Monitoriai
Marijampolės kolegija
Verslo ir technologijų fakultetas
Bendrojo lavinimo katedra
Referatas
Monitoriai
Parašė
Audrius Mielkus 1VI
Evaldas Šapalas 1VI
Tikrino
V. Riškevičienė
Marijampolė
2003
Turinys
1. Turinys.
2. Įžanga.
3. Monitorius.
4. Monitorių filtrai.
5. Monitoriaus ekrano struktūra.
6. Monitorių valdymo naujovės.
7. Profesionalų monitorius mėgėjams.
8. LCD greituolis.
9. Nauja kartelė profesionalų monitoriams.
10. Pigiau grybų – tik CRT monitoriai.
11. „Acer“ ekranas staliniams kompiuteriams.
12. AOC monitoriai keičia veidą.
13. Pagrindiniai Samsung monitorių privalumai.
14. IBM monitoriuose – naujausi technologijų pasiekimai.
15. Pabaiga.
16. Literatūros sąrašas.
Įžanga
Kompiuterio vaizdo sistema susideda iš monitoriaus, kuriame atvaizduojama informacija ir vaizdo plokštes, kuri formuoja vaizdą. Monitoriuje atkuriamo vaizdo kokybė, pirmoje eilėje, priklauso nuo monitoriaus konstrukcijos. šiuolaikiniai monitoriai būna dviejų tipų: elektrovakuuminiai, naudojantys elektrovakuuminius vamzdžius – kineskopus iir elektroniniai, naudojantys puslaidininkinius ekranus (skystakristaliniai, dujų plazmos, jutikliniai). Labiausiai paplitę elektrovakuuminiai monitoriai, naudojami staliniuose kompiuteriuose. Nešiojamuose kompiuteriuose naudojami elektroniniai – plokštieji monitoriai.
Monitorius
Neigiamo kompiuterio poveikio žmogaus organizmui kaltininku didele dalimi yra vaizdinės informacijos išvedimo įrenginys monitorius. Be monitoriaus skleidžiamo spinduliavimo ergonominiu požiūriu nemažiau svarbūs yra monitoriaus vizualiniai parametrai:
vaizdo mirgėjimas monitoriaus ekrane;
monitoriaus ekrano blizgesys, išsklaidytos šviesos atspindžiai monitoriaus ekrane;
žemas vaizdo kontrastas, esant intensyviai aplinkos apšvietai.
Monitoriaus ekrane teksto ženklai ir vaizdai yra formuojami iš taškų matricos. Taškų matricos yyra vadinamos vaizdo elementais (pikseliais).
Vaizdo elementų skaičius ekrane vadinamas skiriamąja geba. Tai ekrano taškų, telpančių vertikalia ir horizontalia kryptimi, skaičiaus sandauga. Ją nusako formuojamo ekrano taško dydis. šiuolaikinių displėjų taško dydis yra 0,26 – 0,22 mm. Jų skiriamoji geba yra nnuo 640×480 (680 – vaizdo elementų, ekrano taškų, eilutėje, 480 eilučių) iki 1280×1024 1600×1200 taškų.. Kuo didesnė skiriamoji geba, tuo aiškesnis kontūras, geresnis vaizdo matomumas ekrane.
Kiekvienas ekrano taškas turi savo spalvą ir ryškumą. Vaizdo taško spalvų skaičius vadinamas spalvų gyliu. Yra daug vaizdo sistemų standartų – MGA; CGA; EGA; MCGA; VGA; SVGA, kurios viena nuo kitos skiriasi skiriamąja geba ir spalvingumu. Didžiausia skiriamąja geba ir plačia spalvų gama (atgaminanti iki16 mln. spalvų) pasižymi SVGA vaizdo plokštė.
Visose sistemose yra tas pats vaizdo formavimo ekrane principas: vaizdą piešia švytintis taškas, bėgdamas per ekraną. Yra du monitoriaus vaizdo piešimo režimai: kai piešiama kas antra eilutė ir kai piešiamos iš karto viena po kitos visos eilutės. Displėjuje atkuriamo vaizdo kokybė priklauso nuo:
hhorizontalaus – eilučių skleistinės dažnio, dydžio, rodančio, kiek linijų (eilučių) per 1s gali perpiešti kompiuteris. Šis dydis matuojamas KHz (kilo hercais);
vertikalaus – kadrų skleistinės dažnio, t.y kokiu dažniu vaizdas pilnai atnaujinamas ekrane. Jis matuojamas Hz.
Abiejų skleistinių dažniai yra tiesiogiai proporcingi vienas kitam ir rodo vaizdo stabilumą ekrane. Žemas skleistinės dažnis, sukelia ekrano mirgėjimą ir kenkia akims. Taip yra, kai akies liekamosios reakcijos į šviesos signalą trukmė (apie 1/16 sekundės) yra mažesnė už signalo atsinaujinimo (ekrano vaizdo kaitos) dažnį. FFormuojant vaizdą kas antrą eilutę, vaizdas ekrane piešiamas greičiau. Tačiau toks piešimo režimas labai kenkia dirbančiojo akims. Antruoju atveju vaizdas piešiamas ilgiau, bet akis jis kur kas mažiau vargina akis. Šiuolaikinių monitorių kadrų atnaujinimo dažnis siekia 75-90 Hz. Tai viršija higienos normos nustatytą 70 Hz vertikalų (vaizdo atsinaujinimo ekrane) skleistinės dažnį.
Kalbant apie monitoriaus kokybę, svarbus parametras yra jo įstrižainė, matuojama coliais (1 colis = 2,54 cm). Dabartiniai 15 colių monitoriai turi plokščią ekraną, o tai leidžia nustatyti kokybiškesnį vaizdą visame ekrane. Didesnio diametro monitoriai leidžia pasiekti didesnę skiriamąją gebą.
Mažiausiai monitorius kenks akims, kai jo skiriamoji geba bus 1024×800, o vertikalus skleistinis dažnis – 70 Hz. Be to, mažiausiai akims kenkiantis režimas yra juodai – baltas. Tačiau dabar retai kas dirba su nespalvotais ekranais. Todėl reikėtų bent riboti ekrane spalvų kiekį iki 256. To pilnai pakanka normaliam darbui. Taip pat būtinas geras spalvų suvedimas t.y. kad bazinės, raudona, žalia ir mėlyna, spalvos gerai persidengtų tarpusavyje) ir geras vaizdo kontrastas. Jei to nėra, vaizdas ekrane bus neryškus, tekstas sunkiai įskaitomas, o tai vargins akis.
Šiuo metu naudojamų filtrų kai kurie kokybiniai rodikliai pateikti 7.1. lentelėje:
Filtrų rūšis Spindesys Kontrasto pagerinimas Skiriamoji geba Patvarumas
Akrilo mažina šiek tiek pagerina sumažina labai braižosi
Apsauginis tinklelis mažina pagerinimas priklauso nuo šviesos kritimo kampo prasta priklauso nuo ggamintojo
Poliarizuojantys mažina gera gera nuo technologijos priklauso
Verbatchim mažina gerina puiki, saugo akis labai patvarūs
3 M
mažina
gerina puiki, saugo akis, netraukia dulkių, maksimaliai sumažina statinį elektros krūvį
patvarūs
OCLI
mažina
gerina puiki, saugo akis, netraukia dulkių, maksimaliai sumažina statinį elektros krūvį
labai patvarūs
Monitorių filtrai
Siekiant pagerinti monitoriaus ergonominius parametrus naudojami ekrano filtrai. Dauguma šiuolaikinių monitorių jau turi specialias ekrano dangas, kurios sumažina ekrano blizgėjimą, išbarstytos šviesos atspindžius bei statinius krūvius, kurie susikaupia ekrano paviršiuje. Tuomet ekrano filtro naudojimas jokio pranašumo neteikia. Naudojant senus ir pigius monitorius, filtrai gali būti naudingi, tačiau pigūs stikliniai filtrai aplinkos šviesą atspindi dar labiau nei monitoriaus ekrano paviršius, o tinkliniai filtrai iškraipo vaizdą. Brangūs stikliniai ekrano filtrai sumažina atspindžius, padidina vaizdo kontrastingumą, tačiau užtemdo vaizdą ir iškraipo spalvas. Naudojant poliarizacinius filtrus, spalvos žymiai mažiau iškraipomos. Naujausi 3M, OCLI technologijų filtrai leidžia gauti kokybišką vaizdą. Tačiau brangaus filtro ir pigaus monitoriaus kaina yra didesnė už kainą monitorių, kuriems nereikia filtrų ir kurių vaizdo kokybė yra žymiai geresnė. Dabartinių monitorių ekranuose yra tam tikras apsauginis filtras mažinantis radiaciją, šviesos išbarstymą ir elektrostatinį krūvį .
Monitoriaus ekrano struktūra
Monitoriaus ekranui higienos norma nustato sekančius reikalavimus:
monitoriaus ekranas neturi kelti pavojaus darbuotojų sveikatai;
ženklai monitoriaus ekrane turi būti ryškaus kontūro, lengvai skaitomi, tarpai tarp ženklų ir eilių turi būti tinkamo ddydžio. Kai ekranas nutolęs 40-80 cm atstumu , didžiųjų raidžiu aukštis turi sudaryti apie 16 minučių regos kampą, o ypač svarbiai informacijai – 20-22 minučių regos kampą. Jeigu atstumas nuo akies iki ekrano yra 50 cm , tai ženklo aukštis turi būti ne mažesnis kaip 2,3 mm. HN 32 rekomenduojamas simbolio dydis – 3,8 mm;
vaizdas monitoriaus ekrane turi būti stabilus ir nemirgėti.Vaizdo regeneracijos dažnis turi būti ne mažesnis kaip 72 Hz. Ekrane neturi būti akinančių blyksnių ir atspindžių, kad nesukeltų darbuotojui nemalonių jutimų bei akių nuovargio;
ryškumas arba kontrastas tarp ženklų ir fono turi būti lengvai reguliuojamas; simbolio ir ekrano fono kontrastas turi būti ne mažiau 0,8;
monitoriaus ekranas turi būti lengvai bei laisvai pasukamas ir pakreipiamas pagal darbuotojų poreikius. Todėl displėjus turėtų turėti stovą arba reguliuojamą stalą, kurie leistų keisti ekrano padėtį;
atstumas nuo dirbančiojo akių iki monitoriaus ekrano neturi būti mažesnis kaip 40 cm;
darbo vietos turi būti taip įrengtos, kad šviesos šaltiniai (langai, permatomos ar peršviečiamos pertvaros, ryškiai dažyti įrenginiai arba sienos ) neakintų ir, kiek galima, mažiau atsispindėtų monitoriaus ekrane;
langai turi turėti šviesos reguliavimo įrenginius, kuriais
galima būtu mažinti šviesos srautą, krintantį ant monitoriaus ekrano;
monitoriaus ekrano aukštis ( nuo grindų iki ekrano apačios ) turi siekti 950 – 1000 mm. Akių žvilgsnis nukreiptas žemyn 15 –200 kampu. Ekrano palinkimo kampas (nuo vertikalės) turi būti 0 – 30ŗ.Rekomenduotina ekrano atstumas nuo stalo krašto – 500 – 700 mm;
ekrano filtras turi būti patikimai įžemintas ir periodiškai tikrinamas. Tinkamiausia vieta ekrano filtrui įžeminti yra sisteminio bloko korpusas (po varžtu, kur tvirtinamas maitinimo šaltinis). Kituose elektros maitinimo sistemos ttaškuose įžeminti nerekomenduotina.
Monitorių valdymo naujovės
Jei skystųjų kristalų monitoriai turi NEC ir „Mitsubishi“ logotipus, iš jų lauk ko nors ypatingo. Juolab jei tie monitoriai ką tik sukurti. Neseniai Lietuvoje pasirodę du bendrovės „NEC-Mitsubishi Electronics Display“ gamybos LCD modeliai „NEC LCD1501″ ir „NEC LCD1701″ išsiskiria ypač originaliomis ir sudėtingomis valdymo galimybės.
Monitoriai paprastai valdomi juose esančiais mygtukais ir meniu. „Samsung“ kažkada rinkai mėgino pasiūlyti įrenginius su USB sąsaja, kuri leido monitoriaus parametrus keisti iš kompiuterio, tačiau šie modeliai neprigijo. NEC pasimokė iš „„Samsung“ klaidų ir žengė dar toliau. Abu NEC įrenginiai suderinami su DDC/CI protokolu, kuris monitorių leidžia valdyti iš kompiuterio per įprastą RGB kabelį. Jokių USB ar kitų papildomų jungčių – pakanka tik iš „NEC-Mitsubishi“ tinklapio atsisiųsti ir kompiuteryje įdiegti „NaViSet“ pprogramą, ir „Display Properties“ lange atsiras papildoma valdymo skiltis. Tiesa, iš kompiuterio galima keisti tik dalį NEC monitorių parametrų.
NEC neapsiriboja vien tik paprastu monitoriaus valdymu iš kompiuterio. Sistemos administratoriams siūloma patobulinta „NaViSet“ programos versija „NaViSet Administrator“, kuri leidžia monitorių parametrus keisti iš nutolusio tame pačiame tinkle esančio kompiuterio. Tad naujieji NEC LCD įrenginiai yra tiesiog tikras saldainiukas didelius kompiuterių ūkius prižiūrintiems IT inžinieriams.
Dar vienas, žemiškesnis NEC monitorių valdymo patobulinimas – sudėtinga NTAA technologija (No Touch Auto Adjustment). Įrenginiai su NTAA ypatybe sugeba ne tik pastebėti gaunamo vaizdo parametrų pokyčius ir pagal tai automatiškai suderinti ekraną, bet ir suprantama kalba vartotojui praneša apie neteisingai pasirinktą raišką arba atnaujinimo dažnį.
Profesionalų monitorius mėgėjams
15 colių įstrižainės „NEC LCD1501″ turi paprastą, stilingą ir kompaktišką korpusą. PPagrindinę dalį galima atskirti nuo kojos ir pakabinti ant sienos, o ant stalo pastatytą ekraną – palenkti į priekį arba atlošti atgal. Nepaisant gražaus dizaino, LCD1501 valdyti nepatogu dėl apačioje išdėstytų mygtukų, kurie sunkiai spaudomi ir pažymėti sunkiai įžiūrimomis žymomis. Vidinis meniu dėl simbolinių žymų irgi painokas. Vis dėlto šiuos nepatogumus su kaupu kompensuoja minėta „NaViSet“ programa, dalį monitoriaus parametrų leidžianti keisti iš kompiuterio.
Iš įdomesnių LCD1501 valdymo funkcijų minėtinos vaizdo suvedimo, raiškumo ir stabilumo koregavimo priemonės („Fine“), OSD meniu užrakinimas ((monitorius nereaguoja į mygtukų paspaudimus), net šeši skirtingi spalvų temperatūrų deriniai, kuriuos galima laisvai pakoreguoti kiekvienam RGB kanalui.
1024×768 raišką ir 75 Hz atnaujinimo dažnį turintis „NEC LCD1501″ pasižymi ypač ekonomišku elektros energijos suvartojimu. Darbo režimu įrenginys sunaudoja tik 20, o budėjimo – 2 W (palyginimui – kitų gamintojų LCD monitoriai darbo režimu sunaudoja nuo 25 iki 35 W). Įrenginio korpuse net yra specialus jungiklis („Vacancy Switch“), skirtas monitoriui išjungti ilgesniam laikui. LCD1501 turi automatinio išsijungimo galimybę aparatiniame lygmenyje, kurios trukmę galima keisti iš OSD meniu.
Naujasis ekonominės klasės NEC monitorius turi 250 cd/m2 šviesumo, 350:1 kontrasto ir 30 ms atsako laiko ekraną, kurio apžvalgos kampas vertikalia ir horizontalia kryptimi sudaro 160 laipsnių. Šie parametrai nėra ypatingi, tačiau monitorius perduoda labai geros kokybės, ryškų vaizdą. LCD1501 ypač tiksliai atkuria spalvas. Vienintelis didesnis šio įrenginio trūkumas – švytėjimo susilpnėjimas ekrano viršuje ir apačioje, kuris, dirbant su įprastomis programomis ir žaidimais, beveik nepastebimas.
Atrodytų, tokios geros kokybės ir gerą gamintojo vardą turintis skystųjų kristalą monitorius turėtų būti brangus. Tačiau „NEC LCD1501″ kaina yra 1335 litai – tai tikrai nedaug už kone profesionalų lygio gaminį.
LCD greituolis
Kitas NEC modelis LCD1701 iš išorės labai primena savo mažesnįjį broliuką, tik yra dviem coliais didesnis. Dar viena LCD1701 konstrukcijos ypatybė &– galimybė pasukti ne tik apie horizontaliąją, bet ir apie vertikaliąją ašį.
17 colių įstrižainės LCD1701 dirba 1280×1024 raiška ir 60 Hz atnaujinimo dažniu. Ekrano ryškumas – 260 cd/m2, kontrasto koeficientas – 450:1, žiūrėjimo kampas – 160 laipsnių. Vieno taško ekrane atsako laikas – 16 sekundžių. Pagal pastarąjį parametrą LCD1701 yra vienas geresnių dabartinėje rinkoje ir, pasak gamintojo, puikiai tinka DVD filmų, vaizdo peržiūrai ir žaidimams.
Iš tiesų „NEC LCD1701″ perduodamos spalvos atrodo natūralios, ne per ryškios. Bet pasižiūrėjus į ekraną iš arčiau, pasirodė, kad jam trūksta tikslumo. Pagrindinis mūsų pastebėtas monitoriaus trūkumas – vaizdas ekrane pernelyg juodas, todėl beveik išnyksta skirtumas tarp kai kurių pilkos spalvos pustonių. Žinoma, tokie vaizdo parametrai kaip geometrija, vertikalių ir horizontalių linijų lygumas yra idealūs (vis dėlto tai LCD, o ne kineskopinė technologija). Kaip ir daugelis LCD monitorių, NEC modelis netiksliai atvaizduoja žalią ir, kas mums pasirodė keista, geltoną spalvas. Be to, ekrano viršus ir kraštai buvo kiek paraudonavę, taip iškreipdami spalvas ir užtamsindami vaizdą. Gali būti, kad mūsų testams teko šiek tiek brokuotas monitorius (kas mažai tikėtina iš NEC) arba modelio konstrukcija tiesiog ne iki galo ištobulinta.
Minėti trūkumai daugiau aktualūs profesionaliems dizaineriams, o ne paprastiems vartotojams – LCD1701 kuo puikiausiai tinka darbui su taikomosiomis pprogramomis ir žaidimais. Tad nors šis NEC monitorius (2144 Lt) ir pasižymi profesionalams skirtomis ypatybėmis, tokiomis kaip RGB spalvų režimas, dėl vidutinių vaizdo kokybės parametrų jį būtų galima rekomenduoti daugiau kasdieniams darbams.
Nauja kartelė profesionalų monitoriams
Monitorių su kineskopais kainos krinta kaip musės rudenį. Bet net ir atsižvelgiant į tai, 1003 litai už 19 colių profesionalams skirtą monitorių verčia suklusti ir pradėti abejoti jo ekrano kokybe. Tačiau naujausias „Sampo“ kūdikis „AlphaScan 871SDT“ greitai išsklaido šias abejones.
Iš išorės paprastas monitorius turi puikų kineskopą. Paveikslėlius „AlphaScan“ perteikia nuostabiai, gerai susitvarko ir su daugiau nei 9 punktų tekstu. Vienintelis vertikalios raiškos (muaro) rodiklis mums sukėlė šiokių tokių abejonių.
871SDT pritaikytas dirbti su 1200×1024 raiška ir 85 Hz ekrano atnaujinimo dažniu, nors reikalui esant raišką galima padidinti iki 1600×1200 taškų. Paskutinis rodiklis nėra labai didelis, nes ekrano taškas yra 0,25 mm dydžio. Iš 19 colių įstrižainės matomi 18 colių. Pats ekranas padengtas antistatiniu ir nuo atspindžių saugančiu filtru. Monitoriaus viduje yra invarinė „šėšėlinė kaukė“, todėl vaizdas pasižymi gana aukštu kontrastu.
871SDT turi paprastą, bet truputį nepatogų meniu. Iš įdomesnių valdymo funkcijų minėtina galimybė keisti visų trijų spalvų temperatūrą („Colorkey“ sistema).
Susumavę visas naujojo „Sampo“ monitoriaus ypatybes, jam skyrėme tvirtą ketvertuką. Vis dėlto
tenka pripažinti, kad „AlphaScan 871SDT“ yra labai patrauklus pasirinkimas dėl puikaus kokybės ir kainos santykio.
Pigiau grybų – tik CRT monitoriai
Pingantys skystųjų kristalų ekranai kineskopinių monitorių gamintojus verčia griebtis desperatiškų veiksmų. Kur tai matyta, kad 17 colių monitoriaus kaina siekia vos pusę tūkstančio litų?
Tačiau tai realus faktas, o ne ištrauka iš fantastinio romano. Monitorių gamybos asams, pavyzdžiui, „Sony“ traukiantis iš CRT rinkos, kiti siūlo ekonominės klasės sprendimus. Du naujausius LG modelius su 17 colių įstrižainės invariniais kineskopais „FLATRONez F710BH“ ir „FLATRONez FF710PH“ galima įsigyti atitinkamai už 550 ir 600 litų.
Žinoma, mažėjančios kineskopinių monitorių kainos dar nereiškia, kad ir jų kokybė gerėja. Gerai dar, jei vaizdo kokybė išlieka tokia pati. Abu LG monitoriai turi įprastą ypatybių rinkinį: 16 colių matomą įstrižainę, 0,25 mm ekrano taško dydį, VGA jungtį, antirefleksinį stiklą ir atitikimą TCO’99 ergonomijos standartui. Vaizdo kokybė ir F710BH, ir F710PH ekrane – vidutinė. Stiprioji šių LG monitorių savybė – tikslus spalvų ir pilkų pustonių atvaizdavimas bei ryškus ir gyvas vaizdas. Tačiau ttikslesniems darbo su grafika darbams įrenginiai netinka dėl prastos vaizdo geometrijos. Priimtino tikslumo pasiekti nepadeda net ir gausybės geometrijos koregavimo parametrų keitimas. 1024×768 optimalios darbo raiškos ir 85Hz atnaujinimo dažnio F710BH kampuose dar ir užtamsėja, o jo šiek tiek brangesnis ggiminaitis F710PH dėl didesnės optimalios darbo raiškos (1280×1024 taškai, 75 Hz) pasižymi geresne kokybe, nes mažiau reikšmės turi muaro efektas.
„FLATRONez“ serijos monitoriai turi akiai patrauklų pastelinių spalvų korpusą. Abu modeliai – kompaktiški (32,5×24,4 cm) ir lengvi (15,7 kg). Pagirtinas ir valdymo paprastumas: nesudėtingas, lengvai perprantamas meniu, patogūs mygtukai. Viena pagrindinių šios LG serijos ypatybių – darbo režimų sistema „BrightView“. Vieno mygtuko paspaudimu galima pasirinkti keturis monitoriaus šviesumo derinius – „Text“, „Photo“, „Movie“ ir „Normal“. „Photo“ režimu ekrano ryškumas siekia 350 cd/m2. Iš kitų valdymo parametrų minėtinas plačios geometrijos derinimo bei spalvų kiekvienam kanalui parinkimo galimybės.
Ir LG 710BH, ir LG 710PH yra ekonominės klasės monitoriai, iš kurių reikalauti vaizdo kokybės stebuklo nėra prasmės. Tai du paprasti, ryškų vaizdą perduodantys namams sskirti „arkliukai“, gebantys patempti žaidimus, DVD filmų peržiūrą arba biuro programas. Jei rinksitės vieną iš jų, rinkitės 710PH, kuris tėra tik 50 litų brangesnis, bet suderinamas su didesne raiška ir pasižymi geresne kokybe.
„Acer“ ekranas staliniams kompiuteriams
„Acer“ skystųjų kristalų ekranai iš nešiojamųjų kompiuterių keliauja į stalinius. Ši Taivanio bendrovė – viena iš nedaugelio gamintojų, kurie į savo LCD monitorius deda nuosavos gamybos ekranus. Anksčiau pigiam rinkos segmentui skirti „Acer“ nešiojamieji AK subrendo ir smarkiai patobulėjo. Skystųjų kristalų monitoriai – irgi.
17 colių įįstrižainės ir 1280×1024 raiškos „Acer AL707″ nepasižymi išskirtiniu dizainu ar galimybėmis. Tai monitorius, skirtas paprastam vartotojui, – 1649 litai už tokio dydžio skystųjų kristalų ekraną tikrai nėra daug. Tačiau nedidelė kaina beveik neturi reikšmės AL707 kokybei. 250 cd/m2 šviesumo ir net 500:1 kontrasto koeficiento ekrane vaizdas atrodo ryškus, spalvos – sodrios. Darbui su įprastomis programomis ir žaidimais monitoriaus kokybės tikrai pakanka. Profesionalai AL 707 ekrane gali pasigesti spalvų atkūrimo ir vaizdo suvedimo tikslumo, bet, kita vertus, šis produktas ir neskirtas sudėtingiems grafikos darbams.
AL707 pilkos spalvos korpusas leidžia sukinėti ekraną tik apie horizontaliąją ašį ir nedideliu kampu. Įprastas ir vaizdo ekrane apžvalgos kampas: 150 laipsnių horizontalia ir 125 – vertikalia kryptimis. Įrenginio valdymas nesudėtingas ir beveik nereikalauja papildomų vartotojo vadovo studijų: keturiais mygtukais galite paderinti įprastus vaizdo parametrus, pakeisti visų spalvų kanalų temperatūrą. Monitorius turi du spalvų atvaizdavimo režimus („Cool“ ir „Warm“) bei specialų režimą darbui su DOS programomis („DOS-Mode“).
Paprastas, aukštos kokybės ir pigus „Acer AL707″ puikiai tinka vidutinio lygio kompiuteriams.
AOC monitoriai keičia veidą
Gegužės mėnesį bendrovė AOC Berlyne pristatė naują 17” monitoriaus modelį AOC 7A+ su plokščiu „Mitsubishi Diamondtron“ kineskopu, kuris ir išskiria jį iš kitų šios bendrovės gaminių.
Agentūros „Market Intelligence Center” duomenimis, 2001 metų pirmajame ketvirtyje AOC bbuvo antra pagal dydį pasaulyje CRT monitorių gamintoja po „Samsung“ bei penkta – LCD monitorių sityje. šios kompanijos produkcija – daugiau nei 100 skirtingų pavadinimų – nuo 14” iki 19” įstrižainės CRT ir LCD įrenginių, pelniusių nemažai įvertinimų dėl kainos ir kokybės santykio.
AOC 7A+ (942 Lt) – šiuo metu brangiausias 17” AOC gaminys. Kaip visada saikingo dizaino, baltas, net neišvaizdus monitoriaus korpusas niekuo neišsiskiria. Neblogo, palyginti su kitais AOC modeliais, spalvų atkūrimo bei vaizdo ryškumo pakanka ne tik įprastiems raštinės darbams, bet ir DVD peržiūrai bei žaidimams. Puiki ir ekrano kraštinių geometrija.
Horizontalus 95 kHz skenavimo dažnis su 0,25 mm AG žingsniu sukuria gana švarų vaizdą, kai raiška įprasta. Didžiausia AOC 7A+ raiška – 1600×1200, kai dažnis siekia 75 Hz, tačiau ergonomiškiausias šio monitoriaus darbo režimas – ne daugiau kaip 1024×768 arba 1158×864, kai dažnis – 100 Hz. Nustačius 1280×1024 taškų raišką, vidinė ekrano geometrija iškraipoma, vaizdas praranda ryškumą ir vargina akis.
Maloniai nustebino AOC 7A+ spalvų suvedimo testo rezultatai, atitinkantys profesionalų monitorių lygį, ko nepasakytume apie fokusavimo testą. Atliekant fono tolygumo testą, niekaip nepavyko atkurti balto fono: nei derinant spalvų santykį ir ryškumą pačiame monitoriuje, nei vaizdo plokštėje. Fonas vis tiek likdavo pilkšvai melsvas.
Monitorių valdyti paprasta, OSD meniu nesudėtingas, lengvai perprantamas. PProfesionalai jame gali pasigesti laisvo spalvų nustatymo: jos nustatomos po vieną – tik raudona ir mėlyna, o spalvų temperatūrų skalėje tėra 6300 ir 9300OK reikšmių pasirinkimas.
Nepaisant kai kurių trūkumų, palyginti aukštos kokybės kineskopas liedžia sukurti tikrai kokybišką ir ryškų vaizdą, tinkantį žaidimams bei įprastiems biuro darbams, tačiau reiklus vartotojas ar grafikos profesionalas ras trūkumų. Kita vertus, AOC 7A+ galima būtų pavadinti sveiku požiūriu į produktą funkcionalumo prasme. Dauguma namų ar biuro kompiuterių vartotojų net nesapnavo didesnė ekrano skiriamoji geba nei 1158×864 taškų ir 100 Hz dažnis, o profesionalui turbūt vertėtų įsigyti monitorių, kainuojantį bent 20 proc. brangiau.
Pagrindiniai Samsung monitorių privalumai
Viena iš aktualių problemų yra matomų monitoriaus ekrane ir spausdinamų spausdintuvu spalvų skirtumas. Dabar rastas šitos problemos sprendimas vadinasi „Colorific“. Šita programinė įranga leidžia gauti tikslų nuspėjamą spalvų atitikimą ekrane ir popieriuje prieš tai sukalibravus jas ekrane. Programa „Colorific“ tiksliai aprašo monitoriaus spalvų atgaminimą įvertindama stebėjimo sąlygas, monitoriaus ir vaizdo kortos režimų nustatymus. „Colorific“ suprojektuota tiems, kurių darbas susijęs su spalvotų vaizdų monitoriaus ekrane kūrimu ir redagavimu, arba vaizdų užkrovimu iš tinklo ar kompaktinio disko ir tolimesniu jų apdorojimu. Programinė įranga gali būti naudojama su dauguma spausdintuvų ir nereikalauja papildomų brangių spalvų kalibravimo įranginių. Ji pridedama
prie profesionalių SyncMaster 750p ir aukštesnių modelių monitorių.
Spalvotas kineskopas DynaFlat
Idealiai plokščias vaizdas Superpigmentas parūpina pagerintą spalvų kokybę. Puikus ryškumas ir vaizdo grynumas.
Aukšto kontrastingumo ekrano danga Smart III
Aukštas superpigmento kontrestingumas. 17% praplėsta spalvų gama. Didelis šviesumas Danga, atitinkanti TCO’95 ir TCO’99.
Sutrumpintas 19-os colių kineskopas (19″SL)
Darbo vietos ekonomija: 100 laipsnių spindulio atlenkimas suteikia monitoriui tokį gylį, kaip 15″ įstrižainės monitorius su įprastu kineskopu. Sumažintas svoris.
Kineskopas MiniNeck
Sumažintas energijos naudojimas – apie 30%. Paprastas dinaminis fokusavimas padaro ryškų fokusą.
Realios spalvos valdymas
Tikslus sspalvų (RGB) suderinimas. Paprastas priėjimas prie spalvų valdymo meniu. Spalvinės temperatūros valdymas 100 laipsnių žingsniu (5000 laipsnių K, 5100 laipsnių K, 5200 laipsnių K.9300 laipsnių K). Taikomoji PĮ ColorificTM. Praplėsta spalvų gama.
Naudojimosi paprastumas
Colorific(TM) (taikomoji PĮ spalvų kalibravimui), Macintosh adapteris (MacMaster) ir universalios nuoseklios šynos USB (pasirinktinai) įrenginių valdymo meistras – parūpina vartotojui didelius patogumus dirbant su įvairiausiais išoriniais įrenginiais.
Ekrano atnaujinimo dažnis 160 Hz pašalina regėjimo įtampą
Ekrano atnaujinimo dažnis 160 Hz leidžia matyti 3D-vaizdus be mirgėjimo.
Iš gamyklos nustatytas kadrų sskleistinės dažnis 85 Hz – atitikimas VESA standartui
Visiškas mirgėjimo nebuvimas.
Universalus sprendimas su Plug & Play
Pilnas suderinamumas su Windows 95/98/2000 (DDC, DDC1, DDC2B, DDC2B+, DDC2Bi). Naudojant USB paprastai vykdomas periferinių įrenginių įdiegimas: nereikalinga papildoma įranga USB koncentratoriui, yra 1 portas įįėjimo ir 4 portai išėjimo duomenų srauto. Dokumento IEEE 1394 prototipas.
Ekraninio meniu novatoriškas sprendimas (SyncMaster „Display Director“)
Ergonomikos ir vartotojo patogumo požiūriu optimalus ekraninio meniu sprendimas 9 kalbų palaikymas – anglų, prancūzų, vokiečių, ispanų, italų, portugalų, švedų, rusų ir korėjiečių. Pusiau skaidrus režimas TFT LCD monitoriams. 5 režimai užduodantys meniu išvedimo į ekraną laiką (3, 7, 10, 20, 50 sek.). Ekraninio meniu padėties ant ekrano valdymas.
Pirmavimas atitikime standartams
TCO’95 ir TCO’99 reikalavimų išpildymas (pilniausias monitorių, atitinkančių TCO’95 ir TCO’99 standartams, sąrašas). Atitikimas energijos taupymo standartui NUTEK ir EPA standartui „Energy Star“. Prioritetinis atitikimo ženklo Nordic Swan gavimas, universalus aplinkos apsaugos standartas. Visų pagrindinių pasaulinių standartizacijos organų pripažinimas. Atitikimo Rusijos valstybinam standartui sertifikatas visiems modeliams. Rusijos sanepideminės tarnybos higieninė išvada produkcijai.
Saugumas iir energijos taupymas
Energijos taupymas atitinkamai su EPA Energy Star ir NUTEK. Atitikimas MPR II (būtinas) ir TCO’95/’99 (pasirinktinai). Galingumo koeficiento koregavimo funkcija leidžia papildomai taupyti energiją (21 colio įstrižainės monitoriuose).
Apdovanojimai
Per paskutinį laikotarpį Samsung monitoriai daugiau kaip 200 kartų gavo visame pasaulyje žinomų žurnalų ir organizacijų apdovanojimus.
Dizaino lyderis: geriausias pasaulyje stiliaus ir ergonomikos sprendimas. Rusijos Dizainerių Sąjungos I Diplomas (SyncMaster 700 IFT/520 TFT), Vokiečių IF Design premija Korėjietiško Industry Design premija SK monitoriui SyncMaster.
Kokybės lyderis: geriausia pasaulyje vaizdo kokybė. PPC Magazine, CRN, PC WORLD, Mir PK, Family PC amerikietiško EPA Energy Star prizas 4 metus iš eilės.
Perėjimo į XXI amžių problema, susijusi su datos formato kasikeitimu, liečia kompiuterius, serverius, darbo stotis ir kitą įrangą, bet ne monitorius, nes jie neturi autonominės laiko atskaitos sistemos. Samsung monitoriuose nėra įmontuotų nei realaus laiko laikrodžio, nei metų.
Optimizavimas PC ir Mac platformoms
Monitoriai SyncMaster pilnai suderinami su daugiau nei 250-čia įvairių grafinių kortų ir sistemų.
Suderinamumas su įvairiomis operacinėmis sistemomis
OS/2 (Warp), Linux, Windows’95/’98/’2000, VDF.
Pilnas suderinamumas su Apple Macintosh sistemomis: Mac Master II (adapteris)
Paprastas, grakštus dizainas. Atskirų ir sumaišytų sinchronizacijos signalų apdorojimas. Suderinamumas su visais Macintosh kompiuteriais. Macintosh multi skiriamosios gebos palaikymas VGA palaikymas iki skiriamosios gebos 1280×1024: VGA 640х480, 832х624, 1024х768, 1152х870, 1280х1024.
Kita
Režimas „Muaro pašalinimas“ padaro muaro pašalinimo efektą. Didžiausias šviesumas palyginus su konkurentais. Pilnas skaitmeninis valdymas, įskaitant šviesumo ir kotrastingumo reguliavimą. Dalis #1 rinkos pasaulyje ir Rusijoje. Gamyklos vedančiose šalyse visame pasaulyje (Didžioji Britanija, Korėja, Malaizija, Meksika, Kinija, Brazilija). 32 atstovybės ir 28 serviso biurai visame pasaulyje.
IBM monitoriuose – naujausi technologijų pasiekimai
Informacinių technologijų kompanija IBM šiandien pristatė naujausius “ThinkVision” gamybos linijos monitorius IBM “ThinkVision L150” ir “ThinkVision L150p”. 15 colių LCD monitoriai išsiskiria unikaliomis dizaino charakteristikomis, lankstesniu pritaikomumu ir patogumu.
Tęsdama bandymus ddarbą kompiuteriu paversti našesniu ir ne tokiu varginančiu, IBM naujuose monitoriuose įdiegė greitesnį priėjimą prie dažnai naudojamų funkcijų bei sukūrė visiškai naują ergonomišką dizainą.
“IBM “ThinkVision” linijos monitoriai yra sukurti laikantis idėjos, kad technologija turi galutinio vartotojo darbą paversti efektyvesniu. Remiantis vartotojų nuomonėmis, naujuosiuose L150 ir 150p įdiegėme dizaino ir techninių charakteristikos naujovių”, – sakė IBM Asmeninių kompiuterių padalinio rinkodaros vadovas Bobas Galušas (Bob Galush).
Naujųjų “ThinkVision” dizaino ypatybės leidžia pasukti monitorių 135 laipsnių kampu bet kuria kryptimi. Galimybė pakelti į aukštį arba nuleisti monitorių padaro jį patogų ir pritaikomą visiems. Patogiausią ir ergonomiškiausią ekrano matomumą nusireguliuoti galima individuliai – pagal jo aukštį ir kampą.
Šiandien pristatytose IBM monitoriuose yra įdiegtas itin paprastas ryškumą ir kitą vaizdo kokybę gerinančių įrenginių valdymas “Automatic Image”.
Galingesnis modelis “ThinkVision L150p” taip pat siūlo 400:1 santykio vaizdo kontrastą bei dvigubą jungtį, leidžiančią monitorių prijungti prie skaitmeninio videosignalo.
Pabaiga
Monitorius nėra pati svarbiausia kompiuterio sudedamoji dalis, visos yra svarbios. Bent be vienos kompiuteris būtų paprasčiausia dėžė. Žinoma tokia kaip spausdintuvas nieko nelemia, čia aš kalbu apie svarbias tokias kaip atminties, vaizdo plokštė. Šnekant apie būtinų dalių svarbumą monitorius manau yra pirmoje vietoje, nes jis atlieka svarbiausią funkciją – rodo viską ką kompiuteris naudingo atlieka, tiksliau ką žmogus su juo atlieka. Be tto tik nuo monitoriaus priklauso su kompiuteriu dirbančio žmogaus sveikata. Kuo jis brangesnis ir geresnis, tuo mažiau jis neigiamai veikia žmogaus sveikatą.
Aš pats turiu monitorių, tai man tai manau yra ypač aktualu, žinoma kaip ir kitiems kompiuterių savininkams, kurių dauguma net nesusimąsto apie jo poveikį (naudingą ir žalingą).
Tad šiame tekste manau radote pačia svarbiausią informacija apie monitorius bei jų sąsają su kompiuterių.
Literatūros sąrašas
1. „Naujoji komunikacija“ Nr. 12, 2002
2. „Naujoji komunikacija“ Nr. 19, 2002
3. „Naujoji komunikacija“ Nr. 4, 2003
4. „Naujoji komunikacija“ Nr. 16, 2003
5. www.ebiz.lt