Moderniausi kompiuterio išoriniai įrenginiai
Kompiuteris turi daug įvairiausių išorinių įrenginių, kuriais žmogus perduoda informaciją kompiuteriui, kompiuteris perduoda apdorotą informaciją žmogui, į kuriuos yra įrašoma informacija. Išoriniai kompiuterio įrenginiai yra nuolat tobulinami, keičiami, vis atsiranda naujų.
Skystųjų kristalų monitoriai
Skystųjų kristalų monitorius sutrumpintai yra vadinamas LCD (Liquid Crystal Display).
Tokie monitoriai yra lengvasvoriai ir patrauklios išvaizdos, naudoja mažai elektros energijos, „nepritraukia“ dulkių. Jie beveik nesukelia magnetinio lauko pokyčių – todėl galima naudoti šalia labai jautrių matavimo prietaisų. LCD monitoriai užima mažiau vietos nei įprastiniai.
Žmonėms, kuriems reikia ypatingai aukštos kkokybės ryškaus vaizdo nedideliame plote, patariama rinktis skystų kristalų monitorius. Jų didelė skiriamoji geba leidžia kokybiškai pavaizduoti smulkias, bet labai svarbias vaizdo detales. LCD monitoriai pasižymi geresniu ryškumu ir puikia ekrano geometrija, jie labiau tinka darbui su statiškais vaizdais. Jie pašalina ekrano blyksnius ir atspindžius. Į šiuos monitorius galima žvelgti ne tik tiesiai, bet ir iš šono arba viršaus.
15 colių LCD monitorius perteikia maždaug tokį pat vaizdą kaip 17 colių paprastas (CRT) monitorius.
Keistos klaviatūros
Suvyniojamos ir labai jautrios
Japonijos kompanija „Coolgreen“ sukūrė llabai keistą klaviatūrą, kuri yra nesulaistoma, tarp klavišų neprilenda dulkių, nenusitrina klavišų ženklai. Maža to, ją galima suvynioti. Klavišai pagaminti iš permatomos medžiagos. Jie didesni nei paprasti – 19 mm, o paspausti jų paviršių galima 3,5 mm gyliu. Kadangi ženklai yyra po specialiu apsauginiu sluoksniu, juos nutrinti labai sunku. Permatoma klaviatūra sudaro tokį įspūdį, kad klavišą būtinai reikia spausti iki pat stalo paviršiaus, tačiau jos pačios paviršius reaguoja labai jautriai.
Kanados kompanija „Finger Works“galbūt gali vadintis revoliucioniere, kadangi savo sukurtą „TouchStream” technologiją pritaikė klaviatūroms. „TouchStream“ technologijos ypatumai: prisilietimas gali atlikti ne vien tik klavišo, bet ir pelės funkciją, tam tikrais pirštų judesiais labai elementariai galima „atšaukti“, „kopijuoti“, „perkelti“ ir pan., klaviatūros paviršius reaguoja į žmogaus kūno šilumą ir taip sensoriai perduoda atitinkamas komandas.
Arčiau kasdienybės
Kol vieni gamintojai suka galvas kurdami naujas, kiti tobulina senas formas. Bendrovės „A4Tech“ laboratorijose buvo sukurta nauja ergonomikos samprata – kompiuterio klaviatūra, nevarginanti rankų ir labai palengvinanti ilgalaikį spausdinimą (ko neišvengia dauguma šiandienos biuro darbuotojų). „A4Tech“ išradimo eesmė – A formos klavišų išdėstymas. Dėl to klaviatūros komponentai įgyja rombo formą ir spausdinimas tampa fiziologiškai patogesnis. Spausdinant tradicine klaviatūra, kurios klavišai yra stačiakampio formos ir išdėstomi statmenai, įtempiami rankų raumenys ir po ilgesnio darbo žmogus pradeda jausti diskomfortą.
Tyrimais įrodyta, kad labai daug laiko prie kompiuterio praleidžiantys profesionalai (verslininkai, programuotojai, maketuotojai, žurnalistai) ilgainiui pradeda skųstis fiziniais negalavimais – riešo skausmais, rankų raumenų spazmais ir pan. „A4Tech“ specialistai teigia, kad naujojo tipo klaviatūros šią problemą išsprendžia ir nesudaro papildomų pproblemų – klavišų išsidėstymas lieka toks pat kaip tradicinių klaviatūrų, o spausdinimas iš karto tampa greitesnis ir patogesnis.
Pelių egzotika
Šias modernias peles ne visai galima vadinti pelėmis, nors šie prietaisai ir atlieka vos ne pagrindinę kompiuterio valdymo funkciją.
Pelė ant piršto
Taivano kompanija „Bosswave“ sukūrė pelę – žiedą. Tereikia užsimauti pelę ant piršto ir prisireikus vedžioti kursorių ekrane. Šios technologijos tikslas – palengvinti spausdinimą. Paprastai spausdinant ir naudojantis elementaria pele, kai reikia kažką pasižymėti, dėmesys nuolat nukreipiamas į šalį. Su šia pele dėmesys visą laiką išlieka sutelktas į ekraną, nes ji visada ant piršto. Prie kompiuterio USB kabeliu prijungiamas specialus aparatas, į kurį įstatoma pelė. Taip ji ne tik pasikrauna baterijas, bet ir laikoma matomoje vietoje.
Ši pelytė valdoma riešo judesiais. Užsimovus ją ant piršto nepakanka spaudyti kairiojo ir dešiniojo klavišo atitikmenis, bet reikia judinti ir kursorių ekrane. Kursorius juda pagal tai, į kurią pusę pelė bus pakreipta: kairėn – dešinėn ar į viršų – į apačią.
Pelė ant kaktos
Kompanijos „Naturalpoint“ sukurtos technologijos „TrackIR“ pele nelabai ir pavadinsi, nors ant kaktos priklijuojamas taškelis ir monitoriaus viršuje įtaisomas imtuvas atlieka pelės funkcijas. Pelė iš viso dingsta – belieka tik klaviatūra ir galvos judesiais ekrane valdomas kursorius. Tai atlikti galima ir specialiu žiedu. Veikimo principas atrodo ggana paprastai. Iš siųstuvo, esančio monitoriaus viršuje, skleidžiami infraraudonieji spinduliai, o tas mažas taškelis ant kaktos arba žiedas spindulius atspindi. Taip siųstuvas gauna nurodymus, kur turi judėti kursorius.
Ši technologija leidžia galvos judesiais atlikti kairiojo ar dešiniojo normalios pelės klavišo funkcijas: galima pasižymėti tekstą, slinkti juo aukštyn arba žemyn. Jei tai pasirodytų per daug sudėtinga, galima aktyvuoti kai kuriuos mažiau naudojamus klaviatūros klavišus, kad jie atliktų kairiojo arba dešiniojo pelės klavišo funkcijas. Kad kursorius nejudėtų kur nereikia, sėdint ir žiūrint ekraną jį galima užblokuoti.
Instaliavus reikiamą programinę įrangą, nebereikės ir paprastos klaviatūros. Ji pakeičiama virtualiąja – tiesiog kursoriumi spaudomi ekrane esantys mygtukai. Tai nėra labai patogu, tačiau naudinga žmonėms su negalia arba sergantiems ligomis, kurios neleidžia stabiliai koordinuoti rankų judesių.
Skaitmeninės plokštelės
Skaitmeninės plokštelės, sutrumpintai vadinamos DVD (Digital Versatile Discs), yra skirtos duomenims skaityti ir įrašyti, tik skaityti, muzikos įrašams, skaitmeniniams filmams. Jos yra labai patogios piešiniams, nuotraukoms, iliustruotoms enciklopedijoms, kompiuteriniams žaidimams kaupti.
Skaitmeninėje plokštelėje informacija įrašoma dviem sluoksniais į abi plokštelės puses. Joje telpa apie 10 GB informacijos, bet technologijoms taip sparčiai keičiantis šis skaičius vis didėja.
Spausdintuvai
Paprastas spalvinis spausdinimas
Spalvinį lazerinį spausdintuvą dažnai įsivaizduojame kaip sudėtingą, gremėzdišką ir paslaptingą įrenginį. Šiais vienspalvio spausdinimo virtimo spalvotu laikais spausdintuvai mažėja ir paprastėja. Štai kad ir „„Hewlett-Packard LaserJet 1500L“, savo dydžiu ir kaina prilygstantis vidutiniam vienspalviam lazeriniam spausdintuvui, bet sugebantis nepalyginti daugiau.
„LaserJet 1500L“ spausdinimo raiška nėra didelė – 600 taškų colyje, tačiau šiuo įrenginiu atspausdintos spalvotos nuotraukos ir grafika pasižymi gera kokybe ir detalumu (žinoma, ne tokia gera, kaip rašalinių fotospausdintuvų, bet viena geriausių savo klasėje). Šio fenomeno priežastis – įrenginyje įdiegta nemažai naujų technologijų. Viena svarbesnių – „HP ImageREt 2400“, kuri, naudodama kelių lygių spausdinimo procesą ir reguliuodama dažų padengimą, sugeba sintetiškai padidinti raišką iki 2400 taškų colyje. HP patobulino ir pačius tonerius, kuriuose esantys dažų grūdeliai „auginami“ cheminiu būdu, todėl yra lygesni ir mažesni. „LaserJet 1500L“ automatiškai kas 12 valandų (arba kas 150 puslapių) suderina spalvas. Tai jis atlieka puikiai – spalvų atitikimas originalui beveik idealus. Gamintojas taip pasitiki dirbtiniu spausdintuvo intelektu, kad tvarkyklėje net nepaliko spalvų derinimo įrankių.
Tarp fotografų profesionalų sklando nuomonė, kad tik nespalvota fotografija leidžia visiškai atskleisti žmogaus jausmus. Naujasis aukštos klasės HP fotospausdintuvas „Photosmart 7960“ kaip tik ir skirtas meninės fotografijos mėgėjams.
Skaitytuvai
Tradiciniai planšetiniai skaiytuvai – idealūs darbui biure, bet vargu ar tiks kelionėms. Tokių įrenginių dydis ir papildomo maitinimo būtinybė rodo, kad keliautojams reikia alternatyvos – tokios kaip „Visioneer Strobe XP 100“.
Vos 29x5x4 cm dydžio šis skaitytuvas
telpa bet kurioje rankinėje, o sveria tik 300 gramų. „Strobe XP 100“ nebūtina jungti prie elektros tinklo – maitinimą jis gauna per USB jungtį. Didžiausia 600 taškų colyje skenavimo raiška ir 24 bitų spalvų gylis šiuolaikinių standartų fone neatrodo įspūdingai, tačiau to visiškai pakanka bendrojo pobūdžio užduotims.
Toks skaitytuvas demonstruoja didelę spartą ir gerą atvaizdo kokybę. Programinė „Strobe XP“ dalis leidžia spręsti pagrindinius skenavimo uždavinius.
Šis skaitytuvas gali būti nuolatinis nešiojamojo kompiuterio palydovas, paverčiantis jį fakso aparatu ir leidžiantis greitai nukopijuoti ddokumentus, fotografijas, straipsnius bei vizitines korteles.
Interaktyviosios lentos
Daugialypės terpės projektoriai tėra konferencijų įrangos raidos tarpsnis. Ateitis priklauso interaktyvesniems įrenginiams – tokiems kaip interaktyviosios lentos, kurios jungia projektoriaus ir rašymui skirtos baltos lentos funkcijas. Tai gana brangūs produktai, tačiau jų rinka plečiasi, o pasirinkimas didėja.
„TeamBoard“ gamina interaktyviąsias lentas. Kitaip nei „3M Wall Display“ įrenginio, kurį sudaro ir interaktyvioji lenta, ir daugialypės terpės projektorius, „TeamBoard“ siūlo tik pirmąją rinkinio dalį. Toks sprendimas turi savų privalumų ir trūkumų. Vienas didžiausių „TeamBoard“ pliusų – ssu lenta galima naudoti bet kurį daugialypės terpės projektorių (ryškesnį, ne tokį ryškų ir pan.). Kita vertus, „TeamBoard“ lankstumas turi ir trūkumų: lentos paruošimas darbui gali kiek užtrukti, ypač jei ją derinate su nauju projektoriumi.
„TeamBoard“ lentos gali veikti dviem režimais: kkaip balta ir kaip interaktyvioji lenta. Pirmuoju režimu baltame lentos paviršiuje galima rašyti spalvotais žymekliais, o vėliau piešinius perkelti į kompiuterį ir išsaugoti. Įdomu, kad „TeamBoard“ įrenginys nereikalauja specialių žymeklių – tinka visi kanceliarinių prekių parduotuvėse įsigyti rašikliai. Taip yra todėl, kad lenta turi lietimui jautrų paviršių, taigi interaktyviuoju režimu netgi galite rašyti pirštu arba bukuoju rašiklio galu.
Interaktyviosios lentos režimu daugialypės terpės projektoriaus rodomame vaizde galima kai ką keisti – pabraukti svarbesnes vietas, užrašyti pastabas. Pakeitimus galima išsaugoti kompiuterio kietajame diske.
Tam tikra prasme interaktyvioji lenta yra tarsi didelis delninio kompiuterio ekranas.