Interneto samprata

TURINYS

Įvadas 3

І.Interneto samprata 4

І.1 Svarbiausios patarnaujančios programos 5

І.2 Dažniausiai naudojamos pagalbinės programos 5

І.3 Elektroninis paštas 6

І.4 Video konferencijos 6

І.5 WWW 6

І.6 Žiniatinklis 7

ІІ.Interneto istorija 8

Išvados 9

Literatūros sąrašas 10Įvadas

Internetas, ko gero, yra didžiausias šio šimtmečio išradimas, bent jau daugelis mūsų taip mano ir tuo tiki. Jis dar vadinamas „abstrakčia vieta“ ir šis pavadinimas jam nepaprastai tinka. Tai ir didžiausia pasaulyje biblioteka, ir telefonų knyga, ir enciklopedija, ir tūkstančiai kitų dalykų vienoje vietoje. Neįmanoma tiksliai apibrėžti, kur Internetas yra, tačiau galima paaiškinti, kas tai yra. Internetas – tai nuolat besikeičiantis milžiniškas pasaulinis prisijungusių kkompiuterių tinklas, nes kompiuterių vartotojai įsiregistruoja ir išsiregistruoja kiekvieną sekundę.Todėl šiame referate pabandysiu paaiškinti išsamiau, kas tai yra Internetas, kokias paslaugas jis teikia, kokia Interneto istorija ir kokių pagrindinių programų reikia, dirbant su Internetu.І.Interneto samprata

Internetas–tai didžiausias pasaulyje kompiuterių tinklas, kurį sudaro virš 1.5 milijono tarpusavyje sujungtų kompiuterių tinklų daugiau kaip 160 pasaulio šalių.Interneto skvarba ir jo abonentų skaičius kasmet padidėja maždaug dvigubai ir šiuo metu yra daugiau kaip 80 milijonų.Šiandien Internetas net vadinamas „informacijos greitkeliu“ (information highway).

Internetas–tai organizacijos viduje esantis llokalinis tinklas, kuriame veikia Interneto protokolai, leidžiantys naudotis visomis Interneto teikiamomis paslaugomis: e-mail, WWW, Telnet ir kitomis.Šios paslaugos skirstomos į patarnaujančias ir į pagalbines programas.І.1 Svarbiausios patarnaujančios programos

TELNET-galima prisijungti prie bet kurio Interneto kompiuterio ir į savo kompiuterio ekraną iškviesti nnorimą programą bei ją valdyti (emuliuoti ekraną), leidžia peržiūrėti įvairiose pasaulio vietose esančias duomenų bazes, bibliotekų katalogus ir kitą informaciją.

FTP (File Transfer Protocol)-galima parsiųsti failus iš bet kurio nutolusio kompiuterio į savo kompiuterį.

Gopher-navigacijos sistema Internete.Hierarchinio meniu pagalba galima pasirinkti reikiamus Interneto resursus ir prisijungti prie jų.Pasirinkus konkretų meniu punktą galima patekti į sekantį meniu arba į ekraną bus išvestas atitinkamas tekstinis failas.Informacija meniu sąraše yra pateikiama pagal tematiką, šalis, regionus, aukštąsias mokyklas ir panašiai.

E-mail (elektroninis paštas)-suteikia galimybę greitai (per porą minučių ar sekundžių) nusiųsti arba gauti laišką kompiuterių ryšio priemonių pagalba.Šiuo metu iš Lietuvos galima siųsti laiškus į visas pasaulio šalis.

WWW (World Wide Web)-pasaulinis platus voratinklis, kuriame informacija kaupiama panaudojant hipertekstinę programinę įrangą, kada platesnę, aiškesnę ir gilesnę informaciją galima ppasiekti loginių ryšių pagalba, pereinant į sekančius informacinius failus.І.2 Dažniausiai naudojamos pagalbinės programos

Finger-leidžia gauti papildomos informacijos apie žmones tinkle bei papasakoti kitiems apie save.

Whois-tai Interneto „baltieji puslapiai“.Jo kataloge yra informacijos apie organizacijas ir asmenis: asmenų sąrašai, elektroninio ir įprasto pašto adresai, telefonų numeriai.

Archie-padeda surasti dominančią informaciją Internete.

Ping-nustato ryšio galimybes tarp dviejų kompiuterių ir techninę jų būseną.

Veronica-padeda surasti dominančią informaciją WWW ir ją peržiūrėti.Ji leidžia naudotis informacija, saugoma skirtinguose Interneto serveriuose (ATTP, FTP, Gopher).

Talk-leidžia dviems Interneto vartotojams bendrauti betarpiškai realiame laike.Nustačius rryšį ekranas abiejuose ryšio pusėse dalijamas pusiau.Vienoje lango dalyje informaciją įvedate jūs, kitoje iškart matote pašnekovo įvedamą informaciją.

IRC (Internet Relay Chat)-sistema skirta žmonių bendravimui Internete realiame laike.Informacija perduodama kompiuterio klaviatūra, o priimama kompiuterio ekrane.

.І.3 Elektroninis paštas

Elektroninis paštas – viena svarbiausių Interneto teikiamų paslaugų.Juo galima siųsti ir gauti ne vien žinutes ar laiškus, bet ir paveikslėlius, vaizdo bei garso įrašus ar elektroninių dokumentų failus, tuo pat metu pasiųsti žinutę ar jos kopiją daugiau nei 50 žmonių ir tai dar ne viskas.1990 m. elektroninis paštas paplito visame pasaulyje.Lietuvoje komercinės elektroninio pašto paslaugas 1995 m.pradėjo teikti Omnitel.

Elektroninio pašto trūkumai:

• Dalis gaunamų žinučių būna bevertės.

• Adresatas privalo turėti kompiuterį, modemą, bei elektroninį paštą.

• Nesaugus ir nekonfidencialus.

• Piko valandomis kartais nesugebama sklandžiai aptarnauti klientų.

• Kartais nepatikimas (dėl kompiuterio gedimų).

Elektroninio pašto privalumai:

• Greitas siuntimas ir persiuntimas.

• Dokumentų nereikia kopijuoti, siųsti faksu ar spausdinti.

• Nereikia vokų, pašto ženklų, spausdintuvo.

• Nereikia laukti paštininko.

• Pigus.

• Tinka vietoj telefono skambučio.

• Galima gauti grafinių vaizdų, garso bei filmukų failus.

• Žinutę galima išsiųsti daugybei adresatų.І.4 Video konferencijos

Video konferencijos – tai dar viena teikiama Interneto paslauga.Video konferencija – kompiuterinio ryšio seansas, kurio metu du ar daugiau pašnekovų realiame laike gali ne tik kalbėtis, bet ir vienas kitą matyti.Ryšio palaikymui naudojamas Internet arba ISDN tinklas.Ryšio konferencijai reikia: videokameros, garso plokštės, garsiakalbių ir mikrofono.Video konferencijos naudojamos nuotoliniam mokymui iir mokymuisi, medicininių operacijų demonstravimui ir įvairioms kitoms konferencijoms ir susitikimams.Svarbiausia, kad bendrauti galima per atstumą.І.5 WWW

WWW (World Wide Web) – tai pasaulinis platus voratinklis, kuriame informacija kaupiama panaudojant hipertekstinę programinę įrangą.WWW 1989 m.Šveicarijoje sukūrė Timas Berneris

Lee, stengdamasis sutvarkyti informaciją Internete.Informacija WWW pateikiama šiuolaikinės technologijos – multimedijos pagalba, kai duomenys ir informacija pateikiami realiame laike, integruojant tekstus, vaizdus, telekadrus, garsus.WWW serveriuose galima pasiekti įvairią pasaulinę informaciją – apsilankyti muziejuose, parodų salėse, vykstančiose konferencijose, ligoninių operacinėse, mokslinėse laboratorijose, skaityti įvairią literatūrą, laikraščių, biržų, sporto naujienas, reklamą, Holivudo sensacijas ir kt.

WWW informacijos peržiūrėjimui yra sukurtos kelios programos – peržvalgos langai (Web browsers).Dažniausiai vartojamos ir tarpusavy konkuruojančios yra: Netscape Navigator, Netscape Communicator, Opera, o ypač Microsoft Internet Explorer.І.6 Žiniatinklis

Informacijos gausa Internete – dar vienas Interneto privalumas.Tam, kad informaciją būtų lengviau surasti (nežinant konkrečios svetainės adreso) naudojamas žiniatinklis arba kitaip vadinami paieškos serveriai ir katalogai.Jų yra gausu ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje.Patys populiariausi yra šie: Google, Yahoo, Altavista, Search, Lycos ir t.t.Jų pagalba galima rasti įvairiausios informacijos įvairiausiomis temomis: tiek verslo katalogų, tiek žmonių adresų ir telefonų bazių, taip pat žemėlapių, darbo pasiūlymų, reklamos ir naujienų tinklapių ir t.t.Jums tereikia surinkti raktinį žodį paieškos laukelyje – t.y.temą, frazę, jus dominančio žmogaus pavardę ar mmiesto pavadinimą ir per keletą sekundžių jums bus pateiktas svetainių sąrašas, kuriose rašoma jūsų nurodyta tema.ІІ.Interneto istorija

Globalinio Interneto tinklo atsiradimas bei spartus vystimasis kaip niekas kitas anksčiau pertvarkė kompiuterių ir komunikacijų pasaulį.Šis kompiuterių tinklas įgyvendino žmonių troškimą greitai ir patikimai keistis įvairialype informacija.

1957 m. Sovietų Sąjungai paleidus pirmąjį dirbtinį žemės palydovą „Sputnik“ JAV kariškiai pajuto tam tikrą grėsmę, tad jau 1960-aisiais JAV Gynybos departamentas nusprendė sujungti pavienius kompiuterius į decentralizuotą tinklą-tinklų rinkinį, kuriam neturėtų įtakos atsitiktinės klaidos, kuris atominio karo atveju (bombai pažeidus bet kurią ryšio liniją ar mazgą) vistiek išsaugotų informaciją.Įgyvendinti šį projektą buvo nurodyta Gynybos tyrimų projektų agentūrai, vėliau tapusiai ARPANet (ARPA – Advanced Research Project Agency).

Tuo tarpu pirmasis rašytinį socialinės sąveikos tinkle apibūdinimą pateikė J.C.Licklider „Galaktinio tinklo“ koncepcijoje 1962 metais.Jis pateikė globaliai į vieną aibę sujungtų kompiuterių, kurių pagalba iš kiekvienos darbo vietos būtų galima greitai pasiekti reikiamus duomenis ir programas , koncepciją.Ši koncepcija daugeliu atžvilgių įgyvendinama dabartiniame Interneto tinkle.

1965 m. Lawrence‘as G.Robertsas, dirbdamas kartu su Thomasu Merrill Kalifornijoje, sukūrė pirmąjį (tiesa nedidelį) globalų kompiuterių tinklą, sujungęs juos nedidelio greičio telefono linija.1969 m. Pabaigoje keturi kompiuteriai buvo sujungti kartu į ARPANet tinklą-pirmąjį Interneto protokolą.O 1972 m.spalio mėnesį jis pirmą kartą pademonstruotas viešai tarptautinėje kompiuterių konferencijoje.Tais pačiais

metais Ray Tamlinson sukūrė pirmąją elektroninio pašto siuntimo ir skaitymo programą.Tais pačiais metais Robert E.Kanahan ir Vint Cerf sukūrė pirmąją TCP (Transmission Control Program-paketų perdavimo kontrolės) protokolo, peraugusio į parindinį Internet protokolą, versiją.

1983 metais ARPANET pasidalijo į du tinklus: MILNET – karinių užduočių vykdymui ir ARPANET – civilinių.1985 m. JAV pradedamas kurti akademinis tinklas NSFNET ( NSF-National Science Foundation), kuriuo naudotis gali visos švietimo įstaigos.Taigi galima teigti kad nuo to laikopradeda veikti mums dabar žinomas Interneto tinklas, tuo labiau, kad ppo keturių metų APARNet tinklo veikla nutraukiama, nes nebegauna pakankamo finansavimo iš Gynybos ministerijos.1989 m. Buvo įkurta RIPE (Raseaux IP Europeens) organizacija, kuri iki šiol koordinuoja Interneto tinklą Europoje.

1991 m.Minesotos universitete sukurtas Gopher servisas.1992 m.WWW (World Wide Web) servisas, o 1993 m. Pradėtos radijo transliacijos.Štai 1994 m. Internetą pradėta taikyti net komercijoje-buvo galima užsisakyti gėlių puokštę InternetuIšvados

Interneto tema labai plati, nes jis apima daugybę galimybių ir paslaugų.Ši tema taip pat ir labai aktuali šiandieniniame informaciniame pasaulyje, nes nuo Interneto priklauso iir mūsų gyvenimo kokybė.Aš įrodžiau, kad Internetas – trumpiausias kelias į žinių pasaulį, kad jis labai patogus, nes taupo mūsų laiką: visa informacija prieinama vienoje vietoje, tuo labiau, kad Interneto puslapiai prieinami iš karto milijonams žmonių net iš skirtingų pasaulio ššalių.Taigi šiame referate aš pabandžiau apžvelgti pagrindines Interneto galimybes ir programas, reikalingas naudojantis Internetu, bei Interneto atsiradimo istoriją.Literatūros sąrašas

1. D.Jancikienė, R.Valterytė, D.Žižys „Informatika: Microsoft Windows NT 4.0, Microsoft 97 ir 2000, Multimedia, Internet.Mokomoji knyga“ VDU, Kaunas, 2000.

2. R.Kuncaitis „Internet galimybės ir panaudojimas“, Vilnius, 1999.

3. V.Žilienė „Elektroninis paštas“, Kaunas, 2001.

sanmarinas@one.lt