Kaip sukurti savo šriftą
Šiaulių lengvosios pramonės mokykla
Referatas
Parengė:Renata Arlikevičiūtė
Šiauliai
2003
Kaip sukurti savo šriftą?
Pagal Tomą Malinauską
„Times New Roman“, „Arial“, „Verdana“ – tikriausiai visi žino šiuos kompiuterinio teksto šriftus. Tačiau daugelis kompiuterininkų net nesusimąsto, kas, kaip ir kada juos sukūrė. Ne visi žino ir tai, kad šriftų kūrėjų gali tapti kiekvienas asmeninio kompiuterio vartotojas.
Trumpa „TrueType“ istorija
Jeigu naudojate „Windows“ operacijų sistemą, šriftų kataloge (C:WINDOWSFONTS) rasite visus šriftus. Dauguma jų – „TrueType“ formato. „TrueType“ – vektorinis šriftų formatas, sukurtas „Apple“ bendrovės daugiau nei prieš dešimtį metų. Jau tuomet buvo aaišku, jog šriftai užims ypatingą vietą informacinių technologijų pasaulyje. Kompiuteriai neįsivaizduojami be tekstinės informacijos, tad nenuostabu, jog didžiosios kompanijos norėjo valdyti šią sritį. Susirungė trys konkurentės – „Microsoft“, „Apple“ ir „Adobe“. 1989 metais „Apple“ ir „Microsoft“ paskelbė dirbsiančios drauge ir sieksiančios nukonkuruoti „Adobe PostScript“ bei daugybę ne tokių populiarių šriftų technologijų.
Pagrindinių „TrueType“ kūrėjų laikomas Sampo Kaasila, tuo metu dirbęs „Apple“ firmoje. 1991 metais „Apple“ oficialiai pristatė „TrueType“ šriftus. Pirmieji „TrueType“ šriftai – „Times Roman“, „Helvetica“ ir „Courier“ – yra populiarus iiki šiol. 1992 metais „Microsoft“ specialistai „TrueType“ pritaikė „Windows 3.1“ sistemai ir drauge su bendrove „Monotipe“ sukūrė populiariuosius
„Times New Roman“ ir „Arial“ šriftus. Šiandien jie yra neatsiejami „Windows“ ir populiarių programų („Word“, „Excel“,
„Outlook Express“, „Internet Explorer“ ir kt.) ddalis.
Kuriami vis nauji šriftai
Nauji „TrueType“ šriftai kuriami specialiomis programomis. Vienos jų yra galingos ir brangios, kitos – paprastos ir nemokamos. Profesionalūs dizaineriai naudoja
„Macromedia Fontographer“ arba „CorelDraw“ – lyderė vektorinės grafikos kūrimo ir redagavimo srityje. Abi jos skirtos profesionalams ir yra palyginti brangios, tad jei nesate profesionalus dizaineris ir šriftų kūrėjas, vargu ar pirksite brangią programinę įrangą. Tačiau jei vis dėlto norite sukurti savo unikalų šriftą, pakanka paprastos programėlės (jų pasirinkimas internete tikrai didelis). Pavyzdžiui, jums pravers „Font Creator Program“.
Kuriame šriftą
„Font Creator Program“ programa skirta „TrueType“ šriftams kurti. Ją galima nemokamai naudoti 30 dienų, o paskui bendrovė „High-Logic“ siūlo arba už 50 JAV dolerių nusipirkti programą, arba pašalinti ją iš kompiuterio.
Programa nėra reikli kompiuterio ištekliams: 90 MHz „Pentium“ ar galingesnis pprocesorius, 16Mb RAM ir 4Mb laisvos vietos diske. Jos galimybių pakanka profesionaliai atrodančiam „TrueType“ šriftui sukurti. Jeigu norite sukurti visiškai naują šriftą, kuris atrodytu lyg rašytas ranka, teks sugaišti ne vieną valandą.
Jums reikės balto popieriaus lapo, rašiklio, paprasčiausio skenerio, paveikslėlių redagavimo programos (pavyzdžiui, „MS Paint“ ar „Adobe Photoshop“) ir „Font Creator Program“ programos. Netrukus įsitikinsite, jog šriftų kūrimas – tai ir menas, ir kruopštus darbas.
1. Popieriaus lape parašykite abėcėlę – naujo šrifto pagrindą. Jeigu neketinate kurti viso „TrueType“ šrifto (viso ssimbolių rinkinio), galite apsiriboti ir vienu sakiniu, tačiau naudodami įprastas programas (pavyzdžiui, „MS Word“) galėsite rašyti tik tas raides, kurias parengsite.
2, Nuskenuokite savo kūrinį. Skenuodami nustatykite didesnę raišką (pavyzdžiui, 300 dpi). Nuskenuotas paveikslėlis galėtų būti ir didesnis už originalą, nes tuomet paprasčiau rengti šriftą, raidės panašesnės į parašytas popieriuje, išvengiama iškraipymų rastrine grafiką verčiant vektorine.
3. Naudodami grafikos redagavimo programą (pavyzdžiui, „photoshop“), suskaidykite savo kūrinį į atskiras raides ir išsaugokite jas BMP formatu. Deja, tik šio formato grafiką galima importuoti į „Font Creator Program“.
4. Sužadinkite „Font Creator Program“.
5.Sukurkite naują „TrueType“ rinkmeną (File->New->Unikode). Pamatysite daug tuščių langelių, skirtų raidėms ir įvairiems simboliams (pavyzdžiui, $, @ ir t.t.). Jeigu ketinate kurti visavertį šriftą, visi langeliai turi būti užpildyti atitinkamais ženklais.
6. Pasirinkite langelį, kuriam tinkamą raidę jau esate išsaugojęs BMP formatu. Atsivers didesnis šios raidės redagavimo langas. Jame pamatysite liniuotės, tinklelį ir kitas pagalbines linijas, reikalingas raidės padėčiai nustatyti.
7. Pasirinkę Tools->Import Image->Load, importuokite BMP paveikslėlį su norima raide. Jis bus konvertuotas į vektorinę grafiką. Paveikslėlį galima redaguoti „Font Creator Program“ priemonėmis. Deja, jų nėra daug, tačiau pakanka tik šiek tiek pataisyti kreives. Labai retai iš karto tinka raidės dydis ir padėtis, tai ypač išryškėja rašant sukurtu šriftu.
Norint pažiūrėti, kaip šriftas atrodys tekste, galima naudotis „„Font Creator Program“ priemonėmis (Font-.Test arba paspausti klaviatūros mygtuką F5). Taip pat galima pažiūrėti, kaip šriftas atrodys „Macintosh“ kompiuteriuose.
8. Parengę norimas raides, skaičius ir simbolius, išsaugokite sukurtą „TrueType“ rinkmeną ir įdėkite naują šriftą. Kaip pavadinsite šriftą. Kaip pavadinsite šriftą jį įrašydami, tokį jo pavadinimą matysite greta populiariųjų „Times New Roman“ ar „Arial“ šriftų.
Pasirinkę Format->Naming, galite parašyti įvairią informaciją, susijusią su šrifto autoryste: autoriaus vardą, adresą, interneto svetainę ir pan. Jeigu neketinate platinti ar pardavinėti savo šrifto, šį informacija nebūtina.
Įdiegti „TrueType“ šriftą labai paprasta. Programoje pasirinkite Font->Install arba sukurtą „TrueType“ šrifto rinkmeną nukopijuokite į C:WINDOWSFONTS katalogą. Tai padarę, galite išbandyti šriftą įprastose programose.
Šriftai – vagių taikinys
„Font Creator Program“ priemonėmis galima ne tik kurti, bet ir modifikuoti šriftus. Visiškai paprastai atversite kasdien naudojamas „TrueType“ šriftų rinkmenas. Lietuvių kalbai skirtų šriftų yra mažiau negu anglu kalbai, mat šriftų kūrėjai dažnai nesirūpina lietuviškais rašmenimis.
Tačiau trūkstamas raides (ą, č, ę ir kt.) nesunku sukurti patiems. Nosines ir varneles galima „pasiskolinti“ iš kitų šriftų, jas pritaikyti šriftui taip pat nesunku.
„TrueType“ šriftas yra intelektinė nuosavybė, kuria naudotis galima tik gavus kūrėjų leidimą. Dauguma „Windows“ šriftų tokie populiarūs, jog apie autorių teises dažniausiai net nesusimąstoma. Tačiau jeigu nukopijuosite žinomą šriftą, pavadinsite jį savo vardu ir parduosite, tai jau bbus vagystė.
Įstatymai numato atsakomybę už tokius veiksmus, tačiau piktavaliai vagys (kartais ne visai tiksliai vadinami hakeriais) dėl to nesijaudina – jų tinklapiuose gausu vogtų šriftų rinkinių.
Sukurtą šriftą galima paskelbti internete, tačiau jį parduoti nėra lengva – vyksta didelė konkurencija. Vertinami tik įdomūs ir originalūs šriftai.
Literatūra paimta iš: Kompiuterija 2002 09 Nr. 9