptažodis, vartotojui leidžiama jungtis suteikiant atitinkamas teises.
Jei vartotojas neegzistuoja parodomas klaidos pranešimas pranešantis, kad duoto vartotojo nėra.
Jei vartotojas yra, tačiau neatitinka slaptažodis, parodomas klaidos pranešimas pranešantis, kad neatitinka duoto vartotojo slaptažodis.
2. Korektiškas duomenų įvedimas bei apdorojimas
Vartotojo registracijos metu tikrinama: ar visi laukai užpildyti; Kad išvengti registracijos klaidų, slaptažodį vartotojas įveda 2 kartus tą patį. Elektroninio pašto adresas turi atitikti reikalavimus. T.y. pašto adresas turi buti realios struktūros.
Jei šie punktai netenkinami, vartotojas turi registruotis iš naujo, t.y. jis dar netampa registruotu vartotoju.
13. Naudota literatūra:
1. Web Database Applications With Php And Mysql by Hugh E. Williams and David Lane
2. PHP and MySQL Web Development by Luke Welling and Laura Thompson
3. http://www.google.lt – Paieška Internete